l Grote winnaar komt niet in college 1 _J A Dubbel zegels Viering van boomfeestdag Nelleke en Marian ijveren voor toneelopleiding op Schouwen gehandicapten aan College Vlissingen toch ongewijzigd streek Kapelle krijgt wethouders van CDAPvdA en WD Oosterschelderegio Schietclubs Tholen voelen zich buitenspel gezet bij nieuwbouw DONDERDAG 24 MAART 1994 van onze verslaggever KAPELLE - CDA, PvdA en VVD gaan in Kapelle een college vor men met drie wethouders. Sa men zijn de partijen goed voor negen zetels, een meerderheid in de vijftien stoelen tellende gemeenteraad. Dit is woensdag besloten tijdens de derde onder handelingsronde over de colle gevorming. Ing G. E. M. M. de Maat (CDAl en A. C. van Over- beeke (PvdA) blijven wethou der. Voor de VVD schuift me vrouw C. W. A. Kole aan achter de regeringstafel. VVD-lijst- trekker C. G. Jebbink ambieert geen wethouderspost. De meest voor de hand liggende optie is niet besproken: een coa- G. Houtekamer in dagelijks bestuur van waterschap van onze verslaggever ZIERIKZEE - De nieuwe alge mene vergadering van het wa terschap Schouwen-Duiveland heeft woensdag G. E. Houteka mer uit Bruinisse benoemd tot lid van het dagelijks bestuur namens de nieuwe categorie in gezetenen. Het dagelijks be stuur telt in totaal vijf leden (gezworenen). Vier van hen wa ren de afgelopen periode ook al gezworene. Toen waren zij nog met zijn zes sen. Twee gezichten keren dus niet terug. Dat zijn A. J. G. Doe- leman uit Nieuwerkerk en P. de Rijke uit Zierikzee. Doeleman vond zijn leeftijd (65 jaar) reden om op te stappen en De Rijke werd niet herkozen bij de verkie zingen op 2 maart. Beiden verte genwoordigden de categorien ongebouwd. In het nieuwe dagelijks bestuur zijn de vijf categorien kiezers elk met een lid vertegenwoordigd. L. J. Klompe uit Dreischor blijft zitten als gezworene namens de categorie ongebouwd. J. van der Slikke uit Ellemeet verruilt de 'achterban' van ongebouwd voor die van de pachters. L. J. van Gastel uit Zierikzee werd ge kozen voor de categorie ge bouwd. Recreatieondernemer A. Ruijtenberg uit Renesse ver tegenwoordigt de categorie be- drijfsgebouwd. litie tussen CDA (vier zetels) en Gemeentebelang, de grote win naar van de afgelopen verkiezin gen. De partij steeg van twee naar vier zetels. De Kapelse christendemocraten zouden vol gens Gemeentebelang echter al tijd hebben gezegd niet met een niet-landelijke partij te willen samenwerken. Daardoor zag P. A. Ganseman. lijsttrekker van Gemeentebelang, samen werking met het CDA op voor hand niet zitten. Ganseman laakt de nieuwe coa litie. die hij tijdens de onderhan delingen van afgelopen maan dag overigens al zag aankomen. „Dit is absoluut niet wat het volk wil. De PvdA is gezakt van drie naar twee zetels en het CDA leverde twee zetels in, maar ze kunnen hun beleid voortzetten. En de WD wil gewoon koste wat het kost regeren." WD-er Jebbink weerlegt dat laatste. „We stegen van twee naar drie zetels. Dus willen de kiezers ons zien regeren." Wel ziet hij een kern van waarheid in de opmerking van Ganseman dat de inwoners van Kapelle CDA en PvdA eigenlijk richting oppositie hebben gestemd. Des ondanks zegt hij het gevoerde beleid voor het grootste deel te steunen. „Maar de relatie tussen de bestuurders en de bevolking moet meer aandacht krijgen." SGP Een andere mogelijkheid voor CDA en PvdA om te blijven rege ren, zou een coalitie met de SGP (twee zetels) zijn geweest. Vol gens De Maat is voor de VVD ge kozen omdat de liberalen een ze tel meer hebben dan de SGP. „Zo heb je de grootste meerder heid." De verschillen tussen de programma's van de partijen hebben volgens de wethouder nauwelijks een rol gespeeld bij het maken van die keuze. Ganseman wilde samen met de liberalen en de PvdA een college vormen. De WD zag deze com binatie ook zitten, maar de so cialisten dachten daar anders over. Van Overbeeke: „We heb ben gekozen voor zekerheid. We kennen de kwaliteit en