Limburgs afval naar M-Zeeland PZC |^jl Gs geven geld om wachtlijst FIOM weg te werken Certificaat voor Poolse stagairs Je moet eenmaal klein beginnen Eis 1,5 jaar voor sexueel misbruik jongens in Hulst Onderzoek naar hulp ouders thuiswonend gehandicapt kind Eis acht maanden voor afstraffing met honkbalknuppel Bestaan vereniging tegen mishandeling kinderen in gevaar provincie 15 Verste zendingen zonder formele toestemming gestort 19» ZATERDAG 16 APRIL 1994 ,nnze verslaggevers nflNNEN/VLISSINGEN - vineic Limburg gaat afval, ,l lijdelijk niet langer naar de «ionale stortplaats in Schin- kd kan worden gebracht, naar Ie stortplaats Midden-Zeeland het industriegebied Vlissin- „n-Oosl transporteren. Hoe- re! gedeputeerde staten hier- [oorformeel gesproken nog toe- iteniniing moeten geven, reden rijdagmiddag al twaalf Lim burgse vrachtwagens 'Midden eeland' binnen. Gistermiddag werd nog druk verleg gevoerd in het Regio nale Afvaloverlegorgaan Zuid- S'ederland (RAOZ) waar verte genwoordigers van de provin ces Zeeland, Brabant, Limburg zuid-Holland alle mogelijk- ieden op een rijtje zetten Inzet ran dat overleg was de vraag jelke afvalbergingen tijdelijk in 4 anmerking komen voor afval i lat niet meer in Schinnen ge- tort kan worden. laarbij maakte de provincie imburg gebruik van de zogehe en calamiteitenregeling. Die reedt in werking als een provin- squastortcapaciteit in de pro blemen komt. In Schinnen is dat aomenteel het geval. „In Zee- md kunnen kunnen we ad-hoc- roblemen op afvalgebied tijde- jx oplossen Bovendien willen t als dat tenminste mogelijk is, voor langere tijd in Zeeland gaan storten. Want de Raad van State zal pas over 4 a 5 weken uitspraak doen in de kwestie Schinnen. En zolang moeten we toch afval kunnen blijven stor ten." In gevaar Door de perikelen op de regio nale stortplaats in Schinnen hangt de exploitant van deze af- valberging, het streekgewest Westelijke Mijnstreek, een tijde lijke sluiting boven het hoofd. Omdat de Raad van State in Den Haag een aantal protesten te'gen het verlenen van een nieuwe afvalstoffenvergunning nog niet heeft behandeld, komt de exploitatie in gevaar. De stortcapaciteit is al met dertig procent verminderd. Hoewel het streekgewest het vorige week voor elkaar kreeg dat de stort plaats nog twee weken open kan blijven voor afval uit de Westelij ke Mijnstreek, is de provincie naarstig op zoek naar alterna tieve bestemmingen voor afval uit Noord-Limburg. Dat wordt namelijk ook al geruime tijd in Schinnen gestort. De stortplaats in Schinnen is al geruime tijd vol. De aanvraag tot uitbreiding heeft geleid tot een Kroonberoep. waarover de Raad van State pas over min stens een maand uitspraak doet. Voor Limburg is een nieuwe pro vinciale stortplaats in voorbe reiding. Planologisch is de stor- plaats Abdissenbos nagenoeg rond. Het kan echter nog een jaar aanlopen eer de technische uitvoering gereed is. ÜCOLIJN KfiJ beveiliging Bel: 01100-13720 Toegangscontrole T.V.-bewaking Technisch alarm Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service Inbraak Brand Winkeldiefstal Fax; 01100-15697 Lewestraat 43, Goes/Kloetmge Voorlopig Volgens P. Raas. van het Open baar Lichaam Afvalverwijde ring Zeeland (OLAZ) is voorlo pig toestemming verleend om een paar dagen in Midden-Zee land te storten. In de loop van de volgende week zal een defini tieve beslissing worden geno men. Met de provincie is ambte lijk overleg gevoerd en gedepu teerde staten zijn formeel op de hoogte gesteld. Zeeland accep teerde al eerder huisvuil uit