Varkensvervoer maand stil Musea ontsluieren schatten PZC Nader onderzoek probleem afkalving Graauwse Kreek provincie 11 Voorlopig alleen in gebied rond Eede-Sint Kruis Moriaanshoofd tijdje 'Mondriaanshoofd Reizen met 40% korting. Nü met extra lentevoordeel. DINSDAG 12 APRIL 1994 Vier Zeeuwse inzendingen voor een kern met pit „an onze verslaggever VLISSINGEN - De actie Een kern waar pit in zit heeft in Zeeland vier in zendingen opgeleverd. In het Zeeuws-Vlaamse Eede is een groenvoor ziening annex speel weide aangemeld, in Schoondijke de restau ratie van een molen, in Oost-Souburg parkeer ruimte. een beveiligde fietsenstalling en een visvijver en in Seroos- kerke op Walcheren cul tuurhistorische fietsfol- ders. De belangstelling voor de actie valt wat tegen vergeleken met afgelo penjaren Toen was er al tijd wel sprake van een tiental aanmeldingen. De projecten worden nu uitgevoerd en een jury van de actie zal bekijken of ze gehonoreerd kun nen worden en voor een financiële bijdrage in aanmerking komen. De uitslag daarvan is pas volgend jaar te verwach ten. Deze zogenaamde leef- baarheidswedstrijd is opgezet door de Konink lijke Nederlandse Heide maatschappij. De pro jecten die de jurering goed doorkomen kun nen rekenen op een fi nanciële bijdrage van 1000 gulden. Het is de zesde maal dat de actie wordt gehou den. Een van de voor waarden is dat de bewo ners het project zelf uit- (Advertentie) We zetten de ai olitie slaat «an in boeien a conflict net buren nonze verslaggever I MUZEN - De politie v n 14 loemetjes buiten! van onze verslaggever SINT KRUIS-Het vervoersver- bod van varkens in het gebied rond Eede en Sint Kruis blijft naar alle waarschijnlijkheid ze ker een maand van kracht. Bin nen die tijd wordt ook duidelijk of het nodig is de gevarenzone uit te breiden over een groter deel van de Zeeuws-Vlaamse grensstreek, aldus een woord voerster van de Veterinaire Dienst in Den Haag. Houdt de maatregel veel langer aan, dan staat het voortbestaan van ver schillende varkensbedrijven op het spel. Het vervoersverbod ging zater dag in. omdat zo'n vijf kilometer verderop bij een Belgisch bedrijf varkenspest was geconstateerd RPF-leden op tournee in Middelburg MIDDELBURG - André Rou- voet en Dick Stellingwerf, de nummers twee en drie op de RI'F-verkiezingslijst, komen maandag 18 april naar Middel burg. In de Getuigeniskerk aan de Adr. Lauwereyszstraat ge ven zij vanaf 20.00 uur een le zing over De rol van christelijke politiek in ons land. Ook onderwerpen als milieu, abortus, euthanasie, verslaving, veiligheid en fraude komen aan bod. Het bezoek van de twee RPF-leden is een onderdeel van de kennismakingsronde ter voorbereiding op de Tweede Ka mer-verkiezingen op 3 mei. Eenakterfestival in Zierikzee ZIERIKZEE - Het Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel houdt vrijdag 15 tot en met zon dag 17 april het jaarlijkse een akterfestival in de Concertzaal in Zierikzee. Vijftien amateur gezelschappen zetten drie da gen lang vooral onbekende werken van Nederlandse au teurs op de planken. De toneelgroepen krijgen na af loop een schriftelijke rapportage over hun prestaties. Het eenak terfestival gaat vrijdagavond 20.00 uur van start. Zaterdag wordt gespeeld van 14.00 tot 22.30 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Varkenshouders in de cirkel rond Sint Kruis en Eede moeten hun dieren tot nader order bin nenhouden om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Een woordvoerster van de Vete rinaire Dienst zei maandag te verwachten dat het afgesloten gebied voorlopig niet hoeft te worden vergroot Uit Belgie zijn tussentijds geen berichten geko men die erop wijzen dat de var kenspest verder