de be trouwbaarheid van het CDA. Van Ganseman weten we bij voorbeeld niet hoe hij als wet houder functioneert en de nieu we Gemeentebelangraadsleden kennen we niet." De SGP was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. van onze verslaggever THOLEN - Dakloze schietclubs op Tholen moeten op basis van flinterdunne informatie beslis sen of ze gebruik gaan maken van de schietbaan die vereni ging De Eendracht uit de stad Tholen wil bouwen. Waar de nieuwe baan komt, is de 'daklo zen' onbekend. Ook over de kos ten weten zij weinig. „We heb ben maanden moeten wachten op de plannen van De Een dracht. Nu zijn die er eindelijk, maar weten we van niks. Ik ben het beu", aldus J. van Tiggele, secretafis van de vereniging uit Poortvliet. De clubs uit Poortvliet en Scher- penisse voelen zich gepasseerd via een één-tweetje tussen De Eendracht en het gemeentebe stuur. L. Bijnagte van de vereni ging uit Scherpenisse: „Wij mo gen van niks weten. De kans is dan ook groot dat het merendeel van onze leden zegt: wij gaan niet verhuizen." De derde haan loze club. uit Sint-Annaland, was gisteren niet voor commen taar bereikbaar. P. van Rooij, voorzitter van De Eendracht, stelt dat de clubs al- Toerclub houdt Dorpentocht ZIERIKZEE - De Rijwiel Toer Club Schouwen-Duiveland houdt zondag 27 maart haar Dorpentocht. de eerste van de zes toertochten die de vereni ging dit seizoen op het program ma heeft staan. De route voert langs vrijwel alle dorpen op Schouwen-Duiveland en beslaat ongeveer honderd kilometer. Er wordt gereden met voorrijders: de gemiddelde rijsnelheid is 25 kilometer per uur. Achter de stoet rijdt een volgwagen mee. Vertrokken wordt om 8.30 uur vanaf De Hogen Blok in Zierik zee. De inschrijving begint een half uur voor de start. Hobbyschilders - De Zie- rikzeese hobbyschilderclub Per spectief exposeert in de week van zaterdag 2 tot en met 9 april in de Vismarkt aan de Sint Do- musstraat in Zierikzee. De ge toonde werken zijn de afgelopen winter gemaakt tijdens de bij eenkomsten van de club op de dinsdag- en donderdagavonden. De openingstijden zijn dagelijks (behalve op zondag) van 13.00 tot 17.00 uur. Werken van Per spectiefleden zijn voorts tot en met november dit jaar te zien in hotel 't Tweespan in Renesse. Ie tekeningen hebben kunnen inzien en dat ook de bouwkosten bekend zijn. Hoe hoog die kos ten dan zijn. wilde hij echter niet zeggen. „Eerst wil ik de beslis sing van de clubs afwachten." Morgen, vrijdag, hakken de ver enigingen - als het goed is - de knoop door. Ultimatum Vorig jaar moesten de accom- modatieloze clubs van de ge meente stoppen met schieten in gymzalen. Daar zou te veel lood- stof blijven hangen. Ze vinden daarom dat de gemeente voor iets nieuws moet zorgen. Dat zou echter te lang duren, zodat de clubs het gemeentebestuur on langs tot eind deze maand de tijd gaven met concrete ideeën te komen. Zo niet, dan komen de schutters met eigen plannen. De vierde dakloze club (uit Stave- nisse) kon niet meer wachten en heeft al een bouwaanvraag bij de gemeente ingediend. Het Eendracht-plan lijkt niet het concrete voorstel waar de clubs op doelden. Van Tiggele: „We weten niet eens hoe duur het wordt. Het enige wat ze zeg gen is: het wordt een redelijke prijs. Via via heb ik wel gehoord dat het 1,5 miljoen gaat kosten. Hoe moeten ze dat ooit beta len?". Verantwoordelijk wethouder P. van Schetsen, die vorige week donderdag de plannen van De Eendracht ontving, houdt zich op de vlakte. Hij stelt dat de TTioolse club 'waarschijnlijk een financiële bijdrage van de ge meente zal vragen'. Aangezien De Eendracht een particuliere club is, hangt subsidie echter af van de vraag of de andere vereni gingen op de nieuwe baan willen gaan schieten. Duidelijk is dat de contributie voor de leden fors zal stijgen. Van Schetsen: „Die zal uitkomen op zo'n 120 gulden per jaar." Leden uit Poortvliet betalen nu 35 gulden per jaar en leden uit Scherpenisse