[Reorganisatie PTT in najaar rond Zwaakse Weel Olie gedumpt in Jaloezie in milde mate is gezond Terneuzenaar met in Hulst gestolen kratten betrapt provincie Geen gedwongen ontslagen Oorzaak van verdrinking duiker nog onbekend ZATERDAG 26 MAART 1994 15 Henk C. M. Hermans: ..Van mij mogen ze het RIAGG ombou wen tot humoristische centra." foto Ruben Oreel van onze verslaggever Hans Tabbers MIDDELBURG - Jaloezie kan een kwelling zijn: niet op de laatste plaats voor de partner, die vaak het slacht offer is. Wanneer jaloezie een obsessie wordt, komt het niet zelden tot extreem gedrag. Toch is jaloezie een natuurlijke emotie; een pri mitieve waarschuwing dat de liefdesrelatie wordt be dreigd. Ze stimuleert actie te ondernemen en de relatie te redden. Het is de (levens)kunst met dit alarm om te gaan. De Middelburgse psycholoog en psychotherapeut Henk C M. Hermans helpt daarbij met praktische tips in zijn boekje 'Is er echt geen ander schat?' over jaloezie in rela ties. Het verscheen deze week in de serie Zorgen voor jezelf. Hermans noemt jaloe zie de 'stressreactie' van ons liefdesleven en als zodanig een normaal onderdeel daar van. Jaloezie is volgens Hermans actueel, door de vele open re laties in de huidige samenle ving. In de romantische achttiende eeuw was jaloe zie een blijk van echte liefde. Tegenwoordig vinden de meeste mensen jaloezie een teken van bekrompenheid. Berichten over afgewezen minnaars die de pui van een woning in puin rijden en daarmee hun geliefde inder daad terug winnen, onder steunen zijn opvatting dat de partner dergelijke gedrag kan beschouwen als ex treme liefdesverklaring. Tie ren. schelden en vloeken zijn uitingen waarmee is te le ven, al zijn ze moeilijker als een compliment te zien. Soms ontaardt de woede in blind geweld, dat op de part ner of de rivaal wordt ge koeld. Toch maakt Hermans het zelden mee in zijn praktijk als psychotherapeut bij het RIAGG in Middelburg en het ziekenhuis in Vlissingen. dat iemand hulp vraagt voor ziekelijke jaloezie Vaker openbaart die zich na andere verschijnselen. Zoals een man met hyperventilatie, die gespannen was in ver band met de achterdocht van zijn echtgenote. Of de vrouw die zich meldde met fobische klachten. Ze bleek niet op straat te durven ko men, uit angst voor het wan trouwen van haar man. Jaloezie kan extreme pro porties aannemen, met mis handeling en soms zeil moord en doodslag als ge volg. „Jaloezie wordt over dreven als ze belemmerend werkt op een relatie. Het alarmsysteem gaat dan al zonder dreiging", aldus Her mans. Zelfhulp Over het onderwerp is wei nig geschreven. Hermans zag een uitdaging, na eer dere boekjes over gokversla ving. piekeren en angstbe- heersing. waarin hij oefenin gen in rationale zelfhulp aanreikte ..Het is een leuk. menselijk onderwerp. Over dreven jaloezie komt veel voor. De emotie dragen we allemaal in ons mee", ver klaart hij. Twee jaar geleden plaatste hij een oproep voor reacties, die veel anekdotes oplever de. Zoals van de vrouw die bekende dat ze foto's van al dan niet schaars geklede da mes uit de tijdschriften van haar echtgenote knipte. Het karakteristieke van ja loezie is dat er drie personen bij betrokken zijn. terwijl af gunst betrekking heeft op twee personen Er is altijd een rivaal. In het voorgaan de voorbeeld wordt het foto model als bedreiging erva ren. „Jaloezie komt vooral voort uit onzekerheid en de nei ging zichzelf te serieus