Erik Herbst vraagt een eerlijke eetcultuur Kleurige sushi als Japans hapje vooraf PZC Aankleding van het restaurant Apen geven het goede voorbeeld met plantendieet a ii: Joegoslavisch eten, kan dat nog wel? vrije tijd 45 Tropisch woud als laboratorium Militairen nemen een voorproefje ZATERDAG 26 MAART 1994 De drieëenheid van Erik Herbst: eerlijk, natuurlijk, puur. De 'duizendpoot', die zich - figuurlijk gesproken - verschanst heeft in Fort, een grappig dorpje in Drenthe, niet ver van Zuidvvolde, gaat bij al zijn doen en laten uit van die drie begrippen. Of hij zich nu bezig houdt met zijn praktijk als fysiotherapeut, met zijn vak als ontwerper, met zijn hobby als culinair publicist of met zijn zijsprongetje als wichelroedeloper: de natuur heeft zijn loop. Met Erik Herbst als de helpende hand. Een van de vele bezigheden van Erik Herbst is het inrichten van restaurants. Waarbij hij ervoor zorgt, dat comfort niet wordt op geofferd aan prachtige, maar 'on mogelijke' zitmeubels en tafels. Zijn ervaringen als fysiotherapeut leggen hem daarbij natuurlijk geen windeieren. Een houten kruk je. net gereed, dient als voorbeeld. „Ga er maar op zitten", nodigt hij uit. „De vorm van het zitvlak zorgt ervoor, datje ook na uren niet moe wordt." Ook bij de verdere aankle ding van een restaurant spelen de begrippen 'eerlijk, natuurlijk en puur' een overheersende rol. „Heel wat restaurateurs zijn ge neigd de ruimte vol te proppen met tierelantijnen en prullaria. Vaak rechtstreeks afkomstig uit de plas tic imitatie-maatschappij. Doek jes, prulletjes, slechte kasten, alle maal zonder enig respect voor de ruimte. Zo zonde! Wat ik in zo'n ge val ga doen, is de goede elementen eruit pikken en die gebruiken. Vaak is het heel eenvoudig wat ik ontwerp. Toevoegen en weglaten brengen me uiteindelijk precies waar ik wezen wil: eerlijk werk. Waarbij ik de kijklijn laag hou. Schilderijen hangen vaak veel te hoog. Leuk als je staat, maar zitje eenmaal, dan is elke verhouding zoek. Kaarsen plaats ik op lange kandelaars, zodat het licht van bo venaf op de tafels valt. Rust in je kijkruimte. daar gaat het om. En licht dat van boven komt, is veel plezieriger. Een boeket hier en daar: prachtig. Maar doe er iets mee. Maak het spannend, bijvoor beeld door er een toefje blauw in te doen. De tijd tussen de bestelling en het daadwerkelijk aan tafel gaan. moet plezierig worden opge vuld. En wat is er aardiger dan naar verrassende nieuwe dingen te kijken." Keukenhoven Hoe het prima kan, is te zien in het onlangs verschenen boek 'Keu kenhoven', waarvoor Erik Herbst samen met tuinarchitect Arend Jan van der Horst en fotograaf Kees Hageman Nederland en Bel gië doorkruiste. Op zoek naar bij zondere restaurants en uitzonder lijke tuinen. Een oprecht stan daardwerk, waarin de bloemrijke en inspirerende teksten de schitte rende foto's ondersteunen. En waarin de filosofieën van Erik Herbst op het culinaire vlak ruim baan krijgen. Over de keuken van hotel-restau rant De Swaen in Oisterwijk bij voorbeeld: 'In Nederland zal men bijna nergens een varkenskop op de menukaart zien staan. Dit is een deel van het 'jonge' varken dat overheerlijk smaakt, mits goed Erik Herbst: „Kijk eerst op de markt, dan pas in het kookboek." klaargemaakt. Tong. oren, wan gen en hersenen worden ieder op de voor hen beste wijze bereid en met een niet overheersende saus geserveerd. De varkenskop en vele andere gerechten laten merken dat hier met durf en enorme vak kennis gekookt wordt. Praten, discussieren en schrijven over lekker eten. Het hoort bij Erik Herbst als de koksmuts bij een maitre cuisinier. Toen zijn hoofd bij moeder thuis nog maar net bo ven het fornuis uitstak, kreeg hij al zijn eerste kooklessen. Met als eer ste en onvervangbare wet: kijk eerst op de markt en dan pas in het kookboek. Begin nooit met