ZEEUWSE COURANT laadsels rond KLM-vliegramp w Vorming kabinet Italië onzeker Pakistani vergeefs in de rij Minister Jemen: Nederlanders komen snel vrij 4 WEKEN ode Kruis schort acuatieplan voor oslims Bosnië op GRATIS UITVERGROTING 15 x 21 CM I Drie doden, 21 gewonden Uitvallen motor alleen kan niet oorzaak zijn 2DE HALVE PRIJS. TORRO VOOR 13,- uiig en koel \selend bewolkt, buien, mogelijk t buien of omveer. Vrij krachtige. u zee krachtige wind uit zuidwest jest. Temperatuur rond 10 graden. i jaargang no. 79 dag 5 april 1994 nummers 1,50 Bij wie krijgt u GRATIS een uitvergroting van 15 x 21 cm. bij het ontwikkelen en afdrukken van uw filmrolletje? Juist! Goes Hulst Middelburg Terneuzen Vlissingen Zierikzee FOTO I IVERSCHOORE ?ge er IPHOL (GPD) - De lucht- [autoriteiten tasten nog dig in het duister over de ak van de ramp met de 340 B van KLM Cityhop- lOrV gistermiddag op Schiphol. et ongeval vielen drie do- onder wie de gezagvoerder !n Britse vrouw, dertien rgewonden en acht licht- nden. Het toestel stortte bij een poging met eén mo- landen en kwam in een Ide Kaagbaan gelegen wei- terecht. e crash is een wiel van het Uandingstel afgebroken. dat had volgens een dvoerder niets te maken Sis iet ongeluk. Wat er wel is ;gaan is niet duidelijk. Vol- deskundigen kan motor- ïg alleen niet de oorzaak Volgens officier van dienst B. Voigt was er tot kort voor de crash niets bijzonders aan de hand. „Er was niet gevraagd om een noodlanding. Wij stonden uit voorzorg langs de baan. Het ging mis toen het toestel onge veer 25 meter boven de baan was. Plotseling zwenkte het naar rechts en kwam het in het land terecht. Toen het toestel de grond raakte, ontstond er een grote vuurbal. Dat duurde onge veer tien seconden". Volgens ooggetuigen vloog de Saab tij dens de laatste seconden vlak over een vliegtuigspottersplaats aan de Aalsmeerderweg De luchthavenbrandweer sloeg groot alarm. Politie en brand weer werden ingezet bij de hulp verlening. De politie zette en kele rijstroken van de snelweg A4 (Amsterdam-Den Haag) af om de hulpverleners vrij baan te bieden. De Saab 340, een Zweeds vlieg tuig dat sinds eind januari 1990 bij de KLM in dienst is, kwam op de linkerzij terecht. Aan de rech terkant van het toestel zat een groot gat. Twaalf inzittenden konden op eigen kracht het «Tak verlaten. Een boer, op wiens land het toestel neerstort te. bracht met tractor en wagen een aantal slachtoffers naar de ambulances, omdat de hulpver leners door de vette klei nauwe lijks met hun voertuigen tot bij het wrak konden komen. Woord voerder Voigt noemde de hulp van de boer. Joop Hoogmoed, onbetaalbaar. De luchthaven Schiphol was na het ongeval ruim een uur voor het luchtverkeer gesloten. Aan komende vliegtuigen weken uit slot zie pagina 3 kolom 2 ^P! directeur A. Leyer van KLM ?t 6 'opper had er gisteravond verklaring voor. De weers- andigheden tijdens de fa- eil> anding waren volgens hem aal. „Er was nauwelijks en de landingsbaan ver- Itïlfie in goede conditie. Boven- zijn de bemanningen ge- d op het landen met één C. toestel had 21 passagiers 77 boord, voor het merendeel 'en, en drie bemanningsle- gezagvoerder G. Lievaart, e officier P. Stassen en ste- M. Leidsman. De Saab was .4.20 uur van Schiphol ver- rer ilaai tea met bestemming Car- (.Na achttien minuten meld- M zagvoerder Lievaart boven oordzee problemen met de ermotor. Die werd uitge- keld. Besloten werd terug te naar Schiphol om daar 'oorzorgslanding te maken, luchthavenbrandweer, die de baan was geposteerd, hoe de landing mislukte. Hulpverleners zijn kort na de crash in groten getale bij het KLM-toestel in de weer om gewonden te helpen. foto Herman Pieterse/ANP irag AJEVO (RTR) - Het Rode s heeft zijn plannen opge- rt voor een evacuatie op kep e termijn van duizenden j ims en Kroaten uit de door fiérs aangevallen plaats dor in Noord-Bosnié. Vol- het hoofd van de Rode sdelegatie in Bosnië, An- Kuhn, gebeurde dat om- Ie leider van de Bosnische iërs, Radovan Karadzic, lische beperkingen stelde aantal mensen dat weg jv.is Kuhn stemde