Vluchtheuvel in de dagelijkse rat-race PZC vrije tijd ZATERDAG 26 MAART 1994 43 Koffie Zo bracht Piggelmee in 1930 namens Van Nelle koffie aan de man. foto Frits de Haan Collectie Archief Douwe Egberts Rotterdam Pas aan het begin van de 19e eeuw werd het vuur geblust met wetenschappelijke feiten: tussen de tientallen chemische be standdelen van koffie, werd cafeïne ont dekt. Toen ook werden onder aanvoering van de Volksbond tegen misbruik van al cohol zogeheten volkskoffiehuizen ge opend. massale gelegenheden voor arbei ders. Koffie was de ideale opponent van alcohol: in plaats van zich laveloos te zui pen, werden arbeiders opgepept. De pro- duktiviteit was gewaarborgd. Ziedaar de historische achtergrond van de koffieau- tomaat op de werkvloer. Verslaafd Bij zijn introductie in Europa, rond 1650, was koffie een luxe-artikel. Een eeuw la ter, zo blijkt uit boedel-onderzoek, had elk huishouden wel een bus in voorraad. De absolute doorbraak in ons land vond plaats na de oorlog, na de invasie van me dialand door de reclame. Nu, bevestigt de Zutphense koffieverkoper Wassink, heeft reclame geen enkele invloed meer op de hoeveelheid koffie die gekocht wordt, al leen op het merk. „De enige doelgroep die we als kofïïeverkopers moeten zien te van gen zijn jongeren tussen de veertien en achttien. De rest is al verslaafd." 'Is er koffie na de dood?', vroeg een uiterst serieuze ondernemer vorig jaar nog via honderden Publex-borden in het hele land. Dat schetst aardig nauwkeurig tot op welk niveau van het menselijk bewust zijn koffie is opgeklommen. Van koloniaal luxe-artikel tot primaire levensbehoefte. Het effect van koffie op het menselijk li chaam is toch nog altijd omstreden. Be wezen is dat cafeïne alertheid en concen tratievermogen verhoogt en ook de stof wisseling iets versnelt. Cafeïne stimuleert, anders gezegd, het centraal zenuwstelsel. Uit onderzoek van het wetenschappelijk centrum voor koffie-informatie in Londen (het COSIC) blijkt dat een 'normale' dosis cafeïne zowel reactievermogen als tempo van informatieverwerking in de hersenen met 10 procent kan verhogen. Verder gaand onderzoek toont aan dat cafeïne zelfs tot verminderde vatbaarheid voor depressies kan leiden. De versnelling van de stofwisseling door koffiegebruik is minimaal. Als hulpmid del bij het lijnen heeft koffiedrinken dus slechts geringe waarde. Een kopje koffie van 150 milliliter bevat gemiddeld 80 milligram cafeïne, oploskof- fie ongeveer 60 mg, een blikje cola 40 mg en een kopje thee ook 40 mg. Cacao en chocola bevatten veel geringere hoeveel heden cafeïne en in 'cafeïne-vrije' koffie (goed voor zo'n tien procent van de totale consumptie in Nederland) zit gemiddeld nog zo'n 3 mg per kop. Sociale dwang Is cafeïne verslavend? Ja, maar volgens wetenschappers is de sociale dwang om regelmatig koffie te drinken groter dan de psychoactieve of fysieke. Cafeïne komt niet voor op internationale lijsten van middelen die de gebruiker afhankelijk maken dan wel bij misbruik tot ernstige gezondheidsrisico's leiden. De verslavende werking van koffie blijkt beperkt. Regelmatige gebruikers die op eens 'droogstaan', krijgen veelal wel met afkickverschijnselen te maken, zoals hoofdpijn en algehele lusteloosheid. Die symptomen blijven meestal niet langer dan enkele dagen, waarna de verslaving geen enkel spoor nalaat. In tegenstelling tot de meeste andere pepmiddelen vraagt het lichaam bij gewenning aan cafeïnege- bruik ook niet om toenemende hoeveelhe den. Een stabiele dosering blijft dezelfde kick geven. De vraag dringt zich op waarom onze wes- terburen, de Britten, zo hardnekkig de voorkeur geven aan thee boven koffie. Ei landers-koppigheid vormt geen afdoende verklaring. Is de Engelse volksaard zach ter dan die van de Nederlanders? Mis schien iets vriendelijker, net als het Engel se landschap, of eleganter als de Engelse architectuur? Pim Reinders moet niets hebben van zul ke fijnzinnige overwegingen. „Groot-Brit- tannie was nog vóór Nederland een koffie drinkend land. De nationale drank is toch thee geworden, omdat de Oost-Engelse Compagnie het monopolie op