Ritzen tijdens bezoek onder vuur r PZC Ritzen: VVD'er op onderwijs tast kwaliteit aan Maatregelen tegen brede voertuigen landbouw bepleit Boeren verwachten te veel van overheid Groep boeren ziet brood in de teelt van vroege tulpen provincie 17 bewindsman ontmoet forse kritiek bij opening Zeeland College lezers schrijven ,RT DONDERDAG 24 MAART 1994 'ar» onze verslaggever MIDDELBURG - Het bezoek •an minister van onderwijs dr r J. J. M Ritzen aan Middelburg igepaard gegaan met flink wat en vuur. De minister open- e de nieuwbouw van het Zee- id College aan de Raven- teijnweg met het ontsteken „•lan rookpotten, vuren en ster- enregens. Daarnaast kreeg hij y iet vuur na aan de schenen ge- egd door kritische vragen over j ictuele ontwikkelingen in het leroepsonderwijs. ff Daardoor deed de slogan 'Neem Ritzen onder vuur' toch nog enig opgeld, zij het op de verkeerde F -fplek. De minister liet namelijk terstek gaan bij een forum dat jnder deze titel later op de mid- in Middelburg zou plaats vinden en waar Zeeuwse jonge- en hem aan de tand wilden voe- en over zijn onderwijsbeleid. j [Maar ook op het Zeeland College kreeg de bewindsman het zwaar le verduren. In het hol van de leeuw moest hij zich verant- woorden voor zijn beleid met be- ||S [rekking tot de vergoeding van Ppkle onverwachte leerlingentoe- lame in het middelbaar be- roepsonderwijs i MBO lende vor- ming van regionale onderwijs- centra (ROCi. Éhet MBO is door een toename n het aantal leerlingen een gat tstaan van 117 miljoen gul- n. Ritzen wil 50 miljoen voor n rekening nemen en de rest or de scholen zelf laten beta- Daarover heeft hij met hen een tijdje ruzie. yri Voorzitter A. Buijs van de Cen- i I jrale Directie van het Zeeland ti. lollege deed over deze kwestie i woensdag harde uitspraken. Hij wees erop dat de sociale part- iers in Nederland vinden dat - meer geld moet worden uitge- (rokken voor het MBO en dat J ook de Verenigde Staten en Eu- opa zich opmaken om het be- roepsonderwijs financieel ster- ;er te steunen. ..Kan het dan zo volgens op dat de 50 miljoen die hij wèl bijdraagt al ergens uit de begroting is 'weggesloopt'. „De indruk dat de Tweede Kamer nog een aparte buidel met een- Nieuw besluit provincie nodig over Aldi-Hulst DEN HAAG/HULST - De pro vincie moet opnieuw beoorde len of op het terrein van de voor malige Milock-textielfabriek aan de Steensedijk in Hulst een Aldi-winkel mag komen. Dit heeft Staatsraad dr J. van Dijk woensdag in een spoedprocedu re bepaald. Eigenaar Wouters van het Mi- lock-terrein in Hulst ging naai de Raad van State, omdat de provincie de nieuwbouw van de supermarkt tegenhoudt. De pro vincie wil dat winkels in het cen trum van Hulst worden gecon centreerd. Door de Aldi toe te staan aan de rand van de bin nenstad een winkel te beginnen, zou dit beleid worden uitgehold. De Aldi-winkel is nu gevestigd aan de Bierkaaystraat in het centrum van Hulst, maar kan daar niet uitbreiden. ten heeft, is fout", aldus Ritzen. Hij pleitte voor een lange ter- mijn-oplossing. Geen vaste ver goeding per leerling, maar wel globale afspraken over totaalbe dragen. Of hij bij toekomstige onderhandelingen zelf de porte monnee nog verder zal openen, weigerde de minister te onthul len. ROC's Zowel in zijn toespraak als in het daaropvolgende gesprek met het publiek onderstreepte Rit zen het belang van de vorming van ROC's. Die stellen meer leerlingen in staat een diploma te halen, onder meer doordat de mogelijkheid om tussen oplei dingen te schakelen de uitval in het MBO verkleint. Over