PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Jacht op drugstoeristen ■iii "l Kabinet Iaat het voorlopig bij gesprek met IRT-kopstukken 1 ven rust bij Songfestival-repetitie Boven nul, dus de straat op Ook waarschuwing op shag en sigaren 4 WEKEN Grootscheepse actie van Nederlandse, Belgische en Duitse politie i Texas begint 3 et bouw can grootste elescoop OPEC vreest olieprijs van minder dan 10 dollar r taxatie ~l reportage 25 t/m 33 VOOR 13,- PILAAR ROTTERDAM (ANP) - De Ne derlandse, Belgische en Franse politie zijn vrijdagavond een grootscheepse actie begonnen tegen het drugstoerisme vanuit Frankrijk en België naar Neder land. Met veel mensen en mate rieel traden politiekorpsen van Nederland, België en Frankrijk voor het eerst gezamenlijk op tegen drugsrunners en drug stoeristen op de Nederlandse snelwegen. Ook het Openbaar Ministerie was bij de operatie betrokken. In Rotterdam werden ongeveer zestig cellen vrijgemaakt. Arres tanten worden maandag tijdens een snelrecht-zitting van de poli tierechter in Rotterdam be recht. De drugsrunners, die veelal op agressieve wijze kopers benade ren, lopen de kans dat de rechter hun geld, goederen en voertui gen verbeurd verklaart. Met de ze forse actie willen politie en justitie het drugstoerisme terug dringen. Helikopter De politie is al regelmatig opge treden tegen drugsrunners. Die maken vooral de snelweg A16 tussen de grenspost Hazeldonk en Rotterdam onveilig. Op dit ongeveer vijftig kilometer lange traject patrouilleerde de politie vrijdagavond met een groot aan tal wagens. Een helikopter werd achter de hand gehouden. Drugsrunners zien potentiële klanten in bestuurders van au to's met een Belgisch of Franse kenteken. Via gebarentaal of door het brutaal van de weg drukken worden ze naar ver koopadressen in Rotterdamse drugspanden geëscorteerd. Daarbij hinderen of intimideren zij niet zelden argeloze reizigers. De politie had de route in secto ren opgedeeld. Zij hield drugs runners die automobilisten aan spraken meteen aan of volgde hen naar een verkooppunt. Ver dachten werden tijdens een transactie gearresteerd op grond van artikel 10a van de Opiumwet. Uniek De internationale samenwer king is uniek. De politie ver wacht dat er een grote preven tieve werking van uitgaat. Het is nog niet te zeggen of dit soort ge zamenlijke acties in de toe komst vaker zullen worden ge houden. Eerdere acties van de Rotterdamse politie waren tot nu toe kleiner van opzet. Tijdens Eredoctoraat oor Vd Stoel TRECHT (ANP) - De voor- echter van de mensenrechten oud-minister van buiten- indse zaken Max van der Stoel eeft vrijdagmiddag in de Dom- erk het eredoctoraat van de ijksuniversiteit Utrecht ge regen. De universiteit eert Van er Stoel hiermee voor zijn gro- verdiensten voor maatschap- ij en wetenschap. ilgens erepromotor prof. dr. f.R. Baehr zijn de rapporten van fan der Stoel over mensenrech- en „altijd objectief, zeer zorg- uldig en van een wetenschap- ilijk gehalte. ïslag L.- ïjvei 2 uiï ;n A 3. te! lUSTIN (RTR) - Vrijdag begon het westen van de Ameri- ise staat Texas de bouw van wat de grootste telescoop ter wereld moet worden. Het gaat om een samenwerkingsverband lussen wetenschappelijke in stellingen in de Verenigde Sta ten en Duitsland. De kosten van het project bedragen zo'n 27 miljoen gulden. De nieuwste telescoop zal veel Vai groter zijn dan de Keck-tele- jjjQ scoop op de berg Mauna Kea in L2 oo Hawaii, algemeen beschouwd de grootste ter wereld. Maar de Amerikanen en Duiters heb ben voor het ontwerp van hun nieuwste uitvinding wel heel na drukkelijk gekeken naar het Ha- waiiaanse voorbeeld. De Texaanse telescoop zal we tenschappers in staat stellen de sterren en zwarte gaten in het heelal beter te observeren. Pla neten die zich in de buurt van •verafgelegen sterren bevinden, kunnen sneller opgespoord wor gden. De nieuwe reflector-tele scoop gebruikt 91 kleine