Eerlijk varen, maar altijd blijven knokken Henk van der Rest reportage ZATERDAG 26 MAART 1994 27 De eerste indruk: een snelle zakenman. Deftig chokertje boven een glad gestreken overhemd. Maar geld is niet het enige waar het om draait bij Hendrik Frank van der Rest. Kijk naar de afgetrapte bootschoenen en het nautisch horloge aan de linkerpols. Die verraden zijn ware passie: het water. In het leven van deze 51-jarige botenbouwer uit Kats is dat de rode draad. Als wedstrijdzeiler won hij meer dan duizend prijzen. Ook als ondernemer gaat het hem voor de wind. Portret van een man die van doordouwen weet. Die misschien een tikje dominant is, maar dat graag voor lief neemt. Dat hij al wat grijs wordt aan de slapen, doet zijn werklust niet verflauwen. Zijn nieuwe projecten bewijzen het: de exploitatie van een jachthaven in Wemeldinge en de redding van Kats. Van der Rest weet hoe hij iets gedaan moet krijgen: „Eerlijk varen, maar altijd blijven knokken." Zijn eerste jacht naar eigen ontwerp. De botenbouwer denkt er met weemoed aan terug. Een éénpersoons zeiljol was het. Van der Rest, zeventien jaar en zo goed als platzak, wrong zich in allerlei bochten om aan bouwmateriaal te komen. Het hout van een oude boekenkast werd gebruikt om spantjes van te maken. Ontwerpen leerde de jonge knutselaar uit het boek 'De Zeilsport' van H. C. Van Kempen, destijds de bijbel voor de watersport. Eén hoofdstuk ging over botenbouw. Van der Rest had er genoeg aan. Zijn eerste schip lag nog niet te water, of al spoedig volgden nieuwe exemplaren. Botenstalling, reparatie en kunststofproduktie hebben de botenbouw tegenwoordig wat meer naar de achtergrond gedrongen. Maar Van der Rest blijft schepen maken. Bij hem thuis op de studeerkamer ligt een nieuw ontwerp op de tekentafel. „Een schip voor oudere actievelingen. Voor mensen die tot hun zeventigste of tachtigste willen doorgaan. Ik raak immers zelf ook wat op leeftijd." Het bedrijf van de botenbouwer is niet moeilijk te vinden. De hoge machines van de Combinatie Oosterschelde zijn reeds van verre zichtbaar. Vroeger werden hier onderdelen gemaakt voor de Ooster schelde werken. Vd Rest Nautic bv zit pal naast het bedrijvenconsortium, mooi ge legen aan de Oude Veerhaven van waar vroeger de pont naar Zierfkzee vertrok. Op de kade staan zeiljachten. Het tuig rond de masten klappert in de straffe wind. Bij de entree van het bedrijf valt het oog direct op een grote prijzenkast. Thuis heeft Van der Rest er nog één staan. De ondernemer gaat voor naar zijn ruime di rectiekamer. Op het keurig opgeruimde bureau prijkt een bronzen krab op mar meren voet. Ook een herinnering aan een zeiloverwinning. Bij gebrek aan onderzet ters schuift Van der Rest notitieblaadjes onder de koffiebekers. Er mochten eens kringen op het bureaublad komen. Wemeldinge De directeur is vol van zijn nieuwe project in Wemeldinge. Al jaren vecht hij voor honderd extra ligplaatsen in Kats. Die heeft hij nodig voor scheepsreparaties. Anders is de exploitatie van zijn bedrijf moeilijk rendabel te houden. Een jaren lange smeekbede bij de provincie bleef vruchteloos. Bij het voormalige sluizen- complex in Wemeldinge mag Van der Rest nu wèl zijn gang gaan. Dankzij de ge meente Kapelle. ,.Voor die gemeente heb ik groot respect. Eindelijk een keer niet dat krentewegen en millimeteren. Mis schien dat ze in Middelburg nu ook eens denken: die Van der Rest is eigenlijk zo gek nog niet." Kapelle is in elk geval blij met zijn komst want de sluizen liggen er al lange tijd verlaten bij. Ze zijn buiten func tie sinds de aanleg van een nieuwe kanaal- arm. Een gevoelige aderlating voor het dorp, want