VVD eist hoofd Hirsch over IRT "bsrco PZC Rechter stelt RDM-zaak tegen Van den Nieuwenhuyzen uit Brug tussen Serviërs en moslims Korea's dreigen elkaar met oorlog commentaar Schiphol vreest chaos Moor acties personeel Weduwe vermoorde sigarenhandelaar -daagt bij minister 2PZC binnen- en buitenland Rapport opheffing politieteam zorgt op voorhand voor commotie mmmmmmmmmmmamsmm mÊÊÊÊÊÊÊÊÊtm Dalai Lama in Masada MODESHOW Vliegtarieven Suriname lager Groot economiedebat Éi Europese krachtpatsers I DONDERDAG 24 MAART 1994 iad DSh k d trrr II I I II I I I ITTTTT ach )or Fred Rondeel, ANP elat n, v EN HAAG - Het rapport van commissie-Wieringa over ng opheffen van het Interregio- lal Rechercheteam NoordHol- nd/L'trecht (IRT) en de misti- etn omstandigheden waarin dit ii n ibeurde. zal veel politieke op- hudding veroorzaken, zo valt vernemen in justitiële en po- tieke kringen. Het rapport ordt vandaag gepubliceerd. Ra elfs als het niet wordt verge- enti van een regeringssstand- 3Cj, int is het voor de VVD reden laclDOr een politiek debat. Des met J0ds moet de Kamer daarvoor indt rugkomen van Paasreces. incifaarnemers verwachten dat het ipport niet zonder politieke ge- motjolgen kan blijven voor minister bijan justitie Hirsch Ballin, de irstverantwoordelijke be- in indsman. Maar ook niet voor el liinister Van Thijn van binnen- sw€ ndse zaken, die tijdens de IRT- ïaire burgemeester van Am- erdam was en zijn hoofdcom- Nordholt altijd de hand meéoven het hoofd hield. Ook de enk ositie van de Amsterdamse ga rocureur-generaal Van Rand- grc wijck kan in het politiek debat in het geding komen. De VVD-fractie in de Tweede Kamer neemt de zaak hoog op. Als zij niet in de week na het Paasreces op de agenda kan worden gezet, wil kamerlid Dijk stal daarvoor de Kamer van re ces terugroepen, zo zei Dijkstal woensdag. Voor de WD is het duidelijk dat het openbaar mi nisterie ernstig heeft gefaald. Minister Hirsch Ballin is daar voor politiek verantwoordelijk. Hoewel kan worden verwacht dat de coalitiefracties CDA en PvdA achter de bewindsman gaan staan is hij dan toch „aan geschoten wild." Infiltranten Woensdag begonnen de vijf pro cureurs-generaal het overleg op het ministerie van justitie over een ander rapport, eveneens over de IRT-affaire. De vijf spra ken over de juridische voetan gels en klemmen bij het inzetten van infiltranten door de politie. Het overleg is zonder resultaat afgebroken. Verwacht wordt dat de procureurs-generaal over en kele weken het beraad hervat ten en hun conclusies aan minis ter Hirsch Ballin kenbaar zullen maken. De PG's bogen zich woensdag over de aanbevelingen in een nog niet gepubliceerd rapport van een commissie onder leiding van de Bredase hoofdofficier van justitie mr. L. de Wit. Hoewel er geen officiële mededelingen over het stuk worden gedaan, zeggen doorgaans goed inge voerde bronnen dat de De Wit adviseert om een commissie van deskundigen in te stellen die bij eventuele politie-infiltratie nieuwe blunders moet voorko men. De politie zou verder in dit soort operaties zeer terughou dend moeten Ook zou volgens De Wit moeten worden voorko men dat criminele informanten zich kunnen verrijken, doordat zij bijvoorbeeld in drugs mogen handelen. De Commissie De Wit is op 22 de cember ingesteld nadat de Am sterdamse hoofdofficier van jus titie Vrakking en de toenmalige burgemeester Van Thijn hadden besloten tot de plotselinge op heffing van het IRT Zoals bekend werd het IRT in 1993 opgeheven na het uit de hand lopen van een op zichzelf geoorloofde opsporingsme thode. Het team zou een crimi nele informant hebben ingezet die grote hoeveelheden hard drugs mocht invoeren. De justi tie- en politietop in Amsterdam besloot daarop de groep te ont-_ binden. De plotselinge opheffing' leidde tot zeer veel commotie, die een hoogtepunt bereikte toen de Amsterdamse politielei ding corruptie werd verweten, hetgeen in een hooglopende ru zie ontaardde tussen de Utrecht se hoofdcommissaris Wiarda en zijn Amsterdamse collega Nord- holt. IIAARLEM (ANP) - Als de rech- er de voor vanmiddag aange- ondigde werkonderbreking twee uur toestaat, leidt dat it h ot een „enorme chaos op de ?nt uchthaven Schiphol". Dat zei na |e directeur personeelszaken Schiphol, J. Ringeling, erA'oensdag tijdens een kort ge il ling voor de president van de echtbank in Haarlem, mr. C. 