1 250 B0VAG OCCASIONS Ouderen op bres voor hun AOW te voorkomen Rabin: aanslagen niet kleintjes Voor 9 ton cocaïne in Vlissingen gevonden VVD beticht Kok van onjuist informeren Kamer 4 WEKEN £*4 I Ruanda Populieren Champions VOOR 13,- zeelandhallen goes Serviërs staken offensief verzekeringen zlm Van Thijn wil korpsen dwingen meer agenten op straat te brengen 'olitici hebben niet terug van demonstranten in PSV-stadion joormerken i )uits kamp h oeo-nazi's ontmanteld Inbraakalarm Kans op een bui Wolkenvelden, af en toe zon en kans op een bui. Eerst nog harde, later krach- 91 age wind uit noordelijke richtingen. Itiddagtemperatuur acht graden. 237e jaargang no. 87 «Donderdag 14 april 1994 osse nummers 1,50 Opgave advertenties per telefo< 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissinger van onze verslaggever VLISSINGEN - De Vlissingse douane heeft dinsdag tijdens een routinecontrole ruim ne gen kilogram cocaïne aange troffen in een loods in Vlissin- gen-Oost. De cocaïne heeft een straatwaarde van ongeveer 900.000 gulden. In verband met de vondst zijn woensdag een 36-jarige in woonster van Rotterdam en een 58-jarige vrouw uit Para maribo. die bij de Rotterdamse verbleef, aangehouden. In de woning van de Rotterdamse is huiszoeking verricht. De cocaïne zat verpakt in do zen vis in een koelcontainer, die ook nog andere lading be vatte. De koelcontainer was verscheept vanuit Paramaribo en op 31 maart in Vlissingen ge lost. De douane voerde een controle uit in het kader van de verscherpte controles aan de buitengrenzen van de Euro pese Unie. Een speurhond van de douane ontdekte de co caine. De Vlissingse douane verricht samen met de afdeling zware georganiseerde criminaliteit van de regionale eenheid van de politie Zeeland het verdere onderzoek. Beide verdachten worden waarschijnlijk morgen (vrijdag) via de officier van jus titie voorgeleid aan de rechter commissaris met een vorde ring tot inbewaringstelling. Op 23 maart werd in de haven van Vlissingen ook al vijftien kilogram cocaïne aangetroffen in een lading vis uit Suriname Daarbij werden twee inwoners van Rotterdam aangehouden. De politie weet niet of er een verband bestaat tussen beide zaken. De Belgische militairen, die nog steeds bezig zijn met de evacua tie van buitenlanders in Ruan da. hebben ran de oprukkende rebellen tot vanmiddag 12 uur de tijd gekregen om het land te verlaten De Belgen zagen zich als gevolg van de hevige strijd rond de hoofdstad Kigali woens dag genoodzaakt op het vliegveld terug te O trekken O In West-Zeeuwsch-Vlaa nderen worden de komende weken bij na 1200 populieren gekapt De bomen zijn rond de veertig jaar oud en vormen bij harde wind een gevaar voor de omgeving. Het werk is begonnen in de omgeving van Aardenburg. Barcelona en AC Milan hebben gisteren hun poules in de Cham pions League winnend afgeslo ten. Barcelona won bij Monaco (0-1), Milan speelde gelijk (0-0) bij Porto. De favorieten voor de 'cup met de grote oren' ontlopen elkaar 'in de 4 Q halve finale. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 11, 13, 15 en 17; Sport: 19 en 21. DEN HAAG (GPDl - VVD-ka- merlid Van Rev beticht minis ter Kok (financiën) ervan de Tweede Kamer begin 1992 niet volledig te hebben geïnfor meerd over een overname van Rodamco door het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Hij heeft Kok inmiddels om een schriftelijke uitleg gevraagd. Op basis daarvan wordt er mo gelijk vanavond nog een kamer debat gehouden. De liberaal baseert zich bij zijn stellingname op een brief van oud-ABP-topman