Strijd om macht Italië ontbrand Meerderheid Senaat voor Betuwelijn Europarlement volgende horde uitbreiding EU kleintjes Premie autoverzekering fors omhoog Toeristisch duiken naar Nessie Brinkman belooft boeren jaren rust aan milieufront 4 WEKEN Wasmachine en koelkast duurder door sloopheffing Barsten in winnende coalitie Lega Nord wil Berlusconi opzij schuiven PILAAR t - VOOR 13,- Zacht weer Wolkenvelden, vooral in de middag perioden met zon. Matige, later krach tige zuidelijke wind. Maximumtempe ratuur ongeveer 16 graden. 237e jaargang no. 75 Woensdag 30 maart 1994 Losse nummers 1,50 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissinaen AMSTERDAM (ANP) - Verzekeringsbedrijven binnen de ING Groep (onder andere Nationale-Nederlanden) gaan hun premies voor motorrijtuigenverzekeringen binnenkort met 10 a 15 pro cent verhogen. De maatregel vormt een reactie op het toene mende aantal autodiefstallen en de forse stijging van het uitge keerde schadebedrag als gevolg van wettelijke aansprakelijk heid. Volgens drs. A. Jacobs, bestuursvoorzitter van de ING Groep, zullen collega-schadeverzekeraars binnenkort volgen." De nieuwe premieverhoging is een uitvloeisel van het toegenomen aantal schade- en letselgevallen. Vooral door wettelijke aanspra kelijkheid moesten de verzekereringsmaatsehappijen steeds meer aan derden uitkeren. Een letsel waarvoor steeds vaker een claim binnenkomt, is de zogenoemde nekslag. De toename van het aantal autodiefstallen noemt Jacobs „schrikbarend". Vooral duurdere automerken moeten het ontgelden. „Daarvan zien we er bijzonder weinig terug." ING denkt aan nieuwe maatregelen tegen diefstal, zoals het gra veren van kentekens in autoruiten. Maar het concern wil ook met autofabrikanten praten over andere mogelijkheden. DEN HAAG (GPD) - Wasmachi nes, koelkasten, magnetrons, stereotorens en televisies wor den de komende jaren enkele tientjes duurder doordat in de prijs een heffing voor de ver werking van afgedankte appa ratuur wordt opgenomen. De producenten worden midden volgend jaar verplicht afgedank te artikelen terug te nemen. Zij moeten dan zelf zorgen voor de inzameling ervan, hergebruik, stort of verbranding. Alleen Phi lips werkt niet mee. uit vrees voor de internationale concur rentie. Op stereo-apparatuur komt een lage 'sloopheffing', omdat veel onderdelen opnieuw gebruikt kunnen worden Koel kasten. de grootste vervuilers, worden hoger aangeslagen. van onze correspondent Eelco van der Linden ROME - De vorming van een nieuwe regering in Italië zal zeer moeilijk worden. Dit on danks de grote overwinning die de rechtse coalitie onder lei ding van Silvio Berlusconi bij de parlementsverkiezingen heeft geboekt. Dwarsligger blijft de leider van de Lega Nord, Umberto Bossi, die dins dag een veto uitsprak over de kandidatuur van Berlusconi voor het premierschap. Dat Berlusconi Italië's 53-ste na oorlogse regering moet gaan lei den. is een vaststaand gegeven. De 'Pool van de Vrijheid' be schikt in de Kamer van Af gevaardigden over 60 procent van de zetels en heeft in de Se naat op drie zetels na de abso lute meerderheid. De leider van de ex-fascistische Nationale Alliantie, Fini, partner van Ber lusconi, en zelfs ook Occhetto, leider van de verslagen progres sieve alliantie, wees Berlusconi aan als formateur en later pre mier. Zo niet Umberto Bossi. De leider van de Lega Nord, met 8 procent van de stemmen de kleinste par tij van de Vrijheidsalliantie, zei dinsdag dat de Lega de enige partij is die aanspraak kan ma ken op het premierschap. Ber lusconi is volgens Bossi geen ge schikte kandidaat, „omdat hij als ondernemer te veel eigen be langen heeft". „Berlusconi steunt op de economische elite. die wordt beschermd door het oude regime. Wij kunnen bin nenkort