Kas verwarmt, koelt en ventileert zelfstandig Hovenier laat van zich horen PZC vrije tijd ZATERDAG 26 MAART 1994 3 9 Gids Lease Terra cotta Venster scherm Tuinpaden Nieuwe tuinboeken Een tuinpad van harde materialen heeft heel praktische eigenschappen en zal. zorgvuldig bestraat met natuurlijk ogende materialen (bij voorbeeld Waalstenen of 'Lakeien', beide in diver se kleuren verkrijgbaar) het decoratieve beeld van de tuin versterken. De Solar kas heeft een typische meervoudig gebroken kap. In de serie 'Alles over...' van uitgeverij Presso- foon is onlangs de nieuwe informatiegids over de tuin verschenen. De serienaam 'alles' is uiter aard ietwat pretentieus, want om werkelijk alles over een zo enorm complex gebied als de tuin te vertellen zou een tienvoudige omvang nog nauwe lijks voldoende zijn. Maar de ruim zestig pagina's van de gids geven wel over de meest in de belang stelling staande onderwerpen veel voorlichting. Ook van actuele aard. want diverse pas op de markt verschenen produkten worden belicht. De inhoud behelst aanleg en onderhoud van de tuin. verlichting, tuinmeubels, serres, zwembaden, tuinhuisjes, gereedschap. De gids is voor ƒ4.95 overal verkrijgbaar waar tijdschriften worden ver kocht. Niet alleen de auto en de keuken kun je leasen, nu zelfs ook je tuin! Een groep van ruim 60 hoveniers biedt deze mogelijkheid aan onder de naam Gardenlease. Aanleg van een tuin hoeft dan geen hoge investering ineens te vergen. Het con cept omvat aanleg en onderhoud gedurende zes jaar. Aard en intensiteit van het onderhoud kan door de klant in overleg met de hovenier worden bepaald. Het lease-contract houdt ook schadever zekering in. Voor wie eens iets heel anders wil op het gebied van tuinmeubilair is misschien het onlangs gelanceerde Italiaanse produkt 'Terra Cotta Look' een idee. Fauteuils, tafel en plantenbak zijn vervaardigd van (uiteraard weerbestendige) kunststof. Vooral het zitmeubel ziet er geweldig massief uit, ogenschijnlijk loodzwaar. Die indruk wordt nog versterkt door de terra cotta uitvoering, die het erop doet lijken dat de produkten van keramiek zijn vervaardigd. In elk geval: je ziet dit meubilair in de tuin beslist niet over het hoofd! De fauteuil meet 80 x 75 cm en is 70 cm hoog. Het gewicht is 12 kg. De tafel meet 60 x 60 cm en is 4 kg zwaar. De plantenbakken zijn in maten van 35 en 45 cm verkrijgbaar. Verkrijgbaar bij tuincentra. Hillhout heeft een variant op het tuinscherm bedacht. Behalve de normale dichte delen zijn er nu ook elementen van dezelfde grootte (90 x 180 cm) met daarin aan een van de lange zijden een driehoekig open vak. waarin een roosterwerk van latten is aangebracht. Het systeem werd op de onlangs gehouden tuinvakbeurs VTB geïntro duceerd en het won daar de 'Bezoekerspluim'. een onderscheiding die de vakbezoekers toekennen aan het in hun ogen interessantste nieuwe pro dukt op de beurs. decoratief uiterlijk verlenen, alsof er 'vensters' in de tuinafscheiing zitten. De openheid is echter weer niet zó nadrukkelijk dat de privacy erdoor wordt aangetast. Boven dien is het natuurlijk mogelijk de open gedeelten weer gedeeltelijk te maskeren met enigszins lich te begroeiing of op andere wijze. De elementen zijn vervaardigd van drukgeïmpregneerd tuin hout en zorgvuldig afgewerkt. Dichte delen kos ten 124 gulden, de open 149. Verkrijgbaar bij tuin centra. In Tsjechië is een nieuw type kas ontwikkeld. De vorm maakt al direct duidelijk dat iet een bijzondere is. In plaats van het alom gebruikelijke "Zadeldak op loodrechte