PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aantal wao'ers neemt weer toe Langkamperen steeds duurder Feest Parijs ontaardt in golf van geweld Tankeraanvaring in Golf van Oman Kabinet oneens over hoogte uitkeringen 4 WEKEN 01100 - 39555 Planbureau vreest dat beperkende maatregelen effect missen wonen 21 ym 28 kunst cultuur tti VOOR 13,- Afnemende wind In de ochtend nog veel bewolking en regen, later opklarend en kans op een bui. Tot krachtig afnemende westelij ke wind. Temperatuur 10 graden. 237e jaargang no. 77 Vrijdag 1 aprii 1994 Losse nummers 1,50 ziekt* Bel voor informatie: DEN HAAG (GPD) - De ingreep in de wao-uitkeringen waartoe het kabinet begin vorig jaar be sloot, heeft geen effect gehad op de toestroom naar de wao. Er kwamen vorig jaar 84.000 nieuwe arbeidsongeschikten in de wao. Dat was bijna evenveel als in 1991, zo maakte het Cen traal Planbureau (CPB) giste ren bekend. Weer problemen rond centrale van Tsjernobyl WENEN (DPA) - Oekraïne stemt in met een voorstel van het internationale atoombu reau IAEA om een spoedconfe- rentie te houden naar aanlei ding van ernstige veiligheids problemen in de kerncentrale Tsjernobyl. Inspecteurs van het bureau hebben tijdens hun be zoek van 7 tot 17 maart aan de installatie onder andere vastge steld dat de veiligheidskoepel om het reactorblok vier, dat in 1986 ontplofte, op instorten staat. „Bij inspectie van de twee blok ken die in bedrijf zijn werden tal rijke tekortkomingen geconsta teerd op het gebied van de veilig heid. Bovendien ontdekten de acht internationale deskundi gen factoren die gezamenlijk een ongunstige invloed hebben op het veilig kunnen werken van de installatie", zo meldde het IAEA donderdag in een persbericht. De voornaamste problemen zijn de moeilijke arbeidsomstandig heden en het voortdurend ver lies van hooggekwalificeerd per soneel. Illegalen staan vergeefs in de rij door gerucht AMSTERDAM (ANP) - Voor het kantoor van de vreemdelingen politie in Amsterdam Zuidoost was het gisteren de hele dag een komen en gaan van illegale vreemdelingen. De toeloop had te maken met een in de Turkse koffiehuizen circulerend ge rucht, dat mensen die in aan merking willen komen voor een legale status, zich voor 1 april moeten aanmelden en dan tegen betaling van 1000 a 1500 gulden een verblijfsvergunning ont vangen. De politie probeerde de drukte in goede banen te leiden. De wachtenden werden in verschil lende talen opgeroepen weg te gaan. Het misverstand ontstond na een melding van het ministe rie van justitie in februari, over de 'Machtiging Voorlopig Ver blijf (MW). Vreemdelingen die langer dan drie maanden in Ne derland willen blijven, moeten een MVV aanvragen. Volgens het ministerie bestond die regeling al, maar werd de na leving niet stringent gecontro leerd. Daar komt nu verande ring in. Buitenlanders zonder MVV, worden niet toegelaten. Het verhaal dat een verblijfsver gunning 1.000 gulden zou kosten berust op een misverstand. Men- S sen uit een land dat niet tot de Europese Unie behoort die in Nederland willen werken moe- ten 1.000 gulden leges betalen voor het in behandeling nemen van een aanvraag om toelating. De regeling geldt niet voor men- ■sen uit EU-landen en gezinsle- den van erkende vluchtelingen. Dode bij explosie kerncentrale in Zuid-Frankrijk MARSEILLE (DPA/RTR/AFP) - Een explosie donderdag in het Zuidfranse centrum voor atoomonderzoek Cadarache 1 heeft aan één medewerker het leven gekost. Vier collega's raakten gewond, van wie één ernstig. Volgens de directie is geen radio activiteit vrijgekomen en zijn er geen plannen voor evacuatie van het gebied