Flexibel werken Daf weggestemd PZC Spanning in Korea loopt op Armste ouderen klagen het minst over hoogte van aow PZC Slag in Parijs blijft uit WNF: tijgers en neushoorns staan op uitsterven Patiënten Helmond mogen een andere gynaecoloog kiezen binnen- en buitenland [chterban Industriebond FNV wijst resultaat onderhandelingen af lm Stembuspeiling: meer jongeren kiezen CD PvdA wil opheldering over inbraken politie ZATERDAG 26 MAART 1994 -r c INDHOVEN (ANP) - De leden 'ker, m de Industriebond FNV zijn Pro t niet eens met het onderhan- m<J lingsresultaat bij Daf Trucks i Eindhoven. Vooral de invoe- ton ,s van flexibele werktijden am 0rdt scherp afgewezen. Dat ce1| leek vrijdagmiddag tijdens 3aa jn ledenvergadering. Wanneer Tök e( bedrijf het systeem toch in- lf- W pert, komen er acties. Bestuur- (r Antonis deelde dit vrijdag jaar |{e. eei de nacht van donderdag op ao* ijdag bereikten de bonden rereenstemming met Daf rucks over flexibele werktij- aali ;n. Antonis stelde toen al dat et« ij de afspraken neutraal wilde jorleggen aan zijn leden. De °sü eie andere bonden beschouwen >t onderhandelingsresultaat V.een principe-akkoord en leg- tn het volgende week met een eja Iritse soldaten jewond in Bosnië ereu1 neu ARAJEVO (RTR/DPA) - Twee on. iritse VN-soldaten zijn vrijdag rin» i de Centraalbosnische stad dij iugojno gewond geraakt door irtiervuur. Het was niet dui- iaa*lUk wi de mortieren heeft af- gjj evuurd. be lanvankelijk deelden VN- roordvoerders mee dat Bosni- ieer :he Serviërs het vuur op de sol- aiifiaten hadden geopend; latei- den aeldden zij dat de mortieren wa ver-f afgevuurd van grondgebied pre econtroleerd door het Bosni- iche leger, dat hoofdzakelijk uit irca loslims bestaat. Evenmin was iuidelijk of doelbewust op het ver- roderkomen van de Britse VN- aldaten was gericht, ia Bosnië zijn meer dan 2.000 Iritse militairen gestationeerd. Jet Britse contingent is het op c> sn na grootste na dat van de oo; ransen. De vredesmacht telt in kft jtaal 14.430 manschappen, die positief advies voor aan hun le den. De overeenkomst houdt in dat er voortaan per week maximaal vijf maal negen uur wordt ge werkt en minimaal drie maal ne gen uur. De zaterdag is geen zes de werkdag, maar mag wel vier keer per jaar in het rooster wor den opgenomen. De werkne mers krijgen dan een extra ver goeding van 50 procent van het uurloon. Werken op alle andere zaterdagen is overwerk. Dat le vert de normale extra vergoe ding op van 65 procent. Daf wil op jaarbasis afrekenen wat er teveel, danwel te weinig is gewerkt, uitgaande van een ge middelde werkweek van 36 uur. De industriebond wil dat elke drie maanden doen. Ook denkt de vrachtwagenproducent aan een veel ruimere marge dan de vakorganisatie. „Daf wil flexi bele werktijden, zonder dat dit iets kost. Dat gaat over de rug gen van de werknemers en die pikken dat niet", aldus Antonis. Volgens hem kan het plan van Daf er toe leiden dat de werkne mers in de zomer lange weken maken, maar in de winter weke lijks een paar dagen naar huis worden gestuurd. Dat is naar zijn mening onaanvaardbaar. De afgelopen weken is bij Daf in het kader van een tijdelijke rege ling al flexibel gewerkt. Dat is volgens Antonis „een giganti sche janboel" geworden. Ook met de vergoeding voor het woon-werkverkeer zijn de leden van de industriebond het niet eens. De onderneming wil een vergoeding geven van zestien cent per kilometer. De FNV-le- den zijn bang dat nogal wat werknemers daardoor in de pro blemen komen omdat ze niet be schikken over eigen vervoer. Ze vinden daarom dat het bestaan de systeem van busvervoer moet worden gehandhaafd. modern zitten? 