Optimisme over radioreclame Net even op het andere been Cameronion Baarland geopend I T W Delta Zuid roept vissers op regels in acht te nemen PZC )eltan onderzoekt miveringsmethoden afvalwater industrie $chelpdiervissers jijn aantijgingen jroene lobby' beu Doodt het jongetje en wordt een vent! provincie 17 Omroep Zeeland verwacht doelstelling te halen ZATERDAG 26 MAART 1994 onze verslaggever wa - De eerste fclame-opbrengsten van Om- ep Zeeland zijn heel behoor- amJk. Een onlangs gehouden in- rsjjntarisatie wijst erop dat de 1 i|nimum doelstelling - een :l-iltto omzet van een half mil- 5-2ten gulden in het eerste jaar - 21_1Jn haalbare kaart is. In de eer- JSe drie maanden is voor een be- 8 2fag van 150.000 gulden aan Jn(jintracten met adverteerders f«sloten, de omzet over de- fde periode bedraagt 66.000 nd ilden. „We moeten onze mini- Kumdoelstelling halen", zei di- H. de Snoo van Omroep :lame Zeeland vrijdagmid- in een vergadering van het remeen bestuur van de om- roep. „Maar ik verwacht zelfs dat we er boven komen." Omroep Zeeland is op 1 decem ber 1993 als laatste regionale omroep in Nederland begonnen met het uitzenden van reclame boodschappen. De Snoo onthul de vrijdag de eerste resultaten. Volgens hem was geen sprake van een 'vliegende start', zoals hij eerder wel had meegemaakt bij de regionale omroepen in Brabant en Limburg, waarbij hij ook reclamedirecteur is. Ging het daar van begin af aan 'voor treffelijk'. voor Zeeland hield De Snoo het op 'heel behoorlijk'. Eëh omzet van 66.000 gulden over de eerste tweeeneenhalve maand van het jaar lijkt weinig wanneer een totaalomzet van een half miljoen is geraamd, een „an onze verslaggeefster lls|DDELBURG - Delta Nutsbe- ma[ijven onderzoekt op welke a eJanier en in hoeverre indus- a1eel afvalwater kan worden zojzuiverd. In het Sloegebied ^e.rt voor Deltan nog een gigan- jch terrein braak. De bedrij- 3n "n daar lozen direct al hun ge- ^juikte water - en de meeste industrieën gebruiken iorme hoeveelheden - onge- iiverd op de Westerschelde. ilgens Deltan-directeur P. Sto- kan de zuivering van afval- ■loq, nd;;.' iter voor Deltan een nieuwe irkt openen. „Per traditie iveren in Zeeland de water- iappen afvalwater, maar ook Deltan heeft deskundigheid dat gebied in huis. Wij zuive- immers oppervlaktewater drinkwater. Overigens •ken we in het onderzoek samen met het Water lap Noord- en Zuid-Beve- id". onderzoek moet uitwijzen in ^lke richting de oplossing van it milieuprobleem moet wor- in gezocht. Stoter: „Het mooi- 1 is het als je gesloten circuits Tnt maken. De fabrieken ge- juiken water, dat wordt gezui- )befd en ze §ebruiken het °P" ïton tuw. Hoe je het dan zuivert is ar. faii i i onze verslaggever UINISSE - Schelpdiervis- rs worden volgens voorzitter Okkerse van de visserijver- iging Algemeen Belang in eersuinisse door velen ten on- ran,:hte voor milieu-onvriende- vogk versleten, omdat door hun Vettdoen vogels op de Wadden- ïhoe onvoldoende voedsel zou- Zoih vinden. Naar zijn zeggen ko- v°Sjn die echter als gevolg van iv°g<eriei beperkende maatrege- ruimschoots aan hun trek- kP* rsdipeh blijft de groene lobby zeuren over voedselbe- en vogels die doodgaan. op de Waddenzee geen gel doodgaan of de visserij jjgt de schuld", mopperde hij jdag tijdens de jaarvergade- Ig van zijn organisatie. I wees op de afsluiting van gro- feebieden voor zijn sector, het jtzien van droogvallende mos banken en het tegengaan van tloos wegvissen door middel h visplannen. Wat hem betreft a er zo langzamerhand meer n genoeg concessies gedaan. DOt ide I natii me (Adv< bedrag dat minimaal nodig is om quitte te spelen. Een vergelij king met andere regionale om roepen leert echter dat zij in die zelfde periode doorgaans zo'n 14 procent van hun totaalomzet binnenhalen. „Dan betekent dat we dicht in de buurt van onze doelstelling zitten", betoogde De Snoo. die eraan toevoegde dat een