Opruimen stort kost bijna 3 ton Froukje Goossens voorleeskampioen W-Z-Vlaanderen Z-Vlaanderen is vele bomen rijker ultimatum CDA Sas van Gent aan raadslid De Mul jVolkstuint jes in jBreskens mogen inog even blijven 1 Schoonmaak voor woningbouwplan Maurits in IJzendijke vrijwel voltooid 3 /oorstelling lijn Trijn 3,e' Christelijke school Sluiskil gered door fusie met Terneuzen Verkiezingen voor waterschap slecht georganiseerd Zuiddorpe bezorgd )ver eventuele komst arkensfokkerijen Muziekavond van leerlingen Prof. Zeeman Loterij met struisvogels in Hulst op koninginnedag filtann .-«p,!!. MENDIJKE - De oude vuil- irtplaats in het IJzendijkse 1 gningbouwplan Maurits is na- noeg opgeruimd. Wethouder de Feijter en chef gemeente- erken W. van der Houwen ver- achten dat vandaag (donder- g) de laatste fluitketels, glas- herven en andere huishoude- ke resten kunnen worden ver- ijderd. De schoonmaakopera- kost de gemeente Oostburg lgens een eerste globale ra- ing tussen de 2,5 en 3 ton. vervuiling kwam halverwege rige maand aan het licht. Bij t bouwrijp maken van het ter- n stuitte de aannemer op u [ishoudelijk afval en flessen n de voormalige Bruinooge-li- inadefabriek. Proefboringen widen aan dat het ging om L jlnisstortputten uit het begin deze eeuw, verspreid over n oppervlakte van zo'n zesdui- nd vierkante meter. Van che- ;che verontreiniging bleek en sprake. :t terrein is tot op één meter epte afgegraven. Een deel van 'visueel verontreinigde bo em' kon worden omgeruild met ond uit de tegen de Maurits- ;g aan geplande groenstrook, resterende tweeduizend ku- eke meter wordt binnenkort gevoerd naar de CVI-vuilstort- aats bij Sas van Gent. Het gat jjardt opgevuld met schone jj ond. afkomstig van verschil de graafwerkzaamheden el- irs in de gemeente, e schoonmaakoperatie bete- dej :i"t on ®ks kent voor de gemeente een extra uitgave van tussen de 2,5 en 3 ton. zo luidt de voorlopige globa le raming. „In de context van een enorme tegenvaller hebben we de schade gelukkig nog kun nen beperken", aldus De Feijter. De wethouder joeg vorige maand de PvdA-fractie tegen zich in het harnas, omdat hij er twee verschillende kostenbere keningen op na zou houden. Bij een persconferentie over de aan getroffen vervuiling noemde De Feijter het bedrag van honderd duizend gulden. Kort daarvoor had hij echter in een besloten bijeenkomst met de fractievoor zitters aangegeven niet uit te sluiten dat de schoonmaakkos ten zouden oplopen tot vijf ton. De PvdA beschuldigde de wet houder ervan publiekelijk een lager bedrag uit de hoed te heb ben getoverd met het oog op de verkiezingen. De Feijter zegt achteraf dat hij er destijds beter aan had gedaan helemaal geen bedrag te noe men, omdat de precieze gevol gen van de werkzaamheden nog niet duidelijk waren. „Op het moment dat ik die getallen heb genoemd, moest de grond nog nader worden onderzocht. Zou dat verkeerd uitpakken, dan had het hele spul naar de specia le opslag in de Koegorspolder gemoeten. Dat waren de meer kosten waarmee wij rekening hielden. Gelukkig zijn er geen zware metalen of iets van dien aard aangetroffen en kunnen we de bodem afvoeren naar de veel goedkopere CVI." Het woningbouwplan heeft vijf weken vertraging opgelopen. Van der Houwen schat dat het terrein uiterlijk in juni kan wor den opgeleverd. In de eerste uit voeringsfase is er plaats voor veertig huizen in de vrije sector, waarvoor zich al een 'flink aan tal' gegadigden hebben aange diend. De derde en laatste fase van het plan voorziet in de be bouwing aan de overkant van de Mauritsweg, op de plaats van de op een haar na gesloopte voor malige melkfabriek. van een medewerker SLUISKII.