't lange uus adviseert, havenpark 28 zierikzee van onze correspondent Bob Kroon GENÈVE - Het Wereldna- tuurfonds waarschuwt dat de toenemende stroperij de nog in het wild levende neushoorns en vooral tij gers nog voor het jaar 2000 met uitsterven bedreigt. De consumptie van neus hoorn- en tij gerpreparaten in China, Taiwan en Zuid- Korea gaat onverminderd voort. Het georganiseerde mis daadsyndicaat, dat zich met deze lucratieve sluikhandel bezig houdt is zich volgens het WNF 'terdege bewust van het steeds slinkende tij ger- en neushoornbestand en hamstert daarom alles wat hun stropers kunnen af schieten in de hoop op nog hogere prijzen als deze die ren eenmaal zijn uitgestor ven'. Een fraaie tijgerpels is mo menteel in het Midden-Oos ten al 15.000 dollar waard, maar de botten en andere li chaamsdelen. die in traditio nele Chinese medicijnen worden verwerkt, brengen nog meer op. Naar schattingen van orga nisaties als de Tiger Trust in Londen leven er vermoede lijk nu al meer tijgers in die rentuinen en circussen dan in het wild. De helft van de resterende wilde tijgers, iets meer dan drieduizend, leeft in India. Van de Siberische tijger in Oost-Rusland zijn er niet meer dan enkele tiental len over en het tijgerbestand in Sumatra is door de bevol kingsdruk tot enkele hon derden geslonken en nog steeds dalende. Gezien deze dreigende rampspoed was er meer dan gewone belangstelling voor de conferentie in Genève van de CITES, het hoogste VN-orgaan tegen illegale handel in bedreigde dier soorten. President Clinton had met sancties gedreigd tegen consumptielanden als China, als CITES geen paal en perk stelde aan de strope rij en clandestiene handel in rhinoceroshorens en tijger- produkten. Maar de uitvoerende raad, onder voorzitterschap van Nieuw-Zeeland kon onder druk van de Aziatische en Afrikaanse landen niet tot een veroordeling van China komen. Integendeel, CITES prees Peking in de slot verklaring voor 'de vooruit gang die China had geboekt in de naleving van de vereis te controle-minima, hoewel verdere maatregelen nog steeds nodig waren'. CITES drukte wel 'bezorgdheid' uit over de toestand in Taiwan en eiste een rapport over meer inspanningen van dat land voor de algemene ver gadering van 122 CITES lid staten, die in november in Florida wordt gehouden. De Amerikaanse regerings delegatie stond in Genève nagenoeg alleen met de aan drang op sancties tegen Pe king. Seoul en Taipeh. Dele gatieleider Marshall Jones had geen commentaar op de slotverklaring, maar liet doorschemeren dat met na me de kritiek op Taiwan pre sident Clinton de mogelijk heid gaf onmiddellijk de in voer van bepaalde natuur- produkten uit dat land te verbieden. Natuurbeschermingsorgani saties waren razend over de duidelijk politiek gemoti veerde weigering van CITES om China aan de kaak te stellen. Voorzitter Michael P. Day van de Tiger Trust kondigde aan dat zijn orga nisatie 'voortaan niets meer met CITES te maken wil hebben'. Zuidkoreaanse militairen houden de gedemilitariseerde zone langs de grens met Noord-Korea scherp in de gaten. foto fi SEOUL/WASHINGTON (RTR/AFP/DPA) - Bijna twee miljoen militairen in Noord en Zuid-Korea zijn in staat van paraat heid gebracht. De spanning tussen het stalinistische noorden en het door de VS gesteunde zuiden is hoog opgelopen. Dat is het gevolg van de druk die de Verenig de Naties, de VS en Zuid-Korea op Pyon gyang uitoefenen. Zij willen dat Noord- Korea opening van zaken geeft over zijn nucleaire programma. De Amerikaanse minister van defensie. Perry, zei vrijdag dat de VS, behalve de eerder deze week toegezegde Patriot- luchtdoelraketten. meer geavanceerde wapens naar Zuid-Korea zullen sturen. De wapens, zoals geschut en Apache-helikop ters, dienen naar zijn zeggen als voor zorgsmaatregel. Ook houdt Washington gevechtsvliegtuigen paraat die binnen en kele dagen naar Zuid-Korea kunnen vliegen. Noord-Korea heeft meer dan een miljoen mannen en vrouwen onder de wapenen. Zuid-Korea beschikt over een leger van 650.000 man, terwijl 36.000 Amerikaanse militairen in dat land gelegerd zijn. Kernwapens De hardnekkige weigering van Pyon gyang om nucleaire deskundigen van de VN toe te laten voor een inspectie van ze ven nucleaire installaties doet vrezen dat Noord-Korea kernwapens ontwikkelt of reeds daarover beschikt. Het Internatio nale Atoomenergie Agentschap (IAEA), onderdeel van de VN, heeft de Noordkore- aanse weigering om mee te werken voor gelegd aan de Veiligheidsraad, die sanc ties kan uitvaardigen. Het Noordkoreaanse perbureau wees de dreiging met VN-sancties af. Pyongyang stelde dat het land niet van gedachten