Achterban wil Brinkman niet Toedracht ongeluk snel duidelijk JH Wasbon Drugsjacht in station en trein Grote brand op kraamafdeling Leids ziekenhuis 4 WEKEN Bemiddelaars verdienen aan geruchten 'SAUNA MIDDELBURG' DAM 45, TEL. 01180-29120 lip Meerderheid CDA-kiezers: Liever Van den Broek of Ruding als premier VOOR 13,- Voor ieder een bijzonder vermaak, te baden in een luxe zaak. Af en toe buien Ww Wisselend bewolkt en af en toe buien, mogelijk met hagel, onweer en wind- E stoten. Krachtige westelijke wind. Ma ximum temperatuur 8 graden. ,07e jaargang no. 80 2 oensdag 6 april 1994 jsse nummers 1,50 ROTTERDAM (GFD) - De spoorwegpolitie in Rotterdam is gisteren samen met andere opsporingsinstanties een om vangrijke, enkele maanden durende actie tegen drugsrun ners in treinen en stations ge start. Onder de vlag van het Geweldscriminaliteits Team (GCT) van de regiopolitie Rot terdam-Rijnmond zullen tot 1 juli continu politiemensen op pad zijn, om de zich vaak hin derlijk opdringende 'drugs- gidsen' aan te houden. Net als tijdens het offensief van twee weken geleden tegen drugsrunners op de weg, zal de politie met de Opiumwet in de hand te werk gaan. En terwijl op de A16 een politie-auto met buitenlandse kentekens werd ingezet, pakken als drugstoe rist vermomde politiemensen de runners in treinen en op sta tions aan. Ook hier wordt het traject tussen de Belgische grens en Rotterdam het meest geplaagd door de 'runners'. De actie van de spoorwegen wordt ondersteund door de Ko ninklijke Marechaussee en het Korps Landelijke Politiedien sten. ..De bedoeling is de over last terug te dringen met tach tig procent", zegt brigadier M. Poot. De eerste politiemenen waren gisteren nauwelijks op pad, of zij werden al geconfronteerd met een drugsgids. die meteen werd ingerekend. Bij deze aan pak geldt - net als op de weg - dat het initiatief nooit van de politie zelf mag uitgaan. Volgens Poot loopt het gedrag van de 'intercity-runners' de spuigaten uit. Elk heel uur ver dringen ze zich bij de perrons in Rotterdam waar de trein uit Brussel arriveert. ..Dat is heel vervelend voor de mensen die niets met drugs te maken wil len hebben. Ze worden van alle kanten besprongen en aan de jas getrokken", vertelt de bri gadier. Runners reizen zelfs naar Belgie, Roosendaal of Dordrecht om in de trein reeds klanten op te sporen. Ze kopen dan een retourtje, een maand abonnement of gebruiken een OV-jaarkaart. In tegenstelling tot de grote ac tie op de A16 zal bij de 'inter city-runners' geen sprake zijn van snelrecht, stelt Poot. ..Er wordt wel in die geest gehan deld. De verdachten krijgen weliswaar een dagvaarding maar omdat het meestal om il legalen gaat. worden die zo snel mogelijk uitgezet." IN HAAG (GPD) - Een meer- jheid van de CDA-kiezers ri idt dat lijsttrekker Brink- n nog niet geschikt is voor premierschap. De oud-mi- ters Ruding en Van den I Dek, beiden niet meer in de P'derlandse politiek actief, rden door de CDA-achterban i'tHlfs geschikter geacht dan h inkman om Lubbers op te gen. Dat blijkt uit een Nipo- luetf. n de kiezers die overwegen ar A te stemmen, maar nog 17 evend' zijn, zegt slechts 32 icent Brinkman nu al rijp te j iten voor het premierschap. J6 n de 'zekere' CDA-stemmers 16 4 procent deze mening toege- m. Ruim de helft van beide epen kiezers vindt dat Brink- n beter eerst nog ervaring opdoen als fractievoorzitter de Tweede Kamer. Zeventien icent van de 'zwevende' CD A- zers meent dat Brinkman he- '°ll iaal niet geschikt is voor een J^functie in het CDA. Van de cere' kiezers vindt vijf pro- Het liefst wil de overgrote meer derheid van de CDA-achterban <77 procent) dat premier Lub bers in functie blijft. Als alterna tieve kroonprinsen noemt het CDA-electoraat de oud-minis ters Ruding (nu topman van de