een re cept. maar speur eerst naar mooie produkten. Daar moet je wat van maken; daar moetje op inkopen. „We kookten thuis vaak gemeen schappelijk. Elk gezinslid kreeg een opdracht en was verantwoor delijk voor een bepaald gerecht, voor een bepaalde schotel. Zoiets tekentje voor je leven... gelukkig! Nu nog zal ik op de markt of in de winkel speuren naar de mooiste produkten. Even ruiken, even knij pen; er zijn groentehandelaren die dat niet zo leuk vinden, maar ik krijg zo wèl de beste tomaten, de fijnste sla en dat worteltje in top conditie. Ingrediënten, die zichzelf blijven en die geen tierelantijnen eromheen hoeven om de aandacht af te leiden. De beste tip op culinair gebied, noemt hij het. Longhaas. „Alleen de zelfslachtende slager heeft dat, want op de slachthuizen is het langwerpige stukje vlees, dat tus sen de longen van het rund zit. be stemd voor de afvalbak. Het gaat de worst in. Maar lekkerder vlees kun je je nauwelijks voorstellen. De zigeuners weten dat al eeuwen lang; ze gebruiken het in hun be faamde goulasj. Braad het als een biefstuk in loeihete olijfolie en doe het dan een kwartier in een matig warme oven. Dan loopt het sap er niet meer uit. Maak een papje van vier grote eetlepels heel fijn gesne den peterselie, het sap van een hal ve citroen, twee eetlepels mooie olijfolie, liefst Spaanse, een snufje zout, vijf heel fijn gesneden sja lotjes, grove peper en drie fijnge sneden knoflooktenen. Roer het tot het een brei wordt en laat het een half uur - niet te koud - staan. Leg dan het vlees in plakken in een cirkel op een goed warm bord en doe een flinke lepel brei op elke plak vlees. Weinig kalorieën en fantastisch lekker." Af en toe maakt een restaurateur op een aparte manier kennis met Erik Herbst. Niet zo lang geleden vertoefde hij in Duitsland in een sterrenrestaurant. „Op de keper foto Frans van den Brink beschouwd eigenlijk een restau rant van niks. maar de borden wa ren zó perfect, zó prachtig opge maakt. dat je je ogen uitkeek Ik heb toen van de restjes die overble ven steeds ook een fraaie composi tie gerangschikt. En ja hoor, na de derde gang kwam de kok het res taurant in om te kijken wie die vreemde gast was. 'We hebben ons in de keuken steeds met z'n allen over de borden gebogen die terug kwamen. Geweldig!', complimen teerde hij. Een andere keer dineerde ik in de tuin van een fraai Nederlands res taurant. Over de tafeltjes lagen oerdegelijke maar volstrekt saaie kleden. Ik heb mijn tafel toen 'ge dekt' met prachtige grote bladeren uit de tuin. Je wist niet watje zag. Even oppassen wel met de blade ren die je uitzoekt. Geen be- reklauw, want die is giftig. 'Koeieo- gen' zijn prima of komkommer- kruid met die bijna beijsde bloe metjes." Frans van den Brink Wie ontwerpen van Erik Herbst wil be kijken, kan terecht op een permanente expositie van zijn werk op domein Rei gersbos in Berendrecht bij Antwerpen. Elke zaterdag en zondag geopend. Het in het artikel genoemde boek 'Keu kenhoven' werd uitgegeven door Terra in Zutphen en kost f 135,- Veel mensen in de westerse samenleving die worstelen met voedingsproblemen, zouden er goed aan doen eens te kijken naar hun vroege voorvaderen, de apen. Katharine Milton van de Universiteit van Californiè in Berkeley heeft uitgebreid onderzoek gedaan naar het dieet van wilde primaten, zoals de chimpansees en orang-oetans. Zij is tot de conclusie gekomen dat de dagelijkse strijd om voldoende te eten uiteindelijk heeft geleid tot de evolutionaire weg naar de moderne mens. De moderne mens eet volgens Milton heel wat ongezonder dan de primaten. De biologisch an tropologe meent dat het dieet van wilde planten, dat apen tot zich ne men, ons veel kan vertellen over wat we nu echt nodig hebben aan voedingsstoffen. „Plantenkweek, veredeling, toevoegingen en de produktie van voedsel