aanvoer van koloniale waren had en beter kon ver dienen op thee. Koffie kwam vooral in Ne derlandse handen." De Britse voorkeur voor thee vloeit dus louter voort uit economisch belang. Is de wereld niet hard? Neem een bakkie troost. Stephen D. Teeuwen De tentoonstelling Koffie in Nederland wordt van 27 maart tot en met 19 juni gehouden in de drie Delftse gemeentemusea: Het Prinsenhof, Nusantara en Lambert van Meerten. De musea zijn 's maandags dicht Een passe-partout kost 10 gulden Wat zou Nederland zijn zonder koffie? Een kille vraag! Het aftreksel van het gladde donkerbruine boontje is voor 99 van de 100 Nederlanders in de woelige zee van het dagelijks bestaan een anker voor ziel en lichaam. Napoleon voerde het in als officiële legerdrank, terwijl een Amerikaanse generaal de overwinning van de geallieerden in de Eerste Wereldoorlog toeschreef aan de overvloedige aanvoer van brood, spek en koffie. En vandaag de dag wordt het in kopjes, bakken en sloten aangesleept als brandstof voor het maatschappelijke leven. Drie Delftse gemeentemusea openen morgen (27 maart) een tentoonstelling over en rond koffie. Koffie. Nederland drinkt er zestig mil joen kopjes van per dag, zeg maar vier per persoon. In '92 importeerde Ne derland ruim 150.000 ton koffie. Gemeten naar de consumptie per hoofd van de be volking (ongeveer 8,5 kilo per jaar), neemt ons land de vijfde plaats in op de wereld ranglijst. Alleen de Scandinaviérs leuten meer. In voorbije eeuwen werden aan koffie ma gische krachten toegedicht. Een Engelse geneesheer aan het eind van de zeventien de eeuw zette het in als wondermiddel te gen ziekten variërend van schurft tot scheurbuik. Een concurrerende collega waarschuwde daarentegen dat inname van de zwarte vloeistof, vooral aange lengd met melk, zou leiden tot melaats heid en een wisse dood. Ook tegenwoordig geniet koffie een bijna magische uitstraling. „Koffie is een gezel ligheidsdrank", zegt een brochure van de Amsterdamse stichting Koffie Informatie Bureau. Maar dat is, hoe vleiend ook, een grove onderwaardering. Koffie is de brandstof van ons maatschappelijk leven, start én finish van de dagelijkse race tegen de klok, vluchtheuvel voor wie het onder weg allemaal te veel wordt. Vergaderaars beginnen niet voor de koffiejuffrouw ge weest is, bezoek blijft alleen als de koffie kan op tafel staat, dramatische ervarin gen zijn pas te verwerken als het slachtof fer een dampend kopje aan de bevende lippen heeft gezet. Koffie is onmisbaar. Macht laat zich in deze hoek van het heel al vooral uitdrukken in economische ter men en ook op dat punt gooit de koffie boon hoge ogen: op aardolie na is koffie het grootste wereldhandelsprodukt. Onstuitbaar De triomftocht van koffie is door de eeu wen heen onstuitbaar gebleken. Waarom? Pim Reinders, co-auteur van het boek Koffie in Nederland, vier eeuwen cultuur geschiedenis, heeft uit archieven en ge sprekken drie redenen gefilterd: cafeïne, industrialisatie en reclame. „Thee en cacao waren er eerder dan koffie, maar koffie bleek een snellere en sterkere werking te hebben", vertelt Reinders. Be halve als afwisseling voor thee, maakte koffie ook furore als vervanging van bier en wijn, vooral vanwege het pep-effect. Napoleon besloot het gelal onder zijn manschappen tegen te gaan door koffie als officiële legerdrank te introduceren. „Sterke koffie in grote hoeveelheden scherpt mijn zinnen", sprak Napoleon vol gens The Little Coffee Book van Jennie Reekie. Ook in huiselijke kring verdrong het stimulerende kopje koffie bij het ont bijt de bierpap van weleer. Hoe koffie precies ontdekt is weet nie mand. In ieder geval komt de koffieplant oorspronkelijk uit het huidige Ethiopië. In Jemen werd rond de zesde eeuw al drank van de koffiebes gemaakt. Van het 'boontje' in de rode bes werd echter pas in de dertiende eeuw koffie gebrouwen zoals wij die nu kennen. Het eerste koffiehuis opende in de vijftiende eeuw de poorten in Mecca en koffie werd zo populair dat het toen al de plaats innam van alcohol. De Arabieren, behalve oorlogszuchtig en hartstochtelijk, waren ook kiene zakenlui. Ze stelden