Rapport IRT leest als een roman Humanisme, daar is niks mis mee Van Otterloo en de k' ouderen profiteren van kenterend tij opinie en achtergrond Nordholt dreigde procureur-generaal integraal door te trekken'' ZATERDAG 26 MAART 1994 H et rapport van de commissie-Wierenga over de ophef fing van het Interregionaal Rechercheteam tIRT) Noord- HollandiUtrecht leest als een roman. Belangstellenden kun nen het boekwerk kopen voor de prijs van 70 gulden. Vermoe delijk leidt het traceren van alle nabestelde exemplaren tot een gedegen inzicht in het adressenbestarid van crimineel Nederland, ivant ook daar is het werk van Wierenga popu lair. Enkele passages uit het rapport over de teloorgang van een 'superrechercheteam'. door Hans Leber De eerste indicatie van de Amsterdamse onwil het IRT te accepteren, blijkt uit de passage waarin de Amsterdam se recherchechef Driessen zegt last te hebben van het geldver slindende rechercheteam: „Veel dingen konden niet meer, overuren werden beperkt, auto's vormden problemen De gelden gingen ongeveer rechtstreeks richting IRT en wij zaten op een droog houtje te bijten." Teamleider Lith, de Utrechts po litieman die een voorname rol bij het IRT speelde, geeft- een voorbeeld van de merkwaardige en tegenstrijdige bezwaren van 'Amsterdam-: „Mede op verzoek van Nordholt moesten we op een lokatie buiten de politie-organi- saties gaan zitten. Wij zijn toen op een dergelijk eiland gaan zit ten (de Marinekazerne in Am sterdam. red.) en later werd ons verweten dat we op een eiland zaten' In februari 1992, als de Amster damse hoofdofficier van justitie Vrakking het vertrek van Lith eist, antwoordt de Utrechtse hoofdcommissaris Wiarda op de vraag of hij 'zijn man' wil terug trekken: „Over my dead body." De commissie Wierenga wijst commissaris Van Riessen en re cherchebaas Weiten van de Am sterdamse politie aan als initia tors van de Amsterdamse machtsovername midden 1993. Het team gaat (volgens af spraak) over van Utrechtse in Amsterdamse handen, maar zou zelfstandig blijven werken. Een bezoekje van Wel ten aan de teamleden van het IRT ver loopt. zacht uitgedrukt, 'onge lukkig'. Enkele citaten van Wel- tens toespraak bij die ontmoe ting: „Welkom bij Amsterdam. Er zal een start worden gemaakt met de integratie Het zou raar zijn als de centrale recher che (van Amsterdam, red.) een apart IRT zou hebben Amsterdam, zo wordt duidelijk, is van plan het IRT op te slok ken. geheel in tegenstelling met de bedoelingen. Weiten, die latei- door Vrakking en Nordholt wordt gecorrigeerd omdat laatstgenoemden andere afspra ken hadden gemaakt, verklaart er nadien over: „Ik heb toen on derschat hoe gevoelig dit lag. 'Welkom in Amsterdam'... Ach teraf had ik niets rampzaligers kunnen roepen." Als de Amsterdamse commissa ris Van Riessen zich verzet tegen de full-time detachering van zijn recherchechef Van Kastel bij het IRT. wordt hij in het bijzijn van anderen door Nordholt tot de or de geroepen: „Joop. houd nou je mond. dit heb ik toegezegd en zo gaan we het doen." Gaandeweg worden de persoon lijke verhoudingen tussen Lith en de Amsterdammers zo slecht, dat midden 1993 van een deug delijke overdracht van het IRT geen sprake meer is. Men heeft elkaar nooit meer gesproken, wat de commissie Wierenga als een fout van de Amsterdammers beoordeelt: „De ontvanger is verantwoordelijk voor de over name". Zo kon het gebeuren dat de nieuwe IRT-baas Van Kastel niet wist welke opsporingsme thodiek door het IRT in het 'Del ta-onderzoek' werd gebruikt. De