ïirsch Ballin hoeft niet weg Verdrinkingsdrama in Sluiskil CDA zakt naar vierde plaats kleintjes Lubbers vervroegd terug uit Indonesië 4 WEKEN Coalitie zal in IRT-debat alleen indringende vragenstellen Presidenten Ruanda en Burundi gedood bij aanval op vliegtuig VOOR 13,- PULLOVERS "°"f 119,- Perioden met regen Beivolkt en vooral vanmiddag regen. Maxi?numtemperatuur 9 graden. De zuid- tot zuidivestelijke wind is matig en neemt vanavond toe. VL|37e jaargang no. 81 onderdag 7 april 1994 ^josse nummers 1,50 Wf DEN HAAG (GPD) - „Het zou zuur zijn als het CDA wordt af gedankt en niet mee zou doen aan een nieuw kabinet". CDA- lijsttrekker Brinkman rea- ej geerde gisteren bezorgd op de Wi laatste opiniepeiling, waaruit blijkt dat zijn partij de koppo sitie voor het eerst moet af slaan aan de PvdA. „Ik voel me daar niet lekker bij", aldus Brinkman, die het verlies van lasjhet CDA vooral wijt aan de af keer van kiezers voor de geves tigde partijen. „Dat is ook el- n jders in Europa het geval". PvdA-voorzitter Rottenberg meent dat de nadruk die zijn partij legt op de persoon Kok 'Kies Kok') blijkbaar aanslaat onder de kiezers. „Dat moeten we dus maximaal blijven uit dragen". De christen-democraten zijn spectaculair teruggevallen naar de vierde plaats, achter de PvdA, D66 en de VVD, zo blijkt uit de laatste opiniepeiling van Bureau Interview, die gisteren bekend is gemaakt. De vier grootste partijen zijn volgens de peiling bijna even groot ge worden. De PvdA krijgt 20,3 procent van de stemmen, wat neerkomt op 31 kamerzetels. D66 krijgt even veel zetels, maar heeft iets minder aan hang (19,8 procent). Op de der de plaats komt de VVD met 19,7 procent (30 zetels) en het CDA is vierde metT9,5 procent (ook 30 zetels). Het verlies van het CDA is ver geleken met de huidige 54 ze tels een record. Zelfs tijdens de aow-crisis die de partij trof, was het verlies niet zo fors. De chris ten-democraten konden vorige weeknog op 34 zetels rekenen. De andere grote partijen had den toen alle drie 29 zetels. De PvdA verliest ook nog altijd 18 zetels, maar heeft er veel slech ter voor gestaan. De slechte resultaten zullen niet tot een koerswijziging bij het CDA leiden, aldus Brink man. „Ze zijn wel een signaal. We zullen nog harder ons best moeten doen ons programma op de kiezers over te brengen". Bij de slechtste verkiezingen van het CDA, in 1982, haalde de partij nog altijd 10 procent meer stemmen (29,4 procent). Het CDA lijkt het dieptepunt van de voormalige KVP te na deren. Bij de verkiezingen in 1972 haalde die partij nog maar 17,7 procent van de stemmen (27 zetels). Dat was toen een van de redenen voor samen werking met ARP en CHU. Acht jaar later ontstond daar uit het CDA. Brinkman meent dat het ver lies niet aan zijn persoon te wij ten is. „Toen Kok forse klap pen kreeg, stelde ook niemand de vraag hoe dat nou kwam. Het is een versimpeling te zeg gen dat Brinkman het maar moet regelen als het. gaat om politieke problemen als immi gratie en werkloosheid". De da lende kiezersgunst heeft vol gens hem veel te maken met „de forse debatten op het rege ringspluche". Dat geldt vol gens Brinkman zeker nu men sen zich onzeker voelen over werkgelegenheid, milieu en veiligheid. „Kiezers hebben dan de neiging de flanken van het politieke spectrum op te zoeken". PvdA-voorzitter Rottenberg waarschuwt zijn partij voor slot zie pagina 4 kolom 7 [N HAAG (GPD) - De fracties CDA en PvdA zullen de mi llers Hirsch Ballin (justitie) Van Thijn (binnenlandse za- j|i) vandaag niet naar huis stu- vanwege de IRT-affaire. De eringspartijen zullen wel in- Bj ngende vragen stellen over de aanpak van de zware cri- ïou naliteit zo knullig kon verlo- ,nb i, De PvdA zal verder aan- >nt, ngen op het 'straffen' van de rantwoordelijke personen bij litie en