het drukke scheepvaartver keer van weleer bracht veel bedrijvigheid. De gemeente pleit al jaren voor aanleg van een jachthaven. Een wensdroom die eindelijk in vervulling gaat. Van der Rest steekt zo'n vier miljoen gulden in het pro ject. Hij legt een binnen- en buitenhaven aan met een gezamenlijke capaciteit van 270 vaste en 125 passantenplaatsen. „Ik ben nu waarschijnlijk één van de weinige Nederlanders met een eigen zeesluis." Achteraf verbaast het Van der Rest wel eens. Wie had ooit gedacht dat hij de kans zou krijgen dergelijke grote uitdagingen aan te pakken. „In het verleden nam ik wel eens risico's waarvan ik nu zeg: hoe kon je dat toch doen. Geen cent op zak en dan toch maar wat beginnen. Ik stond ner gens bij stil. Met het ouder worden valt het moeilijker beslissingen te nemen. Dat on stuimige is er af. Door de ervaring zie ik direct alle haken en ogen. En dat is echt niet alleen een voordeel. Ik zet bewust een paar jonge mensen naast me die nog wel makkelijk een knoop durven doorhak ken." Westland Van der Rest. geboren in Scheveningen in het oorlogsjaar '42. groeide op in het West- land. Het ouderlijk huis stond 'in het mid den van niks', vlakbij een meertje. „Link wonen was dat. Dicht in de buurt lagen de VI's opgestapeld. Klaar om te worden af geschoten naar Engeland. Bij eventuele bombardementen van de geallieerden za ten we niet veilig." Een 'heerlijke vrije Botenbouwer Henk van der Rest. foto Ruden Riemens jeugd' had hij. De aantrekkingskracht van het water was onweerstaanbaar. Dat meertje bij huis was voor de kleine Van der Rest weliswaar verboden terrein, maar hij kroop stiekem door een gat in het hek om over de plas te turen. „Ik mocht wel eens bootjes op- en aftuigen voor zei lers. Die voelden zich dan verplicht mij mee te nemen. Toen ik op m'n zevende leerde zwemmen, had ik al eens meege zeild." Op den duur deed hij zelfs zijn huiswerk in een bootje. De zondagsschool en de Fran se les schoten er bij in. Vroegen ze na een half jaar aan zijn moeder waarom haar zoon nooit op Frans kwam. Hij had in ze kere zin vrij spel. Niemand die hem op de vingers keek. Zijn vader die in de make laardij zat, raakte verlamd toen Van der Rest nog vrij jong was. Moeder nam de zaak waar. De twaalfjarige puber kon rus tig een weekje er tussenuit knijpen. Dach ten z'n ouders dat hij met een groep zeilers naar De Kagerplassen ging. In werkelijk heid zat hij daar in zijn uppie. „Door de situatie thuis, moest ik vroeg volwassen zijn. Dat kan een nadeel zijn. Maar ik heb wel geleerd te knokken. Om me te hand haven." Keerzijde van de medaille was dat de vrijbuiter zich eenzijdig ontwikkel de. Teveel alles alleen deed. „Wel begrijpe lijk. want we woonden eenzaam en dat voelde je ook. Contacten leggen ging me moeilijk af in het begin. In gezelschap hield ik altijd m'n mond. Daarom ben ik ook een beetje gaan hockeyen. Een team sport, dat was goed voor mij. En leuk om ernaast te doen." Dat hij aardig met bootjes overweg kon, bleek al snel. Als wedstrijdzeiler sleepte hij de ene na de andere prijs in de wacht Brak internationaal door en werd in 1962 in een eenmansboot tweede bij de Euro pese kampioenschappen in Portugal. Wat de sport zo aantrekkelijk maakt0 „Het is de sensatie. Het gevoel van groot gevaar dat op de loer ligt. terwijl er in werkelijk heid weinig kan gebeuren. Zeilen is een paar honderd meter vooruit zien. Onver wachte momenten zijn het spannendst. Momenten dat het erop aan komt snel en efficiënt te handelen. Bijvoorbeeld bij zwaar weer. Dan vergeet ik alles om me heen. Ben ik helemaal in m'n element." Bijna verdronken Toch heeft ook Van der Rest ondervonden