Haarlemse politiechef Langen- doen moest zelfs aandringen op bemoeienis van Van Kastel bij de methode: „Ondanks ver woede pogingen van de heer Van Capelle (officier van justitie) le verde dat niet het gewenste re sultaat op." Van Kastel kwam niet. Zwakke broeder Inmiddels waren, na de over gang naar Amsterdam, veel po sities bij het IRT anders inge vuld. Een rechercheur, mevrouw Rossino, nierkt daarover op: „Er werd ook gevraagd: Hoe kan het dat de topmensen van het IRT allemaal Amsterdammers zijn?" Langzaam maar zeker op de hoogte gerakend van 'de opspo ringsmethode', vindt Van Kastel - door procureur-gene raal graaf Van Randwïjck 'een zwakke broeder' genoemd - dat deze niet door de beugel kan. Ondanks het feit dat Langen- doen en Van Capelle benadruk ken dat er niets aan de hand is, schrijft Van Kastel een rapport dat zonder verder onderzoek di rect via Van Riessen. Nordholt, Vrakking en Van Randwijck naar de ministers van justitie (Hirsch Ballin) en binnenlandse zaken (toen nog Dales) gaat. Een criminele informant handel de onder regie van Justitie in softdrugs en zou in zijn omge ving de schijn moeten wekken in de toekomst ook cocaïnetrans porten te gaan doen. Vrakking en Nordholt waren hiertegen, maar Van Randwijck zei tegen de commissie-Wierenga dat het middel wel door de beugel kon: ..Tot op de dag van vandaag ver oordeel ik die methode nog steeds niet." De ministers waren intussen op basis van de informatie van Vrakking en Nordholt tot een ander oordeel gekomen. Wieren ga vindt dat de beide Amster dammers onvolledige en deels onjuiste informatie hadden over het opsporingsmiddel. Vrakking kon in een gesprek met collega-hoofdofficieren geen gelijk krijgen in zijn bezwa ren tegen de methode en legde prompt het mandaat voor het IRT neer. Hij stelde zich op ach ter Van Riessen en Nordholt. Ter illustratie: Als Van Riessen er gens in de roerige dagen van de cember 1993 een politieman wil spreken, die dit weigert, blijkt hoezeer de commissaris greep heeft op Vrakking. „Als hij niet komt. wordt morgen de zaak (de opsporingsmethode, red.) afge blazen, want ik heb Vrakking zover," dreigt Van Riessen. Opheffing Zonder medeweten van de colle ga's. heffen Nordholt, Vrakking en (toen nog) burgemeester Van Thijn het IRT op. Haarlems hoofdcommissaris Straver belt zijn 'goede vriend' Nordholt op. „We waren binnen een halve mi nuut uitgesproken. Ik mocht na melijk niet boos op hem zijn. maar was dat wel", aldus Stra ver. Een IRT-rechercheur schetst de verrassing over de op heffing: „Het sloeg in als een bom" Een ander zegt: „Het was ons niet bekend dat we opgehe ven zouden worden" De commissie Wierenga conclu deert dat met de opsporingsme thodiek niets mis was en dat an dere factoren (de machtsstrijd binnen het OM en de politiewe- reld) ten grondslag lagen aan de opheffing. In de publiciteit kwam daar de mogelijkheid van corruptie bij de Amsterdamse recherche nog eens bij. Ook bin nen het IRT speelden die verha len een rol. Tijdens de bijeenkomst van het IRT waar de opheffing door Van Riessen bekend werd gemaakt, vroeg een van de IRT'ers welke invloeden bij het besluit hadden meegespeeld, zónder daarbij het woord corruptie in de mond te nemen. Van Riessen antwoord de echter: „Voorzover ik kan overzien is hier geen sprake van corruptie." Een collega van de IRT'er. achteraf: „De meeste mensen hadden het gevoel dat het nu eindelijk een keer was ge zegd." Oorlog Oud-burgemeester van Amsterdam en nu minister van binnenlandse zaken Van Thijn (1) wachtte