MAVO bombardeert Serviërs 6,5 CDA boos over uitspraken van Wallage rond zaak Brinkman "1 ■5* JÖ Belegeraars dichtbij moslim-stad Evacuatie Ruanda onder begeleiding paracommando's 4 WEKEN kleintjes 18 Aanval F-16's om belegerde stad Gorazde te ontzetten 3» Snelheidsmaniak (221 km per uur) in val politie 6,0% 06-0331 VOOR 13,- \rijwel droog Wolkenvelden afgeioisseld door perio- ien met zon. Vrij krachtige wind uit word tot noordoost. Middagtempera- w omstreeks 8 graden. osK' 1 cara i Leü Pop |7e jaargang no. 84 aandag 11 april 1994 ttSSe nummers 1,50 jEVO/GENEVE/NAPELS -De NAVO heeft zondag- uit": Ga iuiti ))- i Sci ond Servische stellingen bij belegerde Bosnische stad azde gebombardeerd in een u de opmars van de Ser- te stoppen. Twee Ameri- tjianse F-16's voerden een korte uit, waarbij tenminste Servische tanks zijn ge- De aanval is uitgevoerd :erzoek van de Britse gene- Rose van de VN-vredes- ht in Bosnië. de aanval, waarbij volgens Italiaanse tv-zender slacht- onder de Serviërs zijn ge- i, werden de Servische luucïioardementen op de stad ge- oor akt. De VN hebben met ivei? use luchtaanvallen gedreigd de Serviers blijven proberen ié tad te veroveren, toera azde, in het zuidoosten van let r sniê. wordt al twee jaar door kon jerviërs belegerd. De afgelo- twee weken werd de stad mVit a^ onder vuur genomen, ste a jarbij zijn volgens opgave van Internationaal Rode Kruis nu toe 103 mensen om het le- gekomen en 430 gewond ge- Tot zondag weigerden de li de belegerde moslims te hulp ontkomen, hoewel Gorazde 100 inwoners) door de VN tot gebied' is aangemerkt, hulp kwam pas nadat de Ser- rs de stad dreigden in te ne- en de Verenigde Staten en 16.661 Frankrijk hadden ingestemd met de NAVO-actie. Gorazde werd zondagochtend door Servi sche artillerie bestookt. De Ser viërs staken de rivier Drina over, bezetten de strategisch gelegen berg Utohic en trokken de bui tenwijken binnen. Ook vanuit het noordoosten trokken Ser viërs op naar Gorazde. De Serviërs zouden het centrum van de stad al tot anderhalve ki lometer genaderd zijn. Dat werd bestookt met granaten; som mige kwamen op nog geen hon derd meter van een kantoor van het Hoge VN-Commissariaat voor de vluchtelingen terecht. VN-medewerkers werden door sluipschutters beschoten. Uit de buitenwijken vluchtten honder den moslims naar het centrum van de stad. Zij staken met bootjes de Drina over, omdat de twee bruggen over de rivier zijn verwoest. Medewerkers van Artsen zonder Grenzen meldden via de radio aan verslaggevers dat in de stad paniek is uitgebroken „Gorazde beleeft wellicht haar laatste uren", aldus een medewerker. „Er heerst een ongelooflijke pa niek onder de bevolking". De moslims zitten als ratten in de val. De ziekenhuizen in de stad zijn overvol. De meeste dorpen in de omge ving van Gorazde zijn al in han den van de Serviërs. Naar schat ting vijfduizend burgers uit de verwoèste dorpen zijn naar Go razde gevlucht. Uit hun verhalen blijkt dat hele dorpen in brand gestoken zijn en tientallen bur gers zijn geëxecuteerd. Oproep Zaterdagavond had VN—secre taris-generaal Boutros-Ghali de VN-troepen in Bosnië opgeroe- oord-Korea SHLNGTON (DPA) - De Ver- ;de Staten achten op ter- onse jneen preventieve aanval op anEford-Korea denkbaar, als dat zich tegen inspectie van nucleaire installaties blijft zetten. izabeth niet nger rijkste b® root-Brittannië (,'DEN (AFP) - Het vermogen i Koningin Elizabeth II is topi 1 langer het grootste van ool-Britlannië. de Sunday Times is de sun van de eerste plaats ver- latiapgendoor de Zweedse broers enHans Rausing. Zij zijn ei ste van Tetra-Laval. een eken cern dat zich bezighoudt met :rgki pduktie van verpakkingen