inisters overleven IRT-affaire -jy 's# Touroperators vrezen chaos aan overvolle Spaanse costa's V^«zev^ loofdrolspelers rillen eerst over onden nadenken Minister recht zijn zere rug 4 WEKEN VOOR 13,- Werktempo maakt veel mensen ziek Duitsland stopt leveranties van wapens aan Turkije iotie van afkeuring WD, D66 en GroenLinks kansloos ét Auto-Lease Walcheren B.V. kunst cultuur PSD JA, ik wil: ILl Vanavond weer regen \en met zon, vrijwel overal jog. 's Middags meer bewolking, 's ronds regen. Vrij krachtige westen- id. krimpend zuidzuidwest toene- tnd hard. Temperatuur 9 graden. |7e jaargang no. 82 fjjdag 8 april 1994 )Sse nummers 1,50 ZIEK T£t Aq V, c& Bel voor informatie: 01100 - 39555 h)EN HAAG (GPD) - Het aan- jjal werknemers dat lichame- llljk ol' geestelijk ziek wordt li het werk, is binnen twee ir de helft groter geworden, liet zijn er nu al één op zeven, e helft kan het werktempo [iet aan en 44 procent verwijt n chefs slecht management. Bat blijkt uit de enquête 'Hoe •kt Nederland', die onder ing van de Leidse psycho- g prof. Rene Diekstra is ge- ouden onder de lezers van de IpD-krantcn, waartoe ook de C behoort. De enquête is vorig jaar inge vuld en opgestuurd door 20.000 lezers van wie 13.500 werken den. Het resultaat is een repre sentatieve steekproef uit de sa menleving. Een lichte onder vertegenwoordiging van jonge ren en laag opgeleiden is in de conclusies verdisconteerd. Uit het onderzoek blijkt dat de beroepsbevolking steeds meer gebukt gaat onder psychische spanningen. Driekwart heeft moeite met de hoge werkdruk, terwijl 50 procent zijn werk niet af krijgt en daarvan spannin gen ondervindt. Eén op de zeven denkt in de wao te eindigen. Een deel zegt dat zonder duidelijke aanlei ding in de eigen gezondheid maar, geschoond van die groep, resteren 300.000 adspi- rant-wao'ers met ernstige stressklachten. Bijna de helft van de werken den ziet zijn chef als belangrij ke stressfactor. Mensen zijn slecht te spreken over de werk sfeer en 'sociale ondersteuning' op het werk. Tweederde zegt geen, of inhoudsloos werkover leg te hebben. Bijna de helft heeft het voorliggende jaar geen functioneringsgesprek gehad. Van degenen die dat wel hadden, klaagt een derde dat hun baas dat gebruikte voor een eenzijdige beoordeling. Tien procent wordt grof of agressief behandeld door zijn baas. Bijna een derde (31 pro cent) voelt zich in zijn ontplooi ing geremd, een vijfde doet werk beneden zijn opleidings niveau en 30 procent verricht saai en eentonig werk. Maar tegelijkertijd klaagt slechts 10 procent over saai heid en eentonigheid en is niet meer dan 20 procent ontevre den over de inhoud van het werk. In zijn algemeenheid zeg gen Nederlanders 'tevreden' te zijn met hun werk. Een tegen strijdigheid die door Diekstra verklaard wordt met het ver mogen van de werkenden om 'hun idealen bij te stellen. De uitslag van de enquête komt morgen uitgebreid aan bod in de PZC-bijlage Reportage. zie ook Denkwijzer op pagina 2 BHAAG (GPD) - De minis- [Hirsch Ballin van justitie in Thijn van binnenlandse worden niet door de Kamer weggestuurd |r hun aandeel in de IRT-af- |CDA en PvdA vinden dat e bewindslieden zich in- lisje overreden pr auto vader IHOVEN (ANP) - Een 8-ja- tieisje uit Schijndel is don- |gochtend om het leven ge il toen ze werd overreden Ide vrachtwagen van haar Ier. Dat heeft de politie be- jjgcmaakt. (ongeluk gebeurde op de A2 ilndhoven. Het meisje reed [met haar vader in de vracht en toen, door nog onbeken- porzaak, het rechterportier [de cabine openklapte. Het