UWSE COURANT EU zoekt uitweg uit diepe crisis Kans op nieuw passagiersveer Vlissingen-Kent Stekelenburg: lage opkomst bij mars tegen racisme bedenkelijk Betogers bekennen kleur DUBBELFRINT AKTI! Italianen begonnen aan eindstrijd tegen oude garde politici 4 WEKEN Kooijmans twijfelt aan haalbaarheid compromis over machtsstrijd [assale demonstratie boerden in Mannheim 2DE HALVE PRIJS. VOOR 13,- Veel bewolking Bewolkt met enkele opklaringen en kans op een bui. De zuidwestelijke wind is vrij krachtig en neemt af naar matig. Temperatuur elf graden. Uw kleurenrolletje twee keer afgedrukt op Kodak Royal Paper voor maar 3,75 i.p.v. 7,50 extra? Juist! 237e jaargang no. 73 Maandag 28 maart 1994 Losse nummers 1,50 FOTO VERSCHOORE van onze verslaggever VLISSINGEN - Voor een passagiers veerdienst tussen Vlissingen en Zuidoost-Engeland bestaat nog steeds belangstelling. Volgens de Zeeuwse economie-gede puteerde en havenschapsvoorzitter D. J. P. Bruinooge zijn er 'drie a vier geïnteresseerden voor een ferry die in Vlissingen vertrekt en misschien wel ergens anders in Kent dan in Sheer- ness aankomt'. Bruinooge leidt de pogingen van het havenschap Vlissingen, het havenbe drijf NV Haven van Vlissingen, de pro vincie en de gemeente Vlissingen om gegadigden te vinden voor voortzet ting van de passagiersveerdienst. Dat Sally Line inmiddels een vrachtdienst vanuit Vlissingen is begonnen en dat P O hetzelfde wil, is mooi, maar naar de mening van Bruinooge niet voldoende. Hij noemt drie redenen die een forse inspanning rechtvaardigen om Vlis singen te behouden als vertrekplaats van passagiersschepen naar Enge land. Aan de wal levert zo'n dienst 250 tot 300 directe en indirecte arbeids plaatsen op, het havenschap beurt 3 a 4 miljoen gulden aan havengelden en een internationale veerdienst levert Vlissingen een uitstraling op die de stad niet graag wil missen. Havenschap, NV Haven van Vlissin gen, provincie en gemeente hebben hun relaties ingeschakeld om te pro beren de veerdienst voor Vlissingen te redden. Bruinooge is 'redelijk hoop vol' dat de contacten die daaruit voortgekomen zijn iets zullen opleve ren. „Er is behoorlijke interesse", meldt hij. „al moeten we natuurlijk af wachten hoe fundamenteel dat alle maal is." Bruinooge laat doorschemeren dat, als het al lukt ook in de toekomst een passagiersveer vanuit Vlissingen naar Engeland te laten varen, de plaats van aankomst mogelijk niet Sheerness zal zijn. „Dat is natuurlijk vervelend voor Sheerness". erkent hij. „maar ja, wij hebben nu eenmaal in de eerste plaats de Zeeuwse belangen te behartigen." Aj *an onze correspondent 'eter de Vries OANN1NA - De Europese Unie leeft zondag in het Griekse oannina een compromis gefor- nuleerd voor zijn interne machtsstrijd. Kern van het ompromisvoorstel is dat de idstaten van de Europese Unie lkaars politieke gevoelighe- len zullen ontzien, zelfs wan- leer zich een grote meerderheid oor een besluit aftekent. Daar- nee komt de EU vergaand tege- S^moet aan Engeland en Spanje, vreesden in de toekomst va- te zullen worden over- temd. Maar het is twijfelachtig f de regering van premier Ma- deze concessies voldoende indt. twaalf regeringen zullen linsdagavond definitief melden /at ze vinden van het plan, dat ip tafel kwam tijdens een infor- neel beraad van de ministers an buitenlandse zaken in het (jjloordgriekse bergstadje Ioan- a. ziet er naar uit dat Duits land het voorstel tandenknar send zal accepteren, om daar mee te voorkomen dat het EU- lidmaatschap van Noorwegen, Zweden, Finland en Oostenrijk op de ruzie strandt. Uitstel van hun toetreding en een voortdu rende machtsstrijd zouden het imago van Brussel alleen maar beschadigen. Dat willen de meeste regeringen aan de voor avond van verkiezingen voor