zien of Forza Italia werkelijk van plan is zich in te zetten voor een verandering in het land of dat zij alleen maar uit is op een wederopbouw van het oude stelsel", aldus Bossi. Hij zei dat de Lega Nord de enige partij is in de 'pool' die ervoor Limburgs kind hoest vaker GRONINGEN (ANP) - Kinderen in Limburg hoesten meer dan Groningse kinderen. Ze hebben meer klachten aan hun lucht wegen dan kinderen in Gronin gen. De buitenlucht in Limburg bevat iets hogere concentraties verontreinigde stoffen dan in Groningen. In Groningen daar entegen zijn meer risicofacto ren binnenshuis voor longaan doeningen aanwezig en is de longfunctie bij kinderen iets minder. Dit blijkt uit een onderzoek bij kinderen tussen 6 en 12 jaar in Limburg en Groningen door de GGD's in de regio, de Rijksuni versiteit Limburg en de provin cie Limburg. In totaal hebben 1885 ouders een vragenlijst ingevuld over onder meer chronisch hoesten, korta demigheid en piepende ademha ling. Deze klachten werden va ker gerapporteerd in Limburg. Volgens een woordvoerder is daarvoor geen afdoende verkla ring gevonden. Advies: jonge vaders 'werven' voor huishouden DEN HAAG (GPD) - De over heid moet tegen mannen met jonge kinderen zeggen dat op passen en huishouden leuk is. Zij moet vrouwen echter wijzen op de gevolgen van thuisblij ven. Dat is het advies van het bureau De Jong en Van Doorne- huiskes dat gisteren aan het parlement is aangeboden. Het bureau heeft in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid het rapport 'Hoe ouders het werk de len' uitgebracht. Daaruit blijkt dat de animo voor deeltijdwerk in jonge gezinnen groot is, maar dat er weinig van terecht komt. Dat is het gevolg van het ontbre ken van kinderopvang en de be tere carrièrekansen voor man nen. Ook durven veel mannen hun werkgever niet te vragen de werktijden aan te passen, aldus de rapportschrijvers. Bommelding Den Haag DEN HAAG (ANP) - Het ge meentehuis van Den Haag aan het Burgemeester de Monchy- plein en de nevenvestigingen aan de Groenmarkt en de Java- straat zijn dinsdagmiddag on geveer twee uur ontruimd ge weest na een bom-melding. Er werd niets gevonden. Met de woorden „Wij willen Wa teringen terug" vertelde de bel ler aan de politie en gemeente dat er een bom „bij het stad huis" zou ontploffen Silvio Berlusconi viert zijn overwinning. DEN HAAG (GPD) - De Eerste Kamer stemt zo goed als zeker in met de planologische kernbe slissing voor de aanleg van de Betuwelijn. Deze ruim zeven miljard gulden kostende goede renspoorlijn zal rond de eeuw wisseling Rotterdam een direc te transportverbinding bieden met Duitsland. Tijdens het gisteravond rond ell uur geeindigde debat in de Eer ste Kamer bleek dat de steun Advertentie BOUWMATERIALEN GOES van regeringspartijen CDA en PvdA aan het voorstel van mi nisters Maij (verkeer) en Alders (Vrom) voldoende zal zijn om de realisering van de fel omstreden Betuwelijn mogelijk te maken. Over twee weken, op 12 april, zal het voorstel tot aanleg van de spoorlijn in stemming worden gebracht. GroenLinks. WD. D66. RPF en een klein aantal PvdA-senato- ren zullen zich dan naar verluidt tegen het plan keren. Zij vinden dat uitstel van de besluitvor ming verstandiger is. omdat nog onduidelijk is of de miljarden-in vestering (2200 gulden per Ne derlands huishouden) wel het gewenste economische rende ment zal opleveren. Terwijl eind november in de Tweede Kamer de discussie over de Betuwelijn de publieke tri bune nog deed volstromen, was de animo van actievoerders gis teren in de Eerste Kamer nage noeg nihil. Voornaamste reden daarvan was dat de kaarten al lang en breed waren geschud. CDA-minister Maij en haar PvdA-collega Alders hadden dan ook nauwelijks moeite om de nog overgebleven kritische senatoren uit te leggen