de ontwikkelingen in Zee land op dit gebied was hij vol lof, hoewel hij niet zo ver ging als be stuursvoorzitter C. de Keijzer van het Zeeland College die maar twee mogelijke ROC's in de provincie ziet: één boven en één onder de Westerschelde. Die boven de Westerschelde zou dan het Zeeland College moeten zijn, waar in het onderwijsaanbod al leen nog de Basiseducatie ont breekt. „Dus pas op, schooldi recteuren". waarschuwde De Keijzer. „Het Zeeland College loert weer op een fusie." Minister Ritzen krijgt zijn speech nagedragen die hij na de met veel rook en vuur gepaard gaande openingshandeling had vergeten. foto Lex de Meester |n dat het MBO nu de leerlin- 'Vfeengr ^(troeg Buijs de minister. Hij igroei zelf moet betalen Ireigde dat het wat hem betreft n 1994 niet tot een convenant net het ministerie zou komen het kabinet of de Tweede [amer zijn verantwoordelijk- leid niet neemt'. Blijvende ru- dus. isentator Victor Deconinck ;g Ritzen of hij daarmee een ;aar uit eigen doos kreeg ge tenteerd. Deze wees er ver- van onze verslaggever TERNEUZEN - Mocht er na de Tweede-Kamerverkie zingen in mei een VVD'er minister van onderwijs wor den, dan valt volgens de huidige bewindsman van On derwijs en Wetenschappen, dr ir J. M. M. Ritzen, te vre zen voor de kwaliteit van het Nederlandse onderwijs bestel. Het Nederlands onderwijs nu - en Ritzen stelde dit woensdag nadrukkelijk tijdens zijn inleiding op de vierde (katholieke) onderwijsdag in Terneuzen - is goed. „Internationaal gezien verkeren we op een hoog niveau. Een team van deskundigen van de OESO heeft dit recentelijk nog eens uitgemaakt", zei Ritzen. De minister gebruikte de gelegenheid in Terneuzen om onderwijsgevend Zeeuwsch-Vlaanderen ervan te over tuigen dat het door hem en staatssecretaris J. Wallage (nu sociale zaken) uitgekiende en in uitvoering gebrach te beleid garantie biedt voor het handhaven van het ho ge kwaliteitsniveau in het onderwijs. Beroering Ritzen realiseerde zich maar al te goed dat zijn voorstel len tot schaalvergroting, budgetfinanciering voor scho len (de zogenaamde lump-sum-bekostiging) en de 'revi talisering' van het leraarschap in onderwijsland heel wat beroering hebben veroorzaakt. „Toch", zei hij. „hebben wij (de bewindslieden) naast de zorg om het geld voor onderwijszaken, de zorg voor de inhoudelijkheid van het onderwijs niet vergeten. Wanneer de WD het roer over neemt zal het onderwijs, zoals Ritzen zei, 'meer econo misch, minder sociaal bekeken worden'. Schaalvergroting, de vorming van zogenaamde brede scholengemeenschappen, blijft in de ogen van Ritzen een groot goed, omdat door het onderbrengen van ver schillende schooltypes onder één dak de doorstroming van leerlingen aanmerkelijk verbeterd kan worden. Veel schoolbestuurders kijken met een zekere argwaan tegen fusie, en dus de vorming van brede scholengemeen schappen. aan. Zij gaan teveel uit van de eigen positie, denken te weinig aan de voordelen en trekken tot op he den te weinig lering uit fusieprocessen elders, meent Rit zen. Daarom lijkt het hem een goed idee de ervaringen met fusies in den lande te bundelen in een fusie-draai boek. Daar zouden de besturen die voor het jaar "2000 de krachten moeten bundelen daadwerkelijk iets aan kun nen hebben, meende hij. Personeel Diezelfde besturen moeten in de optiek van Ritzen in de toekomst meer aandacht besteden aan het personeels beleid. „Dat- staat in het onderwijs echt nog in de kinder schoenen. Het beeld van de uitgebluste leraar zou niet hoeven voor te komen, als onder