dat zeezeilen niet geheel van enig risico is ontbloot. In de Middellandse Zee is hij een keer bijna verdronken. Tijdens selectie wedstrijden sloeg zijn boot om. „Een uur of drie. vier heb ik in het water gelegen. Toen ze me vonden, zat er geen greintje kracht meer in m'n lijf. Ze moesten me uit het water tillen." Hoe afschuwelijk de ver drinkingsdood ook mag zijn. Van der Rest denkt dat het geen nare manier is om te sterven. „Eenmaal in het water, raak je eerst wat zeeziek. Je wordt misselijk en gaat spugen. Maar daarna trekt er een heerlijk loom gevoel door je lichaam. Dan wordt het pas écht gevaarlijk. Heb je geen kracht meer om door te vechten, dan is het snel gebeurd." Van der Rest laat zijn bedrijf zien. Knikt vriendelijk naar z'n personeel en kan niet nalaten her en der even iets te inspecte ren. „Ik loop vaak door het bedrijf en trek wel eens lukraak een map uit de kast. Ver velend voor m'n mensen natuurlijk als juist daarin iets staat wat niet klopt." Trots is Van der Rest op de vrij nieuwe loodsen, een minuut lopen van de Oude Veerhaven. Rondom ligt een parkje met een jeu de boules baan. De jonge aanplant schiet al aardig door. Kaartjes aan de stammen vertellen om welke boomsoor ten het gaat. „Het mes snijdt aan twee kanten", licht Van der Rest toe „Nog even en die gebouwen zijn prachtig aan het zicht onttrokken. En Kats heeft een extra attractie. De inwoners kunnen hier een ommetje maken of jeu de boules spelen." In de loodsen staan de jachten dicht op eengepakt. Precies één hoekje is vrijge houden voor een tennisbaan Kunnen de mensen uit Kats een balletje slaan. Maar wèl oppassen voor de boten. Van der Rest slalomt zijn weg door het doolhof van scheepsrompen Bij een mooie oude sta len tjalk blijft hij staan. Het is de 'Vrouwe Martha', genoemd naar zijn wederhelft. „Hierop heb ik jaren samen met mijn vrouw gewoond", hijgt de ondernemer ter wijl hij via een smal trapje aan dek klimt. Op de meubels in de kajuit ligt een dikke stoflaag. De behuizing is krap. „Met ons trouwen zijn we hier ingetrokken. M'n vrouw heb ik in de zeilerij leren kennen. Een sportieve, enthousiaste meid. Niet één die makkelijk van haar stuk te bren gen is. We doen alles samen." Willemstad Het jonge paar gooide eerst het anker uit in Willemstad. Dat kwam goed van pas voor de botenbouw, waarmee Van der Rest inmiddels zijn brood verdiende. Dat hij daarin verder ging. ligt minder voor de hand dan het lijkt. „Eigenlijk heb ik nooit geweten wat ik wilde worden. Sterker nog: ik weet het nog steeds niet. Van mijn hob by m'n beroep maken leek aanvankelijk niet aantrekkelijk. Ik was bang dat het te gen zou gaan staan. Maar op een gegeven moment overleed m'n vader en moeder werd opgenomen in het ziekenhuis. Om standigheden waardoor het laatste jaar hts erbij in schoot. Ik moest wel wat on dernemen." Het was de tijd dat oom Henk. 88 jaar nu. zich grote zorgen maakte om de student. Van der Rest moet glimlachen als hij eraan denkt. De fabrikant had hem graag in zijn bedrijf gehad. „Hij zag dat het fout dreigde te lopen en wilde me het liefst in huis nemen. Dan had hij op m'n studie kunnen toezien. Oom Henk leeft nog steeds mee. Als ik eens in de krant sta. stuur ik hem de stukjes toe." De Vrouwe Martha dreef in 1972 Kats bin nen. Een ideale plek voor Van der Rest om zijn werkzaamheden uit te breiden. Wil lemstad draaide hij zonder veel spijt de rug toe. De Zeeuwse mentaliteit ligt hem beter „Ik ervaar de mensen hier als open. We lagen nog niet in Kats of de melkboer riep: leuk bootje hebt u daar. mag ik eens aan boord komen kijken. Dat was in Noord-Brabant wel even anders. Daar gluurden ze door