hun monopoliepositie veilig via een uitvoerverbod voor koffiebonen. Een kloeke smokkelaar bracht toch wat bonen naar India, waar de plant later door Nederlandse kolonialisten werd ontdekt en naar Java overgebracht. De koffieplan tages van Java, waar Batavus Droogstop pel over verhaalt in Max Havelaar, waren lange tijd de belangrijkste ter wereld. Onruststoker Tegen het eind van de zeventiende eeuw waren in alle grote steden van Europa lu xueuze koffiehuizen ontstaan. Omdat kof fie geest en zintuigen stimuleert, waren deze huizen vooral ontmoetingsplaatsen voor intellectuelen, kunstenaars, dichters en schrijvers. Het hedendaagse café lijkt niet meer dan een slappe imitatie van de ze vroegere denkholen. De Turken noem den hun koffiehuizen 'scholen der wijzen'. Er wordt gezegd dat de zaden van de Fran se revolutie gezaaid zijn in het Parijse Ca fé Foy en die van de Amerikaanse opstand in koffiehuis De Groene Draak in Boston. In Engelse koffiehuizen werden mannen van gelijke gezindte geïnspireerd om roemruchte instellingen op te richten als de Londense beurs en de vermaarde Lloyds verzekeringsmaatschappij. Op de beurs in Londen heten assistenten nog al tijd 'waiters' (obers). Verzet bleef niet uit. De politiek maakte zich zorgen over wat er in de koffiehuizen allemaal werd bekokstoofd. Behalve als sociale onruststoker werd koffie boven dien ook plots een bedreiging voor de volksgezondheid: het 'medisch debat' kwam op gang. Dat debat was op z'n zachtst gezegd chaotisch. Voor- en tegen standers sleepten de vreemdste argumen ten aan. Pim Reinders vertelt: „Boeken verschenen waarin artsen koffie aanpre zen als middel tegen alle problemen met hoofd, hart, ademhaling, maag en stoel gang. Tegenstanders verklaarden dat kof fie juist de meest gruwelijke ziekten aan wakkerde." De eerste bestelauto van Van Nelle. Otterpark In het nieuwe otterpark Aqualutra te Leeuwarden staat het zoetwatermilieu centraal. Naast otters zijn er onder meer bevers, bunzingen en ooievaars te zien. Bezoekers kunnen de otters bekijken vanuit een onderwatertunnel. Het mi lieu-educatieve attractiepark is het ge hele jaar open. Jeugdherbergen Ga toch weg! is de titel van krant die de Nederlandse Jeugdherberg Centrale (NJHC) heeft uitgebracht om de aan dacht te vestigen op allerlei recreatieve mogelijkheden voor groepen. Survivals, mystery-weekends, feesten op een kas teel, watersportweekenden, duinsafari's, fietsarrangementen - de NJHC dient het allemaal panklaar op, uiteraard vooral met de bedoeling de bezetting buiten het hoogseizoen te verbeteren. Een over nachting met ontbijt is in de herbergen al mogelijk voor 23,50, een driedaags arrangement wordt aangeboden voor 99,- per persoon. Voor groepen gelden speciale tarieven. Beatlesdag Beatles-memorabilia, platen en boeken zijn te vinden op de vijftiende Beatles dag die op zaterdag 2 april in de Meer vaart in Amsterdam de jaren zestig laat herleven. Er zijn markten, een ruilbeurs, veiling en live optredens, onder andere van een Liverpoolse band die Beatles hits vertolkt. Gastsprekers, onder wie de zus van George Harrison, vertellen over de ex-Beatles. De beurs is open van 10 tot 17.30 uur. Toegangsprijs: 17,50. Boekenmarkt In het Universiteitsgebouw Transito rium I aan de Leuvenlaan in Utrecht (Uithof) zal donderdag 31 maart van 10.30 -18 uur een grote tweedehands boe kenmarkt worden gehouden. Antiqua riaten uit het hele land nemen deel. Het aanbod loopt uiteen van kinderboeken en kookboeken tot literatuur, kunst, at lassen, posters en grafiek. Parachutespringen Het Nationaal Parachutisencentrum op het vliegveld Teuge bij Apeldoorn houdt op 2e paasdag 4 april van 11-18 uur open huis. Alles wat bij parachutespringen komt kijken kan dan van dichtbij wor den bekeken. Ook worden films ver toond en krijgen de bezoekermonstra- ties te zien. Natuurlijk kan men ook zelf een parachutesprong maken. Gregoriaans Kasteel Huis Berg in 's-Heerenberg, een van de mooiste en grootste kastelen van ons land, vormt het fotogenieke decor voor Gregoriaanse gezangen door Scho- la Cantorum (op eerste paasdag) en een optreden