heeft veel van ons eten sterk gewijzigd. Daar door verschillen moderne voe dingsmiddelen nogal van wat onze lichamen eisen en van waartoe ze ontwikkeld zijn om te verwerken." Hoewel primaten veelal worden omschreven als omnivoren, be staat hun voedsel grotendeels uit plantaardig voedsel. Aangezien de meeste primaten tropische woud bewoners zijn. consumeren ze ge woonlijk de bladeren, het fruit en de bloemen van de tropische woudbomen en struiken. Maar het vinden van kwalitatief hoogwaar dig voedsel in de diversiteit van het tropische bladerdak kan een uitdagende taak zijn. zo stelt Mil ton. „Het idee dat eters van planten in het overvloedige tropische woud een luxeleventje leiden is een my the. Primaten mooeten dagelijks veel uren besteden aan het verza melen van voedsel." De opvallend grote hersenen van primaten to nen aan dat ze geleerd hebben hun vele voedingsproblemen op te los sen door de kracht van die herse nen. zo meent de hoogleraar uit Berkeley. Gewoonten „Primaten die in staat waren om soort en vindplaats van een grote variëteit aan voedingrijke wilde planten te leren en te onthouden, plus de diverse groeipatronen, konden direct op zoek gaan naar zulke planten wanneer en waar ze verkrijgbaar waren. Daarmee kon den ze verspilling van kostbare tijd en energie voorkomen", aldus Mil- ton. De biologisch antropologe maakte studie van twee soorten apen met verschillende eetgewoonten in de regenwouden van Panama. Ze ont dekte dat apen die een voorkeur hebben voor de alom voorradige jonge blaadjes, beduidend minder ontwikkeld waren dan apen die het moeten hebben van rijpe vruchten, waarnaar het echt zoe ken is. Vooral de herseninhoud van de laatsten blijkt veel groter. Op grond daarvan concludeert Milton dat de evolutie van de mens gestuurd is door vergelijkbare voe dingsproblemen. Veranderende omstandigheden in de Afrikaanse savannen - ongeveer vier tot an derhalf miljoen jaar geleden - heb ben de aanwezigheid van hoog waardig voedsel sterk veranderd. Daardoor werden de bewoners van de savannen, dus ook de voorou ders van de mens, gedwongen hun dieet aan te passen om niet uit te sterven. Toen mensen zich verspreiden over de wereld, stelt Milton, ont wikkelden ze nieuwe voedingge woonten, goed aangepast aan de voorhanden zijnde planten en die ren De snelle ontwikkeling van voeding en technologie van de laatste honderden jaren hebben dat beeld echter veranderd. Van daag de dag brengt de overweldi gende diversiteit in voedsel de mensen in verwarring Bovendien kan de chemische structuur van veel voedsel veranderd zijn. Balans Het onderzoek naar de voedings waarde van wilde planten, die de voorgangers van de mens zo'n vijf tig miljoen jaar aten. zou wel eens oplossingen kunnen bieden voor veel van de huidige gezondheids problemen. zo meent Milton. Sa men met haar collega's ontdekte ze bijvoorbeeld dat de bladeren en het fruit dat in het wild levende pri maten eten, rijk aan vitamine C zijn. Apen consumeren dagelijks honderden milligrammen vita mine C. Daarbij komt nog dat in veel wilde planten 'pectm' zit. een stof die cholesterol aan zich bindt, en ook nog eens een aanzienlijke voor raad vezelachtige voedingsstoffen, waarvan wordt aangenomen dat die het kankerrisico verminderen. De wilde planten hebben een goede balans van vetzuren. Ook het hoge gehalte aan het Omega 3- vetzuur komt volgens sommige onderzoekers de gezondheid ten goede. „De tropische wouden zijn een na tuurlijk voedsellaboratorium dat we tot nu toe hebben verzuimd te gebruiken", stelt Milton. „De che mische samenstelling van deze wilde planten kan ons wellicht veel vertellen over de manieren waarop ons moderne dieet is afgeweken van onze biologische behoeften." Nico Hylkema et aantal buitenlandse restaurants groeit sterk. Nederlanders eten een steeds vaker buitenshuis, en