'erwee-van Hilten. De luchtha- en eist een verbod op de actie ;ulli n wil hervatting van het cao- tb verleg, ïog j flle Schiphol-directie vertrouwt iev( e verzekering van de vakbon- tee en niet dat de werkonderbre- dei ing en de daarbij horende de- een ïonstratie ordelijk verlopen, ani life Denkt u bijvoorbeeld aan de ^jll, latformverkeersdienst, de v0 randweer. de bewaking en de eiligheid en de bagage-afhan- l d eling". zei advocaat mr. J. Wer- jujer. „Als daar niet wordt ge- i erkt. betekent dat dat de luchthaven feitelijk grotendeels stil komt te liggen." Schiphol vindt de aangekondig de actie „niet terecht, voorbarig en onnodig". De cao-onderhan delingen. de aanleiding voor het arbeidsconflict, waren volgens Werner nog in een veel te vroeg stadium om de gesprekken af te breken, zoals de bonden hebben gedaan, betoogde de raadsman. Volgens Werner was er „nog vol doende perspectief om eruit te komen". Schiphol had immers het voornemen al laten varen en kele diensten uit te besteden. De vakbonden vonden evenwel dat Schiphol daarvoor een veel te hoge prijs vraagt. De lonen moeten twee jaar bevroren blij ven en daarnaast dienen de werknemers een flink aantal an dere verslechteringen t slikken, aldus advocaat mr. W. van Veen. Pogingen van de rechter de par tijen alsnog om de onderhande lingstafel te praten, leden schip breuk. Zij doet vanmorgen uit spraak. SARAJEVO (RTR) - Een brug die het Ser vische district met moslimwijken in Sa rajevo verbindt, is woensdag na twee jaar oorlog weer in gebruik genomen. Honderden belangstellenden en tiental len cameraploegen volgden de twee man nen die 's ochtends als eersten de Brug van Broederschap en Eenheid overlie pen. De in het stadscentrum van Sara jevo gelegen brug verbindt de moslim- buurt met de Servische wijk Grbavica. Een man die afkomstig was uit het Servi sche district liep later in omgekeerde richting. De heropening van de brug is het gevolg van een door de Verenigde Naties tot stand gebrachte overeenkomst tussen de door moslims geleide Bosnische regering en de Servische autoriteiten. Ze wordt ge zien als een stap naar een normalisering van het dagelijks leven in de Bosnische hoofdstad. De Bosnische autoriteiten hebben echter wel beperkingen aange bracht. Zo krijgen mannen die eventueel dienst kunnen doen in het leger geen toe stemming de brug te passeren. De Serviërs en de moslims hebben ook af gesproken dat een weg wordt vrijgegeven die het langdurig belegerde Sarajevo ver bindt met Visoko en andere voorsteden ten westen van de stad. foto Chris Pfuhl/EPA MSTERDAM (ANP) - De we- uwe van de op 6 november vo- g jaar vermoorde Amsterdam- sigarenhandelaar André artman, beklaagt zich bij de inister van justitie over het m g ibrek aan medewerking die zij rijgt om meer te weten te ko len over de verdachte. Dat eeft haar advocaat mr. F. 0 taehle woensdag meegedeeld, tzis nal owel het ministerie, orthope- P1 agogisch centrum De Marke voi Is het openbaar ministerie heb- ïro] en haar tot op heden geen op- Djeldering verschaft over het ver- nen van verlof aan de 17-jarige oath oktober vorig jaar. „Ik sluit igtliet uit dat er ernstige beoorde- ith ngsfouten zijn gemaakt die het aglicht niet kunnen verdra- ten". aldus Staehle. De weduwe Oil de staat aansprakelijk stel er én voor de fouten die volgens n paar hebben geleid tot de dood )etJ- „(üHö fcnglanö" ",'fXCLUSIEVE HERENMODE Nieuwe Burg 25 - Middelburg •i°K.s '.ltt van haar man, zo maakte ze al eerder bekend. De verdachte zat in De Marke een buitengewone behande lingsmaatregel uit in verband met het doodsteken van een vrouw in 1992. Hij keerde in ok tober vorig jaar niet terug van weekeindeverlof en overviel op 6 november Hartman die hij dood schoot. Volgens Staehle werd de jonge man in oktober 1993 overge plaatst van de gesloten Amster damse jeugdinrichting De Nieuwe Lloyd naar De Marke in Rekken, waar hij reeds na drie dagen verlof kreeg. Het verlof zou zijn verleend voor bezoek aan zijn werkgever in de Achterhoek en aan zijn ouders die een geboorte