Tarieven notarissen aangepakt Geldgewetensbezwaarde in doos bij werkkamer Brokx PZC Tandpasta eindelijk zonder doosje Een huis kopen? Haal dan nu de VSB Informatievideo. Clinton geeft opheldering in belastingzaken S in Limburg raden )ouwen langs Maas af .x VVD wil ook af van belastingvoordeel alleenstaande ouders Consumentenbond vermoedt afspraken over vliegtarieven Aantal uitkeringen arbeidsongeschikten blijft in januari gelijk binnen- en buitenland Prijzen diensten zullen dalen door verdwijnen prijsafspraken Van droomhuis naar eigen huis Onderzoek naar drugs kustwacht bij Antillen Cao-akkoord afgesloten voor luchthaven Schiphol 99 ZATERDAG 26 MAART 1994 OEN HAAG (ANP) - Het besluit /an het kabinet om de tarieven ;an de notarissen aan te pak ten, is goed gevallen bij Consu mentenbond en de Vereniging igen Huis. ladat eerder de makelaars on- ler druk van de overheid hun irijsafspraken opgaven, moeten iu ook de notarissen binnen wee jaar overgaan tot vrije ta- ieven. Iet kabinet kwam tot zijn be- luit op grond van een onder- oek van de accountantsorgani- ;atie KPMG. Een nieuwe wet ïeeft vrije prijsvorming van alle ikten als uitgangspunt. De con- urrentie die zo ontstaat, dwingt le notarissen doelmatiger te werken. Daardoor gaan de kost- jrijzen omlaag en daarmee de arieven. Zo wordt een „maat- chappelijke besparing van 350 niljoen gulden mogelijk", zo dijkt uit het onderzoek, folgens de Consumentenbond >n de Vereniging Eigen Huis is iet notariaat altijd verwend ge- ^2 veest. De notarissen kunnen zelf 389 387 le tarieven vaststellen en er is ;en verbod op vrije vestiging. Zo can het gebeuren, aldus beide irganisaties, dat de consument •middeld bijna 2500 gulden noet betalen voor het vestigen van een hypotheek en de over dracht van onroerend goed. Als blijkt dat de verwachte con- :urrentie niet leidt tot fors la- ;ere tarieven, moet de overheid len einde maken aan de ver dichting de notaris in te sehake- *n bij overdracht van onroe rend goed, aldus ae consumen tenorganisaties. De notarissen zijn van mening dat het systeem van vaste tarie ven hen in staat stelt maat schappelijk nuttig werk te ver richten. Het onderzoeksrapport moest uitwijzen of 'een wettelij ke regeling van de notaristarie ven uit oogpunt van publiek be lang onvermijdelijk is.' Familiepraktijk In het rapport staat dat er verlie zen zijn bij samenlevingscon tracten, huwelijksvoorwaarden en testamenten. Er wordt een onderscheid gemaakt tussen de zogeheten familiepraktijk en de onroerend-goedpraktijk. De on derzoekers komen tot de conclu sie dat ondanks de genoemde verliezen de familiepraktijk als geheel winstgevend is. Boven dien worden „substantiële win sten gemaakt binnen de onroe rend-goedpraktij k. De notarissen hébben per jaar een omzet van ongeveer een mil jard gulden aan notariële akten. In de onroerend-goedpraktijk wordt daarop een winst ge maakt van ongeveer 300 miljoen gulden per jaar of wel 250.000 gulden per notaris. De familie praktijk is goed voor een winst van 25 miljoen gulden. De totale winst bedraagt 359 miljoen gul den. Dat komt neer op 300.000 gulden per notaris bovenop een toegerekend salaris van 190.000 gulden. Voorzitter mr. Dijk van de Nota riële Broederschap bestrijdt de ze cijfers. Hij komt uit op een ge middeld inkomen per notaris van 340.000, maar dan wel inclu sief het toegerekende salaris van 190.000. Een bedrag van 190.000 komt overeen met het salaris van een kantonrechter. De KPMG en de Notariële Broeder schap spiegelen daaraan wat een redelijk inkomen is voor een notaris. Twijfels Mr. Dijk erkent „dat het raar is dat een beroepsgroep zelf haar tarieven vast stelt." Hij is bereid samen met de overheid te probe-- ren „een redelijke tarievenstruc tuur vast te stellen." De voorzitter van de Broeder schap