hun gordijntjes naar bui ten. Zo van wie loopt daar nu weer." De ondernemer raakte snel ingeburgerd in Kats. Sloot zich aan bij de jagersclub, een gezelschap waarin hij zich uitstekend thuisvoelt. „Het mooie is dat er mensen van de meest diverse pluimage inzitten. Alle rangen en standen door elkaar. We hebben hier een oud, gammel citroënbus- je staan waarmee we er regelmatig met z'n allen op uit trekken." Van der Rest. voor zitter van de afdeling Midden-Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging vindt de jacht geen wrede be zigheid. „Als ik een kip eet. moet ik hem ook zelf de nek kunnen omdraaien. An ders ben ik schijnheilig." Ferme taal. maar de jager geeft toe dat ook hij geen hart van steen heeft. „Kijkt zo'n haasje tij dens een drijfjacht me aan met een blik van 'alsjeblieft doe me niets', dan wil ik wel eens héél rustig doorlopen. Nee Kay! sis ik dan tegen mijn labrador. En ook die loopt dan héél rustig door." Het leven op de tjalk moe, bouwde Van der Rest een groot huis achter zijn bedrijf, aan de monding van de Oude Veerhaven. Alles naar eigen ontwerp en met een fabel achtig mooi uitzicht op de Oosterschelde. „Ze zeggen wel eens tegen me: wat woon je daar toch afgelegen op die punt. Het is waar. als het heel hard stormt, knijp ik'm wel eens. Bang dat alles onderloopt. Maar als de wind gaat liggen, zit ik hier met een glaasje wijn. Genieten is het dan." Van der Rest, houdt van het landschap. Ruimte en vrijheid. Inderdaad, net als vroeger in het Westland. Geen windeieren De botenbouw legde de ondernemer geen windeieren. Hij verkocht hele series. Ves tigde een naam in landen als Japan en Amerika Een paar van zijn uitvindingen vonden algemeen navolging in de jacht bouw, pocht Van der Rest. Wat te denken van het idee om het anker op te bergen in een bakje in de neus van het schip. Of het monteren van luie stoelen in de kajuit, Van der Rest weet niet beter of hij was één van de eerste die daarmee begon. Toch kon tegenslag niet uitblijven De grote klap kwam met de tweede oliecrisis in 1978. De jachtbouw stortte in elkaar en Van der Rest deelde in de malaise. De pro- duktie werd teruggeschroefd van tachtig boten per jaar naar vier. „Stel je toch eens voor", schudt de directeur moedeloos het hoofd. „Elk jaar bestel je meer motoren. Op een gegeven moment met tachtig tege lijk En dan ploft het zaakje in één keer in elkaar Van der Rest was de wanhoop na bij want er moest flink gesnoeid worden in het bedrijf. Gelukkig waren gedwongen ontslagen te voorkomen omdat veel werk altijd was uitbesteed. Aparte tak Bij het bedrijf werken nu twintig mensen in vaste dienst. De zaak drijft al lang niet meer alleen op botenbouw. Stalling en re paratie van jachten zijn minstens zo be langrijk. Daarnaast is er een mastenma- kerij Een aparte tak vormen de kunstve zels. Die zijn niet alleen in zwang bij de jachtbouw. Van der Rest maakt er ook biofilters mee of bijvoorbeeld pijpstukken en stankfilters „Massaproductie doen we niet. Leuke, moeilijke opdrachten, daar houden we van." Ter illustratie van dat laatste slaat hij een foto-boek open. Ook dat gaat over kunststofprodukties. Repli ca's van beeldhouwwerken om precies te zijn. In opdracht maakte Van der Rest er een aantal. Ze staan in een beeldentuin in de Haarlemmerhout. „Kijk", wijst de on dernemer op de plaatjes. „Allemaal figu ren uit de Camera Obscura. Pieter Stas tok, het melkmeisje, noem ze maar op. De orginele stenen beelden zijn naar het mu seum verhuisd. Die gingen langzaam ka pot in de open lucht." Met de grote verscheidenheid aan activi teiten vraagt Van der Rest veel van zijn werknemers Een positieve