vierden en in de buurt van de sigarenhandel wo nen. De advocaat stelt tevens dat de verdachte al in oktober een diefstal pleegde waarvoor hij tevergeefs naar De Marke werd teruggeroepen. „Het is vol strekt onduidelijk wat er vervol gens door politie en justitie is on dernomen om hem weer achter de tralies te krijgen", aldus Staehle. Benzine en diesel een cent duurder DEN HAAG (ANP) - De prijs van benzine en dieselolie gaat vrijdag met een cent per liter omhoog. Dat hebben marktlei der Shell en de Novok, de orga nisatie van vrije benzinehan delaren, woensdag bekendge- maak. De prijs van een liter loodvrije benzine komt daardoor op 186 cent en superbenzine stijgt naar 203 cent, beide aan de zelftank- pomp. Zelfgetankte dieselolie gaat 132,2 cent per liter kosten. MASADA - De Dalai Lama, de verbannen geestelijk leider van Tibet, leunt op leunt tegen een pilaar bij zijn bezoek aan de ruines van het joodse fort Masada aan de Dode Zee. Als bescheming tegen de felle zon had de Dalai Lama een base- ball-pet opgezet. De op een berg gelegen versterking was het laatste bolwerk van de Zeloten in hun strijd tegen de Ro meinen in het jaar 73. foto Jim Hollander/RTR SEOUL (RTR/AFP) - De twee Korea's hebben elkaar woens dag in zeer harde bewoordingen gedreigd met een hervatting van hun onderlinge oorlog. Het communistische Noord-Ko- rea zei dat „geen andere oplos sing mogelijk is dan oorlog", in dien de Verenigde Staten niet afzien van hun voornemen Pa triot-raketten aan hun bondge noot Zuid-Korea te leveren. De Zuidkoreaanse minister van defensie, Rhee Byoung-Tae, ant woordde direct dat de Zuidkore aanse troepen samen met de Amerikanen ieder Noordkore- aanse offensief zullen beant woorden met een „grootschalige Bende stal voor twintig miljoen aan containers ROTTERDAM (ANP) - Een spe ciaal rechercheteam van de po litie Rotterdam Rijnmond heeft een groot aantal containerdief stallen opgelost. Er is een groep van zeventien verdachten aan gehouden. Ze zouden tussen april en december 1993 in het Rotterdamse Eem- en Waalha vengebied 59 containers met evenzoveel opleggers en trek kers hebben ontvreemd. De waarde van voertuigen en de inhoud van de containers be draagt twintig miljoen gulden. Van de zeventien verdachten zit ten er nog drie vast. vergeldingsaanval". Zuid-Korea heeft zijn leger van 650.000 mili tairen in staat van paraatheid gebracht. De Noordkoreaanse ambassa deur in China, Che Chang-Jun, zei woensdag dat de statione ring van Patriots en gezamenlij ke legeroefeningen van Ameri kanen en Zuidkoreanen „alleen een oorlog bespoedigen" Pyon gyang zei ook strafmaatregelen te zullen beschouwen als een oorlogsverklaring. De spanning op het schiereiland liep de afgelopen dagen snel op. nadat Noord-Korea had gewei gerd mee te werken met een vol ledige inspectie van zijn nu cleaire installaties. Advertentie vriidaa 25 maart tonen we u de nieuwe voorjaars mode in 2 modeshows u bent van harte welkom lange vorststraat goes i MSTELVEEN (ANP) - De KLM en de SLM verlagen de tarieven titan vliegtickets naar Suriname met ingang van 15 april. In het lerüagseizoen gaat een retour Amsterdam-Paramaribo 1999 gulden ivi osten, een verlaging met 9 procent ten opzichte van het huidige vï arief. In het hoogseizoen gaat de prijs met bijna 4 procent omlaag ter aar 2499 gulden. >at hebben de KLM en de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij oo: LM woensdag bekendgemaakt. De tariefsverlaging is onder andere Co< logelijk geworden doordat een van twee wekelijkse vluchten sinds ïai egin dit jaar wordt gecombineerd met een dienst op Curasao Dat •oi ;idde tot een verhoging van de efficiency. e I let „Surinam Liberation Army" stuurde de KLM vorige week een eer reigbrief waarin verlaging van de vliegtarieven werd geeist. Een el i 'oordvoerster van de KLM ontkende woensdag ten stelligste dat de st angekondigde tariefsverlaging iets met berichten over de dreig- j h rief te maken heeft. Beslissingen over tariefsverlagingen worden Lirg net plotsklaps genomen, maar op basis van marktontwikellingen edurende langere tijd, aldus de woordvoerster. AMSTERDAM (ANP/GPD) - Zakenman Van de Nieuwenhuyzen en „zijn" bedrijven- conglomeraat