juist de kge- buitenlandse keukens profiteren hiervan. Bijna de helft van de meer dan ome 9000 restaurants in Nederland is r 'buitenlands.' Maar de zo populaire Joegoslavische restaurants hebben sinds de oorlog in het voormalige Joegoslavië moeite met hun naam gekregen. Het vorige jaar daalde het aantal eethuizen dat zich vroeger als 'Joegoslavisch' afficheerde, van 93 naar j 72. Veel exploitanten spreken nu liever van 'Balkanrestaurant'. Ivan Duricic heeft een 'Balkanrestaurant' te Amersfoort. Foto Ronald Kersten/Bell In de door het Bedrijfschap Ho reca opgestelde 'top tien van buitenlandse keukens' komt vreemd genoeg de Joegoslavische keuken niet voor. Die is daarin niet meegeteld, zegt de woordvoerder, omdat Joegoslavië geen land meer is. Niettemin: als we deze groep restaurants wel in het top tien lijst je plaatsen, dan staan ze in het midden, vlak onder de Grieken en de Turken. Waar die teruggelopen populari teit aan te wijten is. valt moeilijk vast te stellen. Aan de gerechten kan het niet liggen: die zijn precies als vroeger. Alle speciale ingre diënten die de kok gebruikt, wor den heel gewoon geïmporteerd. Zoals wijnen, likeuren en krui- denmmengsels. Oorlog of niet. de restaurateur kan als vanouds alles kopen. In het hart van Amersfoort ligt Balkanrestaurant Ivan. De eige naar. Ivan Duricic, woont al 26 jaar in Nederland. Hij is afkomstig uit het oosten van Kroatië. Vroeger heette zijn zaak 'Joegoslavisch res taurant Beograd'. maar volgens hem komt juist alle agressie uit die vroegere hoofdstad van het land dat niet meer bestaat. Toch wijst Ivan voor de terugloop van het bezoek niet uitsluitend de oorlog aan. en de gevoelens die dat ook bij Nederlanders oproept. De algehele recessie en een aantal plaatselijke omstandigheden kun nen ook wel oorzaak zijn. Invloeden De regionale verschillen in kook- stijl die in het voormalige Joego slavië zelf een vrij belangrijke rol spelen, zijn in Nederland wat min der aan de orde. De smaak van Ne derlanders en de gerechten die ze tijdens hun vakantie genoten, zijn hiervan de belangrijkste redenen. Er is dan ook grote overeenkomst tussen de menukaarten van res taurants die hier de 'Joegoslavi sche' keuken voeren. De oorspronkelijke keukens wer den zowel door Turkije als Italië, Oostenrijk en Hongarije beïn vloed. De stijl van kruiden en ook de gevulde kool- en wijnbladeren zijn zelfs terug te voeren tot het grote Byzantijnse Rijk van om streeks het jaar 800. Op het menu staan altijd rijst en aardappelen, vaak in combinatie zelfs, en verschillende soorten vlees, dikwijls van de grill. Van de groenten komen vooral kool, uien. tomaten, paprika's en aubergines in aanmerking. Yoghurt is. zoals overal op de Balkan, een belang rijk voedingsmiddel, maar daar van vinden we op de menukaarten van de restaurants in Nederland niets terug Wij hebben liever een ijsje na. Voorproefje Gastheer Tomy van restaurant Pula uit Breda heeft absoluut geen moeite met de naam 'Joegosla visch'. Akkoord, ook hij voert de Balkankeuken, maai- zijn zaak is toch echt een Joegoslavisch res taurant. Zeifis hij Servier, maar de Amersfoortse Kroaat Ivan Duricic is een heel goede vriend van hem. En tot zijn vrienden in Nederland rekent hij ook Sloveniers en Bos- niërs. Overigens hebben, volgens Tomy. de islamitische Bosniërs veel minder bezwaar tegen var kensvlees dan bij voorbeeld Tur ken. Hij heeft het druk. hij is tevreden. Misschien is het iets stiller dan een aantal jaren geleden, maar ook To my wijt dat aan de algehele reces sie. en zeker niet aan de oorlog. Elk weekeinde heeft hij tientallen re serveringen Hij signaleert zelfs een geheel nieuwe categorie bezoe kers: militairen die naar voormalig Joegoslavië zullen vertrekken en met hun familie bij hem een 'voor proeve' komen nemen. Martin Huijstee Vorige week beloofden