TERUG IN MIDDELBURG! Reimerswaal voor een schijntje op de video Kadastrale atlassen tonen historie Schouwen in 1832 Geschuif subsidie Thools zoetwaternet veroorzaakt onrust OPENING OP DINSDAG 29 MAART LANGEVIELE11-13, MIDDELBURG 59,95 49,95 39,95 29,95 25,00 20,00 10,00 15,00 19,95 14,95 24,95 14,95 19,95 9,95 19,95 24,95 10,00 De heer De Groot van Audiovisuals. links, overhandigt burgemeester Verbree de promotiefilm van Reimerswaal. foto Willem Mieras Promotiefilm toont gemeente in al haar facetten van onze verslaggever KRülNINGEN - Met een ge- meentevoorlichter als regis seur/producent en een erva ren cameraman, kun je voor een appel en een ei een aardi ge promotievideo in elkaar draaien. Voor 17,5 mille, een schijntje in filmland, heelt Reimerswaal haast alle fa cetten van de gemeente ver eeuwigd. Ter vergelijking: de provinciale promotiefilm 'Zeeland bij hoog en bij laag' kostte zo'n drie ton. De Rei- merswaalse burgemeester A. Verbree toonde zich vrijdag bij de presentatie tevreden over de prijs/kwaliteitver houding: „De videofilm mag er zijn!" Alleen het intro, dat zit Ver bree niet helemaal lekker. De burgemeester geeft daarin aan de hand van een land kaart uitleg over 'de allesbe halve perifere ligging van Rei merswaal'. Twintig minuutjes naar Antwerpen, een uurtje naar Rotterdam, mits geen fi les. Reimerswaal ligt zo slecht nog niet, zeker niet met een A58 en een Zoomweg voor de deur. Kwalitatief dissoneert dit voorafje echter met de ver der redelijk professioneel overkomende film. ..Van mij", bekent Verbree. „had het er uit gemogen, maar dat kon kennelijk niet." Het geringe budget was slechts toereikend om Ben de Groot Audiovisuals uit Ber gen op Zoom en een 'commen taarstem' in te huren. Nood gedwongen ontpopte ge meente-voorlichter J. van Veizen zich als regisseur/pro ducer. Het script en de filmlo caties komen uit zijn koker. Ook werd hij onbezoldigd as sistent van cameraman De Groot. De video richt zich vooral op publiek buiten Reimerswaal. „Als een ondernemer geïnte resseerd is in bedrijventerrein De Poort bij Rilland, geef je hem zo'n video mee, zodat zijn werknemers kunnen zien waar ze terecht komen." Dominant Bedrijvigheid en infrastruc tuur zoals de loswal bij Hans- weert en snel- en vaarwegen spelen een dominante rol in de promotiefilm. De land bouw, de agro-industrie, de visserij en watergebonden be drijven komen ruim aan bod. Daarnaast is aandacht ge schonken aan wonen en re creëren. Van Veizen vindt het leuke van de film dat haast niets in scène is gezet. „Wij zijn gewoon door Reimers waal getrokken en hebben spontaan gefilmd wat we te gen kwamen." van onze verslaggever Z1ERIKZEE - De kadastrale geschiedenis van Schouwen- Duiveland wordt voor ieder een een stuk toegankelijker, want dit gebied is de komen de tijd aan de beurt in de se rie Kadastrale Atlassen van Zeeland. Beschreven wordt de toestand in 1832, het feite lijke beginjaar van het Ka daster. Het huidige systeem is nog steeds gebaseerd op de toen opgetekende situatie. Bedoeling is voor Schou- wen-Duiveland vijf of zes de len uit te brengen. Het eerste, over Bruinisse en Nieuwer- kerk, wordt over twee weken gepresenteerd. De serie wordt uitgeven door de speciaal opgerichte Stich ting Kadastrale Atlas Zee land 1832 Zowel kadaster, rijks- en provinciaal archie! als gemeentearchieven leve ren hun bijdrage. Buiten Schouwen-Duiveland zijn al verschillende kadastrale at lassen verschenen. Aardig is volgens H. Uil van het streekarchivanaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland dat zo'n atlas een goed beeld geeft van de dor pen in die tijd. Er staan niet alleen