Optimisme over radioreclame Net even op het andere been PZC Cameronion Baarland geopend Delta Zuid roept vissers op regels in acht te nemen Deltan onderzoekt zuiveringsmethoden ifvalwater industrie ichelpd ie r vissers rijn aantijgingen groene lobby' beu 1 m Eis 5 maanden voor inbraken en beroven van dronken man Onderling contact kan ouderen helpen tegen eenzaamheid provincie 17 Omroep Zeeland verwacht doelstelling te halen ,'t Hummeltje' ZATERDAG 26 MAART 1994 an onze verslaggever ST-SOUBURG - De eerste :lame-opbrengsten van Om- pep Zeeland zijn heel behoor- jjk. Een onlangs gehouden in- jentarisatie wijst erop dat de jiinimum doelstelling - een letto omzet van een half mil- Den gulden in het eerste jaar - en haalbare kaart is. In de eer- Ee drie maanden is voor een be- •ag van 150.000 gulden aan jontracten met adverteerders «gesloten, de omzet over de- jelfde periode bedraagt 66.000 julden. „We móeten onze mini- jiumdoelstelling halen", zei di- jecteur H. de Snoo van Omroep leclame Zeeland vrijdagmid- (ag in een vergadering van het jlgemeen bestuur van de om roep. „Maar ik verwacht zelfs dat we er boven komen." Omroep Zeeland is op 1 decem ber 1993 als laatste regionale omroep in Nederland begonnen met het uitzenden van reclame boodschappen. De Snoo onthul de vrijdag de eerste resultaten. Volgens hem was geen sprake van een 'vliegende start', zoals hij eerder wel had meegemaakt bij de regionale omroepen in Brabant en Limburg, waarbij hij ook reclamedirecteur is. Ging het daar van begin af aan 'voor treffelijk', voor Zeeland hield De Snoo het op 'heel behoorlijk'. Een omzet van 66.000 gulden over de eerste tweeëneenhalve maand van het jaar lijkt weinig wanneer een totaalomzet van een half miljoen is geraamd, een bedrag dat minimaal nodig is om quitte te spelen. Een vergelij king met andere regionale om roepen leert echter dat zij in die zelfde perioae doorgaans zo'n 14 procent van hun totaalomzet binnenhalen. ..Dan betekent dat we dicht in de buurt van onze doelstelling zitten", betoogde De Snoo. die eraan toevoegde dat een stijgende lijn mag wor den verwacht van een reclame maatschappij die net begint. Dat adverteerders in Zeeland wat terughoudender reageren op de mogelijkheid om reclame te maken op de radio, wijt hij aan de aard van de aanwezige bedrijven - veel midden- en kleinbedrijf - en de concurrentie van de kabelkrant en de lokale omroepen. Vooral met de laatste wordt Omroep Zeeland door ad verteerders nogal eens verward. Misschien, gaf de directeur toe. speelt ook de afwachtende aard van de Zeeuwen een rol. De Snoo toonde zich niet onge rust over de teruglopende luis tercijfers van Omroep Zeeland die onlangs bekend werden. .AVe moeten de tariefstelling voor ad verteerders daaraan niet al te snel aanpassen De laatste pei ling wees uit dat de luistercijfers dalen, maar dat het bereik van de omroep vrijwel hetzelfde is gebleven. Zoiets kan gebeuren bij een steekproef. Volgende keer zit het misschien weer goed met het luistercijfer Daarop kunnen we het tarief niet telkens opnieuw afstemmen." jan onze verslaggeefster IDDELBURG - Delta Nulsbe- ijven onderzoekt op welke lanier en in hoeverre indus- rieel afvalwater kan worden |ezuiverd. In het Sloegebied Igt voor Deltan nog een gigan- isch terrein braak. De bedrij en daar lozen direct al hun ge- ruikte water - en de meeste rote industrieën gebruiken norme hoeveelheden - onge- uiverd op de Westerschelde. jolgens Deltan-directeur P. Sto er kan de zuivering van afval water voor Deltan een nieuwe arkt openen. „Per traditie ïiveren in Zeeland de water happen afvalwater, maar ook Deltan heeft deskundigheid dat gebied in huis. Wij zuive- n immers oppervlaktewater pt drinkwater. Overigens jerken we in het onderzoek auw samen