-De besturen van de verenigingen voor protestants- christelijk onderwijs in Sluis kil en Terneuzen tekenen over enkele weken een verklaring, waarin de intentie wordt uitge sproken een fusie aan te gaan. Het bestuur van de Terneuzense vereniging heeft zich unaniem achter dit voorstel geschaard. Bij de aanvang van het school jaar 1995''96 gaan de verenigin gen als één geheel verder, wat het voortbestaan van de Sluis- kilse school waarborgt. Direc teur P. Vercouteren van de Sluiskilse Oranje-Nassau- school: „Met ons aantal van 33 leerlingen zitten we onder de op heffingsnorm van 73 leerlingen die de gemeente Terneuzen han teert Op 1 augustus 1996 moe ten we hieraan voldoen, anders wordt opheffing een feit. Aange zien we toch onze eigen school en identiteit willen behouden, zochten we een uitweg en heb ben die gevonden in deze fusie met Terneuzen." De oplossing ligt in de zoge naamde 'gemiddelde school grootte-variant'. die bestaat uit éen schoolbestuur en het totale aantal leerlingen gedeeld door het aantal scholen. De uitkomst moet dan liggen boven 0.6 maal de opheffingsnorm. Met de ruim achthonderd leerlingen uit Ter neuzen en de eigen drieendertig leerlingen zitten Sluiskil en Ter neuzen daar dan boven, zodat de Oranje-Nassauschool als school kan blijven bestaan Identiteit Vercouteren: „We hebben alle mogelijkheden onderzocht, met als enig uitgangspunt: behoud van de eigen identiteit. De school bestaat dit jaar juni hon derd jaar en we willen graag nog een lange tijd doorgaan." Het schoolbestuur van de Oran je-Nassauschool houdt op te be staan. en er moet een nieuw be stuur worden gevormd, dat bei de verenigingen omvat. Ge sprekken hierover volgen na de ondertekening van de intentie verklaring. Zowel directeur Ver couteren als de voorzitter van het schoolbestuur. J. Vermeu len. zien de toekomst weer met vertrouwen tegemoet. Het voortbestaan van het protes tants-christelijk onderwijs in Sluiskil lijkt na honderd jaar ge waarborgd te zijn. De voormalige vuilstortplaats in het IJzendijkse woningbouwplan Maurits. foto Charles Strijd van een medewerkster jERIKZEE - Het circus Rijn n speelt zaterdag 26 maart oor de laatste keer in Zierikzee wintervoorstelling uit de Oud Goud, waaronder ijn Trijn ook Repelsteeltje j Roodkapje en de Boze Wolf ikenen. de circusvoorstelling figure- in Rijn Trijn onder meer als et Paardje Pony, de acrobaten- milie Karamazov, Petrousjka haar dansende beertje Dolly de Tortellini-jongleurs. In zo- ler gaat dit familiecircus op lernee door Nederland en Bel- De voorstelling wordt ge- luden in dé eigen studio van ijn Trijn, Lokaal Veertien, m de De Huijbertstraat en be nt om 15.00 uur. mmmmmmmmmm van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De wa terschapsverkiezingen begin deze maand waren zeer slecht georganiseerd. De 'Water schapskrant' viel te laat in de bus; de kandidaat-hoofdinge landen waren er nauwelijks in te vinden; de registratie van de kiezers voor de verschillende categorieën klopte vaak niet; de stembiljetten voor de ver schillende categorieën waren met moeite uit elkaar te houden (een 'praktische kleurenkeuze' had meer voor de hand gelegen) en het waterschap had de hoe veelheid administratief werk rondom de verkiezingen schro melijk onderschat. De Graauwse agrariër A. Mang- nus, hoofdingeland van water schap Hulster