Overslag Terneuzen stokt wA Voor derde keer op de vlucht PZC Algemene Zeeuwse Jm provincie 17 Hoop op recordjaar ondanks tegenvallend kwartaal lezers schrijven COS houdt Goes ertelavond |ve f (JOES - Het Centrum 1 ï00r Ontwikkelingssa menwerking COS-Zee- ijnd houdt maandag 18 ril in samenwerking „et de werkgroep Cul- lureel Gekleurd Goes Kn verhalenvertellers avond in de openbare bi bliotheek in Goes. Ver- balen uit uiteenlopende windstreken staan cen traal. Er zijn verhalen „it de literatuur, over actuele gebeurtenissen tn persoonlijke herinne ringen van Herbert Veira, Roy Elskamp, A. M'Jid Choukri en YVim Hofman. Veira en Elskamp zijn hedendaagse vertolkers i de Anansi-verhalen zowel moderne als itionele wijze. Zij ellen onder meer iiverhalen uit de „aamse cultuur. De „okkaan M'Jid Chou- i vrerkt voor het DNA- tinjverslaboratorium. J vertelt zijn verhalen vanuit de Arabische cul tuur. Wim Hofman is be kend als schrijver van kinderboeken en zal van uit de Nederlandse cul tuur zijn verhalen bren gen. De avond begint om 19.30 uur. sssentrekker ingehouden HOEK - De politie Walche- heeft donderdagavond een man uit het Duitse kirchen-Vluyn gearres- iHij werd aangehouden op >trand van Dishoek na een van een hotel-eigenaar uit slkapelle. De man had eerder tweek in die horecagelegen- lovernacht, waarna hij was ;en zonder te betalen, waarin de Duitser reed, Ihijeerder ontvreemd in zijn ZATERDAG 16 APRIL 1994 onderzoek is gebleken dat de i ook in een hotel in Zoute- fc had overnacht en enige sumpties had genuttigd zon- te betalen. De eigenaar liep or een rekening van drie- nderd gulden mis. De Duitser opgesloten in het politiebu- HhHHMMMM Etuwse meenten tief bij ihvikkelings- nenwerking |onze verslaggever IZEN - De Zeeuwse ge schenken graag een Max Havelaar-koffie. Ze op het gebied van de ont- lelingssamenwerking posi- lingesteld en staan in meer- voor een actief beleid dat vlak. Dat blijkt uit een rzoek van het Centrum Ontwikkelingssamenwer- l samen met de Vereniging Nederlandse Gemeenten en ere organisaties. Die hiel- idegedragingen in het kader i de 'Nieuwe Wereld Cam- Jt' tegen het licht. afgelopen vier jaar besloten «van elke drie gemeenten in derland (414 van de 636) meer «lacht te besteden aan ont- kelingssamenwerking. Men <t cijfers blijkt dat in Zee- d achttien van de dertig ge iten op dat gebied een ac- jbeleid voeren. Daarbij gaat 'niet alleen om het schenken een kopje koffie, maar ook steun aan bijvoorbeeld de gdwinkel. eds meer gemeenten leggen ontwikkelingsbeleid' vast ®notitie. leggen zelf contac- ®et zuidelijke landen en E ook aan voorlichting. En die koffie betreft, schenkt Iffioeg de helft van de ge- tnteninons land nu Max Ha- tt-koffie (314 van de 636). In «nd gebeurt dat in twee van foe gemeenten. ffds meer det landelijk onderzoek dat de gemeenten steeds 'doen aan ontwikkelingsbe- 1 De contacten, stellen de on vers vast, verstevigen de «n, koppelen projecten en ^Tiendschaps- en samen- «Jgsverbanden aan. Boven doen ze meer aan voorlich- I ffe grootste gemeenten J 'and besteedden in 1988 '■f miljoen gulden aan ijfo^lingssamenwerking. in «was het 4.7 miljoen en dit wordt uitgegaan van 6 mil ten. Omgerekend is dat ij gulden per inwoner. Een Fj®al gemeenten besteedt ^j^g(ofmeer) aan ontwik- 'ork, in Zeeland gaat het Hgemeenten: Brouwersha- Dddelburg. Valkenisse. fn Zierikzee. stellen de onderzoekers Jt nog groei in de hulp. ong Oost-Europa. verzekeringen ZEEUWS ZEKER Echtpaar uit Zierikzee laat plantages in Ruanda achter van onze verslaggever ZIERIKZEE - Vluchten voor geweld is hen niet vreemd. Sinds