te ne men in de liefde De beste therapie is ook hier humor en een gezonde dosis zelf spot. Wat dat betreft mogen ze van mij de RIAGG-instel- lingen ombouwen tot humo ristische centra", aldus Her mans. Zijn boekje bevat vele oefe ningen. Elk hoofdstuk wordt afgesloten met een opdracht tot zelfonderzoek Tot slot behandelt hij het samenle ven met een jaloerse partner. Enkele adviezen: „Wees as sertief en maak duidelijk dat de jaloezie het probleem van uw partner is en dat die beter iets daaraan kan doen. Be scherm uzelf tegen lichame lijk geweld". „Ook met deze tips", besluit hij. „zal het niet gemakkelijk zijn samen te leven met een jaloerse partner. Maar wie heeft gezegd dat een relatie gemakkelijk moet zijn?" Kopzorg Bij dezelfde uitgeverij Boom is eveneens deze maand het boekje 'Een kopzorg minder, psycho-tips voor alledaagse problemen" van Henk Her mans verschenen. Daarin staat een selectie van zijn co lumns die hij heeft geschre ven voor de Walcherse huis- aan-huisbladen De Faam en De Vlissinger. Een nieuwe René Diekstra aan het fir mament? Hermans lacht. „Ik ben wel bij hem afgestu deerd. maar heb niet. dezelf de aspiraties", zegt hij be scheiden. Hun gemeenschappelijk uit gangspunt is het streven de psychologie bij de dagelijkse praktijk te brengen. „De he dendaagse mens heeft enige kennis van psychologie als geestelijke bagage nodig. In plaats van therapie kan het lezen van boeken over psy chologische problemen in sommige gevallen wel dege lijk helpen Ik heb echter ge merkt. naarmate ik langere tijd columns schreef, dat mensen niet alleen tips wil len. maar ook willen worden onderhouden." 'Een kopzorg minder' is voor een groot deel gewijd aan stress, met name als gevolg van het werk. Hermans noemt stress hét probleem van de jaren negentig. Wie niet voldoende aan het boek je heeft, kan bij hem terecht voor een persoonlijke trai ning in stress-management. Is er echt geen ander schat? over jaloezie in relaties In de serie Zorgen voor jezelf, uitgeverij Boom Amsterdam Prijs f 21.50. Een kopzorg minder Psi/cho- tips voor alledaagse problemen Uitgeverij Boom Amsterdam. Prijs f25 - binnen dit kader doelbewust ge zocht naar de meerwaarde ach ter de mensen. Sommige ver stokte technici blijken het. wan neer je ze de kans geeft, hartstik ke goed te doen in de commer ciële sector. Door hun mobiliteit te bevorderen, ervaren ze over plaatsing niet als straf, maar als een leuke wending in hun loop baan." Maas vervuild door bestrijding van onkruid met middel diuron DEN HAAG (ANP) - Door on kruid op bestrating te bestrij den met diuron zijn gemeente lijke reinigingsdiensten de af gelopen twee jaar voor een be langrijk deel verantwoordelijk geweest voor de vervuiling van de Maas met dit middel. De hoge concentraties diuron in de Maas zijn dus niet alleen toe te schrij ven aan de land- en tuinbouw en buitenlandse vervuilers in het Maas-stroomgebied. Als gemeenten, tuinders en landbouwers alternatieve en minder milieu-onvriendelijke onkruidbestrijdingsmiddelen gebruiken, zal de kwaliteit van het Maaswater verbeteren. Dit staat in een rapport van Rijks waterstaat en waterschappen in Noord-Brabant en Limburg, het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwater behandeling (RIZA) en het Wa- terwinningsbedrijf Brabantse Biesbosch <WBB> over de diu- ronvervuiling. Door de hoge concentraties van het middel in de Maas kon het WBB in mei en juni