uide actie tegen extreemrechts ch Situatie Gorazde gespannen LEKKER GOEDKOOR 250 BOVAG OCCASIONS 4 WEKEN olitie treedt in drie steden op bij installatie raadsleden Autogas ch Magere yoghurt, QQ pak 1 liter 12% Onderzoek uitlekken kandidatuur Patijn voor post Amsterdam VOOR 13,- ionnige perioden 0kenvelde7i en zon icisselen elkaar aj. De noordelijke wind is vrij krachtig lot krachtigaan zee af en toe hard. j temperatuur omstreeks elf graden. zeelandhallen goes DE GOESE MERKEN DEALERS donderdag 14 apr. 14.00-21.00 u. vrijdag 15 apr. 14.00-21.00 u. zaterdag 16 apr. 10.00-17.00 u 5 7e jaargang no. 86 jensdag 13 april 1994 nummers 1,50 idii [0 HAAG (ANP) - Tromgerof- fluitconcerten, leuzen en de- laj instraties. Bij de installatie 3, de nieuwe gemeenteraden linsdag in veel plaatsen gea- 1 tegen de aanwezigheid extreem-rechtse raadsle de raden, 89 in totaal. De betogingen verliepen Alleen in Utrecht, Arn- i Zwolle moest de politie actie komen. s:« ZC 1 trd zc 00i' link - lakingen reigen metaal eb'HAAG (ANP) - De door de lustriebond FNV aangekon- •je stakingen in de metaal- elektrotecnische industrie 1,000 werknemers) dreigen hniet te beperken tot komen- vrijdag. In een ultimatieve aan de werkgeversorgani- FME kondigt de FNV- de grootste in de bedrijfs- „in het gehele land acties grander werkstakingen" aan :U jf 15 april. week riep de Industrie- id FNV 15 april uit tot actie- Leden van de bond worden ZJeroepen die dag in Utrecht v« manifestatie bij te wonen. In bedrijven zal het werk liggen. Stakende leden ont- jn een stakingsuitkering, "de brief aan de FME blijkt dat de acties zich niet zullen erken tot vrijdag, als er voor tijd geen overeenstemming rereen nieuwe cao. De kans tn akkoord op korte termijn De vakbonden en de hebben tot nu toe geen reenstemming weten te be en over de vervroegde uittre- g(de sum). Ongeveer driehonderd demon stranten hadden rond de mid dag het stadhuis van Utrecht ge blokkeerd om de vier ultra-, rechtse raadsleden de toegang te belemmeren. Zij werden ech ter door de politie op het ver keerde been gezet. Voordat de demonstranten het goed en wel in de gaten hadden, had de poli tie de vier raadsleden met een spectaculaire bliksemactie per- boot afgeleverd aan de zijkant van het raadhuis. Toen de vier raadsleden triomfantelijk het stadhuis ingingen, werden ze door de demonstranten op ge joel en gefluit onthaald. Protest De mobiele eenheid verjoeg tot twee maal toe de demonstran ten op het plein voor het stad huis. Een ANP-fotograaf, die geen gehoor gaf aan het bevel zich uit de voeten te maken „om dat hij gewoon zijn werk wilde doen", werd tegen de grond ge slagen en enige tijd vastgehou den. De hoofdredactie van het ANP heeft officieel geprotes teerd bij de burgemeester van de Domstad over het politie-optre- den tegen de fotograaf. In totaal hield de Utrechtse politie dins dag zes demonstranten aan. Tijdens de installatie riep burge meester Opstelten de nieuwe raadsleden op zich „sterk te ma ken voor een tolerante, kleurrij ke stad waar iedereen zich thuis moet voelen ongeacht ras of kleur". De fractievoorzitter van GroenLinks droeg een button met de tekst „Een onprettig ge voel, met een racist naast je stoel". Haar fractiegenoten droegen een zwart lintje. Klappen De installatie van het CD-raads- lid Selhorst in Arnhem ging ook met veel tumult gepaard. Hij kwam niet door de blokkade van driehonderd demonstranten heen. De politie probeerde de blokkade te breken, waarbij over en weer enkele rake klap pen werden uitgedeeld. Na een paar minuten zag de politie in dat haar actie zinloos was en trok zich terug. Arrestaties zijn niet verricht. Later op de middag bleek Sel horst toch in het gemeentehuis te zijn gearriveerd. Als enige kreeg hij na de installatieplech tigheid van burgemeester Schol ten geen hand. De burgervader kreeg daarvoor