Soms denk ik: Ab, wat ben je krenterig PZC Ontredderd land naar de stembus reportage Albert Heijn kruidenier in ruste ZATERDAG 26 MAART 1994 31 Ben je nou helemaal. Oekraïne kun je met alles vergelijken, maar Rusland is Afrika niet!" Het gebonk van de nachttrein, die de pakweg duizend kilometer tussen de steden Donjetsk en Kiev in zestien uur afboemelt, verliest even het verdovende effect op het beschonken hoofd van 'vertegenwoordiger in medicinale waren' Volodja. De Russische eer staat op het spel. Volodja is één van de twaalf miljoen raszuivere Oekraïense Russen. Geboren en getogen in deze voormalige Sovjet-republiek komt hij na het zoveelste mierzoete Tsjechische likeurtje tot de conclusie dat Oekraïne na een dikke twee jaar onafhankelijkheid alleen in de categorie 'apenlanden' past. Niets, niets gaat er hier goed. Als hij vandaag nog kon emigreren, liefst naar Amerika, graag. In de Oekrainse hoofdstad Kiev is grote belangstelling voor de muurkranten over de verkiezingen. Volgens de 28-jarige Volodja is er voor Oekraïne, en zeker voor het oostelijk deel waar hij gewoonlijk de zon ziet op gaan, maar één remedie: terug in de moe derschoot. Alleen onmiddellijke aanslui ting bij Rusland kan 'zijn' Oekraïne van de ondergang redden. Niks eigen vlag, ei gen volkslied, eigen couponnen, eigen grenzen. Slavische eenheid, de roebel als munt, dat garandeert 150 miljoen Russen en 52 miljoen Oekraïners een welvarende entree in de 21e eeuw. Er zijn honderdduizenden Volodja's in Oe kraïne. Voorjaar 1991 stemden ze bij het referendum van Sovjet-leider Gorbatsjov mal voor het voortbestaan van de Sovjet unie. De Sovjetunie ging echter ter ziele, k In december dat jaar lieten ze bij de Oe- kraïense volksraadpleging even massaal weten dat Oekraïne verder als zelfstan- I dige staat door het leven zou moeten. Van- waar die omslag? Volodja: „Je bent hier c. geboren. Het is je land. Toen konden we nog niet overzien wat die onafhankelijk- i heid allemaal zou gaan brengen." Unie Het zijn vooral de Russische Oekraïners die spijt hebben van hun keuze destijds. En het is deze bevolkingsgroep die hoopt dat de parlemntsverkiezingen van mor gen, zondag, een ommekeer gaan bren gen. Het wondermiddel: economische unie met Rusland, een leuze die op vrijwel ïJ alle verkiezingsaffiches prijkt die in Don jetsk, de hoofdstad van de roerige mijn werkersregio Donbass, op winkelruiten en blinde muren zijn geplakt. - In Donjetsk, een typische Sovjet-stad met in het centrum Lenin nog braaf op z'n sok kel, veel neo-klassistische architectuur, brede boulevards en in de buitenwijken de beruchte blokkendoosbouw, is zeker de helft van de 1,3 miljoen inwoners direkt of indirekt afhankelijk van Donjetskoegol, een conglomeraat van twintig kolenmij nen en verwerkingsbedrijven. Maar tien duizenden 'sjachtjori' komen nog maar zelden ondergronds in hun verouderde, superonveilige mijnschachten. De kolen- industrie staat op instorten, massa-werk loosheid dreigt en de beschuldigende vin gers wijzen richting Kiev. Joeri Makarov, een van de leiders van het permanente stakingscomité dat zich D heeft genesteld in het gebouw van werkge ver Donjetskoegol, zegt dat hij zijn man- De opkomst bij de verkiezingsmanifestatie in Zwenigorod is matig. Reacties op de toespraken van de plaatselijke politici zijn er niet. Persoonlijke verrijking, dat is het enige streven van de Kravtsjoekianen. zeker weten, zegt Makarov in Donjetsk. Zegt ook de 30-jarige Andrei Sjkil, de half-fas- cistische leider van de Oekraïense Natio nale Assemblee (UNA) in zijn met runen tekens en andere Hitleriaanse symbolen behangen werkruimte in het Westoe- kraïense Lvov. De geruchten dat de Oe kraïense president een riante villa op een rustiek plekje in Zwitserland heeft laten bouwen, worden gemakshalve als bewij zen gepresenteerd. Het is één corrupte bende daar in Kiev, zegt Sjkil, met