stijgende lijn mag wor den verwacht van een reclame maatschappij die net begint. Dat adverteerders in Zeeland wat terughoudender reageren op de mogelijkheid om reclame te maken op de radio, wijt hij aan de aard van de aanwezige bedrijven - veel midden- en kleinbedrijf - en de concurrentie van de kabelkrant en de lokale omroepen. Vooral met de laatste wordt Omroep Zeeland door ad verteerders nogal eens verward. Misschien, gaf de directeur toe, speelt ook de afwachtende aard van de Zeeuwen een rol. De Snoo toonde zich niet onge rust over de teruglopende luis tercijfers van Omroep Zeeland die onlangs bekend werden. „We moeten de tariefstelling voor ad verteerders daaraan niet al te snel aanpassen. De laatste pei ling wees uit dat de luistercijfers dalen, maar dat het bereik van de omroep vrijwel hetzelfde is gebleven. Zoiets kan gebeuren bij een steekproef. Volgende keer zit het misschien weer goed met het luistercijfer. Daarop kunnen we het tarief niet telkens opnieuw afstemmen." nog de vraag. Moetje bij elke fa briek een zuiveringsinstallatie bouwen of moet er één zuivering voor het hele industrieterrein komen. Daar willen we graag antwoord op hebben." Kwaliteit Deltan inventariseert bij de be drijven welke stoffen er allemaal in het afvalwater zitten en wat de meest doelmatige manier is om die eruit te halen. Ook moet duidelijk worden welke kwali teit het water minimaal moet hebben om voor verschillende industriële doeleinden te wor den gebruikt. Een nieuwe activiteit als afval waterzuivering kan voor Deltan aantrekkelijk zijn omdat fabrie ken in hun produktieproces aan steeds strengere milieu-banden worden gelegd. Bij de vestiging van de grote industrieën in het Sloegebied waren de vergun ningsvoorwaarden veel soepe ler. Daarom werden op het ter rein geen rioleringen aangelegd en kon het afvalwater ongezui verd de Schelde in worden ge pompt. Zuivering kan voor de fabrieken en voor Deltan voordeel opleve ren. De waterleidingbedrijven is tot taak gesteld besparing te sti- De vogels krijgen in zijn ogen tenminste ruimschoots hun deel. Desondanks blijft- de beeldvor ming negatief. „Met- tranen in de ogen neemt de goegemeente kennis van wat die barbaren al lemaal uitvreten op de Wadden zee, niets ontziend, dood en ver derf zaaiend." Hij wees erop dat doodgaan ook voor vogels nor maal is.ie ven en sterven is niet alleen aan de mens voorbehou den." Maatregelen van de overheid treffen echter niet altijd de hele sector. De verdeling van perce len laat in zijn ogen nogal eens te wensen over. Er zou volgens hem meer op moeten worden gelet dat alle bedrijven een goede mo gelijkheid van bestaan houden. De bijeenkomst stond verder in het teken van het afscheid van de secretaris van de vereniging, Hendrik Hoogerheide, die na bij na een kwart eeuw zijn bestuurs functie neerlegt. De fakkel wordt overgenomen door zijn jongere collega Wout van den Berge. De inwoners van Baarland maakten er een gezellig avondje van in het splinternieuwe gemeenschapscentrum. foto Willem Mieras van onze vei BAARLAND - Na maanden bouwen, metselen en schilderen is het multi-functionele dorpshuis in Baarland vrijdag officieel geopend. Het nieuwe gemeenschapscentrum heeft de naam De Cameronion gekregen, ter herinnering aan het Schotse legerre- giment dat tijdens de Tweede Wereldoorlog betrokken was bij de bevrijding van Baarland. Twee oud-strijders van de 52e Lowland Division waren speciaal overgekomen naar Zeeland voor de feestelijke onthulling van de naam. C. Frostick en J. Reagan ontrolden samen met de Borselse (demissionair) wethouder M. H. de Bart en voorzitter M. La Grand van het stichtingsbestuur een groot spandoek boven het toneel. Na afloop van het officiële gedeelte konden de inwoners van Baarland op hun gemak rondneuzen in hun nieuwe dorpshuis en standjes bezoeken van de plaatselijke verenigingen. De festiviteiten in het gemeenschapscentrum