Rot terdam. Dat was voor de oprich ting van de ROAZ, de organisa tie waarin alle afvalverwerkers in de drie zuidelijke provincies overleggen. Bij de oprichting is afgesproken dat de provincies elkaar zullen helpen wanneer er gens bergings- of verwerkings problemen ontstaan. lonze verslaggever MIDDELBURG - Gedeputeerde kalen willen 24.000 gulden uit kt welzijnsfonds aanwenden de wachtlijstproblematiek bij het FIOM op te lossen. Be- hlve hulp bij ongewenst- en «gehuwd moederschap en al- Iwnstaand ouderschap, ver- Itfnt de FIOM ook hulp aan diehtoffers van incest en se niele mishandeling. De FIOM is dit opzicht een van de belang rijkste hulpverlenende instel den in Zeeland geworden. De stelling krijgt zoveel hulp en dat inmiddels een on aanvaardbaar lange wachtlijst Bontslaan. Per week komen bij de FIOM «ie tot vijf hulpvragen binnen '°or begeleiding na incest. Daarin zijn consultatie- en voor- Schtingsvragen, meestal» een malige contacten - niet meegere kend. Cliënten met een incest problematiek hebben gemid deld 15 tot 18 gesprekken nodig. fa januari van dit jaar moesten |Wht cliënten langer dan 90 da len op behandeling wachten ter- fajl een groep van 14 mensen ffistig dagen moest wachten 'oor het eerste gesprek plaats hebben. Volgens de FIOM is een dergelij ke lange wachttijd bij een zo ern stige problematiek als incest, onaanvaardbaar. In veel geval len zijn de slachtoffers op een ui terst kwetsbaar breekpunt ge komen. als ze met hun proble men bij een hulpverlener aan kloppen. Daarom is het zaak dat ze snel aan hun verwerkingspro ces kunnen beginnen. Gedeputeerde staten zijn het daarmee eens. Hoewel subsidie ring van de FIOM geen provin ciale taak is, willen gs voor één keer wel bijspringen. De FIOM krijgt voor incesthulpverlening geld van WVC. een financiering die via het FIOM-hoofdbureau loopt. Zeeland krijgt naar ver houding al een onevenredig groot deel van het totale lande lijk FIOM-incestbudget. Mo menteel wordt met de ziektekos tenverzekeraars overlegd over een manier om een mouw te pas sen aan het strucurele tekort. Ook de gemeenten worden in het overleg over incesthulpver lening betrokken omdat bij hen de verantwoordelijkheid voor het Algemeen Maatschappelijk Werk is neergelegd. In Zeeland worden wel incest-slachtoffers bij het AMW begeleid, maai- veel komen toch bij de specialisten van het FIOM terecht. ïjgonze verslaggever JSSINGEN - De Rijksuniver- ®le't Limburg onderzoekt in ^land, Brabant en Limburg hulp kan worden verbe- aan ouders die thuis een T^tondelijk gehandicapt kind ben- Hel onderzoek wordt ;erricht onder ruim 3000 ou- R- In Vlaanderen voert de a bolieke Universiteit Leu- 'O onder ongeveer 1000 ouders ^lfde onderzoek uit. j^nt zijn in de zwakzinnigen- Verschillende vormen van opgezet, zoals prak- h Pedagogische gezinsbege- fjbg. weekend- en vakan- «jpvang. leerhuizen en oppas- -J ^aanT|ee wordt beoogd ft» le helpen hun gehandi- zoon of dochter thuis groot te brengen, zodat zij niet gedwongen zijn hun kind voor tijdig in een internaat of gezins vervangend tehuis te plaatsen. Gebleken is dat deze vormen van thuiszorg slechts gedeelte lijk voldoen aan de wensen. Di verse studies hebben duidelijk gemaakt dat er nog wat leemtes zijn in de zorg. bijvoorbeeld op het gebied van informatie en voorlichting, hulp bij de verzor ging en verpleging thuis, na schoolse opvang en begeleiding bij gedragsproblemen. De ouders die meewerken aan het onderzoek krijgen een uitge breide vragenlijst toegestuurd. Het onderzoek loopt tot februari 1995. Op basis van de uitkom sten worden aanbevelingen ge daan aan de provinciebesturen. In Zeeland doen ruim 450 gezin nen aan het onderzoek mee. De zeven Poolse studenten met certificaat. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - Met het in ontvangst nemen van een certificaat hebben zeven Poolse studenten handelsonderwijs vrij dag hun stage bij Zeeuwse bedrijven af gerond. Via het Delta College in Middel burg konden de stagiairs van de Zespól Szkol Ekonomicznych in Warschau zeven werkdagen kennismaken met het exploi teren van een winkel in Nederland. De Polen liepen mee met stagiairs van het Delta College, die een plaats hadden ge vonden bij zes bedrijven (supermarkten, warenhuizen, kledingzaken) verspreid over heel Zeeland. De contacten tussen het Delta College en Polen dateren al van 1980. toen het land gebukt ging onder een grote stakingsgolf. „We hebben destijds hulpgoederen verza meld, erheen gebracht en daar gedistri bueerd. .De contacten zijn gebleven en ruim drie jaar geleden kwam het idee om op het gebied van het handelsonderwijs een uitwisseling van kennis te houden", aldus H. W. A. E. de Vries. Hij is de spil van het project SHOP (Stimulering Han delsonderwijs Polen i. dat kan rekenen op financiële steun van het ministerie van onderwijs. Parallel aan het SHOP-project, dat be doeld is voor docenten, lopen sinds vorig jaar de stages voor studenten. Het doel van de uitwisseling is dat men van elkaar leert. De Vries: „De neiging is groot om de eigen situatie heilig te verklaren. Doordat de si tuatie in Polen heel anders is als gevolg van het economisch systeem, gaan je ogen open. Ze hebben daar een andere lessenta- bel, leggen andere accenten. Voor onze studenten die de Polen hebben opgevan gen en begeleid was het ook heel leer zaam, bijvoorbeeld omdat zij zich moes ten uiten in een vreemde taal. wat vaak met handen en voeten ging." Afdelingsdi recteur A. Lemsom sprak bij de uitreiking van de certificaten de hoop uit dat de Poolse stagiairs de opgedane ervaring goed zullen benutten. „Het gaat er niet om dat het precies zo wordt als in Nederland. Toch hoop ik dat deze studenten medebe palend zullen zijn voor de Poolse onderne mer van de toekomst." Coordinator De Vries noemde de stage 'een buitengewoon leerzaam proces'. „Ze hebben volledig meegefunctioneerd en dat is de grote winst. Alleen de omgang met de klanten was door de taal een pro bleem. Maar voor hen is het certificaat van onschatbare waarde, omdat ze kun nen aantonen dat ze ervaring hebben op gedaan bij een westers bedrijf." In juni brengen de Delta-studenten die bij de sta ge betrokken waren een tegenbezoek aan Warschau. foto Lex de Meester Lijsttrekker Jet Nijpels bij de presentatie van het Algemeen Ouderen Verbond in Middelburg. van onze verslaggever MIDDELBURG - Zelfs de ou- derenorganisaties, zoals AN- BO en KBO, zien er niets in. Een politieke partij, speciaal voor ouderen: het kan haast niet anders of dat wordt wéér zo'n categoraal splinterpar tijtje dat er in Den Haag wei nig of niets van bakt. Dat soort opmerkingen borstelen ze bij het Algemeen Ouderen Verbond en de Unie 55+ met een milde glimlach van de schouders. De PvdA, om maar 's een partij te noemen, is des tijds toch ook zo begonnen? Nou dan. „Je moet nu eenmaal klein beginnen", pareert de Zeeuwse Kamerkandidaat W. M. Quist uit Middelburg voor het Algemeen Ouderen Ver bond (nummer twaalf op de lijst, 71 jaar 'en nog kernge zond'! alle sceptici opgewekt. Te Middelburg vond vrijdag de presentatie plaats van