Toename klachten over ontslag Hoogleraar wil wettelijk verbod pedagogische draai om de oren PZC Leger Israël levert slag met Harnas Onderzoek naar fraude bij bouw hogesnelheidslijn Giulietta Masina in Rome overleden Uniforme toeslagen i?i regeling politie binnen- en buitenland Niet naar school maar naar Schindler's List Regionale arbeidsvoorziening kiest kant werkgevers Mickey's puzzelbal het weer in zeeland 1 DONDERDAG 24 MAART 1994 RIJSWIJK (GPD) - Alle leerlin gen van het Interconfessioneel Makeblijde College (IMC) in Rijswijk kunnen op Goede Vrijdag naar een bioscoop voorstelling van Schindler's List. Ze hoeven die ochtend dan niet naar school. Het IMC heeft het hele Metropole Thea- ter in Den Haag voor deze gele genheid afgehuurd. De scholengemeenschap heeft daarmee de gisteren uitgespro ken boodschap van meervou dig Oscar-winnaar Steven Spielberg meteen ter harte ge nomen. De regisseur riep tij dens de uitreiking in Los Ange les van de zeven Oscars voor zijn imposante film vooral alle scholen op om in hun lessen de holocaust niet te vergeten. De schoolleiding in Rijswijk wil de leerlingen, via een dagelijks meditatief moment in de Stille /Goede Week. eerst op de film voorbereiden met teksten die op dit moment door de sectie godsdienst worden geschre ven. Rector drs. A. Loogman noemt het zwart-wit epos rond 1100 Poolse joden een indrukwek kende en ontroerende film. „Die laat zien wat mensen el kaar kunnen aandoen maar ook wat mensen voor elkaar kunnen betekenen. Een thema dat juist rondom Pasen sterk tot de verbeelding spreekt" DEN HAAG (GPD) - Regionale directeuren voor de arbeids voorziening kiezen bij ontslag aanvragen steeds vaker de kant van de werkgevers. Die indruk wekt de Nationale Ombudsman in zijn het jaarverslag over 1993. Mr.drs. M. Oosting beoor deelde hierover 42 klachten, te genover twintig in 1992. Hij ver klaarde alle klachten geheel of gedeeltelijk gegrond. In totaal bracht Oosting 48 rap porten uit over zaken met Regio nale Besturen voor de Arbeids voorziening (RBAi in de be- jklaagdenbank. In de 42 ontslag zaken had de directeur geen ont- slagvergunning mogen verle nen. geen hoor en wederhoor toegepast, zijn besluit onvol doende gemotiveerd of te weinig (onderzoek gepleegd. „Je kunt geen harde conclusies uit de cijfers trekken", vindt een woordvoerster van de Ombuds man. „Misschien is het een topje van de ijsberg, maar ook dat is niet zeker. De stijging is wel op vallend. En steeds komen dezelf- ;de fouten naar voren". Eén klaagster - die anoniem wil (blijven - kreeg ontslag bij een (Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor (GAK). Zij ver denkt de RBA's wel van de nei ging aanvragen van werkgevers te honoreren. „Ik heb op de ad- jministratie van de Gemeen schappelijke Medische Dienst iGMD) gewerkt en zelf veel van deze gevallen op mijn bureau ge had. De werknemer wordt meestal de dupe. Een werkgever neemt wel weer iemand anders in dienst. Een werknemer moet maar zien dat-ie iets anders (vindt". Visie VNO C. de Meester, secretaris sociale zaken bij de werkgeversvereni ging VNO, ziet in de cijfers een groeiende naamsbekendheid van de Nationale Ombudsman. ,Ze zeggen minder over het aan tal mensen dat ten onrechte ont slagen is". De 'preventieve ontslagtoets', zoals de procedure via de RBA- directeuren heet, staat op de tocht. Minister De Vries van so ciale zaken heeft de Sociaal-Eco nomische Raad advies over af schaffing ervan gevraagd. Hij weet het VNO achter zich. De Meester: „Wat ons bereikt zijn de klachten van VNO-leden, die betrekking hebben op ten onrechte geweigerde en zeer