Je viel naar buiten maar kon [in eerste instantie nog aan r vasthouden. Uiteinde- tae toch gevallen, waarna ze ]r de wielen van de vracht- in terecht kwam. houdelijk goed hebben verde digd. Het geschokte vertrou wen in de overheid als gevolg van de opheffing van het Inter regionaal Rechercheteam Noord-Holland/Utrecht is vol gens de coalitie grotendeels hersteld. Een motie van de op positiepartijen GroenLinks, D66 en VVD, waarin het beleid wordt afgekeurd, haalde geen meerderheid. Minister Hirsch Ballin oordeel de gisteren in het kamerdebat over de IRT-affaire hard over de Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrakking, procureur-ge neraal Van Randwijck en de Amsterdamse politiecommissa rissen Nordholt en Van Riessen. Die wisten volgens hem geen maat te houden, hebben infor matie onvoldoende gecontro leerd en brachten schade toe aan de rechtshandhaving. Hirsch Ballin kondigde aan het openbaar ministerie voortaan strakker te zullen sturen. De minister zei in zijn antwoord op vragen van de kamerfracties 'meer vertrouwen' te hebben ge had in Vrakking en Van Rand wijck 'dan gerechtvaardigd IHAAG (ANP) - De Amster- hoofdrolspelers in de affaire willen eerst hun overdenken. Hoofdoffi- Vrakking, procureur-gene- Van Randwijck, korpschef Iholt en commissaris Van stn zwijgen in alle talen, lebben geen enkele behoefte [ageren op de frontale aan- van zowel de fracties in de j. ede Kamer als de politiemi- Hirsch Ballin (Justitie) |g{ an Thijn (Binnenlandse Za- die beiden in de rug wor- testeund door de voortijdig Indonesië teruggekeerde lier Lubbers. Nordholt wil reageren, ne- we wel contact met u op", ;tu en RA Belgische ■militairen in nda gedood )0P R0BI (AP) - Opstandige idese militairen hebben jerdag 11 Belgische VN-mi- -»pr ren en de waarnemende 'Sént gedood, zo heeft VN- dvoerder Moctar Gueye I. Ook 17 jezuïeten zijn [bracht, zo meldde Radio «Internationale, telgen zijn donderdag dood etroffen nadat zij een dag ït waren gegijzeld door le vari de presidentiële garde, lachtoffers waren op zoek het vliegtuig dat woensdag neergeschoten. Aan boord 'an waren de presidenten tuanda en Burundi. Belgische militaire advi- Idie ook ontvoerd waren en van eerder was gezegd dat od waren, zijn in veiligheid, ueye. zie ook pagina 2 en vervolging -1i Schönhuber DSHUT (DPA/AFP) - De se justitie ziet af van straf- nlging van de extreem- tee partijchef Franz Schon- tdie de leider van de Duit- den, Ignaz Bubis, beschul- tad van „volksophitsing". ;hs de openbare aanklager Beierse stad Landshut is er sprake van een strafbaar aldus een woordvoerder erdag "d-SS'er Schönhuber is lei- jan de Republikaner en lid iet Europees parlement. was'. Hij erkende te zwaar te hebben geleund op hun informa tie. die achteraf niet deugde. „Ze hebben zichzelf noch mij gron dig geïnformeerd". Hij zegde toe functioneringsgesprekken met de betrokkenen te voeren. Volgens minister Van Thijn heeft hij als korpsbeheerder van de Amsterdamse politie fouten gemaakt. Het is volgens hem 'om woedend te worden' dat de Amsterdamse korpsbeheerder (hijzelf dus) geen voorgangscon trole heeft uitgeoefend op de overgang van het IRT van Utrecht naar Amsterdam. Maar de verwijten dat hij te afstande lijk was geweest en een machts vacuüm had laten ontstaan, wees hij van de hand. WD, D66 en GroenLinks zijn te leurgesteld over de antwoorden van Hirsch Ballin en Van Thijn. Het D66-kamerlid Kohnstamm: „Ze slaan als gekken om zich heen. Ik ben eerder ontzet, dan gerustgesteld". De oppositie partijen meenden