Het corruptste departement van Frankrijk Moord op Yann Piat reportage 33 Huiselijke besognes wMmm ZATERDAG 26 MAART 1994 Op vrijdag 25 januari werd het Franse parlementslid Yann Piat het slachtoffer van een moordaanslag. Op enkele meters van haar woning op de Mont des Oiseaux, een chique villawijk van Hyères met uitzicht over de Middellandse Zee, opende dé bijrijder van een motor het vuur op haar auto. De 44-jarige Yann Piat overleed ter plekke. Een klassieke moord op bestelling, zo lijkt het. Enkele dagen later arresteerde de politie twee mannen die tot het milieu van de lokale misdaad behoren, als vermoedelijke daders. Maar de vraag die iedereen in het departement Var bezighoudt, is wie de moord op het parlementslid besteld heeft. De Italiaanse mafia De lokale onderwereld Of is de moord ingegeven door politieke motieven De politie lijkt vooralsnog geen enkel spoor uit te sluiten. Temeer niet omdat het in de Var niet altijd even duidelijk is wie nu precies tot welk milieu behoort. De Var staat te boek als het corruptste departement van Frankrijk. Yann Piats kruistocht tegen drugs, corruptie en de plaatselijke onderwereld bezorgden haar de afgelopen jaren veel vijanden. Vijanden die, zoals gebleken is, tot het uiterste wilden gaan om het lastige en ambitieuze parlementslid uit de weg te ruimen. Wat we hier nodig hebben is een schoonmaak. Een hele grote schoon maak. De hotelhouder in Hyères hoeft niet lang na te denken over de vraag wat er mis is in de Var. „Het is de hoogste tijd om de bezem flink door de lokale politiek te halen. Onze politici Ze zijn vrijwel zonder uitzondering tot op het bot cor rupt." Stamtafelpraat van een lokale kleine middenstander De man in kwestie wijst de suggestie resoluut van de hand. „Me neer, we zien de voorbeelden hier dage lijks om ons heen. Zonder smeergeld krijg je hier niets voor elkaar. Maar met een goed gevulde envelop in de hand gaan alle deuren voor je open." Hij wijst naar boven, naar een heuvel bo ven de stad die gedomineerd wordt door de ruïnes van een middeleeuws kasteel. „De hele heuvel is officieel beschermd ge bied. Binnen een straal van enkele hon derden meters mag niets gebouwd wor den. En kijk daar eens", zo zegt hij, wij zend op enkele monumentale villa's die niet lang geleden tegen de heuvel zijn ge bouwd. „Die villa's zijn hemelsbreed nog geen honderd meter van het kasteel ver wijderd. Als je weet wie je om moet kopen, krijg je hier alles voor elkaar." Var West Wie dezer dagen zijn oor te luisteren legt in de Var. krijgt heel wat vergelijkbare verhalen te horen. Verhalen waarin een paar termen steeds terug komen. Termen als 'corruption', 'pots de vin' (smeergeld) en 'pègre' (onderwereld). Verhalen over kleine, alledaagse corruptie die het depar tement als een te lang verwaarloosd kwaadaardig gezwel tot op het bot heeft aangetast- Maar ook verhalen over schan dalen waarbij de" 'kleine' corruptie, waar de hotelhouder zich zo aan stoort, in het niet valt. Over politici die wel erg innig bevriend zijn met grote bazen uit de onderwereld van de Cöte d'Azur. Over burgemeesters, raadsleden en parlementariërs die met de dood bedreigd worden als ze zich tegen een grootschalig onroerend-goedproject verzetten. Over het witwassen van mafia- geld in de talrijke casino's aan de Cöte d'Azur. Sinds de moord op Yann Piat rolt de hele Franse pers over het departement Var heen met vrijwel dagelijks weer nieuwe onthullingen en geruchten. 