Amerikaanse City Corp-bank) en Van den Broek lEU-commis- saris voor buitenlandse betrek kingen). Zij zijn geschikter dan Brinkman, aldus de CDA-ach terban. In een reactie liet Brink man weten dat een leiderswisse ling altijd 'pijnlijk' is. zeker na twaalf jaar Lubbers. ..Maar eens rd' K d-1 it dit. I id van CP'86 roes bekent icistische ekladdingen onze verslaggever atü or 'd b dij. )ES - Een 28-jarig lid van de >e ultra-rechtse partij CP'8< eft eind vorige week muren in Kievitlaan en van de Con- ntijnschool in Goes beklad t hakenkruizen en racisti- le tekens en leuzen. Dit heeft Centrum-Partijlid tegen- er de politie bekend. Hij wraak nemen omdat in ver- nd ïingstijd aanplakbiljetten b in D de CP zouden zijn beklad tegenstanders van zijn •j- tCP-lid kwam tot zijn beken- is nadat hij voor een andere was aangehouden. Dit hi ekeinde heeft hij een inwoner ïGoes traangas in het gezicht ipoten. Hij overtrad hiermee Wet Wapens en Munitie, de 28-jarige ook verantwoor- Qy- ijk is voor de hakenkruizen Jy in de nacht van zaterdag op .^Jidag zijn aangebracht op het llzoekerscentrum Bergzicht t"vPoes-is n*et bekend, istri 3 iquidatie mafia pSKOU (AP) - Otari Kvan- fevili (47), naar verluidt de f)gste baas van de Moskouse pfia, is dinsdagavond bij het van een badhuis in doodgeschoten, zo 'ldde het persbureau ITAR- 's Kvantrisjvili was een oud- ftt uit Georgie. foto Cees Zorn/GPD Een medewerker van de ambassade in Den Haag probeert de menigte in toom te houden. ROTTERDAM (GPD) - De Rotterdamse politie vermoedt dat dubieuze bemidde laars geld verdienen aan het gerucht dat illegalen een verblijfsvergunning in Ne derland kunnen kopen. Woordvoerder A. Geelof: „Er zijn mensen die dat tegenover ons hebben verklaard. We nemen dat ver haal zeer serieus, al kunnen we het niet bewijzen". Tussenpersonen zouden geld krijgen voor het advies zich te melden bij de vreemdelingendienst. Duizenden illegalen verzamelden zich gis termorgen vroeg bij het hoofbureau van de politie in Rotterdam, de Vreemdelin gendienst in Amsterdam-Zuidoost en de Pakistaanse ambassade in Den Haag. Het was de tweede achtereenvolgende dag dat ze zich massaal meldden. De Pakistani die in Nederland een verblijfsvergunning pro beren te krijgen, komen vooral uit Spanje. Italië. Zwitserland. Duitsland en Belgie. In Turkse koffiehuizen ging vorige week het gerucht dat vreemdelingen voor 1 april voor 1000 gulden een verblijfsver gunning konden kopen. De verwarring ontstond mogelijk door de aanscherping van de Vreemdelingenwet per 1 april. AMSTERDAM (ANP) - De on derzoekers die zich buigen over de oorzaak van het ongeluk met de Saab 340 verkeren in verge lijking met hun collega's die de Bijlmerramp analyseerden, in een aanzienlijk riantere positie. Van grote haast is geen sprake, omdat alle inzittenden uit het vliegtuig zijn gehaald. Daar naast is het zompige veld waar in de Cityhopper zich boorde overzichtelijker dan de Bijl mer. ->*o] u bij ons 'n pak Persil Megaperls J of Dixan Megaperls voor f 16.85 J lof een zak voor f 15.991 gaat i kopen, knip dan even deze J advertentie uit en lever 'm J in bij onze kassa. Dan krijgt I u van ons f 5.-* terug. i Deze aanbieding is geldig j t/m zaterdag 9 april a.s. J Zolang de voorraad strekt l l inds grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ..Over enkele weken zijn we een heel eind verder", zei onafhanke lijk vooronderzoeker B. Groe nendijk dinsdag tijdens een persconferentie van de Raad voor de Luchtvaart op Schiphol. Groenendijk kon nog geen en kele harde verklaring geven voor het ongeluk, waarbij drie doden vielen en dertien mensen zwaar gewond raakten. De omgekomen gezagvoerder G. Lïevaart liet toen hij het pro bleem in de rechtermotor con stateerde een 'penmessage' uit gaan. Met zo'n noodmelding