ptimisme over radioreclame Net even op het andere been PZC Cameronion Baarland geopend Delta Zuid roept vissers op regels in acht te nemen )eltan onderzoekt Êuiveringsmethoden fvalwater industrie Jchelpdiervissers rijn aantijgingen groene lobby' beu Aanpak riolering in Colijnsplaat vergt 265 mille Eis anderhalf jaar voor beroving van heroïnehandelaar provincie Omroep Zeeland verwacht doelstelling te halen 't Hummeltje" FAVORIET ZATERDAG 26 MAART 1994 b 17 in onze verslaggever iST-SOUBURG - I)e eerste lame-opbrengsten van Om- ip Zeeland zijn heel behoor- jk. Een onlangs gehouden in- jentarisatie wijst erop dat de binimum doelstelling - een ietto omzet van een half mil- oen gulden in het eerste jaar - ien haalbare kaart is. In de eer ie drie maanden is voor een be- rag van 150.000 gulden aan ontracten met adverteerders fgesloten, de omzet over de- elfde periode bedraagt 66.000 ulden. „We móeten onze mini- lumdoelstelling halen", zei di- cteur H. de Snoo van Omroep iclame Zeeland vrijdagmid- g in een vergadering van het gemeen bestuur van de om roep. „Maar ik verwacht zelfs dat we er boven komen." Omroep Zeeland is op 1 decem ber 1993 als laatste regionale omroep in Nederland begonnen met het uitzenden van reclame boodschappen De Snoo onthul de vrijdag de eerste resultaten. Volgens hem was geen sprake van een 'vliegende start', zoals hij eerder wel had meegemaakt bij de regionale omroepen in Brabant en Limburg, waarbij hij ook reclamedirecteur is. Ging het daar van begin af aan 'voor treffelijk', voor Zeeland hield De Snoo het op 'heel behoorlijk'. Een omzet van 66.000 gulden over de eerste tweeeneenhalve maand van het jaar lijkt weinig wanneer een totaalomzet van een half miljoen is geraamd, een bedrag dat minimaal nodig is om quitte te spelen. Een vergelij king met andere regionale om roepen leert echter dat zij in die zelfde periode doorgaans zo'n 14 procent van hun totaalomzet binnenhalen. „Dan betekent dat we dicht in de buurt van onze doelstelling zitten", betoogde De Snoo. die eraan toevoegde dat een stijgende lijn mag wor den verwacht van een reclame maatschappij die net begint. Dat adverteerders in Zeeland wat terughoudender reageren op de mogelijkheid om reclame te maken op de radio, wijt hij aan de aard van de aanwezige bedrijven - veel midden-, en kleinbedrijf - en de concurrentie van de kabelkrant en de lokale omroepen. Vooral met. de laatste wordt Omroep Zeeland door ad verteerders nogal eens verward. Misschien, gaf de directeur toe. speelt ook de afwachtende aard van de Zeeuwen een rol. De Snoo toonde zich niet onge rust over de teruglopende luis tercijfers van Omroep Zeeland die onlangs bekend werden. „We moeten de tariefstelling voor ad verteerders daaraan niet al te snel aanpassen De laatste pei ling wees uit dat de luistercijfers dalen, maar dat het bereik van de omroep vrijwel hetzelfde is gebleven. Zoiets kan gebeuren bij een steekproef. Volgende keer zit het misschien weer goed met het luistercijfer. Daarop kunnen we het tarief met telkens opnieuw afstemmen." [an onze verslaggeefster BIDDELBURG - Delta Nutshe ll irijven onderzoekt op welke I nanier en in hoeverre indus- \a rieel afvalwater kan worden fépj lezuiverd. In het Sloegebied jj3a Igt voor Deltan nog een gigan- U-J iseh terrein braak. De bedrij- bS| 'en daar lozen direct al hun ge- iruikte water - en de meeste BS rote industrieën gebruiken norme hoeveelheden - onge- 560 niverd op de Westerschelde. [olgens Deltan-directeur P. Sto- Êkan de zuivering van afval- ter voor Deltan een nieuwe rkt openen. „Per traditie liiveren in Zeeland de water- Ihappen afvalwater, maar ook p Deltan heeft deskundigheid p dat gebied in huis. Wij zuive- »n immers oppervlaktewater Dt drinkwater. Overigens