heeft zijn twijfels over het KPMG-onderzoek dat is geba seerd op cijfers uit 1992. Voor zover dat in de notariskantoren zelf plaatsvond, is dat gebeurd in de periode november/decem- AASTRICHT (ANP) - Gedeputeerde Staten van de provincie Imburg dringen aan cp een terughoudend bouwbeleid langs de Maas. Naar aanleiding van de watersnoodramp van december 1993 chrijven GS dit in de notitie 'Relatie overstroming bouwbeleid'. tolgens GS beseffen overheid en burgers de laatste tientallen jaren nauwelijks meer dat ook de Maas aan de grilligheid van de natuur is ivergelaten. In het rapport staat dat alle betrokken overheden bij iet bouwen de kleine kans op een overstroming voor lief namen. Ze tonden er niet bij stil wat er zou gebeuren als het water wèl te hoog ou komen. 'olgens A. Keijzers, hoofd afdeling gemeentelijke zaken van de pro- incie Limburg, willen GS zelf voor de komende anderhalf jaar een ustperiode inlassen. Daarnaast raden ze het particulieren sterk af in u. het risicogebied te bouwen. In datzelfde tijdsbestek hoopt de Com- Jnissie Watersnood Limburg haar onderzoek van de ramp te hebben afgerond. ia| „Met de adviezen van deze commissie kunnen we een definitief be leid ontwikkelen", vertelt Keijzers. 'je na i De nieuwe tubes. ROTTERDAM (GPD) - De tandpasta spuit niet meer door een gaatje aan het einde van de tube over je handen, je hoeft de tube niet meer op te rollen om de laat ste restjes eruit te krijgen en - daar draait het om - je hoeft voortaan niet meer dat overbodige kartonnen doosje eraf te ha len en weg te gooien. De tandpasta wordt vanaf volgende week in heel Nederland verkocht in een gloednieuwe verpak king: een kunststof tube. Minister Alders (milieu) sloot drie jaar ge leden met de Nederlandse handelsbedrij ven en industrie het Convenant Verpak kingen. Dat doosje om de tandpasta, mompelde de minister terwijl hij zijn handtekening onder de overeenkomst zette, dat doosje is nou zo'n voorbeeld van een overbodige verpakking. De fabrikanten van tandpasta pakten de zaak krachtdadig aan. Wanneer het effect van alle maatregelen wordt opgeteld, gooien we vanaf volgende week veertig procent minder pasta-verpakking weg. Ten eerste zijn de tubes vergroot van 50 tot 75 milliliter, een besparing van 16 pro cent. Met de nieuwste vondst, het wegla ten van het doosje, wordt nog eens een af- valreductie van 25 procent bereikt. Tand pasta zit vanaf volgende week dus in een plastic sta-tube. zonder doosje. De acht Nederlandse fabrikanten lieten na uitvoerig onderzoek een geheel nieuwe foto GPD kunststof sta-tube ontwikkelen. Belang rijk verschil met de oude tubes is dat de nieuwe niet gebutst blijven nadat er een worstje pasta uit is geknepen. Het mate riaal veert terug. Bovendien zakt de voor raad tandpasta altijd voor het gaatje, doordat deze op de dop kan worden ge plaatst. Tot nu toe had slechts een enkele fabrikant dergelijke tubes. Nederland is het eerste land waar de sta-tube door alle fabrikanten wordt geïntroduceerd. De kosten van de hele operatie zijn hoog. Voor de ontwikkeling en produktie moest elke fabrikant enkele miljoenen guldens investeren in nieuwe produktielijnen en transportsystemen. Dat wordt niet terug gehaald door hogere prijzen. aal flLBURG (ANP) - 'Na ons de BROKXtukken'. Die tekst siert je bakfiets die naast zijn slaap loos geparkeerd staat bij het Itadhuis. Tilburger Henk Kui ler (42) gaat principieel niet lieer met geld om en haalt om lie reden ook al geruime tijd teen sociale uitkering meer op. Sinds vrijdagochtend staat hij tp straat. Pogingen van de wo ningcorporatie VVT en de deur naarder om de huur recht- itreeks bij de gemeente te in- Ben, strandden daar op weiger achtigheid. Na een procedure voor het kan tongerecht werd Kuiper zijn flat jitgezet. Hij bivakkeert