industriële uitrusting. De pai' rs ontvluchtten in de jaren tig om fiscale redenen Zwe- en vestigden zich in Enge- Servische soldaten richten zaterdag hun wapens op doelen in de richting van de in het dal gelegen stad Gorazde. De Serviers waren gisteren, kort voor de actie van de NAVO, opgerukt tot op korte afstand van het centrum van de door Bosnische moslims bevolkte stad. foto Nile Jelisijevic/Reuter Sunday Times acht de Rau- jpgoed voor omgerekend on- reerf 15,3 miljard. Het vermo- ivande Britse vorstin zou on- ïVD m f 14-7 miljard groot zijn. Zweedse broers zouden het -ven na grootste vermogen wereld bezitten. lay Times publiceert ie- een lijst van de 500 vermogens in het Ver- mpjj Koninkrijk. Elizabeth II g Dd vijf jaar lang onbedreigd eerste plaats. DEN HAAG (GPD) - Het CDA is boos op de tweede man van de PvdA, staatssecretaris Wallage van sociale zaken, die zaterdag heeft geëist dat CDA-leider Brinkman zijn positie moet ver duidelijken. Wallage deed dit naar aanleiding van het KRO- programma Reporter, dat Brinkman vrijdag in verband bracht met mogelijk frauduleus handelen door een oom van zijn vrouw. Wallage sprak van een 'vrij beroerde' situatie voor Brinkman. Terwijl het CDA de KRO de schuld gaf van een 'misselijk ma kende en ongefundeerde be schadigingsactie' stelde Wal lage dat de boodschapper (de KRO) niet onthoofd mag wor den. Het CDA beticht Wallage er van de kwestie onderdeel te ma ken van de verkiezingscampag ne. Brinkman is wel enigszins in be scherming genomen door PvdA- lijsttrekker Kok en nog steviger door de lijsttrekkers Bolkestein (VVD) en Van Mierlo (D66). Bol kestein zei zaterdag in Den Bosch 'erg blij' te zijn dat er geen enkele verdenking is dat Brink man strafbaar heeft gehandeld. Hij zei het zeer onaangenaam te vinden als mogelijk suggesties zouden blijven hangen dat er iets niet pluis is met Brinkman. Volgens Bolkestein mag de ver kiezingscampagne op geen en kele manier door de kwestie wor den beïnvloed. Dat zou een on wenselijke 'veramerikanisering' van de politiek betekenen. De VVD overweegt een boze brief naar de KRO te sturen, om dat de liberale kamerleden Dees en Linschoten onder valse voor wendselen tot medewerking aan het programma zijn overge haald. Zij hebben geen moment geweten dat hun uitspraken te gen Brinkman gebruikt zouden worden. 'Geen tribunaal' Tijdens een lijsttrekkersdebat voor de NOS-radio namen giste ren ook Van Mierlo en Kok het op voor Brinkman. Toen de laat ste weigerde op de kwestie in te gaan. na kritische vragen van de gespreksleider, zei Kok. „dat hier geen tribunaal mag ont staan. Ieder heeft zo zijn gevoel over de suggesties die door de KRO zijn gewekt. We moeten niet in de situatie komen dat we nu al schuldigen aanwijzen. La ten we hier nu niet op doorgaan. De feiten moeten eerst spreken". Van Mierlo zei zich niet te kun nen voorstellen dat Brinkman zich aan laakbaar gedrag heeft schuldig gemaakt. „Ik ken hem als een integer man", aldus Van Mierlo. Brinkman bleef dit weekeinde bij zijn eerste reactie dat de KRO hoogst onfatsoenlijk heeft gehandeld door hem met fraude in verband te brengen. De Fis cale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst FIOD deed vrijdag, wegens verdenking van fraude een inval in het bedrijf Hevatex in Scherpenzeel, voorheen ei gendom van de oom van Brink mans echtgenote. Het onder zoek slaat op de periode vóór 1990. Brinkman is sinds 1992 commissaris bij de beheers- maatschappijn Arscop BV, eveneens eigendom van ge noemde oom. Vast staat dat op Brinkman zelf geen enkele ver denking rust. In het KRO-programma is ge suggereerd dat Brinkman er van op de hoogte had kunnen zijn dat de oom