worden vandaag (zaterdag) voortgezet. Rond 9.00 uur begint een vollybalcompeti- tie, met als inzet de Baarlandse wisselbeker. Kinderen van basis school De Berenburght verzorgen rond 13.00 uur een optreden. Een uur daarna staan sport en spelletjes centraal, gevolgd door een kindertheatervoorstelling. De jeugdsoos biedt vanaf 15.00 uur een playbackshow. Het avondprogramma begint om 19.15 uur met een voordracht van Oud-Baarlander Johan de Leeuw en het toneelstuk 'Oma's wil is wet' van de Toneelvereniging Baarland. De avond wordt besloten met een feest, waarbij het bandje Rendez Vous en de jeugsoos zorgen voor de muzikale omlijsting. EXCLUSIEVE BABY- EN KINDERMODE Middelburg - Lange Geere Goes - Witte Paardstraat 6 Ineke Spaander. foto Lex de Meester Meesterwerk Wat nu de Saul van Rembrandt betreft, mij ontbreekt het wel eens aan een tulband en iemand die harp of harpsichord voor mij speelt, aan een scepter en een bescheiden gordijn waarmee ik tranen kan drogen. lUit Verzameld Werk. Deel I. Gedichten en aforismen. Van Oorschot Amsterdam. 19$0i Agressief plan Iets te maken van droog zand. een mtistje ballen van droog zand. een zucht van droog zand slaken. Een heel klein kluitje van droog zand verschieten het valt als droog zand uit elkaar. Poëzie is het thema van de boe- kenweek, die vandaag (zater dag i ivordt afgesloten. De PZC heeft een aantal Zeeuwen ge vraagd wat hun favoriete ge dicht is en waarom. Vandaag in de tiende, tevens laatste afleve ring 'Meestenoerk' en 'Agressief plan' van J. A. Emmensde favo riete gedichten van directeur Ineke Spaander van het Zeeuws Museum in Middelburg. van onze verslaggever Ineke Spaander: „Jan Em mens was hoogleraar alge mene kunstwetenschappen en iconologie (beeldenleer) aan de Rijksuniversiteit Utrecht, in de jaren vanaf 1965 dat ik daar studeerde. Hij gaf erg moeilijke colleges, heel breed, heel literair. Om eerlijk te zijn: ik snapte er soms geen donder van. Maar hij bracht op mij wel het ge voel over dat er ontzettend veel met kunst in relatie kan worden gebracht. Dat heeft een onuitwisbare indruk ach tergelaten. Hij tekende ook, was dus kunstenaar. Een heel aardig mens, niet zo'n klojo met verbeelding. Emmens heeft in 1971 zelf moord gepleegd. Als ik nu zijn gedichten lees. zie ik die ge beurtenis aankomen. In zijn teksten zit een intens sterke melancholie. Dat past wel bij mij, dat melancholische en be schouwende. Een gedicht moet een beeld oproepen, ik heb behoefte aan beeldend taalgebruik. Iemand als Van Ostaijen spreekt me aan. En ik lees nog altijd Cou perus, juist omdat hij zo beel dend schreef. Daarentegen zie ik werk van bijvoorbeeld Elly FAVORIET de Waard helemaal niet zitten, dat is zo ongelooflijk expliciet. Ik wil tussen de regels door kunnen proeven, een goed kunstwerk moet je niet in één keer snappen. Lees ik 'Meesterwerk', dan duikt er in mijn hoofd meteen een dia op. die een beeld geeft van de wijze waarop Emmens met het schilderij Saul om ging. Zo werkt dat bij mij: ik heb een uitgebreid beeldenar chief opgeslagen, waaruit ik zo dia's kan lichten van bepaalde situaties. Het gedicht gaat over het schilderij en over Em mens zelf. Een tulband, een harp, ik heb soms ook het ge voel dat het me aan die ingre diënten ontbreekt. Het ge dicht verwoordt voor mij te vens een gevoel van eenzaam heid. Het tweede gedicht ver wijst naar de vluchtigheid van het leven. De machteloosheid, die erin zit, is typerend voor Emmens. Ik lees te weinig poëzie. He laas. De uitstraling vind ik het belangrijkst. Je moet je veel beter concentreren dan wan neer je een roman leest. Het mooie is dat een paar regels je net even op een ander been kunnen zetten." van onze verslaggever VLISSINGEN - Het bestuur van de vissersgroep Delta Zuid heeft alle leden via een brief op geroepen de regels in acht te ne men. De brief is verstuurd met het oog op het gerechtelijk vooronderzoek