Karadzic Da leen mee in enkele tiental- VOO 'onsen te laten gaan wier le- lirect in gevaar was en niet lizenden die het Rode Kruis Ha evacueren. Kuhn slaagde dens een lang gesprek met dzic niet in om het eens te en over de criteria. Het Ro- tfuis was van plan met in- van vandaag enkele dui- en moslims en Kroaten te evacueren, die weg wilden nadat 20 mensen waren gedood bij nieuwe etnische zuiveringen. De Bosnische premier. Haris Si- lajdzic, zei gisteren dat de nieuwe 'etnische schoonmaak' van de Serviërs in Noord-Bos- nië, hervatting van de alomvat tende vredesbesprekingen in ge vaar brengt. De Serviers hebben vorige week in Prijedor zeker ze ventien moslims en drie Kroa ten vermoord. Silajdic zei dat de Serviërs zo proberen te voorkomen dat aan spraak wordt gemaakt op land dat door hen is bezet. „Wij zien de voltooiing van een operatie van etnische zuivering en geno cide. Dit vormt een groot gevaar voor het vredesproces", aldus de premier tijdens een persconfe rentie in Sarajevo. De Servische leider Radovan Karadzic zei zondag een onder zoek in te stellen naar de etni sche zuiveringen. TORRO ROODME MARCONISTRAAT 2, GOES Een agent te paard is onverbiddelijk tegenover een wachtende Pakistaan. foto Paul Stolk/ANP DEN HAAG (ANP) - Tot twee maal toe verzamelden honderden Pakistani zich maandag bij de ambassade van hun land in Den Haag. Op grond van een gerucht dachten zij gemakkelijker aan een Neder landse verblijfsvergunning te kunnen komen. Zij 'moesten dan wel eerst een nieuw Pakistaans paspoort verwerven, zo werd verteld. Nadat de eerste groep van zeshonderd was vertrokken, kwamen in de loop van de middag nog eens 750 mensen aan. De am bassade liet maandagmiddag tot halt twee mondjesmaat mensen binnen en hen volgens de procedure die geldt voor pas- poortaanvragen. te woord gestaan. Tegen tweeen ging de deur dicht, omdat het te druk werd en er toch niets voor de mensen kon worden gedaan. De politie bracht de Pakistani op de hoogte van de onjuistheid van het gerucht. Ze dropen af, maar rond vier uur in de middag dromden nog eens 750 Pakistani samen. De ambas sade ging weer open en handelde de pas- poortaanvragen conform de procedures af. Tegen zessen moest de politie optreden om de toegang tot de deur vrij te maken. Vorige week deed zich in Amsterdam een soortgelijke affaire voor. Toen stonden na een gerucht dat in koffiehuizen de ronde deed zo'n duizend, voornamelijk Turkse mensen, op de stoep van de vreemdelin genpolitie voor een verblijfsvergunning. Berlusconi en Bossi verketteren elkaar MILAAN (AFP/RTR) - De Ita liaanse mediamagnaat Silvio Berlusconi die vorige week de verkiezingen won en alliantie- genoot Umberto Bossi hebben elkaar zondag ervan beschul digd niet democratisch te zijn. De aantijgingen over en weer zullen ongetwijfeld de sfeer ver der verzuren tussen de coalitie genoten die deze week bijeen moeten komen om te praten over de vorming van een nieuw kabinet, dat voor 15 april ge stalte moet krijgen. De rechtse Vrijheidsalliantie, bestaande uit Forza Italia van Berlusconi, Lega Nord van Bossi en de neo-fascistische Nationale Alliantie van Gianfranco Fini won vorige week 366 van de 630 zetels. Bossi zei zondag dat Italië zich als gevolg van de overwinning van Berlusconi 'in een situatie bevindt die gevaarlijk is voor de democratie'. „Een partij die niet eerder bestond en de verkiezin gen won dankzij manipulatie van de televisie, creeert een kaf kaëske situatie", aldus Bossi. Hij doelde op het feit dat de me diagigant de verkiezingen won, terwijl die nog maai- twee maan den in de politiek zat. „De bur ger moet zich er rekenschap van geven dat in een dergelijke fase alleen de Lega democratie kan garanderen", aldus Bossi. Berlusconi, op zijn beurt, be schuldigde Bossi ervan te doen alsof hij nog steeds campagne voert voor de verkiezingen. Zon dag haalde Berlusconi voor het eerst uit naar zijn alliantiege- noot. Hij benadrukte dat alle drie partijen van de Vrijheids alliantie ministers moeten leve ren voor het nieuwe kabinet en niet alleen de