de onlangs opgerichte Zeeuwse afdelingen van het Algemeen Ouderen Verbond én van de Unie 55+. De afdelingsbe stuurders hadden enkele zwaargewichten laten opdra ven. Jet Nijpels (inderdaad: een schoonzus van), de lijst trekker van het Algemeen Ouderen Verbond was er. En, iets minder kansrijk voor een zetel in het parlement, de 71- jarige G. Claus uit Leidschen- dam, de nummer vijf van de Unie 55+. In elkaar Het Algemeen Ouderen Ver bond en de Unie 55+; twee politieke partijen, die beide mikken op de veteranen onder de kiezers en vrijwel hetzelfde nastreven. Dat is, concludeer den ze zelf ook, een beetje te veel van het goede. Vandaar dat inmiddels een lijstverbin- ding is aangegaan. In de na bije toekomst zullen de twee politieke groeperingen vrijwel zeker geheel in elkaar opgaan. Unie 55-r-kandidaat G. Claus: „Ik heb het verkiezings programma van het Algemeen Ouderen Verbond nog niet he lemaal bestudeerd. Maar ik durf er heel wat om te verwed den dat onze programma's naadloos op elkaar aanslui ten." En wat bieden die program ma's? Natuurlijk: geen bevrie zing van de WAO. geen uitkle- ding van de bejaardenzorg, een gezonde economie, een krachtdadige bestrijding van criminaliteit en drug- en gok verslaving. een kritisch subsi diebeleid, aanpak van werk loosheid, een strenger maar humaan vreemdelingenbe leid. Dat alles bij elkaar moet voldoende zijn voor een aantal Kamerzetels. omhoog, worden pensioenen bevroren en wordt bezuinigd op de gezondheidszorg. Weinig heil Leeg De opiniepeilers geven hen vooralsnog gelijk. Het Alge meen Ouderen Verbond is, zeggen de prognoses, op z'n minst goed voor drie of vier ze tels. En waarschijnlijk nog wel meer. als de landelijke media maar eens wat meer aandacht aan de bejaardenpartijen zou den willen schenken. Want daaraan, klaagt Claus, ont breekt het nog. Zie de presen tatie in Middelburg. In een montere bui hadden ze liefst 26 uitnodigingen naar kranten en andere media verstuurd. In het bovenzaaltje van de Zeeuwse Bibliotheek bleef het gisterochtend echter akelig leeg. Het weerhield Jet Nijpels (met haar 46 jaar een jonkie in het gezelschap) er niet van blij moedig uiteen te zetten waar om het tijd wordt, dat ouderen echt iets te vertellen krijgen. Aan de ene kant is daar het streven om bejaarden zo lang mogelijk in hun eigen onmge- ving te laten wonen. Aan de andere kant gaan de huren Van de huidige politieke par tijen verwachten het Alge meen Ouderen Verbond en Unie 55+ weinig heil. In Den Haag. klinkt het verwjjtend aan de tafel in de Zeeuwse Bi bliotheek. heerst polarisatie, partijdiscipline, opportunis me en carrière-jagerij, waar door vaak 'zoveel water in de wijn wordt gedaan, dat er geen wijn meer overblijft'. Ouderen daarentegen zijn niet meer zo 'carrière-gevoelig' en kunnen zich daarom met hart en ziel' wijden aan de zaken waar het werkelijk om dient te gaan. Op de kandidatenlijsten van Unie 55+ en het Algemeen Ouderen Verbond staan de na men van twee Zeeuwse kandi daten: J. Koning (tiende plaats, 56 jaar. Terneuzem en de 71-jarige Quist uit Middel burg. Quist. hij was onder meer chef personeelszaken bjj Hercules, moet het met een be scheiden twaalfde plek doen. Hij maakt op het oog derhalve weinig kans. Maar in z'n hart hoopt-ie stilletjes. „Misschien krijg ik wel genoeg voorkeur stemmen." van een medewerkster MIDDELBURG - Tegen een 51- jarige Belg. die tot voor kort in Hulst woonde, is vrijdag voor de Middelburgse rechtbank bij verstek anderhalfjaar gevange nisstraf geèist voor het sexueel misbruiken