het Europarlement voorkomen. Voetangels gvvind fin IANNHEIM (RTR/DPA/ANP) - Indanks een verbod hebben >ndag circa tienduizend Koer- in de Duitse stad Mannheim deelgenomen aan een rouwbij- inkomst voor twee vrouwen zichzelf vorige week in ^rand staken. Duizenden Koer- }en omzeilden de vvegblokka- les die de Duitse politie had op geworpen. )e politie had zondag zowel lannheim als de Duitse grenzen iet België en Nederland afge- rendeld. Bussen met demon- ranten werden teruggestuurd. jTit protest tegen de gang van za ten blokkeerden tweehonderd toerden twee uur lang de Ne- lerlands-Duitse grensovergang Jij het Limburgse Bocholtz. demonstranten zwaaiden iet vlaggen en spandoeken /aarop Duitsland werd beschul digd van medeplichtigheid aan ?e Turkse legeroperaties tegen je Koerden. De twee vrouwen /amen vorige week om het le- ;en nadat zij zichzelf in brand padden gestoken uit protest te rn de Duitse wapenleveranti'es Turkije. „Duitse tanks wor- IOURRE KOEKEN COLOR REUS cOMl'ACT MARCONISTRAAT 2, GOES minister Hurd beloofde slechts ze te zullen verdedigen tegen over de Eurosceptici in zijn con servatieve achterban. „En dat zal buitengewoon moeilijk wor den", zeiden Engelse bronnen somber. De al weken durende strijd over de stem- en machtsverhoudin gen is het directe gevolg van de naderende uitbreiding van de EU naar 16 leden. Daarbij moe- Minister Kooijmans zei zondag dat hij grote twijfels heeft over de vele juridische voetangels en klemmen in het compromis. De besluitvaardigheid van Brussel zou door ingebouwde „politieke tijdbommen" gevaar lopen. Vol gens de minister is het compro mis voor meerdere uitleg vat baar: „Hoe moeilijker het te dui den is, hoe meer er met Zwarte Pieten gestrooid zal worden". Spanje verwelkomde de jongste plannen zondag, maar de Britse den iedere dag in ons land inge zet om wegen te blokkeren", zei een jonge vrouw die deelnam aan een blokkade in de hoofd straat van Mannheim. Nieuwe zelfverbrandingen, waarvoor de autoriteiten vrees den, bleven in Mannheim voor zover bpkend achterwege. Tornado verwoest kerk in Alabama: zeventien doden PIEDMONT (AFP/RTR) - Een wervelwind heeft zondagmid dag in de Amerikaanse staat Alabama een kerk verwoest tij dens een dienst. Er vielen ten minste 17 doden en circa negen tig mensen raakten gewond. Kort voor het middaguur rukte een tornado het dak van het kerkgebouw, waarna de brok stukken neervielen op de naar schatting 140 aanwezige gelovi gen in de methodistische kerk van Piedmont, 220 kilometer ten noordoosten van Montgomery, de hoofdstad van de staat. DEN HAAG - Voorzitter Johan Stekelenburg van de FNV liep zaterdag voorop tijdens de lande lijke demonstratie tegen racisme en vreemdelingenhaat in de Haagse binnenstad. De belang stelling was duidelijk minder dan in voorgaande jaren. Volgens de politie schommelde het aantal betogers, onder wie veel mensen van buitenlandse komaf, rond de zevenduizend. Twee jaar geleden demonstreerden nog 60.000 mensen tegen racisme, en vorig jaar 40.000. De organi satoren schatten de opkomst van afgelopen zaterdag overigens beduidend hoger dan zevendui zend. fotoToussaintKluiters/ANP van onze verslaggevers DEN HAAG - Janmaat met een duivelskop die zich vleit tegen de doodskop van Hitier. Daaronder de tekst 'Ontmasker de fascis ten'. 