Ambacht, spuide woensdagmiddag een litanie van klachten over het verloop van de verkiezingen op 2 maart. Hij had zich als lid van een stem bureau zeer geërgerd aan de gang van zaken. „Ik vond het lidmaatschap van het stembureau een slopend werk. Als het een full-time-baan zou zijn. ging ik snel wat anders doen", liet hij - tot hilariteit van - zijn medebestuurders weten. Het was ook dijkgraaf K. J. A. baron Collot d'Escury opgeval len dat tijdens de verkiezingen zaken passeerden die 'op een aantal punten verbetering be hoeven'. Maar de dijkgraaf vond het 'beeld dat Mangnus schept wel erg somber'. „We waren heel tevreden over de opkomst. Maar mede daardoor is de hoeveel heid werk ons wel tegengeval len". zei de dijkgraaf. Ook over de kosten van de verkiezingen hoefde Mangnus zich niet al te druk te maken, vond Collot. ,.U heeft als algemene vergade ring 130.000 gulden beschikbaar gesteld voor hulp van buiten; zo'n vijf gulden per oproepkaart dus. Met dat bedrag zijn we wel uitgekomen, hoewel ik direct toegeef datje er nog wel een paar gulden bij kunt tellen als we ook de kosten binnen de eigen orga nisatie omslaan", becijferde de dijkgraaf. Aan het eind van de vergadering nam Collot afscheid van Mang nus en een aantal andere hoofd ingelanden en gezworenen. De Graauwse hoofdingeland keert, na enkele decennia in het water schapsbestuur te hebben geze ten, niet meer terug in de nieu we, kleinere, algemene vergade ring. De 25 gekozen bestuursleden maken morgen, vrijdag, in de eerste vergadering van 'Hulster Ambacht-nieuwe-stijl' onder ling uit wie van hen de zes zetels in het dagelijks bestuur (de ge zworenen) innemen. OOSTBURG - Froukje Goos sens van de openbare basis school Prinses Irene uit Schoon- dijke is woensdagmiddag voor leeskampioen van West- Zeeuwsch-Vlaanderen gewor den. Samen met de nummer twee, Carolien Oppeneer van de rooms katholieke baisschool Sint Bavo uit Oostburg, mag zij meedoen aan de provinciale kampioenschappen op 16 april in Middelburg. In de bibliotheek in Oostburg namen zes voorlezers deel aan de wedstrijd. Allen moesten een zelf uitgekozen fragment voorle zen dat zes minuten duurde. Hun prestaties werden beoor deeld door een jury die bestond uit de dames Swenker (lerares Nederlands op de scholenge meenschap 't Zwin) en De Koeyer (bestuurslid van de bi bliotheek) en kleinkunstenaar Adrie Oosterling. De wedstrijd werd bijgewoond door leer krachten, ouders en broertjes en zusjes. De deelnemers werden via spandoeken aangemoedigd. Het is voor het eerst dat voor- leeskampioenschappen worden gehouden waaraan alle basis scholen kunnen deelnemen. Jubileum In de Oostburgse bibliotheek werden gisteren ook de festivi teiten rond het 25-jarig bestaan van de openbare bibliotheek voorziening in West-Zeeuwsch- Vlaanderen afgesloten. Veel be langstelling was er voor de taxa tie van oude boeken door Ro nald Rijkse van de Provinciale Bibliotheek. Er waren er enkele bij van 1800 en ook trof hij bij zondere kinderboeken aan. an een medewerker H ii i irci UIDDORPE - De mogelijke imst van zes varkensfokkerij- even ten zuidwesten van liddorpe baart de Zuiddorpe- •en zorgen. Het plaatselijke imité Anti Krulstaart-invasie clegt daarom maandag een u-lichtingsbijeenkomst ten- ide de komst van zo'n vijftig- lizend varkens naar de Canis- djlietpolder tegen te gaan. de gemeente Sas van Gent deerden in totaal twaalf aanvra- ;n ingediend om varkensfokke- jen te mogen vestigen. Actieco- lités uit Westdorpe en Zuiddor- hebben inmiddels in de strijd i^gen de roze invasie de krach- gebundeld, d Aangezien de actiegroep ope- *rt als een werkgroep van de lichting Welzijnsraad Sas van lent is het eenvoudiger om. in- len nodig, te procederen. We jn al een rechtspersoon", aldus e Zuiddorpenaar H. Moelker dfamens het actiecomité. 