naar het noor den oprukt, aldus de zegsvrouw. Bloedmonsters In West-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn op grote schaal bloedmon sters genomen bij varkens. Van besmetting is nog geen sprake, liet de Aardenburgse dierenarts mevrouw E. van Bruinessen- Kapsenberg maandag aan de hand van de testuitslagen we ten. Dat de pest op amper vijf kilo meter van de Belgisch-Neder landse grens mogelijk een halt is toegeroepen, valt volgens de die renarts toe te schrijven aan de betere omstandigheden in de Zeeuws-Vlaamse stallen. Het laatste besmettingsgeval in de streek dateert al weer van 1983/ 1984. ,.Als je dat gegeven naast de talloze uitbraken van varken spest in Belgie zet. mag dus wel worden geconcludeerd dat onzé veehouders uiterst zorgvuldig te werk gaan zegt Van Bruines- sen-Kapsenberg. Ze verwacht niet dat het ver voersverbod net zo lang zal aan houden als in 1990. De varkens- boeren werden dat jaar van maart tot oktober gedwongen hun fokzeugen en biggen op te hokken De maatregel leidde tot grote -problemen en financiële verliezen „Het verschil is dat we nu van te voren op de hoogte wa ren en de kans hebben gehad biggen en mestvarkens die op hun gewicht waren, te ruimen", reageert varkenshouder G. van Hal uit Sint Kruis. ..Zo kunnen we de eerste klap opvangen Strop Zijn bedrijf telt momenteel zo'n vijfhonderd varkens, waaronder honderd fokzeugen Het ver voersverbod van 1990 betekende voor Van Hal een forse strop. De dieren leverden op de slacht- markt nauwelijks nog geld op. omdat ze topzwaar waren. Bo vendien moesten ze extra lang van iduur) voer worden voor zien. De stallen raakten overbe volkt. waardoor verschillende varkens ademhalingsproble men opliepen en ziek werden. .Het was toen echt verschrikke lijk". aldus mevrouw Van Hal- Schouten. Haar echtgenoot ver wacht dat de huidige maatregel zeker een maand van kracht blijft. ..Zo lang kan ik het nog wel uitzingen. Maar als het weer zes maanden wordt, zullen wij het niet meer redden", schetst de varkenshouder het meest som bere scenario De Veterinaire Dienst kon gisteren nog niet aangeven of het vervoersverbod al dan niet voor langere duur is. Varkenshouder G. van Hal uit Sint Kruis, in 1990 zwaar getroffen door een langdurig vervoersverbod: zullen wij het niet meer redden." neuzen heeft zondag om- reeks middernacht handen- l -J ol werk gehad aan het sussen ineen burenruzie in de Grenu- un.De problemen ontstonden meen 39-jarige Terneuzenaar llgavond omstreeks 23.45 met zijn vrouw thuiskwam ieen ruitje moest inslaan om- hij zijn woning wat al te indig had afgesloten, zodat |erzelf niet meer inkwam. buren hoorden dat de Ter- snaar in zijn eigen huis aan inbreken was en kwamen kijkje nemen Bij de 39-ja- f man sloegen toen de stop- Bdoor, want hij dacht dat de Sn hem en zijn vrouw wilden muilen. De beide gezinnen la- Dnamelijk al enige tijd met el- «verhoop. De 39-jarige man hl ach zo op dat de politie, inmiddels met twee wagens de Grenulaan was geko- de man in de handboeien st slaan en hem daarna in dienstwagen talmte moest ren aam kapot bussen waren twee fami- kden en twee kennissen ko- "opdraven die het voor de in boeien geslagen man opna- Tussen de vier mannen en »litie ontstond enig duw- en maar uiteindelijk be ften de gemoederen toen de toge man besloot vrijwillig f te gaan naar het politiebu- om de zaak uit te praten. mee was de trammelant to nog niet voorbij, want tolagmorgen omstreeks 1.55 'Terd bij de buren van de 39- P Terneuzenaar een raam tgööid met een baksteen. De "®ers van dat huis deden jSjftebij de politie en die gaat Roeken of er een verband kat tussen de beide inciden ce Grenulaan. jeenkomst "deren uit Setting Japan ®ELBURG - l)t' Vereniging Kinderen uit de Japanse Jjïng en de Bersiap 1941- 'houdt zaterdag 16 april een 'Miale ontmoetingsdag in Ontmoetingscentrum Dau- "iaele te Middelburg. A-M.de Pijper en S. A. Lapre jfe Stichting Japanse Ere- "iden geven een inleiding actuele stand van zaken, inkomst begint om 13.30 van onze verslaggever AARDENBURG - Verborgen schatten ontsluierd. Met dit thema vestigt het Nationaal Museumweekend, dat zater dag 16 en zondag 17 april wordt gehouden, de aandacht op de restauratie en hei be houd van 'ons cultuurgoed'. In verschillende musea is te zien hoe de conservering en restauratie van museumvoor- werpen plaatsvindt. In het Gemeentelijk Archeologisch Museum Aardenburg is in verband met dit thema een aparte tentoonstelling inge richt over de verborgen kan ten van de archeologie. De expositie behandelt een aantal vragen die bij opgravin gen vaak worden gehoord, zo als: Hoe weten archeologen waar ze moeten graven Hoe verloopt een opgraving Wie werken eraan mee Welke hulpmiddelen worden gebruikt Wat gebeurt er met de voorwerpen die worden gevonden Wat gebeurt er met de gegevens nadat de op graving is afgelopen Zo wordt een beeld gegeven van verschillende methoden en fa sen in het oudheidkundig bo demonderzoek. Een fors aantal foto's - voorna melijk van opgravingen in Aardenburg - en enkele tek sten moeten hierover meer duidelijkheid verschaffen. In vitrines is te zien wat een scherf doormaakt voordat zij in een museum terechtkomt. Het opgraven, het schoonma ken. het nummeren, de restau ratie en het onderzoek komen aan bod. Aanzet Het Nationaal Museumweek end vormt voor musea tradi tioneel de aanzet tot het nieuwe seizoen. De deuren staan uitnodigend wijd open. voor de meeste tentoonstellin gen hoeft bij uitzondering eens niets te worden betaald. Be doeling is mensen die gewoon lijk niet zo snel naar een mu seum gaan toch naar binnen te lokken, bijvoorbeeld de bevol king van de eigen plaats of streek of mensen met een ze kere drempelvrees. Wat hebben de verschillende musea zoal te bieden Het vis serijmuseum in Breskens houdt een tentoonstelling over schelpen. Tweekleppi- gen, slakken, inktvissen, eten en gegeten worden, schelpen in de kunst, muziekinstru menten van schelpen, fossiele schelpen: tal van invalshoe ken worden belicht. Het streekmuseum Het land van Axel in Axel toont behalve de In Aardenburg wordt een expositie voorbereid over de verborgen kanten van de archeologie. foto Charles Strijd vaste collectie waarin het land van Axel en de Axelse Boeren- kamer een belangrijke plaats innemen, werk van Jo en Ebrina Boneman. Bruckman In het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland is al vanaf maart een tentoonstelling te zien van de magisch-realisti- sche schilderijen van Lode- wijk K. Bruckman. In de jaren zeventig woonde hij in Wemel- dinge: in 1981 schonk de kun stenaar - wiens werk onder meer door het Metropolitan Museum of Art in New York werd aangekocht - vijftien schilderijen aan de gemeente Goes. Hiervan zijn een aantal werken op de expositie te zien. naast recent tekenwerk en een tv-documentaire. Streekmuseum De Meestoof in Sint Annaland laat zien hoe de 'verborgen schatten van de Meestoof zijn ontsluierd: een schoorsteenstuk uit het begin van de achttiende eeuw is ont daan van een later opgeplakte oliedruk. Verder worden nieuwe aanwinsten getoond. zoals portretten, een trouwja pon uit 1908. een bavelaar en een Zeeuws koffiestelletje. Het Stedelijk Museum in Vlis- singen wisselt komend week end van tentoonstelling, die van het Zeeuws Genootschap en Ronald Mullié maken plaats voor een expositie over het Scheldereglement. Voor bezoekers maakt dat een prachtig kijkje