een bedenkelijk re putatie geniet. Het zou hem als prominent politicus te verwijten zijn dat hij zich daar onvoldoen de van heeft vergewist. Brink man zelf stelt zich zorgvuldig te hebben georiënteerd op grond van de jaarstukken van de ac countant en zegt niets te weten van een mogelijk kwalijke repu tatie van het familielid van zijn vrouw. Wel heeft hij stappen on dernomen om er achter te ko men welke verdenkingen tegen de oom worden ingebracht. Vooralsnog doet hij geen af stand van zijn commissariaat. Pagina 3: Braks tussen twee vuren DRIEBERGEN (ANP) - Nog ken nelijk in een snelheidsroes na zijn bezoek aan de autoraces in het Belgische Zolder werd een Duitse automobilist in Zuid- Limburg met zijn Ferrari be trapt toen hij het gaspedaal al tot 221 kilometer per uur had in getrapt. Hij moest direct 1500 gulden betalen. Deze laagvlieger was een van de 255 automobilisten die zaterdag en zondag het slachtoffer wer den van hun vaart en van de spe ciale politie-actie die voor hen op de snelweg in Zuid-Limburg op touw was gezet. Advertentie) De actie was een groot succes: het lik-op-stukbeleid leverde 255 staandehoudingen op en een to taal aan geldboetes van 70.000 gulden. De Duitse coureur had wel dub bele pech: omdat hij geen geld op zak had leenden zijn landge noten hem het bedrag, maar niet dan nadat hij had beloofd het dubbele terug te betalen bij het grenswisselkantoor. De controle werd uitgevoerd door het Korps Landelijke Politiediensten in sa menwerking met de Regiopoli tie Limburg-Zuid. De hoogste rente van de VSB Bank. 10 jaar gegarandeerd Vanaf f 10.000,- op de Vaste Termijn Deposito's. Bij een looptijd van 5 jaar: Nu uw geld zonder risico vastzetten betekent de hoogste rente. Kom langs of bel gratis VSB«BANK Daar kom je verder mee. pen 'alle beschikbare middelen' in te zetten om de Serviërs te stoppen. Toen de stad zondag dreigde te vallen, riep generaal Rose de hulp van de NAVO in. Amerikaanse vliegtuigen stegen op van de Italiaanse basis Aviano. Het is de eerste keer in de nu twee jaar durende oorlog in Bos nië dat de NAVO luchtaanvallen op doelen op de grond heeft uit gevoerd. In februari werden vier Servische vliegtuigen door de NAVO neergehaald wegens schending van het vliegverbod. Pagina 3: actie kwam te laat Gesneuveld voor Groot-Brittannië, maar toch in leven NORTHWA Y (AFP) - Een Britse veteraan uit de Tweede Wereld oorlog wil dat zijn naam wordt verwijderd van het Monument voor de gesneuvelden in Glou cester, waar hij per abuis op staat. „Ik was inderdaad ernstig ge wond bij de evacuatie van Duin kerken, maar ik ben er bovenop gekomen en ik ben zeker niet dood", zegt George Howell (76) in zijn huis in Northway, niet ver van Gloucester in het zuiden van Engeland. Howell deed de schokkende ont dekking toen hij ging kijken of de naam van zijn broer, die in Duinkerken het leven liet. op het monument staat. Maar tot zijn verbijstering las hij ook zijn ei gen naam. De gemeenteraad van Glouces ter vergadert vandaag over de vraag of de stad de 1200 gulden zal betalen die het verwijderen van de naam van George Howell van het monument kost. Oekraïners naar stembus KIEV (DPA/RTR/ANP) - De Oe kraïners hebben zondag voor het eerst sinds de onafhanke lijkheid eind 1991 vrijelijk een parlement gekozen. In de mees te kiesdistricten lag de opkomst in deze tweede ronde boven de vereiste 50 procent, waarmee de weg vrij is voor een nieuwe volksvertegenwoordiging. „Er kan een nieuw parlement worden gevormd", kondigde voorzitter Ivan Jemetz van de kiescommissie via de televisie aan. De gemiddelde landelijke opkomst was 67 procent. Daar mee werden de sombere voor spellingen, als zouden de Oe