Dat zijn onze jongens We vullen elkaar aan PZC Dialectmuziek in opmars Inker en Hamilton Oplossing vrije tijd 47 Horizontaal Verticaal ZATERDAG 26 MAART 1994 Boh Foi Toch uit Lochem. Wat Let Ow, Boh Foi Toch, Spöl, Jovink en de Voederbietels, Kas Bendjen, Jan Ottink Band, Diane Marsman. Ze trekken volle zalen en verkopen stapels cd's. Nergens bloeit de dialectmuziek zo fraai als in de Achterhoek. Sommigen vergelijken het met het opflakkeren van een kaars die straks zal doven. Maar anderen zien het als het zoveelste bewijs dat het Nedersaksische en Frankische dialect weer volop leeft. Begin april verschijnt Ik Jaag Op Spoken, de nieuwe cd van de in dialect zingende Jan Ottink Band uit Lochem. Het is Ottinks tweede album in iets meer dan een jaar. Van het debuut Leever Lui werden bijna drieduizend exemplaren verkocht, een aantal waar menig Nederlands artiest alleen van mag dromen. Toch is het nog niets in vergelijking met Boh Foi Toch, de streektaalband uit Doetinchem. Die verkocht van haar debuut Zeet De Jongs maar liefst 22.000 exemplaren. Dialectmuziek is populair in de Achterhoek. Zowel bij muzi kanten als luisteraars. „De laatste jaren is het aantal muziekgroepen dat dialect zingt flink toegeno men", constateert Arie Ribbens van Omroep Gelderland. Ribbens presenteert sinds eind 1992 het ra dioprogramma Rondum Reurle (Rondom Ruurlo) van Omroep Gelderland, en heeft inmiddels vrijwel alle streektaalgroepen in zijn uitzending gehad. „Vroeger had je alleen Normaal, maar sinds een jaar of vier gaat het om veel meer groepen. En dan heb ik het nog niets eens over de koren en de conferenciers." De aandacht die Ribbens aan streektaal besteedt, heeft z'n pro gramma tot het best beluisterde van de Gelderse streekomroep ge maakt. „Als luisteraars die muzi kanten op de radio in het dialect horen zingen, dan denken ze: dat zijn ónze jongens. Het is herken baar, ze weten waai' het over gaat, want er wordt gezongen in een taal die ze zelf spreken, de taal waarin ze denken. Het dialect staat heel dicht bij de mensen. Ik denk dat de populariteit daar nauw mee sa menhangt." De optredens van dialectgroepen worden druk bezocht. Boh Foi Toch speelt in het oosten van Ne derland nagenoeg altijd voor uit verkochte zalen. Normaal treedt al jaren door het hele land op in afge laden feesttenten. Ribbens: „De meeste bands spelen natuurlijk in cafés en dorpshuizen en het niveau is niet altijd even goed. maar toch zit het er meestal vol. De jeugd komt er voor de muziek, ouderen komen voor de taal. want die doet gen kinderen, die zijn er niet mee opgevoed. We hebben een hele ge neratie laten zitten. Ik heb altijd gedacht dat het dialect zou ver dwijnen en denk dat eigenlijk nog steeds. Deze opleving kan binnen vijf jaar afgelopen zijn, misschien is het gewoon onderdeel van het stervensproces." Zo'n vaart zal het niet lopen, den ken ze bij het Staring Instituut in Doetinchem. Deze instelling ijvert voor het behoud van het streekei gene in de Achterhoek en Liemers en werkte eind vorig jaar mee aan de totstandkoming van de verza- mel-cd Achterhook Butengewoon Nederland. Deze compilatie met streektaalmuziek moet respect af dwingen voor de Achterhoekse cultuur. „Het gaat mij te ver om de belang stelling voor het dialect te vergelij ken met het opflakkeren van een afgebrande kaars", zegt Lex Schaars, taalkundige bij het Sta ring Instituut. Schaars werkt mo menteel mee aan een thematisch streektaalwoordenboek. „Twee. drie eeuwen geleden was men ook ze aan vroeger denken, maai- bei den zingen mee. Het publiek voelt zich thuis bij zulke optredens." Normaal Waai- de belangstelling voor het dialect plotseling vandaan komt, kan