droge gegevens in. on derstreept hij. maar er wordt ook algemene informatie ge geven. zowel over het betrok ken gebied als over de ge schiedenis van het kadaster. De atlas is gebaseerd op de met de hand ingevulde 'Oor spronkelijke Aanwijzende Ta fels (OAT's)'. Deze vermelden van alle percelen in een ge bied grootte, eventuele be bouwing en de kwaliteit van het onroerend goed, inclusief het belastingtarief dat daar bij hoorde. Bewerking van de gegevens met de computer heeft staatjes opgeleverd die ook een beeld geven van de sociale en economische ver houdingen. Zo zijn overzich ten gemaakt van de eigenaren met het meeste onroerend goed en de soorten eigendom per gemeente. Dit is verdeeld in onder meer gebouwde ei gendommen, weiland, akker land. bos, moeras en schorren. Voorbeelden De informatie in de atlas biedt volgens Uil aankno pingspunten voor verder on derzoek naar de geschiedenis van een pand of perceel. In de atlas zijn hiervan voorbeel den uitgewerkt van onder meer een molen, herberg, boerderij, meestoven en de beurs in Bruinisse die binnen kort wordt herbouwd. Ook van voor de tijd van het kadaster kunnen aan de hand van de atlas gegevens worden gevonden, geeft Uil aan. De si tuatie van 1832 biedt vaak aanknopingspunten voor ver der onderzoek. In de archie ven bevinden zich bijvoor beeld ook nog de eeuwenoude veldboeken van waterschap pen en de door gemeenten be waarde verkoopactes van on roerend goed. De atlas is gedrukt in een op lage van een paar honderd. „Commercieel gezien is het geen aantrekkelijke uitgave, dat mag duidelijk zijn." De ongeveer veertig histori sche kaarten die zijn opgeno men. zijn op vrijwillige basis bijgewerkt door oud-mede werkers van het kadaster. Op het streekarchief heeft mede werker Ron de Jager zich met overgave gestortop het invoe ren van de gegevens uit de OAT uit 1832 in de computer. In totaal komen negentien voormalige gemeenten aan bod. Hij is naar zijn zeggen juist aan de laatste begonnen. Behalve op gemeenten, bi bliotheken en archieven re kent Uil op de klandizie van het publiek dat is geïnteres seerd in de geschiedenis van de eigen streek. Om de atlas te promoten wordt in de hal van het gemeentehuis in Nieuwerkerk een kleine ten toonstelling ingericht met on der meer historische land- meetapparatuur, een boerde rij kaart en een veldboek van het waterschap uit 1622. Ron de Jager en Leo Flikweert van het streekarchivariaat achter de computer voor het bewer ken van de kadastergegevens uit 1832. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever THOLEN - Het schoolbestuur van De Veste in Tholen ziet af van een bestuurlijk samenwer kingsverband met vijf protes tants-christelijke basisscholen op Tholen. Eind vorig jaar slin gerde juist datzelfde Vestebe- stuur gesprekken aan over mo gelijke samenwerking. Reden voor het afhaken van de school voor moeilijk lerende kinderen: de toekomst van het speciaal onderwijs in Nederland zou op organisatorisch en financieel gebied te onzeker zijn. Voorzitter A. G. van de Sande van het Vestebestuur erkent dat die onzekere toekomst vorig jaar ook al bestond. „Die is inder daad niet uit de lucht komen vallen. Maar we zeiden vanaf het begin al: we willen ons slechts oriënteren op meer samenwer- Jongens betrapt bij diefstal hout YERSEKE - Twee 16-jarige jon gens uit Yerseke werden in de nacht van donderdag op vrijdag op heterdaad betrapt bij het ste len van bouwmaterialen op een bouwplaats aan de Jolstraat in hun woonplaats. Een buurtbe woner zag de jongens hout ste len en alarmeerde de politie. Na een nacht op het politiebureau te hebben doorgebracht, zijn de 16-jarigen