P. Hendrikse en zijn vrouw J. Hendrikse-de Reus zich in het Middenafrikaanse land Ruanda hebben geves tigd, moesten zij al drie keer halsoverkop naar Nederland terugkeren. „Maar wat afge lopen week is gebeurd, slaat echt alles", vertelt mevrouw Hendrikse in haar rijtjeswo ning in Zierikzee. Ze hadden de uitbarsting van geweld al lang zien aankomen. Het Nederlands consulaat waarschuwde hen enkele we ken geleden op alles voorbe reid te zijn. Maar ook daarvóór was de spanning in hun woon plaats Gisenyi, in het noord westen van Ruanda, al te snij den. Ze hoorden van moorden in de bergen, dat mensen met een kapmes waren onthoofd. De gezichten stonden grim mig. Overal waren wegblokka des. Toch bleven ze. Hendrikse, een landbouwkundige, heeft in Ruanda zijn bestaan opge bouwd. Hij heeft twee planta ges. één voor potplanten en één voor snijbloemen. Al sinds 1986 zit hij in Afrika, eerst in Burundi, vanaf 1989 in Ruan da. „Het was in die tijd het rus tigste land van Afrika, tot in oktober 1990 de Tutsi's uit Oe ganda het land binnenvielen", zegt Hendrikse. „Hun ouders waren in 1959 door de Hutu- meerderheid uit Ruanda ver dreven. De kinderen kwamen gewapend terug." In 1990 vluchtten Hendrikse en zijn vrouw. Zij hadden toen een plantage op het terrein van een universiteit van de Ze vende dag-adventisten. Voor al Tutsi's volgden daar een op leiding. De Hutu's sloegen hard terug na de inval uit Oe ganda. Meer dan honderd Tut- si-studenten werden omge bracht. „En vorige week is dat weer gebeurd", weet mevrouw Hendrikse. „Vijfhonderd stu denten zijn in een ruimte bij eengedreven. In die ruimte zijn granaten gegooid." Opnieuw Na zijn terugkeer januari 1991 begon Hendrikse opnieuw Wat dichterbij Gisenyi. De Hendrikses waren net twee jaar bezig toen ze Ruanda al weer moesten verlaten. Ze moesten drie maanden in Ne derland doorbrengen, tot be gin mei 1993. In hun ogen was Ruanda toen al goeddeels ver loren. In Gisenyi waren win- Het echtpaar Hendrikse, nu veilig in Zierikzee. kels geplunderd. De meeste zijn nooit meer opgebouwd. Veel blanken bleven voorgoed weg. Ondanks alles bleef er hoop op vrede. De Ruandese regering en de Tutsi-rebellen spraken in Tanzania over een vredes plan. Nadat de Ruandese pre sident vorige week woensdag omkwam bij een vliegtuigon geluk, steeg de spanning snel. Hendrikse en zijn vrouw woon den vlakbij meer blanken. Ook Hollanders, die bij een bierbrouwerij van Heineken werkten. Eén van hen onder hield contact met het Neder lands consulaat. Iedereen moest na de dood van de presi dent binnenblijven, maar vrij dag barstte de bom. Een ben de van zo'n vijftig Hutu's - vol gens Hendrikse door een poli tieke partij geïnstrueerd en van dodenlijsten voorzien - viel bij de buurman van Hen drikse binnen. Hij was wel een Hutu, maar gehuwd met een Tutsi. Voor Hendrikse en alle andere blanken in de directe omge- foto PieterHonhoff de is later vermoord, hebben we gehoord." Onder begeleiding van Ruan dese soldaten trokken ze zon dag naar de Zaïrese grens. Uren en uren moesten ze daar wachten. Ze mochten de auto niet uit. Uiteindelijk mochten ze gaan. In Zaïre werden de 120 blanken als koningen ont vangen. „We kregen een hotel, eten, van alles", merkt Hen drikse nog licht verbaasd op. „Allemaal van president Mo butu, werd gezegd. Of hij ooit betaalt. Via Zaïre ging het naar Burun di, waar een Nederlands mili tair vliegtuig hen naar Brussel bracht. Hendrikse en zijn vrouw waren dinsdag 'thuis'. Veilig in Zierikzee denkt Hen drikse aan terugkeer. „Ik heb daar geïnvesteerd, anders zou ik nooit meer teruggaan. Ik