met het Water- chap Noord- en Zuid-Beve- >nd". (et onderzoek moet uitwijzen in lelke richting de oplossing van et milieuprobleem moet wor- en gezocht. Stoter: „Het mooi- te is het als je gesloten circuits lint maken. De fabrieken ge- piiken water, dat wordt gezui- erd en ze gebruiken het op- ieuw. Hoe je het dan zuivert is nog de vraag. Moetje bij elke fa briek een zuiveringsinstallatie bouwen of moet er één zuivering voor het hele industrieterrein komen. Daar willen we graag antwoord op hebben." Kwaliteit Del tan inventariseert bij de be drijven welke stoffen er allemaal in het afvalwater zitten en wat de meest doelmatige manier is om die eruit te halen Ook moet duidelijk worden welke kwali teit het water minimaal moet hebben om voor verschillende industriële doeleinden te wor den gebruikt. Een nieuwe activiteit als afval waterzuivering kan voor Deltan aantrekkelijk zijn omdat fabrie ken in hun produktieproces aan steeds strengere milieu-banden worden gelegd. Bij de vestiging van de grote industrieën in het Sloegebied waren de vergun ningsvoorwaarden veel soepe ler. Daarom werden op het ter rein geen rioleringen aangelegd en kon het afvalwater ongezui verd de Schelde in worden ge pompt. Zuivering kan voor de fabrieken en. voor Deltan voordeel opleve ren. De waterleidingbedrijven is tot taak gesteld besparing te sti- De inwoners van Baarland maakten er een gezellig avondje van in het splinternieuwe gemeenschapscentrum. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster BAARLAND - Na maanden bouwen, metselen en schilderen is het multi-functionele dorpshuis in Baarland vrijdag officieel geopend. Het nieuwe gemeenschapscentrum heeft de naam De Cameronion gekregen, ter herinnering aan het Schotse legerre- giment dat tijdens de Tweede Wereldoorlog betrokken was bij de bevrijding van Baarland. Twee oud-strijders van de 52e Lowland Division waren speciaal overgekomen naar Zeeland voor de feestelijke onthulling van de naam. C. Frostick en J. Reagan ontrolden samen met de Borselse (demissionair) wethouder M. H. de Bart en voorzitter M. La Grand van het stichtingsbestuur een groot spandoek boven het toneel. Na afloop van het officiële gedeelte konden de inwoners van Baarland op hun gemak rondneuzen in hun nieuwe dorpshuis en standjes bezoeken van de plaatselijke verenigingen. De festiviteiten in het gemeenschapscentrum worden vandaag (zaterdag) voortgezet. Rond 9.00 uur begint een vollybalcompeti- tie. met als inzet de Baarlandse wisselbeker. Kinderen van basis school De Berenburght verzorgen rond 13.00 uur een optreden. Een uur daarna staan sport en spelletjes centraal, gevolgd door een kindertheatervoorstelling De jeugdsoos biedt vanaf 15.00 uur een playbackshow. Het avondprogramma begint om 19.15 uur met een voordracht van Oud-Baarlander Johan de Leeuw en het toneelstuk 'Oma's wil is wet' van de Toneelvereniging Baarland. De avond wordt besloten met een feest, waarbij het bandje Rendez Vous en de jeugsoos zorgen voor de muzikale omlijsting. an onze verslaggever RUINISSE - Schelpdiervis- (rs worden volgens voorzitter Okkerse van de visserijver- niging Algemeen Belang in ruinisse door velen ten on- ichte voor milieu-onvriende- jk versleten, omdat door hun ledoen vogels op de Wadden- !e onvoldoende voedsel zou- en vinden. Naar zijn zeggen ko len die echter als gevolg van ilerlei beperkende maatrege- in ruimschoots aan hun trek en. Toch blijft de groene lobby laar zeuren over voedselbe- pefte en vogels die doodgaan, r kan op de Waddenzee geen )gel doodgaan of de visserij rijgt de schuld", mopperde hij .ijdag tijdens de jaarvergade- ng van zijn organisatie, ij wees op de afsluiting van gro- i gebieden voor zijn sector, het atzien van droogvallende mos- llbanken en het