Reijnen. Deze stelde de bewindsman eind 1990 op de hoogte van de ABP-plan- nen met Rodamco. een fonds uit de Robeco-groep. Van Rey kreeg bij zijn verzoek aan Kok om na dere uitleg steun van de kamer leden Scheltema (D66> en Valk (PvdA) Van Rey stelde Kok eind 1991 schriftelijke vragen over de over name van Rodamco door het ABP. Kok antwoordde op 16 ja nuari 1992 dat hem nooit een verzoek was gedaan met die overname akkoord te gaan. maar dat het ABP op basis van de wet niet verplicht was de mi nister van financiën om toe stemming te vragen. In zijn ant woorden liet Kok niet blijken of hij op de hoogte was van het ABP-voornemen om Rodamco over te nemen. Volgens Van Rey wist de minister echter veel meer en dat had hij ook moeten melden. Brief Over de bewuste brief van voor malig ABP-topman Reijnen be staat op Financiën een uitge sproken mening: de inhoud van het stuk klopt niet. Volgens zegslieden op het departement heeft Reijnen in de brief de sug gestie gewekt dat de toenmalige thesaurier-generaal op Finan ciën. Maas. het eens was met de overname van Rodamco door het ABP. Reijnen zei zich te ba seren op een gesprek met Maas zelf. De topambtenaar zou mi nister Kok direct na het arrive ren van Reijnens brief al hebben laten weten dat de inhoud niet deugde. ..Grote onzin", zo luidde de kwalificatie van Maas. In een brief aan de Kanier heeft minister Kok gisterenavond af stand genomen van Reijnens brief De bewindsman meldt dat de ABP'er in 1990 twee gesprek ken heeft gevoerd op Financiën: met Kok zelf en met Maas. Daar bij ging het over het voornemen van het ABP om in gesprek te treden met Rodamco over sa menwerking dan wel overname en over de kans dat het ABP daardoor beleggingsregels zou overschrijden Kok en Maas deelden Reijnen hierbij mee dat ze geen bewaar hadden tegen de gesprekken met Rodamco maar dat een verzoek om de beleg gingsregels daarvoor aan te pas sen zelfstandig zou worden beoordeeld. i Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83.75 Naam: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 financiering en/of uitgestelde betaling mogelijk SARAJEVO (RTR/AFP/ DPA) - De Russische gezant voor voormalig Joegosla vië, Vitali Tsjoerkin. heeft woensdag verklaard dat de Bosnische Serviers hem hebben toegezegd hun offen sief tegen de Moslim-en clave Gorazde te staken. Tsjoerkin hervatte deze week zijn bemiddelingspo gingen nadat de Serviers het overleg met de VN hadden afgebroken als gevolg van de twee luchtaanvallen op hun stellingen door NAVO-vlieg- tuigen. De gevechten rond Gorazde lijken te zijn geluwd. Voor alsnog handhaven de Ser viërs de blokkade van mili taire- en hulpkonvooien van de VN door hun gebied. Bo vendien houden zij enkele tientallen VN-waarnemers vast. De maatregel is een re presaille voor de luchtaan vallen. zie ook pagina 2 donderdag 14 april ""i^g 15 april Merdag 16 april 14.00-21.00 uur 14.00-21.00 uur 10.00-17.00 uur DE GOESE MERKEN DEALERS DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Van Thijn van binnenlandse za ken wil de politie in de toekomst verplichten meer agenten op staat te brengen als daarvoor geld is uitgetrokken. In afspraken met de korpsen zullen streefcijfers voor uitbreiding worden vastgelegd. In een databank worden de jaarplannen van de korpsen opgeslagen. Als dat nog niet werkt, moet volgens hem een inspectie op de besteding van het geld worden overwogen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer over het rapport van de Algemene Rekenkamer over de politiekosten. Daar uit werd duidelijk dat er de