een dreigende blik in de ogen. Is er in een verkiezingscampagne een mooiere tegenstelling denkbaar? Een rij ke elite die een verpauperde bevolking uitbuit. Nog ademen Kiev, Lvov en Don jetsk de grandeur van het verleden. De economische crisis is er zeker niet aan het straatbeeld afleesbaar. De winkels zijn goed gevuld, de fruitmarkten overvloedig bevoorraad, de auto's rijden weer sinds Kiev in januari besloot de Russische olie niet meteen naar de buitenlandse ivalu- taiafhemers door te verkopen, maar de ei gen markt te bevoorraden. Explosief De schijn bedriegt. Tachtig procent van de Oekraïners leeft onder de armoede grens. Het gemiddelde maansalaris, als het al wodt uitbetaald, schommelt rond de 390.000 karbovanjets, oftewel de cou pon, de tijdelijke Oekraïense munt waar van er zo'n 38.000 in een Amerikaanse dol lar passen. Voor een kilo vet varkensvlees moeten bij de slager in Lvov, centrum van een landbouwprovincie, 180.000 coupon nen worden uitgeteld. Een kilo worst gaat er voor 270.000 over de toonbank. Voeg de ingrediënten nationale tegenstel ling en economische crisis bij elkaar en er ontstaat een explosief mengsel. Twee jaar vrede geven de toekomstvoorspellers van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA Oekraïne nog. Daarna volgt volgens een De dorpsstraat van het Westoekramse gehucht Zwenigorod. nen op scherp heeft staan. Eerst moet nog even de verkiezingsuitslag worden afge wacht en of Kiev zich iets wenst aan te trekken van het resultaat van het referen dum dat de regionale leiders in Donbass tegen de zin van de landelijke politici op de verkiezingsdag hebben georganiseerd. De inzet: economische aansluiting bij Rusland, het Russisch als tweede officiële staatstaal en zelfstandigheid voor de Don bass. Makarov: „Als er niets gebeurt, staken we ze weg. Kiev leeft op onze kosten. Ze incas seren onze belastingen, maar in de regio wordt niet geïnvesteerd en de salarissen zijn al twee maanden niet uitbetaald. Ze hebben de banden met Rusland en andere voormalige Sovjet-republieken verbro ken, waardoor we onze afzetgebieden zijn kwijtgeraakt." Corrupt Met 'ze' bedoelt Makarov de vertegen woordigers van de Partij van de Macht- Geen echte partij natuurlijk, maar repre sentanten van de vroegere communisti sche partij, fabrieksdirecteuren en kers verse democraten die de afgelopen twee jaar bestuurlijke functies hebben verwor ven. De leider van deze amorfe, ongrijp bare Partij van de Macht is Leonid Kravtsjoek. voormalig communistisch partij-ideoloog en in december '91 met fik se voorsprong op zijn nationalistische concurrent en ex-dissident Vjatjeslav Tsjomovil door de ruim 32 miljoen kiesge rechtigde Oekraïners tot president geko zen. Twee jaar lang al houdt Kravtsjoek zich politiek staande door nationalisten van Russische en Oekraïense signatuur tegen elkaar uit te spelen. Het enige dat beide kampen nu verenigt, is afkeer van Kravts joek en zijn Partij van de Macht. Dus hoor je Russische nationalisten in Donjetsk de zelfde meningen verkondigen als extre mistische nationalisten in West-Oekrame en gefrustreerde communisten in Kiev: Kravtsjoek en de zijnen interesseren zich slechts voor één ding: macht. recent CIA-rapport onherroepelijk de gro te kladderadatsj: burgeroorlog, met een grote kans op Russisch gewapend ingrij pen. En omdat Oekraïne geen echte haast maakt met het opruimen van z'n Sovjet kernwapens. is het doemscenario van een nucleair conflict in Oost-Europa ineens geen pure theorie meer. Volodja in de nachttrein naar Kiev is net zomin een oorlogshitser als Jevgenia Za- kalik in het Westoekraïense gehucht Zwenigorod. Toch zullen ze ooit tegenover elkaar komen te staan. Van politiek zegt deze 49-jarige boerin -geen verstand te hebben. Maar ze is ervan overtuigd dat een Unie met Rusland voor Oekraïne het einde betekent. ..Ons land moet één blij ven. anders verdwijnen