'Stop de terreur tegen de mensen van kleur'. Het waren enkele van de vele span doeken die zaterdag werden meegedragen tijdens de landelijke manifestatie in Den Haag tegen racisme en vreemdelingenhaat. De manifestatie, die begon met een protest mars, verliep zonder incidenten. Uit Zeeland liepen enkele tientallen demon stranten mee, vooral scholieren. Ze lieten zich niet onbetuigd „Janmaat, de SSGM kotst van je" meldde een groep meisjes van de Stedelijke Scholengemeenschap Middel burg. Hun spandoek onderstreepte dat nog eens op zeer aanschouwelijke wijze. Ook een groepje leerlingen van de Middelburgse Toorenvliedtschool liep mee. Voor het eerst. „De vreemdelingenhaat wordt steeds gro ter. Het gaat ons gewoon te ver. Nu is het moment gekomen om ons te laten zien", zo motiveerden ze hun deelname. De scholieren hadden veruit de overhand in rde speciale Zeeland-bus naar Den Haag die was ingezet door de Stichting Bestrijding van Racisme door Vlissingse Organisaties (Bravo). Verder reden nogal wat Vlissingse kaderleden mee van GroenLinks. Ook de Walcherse jongerenorganisatie van deze partij was ruim vertegenwoordigd. Dat Bra vo de bus niet helemaal vol kreeg lag niet zozeer aan het feit dat nogal wat oudgedien den het lieten afweten, zoals Bravo-voorzit- ter Joop van Esch wat teleurgesteld consta teerde, alswel aan een groep van 17 Zeeuws- Vlamingen die in Perkpolder op de bus zou den stappen maar niet kwamen opdagen. De landeüjke demonstratie was georgani seerd door de stichting Nederland Bekent Kleur en het Comité 21 Maart, genoemd naar de dag van de Verenigde Naties tegen racisme. In dit comité zijn onder meer vak- Schippers Binnenschippers zien af van verdere acties om een toerbeurt regeling af te dwingen. Voor waarde is wel dat minister Maij nog dit jaar met een voorstel voor een wettelijke toerbeurt komt. De schippers schaarden zich zaterdag achter een com promisvoorstel ivaardoor verla ders driekivart van de lading buiten de beurs C om kunnen aanbieden. ten de stemprocedures worden aangepast om vast te stellen wanneer een minderheid van landen een besluit kan blokke ren. Die 'blokkerende minder heid' staat op dertig procent van de stemmen die de 12 landen in totaal uit brengen, waarbij de grote landen met elk tien stem men meer gewicht in de schaal leggen dan de kleine met elk drie. Op papier verandert daar niets aan. Maar in het voorstel dat nu is uitgedokterd, volgt wel een 'bezinningsperiode' wanneer een besluit met een nipte meer derheid wordt aangenomen. In die periode moet worden door- onderhandeld om meer steun te ronselen. Juist dat perspectief van eindeloos verder praten, stuit op weerstand. Via een reglementaire omweg kan de be zinningsperiode daarom weer worden afgeblazen. De landen die dat forceren, roepen daar mee wel alle politieke gal van de weggestemde minderheid over zich af. zie ook pagina 4 Nederlander gewond bij aanslag Turkije ANKARA (GPD/RTR) - Bij een bomaanslag van de verboden Koerdische Arbeiderspartij PKK in Istanbul zijn drie toeris ten gewond geraakt, onder wie een Nederlander. De explosie vond plaats bij een van de be kendste bezienswaardigheden, de voormalige Byzantijnse ka thedraal van Hagia Sophia. De aanslag werd gepleegd op de dag dat in Turkije plaatselijke verkiezingen werden gehouden. Die stonden voor een belangrijk deel in het teken van de geweld dadige opstand van de Koerden in het zuidoosten van het land. De verkiezingen zijn een belang rijke test voor de wankele coali tieregering van premier Tansu Ciller. Haar conservatieve Juis te Pad Partij <DYP> ging gister avond met 26 procent van de stemmen op kop, op de voet volgt de fundamentalistische pro-islamitische Welvaartspar tij (RP). McDonald SCHEVENINGEN (ANP) - Een gala voor het kinderfonds Ro nald McDonald heeft zaterdag in Scheveningen bijna 1,7 mil joen gulden opgebracht. Het geld is bestemd voor het nieuw te bouwen ouderopvang huis bij het Sophia-kinderzie- kenhuis in Rotterdam en voor een soortgelijke opvang bij de kinderkliniek van het VU-zie- kenhuis in Amsterdam. Feyenoord Voor het eerst sinds lange tijd is Feyenoord er in geslaagd om Ajax te verslaan. De koploper uit Amsterdam leidde halver wege in De Kuip met 