tellen jaarlijks zestig gulden neer. Volgens Van Schetsen is de loca tie voor de nieuwe baan nog niet bekend, maar heeft De Een dracht een voorkeur voor de stad Tholen Ook dat zit de an dere clubs behoorlijk dwars. Die willen schieten op een centraal punt van het eiland. Eendracht- voorzitter P. Van Rooij: „Voor een club als de onze. die zelfbij- na een miljoen op tafel wil leg gen voor een nieuwe accommo datie, is het toch niet raar in z'n eigen kern te willen zitten." Ko men de clubs niet bij De Een dracht schieten, dan zegt Van Rooij toch te gaan bouwen. Fi nancieel zou hij niet afhankelijk zijn van de komst van derden. Basisschoolleerlingen in Zierikzee planten een eik op de begraafplaats aan de Stapelshofweg. foto Willem mieras van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - De boomfeest dag is woensdag op Schou wen-Duiveland uitbundig ge vierd. Leerlingen uit de hoog ste groepen van de basisscho len hebben gistermorgen hon derden nieuwe bomen en struiken aangeplant. Alleen in Middenschouwen en Dui- veland werd niet meegedaan. Daar hadden de gemeenten geen geschikte locaties voor handen. In Zierikzee was vanwege het thema - Bomen en cultuurhis torie - gezocht naar een cul tuurhistorische plaats om bo men te planten. Gekozen werd voor de begraafplaats bij de Stapelshofweg omdat die da teert uit de Franse tijd. Boven dien waren in de begroeiing rond het historische kerkhof nogal wat gaten gevallen door iepziekte. Vanwege ruimtege brek werd per Zierikzeese school éen eik geplant. Leerlingen uit de gemeente Brouwershaven mochten zo'n duizend struiken planten langs de Bogerdweg in Drei schor. Ieder kind kreeg de mo gelijkheid ongeveer tien ligus ters in de aarde te zetten. „Als ze lekker aan het werk kun nen, hebben de kinderen het meeste plezier van de boom feestdag", vond hoofd ge meentewerken W. van der Stelt. Bruinisse De basisschoolleerlingen in Bruinisse hebben bomen ge plant langs de Dorpsweg. Door iepziekte moesten daar veel bomen worden gekapt, waardoor de weg een wat kaal aanzien kreeg. Met de onge veer honderd nieuwe essen ziet de Dorpsweg er volgens gemeentelijk woordvoerster S. Daalmeijer weer 'piekfijn' uit. Ook in drie kernen van de ge meente Westerschouwen werd de boomfeestdag gevierd. Langs de Julianastraat in Haamstede plantten de kinde ren acht veldesdoorns, langs de Dorpsweg in Serooskerke vier essen en bij de Delstlaan in Noordwelle vier esdoorns. Vanwege net beperkte bo- menaanbod moesten de kin deren noodgedwongen samen werken in kleine groepjes. „Je hebt helaas niet elk jaar even veel te bieden", aldus J. Lek- kerkerk van de gemeente. „Maar we vinden de boom feestdag wel zo belangrijk dat we er alles aan doen om het hoe dan ook door te laten gaan." foto Willem Mieras Initiatiefneemsters Nelleke Romijn en Marian Pankovv...theater leeft hier enorm onder jongeren... Als je iets cultureels wilt, moet je van het eiland af van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Schouwen- Duiveland heeft op cultureel gebied weinig te bieden aan jongeren, vinden Nèlleke Ro mijn (13) en Marian Pankow (13) uit Zierikzee. De toneel verenigingen leiden wel een bloeiend bestaan, maar om daarvan lid te worden moetje 'minstens vijfentwintig' zijn. Beide meiden besloten niet bij de pakken neer te zitten en zelf het initiatief te nemen om een professionele theaterop leiding voor jongeren dichter bij huis te halen. „En dal gaat lukken", zegt Marian stellig. „We hebben al achttien aan meldingen." Als je nu iets cultureels wilt ondernemen moet je van het eiland af. hebben Marian en Nelleke ervaren. „De situatie op Schouwen is diep treurig. Het wordt hoog tijd dat daar verandering in komt." De mei den willen aanhaken bij thea teropleiding de Ambitie, een Zeeuws initiatief. Momenteel worden in dat verband lessen gegeven, aan jongeren van veertien tot achttien jaar in Middelburg en Hulst. Marian en Nelleke zien graag dat ook