Begemann zijn voorlopig nog niet verlost van verdenking van handel in aandelen met voorkennis. De rechtbank in Amsterdam heeft woensdag besloten de behandeling van de RDM-affaire vier maanden op te schorten voor nader onder zoek. Dat gebeurde op de tweede dag van de behandeling van de HCS-affaire. De rechtbank meent dat er onvoldoende in formatie voor handen is om tot een goed oor deel te komen over de RDM-voorkennis- zaak, die pas dinsdag in de openbaarheid kwam. Rechter mr. M. Mastboom wil daar om eerst een officiëel gerechtelijk vooron derzoek dat meer informatie moet verschaf fen. In de RDM-affaire beschuldigt Justitie Van der Nieuwenhuyzen ervan tijdens de overnamebesprekingen met de Rotterdam se Droogdok Maatschappij (RDM) op reke ning van Begemann te hebben gehandeld in aandelen Begemann. Zo zou de onderne ming in de periode van 12 april tot 16 mei 1991 minstens 1.3 miljoen gulden hebben verdiend Maar niet dankzij voorkennis, hield Van den Nieuwenhuyzen vol. Hij ont kende niet dat hij in die periode regelmatig in aandelen van zijn eigen bedrijf handelde. Tegenslag Het uitstel vormde een forse tegenslag voor Van den Nieuwenhuyzen ën Begemann. De hoofdverdachte had er op gerekend dat de rechtbank de HCS- en RDM-affaire in twee dagen zou afhandelen. „Ik ben er steeds van uit gegaan dat ik er dan na twee jaar en acht maanden eindelijk vanaf zou zijn", aldus de duidelijk geïrriteerde Van den Nieuwenhuy zen. „Het gepruts van de officier van justitie, mr. W. van Nierop. plaatst ons voor een enorm probleem." De zakenman refereerde daarmee aan de ko mende uitgifte van converteerbare obliga ties Begemann voor een bedrag van 150 mil joen gulden, die voor eind april is voorzien. Hij had er min of meer op gerekend dat deze obligaties eenvoudig zouden kunnen wor den geplaatst als hij zou zijn vrijgesproken. Al eerder had hij laten weten dat de HCS-af- faire hem en Begemann tezamen tussen de 500 miljoen en 1 miljard gulden heeft gekost. De advocaat van Van den Nieuwenhuyzen, mr L. Spigt. was zeer slecht te spreken over de „slechte voorbereiding van het openbaar ministerie". De HCS-zaak, waarbij ook de ondernemers Albada Jelgersma en Melchior en het effec tenhuis Suez Kooijman terecht staan, wordt vandaag afgerond. Over twee weken volgt het vonnis. Het is al Clinton op z'n Hollands genoemd, het groot economiedebat dat Nederlandse burgers vandaag via de televisie moet betrekken bij de geva ren en de uitdagingen voor onze allang niet meer zo zekere verzorgingsstaat De Amerikaanse president organiseerde bij zijn aantreden in de nationale politiek zo'n economiedebat op tv met kopstukken uit de Verenigde Sta ten. Om te analyseren wat er aan de slagkracht van de indus trie mankeerde en wat er moest veranderen. Nederlands mi nister van economische zaken Andriessen heeft op de val reep van zijn ambtsperiode het initiatief genomen tot zo'n zelfde soort monsterdiscussie over belangrijke vragen die op de toch al niet zo florissante sociaal-economische en politie ke gang van zaken in ons land afkomen. Hoe kan het Neder landse bedrijfsleven overeind blijven in de steeds fellere in ternationale concurrentie? Waar zitten de knelpunten voor Nederland op de wereldmarkt? Hoe kunnen we voorkomen dat er nog meer werkgelegenheid weglekt? Verdergaande kostenverlaging, oké, maar hoe dan? Waar zitten overheid en bedrijfsleven elkaar nodeloos dwars? Wat kunnen we doen om de regelgeving in dit land te vereenvoudigen en min der knellend te maken? Het zijn geen nieuwe vragen, ze zijn al duizenden keren gesteld. Nog maar weinigen hebben er evenwichtige en pasklare antwoorden op weten te vinden. Er is eerder alleen maar voor meer verwarring gezorgd. De Nederlandse samenleving wordt steeds sterker afhan kelijk van het omschakelingsproces in de economieën elders in de wereld, in Midden- en Oost-Europa, in Zuidoost- Azië, in China. Wat ginds gebeurt zal in de nabije toekomst onze beperkingen en mogelijkheden voor een niet onbelang rijk deel gaan bepalen. Het Platform Globalisering, zoals An- driessens grote televisie-economendebat heet, zal zich voor al richten op de effecten van deze turbulente ontwikkelingen in de