nu in ten oude koelkastdoos. Welbe- imst plaatste hij die vlakbij de f/erkkamer van burgemeester irokx. want onder diens aanvoering zou in Tilburg met de zelfs op tv gevoerde reclamecampagne 'Tilburg Moderne Industriestad' op de verkeerde manier met ge meenschapsgeld worden gesme ten. „De gemeente fungeert als reclamebureau van het bedrijfs leven. Sponsoring, zeggen ze op het stadhuis. Ik noem het smeer geld." Het is niet voor het eerst dat de bioloog Kuiper de aandacht trekt. Huttonia Eind jaren zeventig stichtte hij het land Huttonia. Uiterst sober woonde hij drie jaar lag in een hutje, verbond daar een hele filo sofie aan, bezorgde niemand last, maar kreeg wel zo ongeveer alle autoriteiten op zijn dak. Mannen met aktetassen wezen hem midden in het veld op aller lei verordeningen en voorschrif ten waarmee zijn leven in strijd zou zijn. Na nog even in zijn bakfiets te hebben gewoond, gaf hij Hutto nia op toen dreigementen door baldadige jeugd hem te gortig werden. Schuilend onder een bushalte tegen de kou en de striemende regen, legt Henk Kuiper uit waarom hij zijn handen niet meer aan geld zal vuil maken. Hogere waarden zoals liefde en respect worden er volgens hem ondergeschikt aan gemaakt. Hij schreef er talloze brieven over aan de gemeente, die uiteinde lijk besloot niet meer te ant woorden. Zijn bezwaren tegen het slijk der aarde schreef Kuiper neer in het boekje Is geld nog geldig?. Le ven zonder geld kan heel goed. is zijn ervaring. In juli 1993 gaf hij voor het laatst een paar centen uit, voor een pak suiker. Van de suiker en zelfgemaakte wilde vruchten maakte hij jam die hij onder vrienden ruilde voor an dere produkten en nieuwe sui ker. Momenteel leeft hij vooral van hazelnoten die hij verzamelde in gemeentelijke plantsoenen. Ook eet hij fruit en brood van een dag oud dat hij krijgt van een kennis die er zijn beesten mee voert. Een jerrycan water completeert het menu. Naar het toilet gaat hij in de nabijgelegen Openbare Bibliotheek. Dat hij zijn huis kwijt is, is maar bijzaak, vindt hij. „Dat is slechts materie. Het leven gaat door. Binnenkort is het zomer." Nu verkrijgbaar voor maar f 12,50: onze video en het boekje "Van droomhuis naar eigen huis". Boordevol infor matie over alles wat er komt kijken bij het kopen van een eigen huis. Met Sylvia Millecam en Hans Böhm. Gratis Woon-waardecheques. Bij de video en bij al onze adviezen over wonen krijgt u bovendien tijdelijk gratis Woon-waardecheques. Met aan trekkelijke aanbiedingen van Vroom Dreesmann, PTT Post, De Telegraaf en de Erkende Verhuizers. VSB'BANK Daar kom je verder mee. Kom snel langs of bel: 06-0704. Clinton tijdens de persconferentie. fotc WASHINGTON (AFP/RTR) - President Clinton heeft donderdag aangekondigd dat hij inzage zal geven in zijn belastingdocumenten vanaf 1977. Dit om aan te to nen dat hij niets te verber gen heeft in de Whitewater- affaire, die zijn president schap overschaduwt. De Amerikaanse president zei tijdens een persconferen tie. die op het drukst beke ken uur direct op de televisie werd uitgezonden, dat hij al le belastingdocumenten be schikbaar zal stellen date rend vanaf 1977, toen hij voor het eerst in een open baar ambt trad. „Samenwer king en opheldering geven, zijn onze motto's," zei hij. De president voegde eraan toe volledig samen te werken met het onderzoek van een speciale aanklager naar de kwestie en zich niet te verzetten tegen hoorzit tingen van het congres. Hoewel de president tijdens de persconferentie trachtte de aandacht te sturen in de richting van belangrijke on derwerpen van binnenlands en buitenlands beleid, ble ven verslaggevers vragen naar de affaire. Die betreft een mislukte grondspecula- tie en het faillissement van een spaarbank in Arkansas ten tijde dat hij in deze staat