tegengaan van jstloos wegvissen door middel in visplannen. Wat hem betreft jn er zo langzamerhand meer kn genoeg concessies gedaan. De vogels krijgen in zijn ogen tenminste ruimschoots hun deel. Desondanks blijft de beeldvor ming negatief. „Met tranen in de ogen neemt de goegemeente kennis van wat die barbaren al lemaal uitvreten op de Wadden zee, niets ontziend, dood en ver derf zaaiend." Hij wees erop dat doodgaan ook voor vogels nor maal is. „Leven en sterven is niet alleen aan de mens voorbehou den." Maatregelen van de overheid treffen echter niet altijd de hele sector. De verdeling van perce len laat in zijn ogen nogal eens te wensen over. Er zou volgens hem meer op moeten worden gelet dat alle bedrijven een goede mo gelijkheid van bestaan houden. De bijeenkomst stond verder in het teken van het afscheid van de secretaris van de vereniging, Hendrik Hoogerheide. die na bij na een kwart eeuw zijn bestuurs functie neerlegt. De fakkel wordt overgenomen door zijn jongere collega Wout van den Berge. EXCLUSIEVE BABY- EN KINDERMODE Middelburg - Lange Geere Goes - Witte Paardstraat 6 Ineke Spaander. foto LexdeMeester Meesterwerk Wat nu de Saul van Rembrandt betreft, mij ontbreekt het loei eens aan een tulband en iemand die harp of harpsichord voor mij speelt, aan een scepter en een bescheiden gordijn waarmee ik tranen kan drogen. lUit Verzameld Werk Deel I Gedichten en aforismen. Van Oorschot Amsterdam. I960) Agressief plan Iets te maken van droog zand. een vuistje ballen van droog zand. een zucht van droog zand slaken. Een heel klein kluitje van droog zand verschieten: het valt als droog zand uit elkaar. Poézie is het thema van de boe- keniveek. die vandaag izater dagivordt afgesloten. De PZC heeft een aantal Zeeuwen ge vraagd wat hun favoriete ge dicht is en waarom. Vandaag in de tiende, tevens laatste afleve ring 'Meesterwerk' en 'Agressief plan'van J. A. Emmens. de favo riete gedichten van directeur Ineke Spaander van het Zeeuws Museum in Middelburg. van onze verslaggever Ineke Spaander: „Jan Em mens was hoogleraar alge mene kunstwetenschappen en iconologie (beeldenleer) aan de Rijksuniversiteit Utrecht, in de jaren vanaf 1965 dat ik daar studeerde. Hij gaf erg moeilijke colleges, heel breed, heel literair. Om eerlijk te zijn: ik snapte er soms geen donder van. Maar hij bracht op mij wel het ge voel over dat er ontzettend veel met kunst in relatie kan worden gebracht. Dat heeft een onuitwisbare indruk ach tergelaten. Hij tekende ook, was dus kunstenaar. Een heel aardig mens, niet zo'n klojo met verbeelding. Emmens heeft in 1971 zelf moord gepleegd. Als ik nu zijn gedichten lees. zie ik die ge beurtenis aankomen. In zijn teksten zit een intens sterke melancholie. Dat past wel bij mij. dat melancholische en be schouwende Een gedicht moet een beeld oproepen. Ik heb behoefte aan beeldend taalgebruik. Iemand als Van Ostaijen spreekt me aan. En ik lees nog altijd Cou perus. juist omdat hij zo beel dend schreef. Daarentegen zie ik werk van bijvoorbeeld Elly de Waard helemaal niet zitten, dat is zo ongelooflijk expliciet. Ik wil tussen de regels door kunnen proeven, een goed kunstwerk moet je niet in één keer snappen. Lees ik Meesterwerk', dan duikt er in mijn hoofd meteen een dia op. die een beeld geeft van de wijze waarop Emmens met het schilderij Saul om ging. Zo werkt dat bij mij: ik heb een uitgebreid beeldenar chief opgeslagen, waaruit ik zo dia's kan lichten van bepaalde situaties. Het gedicht gaat over het schilderij en over Em mens zelf. Een tulband, een harp. ik heb soms ook het ge voel dat het me aan die ingre diënten ontbreekt. Het ge dicht verwoordt voor mij te vens een gevoel van eenzaam heid. Het tweede gedicht ver wijst naar de vluchtigheid van het leven. De