dat de minis- zei Nordholts woordvoerder Wil ting donderdagavond kortaf, na dat in het IRT-debat duidelijk werd dat de Amsterdamse korpschef rekening moet hou den met een 'stevig' functione ringsgesprek met minister Hirsch Ballin. Ook de thuis voor de buis gekluisterde commissa ris Van Riessen. die ervan wordt beschuldigd het IRT-team op zettelijk om zeep te hebben ge holpen, wilde geen commentaar leveren. Nieuw nummer Vrakking was donderdagavond evenals Van Randwijck hele maal niet bereikbaar. Sinds de IRT-affaire stormachtige vor men begon aan te nemen, heeft Vrakking zijn telefoonnummer laten wijzigen. Zijn woordvoerder, persofficier van justitie Kortenhorst, liet tij dens het kamerdebat weten dat de fel bekritiseerde voorman van het Amsterdamse openbaar ministerie vooralsnog het slot op de mond houdt. „Wij willen er hier voorlopig nog even rustig over nadenken." In schril contrast met het ver stoppertje spelen van de Am sterdamse hoofdrolspelers was de reactie van voorzitter Wieren- ga van de bijzondere onder zoekscommissie, die het spraak makende rapport schreef over het IRT-drama. Wierenga rea geerde uitgelaten op het verloop van het Kamerdebat. „Ik ben uitermate tevreden dat de beide ministers, maar ook de minister-president het rapport onthutsend en vernietigend noe men. maar tegelijkertijd zeer be trouwbaar en zeer overtuigend", zei Wierenga. Hij volgde het de bat vanaf de publieke tribune op de voet. Maatregel „Een corrigerende maatregel richting Nordholt en Van Ries sen is noodzakelijk, maar welke is niet aan ons om te beoorde len", aldus de reactie van voor zitter Kruizinga van de Alge meen Christelijke Politiebond Zijn collega Van Duijn van de Nederlandse Politiebond vindt dat hoofdofficier Vrakking „on beheerst" heeft gereageerd op de rapportage van IRT-leider Van Kastel, waarin hij de om streden werkmethode aan de kaak stelde. Welke straf de Am sterdamse justitie- en politietop moet ondergaan laat Van Duijn vooralsnog echter in het mid den. Minister Hirsch Ballin luistert staande naar het debat. Naast hem minister Van Thijn en premier Lubbers. foto Ed Oudenaarden DEN HAAG (GPD) - Met een gezicht zo wit als een vaatdoek nam minister Hirsch Ballin gisteren om één uur plaats achter de regeringstafel. Zijn rugklach ten, waarvoor hij twee weken plat op bed had gelegen, waren hem aan te zien. Geze ten in een speciale stoel incasseerde hij betuigingen van medeleven. Hij werd ook bedankt voor zijn aanwezigheid bij het debat over het debacle van het Inter regionale Rechercheteam (IRT) Noord- Holland/Utrecht. Na een uurtje of twee, waarin de minister af en toe moeizaam lopend de rug strekte, werd het te veel. Een briefje aan kamer voorzitter Deetman was genoeg om een schorsing van een kwartier in te lassen. Zijn persoonlijke woordvoerders liepen met bezorgde gezichten rond; zou Hirsch Ballins rug het houden? Toen echter om vijf uur de minister achter het spreekgestoelte plaatsnam, leek het alsof er geen sprake meer was van rugpro blemen, en evenmin van grote politieke problemen. Hij bedankte voor het medele ven van de kamer en maakte vrolijk mel ding van veelzijdige belangstelling tijdens zijn ziekbed. Zo posteerde een omroep een bestelbusje voor zijn huis met een verborgen camera. „Ze stonden zeker te wachten totdat ik kwiek naar buiten zou komen om de hond uit te laten. Maar ik heb geen hond". De Amsterdamse hoofdrolspelers in de zaak, die gisteren opnieuw genadeloos werden beoordeeld, waren niet aanwezig. Wel waren er veel ambtenaren, recher