don derdagavond met reageren op het IRT-rapport tot het overleg tussen premier Lubbers en commissie voorzitter Wierenga is afgelopen. foto Cor Mulder/ANP door Ger Wolters Meer dan de helft van de Nederlandse bevolking gelooft niet (meer) in God. Het Sociaal Cultureel Planbureau maakte dit onlangs duidelijk zijn rapport Secularisatie 1966- 1991 in Nederland. Hoewel er in de media de nodige aandacht aan is besteed, kun je zo'n con statering toch nauwelijks op zienbarend noemen. Integen deel, het is oud nieuws en de be vestiging van wat we allang we ten; voor wie het tenminste wil weten. In de rooms-katholieke kerk provincie. waar de ontkerkelij king het snelst gaat. weet men het zelfs heel goed, want men had dat daar al ontdekt voor dat het rapport van het Sociaal Cultureel Planbureau ver scheen. Vorig jaar zijn immers dergelijke cijfers tijdens het werkbezoek van de bisschop pen aan het Vaticaan al in een rapport aangehaald. Volgens deze bisschoppen zelfs reden om te spreken van een missio naire situatie. Nederland een missieland dat weer bekeerd zou moeten worden. De rooms- katholieken die nog binding hebben met de kerk, hebben vaak grote moeite met de ma nier waarop de kerkleiding de leer verkondigt. Een autoritaire overdracht van het geloof en het onverkort vasthouden aan de leer past nu eenmaal niet meer in een tijd waarin de mensen mondiger zijn geworden en het persoon lijk geweten hanteren als hun toetssteen voor gewetensvra gen. Mondige kerkmensen laten zich steeds minder gelegen lig gen aan de conservatieve ker kelijke opvattingen en voor schriften over het gebruik van voorbehoedmiddelen, abortus, euthanasie, homofilie, huwe lijk en echtscheiding. En wie gelooft er nog onvoorwaarde lijk in de pauselijke onfeilbaar heid? Steeds meer mensen in de rooms-katholieke kerk. en daarbuiten, kunnen maar niet begrijpen waarom het celibaat nog steeds een absolute voor waarde is om priester te kun nen worden of te blijven, waar om vrouwen nog steeds niet worden toegelaten tot het priesterambt. Grote groepen kerkmensen zeggen allang niet meer te gelo ven in een persoonachtige God, in de beeldvorming van een man èn vader. Dat is overi gens voor velen nog geen reden om de kerk de rug toe te keren, zij blijven betrokken en actief in de geloofsgemeenschap die hen zo dierbaar is. Het is alleen zo jammer dat de geloofsleer niet meer helemaal, of zelfs he lemaal niet meer. aansluit bij de basis. In dat licht is het dan ook niet zo verwonderlijk dat de rooms- katholieke kerk de grootste le verancier is van kerkverlaters. Ruim 20 procent van de bevol king behoort tot de groep ont kerkelijkte rooms-katholie- ken. Vernieuwing In de terminologie van het be drijfsleven zou je kunnen spre ken van mis-management waaruit de bedrijfsleiding nor maal gesproken zijn conse quenties zou moeten trekken. Als een bedrijf zo slecht loopt is er alle reden om de organisatie structuur en -cultuur te veran deren. verkooptechnieken te herzien en het produkt te ver beteren of te vernieuwen. De hervormden en synodaal gereformeerden komen er in het algehele proces van secula risatie en ontkerkelijking met respectievelijk 9 en 3 procent van de bevolking aanzienlijk genadiger af. Daar is dan ook sprake van een klimaat met een wat grotere geestelijke vrij heid. waar men meer luistert naar wat mensen werkelijk be weegt en samenbindt. Ruimte voor vrouwen op de kansel en acceptatie van homofilie bij voorbeeld, hoewel dat alles ook in deze kerken nog voor verbe tering vatbaar is. Daar gaat men. hoe moeizaam het proces ook mag verlopen, moedig en volhardend samen op weg naar een hereniging van de twee kerk-genootschappen met de lutheranen. Er is in een toenemende mate ruimte en respect voor wat er aan de ba sis leeft. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. De ontkerkelijking onder de jeugd is nog veel dramatischer dan de algemene percentages die in het rapport van het So ciaal Cultureel Planbureau ge noemd werden Het Kaski. een sociaal-wetenschappelijk on derzoeksinstituut. heeft in op dracht van de rooms-katho lieke kerk de geloofsbeleving onder jongeren onderzocht Maar liefst 72 procent van de jongeren tot 24 jaar rekent zich niet tot een kerkgenootschap. Uit dit onderzoek blijkt dat de grootste klappen vallen bij de drie grootste kerken. In verge lijking met 1970 in de rooms- katholieke kerk een teruggang van 40 naar 13 procent; een da ling van 8 naar 4 procent bij de hervormden: bij de gerefor meerden is de afgelopen tien jaar het percentage stabiel ge bleven op 8 procent. Bekering De politicus Bolkestein meen de onlangs te moeten pleiten voor het opnemen van een ver wijzing naar de christelijke waarden in het beginselpro gramma van de VVD. Een op merkelijke uitspraak voor de li berale politicus die zich eerder als humanist heeft laten ken nen. Van hem mochten we eens de uitspraak noteren dat de mi nister van justitie niet zo moest moraliseren en maar beter boe ven kon gaan vangen. Het is nauwelijks voorstelbaar dat de VVD het idee van haar politiek leider zal overnemen, want de ze liberale partij beschouwde religieuze zaken altijd als een privé-aangelegenheid. Bolkestein laadt met deze op portunistische uitspraak in derdaad de verdenking op zich dat hij politiek en kiezers-ge- win denkt te kunnen behalen. Wat hij daarmee misschien aan de ene kant zou kunnen afsnoe pen van het CDA. zou hij echter net zo gemakkelijk aan de bui tenkerkelijke en liberale kant kunnen verliezen. Zijn uitspraken zijn impliciet nogal beledigend voor buiten kerkelijken, hij spreekt zelfs van een maatschappij die op drift is geraakt. Zou dat nou echt komen door de ontkerke lijking? Zou bij voorbeeld over treding van de wet, zou fraude en zou allerlei criminaliteit on der buitenkerkelijken meer voorkomen dan bij gelovigen? In verhouding tot de kleine groep humanistisch geestelijk raadslieden is er een groot aan tal protestantse en rooms-ka tholieke pastores werkzaam in het gevangeniswezen. In dat opzicht is er geen enkele onder bouwing te vinden voor zo'n veronderstelling. Volgens de J. Becker, de onder zoeker die het rapport Secula risatie 1966-1991 heeft opge steld betekent ontkerkelijk- heid nog niet dat de normloos heid toeneemt. Hij stelt dat we in feite het geloof niet meer no dig hebben om de samenleving normatief te houden, omdat de christelijke regels inmiddels onderdeel zijn geworden van de maatschappelijke opvattin gen over moraal en recht. Met evenveel recht kun je zeg gen dat de maatschappij is doortrokken van humanisti sche waarden zoals natuurlijk heid, verbondenheid, gelijk heid. vrijheid en redelijkheid, die je in allerlei godsdiensten terug kunt vinden, en niet al leen in het christendom. Er is geen levensbeschouwing die het alleenrecht heeft op be paalde waarden en normen. Gelijkwaardigheid Professor dr H. M. Kuitert. oud hoogleraar ethiek aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, sprak onlangs bij de presenta tie van het boek Humanisme, theorie en praktijk in die geest. Hij vroeg zich