traag behandelde ontslagaan vragen. Werkgevers stappen niet zo snel naar de Ombuds man. Zij vragen steeds vaker de kantonrechter een arbeidsover eenkomst te ontbinden." De eerder genoemde klaagster raakte in 1988 na een auto-onge luk arbeidsongeschikt. Ze kon in 1989 weer gedeeltelijk aan het werk. als controleur van de Werkloosheidswet. Op de dag dat zij voor het eerst zelfstandig aan de slag ging, viel een junk haai- lastig. Ze moest weer stop pen met werken. Na veel touwtrekkerij conclu deerde de GMD in Dordrecht dat „herplaatsing in een passen de functie niet van de werkgever kan worden gevergd". De ontsla gene zelf: „Het GAK en de GMD zijn eigenlijk één. dus ik had sterk het gevoel dat ik niet ob jectief was beoordeeld. Ik heb zelf aangekaart dat er een onder zoek door een andere GMD moest komen". En de GMD Am sterdam oordeelde dat zij wel de gelijk nog goed kon functione ren. „Het GAK wilde puur en alleen HEBRON - Israëlische troe pen beschieten vanaf het dak van een huis een bolwerk van de militante islamitische be weging Harnas. Tijdens het achttien uur durend vuurge vecht in Hebron zijn zeker drie Hams-strijders gedood, zo maakte stafchef Brak woensdag bekend. Ook een Palestijnse vrouw kwam om het leven. Honderden Pale- stijnen volgden de slag vanaf de daken van hun huizen. In Hebron is een uitgaansver bod van kracht sinds een jood se kolonist op 25 februari tien tallen mensen in een moskee doodschoot. Premier Rabin erkende woensdag dat de ko lonisten in Hebron een pro bleem vormen. In een toe spraak tot de parlementaire fractie van zijn Arbeiderspar tij zei hij: „Voor 120.000 Pale- stijnen geldt al 24 dagen een uitgaansverbod door toedoen van 400 joden." De premier toonde zich ook verontrust over het „zeer ern stige verschijnsel" van de steun voor de extremisten in de publieke opinie. Volgens peilingen weigert ongeveer 15 procent van de Israëlische be volking het bloedbad te ver oordelen. foto Mati Shohat/RTR ,A. van mij af omdat ik niet fulltime kon en wilde werken. In Amster dam zeiden ze ook: 'Die ontslag vergunning was hier nooit afge geven'". De Ombudsman ver klaarde haar klacht dan ook ge grond: er lagen tegenstrijdige adviezen en de RBA-directeur had de zaak eerst nader moeten onderzoeken, voor hij zijn beslis sing nam. Indicatie Over zulke ontslagbesluiten maakt S. van de Pol zich zorgen. Als FNV-vertegenwoordiger in het bestuur van het Centraal Be stuur voor de Arbeidsvoorzie ning vreest hij dat capabele 'ont slagambtenaren' hun heil elders gaan zoeken, nu De Vries de dis cussie over de ontslagtaak heeft aangezwengeld. „Je kunt het de mensen niet kwalijk nemen. Ze zien de bui al hangen, dat de ontslagtaak bij de RBA's verdwijnt. Ik weet niet of het cijfer van de Ombudsman daarmee verband houdt, maar het is een punt van zorg". De vakbondsman vat de toename van terechte klachten wel op als een „indicatie" dat RBA's te makkelijk met de werkgevers mee gaan. Het overkoepelende CBA rea geert niet op het cijfer. Een woordvoerster verwijst naar de minister, de eerstverantwoorde lijke voor de ontslagtaak. waar van hij de uitvoering heeft gede legeerd aan de RBA's. „Het is al jaren de bedoeling dat er een an dere oplossing komt". Intussen is de oud-GAK-werk- neemster nog steeds werkloos. „Het staat nu gewoon op papier dat de ontslagvergunning niet deugt. Mijn gevoel voor rechtvaardigheid is een béétje bevredigd. De uitspraak van de Ombudsman doet mijn ontslag niet teniet. Jammer dat hij die bevoegdheid niet heeft". 