gouverneur was en die de be lastingbetaler 60 miljoen dollar kostte. Clinton bleef rustig en on aangedaan zijn onschuld be lijden. Gevraagd of me vrouw Clinton iets fout had gedaan bij de grondspecula- tie, zei hij: „Ik denk niet dat wij daarbij in het geheel iets fout hebben gedaan". De belastingpapieren van Clinton en zijn echtgenote Hillary van 1977, 1978 en 1979 zullen door het Witte Huis worden uitgegeven. Zijn inkomstenverklaringen vanaf 1980 waren al gepubli ceerd tijdens zijn verkie zingscampagne. ber, aldus mr. Dijk. „Je bepaalt de omzet van warenhuizen toch ook niet aan de hand van de Sin terklaasverkopen", zei hij hier over. Bovendien zou het onder zoek zich, gezien de bewegingen op de onroerend-goedmarkt, moeten uitstrekken over een reeks van jaren. DEN HAAG (GPD) - De VVD wil de speciale belastingvoordelen voor alleenstaande ouders la ten vervallen. De betrokkenen zouden daardoor tussen circa 2000 en 4000 gulden per jaar meer aan belasting moeten gaan betalen. Het WD-plan maakt onderdeel uit van een wetsvoorstel om het belastingvoordeel voor kostwin ners te laten vervallen. Een kost winner kan op dit moment nog een dubbele belastingvrije som (het inkomensdeel waarover geen belasting wordt betaald i krijgen als de partner niet werkt. Volgens de liberalen weerhoudt dit systeem vooral vrouwen er van naar kleine baantjes te zoe ken. Als de maatregel wegvalt zouden er zo'n 300.000 banen ex tra kunnen ontstaan, aldus de VVD. Naar eerst nu bekend is gewor den wil de VVD tegelijk de belas tingvoordelen voor alleenstaan de ouders schrappen. Een al leenstaande ouder die kinderen tot 27 jaar moet verzorgen, kan nu een extra belastingvrije som claimen van bijna 4750 gulden. Gaat het om een alleenstaande ouder die buitenshuis werkt en kinderen heeft tot 12 jaar. dan kan dit extraatje zelfs oplopen tot bijna 9500 gulden. Als dit be lastingvoordeel wegvalt moeten de betrokkenen over een groter deel van het inkomen belasting gaan betalen. In het laagste be lastingtarief zal het daarbij gaan om bedragen van 2000 tot 4000 gulden per jaar. In het hoogste belastingtarief is dat tussen 3000 en 6000 gulden. DEN HAAG (ANP) - Volgens de Consumentenbond zijn er nau welijks verschilen in de tarie ven van luchtvaartmaatschap pijen die van Amsterdam op verschillende routes binnen Eu ropa vliegen. De bond vermoedt dat er nog steeds prijsafspraken worden gemaakt. Zij gaat over het traject Amsterdam-Londen een klacht indienen bij de Euro pese Commissie. Ook wil de or ganisatie in Europees verband een nader onderzoek starten. Sinds 1993 zijn de tarieven bin nen de Europese Unie vrij. Ook mag een luchtvaartmaatschap pij uit een lidstaat van de Unie in principe vliegen op iedere route in het EU-luchtvaartnet. Doel van dit alles is het bevorderen van de concurrentie. De Consumentenbond consta teert dat ondanks deze liberali sering de oude situatie zich lijkt te handhaven: twee maatschap pijen per route, met tarieven die nauwelijks uiteenlopen. Maar ook als er meer maatschappijen op dezelfde route vliegen, is er nauwelijks sprake van concur rentie. Het duidelijkst blijkt dit op de route Amsterdam-Londen. waarop zeven maatschappijen vliegen. Het goedkoopste retour kost bij alle precies 381 gulden. Dit wijst volgens de Consumen tenbond op prijsafspraken. Daarom dient de bond op grond van de Europese mededingings regels een klacht in bij de Euro pese Commissie. Meeliften In de Consumenten-reisgids van april stelt de bond dat de reiziger binnen Ejuropa nog wel voorde lige vluchten kan vinden door gebruik te maken van charters, stuntaanbiedingen of door „mee te liften" met verre vluchten. Een aantal ongemakken, zoals overstap of kans op vertraging, moet hij dan wel voor lief nemen. De Nederlandse vliegtuigmaat schappij KLM