Ribbens niet goed duiden. De radiopresentator kent een belang rijke rol toe aan Normaal. „Die hebben jarenlang een voortrek kersrol gespeeld. Ze spelen overal en zetten dan zo'n plaatselijk dia lectbandje met prikkeldraadmu- ziek in het voorprogramma. Zo'n groep kan nauwelijks spelen, maar de reactie van het pubüek is vaak voldoende om door te gaan." „Maar het blijft heel merkwaardig, want steeds minder mensen spre ken dialect. Ik zie het aan mijn ei- al bang dat het Achterhoekse dia lect zou verdwijnen. Het is waar, het dialect verandert snel, maar voor zoiets helemaal verdwenen is..." Streektaal Schaars constateert een opleving. „Het aantal boeken en geschriften is de laatste jaren al fors toegeno men en nu steeds meer dialectmu ziek wordt gemaakt, kun je stellen dat het goed gaat. Het beperkt zich overigens niet alleen tot de Achter hoek. Je ziet in meer delen van het land dat er meer geschreven en ge zongen wordt in streektaal. In Friesland is ook zo'n opleving, net als in Limburg." Als mogelijke verklaring wijst Schaars op het wegvallen van de grenzen en de toegenomen inter nationalisering. „Het is nooit hele maal hard te maken, maar volgens mij heeft het te maken met de groei van Europa. Het wordt veel men sen te groot, te onpersoonlijk en dialect is bij uitstek de taal van de kleinschaligheid. Je ziet dat vaak in de Achterhoek. Het Algemeen Beschaafd Nederlands wordt ge bruikt voor officiële gesprekken, het dialect voor onderlinge, meer gemoedelijke gesprekken." De produktiefste dialectmuzikant van de laatste jaren is Jan Ottink uit Lochem. Aanvankelijk maakte Ottink met z'n groep Link Engels talige popmuziek, maar sinds een jaar of twee is hij overgestapt op het Nedersaksisch, de taal van z'n omgeving. „Ik schreef wel eens wat in het dialect en dat ging mij beter af dan verwacht. Engels wordt na tuurlijk door de meeste muzikan ten gedaan, maar je kunt er niets mee overbrengen, omdat het jouw taal niet is en omdat mensen het maar half verstaan. Met dialect gaat dat veel beter." Beperkt Ottink voelt zich als muzikant niet beperkt door het dialect. „Zeker niet als ik me wil uitdrukken. Aan de optredens merk ik het evenmin. We spelen in het kroegencircuit, op kermissen en koffieconcerten en komen regelmatig buiten de Ach terhoek, in Overijssel, in Drenthe en op de Veluwe. We doen zo'n beetje het hele Nedersaksische taalgebied in Noordoost-Neder land. Er is opvallend veel publiek voor dialectmuziek; oud en jong staat gewoon door elkaar." Net als Schaars van het Staring In stituut denkt Ottink dat de hui dige belangstelling en populariteit voor dialectmuziek nauw samen hangt met de schaalvergroting. „Het is een soort tegentrend. Een die lang volgehouden kan worden, want als mensen en culturen op gaan in grote verbanden, dan gaan ze automatisch op zoek naar hun identiteit. Die laat zich het beste vinden in de eigen taal, het dialect. Met nationalisme, chauvinisme of eigen volk eerst heeft het niets te maken. In de Achterhoek blijven de ogen altijd op de wereld ge richt." Joep van Ruiten Hij was ruimtevaart- ingenieur en twintig jaar. Een grote toekomst in de wetenschap voor zich. En zij, ach, zij zou, net zoals jonge mensen uit haar vaderland na een paar jaar Europa terug naar huis gaan. Het liep een tikje anders voor Engelse Dave Inker en Nieuwzeelandse Hilary Hamilton. Tien jaar vormen ze nu al het muzikale duo Inker Hamilton, met als thuisbasis München. In Duitsland zijn ze vrij bekend, gerespecteerd om hun frisse aanpak van de wat te boek staat als Middle of the Road- popmuziek. Begrijpelijk, als je bijvoorbeeld hun nieuwe CD 'Poetry in Motion' hoort. Dave Inker en Hilary Hamil ton vormen een eenheid. Als duo worden ze nu pas hier geïn troduceerd. Eigenlijk is dat ei genaardig. 