'Le Var West', zo hebben enkele vindingrijke journalis ten het departement al omgedoopt, een variant op de 'Far West', het Wilde Wes ten. De suggestie is duidelijk: De Var is tot het 'Wilde Westen' van Frankrijk verwor den. Of. beter gezegd, tot het 'Wilde Zuiden'. Big Jo Kopstukken Dat er iets grondig mis is in het zonovergo ten departement rond de marinehaven Toulon, tussen Marseille en Nice, is ook minister Charles Pasqua van binnenland se zaken duidelijk geworden door de moord op Yann Piat. Pasqua kondigde nog geen 24 uur na de aanslag aan dat het de hoogste tijd was voor een grote schoon maak en voegde de daad bij het woord. Hij stuurde verscheidene kopstukken van de Parijse recherche en tientallen extra re chercheurs naar de Var om de plaatselijke en regionale politie bij te staan in het on derzoek naar de moord. Pasqua laat geen gelegenheid onbenut om te onderstrepen dat het hem ernst is. De moord op een parlementslid is een aan slag tegen de staat en tegen de democratie die niet onopgehelderd mag blijven, zo meent hij. Hoewel de indrukwekkende politiemacht die de moord onderzoekt, de opdrachtge vers en het motief nog niet gevonden lijkt te hebben, vordert het onderzoek gestaag. De politie is er van overtuigd de moorde naars zelf te pakken te hebben, ondanks het feit dat ze opvallend degelijke alibi's lijken te hebben. De 28-jarige Epiphanio Pericolo, een voormalige nachtclub-be heerder van Italiaanse komaf, zou de mo tor die bij de aanslag werd gebruikt, heb ben bestuurd, terwijl zijn bijrijder, de 27- Het met bloemen overdekte graf van Y ann Piat op de begraafplaats van Bormes-les-Mimosas. foto Hans Gertsen jarige Franse barkeeper Denis Labadie, de dodelijke schoten zou hebben gelost. Zowel Labadie als Pericolo staan bekend als leden van de plaatselijke onderwereld. En, wat schokkender is, als goede kennis sen van plaatselijke notabelen en politici. Tijdens de parlementsverkiezingen van 1993 verstoorden ze, samen met enkele an deren. een verkiezingsbijeenkomst van Yann Piat. In opdracht van Yann Piats di recte tegenstander bij die verkiezingen, Joseph Sercia, zo meent de politie. Joseph Sercia, vice-voorzitter van de Con- seil Général, het departementaal bestuur, werd onmiddellijk na de moord in een anoniem pamflet van de moord beschul digd. Sercia, die in de Var als 'Big Jo' door het leven gaat, ontkende met verve, maar werd enkele dagen later door de politie van zijn bed gelicht, evenals Maurice Ar- reckx, de voorzitter van het departemen taal bestuur. Dat veroorzaakte een schok van jewelste in de Var. 'Monsieur Arreckx'. oud burge meester van Toulon, staat bekend als 'de peetvader' van de Var. Een bijnaam die hij trots, als een soort geuzennaam, met zich meevoert. Een bijnaam die hij kreeg om dat hij al sinds jaar en dag de politieke 'baas' is van de Var. En mede vanwege zijn goede vriendschap met Jean-Louis Far- gette, de onbetwiste koning van de onder wereld in de Var. Fargette. bijgenaamd 'Zeepje' vanwege zijn ongelooflijke talent om de politie tel kens weer uit handen te glippen, werd in maart 1993, luttele dagen voordat Yann Piat de strijd om een parlementszetel in Hyères won van Sercia, in Italië ver moord. Een moord die nooit is opgehel derd, maai' waar Yann Piat verantwoorde lijk voor werd gehouden door de 'clan Far gette', de machtige bende waarvan 'Zeep je' de leider was. Yann Piat zou de gevreesde onderwereld van Marseille, de grote concurrenten van die van Toulon, ingeschakeld hebben om de lokale koning van de onderwereld te li quideren. Arreckx