jerken we in het onderzoek auw samen met het Water- :hap Noord- en Zuid-Beve- ïd". ;t onderzoek moet uitwijzen in ilke richting de oplossing van ït milieuprobleem moet wor- ;n gezocht. Stoter: „Het mooi- is het als je gesloten circuits it maken. De fabrieken ge- iken water, dat wordt gezui- >rd en ze gebruiken het op- leuw. Hoe je het dan zuivert is nog de vraag. Moetje bij elke fa briek een zuiveringsinstallatie bouwen of moet er één zuivering voor het hele industrieterrein komen. Daar willen we graag antwoord op hebben." Kwaliteit Deltan inventariseert bij de be drijven welke stoffen er allemaal in het afvalwater zitten en wat de meest doelmatige manier is om die eruit te halen. Ook moet duidelijk worden welke kwali teit het water minimaal moet hebben om voor verschillende industriële doeleinden te wor den gebruikt. Een nieuwe activiteit als afval waterzuivering kan voor Deltan aantrekkelijk zijn omdat fabrie ken in hun produktieproces aan steeds strengere milieu-banden worden gelegd. Bij de vestiging van de grote industrieën in het Sloegebied waren de vergun ningsvoorwaarden veel soepe ler. Daarom werden op het ter rein geen rioleringen aangelegd en kon het afvalwater ongezui verd de Schelde in worden ge pompt. Zuivering kan voor de fabrieken en voor Deltan voordeel opleve ren. De waterleidingbedrijven is tot taak gesteld besparing te sti- De inwoners van Baarland maakten er een gezellig avondje van in het splinternieuwe gemeenschapscentrum. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster BAARLAND - Na maanden bouwen, metselen en schilderen is het multi-functionele dorpshuis in Baarland vrijdag officieel geopend. Het nieuwe gemeenschapscentrum heeft de naam De Cameronion gekregen, ter herinnering aan het Schotse legerre- giment dat tijdens de Tweede Wereldoorlog betrokken was bij de bevrijding van Baarland. Twee oud-strijders van de 52e Lowland Division waren speciaal overgekomen naar Zeeland voor de feestelijke onthulling van de naam. C. Frostick en J. Reagan ontrolden samen met de Borselse (demissionair) wethouder M. H. de Bart en voorzitter M. La Grand van het stichtingsbestuur een groot spandoek boven het toneel. Na afloop van het officiële gedeelte konden de inwoners van Baarland op hun gemak rondneuzen in hun nieuwe dorpshuis en standjes bezoeken van de plaatselijke verenigingen. De festiviteiten in het gemeenschapscentrum worden vandaag (zaterdag) voortgezet. Rond 9.00 uur begint een vollybalcompeti- tie. met als inzet de Baarlandse wisselbeker. Kinderen van basis school De Berenburght verzorgen rond 13.00 uur een optreden. Een uur daarna staan sport en spelletjes centraal, gevolgd door een kindertheatervoorstelling. De jeugdsoos biedt vanaf 15.00 uur een playbackshow. Het avondprogramma begint om 19.15 uur met een voordracht van Oud-Baarlander Johan de Leeuw en het toneelstuk 'Oma's wil is wet' van de Toneelvereniging Baarland. De avond wordt besloten met een feest, waarbij het bandje Rendez Vous en de jeugsoos zorgen voor de muzikale omlijsting. pn onze verslaggever JlUINISSE - Schelpdiervis- irs worden volgens voorzitter Okkerse van de visserijver- jiiging Algemeen Belang in fuinisse door velen ten on- ichte voor milieu-onvriende- jk versleten, omdat door hun ledoen vogels op de Wadden- !e onvoldoende voedsel zou- ïn vinden. Naar zijn zeggen ko len die echter als gevolg van ilerlei beperkende maatrege- n ruimschoots aan hun trek- ;n. Toch blijft de groene lobby aar zeuren over voedselbe- jefte en vogels die doodgaan, tkan op de Waddenzee geen (gel doodgaan of de visserij Sjgt de schuld", mopperde hij ijdag tijdens de jaarvergade- ag van zijn organisatie. Ij wees op de afsluiting van gro- gebieden voor zijn sector, het itzien van droogvallende