8HH8S1 van onze correspondent BRUSSEL - De Belgische justi tie onderzoekt of de geweldige financiële tegenvallers bij de bouw van de hogesnelheidslijn mede het gevolg zijn van fraude en oplichting. Het gerecht ver moedt dat bedrijven bij enkele tientallen bouwprojekten voor de flitstrein de prijs hebben op- Rouwkleur bij installatie CD-raadsleden BERGEN OP ZOOM (ANP) - In Bergen op Zoom circuleert een kettingbrief, waarin wordt op geroepen bij de installatie van de nieuwe gemeenteraad in het zwart te verschijnen uit protest tegen de verkiezing van twee le den van de CD. Een woordvoer der van de gemeente heeft dit bevestigd. De brief is onder meer verstuurd aan de raadsleden. Het is niet bekend wie de afzender is. Vol gens de zegsman is niet duidelijk of aan de oproep gehoor zal wor den gegeven. gedreven en zo de spoorweg maatschappij NMBS hebben geprobeerd op te lichten. Een woordvoerder van het Brussel se parket heeft dat gisteren be vestigd. De Belgische justitie heeft deze week op zeker 24 plaatsen huis zoekingen verricht, maar con centreert haar actie op de top mensen van vijf Waalse bouwbe drijven en een Brussels bedrijf. Justitie heeft een enorme hoe veelheid documenten in beslag genomen om na te gaan of er sprake is geweest van fraude en valsheid in geschrifte. De kosten van het Belgische deel van de hogesnelheidslijn Parijs-Brussel-Amsterdam wer den in 1988 op bijna vijf miljard gulden geschat, maar zijn inmid dels bijna verdubbeld. Hoewel het grootste deel van de kosten stijgingen volstrekt verklaar baar is, wekte de omvang ervan toch argwaan bij de NMBS. Top man Schouppe zei woensdag ochtend in Vlaamse kranten dat vier bedrijven een monopoliepo sitie hadden veroverd en onge woon hoge prijzen vroegen. Toen de NMBS offertes inwon bij andere ondernemingen, ble ken die hetzelfde werk voor de helft van de prijs aan te nemen. AMSTERDAM - Professor Uwe Meffert met zijn nieuwe breinbreker, de Mickey's Challenge puzzelbal. De bal, waar mee Meffert vanaf woensdag de Nederlandse markt hoopt te veroveren, moet vooral een ontspannende werking hebben op de spelers. De van oorsprong Duitse wetenschapper die nu in Hong Kong woont, beschouwt het maken van puzzels nog steeds als een hobby. Eerder gingen wereldwijd negentig miljoen exemplaren van zijn Pyraminx puzzel over de toonbank. De Mickey's puzzelbal bestaat uit veertien grote en kleine stukken waarmee 5,5 miljoen combinaties te maken zijn. Mickey Mouse en Donald Duck pronken in reliëf op de bal, waardoor het spel ook voor blinden geschikt is. De professor, die tien jaar aan zijn vinding werkte, denkt dat hij met zijn spelen intelligentie bij kinderen kan bevor deren. „Kinderen worden slimmer door ermee te spelen, of ze het willen of niet". De bal gaat bijna dertig gulden kosten. foto ANP ZWOLLE (ANP) - De korpsbe heerders van de regiokorpsen beginnen 1 april van dit jaar met het invoeren van een lande lijke, uniforme regeling voor extra toeslagen voor politie functionarissen. Dat heeft L. Hermans, burgemeester van Zwolle en voorzitter van het landelijk korpsbeheerdersbe raad woensdag gezegd. Hermans heeft maandag alle collega-korpsbeheerders burge meesters van de plaatsen waai de regiokorpsen hun hoofdvesti ging hebben) een brief gestuurd met daarin regels en richtlijnen voor extra toeslagen en belonin gen. Na 1 april worden toeslagen betaald uit een speciaal daar voor vastgesteld budget. Dat leidt er toe, verwacht Hermans, dat elke toeslag zorgvuldig wordt verantwoord. Het beraad praatte zes weken geleden over algemene sanering van de toeslagen. Hermans: „Di recte aanleiding was de consta tering dat deze bij de voormalige gemeentepolitie-mensen veel hoger waren en vaker