afgelopen jaren ondanks honderden mil joenen guldens voor de politie, weinig agenten op straat zijn bijgeko men. Veel geld is besteed aan materieel en agenten bleken voor een groot deel achter het bureau te zitten. Van Thijn. die zelf voorstander is van een uitbreiding met tenminste 6.000 politiemensen, waarschuwde wel dat voor versterking van de korpsen meer geld nodig is dan de politieke partijen hebben gereser veerd. IAdvertentie joor Fred van Essen c EINDHOVEN - Het moet de ge- moedel ij kste 'wave' geweest v; njn die ooit door het PSV-sta- c,;. dion rolde, en gemeten naar de haj leeftijd van de deelnemers te vens de oudste. Zonder dat er 151 een bal in de buurt was gingen Ier; 10.000 demonstrerende aow'ers Cs «ndrachtig en mooi gelijkma- ig door de knieën op aangeven p spreekstalmeester Felix Keurders. Handen af van de aow!" Olé, ieperkte vrijstelling IENHAAG (GPD) Boeren die laar bezwaar tegen hebben hoc- -enhun runderen niet meer bin- tndrie dagen na de geboorte te oorzien van een oormerk. 30.1 ilaatssecretaris Gabor (land- '"U ouw) heeft daartoe besloten. )e runderen zonder oormerk nogen evenwel niet meer in de 0® landel komen. Ze mogen alleen maar rechtstreeks naar het 111 lachthuis. daar gingen de handjes weer de lucht in. alsof het niet een poli tiek protest betrof maar een po lonaise tijdens een Rijncruise. „Doe allemaal mee aan de ao- wave!" Slechts één dame op de tribune aan de noordzijde werd het te machtig: zij moest per brancard worden weggedragen en kreeg in een ambulance zuur stof toegediend. De vijf ouderenbonden die de manifestatie 'Handen af van de AOW' in het Eindhovense Phi- lips-stadion belegden, hadden rekening gehouden met emotio nele taferelen. Want als de reac ties van de ouderen net zo woe dend waren gebleven als in de aanloop naar de gemeente raadsverkiezingen van vorige maand wist je maar nooit. Een hele rij ambulances stond bij het stadion klaar en tientallen vrij willigers met EHBO-diploma's waakten op de tribunes. Maar behalve die ene dame die het in de hard aanwakkerende wind benauwd kreeg viel de medische schade alleszins mee. Daarvoor was de sfeer waarschijnlijk ge woon te opgewekt. „Wij hebben dit land opge bouwd en we willen ons recht', klonk het links en rechts onder de druk discussierende aow'ers. „Glory glory hallelujah", trom petterde de heer Maasakkers van het 'Seniorenorkest Nue- nen' door de geluidsinstallatie en de handen gingen weer op el kaar. Opgetogen gejoel als Wil- leke Alberti - tandenklapperend in zwart-paars zijde ensemble op de middenstip - inzet: 'Spiegel beeld, vertel eens even...'. Het is de oeroude bejaardensfeer van 'Breng eens een zonnetje' en van Barend Barendse in de jaren zes tig en zeventig. Maar nieuw is dat de gepensio neerden nu de opgedraafde poli tici recht in het gezicht zeggen waar het op staat. Zoals me vrouw Pardieck-Post (71), deel raadslid voor GroenLinks in het Amsterdams stadsdeel Osdorp, die de één kop grotere en vele malen gewichtiger Erica Terp stra (Tweede-Kamerlid voor de VVD» voor het oog der natie van onderuit de zak geeft. „Veel be loven en weinig doen, daar staat u voor. Daar wou ik het bij laten. Nu moet ik die Walrave heb ben." Om ,zich vervolgens op PvdA-staatssecretaris Wallage te storten. Wat Wallage van de demonstra tie vindt? Wallage vindt het slot zie pagina 3 kolom 7 de ochtend nadat de bus, op weg naar Tel Aviv, was gestopt in het busstation van Hadera. Terwijl bomexperts van de politie bezig waren met hun onderzoek, ex plodeerde er een tweede lading, die was verstopt onder een bank