ontkent de aan tijgingen van de Consumenten bond. Een woordvoerder wijst er op dat de tarieven in de vliegwe reld zeer onderhevig zijn aan concurrentie. „Als een van de vliegmaatschappijen op de route naar Londen op het uiterst lage tarief van 381 gulden gaat zitten, zijn de andere maat schappijen ook gedwongen dat tarief te hanteren", aldus de KLM-woordvoerder. ZOETERMEER (ANP) - Het aantal uitkeringen wegens ar beidsongeschiktheid (aaw/wao) is in januari gelijk gebleven. Net als in december kregen 921.000 arbeidsongeschikten een (gedeeltelijke) uitkering. Dat is 9,8 procent van de be roepsbevolking, zo heeft de So ciale Verzekeringsraad vrijdag bekendgemaakt. Tegenover 8.800 beëindigde uitkeringen stonden even zoveel nieuwe. Het aantal uitkeringen waarbij gedeeltelijk arbeidsongeschik ten naar verhouding worden meegeteld, nam af met 1.300 tot 791.700. Dat betekent dat het aantal volledige uitkeringen af neemt en het aantal gedeeltelij ke uitkering toeneemt. In 1993 nam het aantal (gedeel telijk) arbeidsongeschikten toe van 913.400 (januari) tot 921.000 (december). Het aantal herleide uitkeringen daalde in 1993 licht, van 793.700 tot 793.000. Het aantal Ziektewetuitkerin gen is met 85 procent gedaald. Dat komt door wijzigingen in de Ziektewet, waardoor werkge vers afhankelijk van de grootte van het bedrijf twee dan wel zes weken van de verzuimperiode de uitkering betalen. Het aantal uitkeringen daalde van 626.000 in december vorig jaar tot 96.000 in januari. Het uitgekeerde bedrag daalde van 820 tot 597 miljoen gulden, maar daar zijn nog betalingen opgenomen voor rechthebben den uit december 1993. Het uit gekeerde bedrag zal de komende maanden verder afnemen. Het aantal ww-uitkeringen (ont slagwerkloosheid) steeg in ja nuari met 15.000 en staat nu op 343.000. Ten opzichte van een jaar eerder steeg het aantal men sen met een ww-uitkering met 78.000. In twee jaar tijd is het percentage van de tegen ont slagwerkloosheid verzekerden dat ook daadwerkelijk een uit kering heeft, gestegen van 4 tot 6 procent. DEN HAAG (ANP) - Een werk groep van Nederlandse, Antil liaanse en Arubaanse ambtena ren gaat onderzoeken of een spe ciale kustwacht kan worden in gezet in de strijd tegen de drugs handel op de Antillen en Aruba. Dat heeft het kabinef vrijdag besloten. Zo'n kustwacht, die uit zowel Antillianen als Nederlanders zou moeten bestaan, kan dan ook andere controletaken uitoe fenen. Deze speciale dienst kan bijvoorbeeld ook kijken naar mi lieuvervuiling en de veiligheid van de scheepvaart, of de visserij controleren en de politie te wa ter bijstaan. De werkgroep die zo'n kust wacht moet voorbereiden, zal van Nederlandse kant onder an dere bestaan uit vertegenwoor digers van de marine, de rijkspo litie en van de ministeries van justitie en buitenlandse zaken. Van Antilliaanse kant zullen de douane, de politie en het open baar ministerie leden voor de werkgroep leveren. SCHIPHOL (ANP) - De bonden en de directie van Schiphol hebben donderdagavond in principe overeenstemming bereikt over een nieuwe cao voor de 1700 werknemers van de luchthaven. Dat bleek vrijdag uit een communiqué van de bonden en de directie van Schiphol. In het principe-akkoord staat dat de onderzoeken naar het uitbeste den van werk worden beëindigd. Daardoor kunnen de 150 werkne mers van de beveiliging en het busvervoer in dienst blijven van de luchthaven. Ook is in het tweejarige contract vastgelegd dat de lonen dit jaar worden bevroren Op 1 april 1995 zit er een loonsverhoging in van 1,5 procent. De werkgever heeft voorts zijn voorstellen voor het invoe ren van negatieve prikkels om het ziekteverzuim in te dammen, inge trokken. Informatie over het kopen van een eigen huis. VSB BANK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 7