glazen en keramische zeshoekige spie gels in vergelijking met de 34 spiegels van de Keck-telescoop op Hawaii. jlofi Niji DEN HAAG - Zangeres Willeke Alberti rust even uit tijdens de repetities voor het Nationaal Songfestival. Gisteren werd in het AT &T Danstheater in Den Haag geoefend voor de tv-show van vanavond. Dan zal Willeke de acht finaleliedjes zingen, waaruit de Nederlandse inzending voor het Eurovisie Songfes tival in Dublin wordt gekozen. foto Herman Pieters/ANP DEN HAAG (GPD) - Minister Hirsch Ballin (justitie) en zijn collega Van Thijn (binnenland se zaken) gaan functionerings gesprekken voeren met de hoofdpersonen in de IRT-zaak. Het is niet uitgesloten dat de be trokkenen op basis van die ge sprekken worden overge plaatst, danwel dat er andere consequenties zullen worden GENÈVE (RTR/AFP/ANP) - De Organisatie van Olie Exporte rende Landen (OPEC) vreest een forse daling van de olieprijs als de produktie van de aange sloten landen op het huidige ni veau blijft staan. De prijs kan dan wel eens lager dan tien dollar per vat, (van 159 liter) komen te liggen, zo heeft een studie van de OPEC uitge wezen. De produktieverminde- ring die tot een hogere prijs moet leiden, staat centraal in het overleg van de twaalf lidstaten dat gisteren van start is gegaan. Vermindering van de produktie is immer een moeilijke zaak bin nen de organisatie, omdat geen van de leden graag zijn inkom sten uit het belangrijke export- produkt ziet teruglopen. Dat bleek ook op de eerste dag van het overleg in het luxueuze hotel aan het Meer van Genève. Tijdens de verhitte openingsbij eenkomst bleek geen overeen stemming mogelijk over de ver deling van de produtiequota. Pikante promoties DEN HAAG (ANP) - De IRT-zaak krijgt nog een pikant staartje. Vrijdag maakte de Amsterdam se politie bekend dat twee hoge politiemen sen die erbij zijn betrok ken 1 april worden bevorderd. Hoofdin specteur Van Kastel, die van 1 juli vorig jaar tot de opheffing de opera tionele leiding van het team had, wordt com missaris. Ook commis saris Van Riessen, lid van de korpsleiding, is bevorderd. De bevorderingen staan volgens politiewoord voerder Wilting geheel los van de IRT-zaak. „De korpsleiding heeft, het volle vertrouwen in bei de heren. Er is geen enke le reden de bevordering uit te stellen", aldus Wil ting in Nova. Voorzitter Van Duijn van de Nederlandse Poli tiebond is „verbijsterd" over de promoties. NPB- afdelingsvoorzitter Van Rijn. denkt dat ze in het korps frustrerend werken en zijn collega Ruitenberg van de Alge meen Christelijke Poli tiebond (ACP) noemt het „bizar". getrokken voor hun verdere carrière. Het gaat om Nordholt (hoofd commissaris van de Amster damse politie). Van Riessen (commissaris van politie in Am sterdam i, Vrakking (hoofdoffi cier van justitie in Amsterdam) en Van Randwijck (procureur- generaal in Amsterdam). Pre mier Lubbers heeft dit gisteren na afloop van het kabinetsbe raad bekendgemaakt. Het kabi net sprak ettelijke uren over de IRT-zaak. De eerste minister maakte dui delijk dat het kabinet de vier nu niet wil laten vallen. „Wij verde digen hen", zei Lubbers. „De houding van de ministerraad is dat wij ze moeten behouden". Desondanks erkent het kabinet dat de vier fouten hebben ge maakt in de IRT-zaak. Als blijkt dat er geen verbetering mogelijk is, en dat de fouten zich dus in de toekomst kunnen herhalen, zul len consequenties getrokken worden. Volgens Lubbers mo gen de vier niet alleen beoor deeld worden op hun optreden in de IRT-zaak. Ministers Volgens het kabinet is het niet zo dat de betrokken ministers iets te verwijten valt. Er kan geen sprake zijn van een domino theorie: als de ene functionaris moet vallen, valt ook de andere en uiteindelijk de betrokken be windslieden. „Dat is onzuiver", aldus Lubbers. De gesprekken met de vier zul len niet voor het kamerdebat over de IRT-zaak van aanstaan de donderdag