heb gelukkig de laatste weken 15.000 planten kunnen expor teren. maar er staan nog 50.000 tot 60.000. We hebben ook vijf tig mensen in dienst. Ik vraag me af of we die levend terug zullen zien." ving was dat het vluchtteken. „Maar een aantal mensen woonde aan een doodlopende weg en daar stonden die Hu tu's, met stokken en kapmes sen". aldus Hendrikse. „Solda ten van het Ruandese leger waren bij de bierbrouwerij ge legerd. Zij hebben de blanken ontzet. We waren inmiddels met tassen die al een paar we ken klaar stonden, naar bui ten gerend. We zijn gevlucht over het water, met z'n elven in een boot met een Belgische militair. Belgische comman do's hadden in Gisenyi een post, maar zonder toestem ming van Ruandezen moch ten ze niets." Zij gingen naar hotel Meri- dien. ..Maar het hek was geslo ten en niemand wilde het opendoen. Wij moesten erover klimmen. Iedereen - 120 blan ken verbleven in het hotel - moest in de hal blijven. We kregen niets te eten en te drin ken Gelukkig kende de direc teur van de brouwerij iemand van het hotel en die hielp ons aan kamers. Die hotelbedien- Papieroverslag in de haven van Terneuzen, waar de goederentrafiek de eerste maanden van dit jaar is teruggelopen. foto Charles Strijd Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. AOW Het plan om van de AOW nog meer dan de nu reeds gekorte uitkering van 20% in te houden, zal ondanks de demonstratie van de ouderen gewoon door gaan. Het is de bedoeling dat zij in goed vertrouwen, met de blinddoek voor. braaf gaan stemmen op de partijen die hen dat aan zullen doen Murw gepreekt door de verkie zingsgeweldenaars! Vóór de ouderen hun stem uit brengen. is al een afspraak ge maakt dat de AOW verder zal worden gekort. Laat de zittende én de oppositio nele politieke machthebbers maar eens duidelijk en open hun plannen ten aanzien van de AOW bekend maken. Nog niet één woordvoerder van het CDA. of de PvdA of de VVD of D66 heeft daarover duidelijk heid gegeven. Het is net alsof ze doodsbang zijn voor dat wat ze in hun vaandel voeren. Demo cratie schijnt het spookbeeld te zijn voor de grote partijen van nu. Lange betogen en veel tamtam, maar geen open eerlijkheid. Angst voor de kiezer tekent alle verkiezingsgeweldenaren. H. Fransen Torricellistraat 7 Kruiningen Kunstschouw Westerschouwen Door mij als 'organisator' te be titelen in het door de redactie overigens correct weergegeven vraaggesprekje in de PZC van woensdag 13 april j.l. is mijn aan zien in familie- en vriendenkring flink toegenomen. Tevens zou hierdoor de indruk kunnen worden gewekt als zou de organisatie van de Kunst- schouw Westerschouwen door één man (en dan nog wel een ambtenaar...) kunnen worden volbracht. Hoewel mijn ijdelheid en eer zucht groot zijn moet ik bena drukken dat de organisatie van de Kunstschouw in handen is van een groep enthousiaste (en deskundige) inwoners, onder wie kunstenaars, ondernemers en vrijwilligers. De vrijwilligster Evelyn Pokorni en de ambtenaren Bert Stuit (welzijn/cultuur) en ondergete kende (communicatie) fungeren daarbij namens het gemeente bestuur van Westerschouwen slechts als centraal aanspreek punt. Geert van Breugel Hogezoom 15 Haamstede Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekerings adviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 van onze verslaggever TERNEUZEN - De goedereno verslag in de haven van Terneu zen is het eerste kwartaal van dit jaar gedaald, vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. Er is er sprake van een daling met 6,8 procent. In vergelijking met het laatste kwartaal van '93 