gisteren verhoord en vervolgens naar huis gestuurd. MIDDELBURG Welfare - De Welfare-afdeling van het Nederlandse Rode Kruis in Middelburg houdt dinsdag 29 maart een verkooptentoonstel ling van handgemaakte artike len in het bejaardenhuis Nieuwe Sandenburgh in Veere. Op maandag 11 april wordt een soortgelijke tentoonstelling ge houden in het verzorgingstehuis Rustenburg aan de Vrijland straat in Middelburg. Belang stellenden zijn op beide data welkom van 14.00 tot 15.30 uur. king." Nu zou echter blijken, dat samenwerking met vijf 'gewone' scholen niet verstandig zou zijn. In november vorig jaar nam Van de Sande het initiatief tot inmid dels gevoerde gesprekken met de besturen van CNS de Regen boog in Tholen. de School met de Bijbel in Poortvliet, de gelijk namige scholen in Oud-Vosse- meer en Anna Jacobapolder en de Juliana van Stolbergschool in Sint-Maartensdijk. Van de Sande zei vorig jaar te vrezen dat de afzonderlijke be sturen zouden worden bedolven onder de verantwoordelijkhe den die 'Den Haag' stelselmatig op hun bordje serveert. De zes scholen werken al samen op het gebied van zorgverbreding: hulp aan zwakke leerlingen. A. M. M. Keij. bestuurslid van De Regenboog, zegt dat de te rugtrekking van initiator De Veste niet betekent dat mogelij ke bestuurlijke samenwerking van de overige scholen van de baan is. „We gaan de verdere mogelijkheden gewoon bekij ken", luidde gisteren zijn com mentaar. van onze verslaggever THOLEN - Het geschuif van de Landinrichtingsdienst met sub sidiepercentages vooY verdich ting van het net voor zoetwater voorziening op Tholen, veroor zaakt onrust onder betrokke nen. Bovendien tast het de ge loofwaardigheid van de toezeg gingen aan. Dit zei dijkgraaf I. C. Hage vrijdag tijdens een bijeenkomst van de Algemene Vergadering van het Water schap Tholen. „Ooit begonnen met een toezegging van vijftig procent, teruggebracht naar veertig, opgewaardeerd tot zes tig en nu weer vijftig procent. We zijn dus weer terug bij af", aldus Hage. Eind vorig jaar zei het Rijk zes tig procent van de kosten voor verfijning van het zoetwatersys teem te willen betalen. Voor waarde voor die bijdrage was dat de plannen snel op tafel moesten liggen. Inmiddels heeft de Landinrichtingsdienst de subsidie verlaagd tot de helft van de kosten, zo deelde de dijk graaf de Algemene Vergadering gisteren mee. Het systeem - mits het er komt - kost zo'n vijf tot tien miljoen gulden. De Thoolse boeren zijn verdeeld over het nut van verfijning van het systeem. Dat is voorname lijk bedoeld om arbeidsintensie ve gewassen te verbouwen - mooi voor kleine boeren, maar minder interessant voor de gro tere bedrijven. A. Geluk, lid van de zoetwatercommissie in Sint- Annaland, zei begin dit jaar te schatten dat 'alle grote boeren tegen zijn'. Gevoelig punt is dat alle land bouwers in wiens grond het sys teem zich bevindt, moeten beta len. Of ze er nu wel of geen ge bruik van maken. De subsidie is mede bedoeld om weigerachtige landbouwers over de streep te trekken. Behalve de zoetwaterkwestie, waren gisteren onder meer de verkiezingen van een nieuw da gelijks bestuur aan de orde tij dens de vergadering van het Thoolse waterschap. De stem ming verliep vlot en volgens Ha ge kozen de hoofdingelanden 'zeer bekwame nieuwe bestuur ders'. Gecombineerde doven/horen den dienst, 10 uur in de Chr. Ge- ref. Kerk Goes met ds. Jonkman. Zondag 27 maart 1994 Nederlatids-Hervormde Kerk. Brouwershaven 9.30 ds. Buijs. doopd.; Bruinisse 10 ds. Smit, 17 ds. Haasnoot: Burgh 10 ds. v.d. Deijl; Dreischor 9.30 ds. Eek hout; Eikerzee (Scharendijke) 10 kand. De Kok; Haamstede 10 ds. Haasnoot, 19 ds. Smit; Kerk- werve 11 dhr. Schipper; Nieu werkerk 10 ds. Dondorp; Noord- gouwe 11 ds. Eekhout; Noord- welle 11 ds. Stap; Oosterland 10 ds. Radstake. 