Chaos compleet in Zuiderpark Italianen kunnen als geen ander pieken Schietkampioenen gehuldigd Afdeling organiseert activiteiten voor promotie G-voetbal Spelersgroep van ADO Den Haag is het zat Vriesekoop: kankerpit maar ook een boegbeeld van onze verslaggever Bouke Nielsen DEN HAAG De natie slaat zich bijkans op de knieën als er weer een internationaal tafel- tennisevenement is gepasseerd. Kijvende en heetgebakerde pingpongsters zorgen immers voor bijzonder appetijtelijk leesvoer en de hele natie roept na afloop: 'daar gaat ze weer, onze Bettine; het is altijd het zelfde met haar'. Hoeveel onrecht onze Bettine Vriesekoop daarmee wordt aan gedaan. weten eigenlijk alleen degenen die haar van nabij mee maken. Natuurlijk is ze een kan kerpit. natuurlijk is ze een sja- grijn en natuurlijk moet ze eens aan haar zeurzakje worden ge opereerd. Maar Vriesekoop is ook een boegbeeld voor topspor tend Nederland. Ze is zelfs op 32- jarige leeftijd nog bezeten als geen ander en het is amper denk baar dat ze na de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta zal stoppen. Vriesekoop is een perfectioniste, iemand die niks aan het toeval overlaat. Dat zal andermaal blij ken op het Europees kampioen schap. waar ze vanaf volgende week vrijdag mag aantreden in het enkel- en dubbelspel. Opti maal voorbereid verschijnt ze op de grote toernooien; geen gram metje te zwaar, geen seconde te weinig getraind. Ze ziet er vlak voor zo'n evenement uit als een hologig zenuwpeesje, een bom die op ontploffen staat. Lachen is er niet bij, want ze straalt juist dan uit: topsport is niet leuk. Ze zoekt liever de rust en balans, die o zo nodig is om in het com plexe tafeltennis het evenwicht te houden tussen explosiviteit en ingetogenheid. Onthoofd Misschien is Bettine Vriesekoop heel goed aanspreekbaar de laatste dagen voor een toernooi, maar vrijwel niemand spreekt haar aan. Ze oogt ongenaak baar, is in trance en kijkt nurks en strak voor zich uit. Wie haar aanklampt, houdt er rekening mee ter plekke met een tafelten- nisbat onthoofd te worden. Vriesekoop vindt het uitermate vervelend als er op deze manier over haar wordt geschreven en gedacht. Vriesekoop wil graag warmte uitstralen, wil gerespec teerd worden, wil vrouwelijk overkomen en wil eigenlijk wel aardig worden gevonden. Maar haar emoties zitten haar al te vaak in de weg. Elke uitbarsting, al is ze er niet eens schuldig aan. is doodeenvoudig een bevesti ging van het oordeel dat de grootste gemene deler der natie al veel eerder had geveld. En el ke tegenwerping van haar tegen deze vooringenomenheid ver sterkt het oordeel alleen maar. De primadonna van het natio nale pingpong krijgt niet de waardering die ze verdient, dat is wel zeker. Ze zal het hoogst- waarschijnijk ook nooit krijgen, want ze torst een beladen en tur bulent verleden mee. een verle den waarmee ze zo graag wil bre ken. Maar wie leeft heeft nu een maal een verleden. Bovendien is ze te oprecht, te sensibel en te fa naat, waardoor ze altijd een kruitvaatje zal blijven; met alle gevolgen vandien. Puur Hoe puur Vriesekoop is, mag wel blijken uit het volgende feit: een gerespecteerd pr-bureau uit het zuiden des lands heeft de afgelo pen jaren getracht haar bij te sturen. Waar het pr-buro een jaar geleden uitermate positief over Vriesekoop oordeelde, daar zegt het pr-buro (inmiddels ove rigens in dienst van de bond) nu na elke escalatie: je weet toch dat Vriesekoop zo reageert? Dat leert maar één ding: de omstre den Vriesekoop is consequenter en zuiverder dan het gerespec teerde pr-buro. Vriesekoop vindt het schokkend als de pingpongtop als