echter - en dat is dan weer posi tief - zit de overslag 4,5 procent in de lift. De eerste drie maan den van dit jaar werd in de ver schillende havens op het grond gebied van het havenschap 2,3 miljoen ton aan goederen over geslagen, 170.000 ton minder dan het eerste kwartaal van vo rig jaar. Volgens woordvoerder Frans van den Hemel van het haven schap heeft de daling te maken met drie factoren: het eerste kwartaal van vorig jaar was wel heel erg goed, bij Dow Benelux was er een periodieke onder- houdsstop, die de aan- en afvoer via de Braakmanhaven deed kelderen en ook de overslag van vaste brandstoffen in de Massa goedhaven daalde. Cijfers Het Havenschap Terneuzen zet te de cijfers vrijdag op een rijtje. De belangrijkste verschillen za ten in de goederenlijnen: de tra fiek aardolieprodukten (voorna melijk grondstoffen voor Dow Benelux) daalde met 22 procent naar 640.000 ton. Met de vaste brandstoffen was het helemaal mis: 40 procent minder (totaal 171.000 ton). De overslag van meststoffen steeg met 3 procent naar 630.000 ton en verder ver toonden ook de sectoren chemi sche produkten (met 17 procent naar 378.000 ton) en metaalpro- dukten (Outokumpu op de Axel- se Vlakte) een stijging. De over slag van papierprodukten via Verbrugge Terminals aan de Ze- venaarhaven ging met een kwart omhoog naar 220.000 ton. En dat is, volgens Van den He mel van het havenschap redelijk spectaculair te noemen. Het aantal zeeschepen dat de haven van Terneuzen aandeed groeide het eerste kwartaal met 18 naar 489. maar de totale bruto- tonnage daalde met 4 procent naar 3,12 miljoen. Bij de binnen vaart daalde de overslag de eer ste twee maanden van het jaar met 12 procent naar 1,1 miljoen ton. En ook de NS leverde in. NS Cargo verwerkte 14.000 ton min der inkomend en uitgaand 206.000 ton. Geen paniek De daling van de goederenover slag in de haven van Terneuzen brengt woordvoerder Van den Hemel van het havenschap ze ker niet in paniek. Hij mikt nog steeds op een recordjaar. Dat zou betekenen dat de haven meer dan 9.6 miljoen ton moet verwerken. „Ik heb overal in de Kanaalzone mijn voelhorens uitgestoken en ben tot de con clusie gekomen dat er geen en kele reden tot pessimisme is. De daling bij Dow was. door die on- derhoudsstop. ingecalculeerd en ik verwacht dat ook de bedrij vigheid bij OVET weer zal aan trekken. En vergeet niet dat het bij Verbrugge en in de meststof fen weer erg goed gaat. Dat re sultaat van 2,3 miljoen ton over slag vind ik gezien de omstan digheden toch een mooi gemid delde." Van den Hemel is er ze ker van dat de activiteiten in de haven de rest van het jaar weer zullen aantrekken. „En dan is dat record van tien miljoen - wie weet - toch nog binnen bereik." Brit zoekt Vlissingse vrienden uit oorlog van onze verslaggever VLISSINGEN - De 84-jarige Brit Lance Snape, die in de Tweede Wereldoorlog deel uit maakte van de Royal Artillery, is op zoek naar de familie Van der Linden, met wie hij in 1944 in Vlissingen bevriend was ge raakt. Nadien is hij de familie uit het oog verloren. Snape is met name op zoek naar Jos, Miep en Henk van der Lin den, die toen nog kinderen wa ren. De oud-strijder wil eind mei samen met zijn dochter een be zoek aan Zeeland brengen. Ook wil Snape proberen Johan de Weiss te achterhalen. Johan was in 1944 elf jaar oud en leerde van de Britse artilleristen En gels spreken met een sterk Li verpool accent. De soldaten hadden voor Johan, die voor hen een soort mascotte was. een ar- tilleristenunifom gemaakt en zij noemden hem Slavver.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 17