cheurs en leden van de Amsterdamse dienstcommissie. Hun vertrouwen in de positie van de korpsleiding was al snel da nig getemperd. „Het lijkt of iedereen hier op koppen uit is", zei een van hen. De manier waarop Hirsch Ballin de vloer aanveegde met zijn Amsterdamse onder danen. loog er ook niet om. „We stellen procureurs-generaal en hoofdofficieren van justitie aan met een belangrijke, hoge verantwoordelijkheid om hun eigen pro blemen op te lossen". Hirsch Ballin wen ste daarvoor geen politieke verantwoor delijkheid te nemen. En over de politielei ding was hij ook duidelijk: „Er was sprake van een ernstig tekort aan loyaliteit bij functionarissen van de Amsterdamse po litie". Hirsch Ballin kwam aan het slot met een lichtvoetig verhaaltje van Annie M. G. Schmidt. Over Otje die werd opgespoord door een politiehond. Een hond die stevig aan de lijn zat. Na de vrijheden die politie mensen (zoals Nordholt en Wiarda) zich de afgelopen tijd permitteerden, moeten we weer terug naar de tijd van Otje, bedoelde de minister. De politie hoort stevig aan de lijn te liggen van zijn bazen: het openbaar ministerie en de korpsbeheerder. HAARLEM (GPD) - In de Neder landse reisbranche is onrust ontstaan nu Spanje de komende zomer overspoeld dreigt te ra ken met toeristen. Vanuit heel Noord- en West-Europa zijn touroperators naar de costa's vertrokken om te proberen nog wat bedden te reserveren. Op de ITB, de internationale toeristische beurs die vorige maand in Berlijn werd gehou den, sprak men schande over de methoden die daarbij werden gehanteerd. Vooral Britse tour operators deinzen er niet voor terug Spaanse eigenaren van ho tels. pensions en appartementen te bewegen reeds gereserveerde kamers tegen sterk verhoogde prijzen voor een tweede keer te verhuren. Een vertegenwoordi ger van Sudtours in Amster dam: „Ik voorzie straks rampza lige toestanden." In vergelijking met vorig jaar no teerden de Nederlandse reisor ganisaties tot nu toe al 70 pro cent meer vliegvakanties naar Spanje en ruim 50 procent meel bus- en autoreizen. Uit Scandi navië. Engeland en Duitsland komen dezelfde berichten. Over boekingen moeten daarom ze- iAdvertentie) expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 3 01184-19610 ker niet worden uitgesloten. Een woordvoerder van Arke: „Vroeger had je nog uitwijkmo gelijkheden naar bijvoorbeeld Turkije en Joegoslavië. Nu con centreert alles zich op het Ibe risch Schiereiland en Grieken land. Maar omdat Griekenland geen auto- en busbestemming is. SURABAYA 15 - JUBILEUM J®*-, REDUKTIE 11 "je# op ons Javaans buffet. Voor reserveringen: 01180-35914 15 JAAR! ters de verantwoordelijkheid uit de weg gaan en de schuld af schuiven op de Amsterdamse politietop en het openbaar mi nisterie. PvdA-woordvoerder Stoffelen daarentegen vond het antwoord van Hirsch Ballin zo goed. dat er slot zie pagina 3 kolom 5 Popfotograaf Anton Corbijn ontving deze iveek de Capi-Lux Alblas- prijs. Voor foto's, die de gedachtenwereld achter popsterren als U2 [fotoi in beeld brengen. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: nieuw leven voor Fiesta Gitana geengageerde videokunst sympathieke notities van Buddingh' Josien Laurier vertelt zonder verhaal licht op Kellendonk kippenliefde van Southern Culture castraat Farinelli zingt weer cultureel gekleurd met zang. dans en film Mare Benno speelt degelijke blues spanning in de Vlees hal uit-agenda, exposities en filmwijzer. 