een pop- pekast wordt afgeschilderd, het geen begrijpelijk is gezien de moeite en inspanningen die zij zich getroost. Maar in haar vul kanische emoties schopt ze zelf ook maar al te vaak tegen haar geliefde wereldje aan. Dat neemt niet weg dat ze een fenomeen is en als geen ander toegewijd aan topsport. Ze zal er alleen mee moeten leren leven dat slechts weinigen haar begrijpen. John Lilipaly geeft KNVB even respijt MIDDELBURG - Het Tweede Kamerlid John Lilipaly geeft de KNVB nog even het voordeel van de twijfel. De Middelburger dreigde een maand geleden de voetbalbond met vragen aan de minister, omdat de tuchtcom- missie weigerde racistisch ge drag van toeschouwers bij het duel Hertogstad - Vlijmense Boys te bestraffen. Uit een schrijven van 22 maart blijkt dat de KNVB bereid is zich te beraden over een aanscherping in het tuchtreglement. „Dat is toch al iets. Het blijkt dat de KNVB toch een log apparaat is", reageert Lilipaly. De wedstrijd Hertogstad - Vlij mense Boys werd gestaakt door de Vlissingse scheidsrechter Cor Bos. omdat de toeschouwers ra cistische taal uitsloegen. De KNVB deed de uitlatingen van de toeschouwers af als beledi gend gedrag, waardoor de thuis club nooit werd bestraft. John Lilipaly heeft sindsdien ophel dering gevraagd aan de voetbal bond, maar kreeg nooit recht streeks antwoord op zijn vragen. De brief van 22 maart biedt een kleine opening. „Ik stuur er nu in ieder geval op aan dat het tucht reglement voor het nieuwe sei zoen wordt aangepast", aldus Lilipaly. ZATERDAG 08.30-02.00 EURO: Diverse takken van sport. 10.03-13.00 Did 1: Sport extra: WK Kunstrijden op de schaats (Kiir voor vrouwen). 12.00-17.30 Ned 3: Studio sport atle tiek (WK Veldlopen in Boedapest), WK Kunst rijden op de schaats in Japan en Da- vis Cup-tennis (Nederland-Belgie in Eindhoven) 12.05-12.40 TV 5: Montagne berg sportmagazine 12.45-18.15 BBC 1: Grandstand Boat Race preparation (reportage over de jaarlijkse roeiwedstnjd tussen Ox ford en Cambridge). Football focus (voetbalmagazine), paardekoersen vanuit Newbury. WK Kunslrijden op de schaats vanuit Makuhari. rugby- League (Silk Cut Challenge Cup. hal ve finale), autosport (vooruitblik op het komende Formule-I-seizoeni, roeien (Head of the River-regatta vanaf de Thames in Londen i en final score ivoetbaluitslagen) 14.00-15.25 BRT 2: Sport extra WK veldlopen in Boedapest voor senio ren en junioren. 14.00-18.00 Super: Sport: Go Interna tional Motorsport, golf (PGA Euro pean Tour), Snowboard World Tour vanuit San Bernadetto (Italie) en Pro Box Classics (Docherty-Armstrong, Boucher-Loughran). 15.00-15.30 Did 2: Der Sportspiegel: reportage over de voetbalvereniging Wismut Aue, voorheen een van de po pulairste clubs uit de voormalige DDR 15.25-17.00 BRT 2: Wielrennen recht streekse reportage van de E3-pnjs 17.30-18.02 Did 1: Sportschau 17.50-18.30 BBC 2: Cross country WK veldlopen vanuit Budapest. 18.00-20.00 EURO: Voetbal African Nations Cup '94 vanuit Tunesie Ni geria-Gabon i 18.05-18.40 RTL 5 Sport: voetbal, aandacht voor wedstrijden uit de Duitse competitie 18.38-18.48 Ned 2: Sportjournaal 18.45-19.10 RTL Sport. 18.45-19.30 BRT 2: Sport extra sa menvatting van WK veldlopen en wielrennen iE3-prijs) 19.10-19.50 Did 1: Sportschau: met Bundesliga-voetbal 19.30-20.00 BRT 1: Sport. 19.40-19.55 BBC 2: Sport 20.15-20.45 BBC 1: Big break: quiz waarin de kandidaten worden bijge staan door top-snookerspelers 22.00-23.20 RTL Boksen extra halfzwaargewicht (Henry Maske-Er- nesto Magdaleno, live) 22.15-22.50 Ned 3: Studio sport 22.15-23.35 Did 2: Das aktuelle Sport- Studio 22.30-23.10 BRT 1: Sport op zaterdag 22.35-22.55 BBC 1: Sport 22.55-00.00 BBC 1: Match of the day - The road to Wembley voetbalmaga zine met samenvattingen uit de Pre mier League. ZONDAG 06.30-02.00 EURO: Diverse takken van sport. 