vorig jaar lange tijd geen water innemen. De drinkwatervoorziening van 1,5 miljoen mensen in Zuid-West Nederland kwam toen in gevaar Uit de Biesbosch wordt ook drink- en industriewater betrok ken voor Midden-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen. Diuron breekt slechts langzaam af en spoelt gemakkelijk van verharde oppervlakten, waar door het nog lange tijd na ge bruik het water belast en de drinkwatervoorziening be dreigt. ian onze verslaggever IERNEUZEN - PTT-Telecom jervvacht tegen oktober de reor- anisatie van het district Breda Zeeland en West-Brabant) te unnen afronden. Ilet is de be- loeling dat rond die tijd het overgrote deel van de 1500 per soneelsleden een andere functie ingemeten heeft gekregen. Ge- -ongen ontslagen worden uit boten, aldus' directeur mr P. /erburgt. ■r ■Ijesl Zeelandbrug poor onderhoud tort gestremd IIDDELBURG - De Zeeland- irug zal de komende weken en- iele keren afgesloten zijn voor 11e verkeer. Op vrijdag 1 april n woensdag 13 april is de brug estremd van 20.53 lot 21.07 uur. lp woensdag 6 april en dinsdag 9 april is de brug tijdens werk- aamheden van 2 tot 4 uur geslo- Ivenals bij eerdere stremmin- deze maand, worden er terkzaamheden verricht aan de erbindingsdeuvels in de voe ren tussen de betonnen brugele- nenten. Om de verbindingsdeu- -els op de juiste hoogte te stellen het noodzakelijk dat er zich een verkeer op de brug bevindt. lij de Zeelandbrug en de toelei- lende wegen zijn informatie- lorden geplaatst en er wordt erwezen naar de alternatieve oute via de stormvloedkering. (Advertentie) Te koop aangeboden goedlopende LIJSTENMAKERIJ annex KUNSTHANDEL te MIDDELBURG Inlichtingen- tel. 01180-14213, b.g.g. 01180-41654. De bemanning van de techni sche dienst in Zeeuwsch-Vlaan deren wordt geminimaliseerd. In Terneuzen verdwijnen 23 van de 26 arbeidsplaatsen. Het me rendeel van de technisch mede werkers krijgt Goes als nieuwe standplaats. Van hen werken momenteel 15 mensen in de bin nendienst bij de telefooncen trale aan de Van Steenbergen- laan en elf als 'kabelleggers' (in frastructuur) vanuit de Telecom- vestiging aan de Haarmanweg. Verburgt gaat ervan uit dat ie dereen voor de zomervakantie weet wat de nieuwe werkplek wordt. Meeverhuizen is niet ver plicht. Het gebouw aan de Haarman- weg wordt in de loop van dit jaar gesloten en verkocht. Drie tech nici krijgen in de Scheldestad een uitvalsbasis, voor het onder houd aan de centrales en om in geval van calamiteiten direct te kunnen ingrijpen. Versterking Daar staat tegenover dat de commerciële sector (primafoon, service-monteurs en verkoop) provinciebreed verder wordt versterkt. De 33 werknemers van deze afdeling in Terneuzen blijven gehandhaafd. In Goes zijn er het afgelopen jaar na in terne verschuivingen al 40 com mercieel medewerkers bij geko men. „Wat voor zin heeft het om in Zeeuwsch-Vlaanderen perma nent een ploeg technische men sen te stationeren? Straks is er bijna niets meer voor ze te doen. Op een gegeven moment is het werk in een bepaald gebied ge woon klaar. Dan kun je zo'n dienst toch veel beter centralise ren en inzetten op een plek waar ze op dat moment nodig zijn?", aldus Verburgt. De reorganisatie is, zo bena drukt hij. het logische gevolg van een aflopend tijdperk. „Dit is geen overval of een koude sa nering, maar een proces dat al ruim anderhalfjaar geleden, met mijn komst bij PTT-Telecom, in gang is gezet." Nagenoeg