voorkwa men dan bij de rijkspolitie. Na de fusie van beide korpsen is een wildgroei in toeslagen en extra beloningen ontstaan. Elke ho gere functionaris, of hij nu van rijks- of gemeentepolitie afstam de, wilde recht hebben op verge lijkbare bedragen bovenop het salaris." In Apeldoorn leidde die „wild groei" woensdag tot het vertrek van korpschef Bakker. Hij kreeg sinds 1991 van oud-burgemees ter Hubers een „ongebruikelijk hoge" onregelmatigheidstoe slag. Hermans verwacht niet dat in meer korpsen dergelijke mis standen aan het licht komen. ROME AFP/RTR/ANP) - De Ita liaanse actrice Giulietta Ma sina, weduwe van regisseur Fe- derico Fellini, is woensdag in Rome overleden. Zij was al lan- ?ere tijd. Masina is 73 gewor den. Masina werd een van Italië's be kendste actrices. Zij speelde in tal van films van haar vorig jaar oktober overleden echtgenoot. Na haar filmdebuut in Paisa '46) van Roberto Rossellini was zij in de jaren '50 en '60 een ster in ver- scheidene films van Fellini. Zij verwierf internationale roem in La Strada '54) en Le Notti di Ca- biria ('57). die haar in Cannes de onderscheiding voor de beste ac trice opleverde. Masina werd geroemd om de diepgang en gedrevenheid jvaar- mee zij speelde. Zij had het ver mogen om het gewone met trek jes uit- het bizzare meer reliëf te geven. Zij bevorderde Fellini's ontwikkeling van maker van neo-realistische films naar het regisseren zijn surrealistische meesterwerken. Haar totale ver eenzelviging met de carrière van haar man maakte Masina in ze kere zin tot een mysterie in de filmwereld. Giulietta Masina DEN HAAG (ANP) - Als de politiek de be strijding van kindermishandeling serieus neemt, moet het ook afgelopen zijn met de pedagogisch bedoelde draai om de oren. Dit adviseert prof.mr.J. de Boer van de Univer siteit van Amsterdam de politie in het mor gen verschijnende nummer van het Neder lands Juristenblad. Volgens de hoogleraar mogen ouders hun kinderen niet lichamelijk straffen of anders zins vernederend mishandelen. Kindermis handeling kan volgens hem niet goed wor den bestreden zolang de pedagogische tik is geoorloofd. De Boer wijst er daarbij op dat kindermis handeling een meestal uit de hand gelopen poging is tot disciplineren. Als er een wette lijk verbod komt haalt geen ouder die zijn kind mishandelt, geen kind dat door de ou der wordt mishandeld of een derde die dit constateert, zich in het hoofd dat dit in be ginsel geoorloofd is. Overdonderd De politiek reageerde woensdag nogal over donderd op de aanbevelingen van De Boer. D66-woordvoerster Versnel vindt dat als an dere pedagogische pogingen falen „een tik op de billen, beheerst en doordacht, op een gegeven moment moet kunnen", al is de po litica er zeker voor te porren deze zaak aan de orde te stellen. Vooral daar waar De Boer constateert dat deze sancties wel bestaan in de wetgeving van Zweden. Finland. Dene marken. Noorwegen en Oostenrijk. Versnel is het met de hoogleraar eens dat de draai om de oren bij onbeheerste mensen Vandaag Hoog water Zeeland bevindt zich vandaag in een krachtige ivestelijke stro- ming met onstabiele lucht. Deze stroming wordt in stand gehou den door een hogedrukgebied boven Zuid-Europa en een lage drukgebied ten noorden van ons. Hierin komt het komend et maal geen verandering. Het is wisselend beioolkt en er vallen enkele buien. In de loop van de dag neemt de buiigheid af en komt er veel hogere bewolking binnendrijven op nadering van een volgende storing. De weste lijke wind is vanochtend nog krachtig, 6 Beaufort en neemt iets af naar vrij krachtig, 5 Beaufort. De temperatuur, van