11.00-12.30 EURO: Voetbal: African Nations Cup '94 vanuit Tunesië (Tu- nesiè-Mali). 11.30-13.00 Ned 2: TV-sport: maga zine. 12.30-13.15 BRT 1: Sportmiddag. 12.50-17.00 Ned 3: Studio sport Davis Cup-tennis (Nederland-Belgie) en WK Kunstrijden op de schaats in Ma kuhari 13.00-13.30 RTL -Champions League voetbalmagazine 13.00-17.00 RTL 5: Sport: auto- en motorsport. 13.30-14.00 EURO: Autosport GP van Brazilië voor Formule-1 wagens 14.00-17.00 Super: Sports: paarde- sport, skimagazine, biljarten iEK driebanden vanuit Bolzano i en de ge schiedenis van voetbal 14.40-15.10 Did 2: Paralympics '94: de Olympische Winterspelen voor ge handicapten vanuit Lillehammer. 15.15-18.15 Did 2: Sport extra WK kunstrijden op de schaats, motor sport (GP van Australië), turnen, voetbal (2e Bundesligai 16.30-17.20 BBC 2: WK Kunstrijden op de schaats: hoogtepunten van de wedstrijden van afgelopen week. 17.00-17.30 RTL 5: WK Voetbal '94: af levering in het kader van de WK in de VS die in juni worden gehouden. 17.20-19.10 BBC 2: Rugby special magazine 17.30-17.58 Ned 3: Studio sport 17.30-19.50 RTL Formel I Re port: reportage over de GP van Bra zilië voor Formule-1 wagens 17.30-19.55 RTL 5: Sport GP For mule 1 Brazilië, verslag van de ope- nlngsracë 17.58-20.15 Ncd 3: Studio Sport voet bal. Feyenoord-Ajax. rechtstreeks verslag Gevolgd door de reguliere uitzending van Studio Sport 18.10-18.40 Did 1: Sportschau. 19.30-19.45 BRT 1: Sport 19.45-20.30 BRT 1: Sportweekend 19.50-19.58 Did 1- Sportschau-Tele- gramm 19.55-20.00 RTL 5: Snowreport. 22.00-00.00 EURO: Voetbal African Nations Cup '94 Ghana-Guinee. 22.05-22.10 Did 2: Sport am Sonntag. 22.05-22.54 Ned 2: Studio sport: Ita liaans en Spaans voetbal 22.10-22.50 BBC 2: Grand Prix from Brazil: autosport, hoogtepunten van de Grote Prijs van Brazilië voor for mule 1 -wagens vanaf het circuit van Sao Paolo 22.50-23.15 BRT 1: Sport. 00.00-02.00 EURO: Autosport: GP van Brazilië voor Formule-1 wagens 00.30-01.1(1 RTL Formel I - High lights: hoogtepunten van de GP van Brazilië voor Formule-1 wagens. van onze verslaggever KAPELLE - In de Caisson te Kapelle werden de districts kampioenen in de schiet sport van 1993 gehuldigd. De eindstanden van het districts- kampioenschap in 1993 zijn als volgt, kleinkaliber geweer, 12 me ter liggende houding: P H.Verha- ge. SV Oranje Nassau. 's-Graven- polder. 591 punten, veteranen: M A. H. M. van Mil, SV Bergen op Zoom. 577 kleinkaliber geweer olympia match, 50 meter liggend, dames: W Goetheer-Blomaard, SV Bergen op Zoom, 566 punten; junioren: J Goeth^er, SV Bergen op Zoom, 578, senioren' P A. Goetheer SV Bergen op Zoom. 574. veteranen: B A Langedonk, SV de Kloveniers. Middelburg. 559 grootkaliber geweer, 100 me ter liggend, standaard geweer: W J D van Maaren, SV de Klove niers. Middelburg, 288 punten; mi litair geweer: J Sener, COM SV Zeeland. Vllssingen. 243; vetera nen geweer: J P Kastelein. SV Bergen op Zoom. 240 militair pi stool: H I J. Natterman, SV Ber gen op Zoom, 230 punten histori sche wapens, kogeldiscipline, mariette (percussierevolver): W A C Kamoen. SV de Schutterij. Clinge. 92. kuchcnreiter-R (per cussiepistool): H F M Naessens, SV Brown-Bess, Temeuzen, 91 punten; vetterly-R (percussiege weer, 50 meter staand): R van Es pen, SV Brown-Bess, Temeuzen, 92; dienstgeweer (percussie mili tairgeweer, 50 meter staand): H F. M. Naessens, SV Brown-Bess, Temeuzen, 92. dreyse (achterlaad militair geweer 50 meter): J P Kastelein. SV Bergen op Zoom, 89. pope (achtcrlaadvrijgeweer. 