machteloosheid, die erin zit. is typerend voor Emmens. Ik lees te weinig poezie. He laas. De uitstraling vind ik het belangrijkst. Je moet Je veel beter concentreren dan wan neer je een roman leest. Het mooie is dat een paar regels je net even op een ander been kunnen zetten." van onze verslaggever VLISSINGEN - Het bestuur van de vissersgroep Delta Zuid heeft alle leden via een brief op geroepen de regels in acht te ne men. De brief is verstuurd met het oog op het gerechtelijk vooronderzoek naar vermeende visfraude bij de vismijn in Vlis- singen. „Beschouw het als een herinne ring". lichtte voorzitter C. J. van Liere van de groep Delta Zuid toe. „en als een waarschuwing. Als er overtredingen worden ge constateerd, zullen we direct ac tie ondernemen." Vissers die over de schreef gaan, dreigen maximaal drie maanden te wor den geschorst of hun lidmaat schap van de groep volledig te verliezen. Dat kan ernstige ge volgen hebben. Vissers kunnen dan geen visquota ruilen of hu ren èn mogen minder lang op zee blijven. Groepsleden krijgen na melijk meer visdagen. Welke omvang de vermeende visfraude bij de Vlissingse afslag heeft, wist Van Liere niet. „Justi tie geeft ons nog geen informa tie." Hij benadrukte dat on danks het gerechtelijk vooron derzoek in Vlissingen de groeps vorming goed verloopt. „Bij on ze groep zijn zeventig leden-be drijven aangesloten en die zitten niet alleen in Vlissingen, maar ook in Breskens, Goedereede en Katwijk. Wij blijven alles nauw lettend volgen, want de groeps vorming is de laatste kans voor de visserij." Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij dreigt met koude sane ring als de vissers niet in eigen huis orde op zaken kunnen stel len. Zij hebben vanaf 1 janauri 1993 driejaar de tijd gekregen. van een medewerkster MIDDELBURG - Tegen een 25- jarige Terneuzenaar is voor de Middelburgse rechtbank vijf maanden gevangenisstraf geeist voor twee inbraken in ca fés in Hulst en Koewacht en voor het beroven van een dron ken man. Hij wordt ervan ver dacht 16 augustus de man, die even tevoren in laveloze toe stand uit een café in de Korte Kerkstraat was gedragen en op het plaveisel was neergelegd, een gouden ketting van zijn hals te hebben getrokken en zijn por tefeuille uit zijn kleding te heb ben gehaald. Het slachtoffer merkte wel dat hij bestolen werd maar was te dronken om zich te verzetten en was ook niet in staat de dader te herkennen. De verdachte ont kende dat hij het had gedaan en schoof de schuld in de schoenen van zijn maat. Deze verklaarde op de zitting als getuige dat hij er wel bij geweest was, maar dat zijn maat hem voor geweest was bij het afpakken van het sieraad. „Als hij het niet gedaan had. had ik het wel gedaan", gaf hij eerlijk toe. Een omwonende had duidelijk gezien dat de 25-jarige de bero vinghad gepleegd De verdachte probeerde dat te ontzenuwen: „Die cafébaas heeft een hekel aan me omdat ik daar veel rond hang". Officier van justitie te kende daarbij aan dat die ge tuige een hekel aan alle gebrui kers heeft en dus geen reden had om één van beiden de schuld in de schoenen te schuiven. De ca féhouder bestreed vorig jaar de overlast van gebruikers in de buurt met een honkbalknuppel in de hand. De rechtbank doet 8 april uit spraak. van onze verslaggeefster HULST/HONTENISSE - Er moet een bemiddelingspunt ko men dat ouderen in de gemeente Hontenisse en Hulst met elkaar in contact brengt. Dit is een van de aanbevelingen van het Actie plan voorkoming eenzaamheid bij ouderen. Dat bleek donder dag uit de presentatie van een driejarig samenwerkingspro ject van de GGD Zeeland en de Stichting Federatie Thuiszorg Zeeland. Andere adviezen, zoals de ver- keerscursus voor ouderen, de vrijwilligersgroep die huisbezoe ken aflegt, de vervoersdienst