'Poetry in Motion' was in de zomer van 1992 een top tien hit in Duitsland, vorig jaar scoorde het nummer hoog in Noorwegen. Is het niet vreemd om nu in Nederland te komen praten over wat in de business geldt als 'oud' werk? „That's life", zegt Hilary. „Het is een kwestie van politiek van de platenmaatschappijen. Ons maakt het niets uit. We zijn blij met de ontvangst van de single en het album in Nederland. Nie mand kan er iets aaii doen dat ze niet tegelijkertijd overal worden uitgebracht." Hilary: „Zo'n jaar of twaalf gele den ben ik naar Europa geko men. Daarmee ben ik geen uit zondering. hoor. Zo veel jonge mensen uit Nieuw-Zeeland trek ken naar Europa. En het gekke is: Amerikanen 'doen' Europa Het zangduo Dave Inker en Hilary Hamilton. foto GPD eventjes, in een paar weken, al thans dat was toen zo. Maar wij vestigen ons voor een bepaalde tijd ergens. „Ik heb in Engeland gewoond en in Spanje en in Griekenland. Al lerlei baantjes gehad, gewoon om de kost te verdienen en het geld voor de volgende reis. Wel maakte ik in mijn vrije tijd altijd muziek, gewoon voor de lol. Op een gegeven moment kwam ik in Duitsland terecht. Op een cam ping. Tegen die tijd kon ik een paar talen spreken en ik werd in gehuurd om de gasten van de camping te ontvangen en te be geleiden. Muziek maakte ik nog dagelijks: blues. jazz. Via een kennis kwam ik toen in contact met Dave." Dave woonde op dat moment al een paar jaar in Duitsland. Dave: „Ik was heel jong in Enge land afgestudeerd als ruimte vaart-ingenieur. Ik was twintig. En ik dacht: Ik ga me nu nog niet voor waarschijnlijk de rest van m'n leven binden, ik had nog niets van de wereld gezien. Ik dacht: ik ga eerst reizen voordat ik m'n definitieve beslissing neem. Dus pakte ik m'n koffer en nam m'n gitaar mee. Zonder mu ziek kon ik niet. Ik heb bijna mijn hele leven gespeeld. Folkachtig: als je goed luistert hoor je die achtergrond nog steeds in onze composities terug." Hilary: „Toen ik Dave ontmoette had hij echt al een solocarrière opgebouwd. Nadat ik bij hem had voorgezongen, vond hij dat ik een aardige stem had." Dave: „Ze is een pracht van een zange res." Hilary: „Hij vond het goed dat ik bij zijn optredens meespeelde. Zo is het begonnen. Na verloop van enige tijd speelden we een nummer samen en weer later gin gen we samen songs schrijven. Toen brak het ogenblik aan dat we besloten als duo verder te gaan. We hebben alleen een ding afgesproken: we hebben gezegd: 'Als we over twee jaar nog louter in het clubcircuit spelen, dan houden we er mee op." Dat hoefden ze niet. Al in 1983 werden ze door Chris de Burgh uitgenodigd om als 'special guests' op te treden in zijn 'Geta way Tour' in de Benelux en Duitsland. En tussen die tijd en nu maakten Dave en Hilary als 'Inker Hamilton' zes albums. Ze hadden zelfs een hit in diverse Europese landen met het num mer 'Dancing into Danger'. Zodat het duo zich dezer dagen mag verheugen in een vaste kern van fans in Duitsland en een groeiende schare bewonderaars elders. Dave: „Bij het schrijven merk je het al: we vullen elkaar aan. Mijn wortels liggen nog steeds in de folkmuziek. Hilary's achter grond is meer jazzy getint, zodat ik kan zeggen dat haar invloed maakt dat ons repertoire meer eigentijds is." Els Smit Schrijf uitsluitend het gevonden sleutelwoord op een briefkaart en stuur deze naar onze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Vermeld uw naam. adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VW- bon van 50.-. Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25.-. 