wordt aangegeven dat er geen sprake is van levensgevaar, maar dat doorvliegen onverant woord is. Op basis van die bood schap leidde de verkeerstoren het toestel naar de veiligste baan: 06, ofwel de Kaagbaan. Op het laatste stuk van het tra ject trok de KL433 licht op. waardoor de indruk werd ge wekt van een doorstart die pilo ten doorgaans maken wanneer ze merken dat een geslaagde landing met mogelijk is. Volgens Groenendijk is er echter geen doorstart gemaakt. Het is niet duidelijk waarom de Cityhopper plotseling zo'n sterke bocht naar rechts maakte en vervolgens neerstortte in het zicht van de haven. De vooronderzoeker heeft de in houd van de zwarte dozen nog niet tot zich genomen. Zowel de cockpit voice recorder als de flight data recorder, waarop dui zenden gegevens staan opgesla gen. zijn ongeschonden terugge vonden. Groenendijk wordt on der meer geassisteerd door een team van de Zweedse vliegtuig- fabrikant Saab. de Zweedse Rijksluchtvaartdienst en het Amerikaanse General Electric, dat de motoren van het toestel leverde. Passagiers De KLM vergoedt de eerste on kosten die de passagiers van de verongelukte Saab 340 moeten maken om verloren gegane be zittingen te vervangen. Ook de kosten van opname en behande ling in de Nederlandse zieken huizen en van de terugreis per boot of vliegtuig, neemt de luchtvaartmaatschappij voor zijn rekening. Van 23 van de 24 inzittenden is de nationaliteit nu bekend Het gaat om twaalf Britten, vier Duitsers, een Amerikaan en zes Nederlanders, onder wie de drie bemanningsleden. De naam en nationaliteit van het derde do delijke slachtoffer - een man - is nog niet bekend. Vast staat dat gezagvoerder G. Lievaart, (37) en de 46-jarige Britse passagiere L. Samuels zijn omgekomen. Zeven mensen lagen gisteren nog in het ziekenhuis. Niemand verkeert in levensgevaar Een delegatie van de KLM heeft dinsdagmiddag de passagiers in de ziekenhuizen bezocht. Ze kre gen bloemen en een brief van KLM Cityhopper waarin hen M Breuk in Italië Silvio Berlusconi afgebeeld winnaar van de Italiaanse ver kiezingen, heeft gisteravond ge broken met Umberto Bossi. lei der van de protestpartij Lega Nord De vorming van een rechtse regering is hierdoor on zeker geworden. De kans is zelfs aamvezig dat de Italia nen opnieuw naar de O stembus moeten. O Terreur komt er een eind aan ieder be wind". Brinkman blijft aan de 'op zich zelf goede gewoonte' vasthou den dat de grootste partij de pre mier mag leveren. Over het eventueel aanblijven als fractie voorzitter na de verkiezingen, zoals VVD-leider Bolkestein al heeft aangekondigd, liet hij zich niet uit Wel zei hij voldoende po litieke ervaring te hebben voor de functie van premier. Deelname Van de 'zekere' CDA-kiezers wil een grote meerderheid dat de partij weer regeringsverant woordelijkheid gaat dragen (74 procentI. De 'zwevende' CDA- kiezers denken daar genuan ceerder over: 38 procent is voor regeringsdeelname, terwijl 35 procent de oppositie verkiest. Brinkman kiest zelf duidelijk voor het kabinet. Ook als zijn partij fors verliest, wil Brinkman .juist dan" aan het landsbe stuur blijven deelnemen en „vui le handen maken" Groep advocaten wil uitspraak rechter over IRT AMSTERDAM (ANP) - Een groep van 52 advocaten wil dat de rechter een oordeel uit spreekt over de omstreden werkmethode van het inmid dels ontbonden Interregionaal Rechercheteam Noord-Holland 'Utrecht (IRT). Volgens hun woordvoerder, de Amsterdamse jurist mr. N. Meij- ering, doen de advocaten van morgen aangifte bij Justitie om dat ..er sprake is van een verbo den methode die schadelijke ge volgen kan hebben voor de bur gers." De juristen stellen officieren van justitie in Haarlem en Amster dam en het IRT verantwoorde lijk voor het opzetten van een co caïnelijn en het invoeren