personeelsbeleid ook verstaan wordt: praten over meer waardering, over per spectieven. Hoe kan een leraar perspectief geboden wor den. Hoe moetje dat aanpakken? Door bijscholing, meer cursussen, door over te schakelen op iets anders, door een functie-differentiatie mogelijk te maken, door iets te veranderen aan het beloningsstelsel en door de intro ductie van het sabbatsverlof." Ritzen gaf onomwonden te kennen dat hij na de verkie zingen op het ministerie wil blijven. Zijn verschijning op de Terneuzense onderwijsdag mocht ook in het licht van de verkiezingen gezien worden, maar hij hoopte dat de circa 300 onderwijsgevenden die de dag meemaakten hem meer beschouwden als motivator. Een antwoord op de door de organisatoren opgeworpen vraag of het motto van Ritzen en Wallage - 'Groot waar het kan en klein waar het moet", dat slaat op de schaalvergrotingsopera tie van het duo - nog wel gehandhaafd kan blijven, bleef de hele dag in het luchtledige hangen. Woordvoerder R. de Bruijne van het organisatiecomité was tevreden over het verloop van de vierde studiedag voor onderwijsgevenden in Zeeuwsch-Vlaanderen. De discussie over de onderwijsproblematiek in de ochten duren mocht dan wat slapjes verlopen zijn, de grote be langstelling voor de verschillende workshops in de mid daguren maakte veel goed. Over twee jaar volgt naar alle waarschijnlijkheid een vijfde editie DDELBURG - Brede land- mwvoertuigen zorgen op lalle wegen in Zeeland te ik voor verkeersonveilige si- ities. Het ïs noodzakelijk dat irkeer in betere banen te lei- vindt directeur dr H. L. F. s van Rijkswaterstaat. Hij woensdag een aantal voor- illen tijdens een vergadering an het Regionaal Orgaan Ver- irsveiligheid Zeeland l(ROVZ) naar aanleiding van een idelijk ongeval dat in decem- ir plaatsvond vlakbij de brug in Sluiskil. Saeys was geschrokken van het ingeluk in Sluiskil. Een fietser reed daar tegen een driewielig moerasvoertuig (een speciaal, irtuig voor het uitrijden van ist) en was op slag dood. Het ivaarte was 3.2 meter breed, vijl het weggedeelte vier me- ;r was. De fietser had nauwe- uitwijkmogelijkheden. ver de brug in Sluiskil fietsen lelijks honderden scholieren, ongevallen zoals in decem- ;r te voorkomen, moet - aldus - allereerst een inventari- itie van dergelijke gevaarlijke ;en worden gemaakt. Vervol- ins kunnen maatregelen wor- ïii genomen. Saeys noemde als increte maatregel afsluiting 'an die weggedeelten voor land- mwvoertuigen gedurende een leel van de dag. zich mogen alle landbouw- irtuigen op de openbare weg komen. Voor landbouwvoertui gen die breder zijn dan 2.6 meter, is echter een ontheffing nodig. De ontheffingsvoorwaarden zijn zo ingewikkeld, merkte Saeys op. dat zelfs deskundigen er geen wijs uit kunnen. „Laat staan gewone burgers en land bouwers." Alle wegbeheerders verlenen bovendien zelf onthef fingen en stellen andere eisen. Saeys wil daaraan een einde ma ken door de ontheffingen voor taan centraal te verstrekken. Hij deed de suggestie die taak aan de provincie te geven. De klankbordgroep landbouw- verkeer van het ROVZ zal zich naar aanleiding van de voorstel len van Saeys over het probleem buigen. A. Verhage van het Landbouwschap gaf woensdag middag in de vergadering van het ROVZ alvast een reactie. De landbouw zoekt, al jaren oplos singen, maar die zijn volgens hem moeilijk te vinden. Een ont heffing helpt naar zijn mening niet, want daarmee worden de apparaten niet smaller. „Men sen die zonder een papiertje rondrijden, moeten wel zonder pardon worden aangepakt." Verhage