een ovationeel applaus van zijn ambtenaren en de publieke tribune. Charges In Zwolle voerde de politie en kele charges uit om demon stranten voor het stadhuis te verjagen. Na het politie-optre- den kon het raadslid Ruitenberg van CP'86 naar binnen om te worden geïnstalleerd. De politie arresteerde na de installatie drie mensen die het op de familie van Ruitenberg hadden gemunt. In Amsterdam demonstreerden „slechts" vierhonderd mensen tegen de installatie van de vier CD-raadsleden, die 's morgens in alle vroegte onder politiebe geleiding het stadhuis waren in gegaan. De organisatoren had- Akkoord tussen Israël fd| en PLO over politie correspondent TELAVIV Onderhan delaars van Israel en de PLO hebben dinsdag in Cairo een oplossing be reikt voor twee van de Mangrijkste proble men: de Palestijnse poli tiemacht en de vrijla- jliig van Palestijnse ge- on! vangenen. Volgens de Is raëlische delegatielei der Amnon Sbachak is overeenkomst over ttlfbestuur in de Gaza- a L, rtrook en Jericho bin- «n drie a vijf weken te 3 venvachten. Inaël en de PLO zijn het over eens geworden de Palestijnse poli- fenacht in de Gaza- took en Jericho uit Mö man zal bestaan. itetjfodra de overeenkomst getekend, zullen 6000 ïsdif iclitiemannen het ge- Istwfed binnentrekken, bin- drie maanden ge- Mgd door nog eens 1. De rest zal worden "srecruteerd onder de Saatselijke bevolking. till! frael heeft verder toege- taid in de terugkeer !n"og eens vijftig gede porteerde Palestijnen, S1 oitder wie Akram Ha uw' ciyeh, de man die door 1" Wat is belast met de le 'ïtantwoordelijkheid iceï '®or de bezette gebie- Driehonderd betogers blokkeerden in Utrecht de ingang van het gemeentebuis. foto Marcel Antonisse/ANP Serviërs arresteren Nederlandse waarnemer van onze correspondente BOEDAPEST Rond de Bosni sche moslim-enclave Gorazde is dinsdag, daags na de Navo- luchtaanval, opnieuw gescho ten. Volgens VN-commandant luitenant-generaal Michael Ro se waren het ditmaal de mos lims die Servische stellingen onder vuur namen. Ze probeer den gebieden te heroveren die de Serviërs vorige week in han den hadden gekregen. De VN riep de moslims op het vuren onmiddellijk te staken om verdere escalatie te voorkomen. Rose zei dat de gevechten moge lijk het werk zijn van ongeregel de eenheden. President Clinton heeft de mos lims gewaarschuwd dat het bombardement door een Ameri- DEN HAAG (ANP) - De prijs van autogas gaat vandaag met drie cent per liter omlaag. Marktlei der BK Au togas heeft dat dinsdag meege deeld. De prijsverlaging is een gevolg van prijsdalingen op de internationale markt. De nieuwe adviesprijs bedraagt 55,9 cent per liter. kaanse F-18 geen rugdekking in houdt. De Bosnische Serviërs kregen vanuit Washington de waarschuwing dat het mandaat van de VN - daadwerkelijke be scherming van de 'veilige gebie den', zoals Gorazde zo nodig opnieuw zal worden gebruikt. Clinton sloot daarbij luchtaan vallen elders in Bosnië niet uit. President Jeltsin, op bezoek in Madrid, spuwde andermaal zijn gal over het niet kennen van Rusland in de beslissing over de twee luchtaanvallen bij Goraz de. Op een gezamenlijke pers conferentie met premier Gonza lez waarschuwde hij het westen niet te ver te gaan in Bosnië. „Een oplossing daar is alleen mogelijk via politieke gesprek ken. Geweld leidt alleen tot een eeuwig durende oorlog", aldus de Russische president. De kans op een snelle oplossing van de problemen rond de en clave lijkt gering. De Serviërs to nen tot nu toe geen bereidheid tot onderhandelingen. De Bos- nisch-Servische leider Radovan Karadzic reisde dinsdag na ge sprekken met de Russische afge zant Vitali Tsjoerkin naar Go razde. Tsjoerkin had voorgesteld dat Karadzic zou gaan praten met de VN-afgezant Yakusi Akashi en de speciale Amerikaanse af gezant Charles Redman. Maar dat gesprek werd door Karadzic