af of humanisten nou halve christenen zijn of omgekeerd. Kuitert zei dat hij er dik tevreden mee zou zijn als men hem een halve humanist zou noemen, maar nog liever een hele. en dan toch graag ook nog een hele christen. Twee zie len die in één borst huizen, voor Kuitert geen onwaarschijnlij ke gedachte. Met respect en sympathie sprak hij over humanisme dat hij niet beschouwt als een sur rogaat. niet als een soort chris tendom zonder God. Hèt chris tendom bestaat bovendien niet en hèt humanisme even min. Het zijn gelijkwaardige le vensbeschouwingen die allebei staan voor belanrijke. veelal gezamenlijke waarden en nor men in onze samenleving. Er zijn mensen, zowel christe nen als humanisten, die niet veel verder zullen komen dan de zin van hun bestaan te vin den in het eigen leven. Dat hoeft op zichzelf ook helemaal nog niet verkeerd te zijn. Chris tendom en humanisme kunnen allebei een rijke inspiratiebron zijn in de zoektocht naar de zin geving van het bestaan. Naast elkaar, in het volste res pect voor de verschillende sig natuur. maar ook in de weten schap wat hen verbindt, kun nen mensen elkaar in de dage lijkse praktijk van het leven en het werk gelukkig heel goed vinden. Officier van justitie Van Capelle „In Amsterdam kan eigenlijk geen vertrouwelijk onderzoek plaatsvinden, zonder dat er iets fout gaat." Zijn collega Van der Veen over de 'openheid' bij de Amsterdam se recherche: Het is interessant op te merken dat wanneer het gaat om criminele informanten, die bijna nooit bij de Amster damse politie zitten. Criminelen die informant zijn, zijn als de dood voor politie-organisaties waar informatie kan weglek ken." Wiarda tegen de commissie: „Anderzijds was er het hardnek kige verhaal dat iemand er gens in Amsterdam op een be langrijke positie in de hogere re gionen in het geding zou zijn. Dat is echter een verhaal dat de ronde doet en waarover ik nu ook niets concreets wil weten. Eerst moet deze drukte achter de rug zijn, denk ik. Ik heb wel in mijn hoofd wat ik daarna wil. Maar dat kan alleen als ik daar voorlopig met niemand over spreek." Na de publieke beschuldigingen over corruptie bij het Amster damse korps belde Nordholt met procureur-generaal Van Randwijck. die zich de woorden van Nordholt als volgt herin nert: „Zegje gaat een onderzoek doen tegen het Amsterdamse korps? Als je dat doet, bel ik de minister. Dan is het oorlog en be leg ik morgen een persconferen tie en dan trek ik jou integraal door." Van Randwijck: „Dat was voor mij, eerlijk gezegd, een ont hutsende opmerking in het ka der van de gezagsrelatie." De volgende dag, tijdens een druk bezochte persconferentie naar aanleiding van de perspu blicaties, zei Nordholt de procu reur-generaal te hebben ver zocht om een onderzoek door de rijksrecherche, om zo alle ern stige geruchten uit de wereld te helpen. De beschuldiging van Wiarda in NRC-Handelsblad worden door de commissie-Wierenega als „niet gedaan" beoordeeld. Nord holt is „blij met misschien wel de belangrijkste conclusie van het rapport: dat het verhaal over corruptie in Amsterdam van ta fel is." Van Wiarda kan, gezien zijn toekomstplannen, echter nog iets verwacht worden. Het is alleen de vraag of Nordholt en Vrakking dan nog in functie zijn. door Carel Goseling Gerrit Jan van Otterloo lach te donderdagnacht in zijn vuistje. De Tweede Kamer nam met algemene stemmen een wetsvoorstel van zijn hand aan waardoor ongeveer 160.000 ar me aow'ers hun dure particu liere ziektekostenverzekering kunnen verlaten en terug kun