18 ds. Ommering; Ouwerkerk 10 ds. Otten; Renes- se 9.30 ds. Stap; Serooskerke 10 ds. Minderhoud, 19 ds. Wagter: Sirjansland 10 en 18.30 ds. Boer; Zierikzee: Gasthuiskerk 10 ds. Hendrikse, 18.30 ds. Spaans; Zweeds R. Kr. Z.huis 11.15 ds. v.d. Beukei, Grote Kerk 10 ds. Boo; Zonnemaire 11 ds. Buijs. Gereformeerde Kerk. Brou wershaven 10 ds. Spaa, 18.30 ds. Out; Bruinisse 10 ds. Gootjes. 17 ds. Spaa; Haamstede 10 ds. Lin- gen, Nieuwerkerk/Oosterland 10 ds. Dondorp; Scharendijke 19 ds Ezinga; Zierikzee 10 ds. Job- sen, 18.30 ds. v.d. Linde. Gereformeerde Gemeente. Haamstede 10 (HA), 18.30 ds. v. Stuijvenberg; Nieuwerkerk 9.30 leesdienst. 15.30 ds. v. Stuijven berg: Oosterland 10 (HA), 18.30 ds. Gunst, 14.30 leesd. Oud-Gereformeerde Gemeente. Bruinisse 10 en 17 leesdienst; Oosterland 9.30, 14 en 18 lees dienst. Christelijk-Gereformeerde Kerk. Haamstede 10 en 18.30 ds. Dijkstra (HA); Kerkwerve 10 en 18 ds. Korving; Zierikzee 10 en 18 ds. Oosterbroek (HA). Gereformeerde Kerk (vrijge maakt). Brouwershaven 9.30 kand. Schelling, 17 ds. Overweg. Gereformeerde Gemeente in Ne derland. Bruinisse 10 en 17 lees dienst; Nieuwerkerk 9.45 en 15.30 leesdienst; Zierikzee 10 en 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierikzee 10 sa menkomst. Rooms-Katholieke Kerk. Haam. stede 11.30; Zierikzee zat. zon. 9.30. Pinkstergemeente. Zierikzee 10 samenkomst, woensd. 20 samen komst. weekend diensten 26 en 27 maart 1994 CENTRAAL ALARMNUMMER, 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.OO1?^ uur: A.W. Audier, Noordgouwe, tel. 01112-1480. r&'E Spreekuur van 11.00-11.30 uur. r c Schouwen-Westhoek/Brou- ?et wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.0(fee! uur: G. van Beek-Verbeek en P®e 1 Keulers, Burghseweg 54. Haan#" stede. tel. 01115-1861 [an Spreekuur van 11.30-12.00 uur^ en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oo: terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. vai Klinkenstraat 10, Nieuwerkerl tel. 01114-1810. Tandartsen: H. B. Geleijnse-Szitajtis, Noord|^cl straat 12, Burgh-Haamstede, telpn 01115-2698. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: O Apotheek 'Zierikzee', Dam 18LJ tel. 01110-12906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 U 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uuj^l en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: r,'] Schouwen-Duiveland: Te£aa, 01100-51177. Lhr' Dierenartsen: 'olg (vanaf zat. 09.00 uur): E. WoELg^ dergem, Zonnemaire, tel. OllfiL, AANBIEDINGEN GELDEN OOK IN GOES EN VLISSINGEN. (ZOLANG DE VOORRAAD STREKT) GOES EN VLISSINGEN FEESTEN MEE Badpak in eco look Badjas van 69,95 nu Duster, met nop van 59.95 nu Piama met knoopsluiting Nachthemd met knoopsluiting Bigshirts, div. prints 2 voor Riosetje, Dibido Slip. wit met kant 9.95 2 voor Beugelbeha. After Eden van 39,95 nu Bijpassende slip van 24,95 nu Beha, koraal kleur van 39.95 nu Bijpassende slip van 24,95 nu Beha. klein bloemetje Bijpassende slip Beha met slip samen van 24.95 nu Body. trikot Div. aanbieding slips 3 voor Livera is terug en helemaal nieuw. Op een nieuw adres (Langeviele 11-13) en met vooral nieuwe kollekties. Kom snel eens kijken, want het interieur Ls bijna net zo verrassend als de openingsaanbiedingen. Natuurlijk gelden deze aanbiedingen ook bij Livera in Goes en VILssingen want zij feesten mee! (aanbiedingen gelden pas vanaf dinsdag 29 maart) FEESTELIJKE OPENINGSAANBIEDINGEN:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 58