plaatsvinden. Lubbers sloot dan ook niet uit dat er later nog eens een beraad plaatsvindt aan de hand van een nader stuk van het kabinet, „De politieke conclusie van het kabinet is dus niet dat. er niets aan de hand is. Van de andere kant willen wij ook geen daad stellen door goede mensen nu een douw te geven", stelde de eerste minister. Het kabinet is het op zich eens met het rapport van de commis- sie-Wierenga inzake het IRT. De aanbevelingen van de commis sie neemt het kabinet ook over. Dat betekent dat de vijf interre gionale opsporingsteams losser van de gewone politiekorpsen zullen gaan opereren. Hartig CDA-kamerlid Van der Heijden vindt het besluit van het kabinet om functioneringsgesprekken met de vier te gaan voeren „zoals het hoort". Zijn PvdA-collega Stoffelen wilde gisteravond nog niet nader op de materie ingaan, maar zei wel dat het voor de hand ligt om Van Riessen en Vrakking enerzijds en Nordholt en Van Randwijck anderzijds, verschillend te beoordelen. De commissie Wierenga velt over de eerste twee immers een veel har der oordeel dan over de Amster damse korpschef en de procu reur-generaal. D66-kamerlid Kohnst-amm is woedend over de manier waarop het kabinet nu met de problema tiek omgaat. Hij stelt dat er zeer ernstige fouten zijn gemaakt, waarvoor Van Thijn en Hirsch Ballin ten volle verantwoorde lijk zijn. „Maar het lijkt er nu op dat er enkele agenten zullen sneuvelen, terwijl de echte lei ders. de verantwoordelijken, zul len blijven zitten". Kohnstam sluit niet uit dat zijn partij vol gende week op het aftreden van beide bewindslieden zal aan dringen, en misschien wel op dat van het hele kabinet. een actie in septffnber vorig jaar lokten Rotterdamse politie agenten drugsrunners in de val. Zij reden toen rond in auto's met een Belgisch kenteken. Vorig jaar mei begon de politie in de Maasstad met gerichte acties te gen de uit de hand gelopen over last door drugs. In oude stads wijken rond het centrum sloot zij drugspanden. De politie pak te de dealers op en nam verdo vende middelen en soms wapens in beslag. Van Nederlandse zijde namen aan de actie politiemensen uit de regio Rijnmond, van het Korps Landelijke Politiedien sten en van het korps Midden- en West-Brabant deel. Tevens deden de marechaussee, het Openbaar Ministerie, de parket politie en andere ondersteun- dende diensten mee. Amerikanen weg uit Somalië MOGADISHU (RTR/AFP) - Vrijdag zijn de laatste Ameri kaanse militairen uit Somalië vertrokken. „We zijn trots op wat we hebben gedaan", aldus de Amerikanse commandant generaal Montgomery. De Amerikaanse troepen zetten op 9 december 1992 onder het toeziend oog van tientallen ca meraploegen voet aan wal in So malië. In het land blijft een VN- vredesmacht van 20.000 man uit Aziatische en Afrikaanse lan den. De twee belangrijkste krijgshe ren. Aidid en Ali Mahdi Moha- med, tekenden donderdag een vredesakkoord in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi. Verbod export gifafval naar Derde Wereld GENÈVE (RTR/ANP) - Op de export van gevaarlijk afval door rijke Westerse industrie landen (OESO-landcn) naar de Derde Wereld en Oost-Europa geldt in 1998 een algeheel ver bod. Tot eind 1997 mogen 'arme' landen alleen onder strenge mi lieuvoorwaarden OESO-gifaf- val voor hergebruik (recycling) invoeren. Dit hebben 64 landen vrijdag in Genève besloten. Ze waren in Genève vijf dagen bijeen om tot deze overeen komst te komen. Het waren vooral Canada, Australië. Japan en de Verenigde Staten die lange tijd moeite hadden met het Deense voorstel voor een alge heel verbod. Over het akkoord is ruim een jaar moeizaam onder handeld. Milieu-organisaties als Green peace zijn blij met het onderhan delingsresultaat, maar vinden het „rijkelijk laat" dat het ver bod pas over vier jaar geldt. (Advertentie) van woning of bedrijfspand- beèdigd taxateur CEES KOLE I L—i Weststraat 1. Kapelle, tel. 0110242614 HAARLEM - Daklozen hebben een 'onderkomen' gezocht bij het stadhuis in Haarlem, nadat ze uit het centrum Pand Zero zijn gezet. Volgens een gemeentelijke regeling is dat pand alleen voor daklozen open zolang het vriest. Uit protest tegen de voorschriften bivakkeren de zwervers nu bij het stadshuis. foto Arthur Bastiaanse/ANP Politieman èn burger moeten even wennen aan de nieuwe organisa tie van de sterke arm in Zeeland. Vijf regiokorpsen fuseerden tot Politie Zeeland. Verder in de bijlage ReportageRuim baan voor de ligfiets Bericht uit Londen Fotografie Wim Riemens Water is de ware passie van Henk van der Rest Wachtgeldregelingen een onontwarbare kluiven Dejuioelier is het slachtoffer Albert Heijn vanaf de zijlijn Ontredderd Oekraïne is een tijdbom Frans de partement Var corrupt tot op het bot Standplaats Peking. Olau Line De Olau Britannia en de Olau Hollandia varen respectievelijk op 12 mei en 15 mei voor het laatst de dienst Sheerness-Vlis- singen. De schepen ivorden als nog verhuurd aan de P O Line en ivorden waarschijnlijk inge zet op de veerdienst Portsmouth- Le Havre. P O onderzoekt te vens de mogelijkheden van een vrachtdienst O Vlissingen-Engeland. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Financiën en economie: 9; Radio en televisie: 10 en 11; Provincie: 13,15,16,17 en 19; Sport: 21,22 en 23; Reportage: 25, 26, 27, 29, 31 en 33; Vrije tijd: 37, 39, 41,42, 43, 45 en 47 DEN HAAG (ANP/AP) - Het ka binet heeft vrijdag besloten dat vanaf 1 juli behalve op pakjes sigaretten ook op de verpakkin gen van shag, sigaren en pijpta bak gezondheidswaarschuwin gen worden afgedrukt. Minister D'Ancona van WVC had dat voorgesteld conform een richt lijn van de Europese Unie (EU) over etikettering van tabaks- produkten. Er komt een overgangstermijn van tien maanden zodat de fa brikanten zich op de nieuwe si tuatie kunnen voorbereiden. Op een pakje shag moet -net als op een pakje sigaretten- naast de algemene tekst 'Roken schaadt de gezondheid' een spe cifieke waarschuwing staan. Bij voorbeeld dat roken longkanker en hart- en vaatziekten kan ver oorzaken. dat roken tijdens de zwangerschap de gezondheid van het kind kan schaden of 'Niet-rokers leven gezonder' De specifieke teksten voor siga ren en pijptabak zijn 'Roken ver oorzaakt dodeüjke ziekten' en 'Roken schaadt de gezondheid van uw medemens'. Werkplek Het Amerikaanse ministerie van arbeid heeft vrijdag een alge meen verbod voorgesteld voor roken op de werkplek. Volgens het ministerie wordt de gezond heid van miljoenen werknemers onnodig bedreigd door tabaks rook en andere luchtvervuiling binnen bedrijven en kantoren. „Levens zullen gespaard wor den, ziektekosten verlaagd en de produktiviteit zal hoger wor den", aldus minister Robert Reich op een persconferentie. Beperkingen op het roken noemde hij „een investering in preventie". Luchtkwaliteit Het ministerie stelt het rookver bod voor onder de wetten op de arbeidshygiène en -veiligheid. Het is onderdeel van een ruimer voorstel, gericht op verbetering van de luchtkwaliteit op de werkplek. Het zal waarschijnlijk in de komende maanden worden aangepast nadat over het onder werp èen publiek debat op gang is gekomen. De uiteindelijke re gels zullen op zijn vroegst eind 1995 van kracht kunnen worden Volgens het voorstel zouden alle werkgevers aparte rookruimten moeten creëren met eigen venti latiesystemen. De grootste werkgever ter we reld, het Amerikaanse ministe rie van defensie, kondigde eer der deze maand een rookverbou af op alle plaatsen waar gewerkt wordt. In verschillende deelsta ten wordt gepraat over een rook verbod in kantoren en openbare gebouwen. Ook particuliere be drijven hebben rookverboden ingesteld. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Missingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant BOl W.MATKKI Al GOES 713214

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1