en het project waarbij ouderen gastcolleges geven op basis scholen. zijn door vrijwilligersor ganisaties in de regio overgeno men en draaien inmiddels met succes. Dat eenzaamheid een beladen begrip is. ondervond onderzoek ster M. Hiel aan den lijve. Toen zij de ouderen in Heikant bena derde om mee te doen aan het Gezondheidsvoorlichting en Opvoeding (GVO)-project voor ouderen in het Land van Hulst stuitte ze op een muur van onwil. Ouderen geven niet makkelijk toe dat ze eenzaam zijn. Toch blijkt uit het onderzoek on der ouderen in Kloosterzande, Lamswaarde en Hulst dat 25 Zitting Haagse Gerechtshof VLISSINGEN - In een bericht over een zitting van het Haagse Gerechtshof gewijd aan ophef fing van een justitieel beslag op bankrekeningen - PZC van 15 maart - staan enkele onjuisthe den. Ten onrechte wordt ge meld dat de FIOD een nieuw on derzoek is begonnen tegen een inwoner van Bruinisse. Onjuist is ook de opmerking dat de man zich zou hebben bezig gehouden met het vervalsen van douane documenten voor uitvoer van goederen. Niet de inwoner van Bruinisse. maar een man uit Breda werd hiervoor door de rechtbank in Rotterdam ver oordeeld tot 5 jaar gevangenis en een boete van 1 miljoen gul den. Een betrokkene uit Putte kreeg een gevangenisstraf van 2 jaar en een boete van 100.000 gulden opgelegd. De man uit Bruinisse is destijds door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld wegens belastingontduiking tot een ge vangenisstraf van 2 jaar (de eis was 3 jaar en een boete van 500.000 gulden). De behandeling in hoger beroep is aangehouden tot 1 juni 1994. procent van de ouderen zichzelf in meer of mindere mate alleen voelt. Van de geënquêteerden in Lamswaarde geeft 45 procent aan behoefte te hebben aan een bezoek van vrijwilligers, tegen 21 en 22 procent m Kloosterzan de en Hulst. Deze conclusies waren voor de Stichting Welzijn Ouderen in Hontenisse reden om een vrijwil ligersgroep samen te stellen, die de ouderen thuis opzoekt en ac tiviteiten met hen onderneemt. Inmiddels brengen wekelijks tien vrijwilligers een bezoek aan zo'n vijftien ouderen. „Veel contacten zijn nog geen wondermiddel tegen eenzaam heid. Het gaat veel meer om de inhoud van deze contacten", be toogt Hiel. Een oudere kan ie dere dag de buurvrouw over de vloer hebben, maar als deze over niets anders dan het weer weet te praten, kan de oudere na de pensionering, een verhuizing, het overlijden van de partner of bij verminderde validiteit toch vereenzamen. Voorbeeld Hiel haalt het voorbeeld aan van de weduwe die na het overlijden van haar man elke zondag twee keer naar de kerk gaat om toch onder de mensen te komen. Of van de dochter die elke zaterdag haar moeder bezoekt en op een willekeurige zondag spontaan binnenvalt. De moeder reageert alsof ze haar dochter in geen we ken heeft gezien. Doel van het project was het zelf standig functioneren van oude ren in hun omgeving te bevorde ren. Als het onderzoek 1 april is afgelopen, zorgt een stuurgroep Preventieve Ouderenzorg voor de continuïteit van de ontplooi de activiteiten. In deze stuur groep zitten vertegenwoordigers van zorginstellingen, gemeen ten, vrijwilligers- en ouderenor- ganisaties. Bon voor 102 hardrijders ZOUTELANDE - Bij een snel heidscontrole op de Langendam in Zoutelande. vrijdagmorgen, hebben 34 automobilisten een bekeuring gekregen. De hoogst gemeten snelheid was 77 km per uur. terwijl de maximum snel heid vijftig km per uur bedraagt. Donderdagavond werden bij een snelheidscontrole op de Nieuw- landseweg tussen Middelburg en Nieuw en Sint-Joosland 68 mensen bekeurd. De maximum snelheid is hier tachtig km per uur. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 132 km per uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 61