's van de geplande vestigingen «Éggen aan de Middenweg op het rondgebied van de gemeente van Gent. Door de overwe- end zuidwesten wind dreigen J g< 01 el een ooi niï ik veel ui me j( :t. de inwoners van de Axelse kern Zuiddorpe nogal wat stankover last te verduren te krijgen. „We zijn door de industrie in de ze regio al ruim bedeeld met luchtverontreiniging. De komst van veertig varkens per inwoner van Zuiddorpe is echt'te gortig", onderstreept Moelker de stand punten van de actiegroep. Stank Dat de aanvragen reeds gewij zigd zijn in verzoeken voor groen-labelstallen stelt hem niet gerust. Moelker: „De stank blijft. Enkel de ammoniakemis- sie loopt wat terug." Het comité Anti Krulstaart-in vasie bereidt protestbrieven voor die elke Zuiddorpenaar desgewenst kan ondertekenen. Het alarmeren van de bevolking is de belangrijkste doelstelling van de actiegroep. Een klein in formatiefoldertje en een verzoek om financiële steun leverde al snel zestig positieve reacties op. Moelker verwacht maandag avond dan ook veel belangstel lenden in restaurant Onder de Linden in Zuiddorpe. De bijeen komst begint om acht uur. in onze verslaggever 0STBURG - De huurders van volkstuintjes achter de portlaan in Breskens kunnen l jaar nog zonder vrees zaaien h oogsten. De gemeente Oost- irg verwacht het terrein niet rder dan in 1995 te zullen op- sen voor de bouw van zeven 'ijstaande woningen, zo werd oensdagochtend duidelijk in t commissie planologie, en ruime meerderheid van de immissie staat achter de nieu- e bouwplannen van burge- leester en wethouders. Alleen t PvdA-fractie nam gisteren )g geen definitief standpunt in. e sociaal-democraten zitten in un maag met het feit dat 28 van e 56 volkstuintjes moeten ver wijnen voor de nieuwbouw, urgemeester J. Kruize bracht aar tegenin dat het belang van pningbouw aanzienlijk zwaar- jpr weegt dan het behoud van de Jkbbygronden. D&T steunt weliswaar de voor gestane uitbreiding, maar heeft bezwaar tegen de 'zeer hoge' grondprijs. B en w stellen voor de kavels te verkopen voor 139 gulden per vierkante meter. Het gaat immers om een aantrekke lijke lokatie aan de rand van Breskens, met een gemiddelde kaveloppervlakte van 875 vier kante meter, betoogde Kruize. Volgens het D&T-raadslid L. Baarends zijn de percelen ('met volkstuintjes en woningbouw- woningen aan weerszijden') ech ter minder aantrekkelijk dan an dere plekken in de gemeente met een dergelijke grondprijs. Kruize verwacht dat de planolo gische voorbereidingen voor de dringend gewenste woninguit breiding van Breskens nog zeker tot 1995 in beslag nemen. De volkstuinders kunnen daarom zonder problemen groente zaai en. De oogst zal niet bij voorbaat verloren zijn, aldus ambtelijk medewerker F. Sanderse. van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Het beetje re gen dat woensdagochtend viel, kon niet verhinderen dat Aar denburg, Terneuzen, Honlenis- se en Axel er op deze Nationale Boomfeestdag honderden nieu we bomen en planten bijkregen. Voorzien van schop en kaplaar zen plantten kinderen van de basisscholen de jonge aanplant op door de plantsoenendiensten aangewezen plaatsen. In Terneuzen deden in totaal zo'n 150 leerlingen van zeven ba sisscholen mee