mos- lbanken en het tegengaan van stloos wegvissen door middel in vispiannen. Wat hem betreft |n er zo langzamerhand meer i p in genoeg concessies gedaan. De vogels krijgen in zijn ogen tenminste ruimschoots hun deel. Desondanks blijft de beeldvor ming negatief. „Met tranen in de ogen neemt de goegemeente kennis van wat die barbaren al lemaal uitvreten op de Wadden zee. niets ontziend, dood en ver derf zaaiend." Hij wees erop dat doodgaan ook voor vogels nor maal is. „Leven en sterven is niet alleen aan de mens voorbehou den." Maatregelen van de overheid treffen echter niet altijd de hele sector. De verdeling van perce len laat in zijn ogen nogal eens te wensen over. Er zou volgens hem meer op moeten worden gelet dat alle bedrijven een goede mo gelijkheid van bestaan houden. De bijeenkomst stond verder in het teken van het afscheid van de secretaris van de vereniging, Hendrik Hoogerheide. die na bij na een kwart eeuw zijn bestuurs functie neerlegt. De fakkel wordt overgenomen door zijn jongere collega Wout van den Berge. f- Advertentie) EXCLUSIEVE BABY- EN KINDERMOOE Middelburg - Lange Geere Goes - Witte Paardstraat 6 Ineke Spaander. foto Lex de Meester Meesterwerk Wat nu de Said van Rembrandt betreft, mij ontbreekt het wel eens aan een tulband en iemand die harp of harpsichord voor mij speelt, aan een scepter en een bescheiden gordijn waarmee ik tranen kan drogen. (Uit: Verzameld Werk. Deel I. Gedichten en aforismen. Van Oorschot Amsterdam, 19SQ). Agressief plan Iets te viaken van droog zand, een vuistje ballen van droog zand, een zucht van droog zand slaken. Een heel klein kluitje van droog zand verschieten: het valt als droog zand uit elkaar. Poëzie is het thema van de boe kenweek, die vandaag (zater dag) wordt afgesloten. De PZC heeft een aantal Zeeuwen ge vraagd wat hun favoriete ge dicht is en waarom. Vandaag in de tiende, tevens laatste afleve ring 'Meesterioerk' en 'Agressief plan' van J. A. Emmensde favo riete gedichten van directeur Ineke Spaander van het Zeeuws Museum in Middelburg. van onze verslaggever Ineke Spaander: „Jan Em mens was hoogleraar alge mene kunstwetenschappen en iconologie (beeldenleer) aan de Rijksuniversiteit Utrecht, in de jaren vanaf 1965 dat ik daar studeerde. Hij gaf erg moeilijke colleges, heel breed, heel literair. Om eerlijk te zijn: ik snapte er soms geen donder van. Maar hij bracht op mij wel het ge voel over dat er ontzettend veel met kunst in relatie kan worden gebracht. Dat heeft een onuitwisbare indruk ach tergelaten. Hij tekende ook, was dus kunstenaar. Een heel aardig mens, niet zo'n klojo met verbeelding. Emmens heeft in 1971 zelf moord gepleegd. Als ik nu zijn gedichten lees, zie ik die ge beurtenis aankomen, In zijn teksten zit een intens sterke melancholie. Dat past wel bij mij. dat melancholische en be schouwende. Een gedicht moet een beeld oproepen, ik heb behoefte aan beeldend taalgebruik. Iemand als Van Ostaijen spreekt me aan. En ik lees nog altijd Cou perus. juist omdat hij zo beel dend schreef. Daarentegen zie ik werk van bijvoorbeeld Elly de Waard helemaal niet zitten, dat is zo ongelooflijk expliciet. Ik wil tussen de regels door kunnen proeven, een goed kunstwerk moet je niet in één keer snappen. Lees ik 'Meesterwerk', dan duikt er in mijn hoofd meteen een dia op. die een beeld geeft van de wijze waarop Emmens met het schilderij Saul om ging. Zo werkt dat bij mij: ik heb een uitgebreid beeldenar chief opgeslagen, waaruit ik zo dia's kan lichten van bepaalde situaties. Het gedicht gaat over het schilderij en over Em mens zelf. Een tulband, een harp, ik heb soms ook het ge voel dat het me aan die ingre diënten ontbreekt. Het ge dicht verwoordt voor mij te vens een gevoel van eenzaam heid. Het