Zierikzee in dat lijstje wordt opgenomen. „Theater leeft hier enorm onder jongeren. Bij een workshop in Goes waren van de 25 deelnemers er min stens tien afkomstig uit Zie rikzee Affiches Om de tweejarige theaterop leiding naar Schouwen-Duive land te halen, moesten Nelleke en Marian in elk geval twaalf leeftijdsgenoten enthousiast zien te krijgen. Ze hingen affi ches op en belden dagen ach ter elkaar mogelijke kandida ten. „We werden in het begin heel erg uitgelachen. Weinig mensen geloofden dat we in onze poging zouden slagen", blikt Marian terug. „Maar nu kunnen ze niet meer om ons heen. We hebben ze eens wat laten zien." Ondanks het feit dat de kritie ke grens ruim is overschreden, wordt de ledenwerfactie nog niet gestaakt „We gaan door, al worden het veertig deelne mers", vindt Marian ..We moeten namelijk overal reke ning mee houden. Er zijn vast wel een paar zwakkelingen die straks nog afhaken." Wat de initiatiefneemsters overigens opvalt, is dat de meeste aanmeldingen afkom stig zijn van meisjes. „We heb ben nog maar drie jongens. Dat is echt veel te weinig", vindt Nelleke. Een oorzaak voor de geringe mannelijke be langstelling kan ze niet noe men. „Als ik een jongen zou zijn, zou ik toneelspelen net zo leuk vinden als dat ik het nu vind." De tweejarige acteeropleiding bestaat het eerste jaar uit les sen in teksttoneel, elementair toneel, fysiek toneel en impro visatie. Gedurende het tweede jaar wordt een produktie inge studeerd. Vooral dat laatste trekt de initiatiefneemsters aan „Het lijkt ons leuk iets op te voeren in de Concertzaal." Marian en Nelleke zien de theateropleiding als een op stapje naar het grote werk. In eerste instantie willen ze na de Ambitie een eigen jongerento- neelclub oprichten Na de mid delbare school zijn ze beiden van plan een artistieke oplei ding te gaan volgen aan de to neel- of kleinkunstacademie. Nelleke: „Toneelspelen is fan tastisch. Ik kan me geen leu ker beroep voorstellen van onze verslaggever GOES - De veertien gemeenten rondom de Oosterschelde gaan nauw samenwerken bij de uit voering van de Wet Voorzienin gen Gehandicapten (WVG). Doel is gezamenlijk een pot voor de WVG in te stellen. Over de financiering lopen de opvat tingen echter uiteen. Goes en de gemeenten op Schouwen-Dui veland pleiten ervoor de afzon derlijke WVG-budgetten in een fonds te storten en daaruit alle aanvragen in de regio te beta len. De overige gemeenten wil len de uitgaven liever per inwo ner verrekenen. Fondsvorming, zoals Goes en Schouwen-Duiveland voor staan, kan voor de ene gemeente voordelig, maar voor de andere nadelig zijn. Volgens de Goese wethouder H. W. Hoogerland. lid van de werkgroep van vijf wethouders die de uitvoering van de WVG in de regio voorbe reidt. zal het uiteindelijk lood om oud ijzer zijn. Goes is bijvoor beeld groot genoeg om zelf col lectief vervoer voor gehandicap ten te regelen. In regionaal ver band schiet de gemeente er fi nancieel bij in. Op andere terrei nen (bijvoorbeeld woningaan passingen) vaart Goes wel bij een zo groot mogelijke samen werking. Hoogerland is ervan overtuigd dat de financiële risi co's alleen via een samenwer kingsverband zijn op te vangen. „Zeker voor kleine gemeenten is risicospreiding van belang. Om die reden kijken we ook voor zichtig naar Goeree-Overflak- kee. Hoe groter je werkgebied, hoe kleiner de risio's." Hooger land meent dat bijdragen op grond van het inwonertal tot on nodige administratieve romp slomp leiden. Indicatiestelling In de regio Oosterschelde gaan het Gemeenschappelijk Admi nistratiekantoor (GAK) en de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) de indicatiestel- Voorstelling Rijn Trijn ZIERIKZEE - Het circus Rijn Trijn speelt zaterdag 26 maart voor de laatste keer in Zierikzee de wintervoorslelling uit de reeks Oud Goud, waaronder Rijn Trijn ook Repelsteeltje en Roodkapje en de Boze Wolf rekenen. In de circusvoorstelling figure ren Rijn Trijn