van het Wagenings Kleinkoor (op tweede paasdag). De middagconcer ten beginnen om half twee. Op beide da gen is de kapel geopend en is de munt meester van het kasteel aan het werk te zien. Openingstijden: 11 tot 16 uur. Vliegen in Dakota De Dutch Dakota Association (DDA) houdt zondag 10 april een open dag in Hangar 3 aan de Thermiekstraat op Schiphol-Oost. Behalve een DC-3 Dako ta, waarmee rondvluchten worden uitge voerd, is een Dakota te bezichtigen waar aan herstel- en onderhoudwerk wordt uitgevoerd. In stands zijn modelvliegtui gen te zien en de bezoekers kunnen naar filmvoorstellingen. Een rondvlucht met de Dakota komt op 135 gulden en wie dat doet is tevens lid geworden van de Stich ting DDA. Otters spelen de hoofdrol in het park Aqualutra te Leeuwarden. Verzamelaars bijeen Collectionneurs op alle mogelijke gebie den verzamelen zich op vandaag, zater dag, en morgen, zondag in Utrecht. On der auspiciën van de Stichting Verzame lend Nederland veranderen zij de Grote Veemarkthal aan de Sartreweg in een reusachtig verzamelmuseum. De beurs is beide dagen geopend van 9.30 tot 17 uur. Goud. edelstenen, mineralen, fossielen en andere schatten uit de aardkorst schitteren op de 33ste Internationale Mi- neralenbeurs die dit weekeinde in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag wordt gehouden. Plankgas mag Snelheidsfreaks die er van houden plankgas te rijden, maar op de openbare weg door de Wegenverkeerswet in toom worden gehouden, kunnen zich naar har telust uitleven op het circuit van Zand- voort. De Dutch Racing School heeft een foto G PD nieuw programma samengesteld, waar bij deelnemers op vaste dagen gebruik kunnen maken van alle racefaciliteiten die het circuit te bieden heeft. Zo'n kennismakingsdag duurt van ne gen tot vijf uur en omvat onder meer zelf rijden in een Formule Ford racewagen, meerijden als co-driver in een Sportscar en een Porsche Cup-auto, Go-kart com petities. rijden in een Quad door de dui nen, en een slip- en slalom competitie. Deelnemers moeten wel in het bezit zijn van een rijbewijs. De kosten bedragen ongeveer 300 gulden. De kennismakings- dagen worden gehouden op 10. 25 en 29 april en 9 en 12 mei. Rijnreis in Museum De Rijn is al eeuwenlang een bron van inspiratie voor componisten. Beethoven. Schumann en Wagner zijn daarvan de klassieke voorbeelden. Maar ook moder ne componisten toonzetten hun liefde voor de imponerende stroom. Beroemd is ons eigen „Ja zo'n reisje langs de Rijn, Rijn. Rijn" en de smachtende schlager 'Warum ist es am Rhein so schön?". Het antwoord op die vraag is te vinden op de tentoonstelling 'De Rijn 1870-1930' in het Maritiem Museum Rotterdam. Op de tentoonstelling loopt de bezoeker als het ware stroomopwaarts langs de Rijn, van Hoek van Holland tot het Bo- denmeer. Voor kinderen van 8 tot 10 jaar is een Rijnspel gemaakt dat op de ten toonstelling gespeeld kan worden. De Rijn 1870-1930 is te zien van 1 april tot en met 11 september. Het Maritiem Mu seum staat aan de Leuvehaven in Rot terdam (Metro: Beurs). Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag 10-17 uur, zon- en feestdagen 11-17 uur. Tol in Frankrijk De toltarieven voor de Franse autowe gen zijn begin maart met 5 procent ver hoogd. Volgens een berekening van het maandblad Reizen gaat een rit van Lille via Parijs naar bij voorbeeld Saint Tro- pez dit jaar 322 Franse francs kosten, cir ca 111 gulden. Vorig jaar was dat nog 303 Franse francs (103 gulden). Wie met een vouwwagen of caravan rijdt, dient voor hetzelfde traject 463 Franse francs te be talen (157 gulden). De automobilist, die via Metz en Dijon naar het zuiden gaat, is 255 Franse francs kwijt (87 gulden). Voor een auto met 'aanhang' is de prijs 364 Franse francs (124 gulden). Een volledig overzicht van de nieuwe Franse toltarie ven wordt gepubliceerd in de ANWB-lan- denbrochure Frankrijk die medio april van de persen komt. In deze uitgave staan ook de prijzen, die door de exploi tanten van de Kanaaltunnel (opening in de loop van dit jaar) zullen worden ge hanteerd. DRANKFN -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 43