politie. woordvoerders Van der Heij- (CDA) en Stoffelen (PvdA) dit gisteren aan de voor- md van het debat over de ig van zaken bij de opheffing- het Interregionaal Recher- jq| team (IRT) Noord-Holland/ echt weten. Officieel moeten ijni beide fracties vanmorgen nog standpunt over de kwestie /H£ talen, maar de woordvoer- ,el{slieten al weten wat hun in- bij het spoeddebat is, waar- i! kl- TT: nieuw ummer voor ^jna alle lefoons onze verslaggever SSINGEN - PTT Telecom andert op 10 oktober 1995 wel alle telefoonnummers (ederland om de groei van aantal aansluitingen de ko- nde tien a vijftien jaar aan te voor de Tweede Kamer het paas- reces onderbreekt. Het CDA hoopt dat partijgenoot Hirsch Ballin 'serieus' ant woordt op de 'kritische vragen' van de fractie. Maar van het CDA mag niet verwacht worden dat de eigen minister zo in het nauw wordt gedreven „dat hij geen kant meer uitkan dan dooi de uitgang", aldus Van der Heij den. Stoffelen (PvdA) zegt ook 'abso luut' niet uit te zijn op de val van enig minister. „We hebben in dringende vragen, zoals hoe al les kon gebeuren en welke maat regelen Hirsch Ballin heeft on dernomen om orde op zaken te stellen". Het kamerlid zei te 'ho pen en te verwachten' dat beide ministers op deze vragen bevre digende antwoorden geven. Lubbers Het VVD-kamerlid Dijkstal, dat waarschijnlijk wel zal aandrin gen op het aftreden van Hirsch Ballin, verwierp de beschuldi ging dat zijn partij de goede rela ties met Indonesië schaadt dooi de vervroegde terugkeer van premier Lubbers uit dat dat land. De VVD eist de aanwezig heid van de minister-president bij het IRT-debat. Volgens Dijk- uam •abonnees van PTT Telecom gen een tiencijferig telefoon- nmer en het aantal netnum- wordt aanzienlijk inge- mpen. uitgebreide voorlichtings- ipagne gaat aan de drasti- e ingreep in telefonerend Ne- and vooraf. Die begint van- .donderdag. iefpapier Telecom wil zo alle consu- iten en bedrijven in de gele- heid stellen hun briefpapier M inder drukwerk op tijd aan te sen. Overal in Nederland top 10 oktober 1995 gelijktij- deknop om. De oude num- s blijven daarna nog zes R. mden van kracht. ,aui en in Amsterdam, Rotter- t'd li, Den Haag en Almere ver- lert niets. Die gemeenten iben tiencijferige telefoon- uners. Almelo, Wierden en 2-2. 'zenveen krijgen op 4 juni al een nieuw netnummer g2! 6) met een zescijferig abon- nummer. >-5 nummers voor mobiele municatie (autotelefoons) semafoonnummers blijven elfde. zie ook pagina 13 oofd CRI wordt litiechef n Usselland Premier Lubbers, gekleed in batikhemd, staat woensdag in Surabaya de pers te woord in verband met zijn voortijdig verrek uit Indonesië. Mevrouw Lubbers lijkt daar niet blij mee te zijn. foto Ruud Hoff/ANP SURABAYA (ANP) - Premier Lubbers is woensdagavond plaatselijke tijd ver vroegd vanuit Indonesië naar Nederland vertrokken om vandaag het debat bij te kunnen wonen over het Interregionaal Recherche Team (IRT). Lubbers eerbie digt zo de uitdrukkelijke wens van de Ka mer dat naast de ministers Hirsch Ballin en Van Thijn ook de premier aanwezig is bij het kamerdebat. Het toch al beperkte vierdaagse verblijf van Lubbers wordt daarmee met nog eens een dag bekort. In een korte reactie zei de premier, die woensdagochtend een bezoek bracht aan de scheepswerf P. T. Pal in Surabaya: „Het is lang onduidelijk geweest of minis ter Hirsch Ballin tijdig hersteld zou zijn, maar wij konden het bezoek aan Indone sië niet blijven uitstellen. De Kamer heeft zijn eigen orde en de Kamer gaat altijd voor. Ik zal elke Indonesische minister die ik wilde spreken vandaag nog zien in een verkort programma." Volgens de premier is er geen reden voor de Indonesiërs om zich door zijn vervroeg de vertrek beledigd te voelen. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat hij het zijn gastheren goed heeft kunnen uitleggen. zie ook pagina 7 stal heeft hij al op 13 maart ge vraagd het debat volgende week, dus tussen 11 en 15 april, te houden. „Ik heb begrepen dat het verzoek om nu al te debatte ren van het kabinet zelf komt. Dat is niet mijn idee". Dat Lubbers nu vervroegd moet terugkeren betreurt Dijkstal, maar hij ziet geen andere oplos sing. Hij zegt een voorstel te heb ben afgewezen van kamervoor zitter Deetman om het IRT-de bat vandaag te schorsen tot maandag als gaandeweg de aan wezigheid van premier Lubbers noodzakelijk mocht blijken. De VVD'er wil Lubbers 'bij de hand hebben' voor het geval de Kamer het regeringsbeleid af keurt, „Die afkeuring roept na melijk allerlei vragen op over de positie van bepaalde personen. En in die politieke dimensie acht ik de aanwezigheid van de pre mier noodzakelijk", aldus Dijk- s^' zie ook pagina 2 Drugshandel in Kopenhagen in staking KOPENHAGEN (AP) - Drugs handelaars in de omstreden wijk Christiana van de Deense hoofdstad Kopenhagen zijn woensdag in staking gegaan om te protesteren tegen de over- heidsplannen om de wijk te sluiten als de bewoners niet zelf een einde aan de drugshandel maken. Het ministerie van justitie heeft de ongeveer 1.500 alternatieve bewoners, meest krakers, laten weten de „vrijstaat Christiana" in februari van het volgend jaar te zullen sluiten. De handelaars, die hun waren el ke dag in de „drugshandelaars straat" van Christiana aan de man brengen, willen dat hun verdovende middelen legaal worden net als alcohol en tabak. Radioactief afval WORMERVEER (GPD) - De provinciale weg Westzaan-West- Graftdijk, ter hoogte van Wor- merveer, is gisteravond ruim twee uur lang afgesloten nadat een vrachtauto met radioac tieve lading was gekanteld. Vol gens de brandweer kwam er geen straling vrij. Twee mannen omgekomen in Kanaal Gent-Terneuzen 'LLE (ANP) - Hoofdcom- ioeS laris J. Wilzing (49), hoofd Divisie Centrale Recher- Informatie (CRI) van het )s Landelijke Politiedien- ajrï11 's benoemd tot korpschef de politieregio IJsselland. ang was vijf jaar hoofd van G CRI. Hij volgt in IJsselland 5'iel J.H. Haisma op, die dat 'sper 31 december 1993 ver- Het is nog niet bekend wan- (de benoeming van Wilzing 'at. aldus de politie IJssel- vertrek van Wilzing bete re derde aderlating voor de 'top in betrekkelijk korte Vorige maand gaven mr. Schaap en mr. Y. van der r a' de wens te kennen het binnenkort te willen verla- van onze verslaggever SLUISKIL - Twee inwoners van Sluiskil zijn woensdag avond door verdrinking om het leven gekomen in het Kanaal van Gent naar Terneuzen. De slachtoffers, de 19-jarige M. R. J. W. Bracke en zijn 30-ja- rig buurman P. R. M. de Bruyn, lagen al geruime tijd in het wa ter voordat ze door hulpverle ners aan de kant konden wor den gebracht. Reanimatie mocht in beide gevallen niet meer baten. De 19-jarige jongeman viel om streeks kwart over zes in de ka- naalarm, toen hij probeerde een bal op te vissen, die bij een par tijtje voetbal op de naastgelegen weg in het water was beland. Vermoedelijk door onderkoeling verdween de jongeman binnen korte tijd onder water. Een kameraad kwam Bracke te hulp en kon hem uiteindelijk vastpakken. Door omstandighe den moest hij het slachtoffer echter weer loslaten voordat hij de kant kon bereiken, aldus woordvoerders van de politie en de brandweer. Daarop sprong De Bruyn in het water. De man (een paar weken geleden voor de tweede keer va der geworden) kwam eveneens in nood en moest zijn reddings poging met de dood bekopen. Zoektocht Het lichaam van Bracke werd twintig minuten na zijn val bij het dreggen door een roeibootje gevonden. Hulpverleners slaag den er ondanks een bijna veertig- minuten durende reanimatie niet in het leven van de jonge man te redden. Twee