afgezegd. In plaats daarvan in specteerde hij samen met gene raal Ratko Mladic de Bosnisch- Servische troepen. Mladic gaf zijn manschappen de order ieder Navo-vliegtuig dat een bedrei gende indruk maakt, neer te ha len. „Er zullen zeker nieuwe aan vallen komen, maar onze troe pen houden zich geweldig", al dus de opperbevelhebber. Volgens de Bosnische Serviërs zijn bij de bombardementen zondag en maandag twee Servi sche verpleegsters gedood en een aantal woningen van bur gers getroffen. Inmiddels hebben de Bosnische Serviërs zo'n veertig internatio nale militaire waarnemers, de zogenaamde UNMO's, huisar rest opgelegd. Ze kregen 'in ver band met hun eigen veiligheid' het dringende advies op hun ba ses te blijven. Een Nederlandse UNMO, de luchtmacht-majoor Van Baal, werd maandag door de Serviërs gearresteerd toen hij op weg was van de moslim-enclave Zepa naai- Sarajevo. Over zijn verblijf plaats bestond dinsdag nog on duidelijkheid, hoewel de VN er van uitgaat dat hij niet direct in gevaar is. Elf leden van een Franse hulporganisatie zitten nog steeds vast wegens ver meende smokkel van wapens voor de moslims. ^aanbieding geldt t/m zaterdag 16 april a.s., f/j ^grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. J, l501 De leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, tijdens zijn bezoek aan het fjront bij Goradze met generaal Ratko Mladic (1). foto RTR den op 1500 mensen gerekend. De politie, die veel mensen had ingezet en uitgebreide veilig heidsmaatregelen had geno men, hoefde niet op te treden. Waarnemend burgemeester Ge net van Amsterdam richtte zich speciaal tot de vier' extreem rechtse raadsleden. Hij las hun artikel 1 van de grondwet voor waarin het gelijkheidsbeginsel wordt verwoord. Alle raadsleden droegen buttons met anti-fascis tische teksten. GroenLinks ver klaarde extreemrechts openlijk slot zie pagina 3 kolom 8 Eerste Kamer akkoord met Betuwelijn DEN HAAG (GPD) - Een meer derheid van de Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met de aanleg van de Betuweroute, de goederenspoorlijn van de Rot terdamse haven naar Duits land. Volgens minister Maij- Weggen (verkeer en waterstaat) heeft het verzet van de Duitse gemeente Emmerich geen in vloed op de verdere procedure in Nederland en in Duitsland. Emmerich vreest voor geluid soverlast door de goederenlij n en had de Eerste Kamer opge roepen nog geen besluit te ne men. D66, RPF en GroenLinks dienden, met steun van de VVD. een motie in met het voorstel het besluit ten minste een jaar uit te stellen om de technische alter natieven nog eens goed te kun nen onderzoeken. Dit voorstel werd echter verworpen. In een eerder debat hadden de betrok ken ministers, Alders en Maij- Wegen, al laten weten niets voor uitstel te voelen. Groter aantal vervolgingen na euthanasie DEN HAAG (GPD) - Artsen die het leven beëindigen van ern stig zieke patiënten die nog niet in de terminale fase zijn te rechtgekomen, worden voor taan altijd door het openbaar ministerie vervolgd. In overleg met de procureurs-generaal zal in principe geen sepot meer plaatsvinden voor zaken als le vensbeëindiging bij psychiatri sche patiënten. Minister Hirsch Ballin van justi tie heeft gisteren in de Tweede Kamer toegegeven dat sinds de cember vorig jaar na aanvaar ding van de nieuwe euthanasie regeling in de Tweede en Eerste Kamer met de procureurs-gene raal het vervolginsgsbeleid is be sproken. Hirsch Ballin bevestig de hiermee deels de uitlatingen van D66-Kamerlid Kohnstamm, die uit eigen waarnemening zegt te weten dat het openbaar mi nisterie de laatste maanden meer euthanasie-zaken heeft vervolgd. Kruisboog met scheermesjes is moordwapen DEN HAAG (ANP) - De vorig jaar in Den Haag opgedoken kruisbogen met pijlen die voor zien waren van scheermesjes, zijn tot verboden wapens van de eerste categorie bestempeld. Het