ochtend vroeg rond de zeven graden, loopt op naar elf graden vanmiddag. Vannacht neemt de bewolking verder toe met een minimum van rond vijf graden. Nautisch bericht wind: west. krachtig tot hard. geleidelijk iets afnemend: zicht: goed: temperatuur kustwater: 6 graden: afwijking waterstan den: omstreeks een kwart meter verhoging: maximum golfhoog te monding Scheldes: tussen twee en drie meter. ZON EN MAAN 25 maart Zon op 06.30 onder 18.58 Maan op 16.45 onder 05.08 Vooruitzichten Voor vrijdag: Een frontale sto ring passeert Zeeland vandaag met veel bewolking en van tijd tot tijd regen en motregen. In de loop van de dag klaart het op en valt er een enkele bui. De weste lijke wind is matig tot vrij krach tig en draait naar noordicest en neemt af naar matig. 3 tot 4 Beaufort De maximumtempe ratuur wordt omstreeks 10 gra den. de komende nacht om streeks 5 graden. Voor zaterdag tot en met maan dag: Geleidelijk meer zon en een lichte stijging van temperatuur. In het weekeinde wordt het 10 tot 13 graden, maandag omstreeks 14 tot 15 graden. De wind is eerst oostelijk, later zuidelijk en zwak tot matig, 2 lot 4 Beaufort. Mi nima rond 5 graden. uur cm uur cm Donderdag, 24 maart Vlissmgen 11 39 189 Terneuzen 11.58 215 Bath 00 19 213 12.52 260 Roompot-buiten 1145 144 Ziertkzee 00.25 114 13.05 146 Ycrseke 00.20 121 13.05 153 Phihpsdam-West. 00.25 123 13.00 156 Vrijdag. 25 maart Vlissingen 00.05 183 12 25 221 Terneuzen 00.22 209 12 45 250 Bath 01.18 254 13.41 301 Roompot-buiten 00.05 131 12 25 169 Zierikzee 01.30 132 14.00 162 Yerseke 01 30 138 14.05 168 Philipsdam-West 01.20 141 14.00 169 Laag water Donderdag, 24 maart Vlissingen 05.35 172 18.01 167 Terneuzen 05.55 180 18.26 176 Bath 06.45 204 19.16 204 Roompot-buiten 05 35 134 18.05 123 Zienkzee 06.35 141 19.15 129 Yerseke 06.35 146 19 15 134 Philipsdam-West 06 40 149 19.10 137 Vrijdag. 25 maart Vlissingen 06.30 195 1848 184 Terneuzen 06.55 205 19.16 195 Bath 07.52 232 20.16 225 Roompot-buiten 06.25 148 18.40 131 Zierikzee 07.35 152 20 05 133 Yerseke 07.35 157 20 05 138 Philipsdam-West 07.35 160 20.05 141 I Verwachting vandaag |24-03-1994 V f 60 HV* I 06 ajfsrs gevwi de I maxmajesomvan rwavddoode er itolaxicsnïabe i i -s* VERWACHTING VOOR MORGEN wmummmm „Alle korpschefs is gevraagd de gegevens op te sturen. Wie dat niet heeft gedaan, verliest per 1 april eenvoudigweg elk recht op toeslagen. Het besluit betekent wel dat in een behoorlijk aantal gevallen verworven rechten af gebouwd moeten gaan worden." Vermogens belasting ondernemer verdwijnt DEN HAAG (GPD) - De vermo gensbelasting voor onderne mers die geld in het eigen be drijf steken, zal geleidelijk ver dwijnen. In 1996 hoeven de be trokkenen de belasting niet meer te voldoen. De Kamer heeft dit gisteren besloten. Het plan kost de schatkist 200 mil joen gulden. Het CDA-kamerlid Vreugdenhil had voorgesteld de vermogens belasting ineens te schrappen. Daarvoor had hij echter geen fi nanciële dekking gevonden. Het idee dat het kabinet nog wel geld zou hebben, wees staatssecreta ris Van Amelsvoort (financiën) van de hand. De geleidelijke afschaffing van de vermogensbelasting zal nu bekostigd worden door het schrappen van de fiscaal voorde lige pensioenregeling voor on dernemers. Blijvend levert dat 25 miljoen gulden per jaar op. In het eerste jaar dat deze regeling verdwijnt, is de opbrengst een malig 200 miljoen gulden, een jaar later 100 miljoen. en in europa T. I I i I I H I I I I 1TTTT '?2 M" H snel kan ontaarden in geweld. Zij zal zich op de hoogte stellen van de wetgeving in an dere landen, zo beloofde de democrate. Versnels