kraïners wegens de economi sche misère te passief zijn om een- parlement te kiezen, gelo genstraft. De afgelopen twee weken zijn in de eerste ronde van 27 maart, en in de districten waar de tweede ronde reeds plaatsvond, al zo'n 90 afgevaardigden gekozen. Die eerste resultaten wezen al op de tweedeling in het land: terwijl het westen hoofdzakelijk voor gematigde en enkele extreme nationalisten stemde, gingen in het meer gerussificeerde oosten de meeste stemmen naar de communisten, die 24 zetels in de wacht sleepten. Rijtijdenwet Eén op de vijf vrachtwagen chauffeurs overtreedt de Rijtij denwet. Dit bleek zaterdag bij een controle-actie. Daarbij zijn 850 vrachtwagens aangehou den. Tegen 162 chauffeurs is proces-verbaal opgemaakt om dat zij te lang achter het stuur hadden ge- A zeten. Hr Andrei Tsjmil De Moldaviër Andrei Tsjmil heeft de klassieker Parijs-Rou- baix op zijn naain geschreven. Hij had aan de streep in Rou- baix een voorsprong van ruim één minuut op twee renners. Van die tioee won de Italiaa?i Baldato de 1 1 sprint. Krajicek Richard Krajicek zal met plezier terugzien op zijn rentree in Bar celona. De tennisser, die bijna een halfjaar uit de roulatie ivas geweest, icon het toer nooi zonder ook maar A A een set af te staan. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie; 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18. van onze correspondent BRUSSEL - Belgische en Fran se paracommando's zijn dit weekeinde begonnen met het evacueren van westerse onder danen uit het door bloedige on lusten geteisterde Ruanda. De 400 Franse militairen zouden hun reddingsactie in de hoofd stad Kigali nog zondagnacht af ronden. Maar de 250 Belgische para's zullen naar verwachting enkele dagen in het Centraal- Afrikaanse land blijven om de meer dan 1500 Belgen te evacue ren. Een eerste toestel met circa 100 geëvacueerden werd afgelopen nacht in Brussel verwacht. Het was gisteravond nog onduide lijk of er Nederlanders aan boord zullen zijn. De Nederlandse rege ring heeft de circa 120 landgeno ten in Ruanda aangeraden zich aan te sluiten bij de Belgische evacuatie. De meeste Nederlan ders lijken Ruanda te hebben verlaten, maar circa vijftien heb ben besloten in het land te blij ven. Humanitair De Franse para's brachten zon dag in enkele uren tijds meer dan een groot aantal landgeno ten in veiligheid in buurlanden. De regering in Parijs beloofde dat Frankrijk niet tussenbeide zal komen in de burgeroorlog. Ook België en de VS willen de operatie tot een puur humanf- taire beperken. De Belgische elite-eenheden konden zondag lange tijd niet landen bij de hoofdstad Kigali, omdat regeringstroepen de lan dingsbaan blokkeerden. Zij trokken zich niets aan van de toestemming die de nieuwe Ruandese regering voor de ope ratie van het Belgische leger had gegeven. Volgens minister van defensie Delcroix gaat het om een 'zeer riskante' operatie en houdt het Belgische leger in Nai robi nog 150 manschappen ach ter de hand. Vrijwillig Hoewel de vechtende Ruandese groeperingen de blanke bevol king lijken te ontzien, is er in het land wel sprake van een 'duide lijk anti-Belgisch-klimaat', zei minister Claes. Ruanda is een voormalig VN-mandaat-gebied van België. Claes raadde zijn landgenoten in Ruanda daarom aan geen risico's te nemen en niet te proberen per auto te vluchten. De bewindsman bena drukte dat de evacuatie vrijwil lig is, maar dat wie blijft doet dat op eigen risico doet en kan er niet op rekenen dat de Belgische troepen binnenkort voor een tweede operatie terugkeren. zie ook pagina 3 (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: mJv Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1