Je hebt altijd nog het alarmnummer Het nieuwe politiekorps komt traag op gang Centrale meldkamer in de Vrijlandstraat in Middelburg, waar de 06-11 meldingen binnenkomen. Over een kleine week gaat de winkel van de politie Zeeland officieel open. De reorganisatie is dan een feit. De nieuwe datum van afronding - 1 april 1994 - kon zelfs na een jaar van verlenging van de fase van voorbereiding op het nippertje worden gehaald. De klanten kunnen komen. Er is echter geen sterveling die verwacht dat van achter de toonbank meteen een optimale service kan worden geboden. Het personeel moet nog volop wennen. Aan de baas, de andere aanpak van het werk, de vreemde collega's, de weinig vertrouwde werkomgeving. Geruisloos een nieuwe zaak openen is onder zulke omstandigheden nauwelijks mogelijk. Daarom wordt er ernstig rekening mee gehouden, dat er voorlopig nog regelmatig klanten boos de winkel uit zullen lopen. De politie is je beste kameraad, luidt een oude slogan. Maar die kameraad was de laatste tijd in geen velden of wegen meer te bekennen. En intussen ging de verloedering van de maatschappij mooi door. Dat leidde tot de roep om meer politie op straat, om een grondige aanpak van de onrustbarend groeiende zware georganiseerde criminaliteit en vooral om een efficiënter optreden van 'de sterke arm'. Dat gegeven heeft de basis gevormd voor de meest ingrijpende reorganisatie die de politie ooit trof. De herschikking van mensen en taken werd intern beleefd als een aardverschuiving. Wat was er en hoe is het geworden? Voorheen had je in Nederland te maken met politie en politie. De Zeeuwse si tuatie voorzag in het bestaan van vier vol ledig zelfstandig opererende gemeentelij ke politiekorpsen: in Vlissingen, Middel burg, Goes en Terneuzen. Daarnaast was daar het district Zeeland van de rijkspoli tie. Met een te Middelburg zetelende staf en met over de provincie verspreide land- groepen: Schouwen-Duiveland, Tholen/ St. Philipsland, Reimerswaal, Kapelle, Borsele, de laatstelijk reeds als eenheid opererende groepen Valkenisse, Veere en Kortgene, West Zeeuwsch-Vlaanderen, Midden Zeeuwsch-Vlaanderen, Hulst en Hontenisse. Het waren alle eigen winkels, die voor on dersteuning konden terugvallen op het stafbureau in Middelburg, met gespeciali seerde diensten als de meldkamer, de ver keersdienst, de recherche en de veldpoli tie. Die opzet, indeling en werkwijze zijn met de reorganisastie overboord gezet. De vijf Zeeuwse politiekorpsen zijn nu gefu seerd tot éér. politieregio met rond 800 personeelsleden. Daarmee is de Politie Zeeland dan een van de 25 regiokorpsen van Nederland geworden. Gestoken in het nieuwe organisatiejasje hoopt de Zeeuwse politie als onderdeel van overheidszorg en openbaar bestuur adequater dan voorheen de belangen van de openbare orde, sociale rust en veilig heid te kunnen behartigen. Voorts biedt de nieuwe structuur meer mogelijkheden om taken op het gebied van criminali teitsbestrijding, milieu, verkeer en recrea tie meer inhoud te geven, deels opererend in zelfstandigheid, deels in samenwerking met andere (overheids)instanties. Continu proces In de nieuwe situatie is er in grote mate rekening mee gehouden dat de zware georganiseerde criminaliteit stevig kan worden aangepakt. In het verleden ge beurde dat op ad hoc-basis. Binnen de thans gevormde Regionale Eenheid, die ook andere ondersteunende taken ver richt, zijn nu in een continu proces rond dertig rechercheurs in de weer om de vin ger te krijgen achter mafia-achtige prak tijken, waarbij vaak onder gebruikma king van ogenschijnlijk legale dekmantel firma's landelijk, maar ook internationaal wordt gegrossierd in delicten. Dat kan va riëren van wapenhandel tot handel in drugs, van fraudepraktijken tot witwasse- rijen. Sommige misdaadsyndicaten gaan een gewelddadig optreden niet uit de weg. Er zijn er zelfs bij met in liquidatiemoor- den gespecialiseerde divisies. Uitlopers van die netwerken zijn ook in Zeeland te rug te vinden. Voor de uitvoering van de dagelijkse poli tietaak is Zeeland opgedeeld in drie dis tricten. Het district Walcheren heeft Mid delburg als zetel. Voor het district Zeeuwsch-Vlaanderen is dat Terneuzen. Het derde district, dat met 'Oosterschel- debekken' wordt aangeduid en Goes als zetel heeft, omvat Schouwen-Duiveland, Noord- en Zuid-Beveland, Tholen en St. Philipsland. Noodhulpgarantie