van twee jongens. Dat gebeurde vorig jaar augus tus in een pension-bistro in Hulst, waar de man bedrijfslei der was. Het ene slachtoffer was dusdanig onder invloed van drugs, dat hij zich niet kon ver weren. De andere jongen was zwakbegaafd en nog maar zes tienjaar. In de horecazaak werden ook ka mers verhuurd voor liefdespaar tjes die ongestoord het bed wil den delen. In de tijd dat de ho- mosexuele bedrijfsleider er werkte ging het hoofdzakelijk om sexuele omgang tussen per sonen van het mannelijk ge slacht. In de bistro werkten jon gens die geacht werden ook dit soort diensten aan de klanten te bieden. De 35-jarige eigenaar van de zaak hoorde 10.000 gulden boete waarvan de helft voorwaardelijk eisen voor het gelegenheid bie den tot ontucht in de kamers, die hij in zijn zaak voor 45 gulden per sessie verhuurde. Ook stelde hij eens een kamer beschikbaar aan een amateurfotograaf die er pornofoto's maakte De man was ook aanwezig toen de Belg de door drugs verdoofde jongen verkrachtte, maar deed niets om dat te voorkomen. Officier van justitie mr M. van Nooijen vond dat er in de zaak al jaren dingen gebeurden die veel te ver gaan. De advocaat van de eigenaar, mr J de Bliek, vond dat zijn cliënt vrijgesproken moest worden van het overtre den van het bordeelverbod. „De zaak bestaat al tientallen jaren en het is misgegaan toen de be drijfsleider kwam", betoogde hij. De man was aangesteld om dat hij horecapapieren had. Na zijn ontslag in november was volgens De Bliek alles weer in het rechte spoor gekomen. De voormalige bedrijfsleider ver blijft nu in Portugal. De r^htbank doet 25 april uit spraak. van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr J. J. A. Groen heeft vrijdag een jaar gevangenis straf waarvan vier maanden voorwaardelijk geeist tegen een 47-jarige Rotterdammer voor poging tot doodslag, subsi diair zwaar lichamelijk letsel. Hij bewerkte op 1 april vorig jaar een Terneuzenaar met een honkbalknuppel om deze ertoe aan te zetten een schuld van 2000 gulden aan hem te betalen. De man belde rond middernacht bij zijn slachtoffer aan, in gezel schap van twee helpers. Toen de bewoner opendeed drongen de drie mannen binnen. Terwijl een 20-jarige helper de man vas thield sloeg de Rotterdammer het slachtoffer op het hoofd en het lichaam, terwijl hij riep 'wan neer ga je betalen?' en 'ik sla je dood'. Na de afstraffing lieten ze het slachtoffer hevig bloedend achter. Hij moest voor zijn ver wondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Volgens het slachtoffer had zijn aanvaller hem ertoe willen be wegen drugs in zijn woning te gaan verkopen en had hij een week tevoren ongevraagd vijf gram cocaïne bij hem achterge laten. De jongeman zou daar niet op zijn ingegaan. Wel had hij de Rotterdammer al 500 gulden betaald om hem tevreden te stel len. Drugsmarkt Volgens de officier stond de Rot terdammer bekend als iemand die in Terneuzen een plaats op de drugsmarkt wilde veroveren. De man verbleef een maand of vier in die stad om drugsrunners en dealers te werven. Hij dreigde met geweld, zodat ze op zijn voorstellen ingingen. In de wo ning waar hij onderdak had vond de politie een pistool met munitie onder zijn matras. De uit Marokko afkomstige ver dachte woont al ruim twintig jaar in Nederland, waar hij altijd in de kassen heeft gewerkt Nu heeft hij zijn verblijf gelegali seerd door een huwelijk. Hij was nooit eerder met justitie in aan raking geweest Tegen de 20-ja- rige helper, die het slachtoffer had vastgehouden is wegens me deplichtigheid