1. editie; 6. overrompeling; 11. lor: 12. beteuterd; 14. onwrik baar; 15. muzieknoot; 17. ver voermiddel; 19. pluk; 20. land bouwwerktuig; 21. meisjes naam; 23. insekt: 25. fout; 26. bil- jartstok; 27. insekteneter; 29. to venarij; 31. Joegoslavische munt; 32. serie; 34. zuster; 35. toonladder; 36. wig; 37. kwade trouw; 40. streep; 41. haaruitval; 42. insekt; 45, klasse; 47. bewaar plaats; 49. en andere (afk.i; 51. gomhars; 52. pers. vnw.; 53. stad in België; 55. pijn; 56. telwoord; 58. drinkplaats; 59. goed; 60. sterrenbeeld; 61. strijdperk; 62. nageslacht; 63. deelgenoot; 65. schrijfartikel; 67. alc. drank; 68. lengtegraad; 70. gevleugeld dier; 72. maanstand; 73. genoeg; 75. inhoudsmaat; 78 tweetal; 80. deel v.e. boom; 82. duivenver- blijf: 84. onwezenlijk: 87. ton; 89. groots; 98. tijdperk: 99. metaal soort; 100. holte; 102. edelgroot- achtbaar: 103. voorzetsel: 104. mannelijk dier; 106. bevel: 108. voegwoord: 109. dik. 110. boom. 112. vaas: 114. veekoek: 115. be roep. 1. klok; 2. ontvangtoestel; 3. waagstuk; 4. bijbelse naam: 5. boom: 6 voorzetsel; 7 helden dicht; 8. knaagdier; 9 Vlaams (afk.i; 10. kamhagedis; 13. voor zetsel; 16. deel v.e. ei; 18. dauw; 19. aanwijzend vnw.; 20. op recht; 22. ongevuld: 24. gereed schap; 25. klein; 26. onbehaard; 28. maanstand; 30. balspel: 31. tot rouwbeklag (Franse afk.i; 33. jus; 35. halt; 38. cadans; 39. stok; 41. wiel; 43. strafwerktuig; 44. dictator; 46. deel v.h. servies; 47. dorpel; 48. merci; 50. maand v.h. jaar; 52. legeronderdeel; 54. hou ding; 55. kade; 57. bewonderaar; 58. verdwenen; 64. elp; 66. keur; 69. vod; 71 deel v.e. schip; 74. in sekt; 76. treuzel; 77. jongens naam: 79. wijs; 81. reisgoed; 82. duo: 83. verbond; 85. paard; 86. loven; 87. toestand van rust: 88. stijfkramp; 90. muzieknoot; 93. als boven (afk.i: 95. gezet; 96. bundel; 99. kansspel: 101. on buigzaam; 104. snavel; 102. pers. vnw.: 107 papegaai: 109. Ver enigde Naties (afk.). 110. pers. vnw.; 111. rivier in Italië: 113. nummer (afk. Sleutelwoord kruiswoordraadsel: 31-4-93-53-115-34-99-48-84-105-24 De prijswinnaars van de doorlo per van afgelopen zaterdag zijn: E. Tanis, Roggekamp 47, Den Haag (VVV-bon 50,-). De VVV-bonnen van 25,- gaan naar: K. Goedhart-de Munnik, Vrijlandstraat 52, Middelburg; Mw. J. Oostdyk-Dooms, Bea- trixstraat 30, Terneuzen en M. Schipper, v.d. Biltlaan 71, Ka- pelle. De prijzen worden binnenkort toegezonden. combinatiemyoop amortisatieorde leraartapslrier agaalwetendkorf malkaarsioeinde iliasnislebstok testpaspoortwet estrikkarnemelk indientekstueel terugeigenosaka tremeleosineboa hguilklitpasser eemduimstoktulp sneersemesterte essentieleerdek Oplossing vrijdag zaterdag alarmbel cynsbaar hazevoet a p a t i s c h ringetje i m t a t o r a m a 1 g a a m De woorden op de eerste en derde vertica le regel zijn: Zacharia en Tanzania. Het sleutelwoord luidt: 'jobsvriend' OPNIEUW heeft België zegels gewijd aan jubilerende dag bladen. Dat gebeurde 24 maart ter gelegenheid van respectievelijk het 100-jarig bestaan van Le-Jour- Le-Courrier en het 75-jarig bestaan van La Wallonië. Beide Franstali ge dagbladen. De zegels, elk in een waarde van 16 frank en in een opla ge van 6 miljoen, tonen de respec tieve voorpagina's. Eerder werden zegels gewijd aan: Le Soir en Het Laatste Nieuws (12 december 1987, twee x 9 ff.) en De Gazet van Antwerpen en Het Volk (2 november 1991, twee x 10 fr.i. Op 26 maart 1894 nam de nog jonge Belgische Arbeiderspartij het Charter van Quaregnon aan. In dit manifest stond ondermeer dat de 'natuurlijke en geproduceerde rijkdommen moeten worden be schouwd als gemeenschappelijk erfgoed van de mensheid'. Het Charter wordt 28 maart herdacht door de uitgifte van een 16 fr.