rond de reactor, gelegen op 70 kilometer van Marseille. De ontploffing deed zich voor tij dens de ontsmetting van een tank in een in 1982 buiten wer king gestelde experimentele reactor, die licht radioactief na trium bevatte. Volgens een woordvoerster van het centrum werd de explosie mogelijk ver oorzaakt door de ontsmettings vloeistof. De daarop volgende brand was snel onder controle. Dat het aantal wao'ers toeneemt is volgens het planbureau een gevolg van het feit dat in alle be drijfstakken de wao-ingreep on gedaan is gemaakt door middel van aanvullende verzekeringen. Omdat daardoor het gevaar van een lagere uitkering verdwenen is, is er geen rem meer op de toe stroom naar de wao. Het CPB meent, dat de hoogte van de uit kering voor een groot deel bepa lend is voor de groei of afname van het aantal wao'ers. Inmiddels zijn op 1 januari strengere regels van kracht ge worden voor de instroom in de wao. Daarbij zijn met name de (afikeuringseisen verscherpt. Het planbureau heeft nog geen gegevens over het effect hiervan. Het wachten is op de informatie over het eerste kwartaal van dit jaar. Mocht het aantal wao'ers niet gaan dalen, dan staat de voorziene daling van de wao- premie met 0,8 procent op 1 ja nuari 1995 op de tocht. Wallage Staatssecretaris Wallage van so ciale zaken is het niet eens met de stelling dat het aantal arbeid songeschikten zal blijven groeien. Hij benadrukt dat het planbureau geen rekening hield met de nieuwe, strengere keu ringseisen. Uit recente cijfers van de Sociale Verzekeringsraad blijkt dat het aantal mensen met een wao-uit- kering weliswaar nog stijgt, maar dat het aantal volledige uitkeringen licht afneemt. Dat komt doordat steeds meer men sen gedeeltelijk arbeidsonge schikt worden verklaard. Wal lage onderstreept dat deze ont wikkeling plaatsvindt in een tijd van sterk oplopende werkloos heid. Hij meent dan ook dat er sprake is van „een trendbreuk". Lonen en lasten Het kabinet neemt ook afstand van de cijfers die het planbureau presenteerde over de loonont wikkeling. Het CPB voorspelt een loonsverhoging van 1,1 pro cent. Volgens Lubbers is dat een onterechte vooronderstelling, omdat het kabinet geen enkele loonsverhoging wil in nieuwe ca o's. CPB-directeur G. Zalm vindt dat de ministers het volgende kabinet hinderen door 2,5 mil jard gulden in het vooruitzicht te stellen voor lastenverlichting met ingang van 1 januari 1995. Het tekort op de rijksbegroting blijft daardoor hoog en dat moet het volgend kabinet zien op te lossen. Zalm bepleitte verdere terug dringing van het aantal mensen met een uitkering. Hij wees erop dat het aantal uitkeringstrek kers jonger dan 65 jaar in 1970 nog maar 700.000 bedroeg en dat het er nu al 2,6 miljoen zijn. Ver dere arbeidsduurverkorting is volgens hem geen antwoord op de problemen. Dat leidt tot min der produktie in de bedrijven en een koopkrachtdaling voor werkenden. De Parijse straten boden de aanblik van een slagveld. van onze correspondent Hans Gertsen PARIJS - Een feestelijk begonnen de monstratie van ruim 25.000 studenten en scholieren in Parijs is donderdag ontaard in een golf van geweld. Terwijl de kop van de demonstratie nog niet op het offi ciële eindpunt, de Place Denfert Roche- reau, was aangekomen, sloegen groepjes op rellen beluste jongeren, die niets met de demonstratie van doen hadden, rond dat plein aan het plunderen en brand stichten. In nog geen uur tijd werd voor tientallen miljoenen guldens schade aan gericht. Kort na 16.00 uur bood het veertiende ar rondissement van de Franse hoofdstad een aanblik die aan de roerige meidagen van 1968 deed