achter de schermen mogelijk. Voorwer pen uit het depot worden ten toongesteld en de opbouw van een nieuwe expositie kan wor den bekeken. In een speciaal ingerichte eta lage van Reptielenzoo Iguana in Vlissingen is het thema van het Museumweekend verbas terd tot 'Verborgen schanda len ontsluierd'. Te zien zijn in beslag genomen voorwerpen zoals een mini-jurkje van slan- geleer en een asbak gemaakt van een krokodillekop. Deuren open Andere musea die komend weekend gratis of tegen gere duceerd tarief de deuren ope nen zijn: het Zeeuws Museum in Middelburg (met een over zicht van nieuwe aanwinsten), de Oudheidkamer en het Vis serijmuseum in Bruinisse. de stoomtrein Goes-Borsele in Goes, streekmuseum De Vier Ambachten in Hulst (met De bevrijding in 1944). het Zeeuws Biologisch Museum en het Fossielenmuseum in Oostka- pelle. De Schotse Huizen in Veere (met Veerse gezichten van dichtbij) Museum Oud Westdorpe in Westdorpe, het Maritiem Museum en het Bur gerweeshuis in Zierikzee. het Schelpenmuseum in Zaam- slag en Ramschip De Schor pioen in Middelburg (met aquarellen van Rijk Griseli. In tegenstelling tot voorgaan de jaren is dit keer geen geza menlijk Zeeuws thema geko zen en zijn ook geen gezamen lijke activiteiten georgani seerd. Het Fonds Behoud Nationaal Erfgoed voert tijdens het Mu seumweekend een intensieve wervingscampagne. Wie loten koopt voor de Nationale Spon sorloterij steunt daarmee ver schillende restauratie- en con serveringsprojecten. Een gedeelte van de afgekalfde oever van de watergang van Paal naarGraauw. foto Charles Strijd ,Als het weer zes maanden wordt, foto Charles Strijd Oostkolk Terneuzen wordt leeggepompt van onze verslaggever TERNEUZEN - De Oostkolk bij hel gemeentehuis in Terneuzen wordt deze week leeggepompt. Het water wordt verwijderd in verband met een onderzoek van het bedrijf Aquavia naar de bo demgesteldheid van de kolk. waaronder een parkeergarage is gepland. De ongeveer zevenduizend ku bieke meter water wordt overge pompt naar de Herengracht Daartoe wordt ter hoogte van de verbinding met de kolk een af dichting aangebracht De He rengracht staat onder de Axelse Dam in verbinding met de Oostelijke Kanaalarm. Het overtollige water kan zo zonder problemen afvloeien, aldus een woordvoerder van de gemeente. Het onderzoek moet aantonen uit welke lagen de bodem onder de kolk is opgebouwd. De gege vens zijn nodig om de juiste bouwconstructie voor de par keergarage te kunnen bepalen. Burgemeester en wethouders verwachten dat deze maand de bouwvergunning kan worden af gegeven. zodat in mei met de bouwwerkzaamheden kan wor den begonnen. De gemeente woordvoerder gaat ervan uit dat de kolk tot het voltooien van de ondergrondse parkeervoorzie ning droog blijft staan. van onze verslaggever GRAAUW - De taludeommissie van waterschap Hulster Am bacht moet binnenkort eens be kijken wat er aan de afkalving van de oevers van de Graauwse Kreek en de watergang van Graauw naar Paal kan worden gedaan. Het Hulster Ambacht wil - evenals Staatsbosbeheer en de gemeente Hulst - niet dat landbouwers het milieu (en het zicht) vervuilen door grof puin in de gaten langs de oever te storten. Maar het waterschap kan zich ook voorstellen dat de boeren hun land niet zonder slag of stoot in het water willen laten glijden, zei hoofd waterbeheer J. de Zeeuw maandag. Hij denkt dat de nieuwe taludcommissie van het schap, nu de verkiezin gen achter de rug zijn. binnen kort de afkalvingsproblemen zal inventariseren. ..Samen met be langhebbenden moet naar een oplossing worden gezocht." Zo'n 2,5 jaar geleden liepen de agrariërs tussen Zandberg en Paal te hoop tegen aangekon digde maatregelen om 'illegale puinstort' tegen te