ministerie van justitie heeft dezer dagen de Wet wa pens en munitie in deze zin aan gepast. De politie in de residentie had voorjaar '93 enkele Haagse jon gens opgepakt die met de alter natieve pijl en boog over straat zeulden. Of zij ook'daadwerke lijk op zoek waren naar prooi, is niet duidelijk. In elk geval is nie mand gewond geraakt door het wapentuig. Het ballistisch laboratorium van TNO stelde vast dat een af geschoten pijl, waarvan de punt was voorzien van vlijmscherpe scheermesjes, iemand volledig open zou rijten. Een goed gericht schozou een wond van zeker vijf centimeter diep kunnen veroor zaken. Afhankelijk van de in- slagplek op het lichaam, kan dat de dood tot gevolg hebben. Enig onderzoek van de recher che bracht aan het licht dat de kruisbogen met bijbehorende „munitie" te koop waren bij dumpwinkels in Den Haag, maar ook bij zogeheten buiten sportzaken. De pijlen werden geïmporteerd uit de Verenigde Staten en wer den „door een of andere morbide geest" voor extra effect van scheermesjes voorzien, aldus Justitie. Tegenvaller Staatssecretaris Wallage (so ciale zaken) heeft een tegenval ler bij de opbrengst van de frau debestrijding. Hei opsporen van uitkerijigs- en premiefraude le vert dit jaar minimaal 170 mil joen gulden mi7ider op dan ge- pla7idmaar dat verschil kan nog groter worden. De oorzaak ligt vooral in te late en slechte invoering van O de maatregelen. O Loodswezen De vakbo7iden hebben alarm ge slagen over 'ee7i dra7tiatisch ver lies' aan arbeidsplaatse7i, dat dreigt bij de ondersteunende diensten van het Loodsioezen. Voor Schelderhóhden zou het gaan om 105 Q banenw Ajax Ajax staat 7ia de 5-0-overwin- 7iing op NAC weer met beide be nen op de grond. De Amsterdam mers verloren gisteren i?i het Olympisch stadion 77ietl-0va7idegradatie- kandidaat Volendam. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 17 en 19. AMSTERDAM (ANP) - De com missaris van de Koningin in Noord-Holland, W. van Keme- nade, „beraadt zich" nog over mogelijke acties na het uitlek ken van de naam van Schelto Patijn, commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, als fa voriete kandidaat van de ver trouwenscommissie voor het burgemeesterschap van Am sterdam. Nummer twee is burgemeester Dok-Van Weele van Velsen en als derde wordt het D66-kamer- lid Wolffensperger genoemd. De vijf leden van de vertrouwens commissie ontkennen in alle toonaarden dat zij de bron van de berichten zijn. Na het vertrek van Van Thijn kondigde Van Kemenade aan dat hij lekken door de vertrou wenscommissie niet zou dulden. Op het moment dat een lid van de commissie voortijdig uit de school klapt, zo kondigde hij aan, wordt de procedure ge staakt en brengt de commissaris rechtstreeks een advies aan de minister uit. De huidige situatie brengt Van Kemenade in een lastig parket, omdat hij dinsdagmorgen via de fax het advies van de vertrou wenscommissie ontving en zijn aanbeveling inmiddels bij mi nister Van Thijn ligt. De Amster damse vertrouwenscommissie passeren kan hij al niet meer, terwijl dat het enige orgaan is waartegen hij actie kan onder nemen. „Dat kan ik niet tegen kandidaten zelf of tegen poli tieke circuits, want die hebben geen eed van vertrouwelijkheid afgelegd." Mocht het lek toch onder de vijf Amsterdamse raadsleden moeten worden ge zocht, dan blijven de commissa ris alleen nog strafrechtelijke sancties over. De aanbeveling voor de nieuwe burgemeester wordt vrijdag in de ministerraad aangemeld. Van Kemenade verwacht de offi ciële benoeming van de nieuwe burgemeester in de loop van de volgende week. „Hoewel het soms veel sneller gaat. Over mijn eigen benoeming werd ik door minister Dales op de Auto bahn gebeld terwijl ik op weg te rug was van vakantie." (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen, Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1