van weed. zie ook pagina 3 Woedende bewoners van de Wil genstraat en het Berkehof in 's-Gravenpolder eisen dat een gezin in de ivijk zijn terroriseren de activiteiten staakt. Pesterij en. vernielingen en handtaste lijkheden zijn al tien jaar sche ring en inslag. Al vele malen heb ben de slachtoffers aangifte ge daan bij de politie: tot nu toe zonder resul- taat. Wielrennen Laurent Jalabert heeft in de Ronde van Baskenland Erik Dekker uit de leiderstrui gere den. De Franse wielrenner sprintte naar de dagprijs in de tweede etappe. Dekker staat nu derde in het Tf algemeen klassement. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 11, 12, 13 en 15; Sport: 16 en 17. De overblijfselen van het wrak zijn dinsdag overgebracht naar Schiphol-Oost. foto Herman Pieterse/ANP een spoedig herstel werd toege wenst. Voor zover handbagage is teruggevonden, kregen de pas sagiers die op hun ziekbed over handigd. De Luchtvaartpohtie is dinsdag begonnen met het horen van ooggetuigen, waaronder diverse spotters. Dat zijn mensen die van het observeren van vliegtui gen hun hobby hebben ge maakt. maar die liefhebberij maandagmiddag bijna met de dood moesten bekopen. De City hopper scheerde rakelings over hun hoofden alvorens in het wei land terecht te komen. zie pagina's 2 en 3 LEIDEN (ANP) - Op de kraam- en vrouwenafdeling van het Academisch Ziekenhuis in Lei den (AZL) heeft dinsdagavond een grote brand gewoed. Er moesten 53 vrouwen en 12 ba by's worden geevacueerd, maar er hebben zich geen persoonlij ke ongelukken voorgedaan. De oorzaak van de brand was dinsdagavond laat nog niet be kend. Voor zover bekend was er geen paniek bij de ontruiming Het in terne rampenplan werd meteen in werking gezet na het alarm van de automatische brandmel der en alles verliep volgens plan. Een ambulance bracht twee ba by's in couveuses naar het Sop- hia-ziekenhuis in Rotterdam. De overige couveusekinderen zijn naar het Juliana-kinderzie- kenhuis in Den Haag. het VU- ziekenhuis in Amsterdam en het Diaconessen-ziekenhuis in Lei den vervoerd. Er zijn in totaal 12 ambulances ingezet. De ouders zijn meteen ingelicht over de plaats van be stemming van hun kinderen. De vrouwen gingen, lopend of per brancard, voornamelijk naar de afdeling heelkunde van het AZL. De couveuse-afdeling heeft naar het zich laat aanzien niet of nau welijks schade opgelopen, in te genstelling tot de vrouwen-afde ling. De schade daar leidt moge lijk tot eerdere ingebruikname van de nieuwbouw van het AZL. Het Leidse ziekenhuis en de am bulancedienst werkten samen bij de evacuatie. De brand, die op de rommelzolder van het oude gebouw uitbrak, zag er aanvankelijk zeer alarmerend Kunstgebit redt man bij overval FORT PIERCE (RTR) - Een 66- jarige man in Florida heeft zijn leven te danken aan zijn kunst gebit. Het hulpstuk hield een kogel van een overvaller tegen. De politie nam het gespleten ge bit in beslag als bewijsmate riaal. maar de eigenaar kreeg het later terug De man zat voor zijn huis een biertje te drinken toen een jongeman met een revolver zijn portefeuille eiste. Bij een worsteling met de over valler kreeg hij een schot door de kin. ..De kogel spleet het gebit, maar de prothese voorkwam dat de kogel verder zijn hoofd bin nendrong". verklaarde een poli tiewoordvoerder. uit. doordat de vlammen door het dak van de zolder sloegen. De brandweer van Leiden is. in samenwerking met korpsen uit de omgeving, met groot mate rieel uitgerukt Men was de brand om rond tien uur meester. Op dat moment moesten andere delen van het ziekenhuis, zoals operatiekamers, nog wel tegen het vuur worden beschermd Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 WÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊKKÊÊÊÊÊÊM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1