-zegel (oplage 6 miljoen) met daarop een detail van het schilderij 'La Chute du Veau d'Or' (De Val van het Gou den Kalf) van de schilder Fernand Allard l'Olivier, dat naar het Char ter van Quaregnon verwijst. Op het schilderij wordt het Gouden Kalf door arbeiders van zijn sokkel getrokken, hetgeen met gejuich werd begroet. Eveneens 27 januari verscheen een blokje met 4,20 Fm-zegels (oplage 700.000 stuks) gewijd aan de Olym pische Winterspelen en het 100-ja- rig bestaan van het IOC. Op de ze gels Finse wintersporters. De 100ste geboortedag van de beeldhouwer Wainö Aaltonen (1894-1966) werd 8 maart gememo reerd door de uitgifte van twee 2,00 Fm.-zegels (oplage beide 5 miljoen) met daarop details van zijn beeld houwwerk 'Vrede' in Lahti. JERSEY - Voor het eerst sedert het Kanaaleiland Jersey met Eu- ropa-(CEPT)-zegels komt (1981) heeft men gekozen voor paren. De ze Europa-zegels, die dit jaar als gemeenschappelijk thema 'grote ontdekkingen' hebben, en die 5 april uitkomen, voeren ons terug naar de grijze oudheid. Op twee 23p-zegels leen doorloper) toont links de in 1881 ontdekte kloof La Cotte de St. Brelade en trekken (250.000 jaar geleden) mannen in de paleolische tijd een beest de bergen op en op twee 30p-zegels zien we links de uit 4.000 jaar v. Chr. daterende graftombe La Hou- ge Bie en rechts honderd mannen die een 20 ton zware steen naar de tombe slepen. Jersey komt 5 april ook voor het eerst met een uit vijf zegels be staande katten-serie. Op een 18p- zegel zit een Maine Coon. Verder: 23p, een Britse kortharige, 35p, een Pers, 41 p, een Siamees en 60p, twee Non-pedigree. 4,20 SU OM I MM AM) GROOT BRITTANNIÈ - Water- verfschilderijen van de hand van His Royal Highness The Prince of Wales sieren vijf zegels die Groot- Brittannië op 1 maart uitgaf om te herdenken dat het 25 jaar is gele den (1 juli 1969) dat prins Charles tot prins van Wales werd ingehul digd. De volgende landschappen, ooit door Charles vastgelegd, sie ren de zegels: 19p, Chirk Castle, Clwyd. Wales; 25p, Ben Arkle, Schotland; 30p, The Mourne Mountains, County Down, Noord- Ierland; 35p, gezicht op Dersing- ham, Norfolk en 4lp, Dolwydde- lan, Gwynedd, wales. FINLAND In de eerste maanden van dit jaar is de Finse post met drie emissies gekomen. Het jaar werd 27 januari ingezet met een postzegelboekje waarin acht le klasse-zegels toplage 1.5 miljoen boekjes) met afbeeldingen Moom- introllen van de schrijfster/illus tratrice Tove Jansson (geb. 1914), die door haar schepping beroemd is geworden. NOORWEGEN - Tromso zal 19 april de negende Noorse stad zijn waaraan bijzondere zegels worden gewijd. Tromsö viert dit jaar na melijk zijn 200-jarig bestaan. Op een 3,50 kr.-zegel (Oplage 5.7 mil joen) staat het koninklijk stadsze gel en op een 4,50 kr.-zegel (oplage 3,7 miljoen) de kathedraal van de stad. Overigens zijn dit niet de eerste Tromso-zegels. In 1981 stond de kathedraal van de stad al op een 2,20 kr.-zegel die deel uitmaakte van een permanente gebouwen reeks. In 1990 verscheen een 10.00 kr.-zegel met een sneeuwkristal toen Tromsö het Winter Cities- congres huisvestte en in 1991 werd naar het Tromsó Satelliet Station verwezen op een van de twee Noor se Europa-CEPT-zegels (3,20 kr.). Op 19 april komt Noorwegen ook met drie toeristische zegels die ons achtereenvolgens met de kabel baan (Flóibanen) naar de top van één van Bergens zeven bergtop pen, de Flöyen, brengt (4,00 kr.. op lage 3.7 miljoen), naar Svolvaergei- ta (Lofoten. 4.50 kr.. oplage 3.7 mil joen) en naar Noorwegens popu lairste zomervakantiegebied, Ver- dens Ende. het einde van de wereld (5.50 kr.. oplage 2.7 miljoen). Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 47