50 meter): Anneke de Braai. SV Bergen op Zoom. 84. w hit wort h-R (percussievrijgeweer. 100 meter liggend: W A. C Kamoen. SV de Schutterij. Clinge, 92 punten, mi- nie-R (percussie militairgeweer, 100 meter liggend): M J J Naes sens. SV Brown-Bess, Temeuzen, 89 punten historische wapens kleiduiven, lorenzoni |25 afgaan de duiven afstand 8 meter met percussie hagelgeweer): J W F Keijzer SV The Old Chaps. Ber gen op Zoom, 21 treffers; manton (25 afgaande duiven afstand 3 me ter met vuursteen-hagelgeweerl: J. W F Keijzer, SV The Old Chaps, Bergen op Zoom. 10 tref fers. TSL kleiduiven, trapp (mo derne hagelgeweren 25 afgaande duiven afstand 15 meter): M. A Nelen, SV de Zuidgeest, Bergen op Zoom. 107 treffers; skeet (25 dui ven wissselende afstanden en doubeletten modern hagelge weer: M van Nieuwenhuyzen, SV de Zuidgeest, Bergen op Zoom. 118 treffers John van den Akker en de vragen in het wielerpeloton over machtsvertoon azzuri foto Willem Mieras den HAAG (GPD) - Dc be- tfuursleden van ADO Den Haag hebben het druk. In Zeist «achtte hen gisteravond niet illcen een confrontatie met de licentie-commissie van de KNVB. ook een afvaardiging van de spelers, onder leiding van aanvoerder Harry van der Laan, meldde zich in de Zeister lossen. De commissie wilde tekst en uit- 'e% over de licentie-aanvraag ;oor komend seizoen, de spelers vilden nu eindelijk wel eens we ien waar ze aan toe zijn. Die dui delijkheid kwam er: de club neeft geen geld en kan dus niet betalen. Lease-auto's die zonder aankon diging weer worden ingenomen door de dealer, het ontbreken van deugdelijk trainingsmate riaal, financiële toezeggingen die niet zijn nagekomen, niet af gedragen pensioenpremies; aan de waslijst van 'ontberingen' waarmee een modaal selectielid van ADO Den Haag tegenwoor dig geconfronteerd wordt, komt onderhand geen einde. „De spe lersgroep is het zat", zegt Harry van der Laan. „In deze omstan digheden kunnen we niet meer optimaal functioneren. We moe ten met voetbal bezig zijn en dat kunnen we nu niet". De chaos is compleet in het Zuiderpark. De conflicten stape len zich op, niemand weet meer /an onze medewerker MIDDELBURG - Binnen de af deling Zeeland wordt al jaren loor een enkele vereniging ook aandacht besteed aan het zoge naamde G-voetbal. Voetbalac- tiviteiten, zoals trainingen, wedstrijden, toernooien (zowel op het veld als in de zaal) voor namelijk voor verstandelijk ge handicapten. Toon Beverdam uit Goes was vooral de grote animator, die een volledig team heeft onderge bracht bij zijn vereniging '65. Daarnaast waren kinde ren in Middelburg van het ge zinsvervangend tehuis Veerse Singel actief, maar in de maand april lijkt binnen Zeeland de gro te doorbraak te komen. Op 6 april vindt een kennismakings training plaats op sportpark Den Hogen Block in Zierikzee aanvang half acht) en op 13 april eenzelfde bijeenkomst in Axel (terreinen van AZVV) ook om half acht. In Middelburg (bij Dauwen- iaele) vindt eind april een her nieuwde start plaats en in Vlis- ingen worden eveneens plan ten gemaakt. tTot vorig jaar bleven de afde- ingsactiviteiten beperkt tot een jroot toernooi in Goes, maar uist het team van Toon Bever- dam in Goes bleek op het niveau goed te scoren. Liefst vier jon gens van zijn team werden vorig najaar geselecteerd voor cen trale trainingen in het district Zuid van de NSG (de Nederland se Sportbond verstandelijk Ge handicapten, die samen met de KNVB de voetbalactiviteiten coördineert), waarvan de 24-ja- rige Goesenaar Marco Visse in