wanden lebben de Solar kassen diverse lakken onder verschillende tellingen. Deze enigszins turistische vormgeving heeft :en uitgesproken functioneel loei: de zonnestraling zodanig opvangen dat van deze gratis tnergie optimaal gebruik kan worden gemaakt. De Solar kassen zijn gebaseerd op het 'solaire principe', waar bij de vorm op de wederzijdse posi tie van de geografische breedte en de stand van de zon in de loop van het jaar, maar ook tijdens de dag is afgestemd. Een Solar kas kan daardoor gedurende het hele jaar in gebruik zijn, zonder dat er in de wintertijd 'bijgestookt' hoeft te worden. Dit wordt bereikt door de lood rechte invalshoek van de zonne stralen op de zuidelijke kaswand. De stijging van de temperatuur en de lichtsterkte leveren de vereiste omstandigheden op om 's winters, bij helder weer en een buitentem peratuur tot 5 graden onder nul re sistente groenten te telen. Als de omstandigheden het toch noodza kelijk maken de kas bij verwar ming te geven, dan wordt daarbij meer dan 25 procent energie be- raturen en intensiteit, zodat het in de kas minder warm is dan buiten. De planten verdampen daardoor minder vocht en bevatten een ho ger percentage droge stoffen. Zo bereiken vruchten die in de kas worden geteeld een hogere voe dingswaarde. Dank zij de gerin gere verdamping is ook minder wa ter nodig. De Solar kas hoeft in de zomer dan Reflectie In de zomer gaat de Solar kas even eens op zelf-regulerende wijze met de zonnewarmte om. Hij reflec teert ca de helft van de invallende stralen in tijden van hoge tempe- ook niet verduisterd of gekalkt te worden. Onderzoek in de jaren van re search die aan de produktie van de Solar kassen vooraf gingen hebben aangetoond dat ze een tot 100 pro cent hogere opbrengst geven dan conventionele kassen. De nieuwe kas vangt zowel och tend- als avondzon goed op. zodat de 'plantendag' wórdt verlengd en de temperaturen constanter blij ven. Bij kwakkel vorst in de och tend zowel als bij warmteshocks wordt het gewas beschermd, wat ook bijdraagt tot opbrengstverho ging. Verder zijn Solar kassen voorzien van automatische luchtverver sing, door middel van hydrauli sche cilinders die op temperatuur reageren, zodat ze ramen zelfstan dig openen en weer sluiten. Er worden diverse uitvoeringen van deze kas gemaakt. Voor de particuliere tuinierder is de hobby- kas Futura bestemd. De vertegen woordiging voor Nederland is in handen gelegd van Arkoo in Hae- len. Mar Groen Hoewel voor veel mensen het tuinplezier ook in het werken aan en in de tuin zit. kun je soms toch niet om de vakman heen. De professio nele 'tuinman' is de hovenier. Voor de meeste consumenten geen onbe kende, want menige boom. struik en ander gewas wordt bij hem gekocht. Hij kan echter nog veel meer voor je doen. Wie onvoldoende tijd heeft om de tuin te onderhouden zoals het behoort te gebeuren, of daartoe fysiek niet meer in staat is, kan dat werk aan de hovenier overdragen, inciden teel of bij abonnement. Bij aanleg van een tuin op maagdelijke grond (bij je nieuwbouwhuis) is inschakeling van een hovenier een verstandig besluit. Hij kent de grond in de omgeving door en door, kan adviezen voor de inrichting van de tuin geven of zelfs een ontwerp voor de aanleg maken. Als je zelf al ideeën hebt kan de hovenier (er is er altijd wel een in de buurt te vinden) ze toetsen aan de praktische mogelijkheden. Tot dusver hebben de hoveniers in Nederland zich wellicht wat beschei den opgesteld, maar ze laten nu goed van zich horen. Hun Informatiecen trum geeft sinds najaar '93 een blad uit. 