nen keren in het ziekenfonds. Een succes voor de PvdA'er dat bereikt werd ondanks fel verzet van het CDA en premier Lub bers. Dat gebeurde in de weten schap dat Van Otterloo van zijn eigen partij na 3 mei niet in het parlement mag terugkeren. Bij de 160.000 aow'ers gaat het om mensen die alleen aow heb ben plus een aanvullend pen sioen van maximaal 12.000 gul den voor een alleenstaande en 18.000 gulden voor gehuwden. Zij zitten in de particuliere ver zekering omdat zij kort voor hun 65ste een zodanig hoog inkomen hadden dat zij uit het zieken fonds moesten. Dat dat inkomen een paar jaar later terugviel naar de aow deed niet meer ter zake. Terugkeren naar het zieken fonds mocht niet. Dus betalen de betrokkenen geen 20 tot 30 gulden ziekenfondspremie per maand, maar het tienvoudige. Een situatie die al sinds 1986 be staat maar waar de politiek tot nu toe steeds met een boog om heen was gelopen. Daaraan komt nu op 1 juli een einde. Voor de betrokkenen is dat dit jaar nog een voordeel van circa 1000 gulden, blijvend onge veer het dubbele. Omdat er meer mensen in het ziekenfonds ko men zou eigenlijk de premie om hoog moeten. Dat gebeurt alleen niet. In plaats daarvan stort het rijk geld in de kas van de zieken fondsen. AWBZ Dat bedrag wordt niet uit de schatkist gehaald want daar zit niets meer in. Het wordt opge bracht door alle werkenden. Zij krijgen een geringere daling van de premie awbz op 1 juli van dit jaar. dan eerder was aangekon digd. De daling wordt geen 0.25 procent maar 0.15 procent. Dat scheelt zo'n 3 gulden per maand. Daardoor houdt het rijk wat geld over hetgeen dan aan de zie kenfondsen gegeven kan wor den. Met ingang van 1 januari 1995 gaan alle ouderen een hogere ziekenfondspremie betalen. Die premie is nu 6,35 procent. De ouderen betalen dat echter al leen over een pensioen dat zij Van Otterloo lacht in zijn vuist naast de aow genieten. Over d pjDI aow wordt een extra lage zieken m d fondspremie betaald van 0.7 pro ,t ni cent Dat is ooit ingevoerd omd jins aow goedkoop te houden. Het verhogen van de zieken ag fondspremie die over de aoi ordi wordt betaald naar 6.35 procen |eek zal niet ineens gebeuren. Daai m le wordt vier jaar voor uitgetrok >t bi ken. Elk jaar zo'n 1.4 procent et jert. bij' ongeveer 300 gulden. Dat in a a komensnadeel voor de bejaar ee. den wordt opgevangen door eeide gelijke verhoging van de aow jjdg Dat gebeurt ook in vier stapje (ere vanaf 1 januari 1995. De hogere aow wordt betaali ïn. door de werkenden. Die moetei jj dt immers meer aow-premie gaai 0Orli betalen om de zaak te bekosti „e a gen. Per jaar zal de premie zo'i et 0.2 procent moeten stijgen. Via Ss ee lastenverlichting wil het kabi !n j- net dat echter in de komende ja ren ook voor de werkenden com-' penseren. feri Rijke ouderen ev Van de hogere aow profitere 1 ook rijke bejaarden. Degene die gemakkelijk de dure particu trits liere ziektekostenverzekering d' kunnen betalen. De premie die tago daarvoor nu wordt betaald, gaal «rt omhoog. Van ongeveer 130 naai Wh1 200 gulden per maand. Dat ge- beurt ook in vier stapjes te be taw ginnen op 1 januari 1995. roor' Omdat de rijke bejaarden meei the premie gaan betalen hoeven alle latei andere particulier verzekerden atld minder bij te dragen aan die ver- ft zekering. Een solidariteitspre-' WO) mie die zij nu nog betalen (44j &e gulden per jaar) kan met cirea ®sl 100 gulden omlaag. Voor werk-'iuidi gevers die werknemers een ver flde goeding geven voor hun ziekte 6W* kosten betekent dat een voor-' a