middels is doorgedrongen tot het Nederlands elftal verstande lijk gehandicapten. Die natio nale selectie bereidt zich mo menteel voor op het wereldkam pioenschap wat van 19 augustus tot 2 september in Hoogeveen wordt gehouden. Overigens bleven de andere drie jongens opgenomen in de dis trictsselectie Zuid en spelen in juni om het Nederlands kam pioenschap voor districtsteams. Op 6 april in Zierikzee en 13 april in Axel wordt van half achtr tot half negen onder deskundige lei ding getraind, terwijl tegelijker tijd in de kantines van de voet balvereniging een informatiebij eenkomst plaatsvindt voor ou ders, familieleden, begeleiders en verdere belangstellenden. Na half negen worden dan gelijk de plannen besproken om te ko men tot wekelijkse trainingen, een toernooi en andere vereni gingsactiviteiten. zoek mee om zijn huiswerk nog eens over te doen en daarin ook de plannen van de groep-Pardon te betrekken. De kritiek kwam vooral uit de hoek van D66. waar gemeenteraadslid Anja Over- hoff zich al een tijdje afvraagt of Den Haag nog wel in het bezit moet blijven van een betaald voetbal-organisatie. Ironisch ge noeg staat Overhoff hoog op het lijstje van opvolgers van Dijk huizen. Dus ook uit die hoek hoeft ADO Den Haag weinig steun te ver wachten. Maar wie of wat kan Den Haag dan nog wel redden? „Op eigen kracht lukt het niet meer", betoogt technisch direc teur Henk Wullems. „Of de ge meente moet de schulden sane ren, of er moet een type Scherin- ga (gefortuneerde redder van AZ) opstaan. In ieder geval moet binnen twee weken iedereen dui delijkheid krijgen over de toe komst, anders heeft het weinig zin om plannen te maken voor volgend seizoen. Onze twee jeugdtrainers (Wotte en Otto) gaan weg, ik weet niet eens wat ik nieuwe gegadigden kan aan bieden". De rol van mecenas lijkt op het lijf geschreven van Dingeman Stoop, de Amsterdamse zaken man die middenjaren tachtig de club al eens voor de ondergang behoedde. De ere-voorzitter van de club is populair bij verschil lende geledingen binnen de club, met uitzondering van het bestuur, maar ziet nog steeds niet in een terugkeer. Stoop: „Sinds juni vorig jaar ben ik niet meer op het Zuiderpark geweest en dat houd ik vol ook. Natuur lijk weet ik dat de club in een kri tieke fase zit en ik verwacht ook elk moment dat ze surséance van betaling zullen aanvragen. Maar ik wil de kar niet meer trekken. Ik ben alleen nog be reid om eventueel achterop te springen als ik daarvoor ge vraagd word". Schorreblomrit HOOFDPLAAT - De West- Zeeuws-Vlaamse Automobiel club (WZA) opent morgen (zon dag) het rittenseizoen met de Schorreblomrit. Voor deze auto- puzzelrit met start en finish in Hoofdplaat kan vanaf 13.30 uur worden ingeschreven bij hotel Het Wapen van Zeeland in Hoofdplaat. De rit is ongeveer 35 km lang. andere Argentin en Furlan) in ruil voor hun diensten tien pro cent van het salaris van de top pers vragen. Moetje nagaan wat een geld erin omgaat... Tien pro cent van het salaris van iemand als Rominger is een aardig be drag". Over de bezoeken Ghirotto en Perini werd nogal geheimzinnig gedaan. Van den Akker: „Ze ver telden het wel als ze weer bij Conconi waren geweest, maar wat er precies met ze was ge beurd bleef duister. Andersom wilden ze van mij alles weten hoe het er vroeger bij PDM aan toe ging". Hij werd bijna gek van het kalen de duo. van de kleine Perini en de grote Ghirotto. In de hotels liepen ze zijn deur plat met vra gen over de medische begelei ding in Nederland. Van den Ak ker: „Ze wilden alles weten. Ze vroegen me het hemd van het lijf. De Hollanders en de Belgen denken dat er in Italie