Lega, zoals Bossi wil. „Het is mijn eerste taak om een efficiente regering te vormen die de meerderheid vertegenwoor digt. Zij zal worden gevormd op basis van bekwaamheid en niet langs partijlijnen", aldus de me diamagnaat in een verklaring. Pasen De Duitse vakantiegangers heb ben het paasweekeinde voor toe- ristiscn Zeeland gered. Veruit het grootste gedeelte van de be zoekers kwam uit Duitsland, ge volgd door Belgen, Fransen, Ita lianen en een enkele Zwitser. De Nederlandse animo bleef ver onder de maat. w Gerdie Keen Gerdie Keen heeft op het EK ta feltennis voor een daverende surprise gezorgd. De Nederland se outsider haalde verrassend de finale. Daarin werd ze gestuit door de Ziveed- se Marie S vensson. Vlaanderen Johan Museeuw gokte en ver loor. De Belgische favoriet in de Ronde van Vlaanderen dacht voor de tweede keer de klassie ker te winnen, maar werd door een beoordelingsfout tweede achter de Ita- 1 liaan Gianni Bugno. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,17 en 18. „Bossi lijkt terug te willen keren op oud terrein en wil onderhan delen in een vacuum. Ik denk niet dat we ons moeten gedra gen alsof er nog een verkiezings campagne gaande is waarin par tijen verliezen of winnen". Hoewel Berlusconi zegt goede vorderingen te maken bij de ka binetsformatie, blijven de ge schillen tussen de alliantiegeno ten op politiek terrein en'op per soonlijk vlak groot. Berlusconi zal deze week in Milaan een ont moeting hebben met leden van de Lega Nord en Fini om over de samenstelling van een nieuwe regering te praten. Bossi liet echter al weten dan niet aan het overleg deel te nemen. SANA (AFP/RTR/ANP) - Dc drie Nederlandse TNO-mede- werkérs die in Jemen zijn ont voerd, zullen binnen drie dagen, mogelijk zelfs binnen twee, worden vrijgelaten. Dat heeft de Jemenitische minister van binnenlandse zaken, Yahia al- Mutawakkil maandag ver klaard. Ook de twee Chinezen die zondag werden ontvoerd door leden van de Khawlane- clan, komen volgens de minis ter vrij. De Nederlanders dringen aan op snelle actie voor hun vrijlating. Zij merken dat de ontvoerders hun geduld verliezen, zo meldde het weekblad Jemen Times maandag. Journalisten van het blad die met de Nederlanders hebben gesproken, schrijven dat zij „zichtbaar bleek, vermoeid en buitengewoon angstig" zijn. De drie zeiden dat hun ontvoer ders „zichtbaar nerveus raken" Zij vroegen de journalisten erop aan te dringen dat het Jemeniti sche leger geen geweld tegen hen gebruikt. De Jemenitische minister ver klaarde dat met de ontvoerders niet wordt onderhandeld en dat die er nooit zijn geweest. „De re gering oefent druk uit op de ont voerders". zei hij tegen het Fran se persbureau AFP. Sjeik Mubarak Bin Saleh al- Zayidi, die de ontvoering van de drie TNO-ers organiseerde, zegt in de Jemen Times dat hij geen contact met de Jemenitische re gering of de Nederlandse ambas sade heeft gehad. Hij voegt er aan toe dat „westerse indivi duen. ondernemingen én belan gen" zullen worden aangevallen, als niet aan zijn eisen wordt vol daan. Klokken scheve Toren van Pisa luiden weer PISA (RTR) - Voor het eerst in twee jaar tijd zijn de klokken van de Toren van Pisa weer ge luid. Ze hebben lang gezwegen omdat deskundigen vreesden dat de toren verder zou verzak ken door de trillingen van de klokken. Wetenschappers meldden vo rige maand dat ze succes hebben bij hun pogingen de toren weer iets rechter te zetten. Sinds het aanbrengen van contragewich ten vorig jaar juli is de beroemde toeristische trekpleister 1,3 cen timeter overeind gekomen. Een van de drie Nederlanders, J. van der Gun, zegt in de Jemen Times dat zij goed worden be handeld. Maar ..natuurlijk zijn we niet gewend aan dit soort leefomstandigheden". „Wij pro beren de dag te breken met wan delen en het spelen van spel letjes met kiezelstenen." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) eJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29.- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Straat Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1