denken. Tientallen verniel de etalageruiten en leeggeroofde winkels, honderden op hun kant gegooide auto's waarvan er tientallen in brand stonden, terwijl de oproerpolitie temidden van traangaswolken en gadegeslagen door verbijsterde buurtbewoners charges uit voerde en tientallen raddraaiers aanhield. Het waren dit keer echter geen studenten die de chaos veroorzaakten, maar een dui zendtal probleemjongeren uit Parijse voorsteden. In commando-achtige groep- fotoEPA jes van tien tot vijftien man ontketenden ze een ware stadsguerrilla die zich als een olievlek rond de Place Denfert Rochereau verbreidde. 'Boefjes' De politie, die donderdag veel minder na drukkelijk en talrijk aanwezig was dan bij een vergelijkbare demonstratie vorige week, had de problemen blijkbaar niet voorzien. Men was aanvankelijk totaal niet tegen de razendsnel opererende 'voyous' ('boefjes') opgewassen. Pas twee uur nadat de verniel- en plundertocht be gon. kreeg de politie de situatie enigszins onder controle. Blinden stuiten op blinde muren in station Blaak ROTTERDAM (GPD) - Blinden en slechtzienden kunnen niet uit de voeten in het nieuwe on dergrondse NS-station Blaak. Terwijl zij hun weg proberen te vinden, stuiten zij op blinde muren. Het komt ook voor dat zij de uitgang niet kunnen vin den. „De NS hee'ft wel voorzie ningen aangebracht," zegt José van Rosmalen van de Vereni ging Gehandicaptenorganisa ties Rotterdam (VGR). „maar er is half werk geleverd." Voor blinden die met de trein richting Dordrecht willen, heeft de NS een 'geleidelijn' op de vloer gemaakt. Maar wie naar Rotterdam CeS gaat. moet zon der deze wegwijzer het perron vinden. „De leuningen naast de trappen naar het metro-station leiden naar een blinde muur," vertelt Van Rosmalen. „Dit lij ken details, maar voor blinden en slechtzienden is het heel hin derlijk." Voordat de bouw van station Blaak begon, gaf de VGR aan hoe de NS blinde reizigers van dienst kan zijn. Maar de advie zen zijn volgens Van Rosmalen niet allemaal uitgevoerd. Noord-Korea zegt te willen onderhandelen SEOUL (AP) - Terwijl bij de Verenigde Naties in New York besprekingen zijn begonnen over sancties tegen Noord-Ko rea, heeft de Noordkoreaanse regering donderdag gezegd dat zij bereid is tot onderhandelin gen. Voorwaarde is dat de Verenigde Staten ophouden met het mobi liseren van internationale druk, aldus het Noordkoreaanse staatspersbureau KCNA. In fe bruari werd in onderhandelin gen met de VS afgesproken dat Noord-Korea de inspectie van nucleaire installaties zou toe staan. maar de VN-inspecteurs kregen geen vrije toegang. Duitsers nemen aan de kust openvallende plekken gretig over DEN HAAG (ANP) - Steeds meer kapitaalkrachtige Duit sers nemen de plaats in van iets minderbedeelde Nederlandse Iangkampeerders op campings langs de Nederlandse kust. Die tendens signaleert het Neder lands Adviescentrum Kam peerders (NACK) in Amstelveen aan de vooravond van het nieuwe kampeerseizoen, dat vandaag officieel ingaat en duurt tot eind oktober. De be langengroep wijt de ontwikke ling aan de vrije markt, waar door forse huurverhogingen te pas en te onpas worden doorge voerd. Het NACK schat dat momenteel 80 procent van het aantal staca ravans en zomerhuisjes aan de kustlijn in Duitse handen is. Globaal genomen kost een sta caravan 2000 gulden staangeld per jaar. Diverse campinghou ders hebben hun prijzen echter geleidelijk aan verhoogd, met uitschieters tot ruim 5000 gul den. „Dat is funest voor de ge middelde (Nederlandse) lang- kampeerder, die vaak vutter, wao'er of aow'er is", concludeert jurist J. Hoogeveen namens het NACK. de stichting