allerlei gekke dingen gebeuren met de coureurs, maar daar menen ze juist dat dat wij van alles doen. Zeker na die intralipid-affaire bij PDM hebben wij een slechte naam gekregen". De districtskampioenen in de schietsport van 1993. waar hij aan toe is. Iedereen ru ziet met iedereen. De spelers zijn boos op het bestuur, het bestuur heeft een conflict met de busi nessclub. de medische staf heeft zijn werkzaamheden neerge legd, de pas aangestelde com mercieel manager Eduard Aben- danon mag alweer opkrassen en de supporters keren de club massaal de rug toe. Gekankerd wordt er nog wel. maar met meer vanaf de tribunes Afgelopen weekeinde tijdens het duel te gen FC Zwolle zaten er nog maar 800. Het aantal schuldeisers zit daar niet ver vanaf. De eilandenstructuur die bij ADO Den Haag heerst, heeft ook vat gekregen op het trouwe groepje - meest gepensioneer de fans, dat deze middag de training gadeslaat van hun favo rieten. Iedereen weet wie er ver antwoordelijk is voor de huidige malaise, maar het profiel van de dader verschilt van AOW'er tot AOW'er. De trainer, de voorzit ter, de spelers, de harde kern van Den Haag-fans, de politici, alle namen passeren de revue. Felle discussies worden er gevoerd, die alleen even worden onder broken als Heini Otto meldt dat hij in „Het Rovershol" (de bij naam van het supportershome) een paar taarten heeft neerge zet. Vanwege het feit dat hij vol gend seizoen deel uitmaakt van de technische staf van Ajax. Ook jeugdtrainer Mark Wotte en kee perstrainer Chris Hoogeweij ver laten het zinkende schip. Zij tre den in dienst van amateurclub FC Lisse. Ze zijn de enigen bij Den Haag met toekomstperspectief. De rest wacht angstig af. Het be stuur is ook al ten einde raad. Bij monde van secretaris Oostrom heeft het college al afgegeven te zullen vertrekken als 'de sa menleving dat wenst'. De theo rie van een 'structurele oplos sing' is inmiddels overboord ge zet. Een laatste restje 'Haagse bluf houdt de portefeuillehouders nog op de been. Zo werden de plannen die een groep zaken mensen onlangs presenteerden, een nieuwe profclub onder de naam FC Haaglanden in een sta dion bij het Prins Claus-plein, door het clubbestuur dan ook doodleuk betiteld als 'luchtfiet serij' en 'borrelpraat'. Ook de verantwoordelijke wethouder voor sport en recreatie, Nico Dijkhuizen, zag weinig heil in de ideeen van initiatiefnemer Paul Pardon. De scheidende CDA- wethouder presenteerde op zijn beurt het 'Zuiderpark-2000' pro ject. Dat plan behelst onder meer een ingrijpende renovatie van het voetbalstadion en de aanleg van een honkbal- en een atletiek-accommodatie. B W van Den Haag ging vlot akkoord met de plannen, don derdag leed Dijkhuizen aanzien lijk gezichtsverlies in de ge meenteraad. Zijn voorstel werd zelfs niet eens in stemming ge bracht omdat in de ogen van de raadsleden te veel vragen over de financiering van het project onbeantwoord bleven. Dijkhui zen kreeg het vriendelijke ver- ADO-trainer Nol de Ruiter. ze aan de grote koersen begin nen". Maar er is volgens de 27-jarige Van den Akker, die eerder vier jaar voor PDM reed, meer dat het verschil maakt tussen Italië en de rest. „Je kan er niet om heen: het is overduidelijk dat ze met de medische begeleiding een stapje verder zijn dan wij. Wat ze exact doen weet ik niet, maar met behulp vaq medica menten staan ze er op het mo ment dat ze er móeten staan". ZG Mobili, weet hij uit ervaring, besteedde veel aandacht aan de medische begeleiding. „In de goed zin van het woord", zegt Van den Akker. „Tijdens de gro te ronden werd om de drie dagen je bloed gecontroleerd. Daaruit bleek al