PvdA-collega Van der Burg vindt het ook allemaal erg ingrijpend. Akkoord, leraren mogen geen tikken verkopen. Maar om dat ook ouders te verbieden vindt zij te ver gaat. Niettemin vond ook zij dat „alles te overwegen is". Van der Burg zei zowel be nieuwd te zijn naar de juridische argumen ten van De Boer als naar wat zij daarvan kan leren. Binnenkort behandelt de Tweede Kamer een wetsvoorstel over nieuwe bepalingen in het Burgerlijk Wetboek omtrent het gezag van ouders over hun minderjarige kinderen. Het wachten is nog op de memorie van ant woord van de regering. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met vrijdag: Spanje: Op de meeste plaatsen vrij zonnig. Droog. In de omge ving van Gibraltar eerst nog erg harde oostelijk winden. Maxima meest tussen 20 en 25 graden, in Andalusië nog iets hoger. Zuid-Frankrijk: Donderdag en kele wolkenvelden, maar ook flinke perioden met zon. Vrijdag zonnig en toenemende kans op de Mistral. Op beide dagen droog. Maximumtemperatuur tussen de 20 en 24 graden. In de Alpen donderdag enkele wol kenvelden vrijdag perioden met zon. Droog.In de Pyreneeen zowel donderdag als vrijdag zon nige perioden. Zacht met een middagtemperatuur op 2000 meter van 7 tot 10 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Ma xima iets boven de 20 graden. Italië: Flinke perioden me£ zon en droog. Middagtemperatuur circa 20 graden. In de Italiaanse Alpen en in de Dolomieten droog en enkele wolkenvelden, maar ook perioden met zon. Middagtemperatuur op 2000 meter ongeveer 7 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zon nig en droog. Middagtempera tuur met name vrijdag rónd 20 graden. Turkije en Cyprus: Droog en flinke perioden met zon. Op Cy prus een kleine kans op een bui. Mahimumtemperatuur onge veer 18 graden, maar donderdag rond de Dardanellen flink lager Zwitserland: Donderdag toene mende bewolking en aan de noordkant van de Alpen boven de 1300 meter af en toe sneeuw. Vrijdag wolkenvelden en droog, aan de zuidflank van de Alpen perioden met zon. Maximum temperatuur op 2000 meter hoogte ongeveer 5 graden. Duitsland: Donderdag vooral in het zuiden af en toe regen, in het noorden een enkele bui. Boven de 1000 meter gaat de neerslag over in sneeuw. Vrijdag in het zuiden wolkenvelden en vrijwel overal droog. Elders af en toe zon en kans op een bui. Middagtem peratuur van 11 graden in het noorden tot 16 in Beieren, don derdag in het zuiden warmer. Oostenrijk: Donderdag toene mende bewolking en aan de noordflank van de Alpen boven de s1300 meter sneeuw Vrijdag aaii de noordkant enkele wol kenvelden, ten zuiden van de Al pen af en toe zon. Temperatuur op 2000 meter in de middag tus sen de 4 en 7 graden. Weerrapporten 23 maart 19 u Amsterdam zwaar bew. -11 Aberdeen half bew 7 Athene licht bew 13 Barcelona licht bew.' 13' Berlijn regen' 11' Boedapest zwaar bew. 10 Bordeaux half bew 18 Brussel regen 12 Cyprus onbewolkt 16 Dublin motregen 9 Frankfurt zwaar bew 12' Genève onbewolkt' 18' Helsinki sneeuw 0 Innsbruck zwaar bew. 14 Istanbul half bew 7 Klagenfurt half bew 13 Kopenhagen regen 7 Las Palmas licht bew 19 Lissabon onbewolkt 21 Locarno onbewolkt 16 Londen regen 13 Luxemburg motregen 10 Madrid onbewolkt' Malaga onweer' 34' Mallorca onbewolkt' 19' Malta onbewolkt 16 Moskou zwaar bew. 0 Munchen zwaar bew. 14 Nice zwaar bew 14 Oslo licht bew 4 Parijs zwaar bew 13 Praag regen 11 Rome half bew 15 Stockholm zwaar bew 4 Warschau zwaar bew. 10 Wenen zwaar bew 11 Zurich zwaar bew 14' Bangkok weerlicht' 28' Tunis onbewolkt' 19' Vancouver onbewolkt 6

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5