tweede gedicht ver wijst naar de vluchtigheid van het leven. De machteloosheid, die erin zit. is typerend voor Emmens. Ik lees te weinig poëzie He laas. De uitstraling vind ik het belangrijkst. Je moet je veel beter concentreren dan wan neer je een roman leest. Het mooie is dat een paar regels je net even op een ander been kunnen zetten." van onze verslaggever VLISSINGEN - Het bestuur van de vissersgroep Delta Zuid heeft alle leden via een brief op geroepen de regels in acht te ne men. De brief is verstuurd met het oog op het gerechtelijk vooronderzoek naar vermeende visfraude bij de vismijn in Vlis- singen. „Beschouw het als een herinne ring", lichtte voorzitter C J. van Liere van de groep Delta Zuid toe, „en als een waarschuwing. Als er overtredingen worden ge constateerd, zullen we direct ac tie ondernemen." Vissers die over de schreef gaan, dreigen maximaal drie maanden te wor den geschorst of hun lidmaat schap van de groep volledig te verliezen. Dat kan ernstige ge volgen hebben. Vissers kunnen dan geen visquota ruilen of hu ren èn mogen minder lang op zee blijven. Groepsleden krijgen na melijk meer visdagen. Welke omvang de vermeende visfraude bij de Vlissingse afslag heeft, wist Van Liere niet. „Justi tie geeft ons nog geen informa tie Hij benadrukte dat on danks het gerechtelijk vooron derzoek in Vlissingen de groeps vorming goed verloopt. „Bij on ze groep zijn zeventig leden-be drijven aangesloten en die zitten niet alleen in Vlissingen, maar ook in Breskens, Goedereede en Katwijk, Wij blijven alles nauw lettend volgen, want de groeps vorming is de laatste kans voor de visserij." Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij dreigt met koude sane ring als de vissers niet in eigen huis orde op zaken kunnen stel len. Zij hebben vanaf 1 janauri 1993 driejaar de tijd gekregen. van onze verslaggever KORTGENE - Voor renovatie van de riolering onder de Tulp straat in Colijnsplaat moet 265.000 gulden worden gereser veerd uit de kas van de gemeen te Kortgene. Rioleringsbuizen lekken doordat de riolering en putten in de straat aan het ver zakken zijn. Door de lekkages verdwijnt de zandfundering on der de straat. Het college van b en w van Kortgene vraagt de ge meenteraad het benodigde geld beschikbaar te stellen. Verder vraagt het college de raad in te stemmen met de meer jarenplanning dorpsvernieu wing 1994/1998. De planning richt zich voornamelijk op dit jaar en volgend jaar. Vanaf '96 zal het programma gekoppeld zijn aan dat van de buurgemeen te, door de vorming van één ge meente Noord-Beveland. Be langrijk onderdeel van het pro gramma vormt de afronding van de herinrichting van de Have- laarstraat te Colijnsplaat. Het gedeelte vanaf de West-Haven straat tot De Val krijgt nieuwe rioleringen, waarna de stoepen en het groen een opknapbeurt krijgen. Ook de Oost-Havenstraat in dat dorp wordt aangepakt. Daar wordt eveneens het riool vervan gen en wordt een nieuwe bestra ting gelegd. De kosten van beide projecten bedragen enkele ton nen. op te brengen door de ge meente met bijdragen uit het provinciale dorpsvernieuwings fonds. De gemeenteraad vergadert donderdag 31 maart over deze collegevoorstellen. Ook komt dan de Sociale Leidraad Ge meentelijke Herindeling Noord- Beveland aan de orde. Die be paalt onder meer dat alle ambte naren in dienst van de gemeen ten Kortgene en Wissenkerke in de nieuw te vormen gemeente een passende baan krijgen aan geboden. Verder staat erin dat niemand er in salaris op achter uit gaat en dat gedwongen ont slagen zijn uitgesloten. van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr M. van Nooijen heeft vrijdag voor de rechtbank in Middelburg anderhalf jaar ge vangenisstraf geëist tegen een 30-jarige Goesenaar voor een