we echt in de af grond". zegt ze. We wandelen met haar over de door voor jaarsbuien in een moddermoeras veran derde 'dorpsstraat' naar het vroegere cul tuurhuis. waar de portretten van Marx en Lenin aan weerszijden van het podium zijn vervangen door stichtelijke prenten van de Maagd Maria en Christus de Ver losser. Acht parlementskandidaten stellen zich daar aan de dorpsbewoners voor. Veertig zijn er komen opdagen. Een handjevol mannen op de eerste rij, een meerderheid van vrouwen achterin de zaal, hoofddoek jes om, aandachtig luisterend. „Ik ben voor hogere lonen en lagere prijzen", zegt de directeur van een landbouwkolchoze, die zich namens 'het werkcollektief kan didaat heeft laten stellen. Reacties zijn er niet. Ook niet als de 28-ja- rige engerd Ivan Katsjmar het woord voert namens de Sociale Nationalistische Partij. Katsjmar legt eerst uit dat het ha kenkruisteken dat als partijembleem dient, niet is wat het lijkt, „Het zijn een I en een N in Latijns schrift, en dat staat voor eenheid van de natie", beweert hij Daarna volgt, met stemverheffing, een li tanie tegen het corrupte stelletje in Kiev. dat 'met uw hulp van de macht zal worden verdreven door onze partij van jonge, eer lijke. gedisciplineerde mensen, die geen banden hebben met de oude communis ten en de nieuwe democratische no- menklatoera'. Complot Het waarschijnlijke resultaat van de ver kiezingen, zegt Michail Pogrebjenski. po liticoloog en direkteur van het onafhanke lijke onderzoeksinstituut voor politiek en economie in Kiev, is een politieke crisis. Dankzij de Oekraïense kieswet was het voor zogenaamd onafhankelijke kandida ten uiterst gemakkelijk zich te laten regi streren. Slechts driehonderd handteke ningen waren daarvoor nodig. Aan poli tieke partijen werden veel stringentere ei sen gesteld. Het gevolg: van de 5833 kan didaten komt slechts negen procent voor een partij uit. De 450 parlementszetels moeten door de ze kandidaten worden bevochten in 450 kiesdistricten. De kandidaat die zondag meteen de helft plus één van de stemmen in zijn district verovert, wint. Pogrebjens ki: „De kans is groot dat de verkiezingen mislukken. In sommige districten zijn wel twintig kandidaten voor één zetel. Meest al kennen de mensen ze niet. Dat vergroot de toch al bestaande apathie en daarmee de mogelijkheid dat zondag minder dan de wettelijk vereiste 50 procent van de kiesgerechtigden komt opdagen. Dat maakt de verkiezingen meteen ongeldig." Vooralsnog tikt de tijdbom die Oekraïne heet onbekommerd verder. Op de Bessa- rabische markt in Kiev speelt een oude vrouw op haar viool een Oekraïense melo die die bezwangerd is van onheil. We druk ken haar twee briefjes van 10.000 karbo vanjets in de hand, naar later blijkt net ge noeg om een paar bananen te kopen. Ze buigt met de waardigheid die een goede opvoeding of een concertverleden doen vermoeden. Zegt dan in perfect Engels: „U moest eens weten hoe hard ik dit nodig heb. Dank u." ook commissaris van ABN AMRO. van Transavia...; er is nog zo veel eigenlijk. Transavia vind ik erg plezierig. Goede di rectie, leuke mensen. Ja, daar verheug ik me altijd zeer op." Engeland is - bij toeval - zijn nieuwe va derland geworden. Voor verblijf in Ne derland heeft hij een appartement in Heemstede. „Vier uur reizen, van deur tot deur." Over zijn keuze voor Enge land: „Ik had al de naam een Anglofiel te zijn. Toen mijn vrouw een jeugdvrien din en ik elkaar drie jaar geleden na jaren weer troffen in Londen, bloeide er wat moois op en zijn we getrouwd. Zij had moeite om zich na 27 jaar weer in Ne derland te vestigen en ik had er niet gek veel moeite mee om definitief in dit land te wonen. Ik voel me hier heerlijk." Het landgoed moet ooit eigendom zijn geweest van de betere Britse.kringen. Een forse hal. gevolgd door een lounge, gelijk een balzaal, met open haard. Een brede, prachtige trap leidt naar de