zal veranderen en voldoende middelen heeft om de effecten van eventuele strafmaatre gelen te ondervangen. Zuid-Korea beklemtoonde vrijdag dat het eerst naai de Veiligheidsraad kijkt voor het oplossen van het conflict. Dit was een koele reactie op een initiatief van Rusland om een internationale conferentie te hou den. China. Japan. Rusland, de VS en de beide Korea's zouden op zo'n conferentie het verwijderen van alle kernwapens van het Koreaanse schiereiland moeten rege len. Japan verwelkomde het Russisch ini tiatief. De VS zeiden het „te zullen bestu deren". China, dat als bondgenoot van Noord-Ko rea wordt gezien, vindt dat internationale bemiddeling een uitweg moet bieden en ziet voor de Veiligheidsraad in dit conflict geen rol. China heeft daar als permanent lid het veto-recht. De Zuidkoreaanse pre sident Kim wordt vandaag in Peking ver wacht voor overleg over het conflict. binnenhuisadvies, 't lange uus adviseert, havenpark 28 zierikzee DEN HAAG (ANP) - De ouderen met de laagste inkomens klagen het minst over de hoogte van de aow-uitkering. Dat blijkt uit een enquête van het NIPO in op dracht van de ouderenbonden. De uitkomsten werden vrijdag in Den Haag gepresenteerd, na afloop van een lijsttrekkersde bat over de positie van ouderen. Dat debat leverde weinig vuur werk op, en al helemaal geen ex tra handreikingen aan ouderen. Ouderen zonder aanvullend pensioen klagen niet alleen min der. maar hebben ook meer be grip voor het. bevriezen van de aow dan andere delen van de be volking, zo blijkt uit de NIPO- enquète onder zeshonderd Ne derlanders. De groep aow'ers zonder aanvullend pensioen is van oudsher gewend het krap te hebben en zuinig te leven, zo ver klaren de onderzoekers de vrij opmerkelijke uitkomsten. Die groep maakt 20 procent van de ondervraagde 65-plussers uit. De rest, 80 procent, heeft één of andere vorm van aanvullend pensioen. Slechts 13 procent van die categorie noemt zijn inko men matig of slecht. Ontevreden Uit de enquête blijkt dat de meeste mensen ontevreden zijn over de hoogte van de aow. Het pensioen is matig tot zeer slecht, meent 86 procent van de bevol king. Van de aow'ers zonder aan vullend pensioen is 72 procent die mening toegedaan. Maar een klein percentage van de onder vraagden, 13 procent, vindt de hoogte van de aow redelijk tot zeer goed. Onder ouderen zon der aanvullend pensioen ligt dat percentage op 20. Jongeren blijken de financiële situatie van ouderen veel som berder te schatten dan de ao w'ers zelf. Van de ouderen zon der aanvullend pensioen geeft 38 procent aan niet te hoeven be zuinigen. Van de mensen van 18 tot 54 jaar denkt slechts 8 pro cent dat ouderen niet hoeven te bezuinigen, bij de categorie 55 tot 64 jaar ligt dat op 6 procent. Ook hier spreekt gewenning vol gens de onderzoekers een rol. Wie nooit op vakantie gaat, hoeft daar ook niet op te bezuini gen. Behoedzaam De lijsttrekkers van de politieke partijen die in de Tweede Kamer zijn vertegenwoordigd, met uit zondering van Janmaat van de Centrumdemocraten, opereer den vrijdag behoedzaam 'in het hol van de leeuw'. Ze zijn zich sinds enkele maanden bewust van de macht van de twee mil joen kiesgerechtigden boven de 65 jaar. De buikriem moet worden aan gehaald. maar de laagste inko mensgroepen. ook die onder de ouderen, zullen worden ontzien, zo luidde hun boodschap. Wie ze tot de echte minima rekenen en op welke extra tegemoetkomin gen die kunnen rekenen, daar over deden de lijsttrekkers geen harde uitspraken. De kritiek van de bestuurders van de ouderen bonden richtte zich vooral op de eigen bijdragen in de gezond heidszorg. de beperking van de individuele huursubsidie en ui teraard het koopkrachtverlies van aow'ers. Enige opwinding ontstond toen de mogelijkheid van een aow- premieheffing op het aanvullen de pensioen ter sprake kwam. D66 wil die mogelijkheid in de volgende kabinetsperiode ter sprake wil brengen. CDA, PvdA en WD voelen daar niet voor, al gaf PvdA-leider Kok toe dat al leen het streven naar meer werk wel eens onvoldoende zou kun nen zijn om de aow betaalbaar te houden. Hij vindt het echter ont erecht als slechts een