'-J0 'ROVINCIALE ZEEUWSE COÜRfl Paramaribo dreigt met geweld Getergde Lubbers onthult nieuw groeicijfer: 2,5 pet KASSA: Deze fles is gratis. Cultuur en milieu bij staatsbezoek 4 WEKEN Paspoort wordt niet duurder Grote stijging aantal jeugdige asielzoekers 01100 - 39555 I Mogelijk Nederlandse assistentie bij optreden tegen bezetters Afobakka-dam Cottonclub met DEZZ VOOR 13,- Enkele buien Wisselend bewolkt, enkele buien. De westelijke wind is eerst nog krachtig en neemt af naar vrij krachtig. Tempe ratuur omstreeks elf graden. 237e jaargang no. 70 Donderdag 24 maart 1994 Losse nummers 1,50 ZIEKTfy Ci '£rz tt&~ Bel voor informatie: van onze correspondent VVim Bunschoten PARAMARIBO - De Surinaam se president Venetiaan heeft de bezetters van de stuwdam bij Afobakka duidelijk gemaakt dat hij het gebruik van geweld niet uitsluit. Hij zei dit na een nieuw ultimatum van het Suri naams Bevrijdingsfront, dat de regering gisteren moest aftre den. Als dat niet zou gebeuren, zouden er 'harde acties' volgen. Het ultimatum zou vanmorgen tuur Nederlandse tijd aflopen. Venetiaan benadruikte in het parlement andermaal dat hij niet voor het geweld van de op standelingen zal zwichten. Hij kiest voor de dialoog om het Be vrijdingsfront op andere ge dachten te brengen, maar aan zijn geduld zal ooit een einde ko men. Het leger en de politie be studeren de situatie. Venetiaan hield het bij die korte verklaring, omdat hij 'de mensen op de stuwdam niet wil prikkelen tot onverstandige daden'. De elektriciteitssituatie in Suri name begint chaotische vormen aan te nemen. Door het stopzet ten van turbines in de centrale van de stuwdam is de toevoer van elektriciteit naar Parama ribo drastisch teruggelopen. Steeds meer wijken zitten dage lijks langdurig zonder stroom. Woensdag vielen de radio-uit zendingen plotseling weg. De te levisiestations stopten in de vroege avond met de uitzendin gen. De mensenrechtenactivist Stan ley Rensch gaf gisteren na terug keer in Paramaribo een toelich ting op zijn bemiddelingspoging te Afobakka. Rensch zegt het niet eens te zijn met minister Pronk, die vermoedt dat ex-le gerleider Desi Bouterse de stu wende kracht is achter het Suri naams Bevrijdingsfront. Rensch baseert zich op uitspraken van de bezetters. Voor de Nederlandse televisie heeft Pronk gezegd dat Suri name militaire hulp moet krij gen als het land daar om vraagt. De verantwoordelijke minister Kooijmans (buitenlandse za ken), heeft die hulp inmiddels toegezegd. Nederland heeft de nodige kennis in huis bij het op lossen van gijzelingen. Aldus Kooijmans. Voor zover gister avond bekend heeft Suriname nog niet op het aanbod gerea geerd. PTT Post schaft buslichting 23.00 uur af DEN HAAG (ANP) - PTT Post voert op 1 mei nieuwe buslich- lingstijden in. De bestaande lichting van 23.00 uur vervalt, omdat die slechts 0,5 procent van de dagelijkse post bevat. De nieuwe tijden zijn 17.00 of 18.00 uur en op bepaalde plaatsen 19.00 uur. Dat heeft PTT Post donderdag bekendgemaakt. Op veel plaatsen werd de rode brievenbus voor streekpost en overige bestemmingen om 16.00 uur geleegd. Dat wordt nu 17.00 uur. De lichting van 18.00 uur blijft gehandhaafd. Wie het op de brievenbus aange geven tijdstip niet haalt, kan voortaan terecht bij bussen die om 19.00 uur in de avond worden geleegd. Deze bussen, totaal 500 in Nederland, zijn te herkennen aan een blauw informatiebord en staan in een straal van vijf ki lometer om de rode „tweeling brievenbussen". PTT Post ga randeert voor al deze tijden dat de post de volgende dag wordt bezorgd. DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe paspoort zal in de meeste ge meenten 85 tot 95 gulden kos ten. Met dit prijsniveau wordt het reisdocument niet duurder. De Europese identiteitskaart ;aat maximaal 35 gulden kos ten. Beide documenten zijn van af volgend jaar verkrijgbaar. Het ministerie van binnenland se zaken deelde woensdag mee de rijksleges voor het pas poort op 52 gulden gehandhaafd blijven. De produktiekosten be dragen ruim een tientje. De ge meenten bepalen nu de uitein delijke