onder meer als het Paardje Pony. de acrobaten- familie Karamazov. Petrousjka en haar dansende beertje Dolly en de Tortellini-jongleurs. In zo mer gaat dit familiecircus op toernee door Nederland en Bel- gie. De voorstelling wordt ge houden in de eigen studio van Rijn Trijn, Lokaal Veertien, aan de De Huijbertstraat en be gint om 15.00 uur. ling verzorgen. Zij doen dat doo der de nieuwe naam (j (GAK-GMD Voorzienig GGV onderzoekt of een gehi t capte in aanmerking komt voo bijvoorbeeld een rolstoel, jgh aangepaste woning of auto veertien gemeenten zullen nenkort (1 april) een comb85 sluiten met de indicatie-or[ F61 satie. In het verlengde daai wordt gestreefd naar een afs: kun ming van de normen voor aa toa passen woningen. „Well nau kunnen we provinciaal tot d'ni normering komen." Doel is tevens hulpmiddelen, danks hun hoge aanschaft Ie" in voorraad te houden. De| liet vorming is op termijn financ n" goedkoper. Hoogerland t van naar de gemeente Rotterü »e! die via deze methode inmid een miljoen gulden heeft van spaard. De Oostersehelde-r! met zal met twee bedrijven voer jaar een contract sluiten. Uiteraard wordt ook het col 10° tieve vervoer in regionaal hoe band geregeld. Streekveni veil der ZWN en zeven grote taï vrei drijven in Zeeland azen op gehandicaptenvervoer, de grote geldsommen dat di slee mee is gemoeid. Hoogerli stelt echter dat de .regio heti mt( voer niet rondkrijgt voor de her gang van de WVG (per 1 ap ten Eas „Er moet een openbare 192 steding plaatsvinden. Dathi|ziei we niet voor die datum." de ope .va !o§ Muziekavond van leerlingen Prof. Zeeman ZIERIKZEE - Leerlingen i de regionale scholengemt f schap Professor Zeeman in rikzee musiceren dinsdag maart in het kader van heil vo-examen muziek in de van het schoolgebouw. De k didaten moeten dan hun kvt; teiten voor een groot pubk kunnen tonen. Tijdens de vi stelling worden in de schoolt de havo-examenwerkstukl handvaardigheid getoond. De leerlingen treden in verstlyo lende combinaties aan mett y0 zeer uiteenlopend repertoire het programma staat meer muziek van Badii Reich en eigen composities.' der is er een solo-pianovoors ling van Corstiaan Bergm met werken van Dvorak en tie. Ook de schoolband Wolv ne Wobblers is present. De zetting hiervan bestaat uit k lingen en oud-leerlingen brengen dixielandmuziek voorstelling begint om 19.30 en is voor iedereen toeganké ZIERIKZEE Tatjana Siemic - zangi Tatjana Siemic treedt vrijda april op in discotheek Vanit; Zierikzee. Zij wordt omströ 21.00 uur verwacht. VLISSINGEN - Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Vlissingen blijft de komende raadsperiode identiek aan het oude. PvdA, CDA en VVD vormen, ondanks het verlies van vijf zetels bij de verkiezingen, opnieuw een coa litie. Zelfs de wethouders blij ven dezelfden: C. de Keijzer en H.J.M. de Haas (PvdA). L. C. Poppe-de Looff (CDA) en T. R. K. Meijers (WD). Over de portefeuilleverdeling volgt maandag nader overleg tussen de drie fracties. D66 en GroenLinks toonden zich woensdag teleurgesteld over de uitkomsten van de ge sprekken over de colleger ming. C. Huisman (GroenLiö noemde de beslissing van det legepartijen om op dezelfdeti verder te gaan 'getuigen vane zelfgenoegzame houdii A. G. M. Veraart (D66) zag in! buiten het college laten vani partij 'een afrekening voor kritische houding van de afg? pen vier jaar'. De Keijzer. die de onderhan lingen voorzat, erkende volra dig dat de opstelling van D6i de afgelopen vier jaar de bels rijkste reden was om de ffa( geen wethouderszetel aan teb den. WELKOM! Dus dubbel zo snel op weg naar GRATIS Esso TijgerTrends Kado's Volgende week van 1 i/m 7 apnl a.s. een nieuwe verrassende aktie Kom dus bij ons langs. U bent altijd welkom! Beloofd blijft Beloofd! ESSO CEVAAL MIDDELBURG ESSO MAC0R VLISSINGEN ESSO V. STRIEN GOES ESSO BASKENSBURG VLISSINGEN Het ritme van de tijger, (tssri]

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 32