zag ook veel in gerichte voorlichting aan landbouwers. Saeys drong erop aan dat op kor te termijn duidelijkheid wordt geschapen. ROVZ-voorzitter I. J. Hennekeij reageerde: „Het liefst voor het oogstseizoen." jgn onze verslaggever KAPELLE - De boeren ver wachten teveel van de over heid. Ze moeten niet wachten °P de politiek, maar vooruitlo pen. Die opvatting gaven me vrouw J. L. A. Boogerd-Quaak, Wididate voor D66 voor het •uropees Parlement en Tweede Jamerlid J. van Noord van het CDA woensdag tijdens een poli tieke bijeenkomst, die het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) in Kapelle «ield. Mevrouw Boogerd stelde dat hoeren zich eerst en vooral als Ondernemers moeten opstellen, •die telen voor de consument en niet voor de politiek". Van Noord hield de jonge boeren voor dat de politiek randvoor- larden kan scheppen, maar dat de ondernemers zelf initia tieven moeten nemen. Hij relati veerde de slechte inkomensposi tie van de akkerbouwers en meende dat naar de cijfers over de afgelopen tien, vijftien jaar moet worden gekeken, een pe riode waarin goede inkomens zijn gemaakt. Het Pvda Tweede Kamerlid S. Huys pleitte woensdag voor pro- duktiebeheersing en vergroting van de braaklegging. De boeren moeten zich naar zijn inzicht niet te defensief opstellen. De kandidaat van Groen Links voor het Europees Parlement T. Verhoef hield een pleidooi voor extensievere produktie en voor duurzame landbouw in de hele Europese Unie. Hij stelde dat de sociale en ecologische kosten die boeren maken in de prijzen van hun produkten verdiscon teerd moeten worden. Directeur C. P. Langedijk Eremedaille voor vleesverwerker C. P. Langedijk van onze verslaggever GOES - Directeur C. P. Lange dijk van de Verkoop Organisa tie Zeeland (VOZ) in Goes en HOF Vleesservice in Terneuzen is dinsdag koninklijk onder scheiden. Burgemeester D. J. van der Zaag van Goes speldde hem de gouden eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau op tijdens een feestelij ke bijeenkomst in het VOZ-be- drijf. Langedijk, die zijn dienst verband beëindigt, kreeg de on derscheiding voor zijn verdien sten in de vleesverwerkende sector, waarin hij 46 jaar werk zaam was. Binnenkort gaat hij in de VUT. Langedijk (59) werd in Velsen ge boren. Hij begon als slagers knecht in de omgeving van Haarlem, waarna hij zich op werkte tot chef-slager van de Co- operatie regio Noord-Holland. Beginjaren zeventig zette de sla- gerszoon een snackfabriek op in Scherpenzeel en in het Belgi sche Kinrooy. Toch trok het slagersvak hem meer. In 1976 kwam Langedijk naar Goes waar hij directeur werd van de FAM, een bedrijf dat gespecialiseerd is in vlees- produkten voor horeca en be jaarden- en verpleegtehuizen. Dertien jaar geleden is hieruit de VOZ ontstaan, een bedrijf met vijftien werknemers en vestigin gen in Goes en Terneuzen. Lan gedijk kan door zijn inzet een ge zond bedrijf achterlaten. van onze verslaggever KOEWACHT - Een groep van zeven akkerbouwers in het zuidelijk deel van Oost- Zeeuwsch-VIaanderen ziet brood in de teelt van vroege tulpenbollen. De tulpenteelt- groepering-in-oprichting Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft als aanloop tot een grootschaliger teelt dit jaar zo'n zeven hectare tulpen ge plant. Men verwacht dat het een oogst zal opleveren van tulpenbollen die rond nieuw jaar bloemen leveren. In die periode van enkele weken worden nu nog nauwelijks tulpen op de markt gebracht. De groep hoopt Europees ont wikkelingsgeld binnen te ha len voor de nieuwe teelt. Via het provinciebestuur is een aanvraag gedaan voor een be drag van 175.000.