waarom Nederland er juist zo mee gebaat is dat er een Betuwelijn komt. Alders wees de senatoren erop dat een Betuwelijn ertoe zal bij dragen dat er minder vrachtwa gens over de weg zullen rijden. De geopperde milieubezwaren deed de PvdA'er - die overigens van partijleider Kok niet terug hoeft te keren in een volgend ka binet - af met de opmerking dat 'de Betuwelijn geen stiltegebie- den doorsnijdt' Van de 7.1 miljard gulden moet minimaal anderhalf miljard gul den komen van private finan ciers. In hoeverre deze bereid zijn geld op tafel te leggen, zal af hangen van de medewerking die Duitsland verleent aan de aan sluiting van hun spoornet op de Betuwelijn. Maij en Alders zijn optimistisch over Duitse steun Voor de pro vincie Gelderland, die fel gekant blijft tegen de bovengrondse aanleg van de Betuwelijn, is een eventueel minder loyaal mee werken van Duitsland een van de laatste strohalmen waar men zich nog aan vast kan klampen om verzet te bieden tegen de spoorlijn. Oppas stopt twee zusjes in droger SUKtehu SUjacrr* LOCH NESS - ^)e Loch-Ness-duikboot is het laatste snufje in het monsler-toerisme. Tegen beta ling van rond tweehonderd gulden mogen passagiers mee met een duik in het beroemde meer. Of tijdens de tocht van een half uur het monster zich inderdaad zal vertonen is uiteraard niet gegarandeerd. fotoEPA FORD CITY (AP)-Twee Ameri kaanse zusjes, van drie en vijf jaar oud, zijn vorige week door hun 14-jarige babysitter in de wasdroger gestopt, omdat ze niet wilden gehoorzamen. De 5-jarige Toshina Jack liep brandwonden en kneuzingen op. Haar 3-jarige zusje Ashley had onbekend letsel. De meisjes NIJKERK (ANP) - CDA-lijst- trekker Brinkman heeft het be stuur van de Christelijke Boe ren- en Tuindersbond (CBTB) dinsdag beloofd dat zijn partij de komende vier jaar geen steun zal geven aan nieuwe milieu-re- gels voor boeren en tuinders. Brinkman was op uitnodiging van de bond op bezoek bij een fruitteeltbedrijf in Biddinghui zen en een melkveebedrijf in Nij- kerk. Na de bedrijfsbezoeken sprak de CDA-lijsttrekker met het bestuur van de CBTB. In dat gesprek deed Brinkman zijn belofte. „We zullen de boe ren en tuinders de komende vier jaar de tijd moeten geven de nu al genomen milieu-maatregelen in te voeren. Het huidige NMP- plus moet zich eerst maar eens bewijzen: op een NMP-dne zit niemand te wachten." Het CDA verloor bij de gemeen teraadsverkiezingen begin deze maand veel stemmen onder boe ren en tuinders. „De uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen stelt ons voor een dilemma. Ons wordt gevraagd vierkant achter de sector land- en tuinbouw te staan, maar dan moeten we daar wel een achterban hebben", zo zei Brinkman. Zuiveringen De Bosnische Serviërs zijn in hoog tempo bezig met etnische zuiveringen. Moslims en Kroa- ten worden door Servische vluchtelingen uit hun huis gezet. Verkrachtingen zijn aan de orde van de dag. Wat ge vechtshandelingen be- O treft lijkt het rustig. w Synagoge heeft gezorgd dat het oude sys teem is ingestort en daarom een hoofdrol moet vervullen in de formatieperiode. In tegenstel ling tot maandagnacht zei hij de mogelijkheid te willen onderzoe ken voor een regering met de Na tionale Alliantie van Fini. Vlak na het bekend worden van de stembusuitslagen had Bossi de leider van de Nationale Allina- tie, Fini, nog uitgemaakt voor een 'hooivork-fascist' met wie hij nooit in zee zou gaan. Berlusconi onthield zich dins dag van commentaar. Een woordvoerder liet weten dat de Pool van de Vrijheid aan het electoraat verplicht is een rege ring te vormen. De komende da gen zal Berlusconi met zowel Bossi als Fini besprekingen voe ren. Belangrijk struikelblok is het federalisme van de Lega Nord. dat door Fini niet wordt geaccepteerd. De woordvoerder van