alle elektromechanische telefoon centrales in Zeeland zijn vervan gen door volledig computerge stuurde apparatuur. Op 2 juni gaat 's Gravenpolder als laatste van het district Breda op de digi tale toer. Eind dit jaar moet het gehele Nederlandse telefoonver keer via de computer lopen. Verburgt: „Dat is machtig mooi spul. Kleine storingen worden door de computer zelf verhol pen. Gaat er in een zeldzaam moment écht iets kapot, dan zien we dat gelijk op het hoofd kantoor in Breda Vervolgens is het een kwestie van even een mannetje langssturen met een nieuwe printplaat, en klaar! De noodzaak om veel mensen ach ter de hand te houden is er dus niet meer." Zeeland telt in totaal 355 Tele- commedewerkers. Van hen werken er momenteel 244 in de commerciële sector. De overige 111 vallen onder de technische dienst. Wanneer eind dit jaar de reorganisatie is voltooid, heeft zeker driekwart van de 1500 werknemers in het district Bre da een andere functie gekregen. „Op volkomen vrijwillige basis", zegt de directeur. „We hebben Directeur mr P. Verburgt: „De noodzaak om veel mensen achter de hand te houden is er niet meer." foto Charles Strijd HULST - Een 24-jarige Terneu zenaar is vrijdagochtend aange houden voor de diefstal van een groot aantal kratten in Hulst. Die verdwenen in de nacht van donderdag op vrijdag uit een drankenhandel in Hulst. Vrijdagochtend werden ze te ruggevonden in een onbeheerde personenauto in Terneuzen. De Terneuzenaar werd aangehou den teen hij in de auto wilde stappen. Hij zit voorlopig vast voor verhoor Een 53-jarige man uit Biervliet, die zijn tractor donderdag had achtergelaten op zijn bouwland aan de Langeweg in Hoek. ont dekte de volgende dat het oranje zwaailicht van het vcoertuig was verdwenen. Geluidsapparatuur werd gesto len uit een woning aan de Land- straat in Sluiskil. De 48-jarige bewoner van het pand was van half februari tot 23 maart afwe zig. Het is niet bekend hoe en wanneer de dief is binnengeko men. Een onbekende hoeveelheid olie werd weggenomen bij een in braak in een garage aan de Em- mabaan in Koewacht, in de nacht van donderdag op vrijdag. Een 33-jange vrouw die vrijdag middag zonder te betalen vier pakjes sigaretten wilde meene men uit een winkel aan de Bella- mystraat in Terneuzen. kon wor den aangehouden. De vrouw werd na verhoor naar huis ge stuurd. van onze verslaggever MIDDELBURG - De toedracht van het ongeluk dat het leven kostte aan een 25-jarige brand weerman uit Middelburg is nog niet bekend. De man kwam don derdag bij een duikoefening in het Kanaal door Walcheren door verdrinking om het leven. Het vermoeden bestaat dat de man in paniek geraakt is en met zijn benen verstrikt raakte in een luchtlijn. Daardoor sneed hij zijn eigen luchttoevoer af. Het Openbaar Ministerie ziet ge zien de voorzorgsmaatregelen tijdens de oefening geen reden sectie te laten verrichten. Ook zal er geen onderzoek komen naar eventuele schuld van de brandweer aan het ongeval. Voor zover te beoordelen is, kan de brandweer geen onzorgvul digheid verweten worden. Brandweercommandant ing A. J. te Paske heeft inmiddels al le activiteiten buiten het nor male dienstprogramma voor twee weken afgelast. Volgens Te Paske week het les programma van donderdag niet af van andere oefeningen. De brandweerlieden hadden spe ciale duikpakken aan, die hun li chaam drooghielden. Het koude water kan dus geen directe oor zaak voor het ongeval