aan deze dag, die bedoeld is kinderen te leren met de natuur in hun omgeving om te gaan. Zij staken de spade in de grond om de plantsoenen aan de Alvarezlaan, de Handellaan, het Sweelinckhof, Nieuwe Kerk- straat/Elisabethlaan, de Ridder Robertstraat en de Van der Waalstraat met ruim vijfhon derd bomen en heesters op te knappen. De heesters met doorns, werden door de plant soenendienst zelf ter hand geno men. ZIERIKZEE - Leerlingen van de regionale scholengemeen schap Professor Zeeman in Zie rikzee musiceren dinsdag 29 maart in het kader van het ha vo-examen muziek in de aula van het schoolgebouw. De kan didaten moeten dan hun kwali teiten voor een groot publiek kunnen tonen. Tijdens de voor stelling worden in de school ook de havo-examenwerkstukken handvaardigheid getoond. De leerlingen treden in verschil lende combinaties aan met een zeer uiteenlopend repertoire. Op het programma staat onder meer muziek van Badings. Reich en eigen composities. Ver der is er een solo-pianovoorstel ling van Corstiaan Bergmans met werken van Dvorak en Sa- tie. Ook de schoolband Wolveri ne Wobblers is present. De be zetting hiervan bestaat uit leer lingen en oud-leerlingen. Zij brengen dixielandmuziek. De voorstelling begint om 19.30 uur en is voor iedereen toegankelijk. Burgerzaken - Het bureau bevolking van de gemeente Hontenisse blijft met ingang van 7 april, gedurende een proeftijd van drie maanden, op donder dag open van 18.30 tot 20.30 uur Het bureau burgerzaken is als gevolg van deze wijziging vrij dag vanaf 12.00 uur gesloten. De burgerlijke stand blijft op die tijd wel bereikbaar. Hontenisse was met vijf scholen, 124 kinderen en 1000 bomen en heesters vertegenwoordigd. De speeltuin aan de Wilgenstraat in Vogelwaarde kreeg een groen voorziening, zodat de spelende kinderen niet zo makkelijk meel de weg op rennen. De strook langs het fietspad tussen de Pas toor Willemsstraat en het Rover- bergsepad in Lamswaarde. de Plevierstraat en de Norbertij nenstraat in Hengstdijk, de No- tendijk in Vogelwaarde en de Pastoor Smuldersstraat in Kloosterzande werden eveneens van groen voorzien. De basisschool Ter Duinen droeg dinsdag al haar steentje bij aan de aanplafiting in de Oosthof in Kloosterzande; het onderwijzend personeel was woensdag verhinderd, omdat het naar de Katholieke Onder- wijsdag in Terneuzen moest. De Zeeuwse organisatie van de Nationale Boomfeestdag 1994 was in handen van de Provincia le Boomfeestcommissie. Voor zitter W. H. van der Hoofd bracht een bezoek aan Aarden burg, die dit jaar gekozen is tot accentgemeente vanwege de historische betekenis van bo men voor Aardenburg. „Natuurlijk konden de gemeen tewerkers de bomen ook zelf planten, boomfeestdag of niet. Dat had toch moeten gebeuren. Het doel van deze jaarlijks te rugkerende dag is niet zozeer dat de bomen in de grond als wel tussen de oren van de kinderen komen. Ze moeten zich bewus ter worden van het belang van bomen, als beschutting, als mid del om erosie tegen te gaan, als houtleverancier of gewoon als object om naar te kijken en van te genieten." van onze verslaggever SAS VAN GENT - Het bestuur van de Sasse CDA-afdeling heeft, in samenspraak met de raadsfractie, de Sasse kandi daat-wethouder R. A. R. de Mul uit Philippine verzocht zijn raadszetel beschikbaar te stel len of afstand te nemen van zijn verklaring samen met de PvdA en Gemeentebelangen Groot Sas zitting te nemen in een nieu we coalitie. De christen-demo craten hebben De Mul tot 1 april de tijd gegeven op