In het werk van alledag hanteert de politie het principe van de noodhulpgarantie. Dat houdt in dat het Zeeuwse korps de garantie biedt om - voor zover het spoe deisende kwesties betreft - in 90 procent van het aantal gevallen binnen een kwar tier ter plekke te zijn. De wetsdienaren zullen zeker niet met zwaailichten en loeiende sirene, rode stoplichten nege rend en op twee wielen door de bocht sui zend naar de plaats snellen waar twee au tomobilisten beteuterd naar een verbo gen spatbord staan te kijken. De nood hulpgarantie betreft zaken van calami- teuzer aard: verkrachting, aanranding, overvallen, geweldsdelicten waar letsel bij is, ongevallen en branden met kwetsu ren en verdachte omstandigheden waar bij het aannemelijk is dat personen op het Wat de publieke functie betreft kent Wal cheren twee bureaus met een 24-uurs toe gankelijkheid voor het doen van aangif ten Het gaat hier om de politiebureaus in Middelburg en Vlissingen. Op het Wal- cherse platteland kon het publiek tot voor kort tijdens de kantooruren terecht op de politieposten in Serooskerke en Zoutelan- de. In het vervolg zijn op het Walcherse platteland alleen de bureaus in Arnemui- den, Zoutelande en Domburg voor het pu bliek toegankelijk tijdens spreekuren. Wie buiten die tijden de politie wil raad plegen zonder dat dit telefonisch kan ge beuren zal zich in Middelburg of Vlissin gen aan de balie dienen te vervoegen. In het district Oosterscheldebekken is al leen het bureau in Goes 24 uur per dag ge opend. Zienkzee kent zeven dagen in de week een openingstijd gedurende de kan tooruren. In Kruiningen. Heinkenszand en Tholen kan men alleen door de week tijdens de kantooruren terecht. Kapelle en Kortgene waren in het verleden als groepsbureaus van de rijkspolitie ook tij dens kantooruren geopend, maar hebben in de nieuwe situatie alleen nog maar een spreekuurfunctie. In Zeeuwsch-Vlaande ren zijn de bureaus Terneuzen, Hulst en Oostburg in principe 24 uur per dag open. Axel kent een opening tijdens kantooru ren en het als uitvalsbasis dienst doende bureau in Sas van Gent is open "als er ie mand is'. 06-11 Politievoorlichter Muller wil bij het al dan niet voor het publiek openstellen van poli tiebureaus een opmerking kwijt: „We moeten af van het idee dat een geopend politiebureau in de eigen woonomgeving ook meer politiezorg met zich mee brengt. Je hebt dan wel een aanspreekpunt extra, maar minder zorg Bovendien is er bij vra gen om noodhulp nog altijd het 06-11 alarmnummer. Dan kom je direct bij de meldkamer binnen. Dat werkt veel sneller dan naar het dichtsbijzijnde bureau te bellen of daar naartoe te rijden." Sinds de zomer van 1991 de eerste stappen zijn gezet om de reorganisatie van het Zeeuwse politie-apparaat op gang te bren gen is er heel wat overhoop gehaald. Dat hield niet op bij die op zichzelf al formida bele omslag van maar liefst vijf verschil lende culturen. De regiovorming ging te vens gepaard met de invoering van andere methoden van werken, van nieuwe syste men en het afbouwen van oude gewoon tes. En alsof dat al niet genoeg zeer' gaf waren daar ook nog de ernstige perikelen rond zaken als functiewaardering en per sonele herplaatsingen. Het resultaat is dat er aan de vooravond van het officieel operationeel worden van de Politie Zee land er nog tal van procedures lopen. Voor een twintigtal herplaatsbare politie-amb- tenaren is in de nieuwe organisatie nog geen passende functie gevonden. Ook de financiële situatie, waarin het regiokorps zich bevindt, is niet bepaald om over naar huis te schrijvern. Voorlichter Muller draait er niet omheen: een aantal vanwege de reorganisatie noodzakelijk geworden stappen is zeker niet ten goede gekomen aan de motivatie van een deel der dienders. „Dat merk je. En dat moet het publiek ook merken. Het zal nog best even duren, voordat die wrijf punten weg zijn. En omdat er nog volop aan de organisatie wordt getimmerd zal er niet altijd direct politie op de stoep kun nen staan." Muller geeft de Zeeuwse bevolking het ad vies om zich in die gevallen waarbij men zich niet juist door de politie behandeld voelt de chef van het district waarin men woonachtig is op de hoogte te brengen van de grieven en de klachten. „Wij willen graag een open organisatie zijn. De reac ties zijn voor ons de signalen om bijstellin gen rond te krijgen." Jacques