- om me chanisatie mogelijk te maken en voor de langere termijn zou men driekwart miljoen gul den nodig hebben om behalve de vermeerdering van tulpen bollen. ook het pellen en con ditioneren in de eigen streek te kunnen laten plaatsvinden. Volgens initiatiefnemer H. van Damme uit Koewacht kunnen de akkerbouwers in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen met hun teelt een leemte in de tijd overbruggen. Rond Kerstmis komen Franse tul pen op de markt. Rond de jaarwisseling kunnen tulpen uit West-Friesland worden aangeboden, maar daarbij is het groeiproces versneld door ze onder plastic te telen. Die methode vergt extra kosten en levert een zwakker pro- dukt op. Van Damme: „Door de gemiddelde etmaaltempe- raturen kunnen we hier zon der plastic te gebruiken een paar weken eerder zijn dan el ders. We hebben via het Ce- beco bloembollenbureau in Lisse contact gelegd met bloembollentelers in West- Friesland. We vermeerderen hier hun bollen en vullen zo een gat in de markt. Belang rijk is ook dat we hier lichte grond hebben die geschikt is voor de teelt. En verder heb ben we de beschikking over zoet water. Het gaat er in dit eerste jaar om een mooie eta lage in de richten zodat men kan zien wat we hier kunnen. We moeten vertrouwen win nen." Volume Van Damme heeft zelf intus sen geruime tijd ervaring op gedaan in de teelt van zomer- snijbloemen zoals dille, rid derspoor en asters. Met zes akkerbouw-collega's en een loonwerker vil hij het bloem bollenproject in de komende paar jaar uitbreiden tot zo'n vijfentwintig hectare. Er is enig volume nodig om finan cieel verantwoord te kunnen mechaniseren. In de eerste fa se gaat het om de vermeering van bloembollen. De bollen gaan na de oogst ongepeld te rug naar telers-handelaars in West-Friesland. Die pellen de bollen, drogen ze en kweken er de broeierij-bloemen uit. De groep in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen streeft ernaar in de loop van de tijd meer delen van de cyclus zelf ter hand te nemen. Van Damme: „Omdat het gaat om een voor een be paalde periode nieuw pro- dukt, menen we dat we voor Europese subsidie in aanmer king kunnen komen. Het le vert ook extra seizoenarbeid op." Initiatiefnemer II. van Damme uit Koewacht:,, We moeten ver trouwen winnen." foto Peter Nicolai Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme Inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Racisme Opnieuw was Vlissingen afgelo pen zaterdag het toneel van een anti-racisme betoging Het suc ces van de Centrum Democra ten in Vlissingen heeft volgens sommigen kennelijk nog steeds alles te maken met een blinde haat jegens buitenlanders in die stad. Over de werkelijke oorza ken van het brede (laat ik dat modewoord ook maar eens ge bruiken) draagvlak voor de CD is al veel gespeculeerd. Hoewel de invloed van voorkeursbehan delingen onloochenbaar is. is het echter kortzichtig om de op komst van de CD louter te asso ciëren met racisme. Nog beden kelijker is het als b en w van Vlis singen deze opkomst nog eens relativeren met de verklaring: 'een landelijke trend'. Iedereen die met gezond ver stand redeneert, weet dat een anti-racisme betoging geen en kel doel dient; wat men slechts bereikt is dat het woord 'racis me' steeds minder betekenis krijgt Dergelijke acties dragen ertoe bij dat het woord 'racist' meer en meer een scheldwoord zonder enige betekenis wordt. Als men beseft dat er nog landen zijn waar racisme wèl harde rea1 