deel van de hevolking daarvoor moet op draaien. D66-lijsttrekker Van Mierlo zei het „naiefte vinden om te ver onderstellen dat het aan het werk helpen van een groter deel van de beroepsbevolking de aow in de toekomst betaalbaar zou houden, zoals VVD-leider Bolke- stein betoogde. Minister De Vries van sociale zaken stelde zich eerder op datzelfde stand punt. „Als we verder niets doen, gaat de aow eraan", aldus Van Mierlo. Leden van de Franse oproerpolitie houden een arrestant in de houdgreep tijdens de ongeregeld heden rond de betoging in Parijs. foto Vincent Amalvy/AFP van onze correspondent PARIJS - In de Franse hoofd stad zijn gisteren opnieuw enkele tienduizenden studen ten en scholieren de straat opgegaan om te protesteren tegen het omstreden jeugd werkplan van de regering. De tevoren met grote vrees tege moet geziene betoging ver liep, op enkele kleine inci denten na, zonder proble men. De politie verrichte ruim veer tig arrestaties, terwijl 48 agen ten en enkele journalisten licht gewond raakten door rondvliegende stenen en fles sen. Voor Parijse begrippen 'een rustige demonstratie'. Ook in steden als Lyon, Bor deaux, Grenoble, Besancon. Rennes, Toulouse en St. Etienne namen vele tiendui zenden jongeren deel aan be togingen tegen het plan. Stu denten en scholieren vrezen dat de waarde van hun diplo ma's wordt aangetast door dat de regering het werkge vers mogelijk wil maken werkloze jongeren tegen tach tig procent van het minimum loon in dienst te nemen. Vooral in Parijs waren de au toriteiten op het ergste voor bereid Een leger van ruim drieduizend politieagenten, onder wie achthonderd agen ten in burger, moest voor een goed verloop van de demon stratie zorgen. Minister Pas- qua van binnenlandse zaken zei eerder over aanwijzingen te beschikken dat minstens duizend op rellen en plunde ringen beluste jongeren uit de voorsteden zich onder de de monstranten wilden mengen. Middenstanders langs de route hadden gehoor gege vens aan het dringende ad vies de winkel te sluiten en de stalen rolluiken te laten zak ken. Langs de route van de be- toginge over de grote boule vards was vrijwel geen winkel meer open en menige midden stander had zijn zaak proviso risch gebarricadeerd Deson danks sneuvelden hier en daar etalageruiten. Arrestatieteams in burger ar resteerden enkele tientallen vandalen, terwijl de oproerpo litie enkele felle charges uit voerden tegen stenengooien de jongeren. HILVERSUM (ANP) - Ruim een op de tien jongeren tussen 18 en 24 jaar heeft een voorkeur voor de Centrumdemocraten (CD). Dat is bijna een verdubbeling sinds de verkiezingen voor de gemeente raad begin deze maand. Dat blijkt uit een peiling van bureau Inter/ View. De CD heeft onder de jongeren een bijna net zo grote aanhang van 11 procent) als de PvdA 12 procent i. Het kiezersvolk als geheel is min der ingenomen met de CD. In de peiling spreekt 4.4 procent zijn voor keur uit voor deze partij. Dat is overigens vijf keer zoveel als bij de Kamerverkiezingen in 1989. D66 is het populairst onder de jongeren met 22 procent. Dan volgt de WD met 18 en het CDA met 17 procent. Als de jongste kiezers de Tweede Kamer zouden mogen samenstel len. zou D66 33 zetels krijgen, de VVD 27. het CDA 26, de PvdA 18, de CD 17 en GroenLinks 16 zetels. De kleine christelijke partijen mogen van de jongeren op 12 zetels gaan zitten en de Socialistische Partij op slechts 1. DEN HAAG (ANP) - PvdA-ka- merlid Kalsbeek wil van minis ter Van Thijn van binnenlandse zaken weten of het waar is dat de politie inbreekt bij verdach ten. Een artikel in NRC-Han- delsblad van vrijdag meldt, dat de politie deze methode regel matig gebruikt om te zien of of ficiële huiszoeking ge rechtvaardigd is. Volgens het artikel breekt de po litie ook wel eens in om afluister apparatuur te plaatsen in het huis van een verdachte. De krant meldt dat officieren van justitie en rechercheurs het ge bruik van deze methode hebben bevestigd. Het ministerie van justitie zegt van het gebruik van dit soort methodes niets te weten. „Het is ontoelaatbaar en illegaalal dus een woordvoerder. Voor het plaatsen van afluisterappara tuur