B deel van 50 gulden. f kits iet Er is nog een voordeeltje voor d* en 1 werkenden. Omdat er 160.000 rari ouderen in het ziekenfonds kt otai men die ook premie gaan beta len, kan de ziekenfondspremie voor alle anderen omlaag me; zo'n 0.5 procent. Dat scheelt een paar tientjes per jaar. Of het allemaal werkt wil de Tweede Kamer afwachten. Mei ingang van 1996 zal de zaak op nieuw bekeken worden. Dan moet een volgend kabinet ook weten wat het wil met de ge zondheidszorg en of er een nieuwe stelselherziening nodig is. Verkiezingen Waarom kan er nu ineens wel| iets wat jaren onmogelijk was; Daarvoor zijn drie redenen. Tei eerste het feit dat de PvdA Vi Otterloo kwijt wil. Onmdat hij toch nog iets wilde bereiken moest zijn wetsvoorstel voor 3 mei door Tweede en Eerste Ka mer zijn behandeld. Ten tweede zijn de ouderen een factor van betekenis geworden in de politiek, zeker nu de poli tieke belangstelling bij andere groepen in de bevolking alleen maar lijkt at te nemen. Ten der de is er de aow-crisis bij het CDA. Die partij moest nu wel een gebaar maken naar de 65- plussers. Daarbij konden VVD en D66 dan niet achterblijven. Voor Van Otterloo is het nogal! wrang. Weggestuurd door zijn ei-I gen partij omdat hij niet meer in' de vernieuwing zou passen. Hij! staat nu onverkiesbaar als 57ste; op de lijst voor de kamerverkie zingen. Alleen met een vracht voorkeurstemmen van tevreden aow'ers kan hij nog in de Kamer I terugkeren. Een scenario dat naj het succes niet onwaarschijnlijk is. Van Otterloo heeft maar 30.000 stemmen nodig. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Eindredactie: K. Cijsouw en J. D. van Scheijen. Bureauredactie provincie: N. T. T Banh, M. E. Ernens-Abrahamse; B. Goudswaard; P. C. de Jonge; S. C. Osman; M. T O. van der Vleuten: I. D. A. M. Russel; J. P. van de Sande: J. P Verbeek. Redactie binnen- en buitenland: M. S van Reems (chef): G. J. Kers: J. P. H. Noot; C. J. Schets; W. P. Staat. Sportredactie: R. Thannhauser (chef); J. F. D. Bakker; E. L. Ramakers; T. J. van den Velde; K. L. de Vnes. Redactie bijlagen: A. L. Kroon (chef): J. van Damme; F.P.J. Doeleman: J. A. M. Tabbers; A. Zevenbergen. Vormgeving: A. A. Adriaanse: N. Geelhoed; A. F. Schreurs; W. M. J. Verstuyf. Systeembeheer: C. W, M, Keuning. Nieuwsdienst: M. Antonisse (chef). Algemeen verslaggevers (Vlissingen): W. A. Bareman; J. C. M. Cats; W. J. van Dam; A. M. van der Jagt; B. Jansen (plv. chef nieuwsdienst); H. O Postma; E. J. Rozendaal; M. J. Schrier; A. J. Snel; H. van der Werf; M. van Zuilen (Den Haag). Regio Bevelanden/Noord-Zeeland: F. B, Balkenende (chef); M. van Barneveld; I. M. Dekker; M. A. de Jongh; A.W.C. Mullink; M. E. Woudenberg. Regio Walcheren (Vlissingen): A. A. van der Sluis (chef); R. Bosboom; Y. Hoekstra; N. J. C. Kluijtmans; C. M. J. Sondervan (ondernemend Zeeland). Regio Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen): C. A. M. van Gremberghe (chef); P I. F. M. Cappetti, J J. Heijt; R. E. A. Hoonhorst; M. Modde Correspondenten Nederlandse Pers Associatie (NPA): A. Knol (Brussel); P. de Vries (Brussel); H. B. Hoogendijk (Berlijn), J W. M, Gertsen (Parijs); C. van Zweeden (Londen): R. Hellinga (Boedapest); A. Bloemendaal (Tel Aviv): E. J. A. van der Linden (Rome); S van Rijn (Willemstad); J. A. Geleijnse (Moskou): D. R. M. de Wit (Madrid): W. Bunschoten (Paramaribo); J. A. M. de Bruiin (Washington); F. J. M. van der Houdt (Nairobi): P. G. W. van Nuijsenburg (Johannesburg).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 2