liteit is (geweest), dan is het ge bruik van die term in ons land tamelijk overdreven. Zijn er wel misstanden, dan kan daar altijd met rede op gewezen worden niet op een wijze die slechts de wenkbrauwen doet fronsen. Wanneer Bolkestein vanwege zijn uitlatingen over de opvang van vluchtelingen 'aanzetten tot racisme' wordt verweten of zelfs door sommigen een racist wordt genoemd, dan wekken op den duur ook wèl terechte beschul digingen van racisme bij de be volking hooguit nog een scham pere lach op. J. L. de Nooijer Troelstraiveg 331 Vlissingen Grondontsmetting Hierbij wil ik reageren op het ar tikel in de PZC van 18-3-'94 n.l. Zeeuws Ecobrood voor commis saris Van Gelder. In-dat stuk kom ik tot mijn verbijstering en grote ergernis tweemaal de term grondontsmetting tregen. Grondontsmetting komt in Zee land weinig voor en op Walche ren waarschijnlijk helemaal niet. Grondontsmetting wordt alleen toegepast in de bollen streek en de veenkoloniën voor de fabrieksaardappelteelt. Dus deze onjuiste bewoording doet de landbouw met een grote L geen goed en zal de milieufana ten wel weer doen likkebaarden De heer Aarnoutse zal wel ge dacht hebben: een CvdK die ver telt dat de gemiddelde akker bouwer maar 1000 uur in een jaar werkt, kan ik óók wel wijsmaken dat alle bouwland met grond- ontsmettingsmiddelen behan deld wordt. Als je het produkt wil promoten, goed. maar dan wel op een eerlijke manier. K. Corré Dorpsstraat 26 Kleverskerke Bolkestein III In de PZC van 19 maart j.l. be schuldigt de heer Brusselaers uit Kuitaart de heer Bolkestein van racisme. Nu is uit zijn bijdra gen in deze rubriek genoegzaam bekend, dat de heer Brusselaers een groot bewonderaar van een zekere Saddam Hoessein van Irak is. Het is alweer enkele ja ren geleden en daarom wil ik de lezers en de heer B. eraan herin neren. dat Saddam Hoessein destijds met behulp van gifgas enkele duizenden Koerden in Noord-Irak om het leven heeft gebracht. Ook de vervolging van shiitische moslims is een geliefd tijdverdrijf van deze 'grote' lei der. Het liefst zou deze man ook het werk van zijn grote voor beeld Hitier voltooien en alle Jo- den/Israeli's uitroeien. Over ra cisme gesproken! Als bewonderaar van deze Sad dam Hoessein wordt de heer Brusselaers daarom elk, recht ontzegd om de heer Bolkestein een racist te noemen. G. Engelse Wachttoren 1 Middelburg Geen WOV Ik ben dus ook één van de Zeeu wen die fel tegen de aanleg van de WOV is. Waarom moet er een tunnel komen? Omdat de aan leg 2000 manjaren werk oplevert of omdat het zo makkelijk is of omdat het misschien wel zielig is voor de staten van Zeeland als het niet doorgaat? Of is het ge woon een prestigekwestie van ing Hennekeij? Al met al is er niemand die zich afvraagt wat de andere kant van de medaille is. De zoveelste aanslag op het toch al zo kwetsbare milieu, de verspilling van enkele miljar den. het verlies van banen bij de PSD en het belangrijkste, het niet willen luisteren naar je ei gen bevolking. Onthoud één ding: echt blij zijn we er niet mee. Ik weet dat de meeste ambtena ren moeite hebben met luiste ren. De gemeenteraadsverkie zingen hebben de gevestigde po litieke partijen toch laten zien dat het gevoerde beleid niet door iedereen geslikt wordt. Al die idiote geldverslindende pro jecten zoals de WOV. 13/IX (kunstcentrum), rijksweg 57, derde kanaal kruising en nog een paar van die rare hersenspinsels waar niemand op zit te wachten, en dat terwijl een eenvoudig voetgange'rsbruggetje er niet af kan. Geld uitgeven is gemakke lijk, ook als