een half jaar ge vangenis geeist. De jongeman, die illegaal in Nederland ver bleef, is intussen het land uit ge zet. De rechtbank doet 29 april uit spraak. Eis anderhalf jaar voor reeks inbraken Goes van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr J. J. A. Groen heeft vrijdag tegen een 28-jarige Goe- senaar bij verstek anderhalf jaar gevangenisstraf geëist voor een reeks van rond de 25 in braken, die hij in zijn woon plaats en naaste omgeving pleegde in de periode december vorig jaar tot en met februari. De man had een voorkeur voor bedrijfsgebouwen. Eind december stal hij uit een bedrijfsgebouw aan de Marconi straat de kassa, een computer systeem en drie dure auto's. Na een inbraak in de sporthal in Ka pel le. waar hij uit de kantine ge luidsapparatuur. cd's en sigaret ten wegnam, liep hij tegen de lamp. Hij zat een poos in hechte nis. maar kwam 6 april vrij we gens cellengebrek. De man is verslaafd aan alle mogelijke drugs en zijn toestand verslech- tert zienderogen. Omdat hij niet op de zitting aanwezig was kreeg zijn advocaat geen gelegenheid om voor hem te pleiten De rechtbank doet 29 april uit spraak. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het voortbe staan van de stichting Vereni ging tegen Seksuele Kindermis handeling Binnen Het Gezin (VSK) in Zeeland loopt ernstig gevaar. De stichting moet haar activiteiten stoppen, indien zij door de provincie financieel niet in staat wordt gesteld een beroepskracht aan te stellen. Daarmee is een jaarlijkse subsi die van ongeveer 75.000 gulden gemoeid. In een brief aan provinciale sta ten van Zeeland doet de stich ting een poging dat geld alsnog los te krijgen. Eind maart tracht te het stichtingsbestuur ver geefs om van verantwoordelijk gedeputeerde A. J Dijkwel toe zeggingen te verkrijgen voor het benodigde subsidiebedrag. Dijkwel kon de stichting geen garanties geven. „Tegen deze achtergrond ziet het bestuur geen andere mogelijkheid dan de activiteiten van de stichting op termijn te beëindigen", schrijft VSK-voorzitter H. A. Kramer aan de statenleden. De VSK werd in '80 opgericht door incestslachtoffers die onte vreden waren over de manier waarop hulpverleners met hun problemen omgingen. Jaarlijks nemen enkele honderden vrou wen en meisjes contact op met de stichting. De VSK verleent behalve - zoals voorzitter Kra mer het uitrdrukt - 'een luiste rend oor' ook voorlichting. Daar naast vervult de stichting een verwijsfunctie. De VSK leunt voor een belangrijk deel op vrij willigers, die zelf een incest-erva- ring achter de rug hebben. Beroepskracht Driejaar lang (van mei '90 tot ju li '93) had de stichting de be schikking over een beroeps kracht. Die beroepskracht werd aangesteld in het kader van een project, waarvoor de provincie drie jaar subsidie verstrekte. Haar voornaamste taak. de or ganisatie professionaliseren en de Zeeuwse hulpverleningsin stellingen beter te scholen in de opvang van incestslachtoffers. Ook kreeg de stichting een eigen kantoorruimte in het gebouw van de Fiom aan de Middelburg se Bellinkstraat. Met de beëindiging van de pro vinciale subsidie halverwege vo rig jaar. raakte de stichting haar beroepskracht kwijt. Dat 'gat' kon tijdelijk worden opgevuld via een stagiair. Ook die is in middels vertrokken Het bete kent. dat de VSK het nu geheel zonder professionele ondersteu ning moet stellen. Dat maakt het volgens VSK-voorzitter Kra mer nagenoeg onmogelijk de ac tiviteiten op het huidige niveau voort te zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 15