ontbreekt de wettelijke ba sis nog. Weliswaar heeft de Tweede Kamer er vrede mee, maar de Senaat heeft zich nog niet uitgesproken. Ook bij het ministerie van bin nenlandse zaken is dit soort in braken „volstrekt onbekend". Een woordvoerder van de Rot terdamse politie wijst er op dat het „dom" zou zijn als de politie op deze wijze te werk gaat. Bij een eventuele rechtzaak voert de advocaat van een verdachte zeker aan dat het om onrecht matig verkregen bewijs gaat en de verdachte dus niet kan wor den aangerekend „Dan is al het onderzoekswerk voor niets", al dus de woordvoerder. HELMOND (ANP) - Patiënten van de omstreden gynaecologen in het Elkerliek Ziekenhuis in Helmond, mogen van zorgver zekeraar CZ Groep van specia list veranderen. Woordvoerder Wilsens bevestigde dit vrijdag desgevraagd. De zorgverzekeraar is bereid de kosten van een tweede verwijs- kaart te betalen. De huisarts moet opnieuw zo'n kaart uit schrijven als een patiënt besluit een andere specialist te bezoe ken. De in Tilburg gevestigde verze keraar nam die beslissing op ei gen initiatief onmiddellijk nadat bekend was geworden wat er in het Helmondse ziekenhuis gaan de was. „Wanneer vrouwen in deze situatie aangeven dat ze geen vertrouwen meer hebben in hun gynaecoloog, leggen wij ze geen strobreed in de weg", aldus Wilsens. Inmiddels maakten tien vrouwen van de mogelijk heid gebruik. De woordvoerder houdt er rekening mee dat zich nog meer patiënten melden. Donderdag werd bekend dat op de afdeling verloskunde en gy naecologie van het Elkerliek Ziekenhuis door een ruzie tus sen de vijf vrouwenartsen en de organisatorische wanorde in hun maatschap twee, en moge lijk zelfs vier pasgeboren baby's om het leven zijn gekomen. De Inspectie voor de Volksgezond heid in Noord-Brabant legde na een uitvoerig onderzoek de zaak voor aan het Medisch Tuchtcol lege. Ook een van de ouders heeft daar een klacht ingediend Justitie in Den Bosch gaf de poli tie vrijdag opdracht na te gaan wat er precies in het ziekenhuis is voorgevallen. Afhankelijk van de resultaten besluit het open baar ministerie of strafvervol ging wordt ingesteld. Paard raakt in drijfzand DEN HAAG (GPD) - Dc brand weer en de politie hebben giste ren het strand tussen Kijkduin en Monster gecontroleerd. Don derdag ontstonden er op enkele vlakken drijfzand, waarvan een paard het slachtoffer van werd. Het gelukte de berijdster welis waar het dier er weer uit te krij gen, maar voor het hoogbejaar de beest was hel allemaal te veel geworden. Het stierf aan een hartstilstand. Vorig jaar ontstond eenzelfde si tuatie rond de pijlers van de Scheveningse Pier. „Je kunt er weinig aan doen; het is niet zichtbaar", aldus woordvoerder Alfred Bulthuis van de brand weer Haaglanden. „Drijfzand kan ontstaan in eb/vloed-situa ties. wanneer er water tussen de zandkorrels blijft zitten. Maar er zit altijd nog hard zand onder. Het gevaar is, dat wanneer je on verwacht tot je knieën in het zand wegzakt, je snel probeert weg te komen en dan valt" Het gaat om enkele vlakken drijf zand van zo'n zes bij twee meter. Dat er ook veel hard zand om heen ligt, bleek gisteren toen de wagens tot bij het dode paard konden komen om het weg te ha len. Directie: K Scherphuis. W F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman. algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar: A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel 01180-81000 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel, 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30-12.30 en van 13.30-17 00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/'m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84.50, automatische afschrijving 83.75. franco per post 107.50: per maand 29.60, automatische afschrij ving 29,00; jaarabonnement 326.50. auto matische afschrijving 325.00, jaarabonnement franco per post 415,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1.50. zaterdag 2,00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw) Postrek.nr.; 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24.75. ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3