het verzoek te reageren. CDA-fractievoor- zitter L. van VV'aes maakte dit woensdag bekend. Het ultimatum, is volgens Van Waes een logisch vervolg op de gesprekken die fractie en be stuursleden met De Mul hebben gehad, nadat hij veertien dagen terug had gezorgd voor conster natie in christen-democratische kring door. zonder zijn achter ban daar in te kennen, in zee te gaan met GGS en de Sasse PvdA. „Gaat de heer De Mul met in op ons verzoek, dan zullen wij. zo is afgesproken, een royementspro cedure in gang zetten. We hopen dat het niet zover hoeft te ko men". zei Van Waes. De Mul gaf veertien dagen gele den te kennen niet op een roye mentsprocedure te wachten en zelf te bedanken voor het CDA- lidmaatschap. Zover is het ove rigens nog niet gekomen. Vol gens Van Waes heeft De Mul nog niet schriftelijk bedankt. Verkeerd Het CDA in Sas van Gent zit enorm met de politieke verwik kelingen in de maag. De Muls verraad viel uitermate verkeerd in eigen kring. Ook de VVD en D66 vonden dat de college-on derhandelingen in Sas van Gent absoluut verkeerd door 'forma teur' L. Marquinie van GGS wa ren aangepakt. Van Waes: „Een poging van D66 om de zaak in alle openheid te bespreken werd door de coalitie partijen getraineerd. Spijtig. Wij zijn nog steeds van mening dat in Sas nog college-onderhande lingen moeten plaatsvinden." Mocht De Mul zich terugtrekken als kandidaat-wethouder en kenbaar maken toch CDA-lid te willen blijven, dan ontstaat vol gens Van Waes een totaal nieu we situatie. „Hoe we dan verder gaan, moeten we nog bezien. Het is te voorbarig daar nu al op vooruit te lopen", zei hij. De Mul bevestigde gisteren dat hij eerder had gesteld dat hij een royementsprocedure niet zou af wachten en zelf voor het CDA zou bedanken. „Ik had redenen daarop terug te komen. Voorals nog doe ik geen mededelingen over deze kwestie. De voorzitter van de CDA-afdeling krijgt van mij keurig voor 1 april antwoord. Voor het overige onthoud ik mij van commentaar", zei De Mul. van een medewerker HULST - De zaalvoetbalploeg Bleyenbergh Vajo Sport (BVS) Hulst houdt op koninginnedag (zaterdag 30 april) weer een op vallend evenement. Vorig jaar pakte BVS in het kader van het 12,5-jarig jubileum uit met het 'Bertha-3 evenement'. Dat wordt dit jaar herhaald, maar nu met de inzet van struisvogels in plaats van koeien. Op het Hulster hockeyveld, dat was ingedeeld in 1500 vakken, werden vorig jaar drie koeien losgelaten. De vakken corres pondeerden met de nummers van 1500 verkochte loten. De vakken waar de koeien hun vlaaien deponeerden leverde de houders van de corresponderen de lotnummers een prijs op. Het spektakel trok vorig jaar ruim duizend bezoekers. Aanstaande zaterdag 30 april nemen struisvogels het 'ontlas- tingswerk' van de koeien over. De prijzenpot bestaat uit drie geldprijzen van 1000. 500 en 250 gulden en voor zo'n 1000 gulden aan prijzen in natura. Verder zijn er een clown voor de jeugd, een band en een dweilorkest en staat een optreden van John Tura op het programma. Het evenement op het hockeyveld wordt 's avonds afgesloten met vuur werk Een deel van de opbrengst van het evenement is bestemd voor een goed doel. ZIEHIKZEE Tatjana Siemic - Zangeres Tatjana Siemic treedt vrijdag 8 april op in discotheek Vanity in Zierikzee. Zij wordt omstreeks 21.00 uur verwacht. HU.— yi ürtillf Kinderen van De Wiekslag in Terneuzen planten een boom met assistentie van medewerkers van de plantsoenendienst. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 37