en Sercia zijn, na ver hoor en huiszoekingen, weer op vrije voe ten gesteld, maar hun namen lijken defini tief besmet. Vooral Joseph Sercia lijkt ernstig in de problemen te verkeren. Hij ontkende tot voor kort laconiek en hardnekkig de twee vermoedelijke moor denaars van Yann Piat te kennen, maar het weekblad 'Paris Match' publiceerde vorige week een foto waarop duidelijk te zien is dat Pericolo en Labadie als lijf wachten van Sercia fungeren tijdens een verkiezingsbijeenkomst. Sindsdien zwijgt 'Big Jo'. Yann wist teveel „Yann Piat is vermoord omdat ze teveel wist van de smerige praktijken en de ver dachte vriendschappen van sommige po litici hier", zo weet een van haar voorma lige naaste medewerkers zeker. Hij wil pas praten na een uitdrukkelijke belofte zijn naam buiten het verhaal te houden. De moord op Yann Piat heeft volgens hem voldoende aangetoond datje in de Var ui terst voorzichtig moet zijn. Wie de opdracht tot de moord gegeven heeft, durft hij niet te zeggen. Maar hij weet wel in welke hoek het gezocht moet worden. „Dat verhaal over haar contacten met de onderwereld van Marseille is rond uit krankzinnig. Iedereen die haar kende weet dat. Het was een eerlijke vrouw die in die wereld absoluut geen contacten had. Yann Piat wilde volgend jaar meedoen aan de verkiezingen voor het burgemees terschap van Hyères. Volgens een opinie peiling die we enkele maanden geleden hebben gehouden, zou ze een heel goede kans hebben gemaakt. Dat idee was voor sommige mensen onverdraaglijk. Yann maakte er geen geheim van dat ze korte metten wilde maken met de corruptie, de drugshandel en de speculatie in onroe rend goed", aldus de voormalige mede werker. maat in de Var Volgens een andere voor malige medewerker van Yann Piat die eveneens nadrukkelijk anoniem wenst te blijven, gaat het te ver om dat zo hard te stellen. „Overal aan de Cöte d'Azur heb je een florerende onderwereld. Er gaat hier nu eenmaal veel geld om. Het klimaat is aantrekkelijk en er zijn tal van casino's en nachtclubs waar zwart geld gewit kan worden. Van een echte mafia op zijn Ita liaans die totaal in de politiek geïnfil treerd is, is hier nog geen sprake. Al begint het nu wel pijnlijk duidelijk te worden dat sommige politici wel erg nauwe banden met de plaatselijke onderwereld hebben of hadden." Volgens Marceau Bigeni, een voormalig gemeenteambtenaar uit La Seyne-sur- Mer. een buurgemeente van Toulon, is het politieke klimaat in de Var totaal ver ziekt. Bigeni nam een half jaar geleden ontslag en publiceerde vervolgens in ei gen beheer een honderd bladzijden tellen de aanklacht tegen de praktijken van de burgemeester van zijn gemeente, Charles Scaglia. Een burgemeester die er. net als zijn partijgenoten en vrienden Arreckx en Sercia. nauwe banden met figuren uit de onderwereld op na houdt, als we Bigeni mogen geloven. Onderkoning Doodskistjes Om die reden zou ze de afgelopen jaren ook herhaalde malen met de dood zijn be dreigd. Vorig jaar kreeg ze tijdens de tu multueuze verkiezingscampagne twee kleine doodskistjes toegestuurd met haar naam en die van één van haar dochters er op. En haar kantoor in Hyères werd getrof fen door een bomaanslag. Geen uitzonder lijke praktijken in de Var. Verscheidene burgemeesters en lokale politici zijn de af gelopen jaren herhaalde malen met de dood bedreigd. Bij dreigementen blijft het niet altijd. Da niel Perrin. een wethouder van het stadje La Seyne-sur-Mer werd in 1986 op vrijwel identieke wijze als Yann Piat vermoord. Een zaak