Berlusconi zei niettemin op timistisch te zijn over de goede afloop. Verwacht wordt dat pre sident Scalfaro niet eerder dan over drie weken de premier-for mateur zal aanwijzen. De rechtse Vrijheidsalliantie slot zie pagina 3 kolom 6 Wall Street NEW YORK (RTR/KRF/ANP) - De aandelenkoersen op de effec tenbeurs van New York zijn dinsdag opnieuw flink gedaald. De Dow Jones-index van de der tig grootste fondsen sloot uitein delijk 63,33 punten lager en schoot daarmee door de 3700- grens. De slotstand kwam uit op 3699.02 punten. Het verlies van de belangrijkste beursmeter volgt op de dulmgen van 48,73 en 45.78 punten op donderdag en vrijdag en 12,38 punten op maandag. De enige Zeeuwse synagoge, in Middelburg, ivordt na vijftig jaar herbouwd De restauratie vordert goed. De verwachting is, dat de joodse kerk be gin oktober gereed zal 1 1 zijn. Guus Hiddink Guus Hiddink dreigt aan het eind van het seizoen Valencia te verlaten. De Nederlandse voet baltrainer. die dit weekeinde te rugkeerde in Spanje, staat in de belangstel- Q ling van Tenerife I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19. mochten na een verblijf van twee dagen in het ziekenhuis te rug naar huis. De oma van de kinderen, Goldie Jack, zei dat de oppas had ge zegd de meisjes in de droger te hebben gestopt omdat Toshina niet naar bed wilde. Toshina zei zichzelf uit de draaiende droger te hebben bevrijd door het deur tje open te schoppen. Van onze correspondent Peter de Vries BRUSSEL - Boze Europarle mentariërs hebben dinsdag ge dreigd het broze compromis over de stem- en machtsverhou dingen binnen de Europese Unie op te zullen blazen. Daar mee dreigt nieuwe vertraging voor de uitbreiding van de ELI met Noorwegen. Zweden. Fin land en Oostenrijk. Nadat de Britse premier Major dinsdag voor het compromis het groene licht had gekregen van zijn aar zelende kabinet, lieten de an dere EU-landen weten akkoord te gaan. Nederland doet dit ove rigens slechts met gepaste te genzin, zei minister Kooijmans van buitenlandse zaken. Volgens de Griekse compromis formule wordt de blokkerende minderheid voor besluiten in de EU-ministerraad in principe ver hoogd van 23 tot 27 van de 90 stemmen die de raad na uitbrei ding telt. vergeleken met de 76 stemmen nu. Zijn er besluiten waar minderheden van 23 tot 26 stemmen tegen zijn dan moet de raad binnen een „redelijke ter mijn" een voor alle partijen aan vaardbaar voorstel uitwerken. Na afloop van die termijn kun nen de lidstaten tot stemming overgaan. In dat geval geldt de blokkerende minderheid van 27. Volgens Major heeft Londen vei liggesteld dat het in de uitge breide EU onwelgevallige be sluiten met slechts* een klein aantal medestanders kan tegen te houden. Engeland zal zelfs niet schromen het onofficiële ve to uit te spreken of naar het Eu ropees Hof te lopen, zei Major tij dens een kort Lagerhuis-debat. Naar hij zei, was Britse instem ming mogelijk geworden nadat de EU-commissie Londen bevre digende garanties had gegeven dat Groot-Brittannië verder van de eisen van de sociale paragraaf in het Verdrag van Maastricht uitgezonderd blijft. In Brussel werd dit meteen heftig ontkend. Europarlement De volgende horde voor de toela ting van vier nieuwe leden tot de EU wordt nu het anders zo machteloze Europarlement, dat het laatste woord heeft. De Euro socialisten vinden het compro mis „onaanvaardbaar" terwijl de liberalen eisen dat het wordt aangepast. De CDA-Europarle- mentariërs wilden dinsdag geen oordeel vellen. De Europarle mentariërs vinden unaniem dat de EU door het compromis „on bestuurbaar dreigt te worden", omdat kleine minderheden be sluiten eindeloos kunnen traine- (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving h 29,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1