snel of je iets mankeerde en zo ja wat." Consult Massimo Ghirotto en Giancarlo Perini, de kopmannen, kregen een speciale behandeling. Bui ten de ploeg om. Zij gingen regel matig op consult bij professor Conconi. de vroegere begeleider van Francesco Moser. die de me dische wetenschap in de wiel rennerij heeft geïntroduceerd. Van den Akker- „Bij Conconi werden die twee bijgespijkerd. Het was heel frappant. Ze stel den zich een bepaald doel. Ze wilden bijvoorbeeld optimaal presteren in de Ronde van Lom- bardije. En verdomd, dan stón den ze er ook. Over het geld maakten ze zich niet druk. Het schijnt dat mensen als Conconi en Ferrari (een andere weten schapper, begeleider van onder John van den Akker, hier rechts met zijn huidige ploegmaats (vrnl) Van der Poel, Veenstra en Van Aert: «Nederlanders hebben de naam in Italië." foto GPD mo. Is er dan toch een middel waardoor ze onverslaanbaar zijn? Gaat het om bloeddoping. EPO of groeihormonen"? John van den Akker sluit niet uit dat er met Italiaanse renners dingen gebeuren die het dag licht niet kunnen verdragen. „Maar ze komen door de doping controles. Bovendien, de presta ties kunnen nooit alléén het re sultaat zijn van perfecte medi sche begeleiding. Het is een combinatie van factoren". Pieken „Ten eerste is er op dit moment een heel goede lichting in Italië. Het zijn stuk voor stuk klasbak- ken en dan praat ik niet alleen over de absolute top. Bovendien werken de ploegen veel profes sioneler. Wat het verschil is met Nederland en België? In Italië nemen ze veel meer rust. Als je niet goed bent, word je gewoon can de fiets gehaald. Je mag pas .veer rijden als je weer helemaal in orde bent. Daardoor kun je ook beter pieken. En dat kunnen de Italianen als geen ander. Als je slecht bent en je moet toch koersen, dan breek je je conditie alleen maar af'. Hij rijdt dit seizoen zelf in dienst van een Belgische sponsor (Coll- strop). „We moeten elke dag aan de bak, de ene kermiskoers naar de andere. Ze zijn bang datje an ders niet genoeg kilometers maakt. Dat geldt ook voor de mannen van Raas. Wat hebben die de laatste tijd nou gepres teerd? Volgens mij komt dat om dat ze al kapot zijn nog voordat DEN HAAG (GPD) - Of ze nou Furlan, Baldato, Cipollini, Cas- sani of Baffi heten, of-ie nou ronderenner zijn, sprinter of juist klassiekerspecialist, de Italianen hebben ook dit wie- Ierseizoen één ding gemeen: ze winnen heel vaak. Van de 125 lot nu toe verreden wedstrij den, was een Italiaan 53 keer de maestro. Als de Azzuri ook de komende weken in de Belgische klassiekers zo blijven rijden, wordt het een knap eentonig voorjaar. De overmacht van de Italiaanse coureurs heeft het peloton lam gelegd. „Iedereen is een beetje gedemoraliseerd", zegt John van den Akker. „Die gasten heb ben dit seizoen al zo veel tikken uitgedeeld, dat de rest het nu al bijna niet meer ziet zitten". En Van den Akker kan het weten, want de verslagenenen klampen juist hem aan met de vraag waar de azuurblauw gekleurde con currentie de kracht vandaan ïaalt. De inwoner van Veldho ven reed vorig seizoen immers in iienst van het Italiaanse ZG Mobili en daaruit trekken rijn ia's de conclusie dat Van den Akker de oplossing kan aan dragen. is net terug uit Dwars door Belgie, een semi-klassieker. Er won géén Italiaan, maar een Belg (Bomans) die rijn geld wel in Italië (GB/MG) verdient. „Het was weer het praatje van de dag in het peloton," vertelt Van den Akker. „Iedereen vraagt zich af hoe het komt dat die jongens de rest er zo gemakkelijk afrijden, zoals Furlan in Milaan-San Re-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 23