eerste verdieping. „Het is in 1840 als privé-huis gebouwd. In de oorlog deed het dienst als hospitaal voor RAF-piloten. Vanaf 1947 tot 1992 diende het als weeshuis, waar zestig kinderen woonden. Het was danig verwaarloosd toen wij het kochten. Wij zijn het aan het restaureren. Daar hou ik van. Waar ik me witheet aan erger, zijn mensen die hun eigendom verslonzen. Als je het financieel niet kunt opbrengen, daar kan ik best inkomen, verkoop het dan en geef een ander de mogelijkheid het op te knappen." Vernieuwer Hoewel werkend achter de schermen, staat Albert Heijn wereldwijd nog altijd bekend als gezaghebbend kruidenier, dynamisch vernieuwer in de branche en invloedrijk zakenman naar wie geluis terd wordt. „Macht? Laat ik het zo zeg gen: er zijn dingen die beter gaan als je invloed hebt. Als bedrijf moet je zorgen voor dominantie in het gebied waarin je Hans Geleijnse Bijna vijf jaar geleden vertrok Albert Heijn (67) als voorzitter van de raad van bestuur van Ahold. Hij verruilde zijn villa in Aerdenhout voor een voornaam landhuis op het Engelse platteland. Al- bert Heijn nam zich voor te gaan reizen, naar verre vreemde oorden. „D'r is niets van terecht gekomen. Het enige dat ik doe is forenzen tussen Schiphol en Bir mingham Airport. Ik heb nog zo veel ver plichtingen in Nederland." Behoedzaam schuifelt Albert Heijn, steunend op twee krukken, door de lange brede gang. Lopen is lastig voor de krui denier in ruste. Hij vervloekt die hulp- stokken. „Krengen van dingen zijn het. Na zoveel jaar krijg ik weer verschijnse len van de polio uit mijn jeugd. Komt meer voor. Ik heb jaren zonder krukken gelopen, de laatste tijd met één. Een paar weken terug kreeg ik pijn in mijn heup. Toen zei mijn orthopeed: „Loop er maar met twee." Een simpel gek ding als aankleden, even naar de kast wandelen om een schoon overhemd aan te trekken, het kost me moeite. Dan denk ik: hè, get verderrie, laat ik dat vieze hemd nog maar even aanhouden." Hij schatert. Overhemden, de commissaris van Ahold is er zuinig op. Al zijn de manchetten en boord min of meer versleten, zomaar weggooien is zonde, vindt hij. „Ach, ik ben een beetje zuinig. Soms denk ik zelfs: Ab, wat ben je krenterig." Zijn vrouw Mo nique: „Voor anderen heeft-ie alles over, maar voor zichzelf geeft hij nauwelijks wat uit." Ambassadeur Albert Heijn: ambassadeur van de Ne derlandse detailhandel en industrie, ge fortuneerd en zuinig, informeel in de om gang, vrolijk en zonder dikdoenerij. Al weer vijfjaar geleden trad hij, hét gezicht van Ahold, af als voorzitter van de raad van bestuur. Er klinkt teleurstelling in zijn stem door als hij zegt: „Reizen, d'r is niks van te recht gekomen. Vlak voor dat mijn pen sioen inging, is mijn toenmalige echtge note ziek geworden en een jaar later overleden. In die tijd heb ik meer 'ja' ge zegd tegen functies dan ik normaal ge daan zou hebben. Omdat ik gewoon wat te doen wilde hebben. Dat is denk ik de verklaring dat ik nog weinig voor de lol heb gereisd." Hij heeft in Nederland nog tal van com missariaten en andere bestuursfuncties. „Ik ben naast commissaris van Ahold, Albert Heijn: van dat reizen is niet gekom werkt. Anders zien leveranciers je niet staan." Ze zien hem wel staan. En Albert Heijn, gezegend met de gave van het woord, is altijd in voor een praatje. Poütici. tuin mannen. collega-kruideniers, ambtena ren. het maakt hem niet uit. Hij houdt van mensen. „Met wie ik het liefste praat? Kruideniers?" „Er zijn ook secre ten van kruideniers hoor. Soms kom ik mensen tegen" - hij zet een zuinig mondje op - „voortreffelijke mensen. Weten alles van hun vak, maar ik denk: wat een klier." Albert Heijn wentelt zich in zijn luie stoel. Hij oogt gemoedelijk en gelijkma tig. Maar hij kan bij vlagen ook driftig zijn en iemand ongezouten de waarheid vertellen. Nog steeds ergert hij zich groen en geel aan „incompetentie in zijn