Cats punt staan een misdrijf te plegen. Verder komt het noodhulpprincipe aan de orde als, zo staat tamelijk plechtig in de taak omschrijving aangegeven, 'er sprake is van levensbedreigende situaties van men sen of ernstige aantasting van de fysieke of psychische gezondheid van mensen'. Het geven van voorrang aan dit soort spoedeisende kwesties wordt bepaald aan de hand van de melding. Komen er zulke verzoeken om assistentie binnen dan wordt elders even het deukje het deukje of de controle de controle gelaten en spoe den de wetsdienaren zich lawaaierig naar de plaats van het onheil. Puttend uit de in het verleden opgedane praktijkervaring gaat de politie er van uit, dat er zich in dit gewest per dag ongeveer twintig gevallen van noodhulp kunnen voordoen. Om de garantie te kunnen waarmaken om in noodgevallen binnen het kwartier ter plekke te zijn heeft de Politie Zeeland de afzonderlijke districten onderverdeeld in voorzieningen gebieden. Walcheren heeft er vier, het district Oosterscheldebekken kent er zeven en het district Zeeuwsch- Vlaanderen heeft zes verzorgingsgebie den. In die gebieden surveilleren bij voort during politiewagens, zodat ze vlug bij de hand kunnen zijn als er wat ernstigs aan de knikker is. Geduld In gevallen van assistentie-verlening bij minder acute zaken zal het kunnen gebeu ren dat het publiek enig geduld dient te betrachten. Met name op Walcheren heeft de nieuwe bedrijfsvoering in de aanloop fase al situaties opgeroepen, waarbij men, net zoals André van Duin het in zijn Pizza lied bezingt, tot 'effe wachte' werd ge dwongen. Dat komt omdat op Walcheren ervoor is gekozen het politiebureau in Middelburg als uitvalsbasis te benutten. Is er in Vlissingen net op het moment dat de ene surveillanceploeg de andere aflost wat gaande dan moet er dus eerst een wa gen uit Middelburg komen. Daardoor kan het wel eens even duren voordat de politie ter plekke is. In het politieblad 'Deltagolf wordt de weg tussen de twee belangrijkste politiebureaus al spottend de best besur- veilleerde route genoemd. Is voor veel politiemensen de werkplek veranderd, ook de invulling van het werk is aanzienlijk gewijzigd. In het verleden werd veel specialistisch werk door onder steunende afdelingen verricht. In de nieuwe situatie moet de basispolitiefunc tionaris in principe alle voorkomende za ken zelf aanpakken en zo mogelijk ook af handelen. Zo bestond er bijvoorbeeld in het verleden nog een instituut als een bu reau voorkoming misdrijven, waarnaar het publiek kon worden verwezen voor het vergaren van informatie over een betere beveiliging van de persoonlijke eigen- dommnen. Nu is het de taak van de basis politiefunctionaris om het publiek te wij zen op de mogelijkheden ter beveiliging. Ook kwesties die in de oude toestand door een afdeling als bijvoorbeeld voor jeugd- en zedenzaken of de recherche werden af gehandeld komen nu voor een belangrijk deel of helemaal op het bordje van de poli tieman aan de basis terecht. De politie man op. straat krijgt in de verzwaarde taakstelling wel hulp in de vorm van ken nisoverdracht door functionarissen, die in de oude situatie op bepaalde onderdelen van het politiewerk specialistisch bezig zijn geweest. Over het zichtbaar maken van aanspreek punten hebben de districten geen eenslui dende aanpak gevolgd. Op Walcheren zijn speciale politiemensen benoemd die ver antwoordelijkheid dragen voor een be paald deel van een verzorgingsgebied, door het dorp fietsen en contact houden met de woongemeenschap. Elders is dit werk niet aan personen opgehangen, maar wordt er in roulerende dienst opge treden als aanspreekpunt in een dorpsge meenschap. Huisvesting De huisvesting van politie-onderdelen is binnen de politiestaf en het college van burgemeesters nog volop in discussie. In vulling op termijn met vervangende pan den of nieuwbouw zal in samenhang met de fïnanciéle consequenties nader moeten worden bekeken. De politie verwacht na de reorganisatie de zware criminaliteit beter aan te kunnen pakken. fotografie Lex de Meester Op Walcheren zijn er speciale agenten aangesteld, die moeten zorgen dat de politie contact houdt met de mensen in de straat. De reorganisatie van het politie-apparaat betekende voor alle functionarissen een drastische verandering van het werkklimaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 25