gewelddadige beroving van een drugsdealer en voor diverse winkeldiefstallen. Samen met twee maten pakte de verdachte de dealer vorig jaar augustus een zakje heroïne en vijftig gul den af terwijl hij hem bedreigde met een mes. De Goesenaar was eerder die dag naar de dealer gegaan om op de pof heroïne te kopen, maar de drugshandelaar wilde alleen maar tegen contante betaling le veren. Om toch aan zijn brood nodige dosis te komen besloot de Goesenaar zich er met geweld van te voorzien. Eenmaal bin nen pakte één van de bezoekers de dealer van achteren vast. ter wijl de verdachte hem het mes voorhield met de woorden 'geef die dope of ik steek je lek'. De verdachte heeft zich juist de ze maand in een afkickcentrum laten opnemen, dat pretendeert met een geheel eigen aanpak Zitting Haagse Gerechtshof VLISSINGEN - In een bericht over een zitting van het Haagse Gerechtshof gewijd->aan ophef fing van een justitieel beslag op bankrekeningen - PZC van 15 maart - staan enkele onjuisthe den. Ten onrechte wordt ge meld dat de FIOD een nieuw on derzoek is begonnen tegen een inwoner van Bruinisse. Onjuist is ook de opmerking dat de man zich zou hebben bezig gehouden met het vervalsen van douane documenten voor uitvoer van goederen. Niet de inwoner van Bruinisse, maar een man uit Breda werd hiervoor door de rechtbank in Rotterdam ver oordeeld tot 5 jaar gevangenis en een boete van 1 miljoen gul den. Een betrokkene uit Putte kreeg een gevangenisstraf van 2 jaar en een boete van 100.000 gulden opgelegd. De man uit Bruinisse is destijds door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld wegens belastingontduiking tot een ge vangenisstraf van 2 jaar (de eis was 3 jaar en een boete van 500.000 gulden). De behandeling in hoger beroep is aangehouden tot 1 juni 1994. verslaafden in een jaar van de heroïne af te kunnen helpen. De officier merkte op dat haar colle ga's in Zutphen geen zaken meer doen met het centrum, onder meer omdat de rapportage over de opgenomen cliënten aan het Openbaar Ministerie te wensen overlaat. De Goesenaar had zich eerder bij een erkende instelling aangemeld, maar was niet bij het intakegesprek komen opda gen. De zaak wordt aangehouden tot 22 april om meer inlichtingen in te winnen over het instituut waar de verdachte nu verblijft. Vrouw krijgt dienstverlening na steunfraude van een medewerker TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter mr A. M. Jans- sens-Van Kampen veroordeelde donderdag een 49-jarige vrouw uit IJzendijke - voor steunfrau de gedurende ruim een jaar - tot een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De straf werd omgezet in 60 uur dienstverle ning. De verdachte had naast haar rww-uitkering van de gemeen ten Terneuzen en Oostburg, in komsten uit arbeid over de pe riode van 1 augustus '90 tot 1 maart '91 verzwegen. Boven dien ontving ze toen een uitke ring van de ziektewet. De IJzendijkse kreeg over der tien maanden in totaal ruim 16.000 gulden van de sociale diensten uit Terneuzen en Oost burg uitgekeerd, maar het juiste bedrag van de fraude was giste ren op de zitting nog niet be kend. Een echtscheiding was volgens de vrouw er de oorzaak van, dat ze financieel in de problemen was gekomen. „Ik ben op straat gezet. Toen ik van een vakantie terugkwam, had mijn man de sloten van het huis veranderd. Ik was niet meer welkom", zei ze. Na de echtscheiding verhuisde ze later van Terneuzen naar IJ zendijke. Officier van Justitie mr E. K. van der Lende-Mulder Smit hield in haar eis rekening met het feit dat de vrouw bereid willig was om de schuld aan de twee gemeenten terug te beta len. Zij eiste zes weken onvoor waardelijke gevangenisstraf of 80 uur dienstverlening.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 51