we een recept voor sushi, een Japanse snack met rijst als ba sis. Nu zijn er verschillende soor ten sushi, variërend van heel eenvoudig tot heel ingewikkeld. Sommige zijn goedkoop te ma ken. andere vragen om dure in grediënten. De koks in Japanse sushi-bars doen er jaren over om het vak van het sushi maken te leren. Het vormen van ovale rijstballetjes waarop een stukje rauwe vis wordt 'geplakt' is een hele kunst. In de sushi-bars ma ken ze er een show van. Zo ver willen we niet gaan. We houden het op de eenvoudigere 'maki sushi', ofwel sushirolletjes waar van we schijfjes afsnijden. Door de vulling van rijst met kleurige elementen als tomaat, garnaal, inktvis, omelet en stripjes rode en groene paprika is het effect groot. Als we ze serveren op een zwart bord is het showelement optimaal. Sushi serveer je als snack bij de borrel of als een hapje vooraf. Moeilijk is het niet en de ingrediënten zijn in de to ko te koop. Voor sushi is het volgende no dig: een pakje nori (dat is een groen zeewier dat in dunne vier kante vellen wordt verkocht), een kleinkorrelige rijst, bij voor keur Japanse maar risottorijst is een geschikte vervanger, een kwart kop rijstazijn, 1 eetlepel suiker, een halve theelepel zout, een eetlepel mirin (zoete Japan se rijstwijn), een eetlepel maï zena, 3 eieren, een handje ge kookte garnalen, wat gekookte inktvis, een stukje groene pa prika in dunne stripjes en ge schild, een kleine gepelde to maat, alleen het vruchtvlees en zonder de pitten, olie om een omelet te bakken, vermengd met een paar druppels sesamo lie. Verder hebben we een bam boematje nodig om de sushi zo stijf mogelijk te kunnen oprol len. In toko's en Chinese winkels zie je soms bamboe placemats die hiervoor heel geschikt zijn. Rol de sushi met behulp van een bamboematje op en zorg dat u niet te veel vulling neemt, want dan krijgt u geen mooie rolletjes. foto Rien van Reems te is om de maïzena eerst in de mirin op te lossen, dat voorkomt klonteren. We bakken nu in de olie drie dunne omeletjes. Intus sen neemt u de vellen nori en die legt u met de glanzende kant te gen elkaar. Beweeg de nori over een vlam tot ze een beetje lichter groen worden. Leg een vel van het zeeivier op het bamboe matje. Leg daarop een laagje rijst, zo dat driekwart is bedekt en bovenaan een kwart van het vel nori onbedekt blijft. Leg op de rijst een omeletje en dan in het midden van links naar rechts een strip van garnaal, inktvis, tomaat en paprikareep jes. Ga nu de sushi rollen door het bamboematj$ naar boven toe op te rollen. Maak het matje steeds even los opdat het niet meegerold wordt in de sushi. Het is de bedoeling de sushi zo stijf mogelijk op te rollen. Het laatste stukje nori plakken ive met een beetje mirin vast. De rol letjes leggen we een half uurtje in de koelkast en daarna snij den we er dikke plakken van die we op een bord leggen om rond te delen. Volgende week een Indiaas hap je: samoosa. Bereiding: we beginnen met het koken van de rijst. Die moet niet te droog zijn. Eerst wassen we de rijst door een aantal malen goed te spoelen met koud water tot het spoelwater helder is. Dan zetten we de rijst op met twee vingers water er boven en met een deksel op de pan. Laat het water op hoog vuur aan de kook komen en draai de warmtebron dan laag. Als de rijst gaar is schenken we er beetje bij beetje het mengsel over van rijstazijn, dat we hebben aangemaakt met de suiker en het zout. Terwijl we de 'sushi-azijn'want dat is het nu, met een houten lepel door de rijst roerenwapperen we er met een waaier of een opgevomven krant boven, zodat de azijn ver dampt en een glanzend laagje achterlaat op de rijstkorrels. Nu kloppen we de eieren los en mengen die met de mirin en maï zena en een snufje zout. Het bes- Rien van Reems

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 45