die de belan gen behartigt van 2500 leden. Per jaar behandelen de mede werkers zo'n 3000 klachten. Vol gens de woordvoerder is er een forse stijging van het aantal pro blemen waarneembaar. De bijna 300.000 Iangkampeer ders in Nederland zijn geconcen treerd op de Veluwe, Noord-Bra bant en Noord-Holland, gevolgd door Zeeland en de eilanden Te xel en Terschelling. Ze genieten nauwelijks wettelijke bescher ming. Tot groot ongenoegen van het NACK blijft de overheid op de recreatiemarkt aan de zijlijn staan. Bouwvakker Jan (60, bouwvakker, net met de vut) en Ria (59, moeder van drie kinderen) „vluchten" al dertig jaar lang bijna wekelijks uit Am sterdam naar de Veluwe. Daar vinden ze rust, in hun stacara van omringd door bos. Ze be taalden elk jaar trouw de huur. De campinghouder heeft nu een 'herstructurering' van het ter- DUBAI (AP) - In de Golf van Oman zijn twee olietankers met elkaar in aanvaring geko men, waarbij meer dan zeven miljoen liter ruwe olie in zee is gespoeld, hebben scheep vaartbronnen donderdag ge meld. Volgens de bronnen deed de botsing zich woensdagavond voor bij Fujairah in de Golf van Oman. aan de ingang van de Perzische Golf. De Pana mese tanker Seki ramde 15 ki lometer uit de kust de ongela den tanker Baynunah, geregi streerd in de Verenigde Arabi sche Emiraten. Er zouden geen gewonden zijn gevallen en er ont-stond geen brand. De Seki had bijna 290 miljoen li ter olie geladen op het Iraanse eiland Kharg en was op weg naar Japan. Volgens de scheepsagent van de Seki, World Wide Shipping Agency in Hongkong, lekte er donderdag geen olie meer uit het ruim en was er rond de Se ki een scherm aangebracht om te voorkomen dat de olievlek zou afdrijven. Ook werden er chemicaliën en speciaal schuim op zee gespoten om de olie op te lossen en werd de res terende olie uit het lekgesla gen deel van het ruim verwij derd. Woordvoerder Torben Skaan- ild van World Wide Shipping Agency zei dat de Baynunah „volledig in strijd met wat ge bruikelijk is" probeerde de Se ki voor de boeg langs te p ren. Bemanningsleden van de Seki bij het gat dat in de romp werd geslagen. foto AP rein aangekondigd. Zo'n vijftig stacaravans, waaronder die van Jan en Ria, moeten wijken voor nieuw te bouwen 'chalets', die de campingbaas zelf gaat verhuren. „Dit soort gevallen geven mij wekelijks voldoende werk", zegt Hoogeveen. Uit dossiers van het NACK blijkt dat de ondernemer dikwijls schermt met de term 'herstructurering', wat veelal het bouwen van luxe bungalows inhoudt. Recreanten moeten vertrekken. Ontbreekt de wil daartoe, dan weigert de onder nemer simpelweg een nieuw huurcontract. „Of hij gooit 's nachts een brandende petro leumlamp in een caravan..." Spanning Het ministerie van landbouw en visserij, waar langkamperen on der valt, blijft hameren op de noodzaak van 'free-enterprise' en op de mondigheid van de bur ger. Duidelijke regelgeving is volgens de overheid niet nodig, de markt reguleert zichzelf. Dat geeft spanning, getuige de bele venissen van Hoogeveen in het veld. Hij treft dikwijls mensen die „straks gaan meppen", die „als hij met z'n poten aan mijn caravan komt" dreigen met „ik ga gekke dingen doen" en „ik zal persoonlijk met hem afreke nen". Soms vragen de medewer kers van NACK zich af wat er nog leuk is aan langkamperen. „Vechten de recreanten niet met de ondernemer, dan is het wel met de buren", aldus NACK- voorlichter G. van den Berge. „Maar ja. de problemen komen vaak van dezelfde campings. Er zijn gelukkig honderden goede staanplaatsen, met prima cam pingbazen." Hedendaagse kunst uit Frank rijk in Nederland. Toor op en Ak kerman (foto) in Parijs. Een grootscheepse uitwisseling, om dat - vinden de Fransen - we el kaar toch niet zo goed kennen. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: marineschilders in Antwerpen Tom Lanoye kan beter sonnetten van Shakes peare Mulisch ontdekt zich zelf bouwheer Berghoef in Middelburg charme van het kerklied ruim baan voor de fo tografie duivels en demonen nieuwe muziek voor het klave cimbel Praagse weemoed van The Watchman uit-agenda. exposities, filmwijzer. John Vermeule De Middelburgse atleet John Vermeule ziet toch af van deel name aan de marathon van Rot terdam. die op 14 april gehou den wordt Vermeule ondervindt te veel hinder van de beenbles sure, die hij opliep bij een valpartij in de 1 "7 Westland-marathon. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11,13 en 15; Sport: 16,17,18 en 19 DEN HAAG (GPD) - Over de hoogte van de uitkeringen in 1995 bestaat geen overeenstem ming in het kabinet. De minis ters zullen voor de verkiezingen ook geen besluit nemen over de ze kwestie. PvdA-leider en vice- premier Kok wil de uitkeringen met 0,4 procent verhogen, ter wijl CDA-minister De Vries van Sociale Zaken gesteund door Lubbers, de uitkeringen in prin cipe wil bevriezen. De verschillen in het kabinet zijn overigens klein. Minister De Vries wil namelijk deels via pre mies en belastingen de laagste inkomens compenseren voor koopkrachtverlies. Volgens pre mier Lubbers redeneert Kok an ders dan De Vries. Beiden gaan er vanuit dat de contractlonen in de nieuwe cao's niet stijgen. Omdat de lopende cao's inclu sief afgesproken loonsverhogin gen niet worden opengebroken, zullen de brutolonen echter ge middeld toch nog 0,4 procent stijgen. De koppeling van uitkeringen aan lonen zou betekenen dat de uitkeringen ook met 0,4 procent omhoog moeten, zo stelt Kok. De Vries meent dat het nu echter moeilijk verkoopbaar is de uit keringen licht te verhogen, ter- Noodtoestand in Natal/KwaZulu van onze correspondent JOHANNESBURG - Leiders van de Zulu-partij Inkatha heb ben donderdag woedend gerea geerd op de beslissing van de Zuidafrikaanse president De Klerk om de noodtoestand uit te roepen in de provincie Natal/ KwaZulu. Inkatha-leider Buthelezi, ook premier van het thuisland Kwa Zulu, zei dat het zenden van troepen die de orde in de door ge weld geteisterde provincie moe ten herstellen, door zijn aanhan gers zal worden gezien als een in vasie. Buthelezi verliest nu het bevel over de politie in KwaZulu. maar verder wordt formeel niet getornd aan zijn bevoegdheden. Waarnemers menen echter dat zijn gezag ernstig is ondermijnd. De Klerk nam zijn besluit omdat de normale wetten de veiligheid van de inwoners niet meer ga randeren. De afgelopen vier we ken zijn meer dan 290 mensen gedood, vooral door de machts strijd tussen het ANC en de Zulu- partij Inkatha. wijl de werkgevers en werkne mers juist zijn opgeroepen in de nieuwe cao's geen enkele loons verhoging door te voeren. Kok weerspreekt de opvatting van De Vries. Hij erkent dat de con tractlonen weliswaar bruto niet stijgen, maar dat de werknemers door verlaging van belastingen en premies er netto wel op voor uitgaan. Volgens premier Lub bers is het voorstel van De Vries beter voor de werkgelegenheid. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- Q per kwartaal met automatische afschrijving hf 83,75 Naam: Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissmgen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 WÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊÊÊÊÊÊÊmmÊÊÊÊÊimÊÊmÊÊmmÊ^m WHÊÊÊÊÊÊÊÊM Hl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1