je het niet hebt. maar een boom omzagen doe je maar één keer. Jaap vari Wallenburg Penninghoeksingel 53 Middelburg Dag vrije zaterdag en zondag Ik kan mij nog goed herinneren dat de vrije zaterdag kwam. Zelf zat ik nog op de Ambachts school in Middelburg. Hiervoor is een zware strijd gestreden, door onze ouders. Is het nu echt nodig deze af te schaffen? (PZC 17 maart), Is er wel goed nage dacht wat er op die vrije zater dag gebeurt? Zeer veel sport op zaterdag, als deze dag werkdag wordt valt er zeer veel kader weg. Hierdoor zal er minder ge sport kunnen worden, vooral door de jeugd. Wat doen we dan met de jeugd? Nog meer op straat? Nog meer vandalisme? Over goed beleid gesproken. Achter de sport en andere vrije tijdsbesteding staat een hele in dustrie o.m. sportkledingfabrie- ken. winkels enz. Hier zullen veel plaatsen wegvallen. De vrije zondag moet zeker blijven. We komen als Nederlanders voorde gehele wereld op. maar we zijn er sterk in onze eigen wortels af te steken. Het lijkt een schande te wezen, dat men gereformeerd, christelijk of een andere kerke lijke beschouwing heeft. Ik zelf ben er trots op, wat onze ouders opgebouwd hebben aan verwor ven rechten. Flexibel zijn kan best uit de normale werkweek komen, o.m. als het moet de dag verlengen door twee diensten te laten draaien (een vroege en een late dienst). Zelf werk ik wel ge regeld op zaterdag en zondag, omdat dit moet (continu pro ces). Ik kan iedereen verzekeren dat dit in het weekeinde geen ge noegen is. A. Wirtz Nachtegaalstraat 22 Middelburg Milieu-politie in 's-Heer Abtskerke Met 19 man politie wordt een boerderij gecontroleerd op ver ontreinigingen. Jarenlang - ze ker al 50 jaar - staan er heel lu dieke landbouwwerktuigen en auto's, waar nooit iemand last van heeft gehad of ziek van ge worden is. Integendeel, de boer heeft de boel af moeten sluiten, omdat er zoveel mensen naar het van nature gegroeide mu seum kwamen kijken. Die boel moet wel eens opgeruimd wor den, maar een hoop ligt er al ja ren. Ruim op als de boer er niet meer is. En dan met 19 man poli tie! Hoe ver is het met Nederland gekomen. Jan Raas wordt met z'n gezin bedreigd (Die avond patrouilleerde er waarschijnlijk twee politie's in de hele Zak van Zuid-Beveland). Zeventien man milieu-politie zouden van mij zo op de fiets mogen gaan patrouil leren in alle Zeeuwse dorpen. Trouwens, die geldverslindende milieu-helicopter, die kijkt of er ergens vuur gestookt wordt, mag onmiddellijk verkocht wor den. Koop er nog een paar auto's voor en bescherm de burgers. We zijn in Nederland te ver doorge slagen met de bescherming van het milieu. Zo zachtjes aan wordt het te gek. Wanneer komt de politie hier achter? Vlak voor de volgende verkiezingen0 Kan het nog voor deze? M. Spruit Diaconielaan 20 Nisse Schoenmakers I Ik kan me nog herinneren dat de heer Schoenmakers 16 jaar gele den een enorm aantal keuzes- temmen had. Iedereen dacht: die zal het even gaan maken; dat- wordt een aanwinst voor het col lege en voor de belangen van de burgers. Dat is ook een lange tijd zo geweest. Jammer is het dat ie mand zich dan tenslotte op een eenzome hoogte plaatst en denkt te scoren met. gezegden als: „beperkte opinie mag je ge rust negeren" en „kreupel wil al tijd voordansen". Ook het gezeg de dat hij nog niet weet wat hij gaat doen verbaast mij wat. Heel Middelburg weet het al: direc teur van het nieuwe museum 13/ IX of zijn dat misschien alleen maar geruchten? A. v. d. Berge Arnelaan31 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 29