in de buurt. Het busstation was inmiddels ontruimd, zodat bij de tweede ontploffing geen slacht offers vielen. Kort na de aanslag belde een woordvoerder van de Harnas de Israëlische radio met de mede deling dat een eenheid van 'Iza- din al-Kassem'. Harnas' gewa pende arm. de actie had uitge voerd. Net als na eerdere aansla gen heeft de rechtse oppositie in Israël de onmiddellijke stopzet ting geëist van de vredesonder handelingen met de PLO PLO-leider Jasser Arafat ver klaarde woensdag dat de explo sie in Hadera een aanslag is op het hart van het vredesproces. In een rede voor de Raad van Eu ropa in Straatsburg zei hij dat dit soort acties is gericht tegen onschuldige mensen, „en die zijn er aan beide kanten". Arafat lan ceerde daarna een aanval op „Is- raëls politiek van massamoor den en detenties in de bezette gebieden". Hij noemde de onder handelingen met Israël over Pa lestijns zelfbestuur „teleurstel lend en ontmoedigend". Na de aanslag in Hadera opende een joodse kolonist in Jericho op de Westelijke Jordaanoever het vuur op een groep Palestijnse scholieren. Zeker vijf scholieren raakten gewond. In de onlusten die daarna ontstonden, raakten nog eens acht Palestijnen ge wond door kogels van Israëli sche soldaten. De kolonist wist te ontkomen. vu pTHA (DPA/AFP/RTR) - De politie heeft nabij de Oostduit je stad Gotha een militair trai- lingskamp ontmanteld van de echtsextremistische Viking- mgd. Elf mannen van achttien il veertig jaar en een zestienja rig meisje zijn aangehouden, wee andere personen zijn kort ndcrvraagd, aldus een woord- om torder van de politie vvoens- 5 het tentenkamp in de deel- ja JtaatThuringen ontdekte de po- ita if behalve nazi-propaganda- la itenaal ook schietwapens, irmpistolen en imitaties van rass fidgranaten. De leden van de ib.3 Ddngjeugd hielden op het ge- ir. spurde priveterrein militaire oe- tgen. waaronder schieten en archeren. De politie acht de wging verantwoordelijk voor :heidene aanslagen op hui- voor buitenlanders en asiel- ihl *kers. De inval in het kamp as zondag. De oudste en gemoedelijkste 'wave' die ooit in het PSV-stadion plaats vond. Vijf Israëliërs gedood bij zelfmoordactie Harnas van onze correspondent TEL AVIV - Premier Jitschak Rabin heeft de Israëlische be volking voorgehouden dat niet alle terreuraanslagen zijn te voorkomen zolang er een open grens is tussen Israel en de be zette gebieden. „Er rijden dage lijks tienduizend auto's met Is raëlische kentekenplaten heen en weer. En alle terreuracties binnen Israel worden uitge voerd met behulp van auto's met Israëlische kentekens", zei hij w oensdag, kort na de tweede bomaanslag binnen een week op een Israëlische autobus. Ditmaal kwamen zes mensen om het leven, onder wie de Pale stijn die de bom de bus had bin nengesmokkeld, en vielen er dertig gewonden. De islamiti sche verzetsbeweging Harnas heeft verklaard dat ze de terreur actie heeft uitgevoerd en dat meer aanvallen zullen volgen. Rabin sprak van een afschuwe lijke moord, maar zei vastbeslo ten te zijn de vredespogingen tussen Israël en de PLO niet te laten torpederen door moslim militanten. De bom ontplofte om half tien in BREDA (GPD) - Een Bredase hasjhandelaar, tevens eigenaar van een coffeeshop, is gisteren de dupe geworden van het in braakalarm dat hij bij zich thuis had geïnstalleerd. De politie, ge waarschuwd door buurtbewo ners die het urenlange geloei beu waren, vond in zijn woning bij toeval 250 kilo softdrugs met een foto Van Essen/GPD straatwaarde van zes ton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1