die nooit opgehelderd is. maar waarvan het onderzoek nu weer heropend is. De overeenkomsten met de moord op het parlementslid zouden wel erg opval lend zijn. Heerst er een speciaal, mafia-achtig kli Zijn boek. een lokale bestseller, staat vol voorbeelden en suggesties van kleine en grote corruptie. Affaires die de burge meester en enkele bevriende zakenlieden geen windeieren hebben gelegd, maar die de gemeente volgens Bigeni op de rand van een bankroet hebben gebracht. Het illustreert hoe het politieke systeem werkt in de Var, waar meneer de burge meester een soort onderkoning is die een vrijwel onbeperkte macht heeft. Die vrij wel in zijn eentje beslissingen kan nemen waar grote bedragen en belangen mee ge moeid zijn. „De verleiding voor bestuurders is groot. Tegelijkertijd is de tolerantie van de zijde van de burgers veel te groot. De mensen hier vinden dat een beetje gefoezel en ge rommel er gewoon bij hoort. Om een eind te maken aan dit soort praktijken is een grondige moralisering van de politiek en het openbare leven nodig", zo concludeert Bigeni. Philippe de Canson vindt die conclusie 'overdreven'. „De Var is een departement zoals veel anderen", zo meent de burge meester van het plaatsje La Londe-les- Maures die sinds kort ook lid van het Franse parlement is. Als plaatsvervanger van Yann Piat neemt hij de door haar dood vacant geworden zetel over. Van de veel geuite suggestie dat de moord op zijn vriendin Yann beraamd is in krin gen van politici, wil hq niets horen totdat daar keiharde bewijzen voor zijn. „De pers schrijft maar wat. Ik weet dat Yann meer dere malen met de dood bedreigd is, maar ik heb geen idee uit welke hoek dat kwam", zegt De Canson. De kersverse parlementariër hoopt wel vurig dat het onderzoek naar de moord nu snel resultaat oplevert. „Het klimaat in de Var is totaal vergiftigd; iedereen wan trouwt wel iemand. Zo lang de schuldige niet gevonden is. blijft er bovendien een kwalijke geur over het departement han gen." De Canson zegt zelf nog nooit bedreigd te zijn. Dat sommige van zijn collega's er wel erg warme en opzichtige banden met de onderwereld op na houden, is hem be kend. Maar Philippe de Canson lijkt daar niet al te zwaar aan te tillen. „We zijn hier nu eenmaal in het zuiden. Mensen gaan hier makkelijker en jovialer met elkaar om dan in Parijs. Ik vind het niet aanbeve lenswaardig om in het gezelschap van on derwereldfiguren in nachtclubs te verke ren, zoals sommige collega's gedaan heb ben, maar dat wil nog niet onmiddellijk zeggen dat die politici ook meteen iets met de dood van Yann Piat te maken heb ben." Bedevaartsoord Een tiental kilometers westelijker heeft Yann Piat haar laatste rustplaats gevon den op de begraafplaats van Bormes-les- Mimosas. Het graf van de vrouw die het op wilde nemen tegen de corruptie en de on derwereld in de Var. lijkt een bedevaart soord geworden. Honderden verse bloem stukken bewijzen dat de inwoners van de Var het vermoorde palementslid nog niet vergeten zijn. Dat blijkt ook uit het condoléance-regis ter. „De mafia wint hier niet dankzij de moed van een vrouw als Yann Piat. Dank u voor het voorbeeld van onomkoopbaar heid", zo luidt de laatste groet van 'een dankbare inwoner van de Var'. Een an dere anonieme bewonderaar heeft een wens in het register achtergelaten. „Yann ik hoop dat je niet voor niets gestorven bent." Hans Gertsen Zo. de foto van een fraai steegje in Peking hangt ook. Bijna een jaar nadat ik in deze tweekamerflat ben getrokken, hebben