0-1. maar door treffers van De Wolf en Heus greep de rege rend landskampioen de winst. Verstappen Jos Verstappen is na een crash in de Grand Prix van Brazilië formule-1 in Sao Paulo uitgeval len. De Limburgse debutant sloeg na een botsing met drie an dere wagens over de kop. Van zijn bolide 1 i bleef een wrak over. Radio- en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18. centrales, jongerenorganisaties en anti-dis criminatiebewegingen vertegenwoordigd. Het organiserend comité toonde zich na af loop tevreden over de opkomst. FNV-voor- zitter Johan Stekelenburg, een van de spre kers tijdens de manifestatie, dacht daar an ders over. Hij noemde het 'bedenkelijk' dat de belangstelling voor dit soort evenemen ten afneemt. „En dat terwijl er sinds de Tweede Wereldoorlog nog nooit zoveel men sen op een racistische partij hebben ge stemd. Nog nooit hebben zovelen openlijk gezegd dat ze een hekel hebben aan migran ten." Hij deed een dringend beroep op de kiezers bij de kamerverkiezingen van 3 mei niet op CD en CP'86 te stemmen. De beto ging vormde het sluitstuk in Nederland van een Europese actieweek tegen racisme. De 'Europese' afsluiting vond zondag plaats in Brussel, waar tienduizenden Belgen, onder wie vice-premier Elio Di Rupo. de straat op gingen. ROME (RTR/AFP/GPD) - De Italianen zijn zondag naar de stembus gegaan voor tweedaag se verkiezingen die bken met het oude kiessysteem en de af tocht inluiden van een hele ge neratie door corruptie in dis krediet geraakte politici. Drie nieuwe allianties van links, het centrum en rechts vechten om de gunst van de bijna vijftig miljoen kiezers. „Deze verkiezingen zijn zonder twijfel een beslissend moment in de geschiedenis van ons land", zei president Oscar Luigi Scal- faro, nadat hij zijn stem had uit gebracht voor de Kamer van Af gevaardigden en voor de Senaat. Mogelijk zal 80 procent van de zittende parlementsleden niet terugkeren in de volkvertegen woordiging. Het is overigens nog maar de vraag in hoeverre de dominante positie van de christen-demo craten is gebroken. De laatste opiniepeilingen van twee weken geleden voorspelden een verbit terde nek-aan-nek-race tussen de rechtse Vrijheidsalliantie van de mediamagnaat Silvio Berlus coni en de linkse coalitie onder leiding van de Partij van Demo cratisch Links (PDS). Maar beide allianties zullen voor een regeringsmeerderheid waar schijnlijk moeten samenwerken met het middenblok van de her vormer Mario Segni en de Volks partij. het vernieuwde restant van de oude, almachtige chris ten-democratische partij. De opkomst op de eerste dag was laag. Kennelijk zijn de meeste Italianen van plan pas vandaag te stemmen, wanneer de kieslokalen opnieuw open zijn zodat de joden na hun paas feest alsnog kunnen stemmen. Mafia Op de eerste verkiezingsdag ar resteerde de politie aan het Gar- da-meer één van de meest ge zochte mafïa-leiders uit Sicilië. De 34-jarige Aldo Ercolano was al vijftien maanden voortvluch tig. De politie van Turijn maakte za terdag bekend dat de mafia van plan was Luciano Violante, ex- voorzitter van de parlementaire anti-mafiacommisie, met een autobom op te blazen. Violante is in Turijn kandidaat voor de ex- communistische PDS. Violante trad vorige week af als commissievoorzitter na een ru zie met Berlusconi. De PDS-er had in een interview gesproken over een juridisch onderzoek naar banden tussen de mafia en Berlusconi's partij Hup Italië. Berlusconi beschuldigde Vio lante van misbruik van zijn posi tie en 'stalinistische methoden'. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: 'J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Straat: Plaats; Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar- PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1