gaan. De in stanties hielden geen rekening met de afkalving van de oevers en zorgden zelf ook niet voor de gelijke beschoeiingen luidde de klacht. Waterschap, Staatsbos beheer (eigenaar van de Graauwse Kreek), gemeente en provincie zouden de koppen bij- elkaar steken om te bekijken wat er aan de problemen gedaan kon worden. Vervolgens werd nooit meer enig resultaat verno men. De Doipsraad Graauw besloot daarom maandag aan de bel te trekken. De Dorpsraad wil de problemen opnieuw onder de aandacht brengen. Behalve een 'structurele' oplossing voor de steeds verzakkende oevers langs kreek en watergang hoopt de raad ook dat het met afval volge storte Kleine Gat weer bij de Graauwse Kreek kan worden ge voegd. Miljoenen Opzichter R. Steijn van kreekei genaar Staatsbosbeheer geeft de inwoners van Graauw niet al te veel hoop. De beheersinstan tie heeft vorig jaar gekeken naar gebieden die in aanmerking ko men voor natuurontwikkeling. Het aanleggen van een natuur vriendelijke oeverbeschoeiing zou miljoenen guldens kosten, terwijl het Rijk voor natuuront wikkeling 10.000 gulden per hec tare uittrekt. ..Daarnaast moe ten wij ook in Zeeuwsch-Vlaan- deren prioriteiten stellen. De na tuurwaarden rondom de Graauwse Kreek rechtvaardi gen momenteel ook geen plaats bovenaan het lijstje De opzichter gaat er dan ook vanuit dat de grondeigenaren zelf hun eigendom zullen moe ten beschermen Met een ver gunning van het waterschap voor het storten van niet ver vuild puin zullen ze hun land te gen de schurende werking van het stromende water moeten blijven beschermen. Noodverband Hoofd waterbeheer J. de Zeeuw vindt het storten met goed ge broken. 'schoon' puin geen be vredigende bestrijdingswijze te gen het steeds terugkerende probleem. „Het kan afkalving tijdelijk op sommige plaatsen tegengaan, maar het blijven toch een soort noodverbandjes." De Zeeuw stelde dat het Hulster Ambacht jaarlijks een aanzienlijk bedrag 'maar vraag me niet direct hoe veel precies) uittrekt voor oever versteviging. Hij wilde en kon geen garantie geven dat de oe vers tussen Paal en Zandberg di rect worden aangepakt „Maar we zijn er druk mee bezig, we zul len zeker nog eens goed kijken of er oplossingen gevonden kun nen worden." Advertentie We zetten de bloemetjes buiten! van onze vei MORIAANSHOOFD - Het Schouwse dorpje Moriaanshoofd gaat tijdens het Mondriaanjaar 1994 tijdelijk anders heten: Mondriaanshoofd. Vrijdag 15 april onthult wethouder H'. Renden van de gemeente Middensehouwen, w aartoe het ge hucht op de weg tussen Zierikzee en Burgh-Ilaamstede be hoort, een aantal nieuw e plaatsnaamhorden en een vijf bij vijf meter grote afbeelding van het hoofd van Piet Mon driaan die wordt aangebracht op de molen De Swaen. Het portret van Mondriaan is gemaakt door de kunstenaar Jan Verschoore Deze maakte een aantal afbeeldingen voor de speciale Mondriaanpostzegels die onlangs zijn uitgeko men. Vanaf 18 april exposeert hij zijn 'artistamps in galerie Galerij aan het Hatfieldpark in Zierikzee De tentoonstelling duurt tot 10 juni. iAdvertentiei We zetten de bloemetjes buiten Want alleen in april profiteert u van f 5,- lentekorting bij aankoop van een Jongerenkaart of Rail-Aktief-kaart. En als extraatje geheel gratis de populaire pocket Er-op-Uitter waarde van f 4,50. Altijd doen Want voor f 94,- in plaats van f 99.- profiteert u nü een jaar lang van maar iiefst 40% korting op elke door-de-weekse" treinreis na 9.00 uur. 's Avonds en in het weekend kan uw korting zelfs oplopen tot 65% Wilt u meteen op reis, neem dan een pasfoto en identiteitsbewijs mee. Haal snel de actiefolder aan het NS-loket. Alléén in april.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 13