algemeenheid." „Mensen die door de te lefoon ontzettend dom doen of onbeleefd zijn. Daar word ik kribbig van. en dat laat ik dan merken ook. Alleen: vroeger zei ik het wat eerder. Nu heb ik vaker zoiets van: laat maar." De uitgebreide lunch in de keuken wacht. Een spies, groente, salades en vooraf een kervelsoepje. Albert Heijn neemt een hap, veegt zijn mond met het servet zorgvuldig schoon en zegt: „Ker velsoep, dat wekt bij mij herinneringen op aan de tijd dat we in het restaurant Duin en Kruidberg in Santpoort de stra tegie van Ahold bepaalden Die 'jongens van de raad van bestuur', hij heeft blauw om ze gelegen, vooral'als Cees van der Hoeven, de huidige voorzit ter en de financiële man van het miljar denconcern. als een groot kind het Antil liaanse volkslied zong. „Cees komt van foto Ruud Hoff/ANP de Antillen, hè. Zie je het voor je? Zo'n lange witte vent met dat Antilliaanse ac cent, Fantastisch. Of 'de jongens' ston den op een feest met vier man - in kapi teins-uniformen - het lied Ahold, the sha re is rising te zingen, op de melodie van What shall ice do with the drunken sai lor. Echt kostelijk." Dan tegen Monique „Ja. jee, ik heb toch wel wat afgelachen." Honderd uit Aan tafel praat hij honderd uit. Over zijn oorlogsbevlieging („Ik wilde bij de ma rine, maar de kinderverlamming verhin derde dat"), over Aholds sterrenrestau rant De Swarte Walvis op de Zaanse Schans dat afbrandde en over zijn opvol ger Pierre Everaert, die volslagen onver wacht naar Philips overstapte „Ik hoorde het de avond voor het wereld kundig werd gemaakt. Ik kon het begrij pen. De grote challenge. Hij wilde nog één keer iets anders. Een andere verkla ring heb ik niet. Wisse Dekker belde me, en ik heb toen gezegd: „Dat jullie nou een kruidenier nodig hebben om Philips te redden...! Ik was toch wel vereerd hoor, dat ze Pierre hebben gevraagd." Hij schatert weer. Geeft eerlijk toe dat ook hij Ahold wel eens heeft willen verlaten. „In de jaren zestig, toen mijn vader en mijn oom Ger- rit nog in de raad van bestuur zaten. Mijn oom gaf mij wel een functie met bevoegd heden en verantwoordelijkheden, maar achter mijn rug zei hij tegen mensen: „Luister maar niet naar hem. hij weet er niets van". Dat was voor mij echt reden om me te bezinnen op mijn toekomst." De problemen werden uitgepraat. Albert Heijn bleef. Toen hij. kleinzoon van de stichter Al- bert in 1949 bij het bedrijf kwam, zat nie mand echt op hem te wachten, zegt hij. „Ik vond er in het begin eigenlijk niks aan. Pas toen ik in 1952 de verantwoorde lijkheid kreeg over de zelfbedieningswin kels, werd het voor mij leuk." De intro ductie van de supermarkt in de jaren zes tig, dat is zijn werk geweest. En hij was de drijvende kracht achter Aholds expansie over de grens in de jaren zeventig. „Je kunt veel uitrekenen, maar of iets wel of niét aanslaat blijft een gok." Ahold doet 'ontwikkelingswerk' in lan den die het moeilijk hebben, zoals Tsje chië en Rusland. „Christelijke naasten liefde maar ook welbegrepen eigenbe lang. Die mensen moeten een beter deel van leven krijgen, daar kunnen wij aan meehelpen. Wij moeten de kennis die we hebben, beschikbaar stellen. Onze distri- butiekunde vooral." Hij zegt het op een manier die geen tegenspraak duldt. Distributiekunde. zijn stokpaardje door de jaren heen. „Je kunt ergens wel een mooie winkel neerzetten, maar als de in frastructuur niet goed is. houdt het op. De functie van de detailhandel wordt nog altijd onderschat. Alles moet meer en groter, meer visvangst, meer op brengst per hectare. En als dat er is, laten we die opbrengst verrotten, want er is geen behoorlijke distributie Dat is hèt grote probleem in Rusland en Afrika. Je moet toch eerst weten: hoe breng ik mijn produkten aan de man en hoe krijg ik ze bij de mensen die het nodig hebben? Ja toch?" Ed Blaauw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 31