instelling is wel het minste wat hij van hen verwacht. „Ze moeten zich inzetten, alsof ze het hele maal voor zichzelf doen. In feite is dat ook zo. Het personeel moet het overnemen als mij of m'n vrouw iets overkomt. Kinderen hebben we niet. De zaak is ondergebracht in een stichting. Erfgenamen kunnen er niet bij komen." Een sociaal werkgever met drie wao'ers in dienst en een geeste lijk gehandicapte. Maar ook één die weet dat hij wel eens wat teveel loopt te bazen. Z'n vrouw probeert hem wel eens af te remmen. „Dan zegt ze dat ik me niet zo moet opdringen. Dat ik precies oom Henk lijk als ik eens wat driftig ben. Die heeft dat druzige ook. Ik kan me voorstellen dat dat doordouwenge wel eens irritant is. Je moet het een beetje onderdrukken. Maar ik neem het graag op de koop toe.' Kats redden Doordouwen wil Van der Rest ook met Kats. het dorpje dat hem zo na aan het hart ligt Dat de kern langzaam dreigt leeg te lopen, kan hij niet aanzien. „Stel dat zondags het kerkklokje nooit meer klinkt, eeuwig zonde zou dat zijn. Het is hier een kleine, maar o zo hechte gemeenschap." De ondernemer heeft een plannetje be dacht om Kats er bovenop te helpen. Een compleet nieuw haventje wil hij aanleg gen. Een verloren stuk grond, ingeklemd tussen dorp eh Oosterschelde moet daar voor worden opgeofferd. Van der Rest ziet het al helemaal voor zich. Hij heeft zelfs complete schetsontwerpen gemaakt. „Rondom de haven komen enkele tiental len huizen. Woningen die een normaal mens moet kunnen betalen. Jonge gezin nen hebben we nodig. Dan is Kats gered." Geen cent hoeft de gemeente Kortgene voor zijn plan te betalen. Al zou het na tuurlijk wel mooi zijn als hij de havenex ploitatie op zich mag nemen. Uitgangs punt blijft werken zonder winstoogmerk. Het project kan bijvoorbeeld worden on dergebracht in een Stichting Dorp Kats. „Als het financieel haalbaar is, kunnen we nog voor het eind van het jaar graven. Mits de overheden meewerken natuur lijk." Zwaait met gebalde vuist: „De pro vincie moet maar eens laten zien dat het menens is met het kleine kernenbeleid. Laten ze Kats die vooruitgang alsjeblieft gunnen." Een druk baasje. Hoe hij erin slaagt al zijn bezigheden te combineren? „Simpel: je moet jezelf duidelijk een taak stellen. De ene week dit, en de volgende week dat. En als je iets doet, moet je het in één keer af maken. Daarom heb ik ook geen telefoon op m'n werkkamer. Dat stoort alleen maar." Nachten achtereen doorwerken, daar gelooft de ondernemer niet in. Hij is wePzeven dagen per week in touw. maar gaat bijna altijd op tijd naar bed. „Meestal lig ik er al in om een uur of tien En mijn dag begint vaak om half zes. zes uur. 's Ochtends ben ik meestal zelf degene die de deur van de zaak open doet." Dat hij ooit besluit met pensioen te gaan. kan de botenbouwer zich moeilijk voor stellen. Een mooi moment om te stoppen ziet hij niet. Er doemt altijd wel een nieuwe klus op. „Neen, op m'n kont zitten kan ik moeilijk. Een paar keer per jaar op vakantie is mooi genoeg. Zeiltochten met z'n tweetjes bijvoorbeeld. Twee, drie we ken achtereen is lang zat. Als ik te lang in het buitenland zit, loop ik het gevaar te blijven hangen. Dan sla ik vanzelf weer aan het schetsen en tekenen. Zie ik moge lijkheden om iets op te zetten." Van der Rest; ondernemen zit hem in het bloed ..Het is een kwestie van blijven aandrin gen. Net als bij wedstrijdzeilen. Ik begon altijd het liefst achter in het veld. Dat ie dereen voor je ligt. Nét niet teveel opval len. Dan kun je langzaam doordrukken. Eerlijk varen, maar altijd blijven knok ken." Marten de Jongh

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 27