wereldeconomie op de verhoudingen in Nederland, zo als we die met het naoorlogse overlegmodel van overheid, werkgevers en vakbeweging vorm hebben gegeven. Dat mo del èn wat het heeft opgeleverd, ons unieke sociale stelsel, komen onder toenemende druk te staan. Dat Nederland zich zal moeten aanpassen, begrijpt een kind. Maar hoe dat moet gebeuren en tot welke prijs, daarover is in de periode van het kabinet Lubbers/Kok meer onenigheid ontstaan en onrust gekweekt dan dat er een richting voor is aangegeven. Nu, midden in de verkiezingscampagne, komt het antwoord ook niet veel verder dan het gebruikelijke partijpolitieke gehak ketak. Kan zo'n economendebat over concurrentieverhou dingen in de wereld, over Nederlands plek daarbinnen, over starre arbeidsmarkten en verkrampte regelgeving, over hardnekkige werkloosheid en over moeilijk betaalbare socia le voorzieningen en over nog veel meer, iets bijdragen tot een beter begrip van wat er werkelijk aan de hand is? Het is in elk geval een ander verhaal dan dat van de waan van de dag. Plotseling staat de Europese Unie opnieuw voor een diepe crisis. Groot-Brittannië en Spanje liggen overhoop met de rest van het verenigd Europa over de toekomstige machtsverhoudingen binnen een uitgebreide unie met vier nieuwe lidstaten erbij. De twee dwarse krachtpatsers weige ren om iets in te leveren op hun 'vetorecht' bij beslissingen in de Raad van Ministers en spelen de kwestie hoog op. Op die manier brengen zij de toetreding per 1 januari 1995 van Noor wegen, Zweden, Finland en Oostenrijk ernstig in gevaar. Te gelijk spreekt uit dit optreden van de twee opponenten een anti-Europese gezindheid die maar weinig hoop laat voor een verbetering van de samenhang binnen de toekomstige unie van het Verdrag van Maastricht. Twee maanden voor de ver kiezingen voor het Europese parlement wordt met deze nieu we heftige ruzie een bijzonder slechte beurt gemaakt. Wie mag nog verwachten dat burgers van twaalf landen warm lopen voor Europa wanneer de leiders er met elkaar voor de zoveelste keer een janboel van maken? vdM Kabinet herziet bezuiniging bejaardenoorden DEN HAAG (GPD) - Het kabi net gaat een voor 1995 en 1996 aangekondigde bezuiniging van 120 miljoen gulden op de be jaardenoorden, herzien. Dat zal gebeuren bij de voorbereiding van de begroting 1995. Minister van Financiën, Kok, heeft dit de Kamer toegezegd. In de Kamer bestaan grote be zwaren tegen de snoeioperatie bij de bejaardenoorden. Die zijn ook al eerder geuit. Dit leidde er vorig jaar toe dat een bezuini ging van 120 miljoen gulden bij de bejaardenoorden voor dit jaar. niet doorging. Sinds eind vorig jaar is een com missie onder leiding van de Eindhovense burgemeester Wel- schen bezig met een herziening van een totale toekomstige fi nanciering van de bejaarden zorg, inclusief de inhoud van de zorg zelf. Dat advies had er al lang moeten zijn. De Kamer wil nu aan de hand van het advies het beleid rond de bejaardenoorden voor de ko mende jaren gaan bepalen. Een bezuinigingsoperatie die al op voorhand wordt doorgevoerd past daar niet in. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M P. Dieleman. algemeen hoofdredacteur: C van der Maas, hoofdredacteur commentaar: A. L Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94 Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag lm vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Openingstijden Zierikzee van 8.30-12.30 en van 13,30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000; Redactiefax. 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur, in hel weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- lm vnjdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84,50, automatische afschrijving 83,75, franco per post 107,50; per maand 29,60, automatische afschrij ving 29,00, jaarabonnement 326,50, auto matische afschrijving 325,00. jaarabonnement franco per post 415,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1.50, zaterdag 2.00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw) Postrek nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm. minimumprijs per advertentie 24,75, ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3