15 t/m 21 Het Zeeuwse college van gs heeft de Provinciale Stoomboot Dien sten <PSD) bewust niet betrok ken bij het schrijven van een rapport voor provinciale staten over de toekomst van de Wester- scheldeveren. De gegevens in het rapport zouden achterhaald en onbe- Q trouwbaar zijn. w ■■■■H Opinie en achtergrond 2; Binnen- en buitenland: 3,4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10, 11,12 en 13; Kunst cultuur: 15, 16, 17, 19, 20 en 21, Sport: 23, 24, 25 en 27. gaat het gros van de vakantie gangers toch naar Spanje en - ge deeltelijk - Portugal. Stormbal In Spanje zeifis de stormbal ove rigens ook gehesen. Op verzoek van onder meer de Internatio nale Federatie van Toeristische Ondernemingen (IFTO) en de Europese Commissie in Brussel is de Spaanse overheid zich in tensief met het probleem aan het bemoeien. Adri van Breda van het Spaanse Verkeersbureau in Nederland: „Overal in de vakantiegebieden wordt druk overlegd om te voor komen dat we toestanden krij gen zoals vroeger. We willen ons natuurlijk niet twee keer aan de zelfde steen stoten. Het gaat na een paar slechte jaren nu weer heel goed met Spanje en dat wil len we graag zo houden." BONN iDPA) - De Duitse rege ring heeft haar militaire le veranties aan Turkije voorlo pig stopgezet. Aanleiding voor de opschorting zijn de aanhou dende berichten dat Turkije de wapens inzet in de strijd tegen de Koerden in het zuidoosten van het land. De eerste leverantie die is opge schort, betreft vizieren en reser ve-onderdelen die als NAVO- hulp op 15 april zouden worden overgedragen. Tot de Duitse NAVO-leveranties dit jaar aan Turkije zouden volgens de oor spronkelijke plannen ook zes tien F-4-F-straaljagers behoren. Turkije reageerde donderdag onthutst op het Duitse besluit. Volgens Ankara komt de op schorting neer op een „indirecte aanmoediging van terrorisme". De Turkse regering zei te vrezen voor de toekomst van de betrek kingen met Bonn. De Turkse minister van buiten landse zaken Cetin betoogde in een telefoongesprek met zijn Duitse ambtgenoot Kinkel dat Turkije zich met alle middelen die een rechtstaat ten dienste staan, zal verzetten tegen het „terrorisme" van de koerden. Cetin verzekerde de Duitse rege- Automobilist na ruzie op weg omgekomen BUSSUM (GPD) - Een 29-jarige automobilist uit Rotterdam is woensdagavond bij een ongeval op de A27 bij de oprit vanaf Maartensdijk omgekomen. De man raakte met z'n auto in de sloot, nadat hij ruzie had gehad met een medeweggebruiker. Deze 38-jarige Bussumer wordt dood door schuld ten laste ge legd. De Bussumer wilde invoegen op de A27, maar kreeg daarbij ken nelijk te weinig ruimte van de Rotterdammer. Er ontstond on derlinge irritatie. Volgens een woordvoerster van de algemene verkeersdienst haalde de Bussu mer de Rotterdammer rechts in, ging vlak voor hem rijden en remde plotseling De Rotter dammer zou daarvan zo zijn ge schrokken, dat hij met z'n auto van de weg afraakte en in een sloot terecht kwam. Hulpverleners haalden de man uit de auto en probeerden hem te reanimeren. Geconstateerd werd echter dat de man z'n nek had gebroken. De Bussumer kon onmiddellijk worden aangehou den. ring tevens dat in het zuidoosten van Turkije „geen enkele tank van Duitse herkomst" is ingezet tegen de Koerden. Turkije beloofde twee jaar gele den dat door Duitsland gelever de wapens niet zouden worden gebruikt bij de beslechting van interne conflicten in het land Na die toezegging hervatte Duits land zijn leveranties. rAdvertentie (eenmaligbinnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 13,- j een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1