naar vermeende visfraude bij de vismijn in Vlis- singen. „Beschouw het als een herinne ring", lichtte voorzitter C. J. van Liere van de groep Delta Zuid toe. „en als een waarschuwing. Als er overtredingen worden ge constateerd, zullen we direct ac tie ondernemen." Vissers die over de schreef gaan. dreigen maximaal drie maanden te wor den geschorst of hun lidmaat schap van de groep volledig te verliezen. Dat kan ernstige ge volgen hebben. Vissers ~n dan geen visquota ruilen of hu ren en mogen minder lang op zee blijven. Groepsleden krijgen na melijk meer visdagen. Welke omvang de vermeende visfraude bij de Vlissingse afslag heeft, wist Van Liere niet. „Justi tie geeft ons nog geen informa tie." Hij benadrukte dat on danks het gerechtelijk vooron derzoek in Vlissingen de groeps vorming goed verloopt. „Bij on ze groep zijn zeventig leden-be drijven aangesloten en die zitten niet alleen in Vlissingen. maar ook in Breskens. Goedereede en Katwijk. Wij blijven alles nauw lettend volgen, want de groeps vorming is de laatste kans voor de visserij Het ministerie van Landbouw. Natuurbeheer en Visserij dreigt met koude sane ring als de vissers met in eigen huis orde op zaken kunnen stel len. Zij hebben vanaf 1 janauri 1993 drie jaar de tijd gekregen. MIDDELBURG, STADSSCHOUWBURG 'Decadence', van Steven Berkoff ivertalingBnck de Bois). door Het Zuidelijk Toneel, met Elsie de Brauw en Peter van den Eede. Kostuums van Tessa Lute, decor van Jan Ver- sioeyveld. Regie van Dora van der Groen. door Willem Nijssen Vanaf de dag dat ik weet wat toneel is, zal ik geen voet meer zetten in de schouwburg. Tot die dag blijft het tobben met de liefde. Wat moet 'Deca dence' nou weer. Geschreven voor het type mens dat de schouwburg pleegt te bezoeken, om hem een spiegelbeeld voor te houden waar je alleen maar onpasselijk van kunt worden. Zie hem zitten, de volgevreten ellendeling, kreunend op zoek naar een laatste gaatje voor een lepeltje kaviaar. Decadence" heet een stuk te zijn, dat de wantoestanden in en de corrumperende onmacht van de heersende klasse aan de kaak stelt. Een stuk dat gaat over mensen die van verveling niets meer weten te ondernemen, alle lusten slap als een te vaak ge bruikt elastiek. Die daarom al leen nog maar grof, bloeddorstig en inhalig kunnen zijn. Die nog slechts praten (en alleen dat nog maar) omdat ze nog steeds adem hebben en daarop de woorden vanzelf naar buiten glibberen, zonder enige intelligentie. "Decadence' gaat over een echt paar en over hun beider min naars. We krijgen Steve en Sybil echter nooit samen te zien. Het weinige dat we rechtstreeks over hun relatie kunnen weten, horen we via via. Omdat ze allebei bij de respectievelijke minnaar over de tong gaan. Het meeste begrijpen we verder wel uit hoe elk zich tegenover de minnaar gedraagt: thuis zal het niet beter zijn. En bovendien: er zijn niet vier acteurs aanwezig, maar slechts twee. Beurtelings spelen die na bliksemsnelle wisseling een scène tussen Steve en min nares Helen en tussen Sybil en minnaar Les. Man en minnaar worden één, en vrouw en minnares. Die opzet van de schrijver zorgt er boven dien voor dat élke grens tussen individuen gaandeweg ver vaagt, en datje een kijk krijgt op de hele klasse. Geen wonder dat het Londense toneelwereldje bij de première in 1981 op zijn kop stond. Zo recht voor z'n raap was het geestelijk failliet van de in telligentsia in jaren niet meer ge formuleerd. Is het feit dat er nu ademloos naar gekeken wordt, een teken van bovenaardse to lerantie, van gretig masochisme of van grenzeloze domheid. De teksten van 'Decadence' -be kentenissen uit een kostschool- jeugd. fantasieën over de moord op de rivaal, een sexuele uitspat- Zitting Haagse Gerechtshof VLISSINGEN - In een bericht over een zitting van het Haagse Gerechtshof gewijd aan ophef fing van een justitieel beslag op bankrekeningen - PZC van 15 maart - staan