'Samen met de Hovenier' gehe ten. Binnenkort komt het tweede nummer uit. toegespitst op het voor jaar en wat daarna nog volgt. Het blad bevat vele wetenswaardigheden. Daarnaast worden regelmatig eenvoudige thema-folders uitgegeven. Vol praktische tips voor wie het zelf wil doen. Mar Groen Er zijn met dit systeem diverse combinaties mo gelijk. zodat de consument naar eigen idee een ontwerp kan opbouwen. De elementen kunnen zo wel horizontaal als verticaal worden geplaatst. De open driehoek kan daarbij aan de boven-, respec tievelijk onderkant van horizontaal geplaatste delen worden gesitueerd. Zo ontstaan speelse open vlakken die het scherm een vriendelijk en getipt TTf Tuinafscheiding met vensters. Hout is een goed alternatief voor het stenen tuinpad. Wie naar een alternatief zoekt kan ook een pad van houten vlonders leggen. Die werden onlangs door Hillhout gelanceerd. De vlonders zijn 90 x 180 cm groot (eventueel in tweeën te zagen voor aanpassing) en daaraan is toegevoegd de waaier vlonder Excellent, die een achtste cirkel van 90 cm vormt. Daarmee kun je dus de bocht om, zelfs een slingerpad met afwisselend rechte en waaier vormige vlonders aanleggen. Zo'n vlonderpad harmonieert heel goed met een houten tuinafscheiding. Het pad kan worden ge combineerd met bijvoorbeeld houthaksel. Het is uiteraard ook mogelijk een pad geheel met hou thaksel te beleggen. In een tuin die door zijn vorm en beplanting een sterk rustiek karakter heeft zou zo'n hakselpaadje best kunnen passen. Het doet heel natuuflijk aan. Maar je moet dan natuurlijk wel bij de tuindeur of voor het terras een goede 'voetveeg' hebben, anders loopje de boel naar bin nen. Tuin van Elisabeth de Lestrieux (Terra. 128 pag.. 49,90). De bekende groenspecialiste Elisa beth de Lestrieux heeft in de loop van haar pro- duktieve leven vele tuinen ontworpen. Grote en kleine tuinen, voor bekende en minder bekende personen in Nederland en België. Zij maakte zelf een selectie uit haar uitgebreide archief en koos 24 tuinen met zoveel mogelijk verschillende sferen en maten. Han van den Broeke maakte de illustra ties. de fotografie werd verzorgd door onder meer Rudolf Bom en Daan Smit. Sarah Hart. red.: Plantenvlinder voor de Lage Landen (Terra, 384 pag.. 17.50». Handboek voor zowel hobby-tuinder als (tuin)vakman. De gids biedt een alfabetische lijst (op Latijnse namen) van alle vaste planten, bomen, heesters, bollen en zaden die in Nederland en Vlaanderen bij 81 kwe kerijen te koop zijn. Achter elk van de meer dan 30.000 planten staat een code die de gebruiker ver wijst naar de desbetreffende kwekerij Om het op zoeken te vergemakkelijken is een lijst opgeno men van ruim 2000 Nedrlandse plantbenamingen en hun Latijnse equivalenten. Tot 1 juli a.s. krijgt men bij aankoop van Tuinen van Elisabeth de Le strieux het boek Plantenvinder cadeau. Geoff Hamilton: Tuinieren in de praktijk (Ter ra. 274 pag.. 59.-1. Handboek voor beginners en enigszins gevorderde tuiniers dat de lezer mee neemt langs alle praktische vaardigheden die no dig zijn om een mooie, gezonde tuin te creeëren en te behouden. Daarnaast is het boek een nuttig na slagwerk waarin alle technieken stap voor stap met kleurenfoto's (meer dan 1200) worden verhel derd: het stekken van scheuten, het aanleggen van een rotsteun of gazon of het bouwen van een compostbak, om enkele voorbeelden te noemen. In zo'n tuin is de vakkundige hand van de hovenier duidelijk zichtbaar. foto G PD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 39