duikers van de brandweer, twee colle ga's van het bergingsbedrijf Muller, een patrouilleboot van de Havendienst en twee roeibo ten waren ondertussen op zoek gegaan naar het tweede slacht offer. De man werd ongeveer een uur na zijn sprong in het water twee meter uit de kant aange troffen. De te hulp gesnelde kameraad, die op eigen kracht uit het water wist te komen, werd ter plaatse onderzocht. Hij bleek onge deerd. De stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar het mortua rium van ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Philips Bij het hoofdkantoor van Philips in Eindhoven betoogden giste ren 2.000 werknemers. De vak bonden zijn verdeeld over de nieuive cao voor de 40.000 Phi- lips-werknemers in Nederland. Vooral het werken op zaterdag zorgt voor verivarring in de bondsgelederen, zo bleek giste ren in Eindhoven na het afbreken van het O overleg. O WÊÊÊÊÊÊmm Kustversterking Zeeivaartse versterking van de kust is op langere termijn goed koper dan het regelmatig op spuiten van de stranden. Hel ivaterschap Walcheren heeft de ze conclusie ter harte genomen en iverkt nu aan een oplossing. Het opgespoten zand is meestal na 4 lot 5 jaar alweer verdwenen en de zandsuppleties kosten hazidenvol O geld. I O Ajax Het lijkt allemaal toch nog goed te komen met Ajax. De Amster damse topclub rekende gister avond in De Meer af met een pe riode vol kommer en kwel. Sub topper NAC werd op imponerende wijze O verslagen: 5-0. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland. 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie. 13, 15, 17 en 19; Sport: 21 en 23 KIGALI (AFP/RTR/DPA) - De presidenten van Ruanda en van Burundi zijn woensdagavond om het leven gekomen door een aanslag op het vliegtuig waarin ze zaten. Behalve president Ju venal Habyarimana van Ruan da en president C.vprien Ntarya- mira van Burundi bevonden zich tien mensen aan boord. „Dit was geen ongeluk, die was een moord. Er is met raketten op het vliegtuig geschoten. Het vliegtuig werd neergehaald toen het landde en de presidenten zijn vermoord", verklaarde de Ruandese ambassadeur bij de Verenigde Naties. De presidenten keerden terug- van een regionale topconferen tie in Dar-es-Salam. Daar voer denzij besprekingen met de pre sident van Tanzania, Kenya en Uganda over het beëindigen van de bloedige stammenoorlog in hun twee landen en over het. stu ren van een Afrikaanse vredes macht naar het gebied. Details over de aanslag waren vannacht nog niet bekend. De Franse ambassade in Kigali be vestigde dat het toestel „totaal is uitgebrand", maar zei niets te weten van beschietingen. Een vertegenwoordiger van de VN- vredesmacht in Ruanda sprak van een krachtige explosie, maar niet van schoten. Moord Ntaryamira was pas in januari door het Burundese parlement gekozen. Zijn voorganger, presi dent Melchior Ndadaye, werd tijdens een couppoging op 21 ok tober vorig jaar vermoord. Sindsdien is het geweld tussen de Hutu- en Tutsi-stam in alle hevigheid opgelaaid waarbij tienduizenden doden zijn geval len. Ook Ruanda wordt geteisterd door de al jaren durende etni sche oorlog tussen Tutsi's en Hutu's. Habyarimana was al twintig jaar aan de macht. Beide presidenten waren afkomstig uit de Hutu-stam, die zowel in Bu rundi als in Ruanda de meerder heid vormt. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 13,- 0 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving k 83,75 Naam: 100% KATOEN 149,- Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De MC 'n dijk van een krant Terwijl vanuit een roeibootje wordt gedregd naar de slachtoffers, onderzoeken duikers hel kanaal op aanwijzingen van hulpverleners die op de wal staan. foto Charles Strijd Gimbrère LANGE DELFT1£MIDDELBURG 71 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1