enkele onjuisthe den. Ten onrechte wordt ge meld dat de FIOD een nieuw on derzoek is begonnen tegen een inwoner van Bruinisse. Onjuist is ook de opmerking dat de man zich zou hebben beziggehouden met het vervalsen van douane documenten voor uitvoer van goederen. Niet de inwoner van Bruinisse, maar een man uit Breda werd hiervoor door de rechtbank in Rotterdam ver oordeeld tot 5 jaar gevangenis en een boete van 1 miljoen gul den. Een betrokkene uit Putte kreeg een gevangenisstraf van 2 jaar en een boete van 100.000 gulden opgelegd. De man uit Bruinisse is destijds door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld wegens belastingontduiking tot een ge vangenisstraf van 2 jaar (de eis was 3 jaar en een boete van 500.000 gulden). De behandeling in hoger beroep is aangehouden tot 1 juni 1994 ting, een hitsige vossejacht, een copieus diner en veel verveling die teksten zijn vaak op een slui pend rijm. Mooie, holle woorden en schijnbaar heftige passies zijn gezet op platvloers trucje. Echt alles is dus geveinsd, sma keloos. liefdeloos, onecht. Zelfs die begeerlijke borsten, zoals aan het slot blijkt. Een van de schaarse momenten waarin we vermoedelijk even de ironische hand van regisseuse Dora van der Groen mogen zien. Omdat ik ook altijd de loodgie ter uitbundig prijs om zijn sier lijk aan het oog onttrokken lei dingen, een woord van bewonde ring voor het spel van de acteurs. De karakteristieke mimiek, de altijd weer zenuwgedreven dy namiek van Peter van den Eede zorgen voor een mooie pooier- schlemiel-gentleman, precies zo diep als een plas modderwater Nog veel mooier was het spel van Elsie de Brauw: zoveel gezich ten, zoveel stemmen, zoveel mysterie, een aarzelen tussen de twee betekenissen van overga- Spelen zij een stuk over de heer sende klasse Als het moet, en als iedereen daar toe gerekend mag worden. Je hoort er nie mand over, maar gaat dit stuk ook niet gewoon over de man vrouw relatie Alweer gewon nen door de vrouw. Niet alleen zoveel machtiger, maar ook zo veel sterker. Zij is het toch, die - vaag misschien- nog ziet hoezeer we gefixeerd zijn op „de bijbel van wee-mij". Zij kan nog voe len. dat kalfsvlees zo zacht, kan zijn dat het eten pijn doet. Zij is ongetwijfeld de boeiendste ver teller. en doet de meeste rake uitspraken. „Doodt het jongetje en wordt een ventDie wou ik maar in mijn zak steken, al biedt het stuk weinig uitzicht op hoe dat ooit zou kunnen lukken. Vrouw krijgt dienstverlening na steunfraude van een medewerker TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter mr A. M. Jans- sens-Van Kampen veroordeelde donderdag een 49-jarige vrouw uit IJzendijke - voor steunfrau de gedurende ruim een jaar - tot een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De straf werd omgezet in 60 uur dienstverle ning. De verdachte had naast haar rww-uitkering van de gemeen ten Terneuzen en Oostburg, in komsten uit arbeid over de pe riode van 1 augustus '90 tot 1 maart '91 verzwegen. Boven dien ontving ze toen een uitke ring van de ziektewet. De IJzendijkse kreeg over der tien maanden in totaal ruim 16.000 gulden van de sociale diensten uit Terneuzen en Oost burg uitgekeerd, maar het juiste bedrag van de fraude was giste ren op de zitting nog niet be kend. Een echtscheiding vlas volgens de vrouw er de oorzaak van, dat ze financieel in de problemen was gekomen. „Ik ben op straat gezet. Toen ik van een vakantie terugkwam, had mijn man de sloten van het huis veranderd. Ik was niet meer welkom", zei ze. Na de echtscheiding verhuisde ze later van Terneuzen naar IJ zendijke. Officier van Justitie mr E. K. van der Lende-Mulder Smit hield in haar eis rekening met het feit dat de vrouw bereid willig was om de schuld aan de twee gemeenten terug te beta len. Zij eiste zes weken onvoor waardelijke gevangenisstraf of 80 uur dienstverlening.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 57