de spier wit geverfde muren einde lijk een behaaglijker aaJi- zien. Met de meubels die in een tempo van een stuk per maand zijn binnengeko men. begint het zoivaar ge zellig te worden. Niet dat de vergroting naar mijn zin is ingelijst. Er blijft een rand zichtbaar van de grijze, gevezelde achter plaat. Maar het is onmoge lijk een lijst te kopen die past om de formaten waar op de foto's kunnen worden afgedrukt. Op huiselijke grootte geeft dit precies aan jvaar China aan ten gronde dreigt te gaan: gebrek aan afstemming. De afgelopen jaren zijn vol op foto-ontwikkelmachines ingevoerd uit Amerika en Japan waaruit de prachtig ste kleurenplaten te voor schijn komen. Echter, de produktie van fotolijsten is daarop niet aangepast. Dus zit er nu een lijst van 30 bij 36 centimeter om een prent van 20 bij 30 centime ter. Een stukje tekenkarton kopen en zelf een passe partout snijden zou een op lossing kunnen zijn. ware het niet dat ik nog geen win kel heb gevonden ivaar ze dat verkopen. Gelukkig heeft het staats- huisvestingsbureau - waar van diplomaten en journa listen hun appartementen moeten huren in flatgebou wen op omheinde terreinen met geüniformeerde veilig heidsbeambten aan de poort - mijn appartement laten renoveren voordat ik erin trok. Alle muren waren gesaust; badkamer en keu ken opnieuw betegeld. (Dat tweehonderd keukentegels na acht maanden zelfstan dig besloten dat dat lang genoeg was geweest en van de muur afkwamen, is een ander verhaal Ik hoefde dus slechts enkele meubels, een ijskast en iets voor aan de muur te kopen. Het blijkt hier genoeg een mens een jaar bezig te houden. Neem de aankoop van de koel kast. Op een afdeling huishoude lijke apparaten van een van de op westerse leest ge schoeide warenhuizen ivijs ik de koelkast aan die ik wil hebben. De bediende schrijft een bonnetje uit en samen lopen we naar de kassa. Daar blijkt dat dat model niet leverbaar is want niet in voorraad. De levertijd is niet bekend en buiten is het 33 graden; dus dan maar een andere uit zoeken. Van de minstens 25 ver schillende die staan uitge steld zijn er slechts vier wel voorradig: een zuurtjes- roze, een grasgroene en twee geïmporteerde en dus dubbel zo dure. In een an dere winkel staan slechts tien modellen uitgestald en mijn eerste keuze is niet le verbaar, maar de tweede die ik uitzoek wel. ..Bent u er zeker van dat u deze in voorraad hebt?" Ja, me vrouw dit model staat in het magazijn. Wanneer kunnen we hem bezorgen?" De be zorging blijft echter uit. Na vraag levert het volgende antwoord op: ..Hoe kunt u nou denken dat die van daag komt. We hebben 'm niet op voorraad" En zo heeft elk stukje huis raad zijn eigen verhaal, de bajik. de televisie, de staan de lamp. Zelfs de beton- haakjes waar de ingelijste foto's aan hangen, kwamen Jiiet zonder energievreten- de activiteiten in huis. ..Waarom neem je dat soort dingen dan ook niet van hieruit mee?", luidde een argeloze vraag bij mijn laatste bezoek aan Neder land. Simpel, omdat ik het inter continentaal gesjouw liever beperk tot zaken die in Chi na volstrekt niet te koop zijn. Boeken hebben daar bij absolute voorrang. Ver der kwamen onlangs mee- gevlogen: kandelaars, hoeslakens, thee-ei, boter- vloot. handboor en planten spuit. Ja. er zijn nu wel veel bloemen- en plantenzaken in Peking, maar van een waterverstuiver hebben ze nog nooit gehoord. De kuststrook rond Hyères is zeer gewild bij projectont w ikkelaars. foto Hans Gertsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 33