zijn ge weest. Ook de perslucht- en vul- apparatuur vertoonde geen ge breken. Advertentiej COR DE JONGE AW? h'£IK£&>LtPéA-PDPWllKWT* is nou zo W/HHGP& vxne zstms veiBoiK($T£/N op touBneb wu7? herdachten van ichietpartij lebben meer op ïun kerfstok ^ISLjJAR.M krijgen de indruk dat er in die hoek vervelende dingen gebeuren. Vandalen zijn bezig de boel teniet te doen." Hij wil het toezicht bij de werkzaaheden verscherpen, door buiten werktijden regel matig mensen in het gebied rond te laten kijken. Ook de politie vermoedt dat het om vandalen gaat. Een onder zoek is ingesteld, maar de kans is klein dat de daders worden opgespoord. Aanknopingspunten of sporen zouden ontbreken en getuigen zijn hoogstwaarschijnlijk niet te vinden. „De eerst volgende bewoners in dat gebied zitten een kilometer verderop zegt J. Soer van de politie Heinkenszand. De schade aan de natuur lijkt beperkt te zijn. De vervuiling - een vlek van een paar honderd vierkante meter - werd snel ontdekt en opgeruimd. Haarlem- „We hebben het. opgezogen. Alleen tus sen de oeverplanten zit nog wat rommel." Volgende week volgt onderzoek naar de exacte schade ERNEUZEN - Twee Terneuze- aars die dinsdag werden aan houden door een Rotterdams xestatieteam in verband met :n schietpartij in Terneuzen, jn vrijdagmiddag voorgeleid an de rechter-commissaris in iddelburg. Onderzoek van de 'gelopen dagen wees uit dat de vee verdachten, 40 en 22 jaar ad, zich ook aan verschillende idere misdrijven schuldig ibben gemaakt. e 40-jarige schoot afgelopen indagavond in zijn woning aan Tholenstraat op een 31-jarige aatsgenoot. De beschotene erd door enkele mannen, onder ie de 22-jarige verdachte, vast houden. De twee aangehou- :n mannen handelden in hard ugs. Beide mannen waren half bruari ook betrokken bij een islukte overval op een 'hasj- lop' aan de Donze Visserstraat de Terneuzense binnenstad, e eigenaar van het hasjhandel- werd bedreigd met een jacht- iweer. Dat wapen werd door politieteam van Double lot dinsdag in de woning aan Tholenstraat in beslag geno- ;n. e jongste verdachte stal een ereo-installatie uit een woning m de Debussyhof in Terneu- n. Het muziekapparaat werd heeld door de 40-jarige Ter- 'uzenaar. Beide verdachten n na de voorgeleiding weer in rzekerde bewaring genomen. iAdvertentiei COLOR ME BEAUTIFUL Lr llfurstijl ajulvsf Ferrv Vroom tel 011»: De Zwaakse Weel bij 's-Gravenpolder. van onze verslaggever 's-GRAVENPOLDER - In de Zwaakse Weel bij 's-Gravenpolder hebben onbekenden jerrycans en vaten met afgewerkte olie leeg laten stromen. Volgens de politie is zo'n vijftig liter het water ingestroomd. Donderdagochtend vond de firma Oranje woud, die bezig is met het natuurproject Zwraakse kreekrest, drie jerrycans en twee vaten, waarvan de doppen waren afge schroefd. Vanochtend trof de firma uit Heinkenszand opnieuw een vat aan. Het grootste gedeelte van de olie is inmiddels opge ruimd. Vermoed wordt dat het om vandalisme gaat. Het Waterschap Noord- en Zuid-Beveland gaf opdracht tot het natuurverbeteringsproject. Drs J. E. Haarlem, hoofd afdeling waterbeheer van het Waterschap, is kwaad. Door Oranjewoud aangelegde leidingen zouden al een paar keer zijn vernield. „We ng otremeoiKesTeiH-SHow Kost pus iet es ppómpEH /...sooner ifxeee/u is iohi-wau...z£lfvaNptiêniks...hoopt bü 'N Be&eLeipir&s&>pD S-5O0 ooeen i &aee SET/W-PP scHHA&Bet- foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 15