prijs met hun eigen leges. Die verschillen van plaats tot plaats. Ze schommelen rond de 25 gulden. Met de handhaving van de rijks leges vervult staatssecretaris De Graaff een dringende wens van de Tweede Kamer. Vorig jaar ok tober maakte het parlement stampij, omdat de bewinds vrouw het nieuwe paspoort voor 135 gulden wilde verkopen. Door de invoering van de veel goedkopere Europese reiskaart verwacht zij veertig tot vijftig miljoen gulden per jaar mis te lo pen. Veel mensen die toch nooit buiten Europa komen, hebben immers geen paspoort meer no- Het inkomstengemis dacht De Graaff goed te maken door de pas flink in prijs te verhogen. Daar ging de Kamer dwars voor liggen. Koningin Beatrix en prins Claus bekijken samen met bisschop JosefKoukl (r) de dertiende-eeuwse basiliek van Most. De kerk werd in de jaren zeventig in zijn geheel verplaatst omdat hij in de weg stond bij de bruinkoolwinning. foto Frans Vanderlinden/NP van onze verslaggeefster Carine Neefjes PRAAG - Koningin Beatrix en prins Claus hebben woensdag de tweede dag van het officiële bezoek aan Tsjechie ge deeltelijk doorgebracht in het desolate Noord-Bohemen. De tocht leidde door de streek die wordt gedomineerd door bruinkoolcentrales en andere sterk ver vuilende industrie. Als voorzorg reden in de stoet twee ambulances mee. Het koninklijk paar kon zien hoe ernstig het gebied rond de stad Most de afgelopen veertig jaar is verwoest. Met enige schroom lieten de autoriteiten gisteren de. laatste drie overgebleven dennebomen zien. Het aantal doodgeboren kinderen is veel hoger dan in de rest van het land. Ook zijn er meer gevallen van kanker en wor den meer zelfmoordpogingen gedaan. Voor de Tsjechische regering staan econo mische ontwikkelingen voorop. „We wil len eerst een welvarend land worden. Dan pas hebben we de middelen om iets aan de milieuverontreiniging te doen", zo gaf de minister van handel en industrie aan De tocht door het treurige landsdeel werd onderbroken met een bezoek aan het re- naissancekasteel Jezery, dat bijna was af gebroken om plaats te maken voor bruin koolwinning. een lot dat wel 112 dorpen trof. De gesprekken tussen Rensch en de gewapende groep op de stuwdam zijn allerminst hoop vol verlopen. Rensch heëft het Bevrijdingsfront duidelijk ge maakt dat hij de actie, met name de gijzeling van arbeiders, ten stelligste afkeurt. „Voor ons was prioriteit dat alle gijzelaars zou den worden vrijgelaten. Het was een teleurstelling dat we niet ie dereen hebben meegekregen", erkende hij. Waarom vier van de dertig gijze laars wel konden vertrekken, wilde de bemiddelaar niet uit leggen. Evenmin wilde hij spre ken over de kracht - aantallen manschappen en hoeveelheid wapens - van het Bevrijdings front. „Ik ben geen inlichtingen dienst". zei Rensch. ..We hebben echt een dringend beroep op deze mensen gedaan dat de gijzelaars niet in gevaar mogen komen. Ik hoop dat er geen erge dingen gebeuren", zei Rensch. Het moreel van de gijze laars is volgens hem goed. De verkapte mededeling van Rensch dat het aftreden van de regering een hopeloze eis is, heb ben de bezetters niet goed begre pen. Via de radio werd de eis her haald. De woordvoerder van het Bevrijdingsfront legde niet uit wat zijn voorspelde 'harde ac ties' inhouden. „Het belangrijkste is nu dat de dialoog niet wordt afgebroken. Mijn vrees is dat het Bevrij dingsfront zich afsluit", zei Ineke de Miranda, mede-bemid delaar van het mensenrechten- bureau Moiwana '86. Gistermiddag voerden de minis ters Girjasing van justitie en Gilds van defensie langdurig overleg over de stand van zaken. Bij de besprekingen was ook Ar- thy Gorré. de bevelhebber van het Nationale Leger aanwezig. door Rik in 't Hout LEIDEN - Het gaat helemaal niet zo slecht met de economie in Nederland als iedereen denkt. Het Centraal Planbu reau zal binnenkort onthullen, dat de groei volgend jaar zo'n 2,5 procent zal bedragen en dat is bijna net zo goed als in de Ver enigde Staten. Een zichtbaar getergde premier Lubbers slaakte deze hartekreet giste ren in een gastcollege voor zo'n vijfhonderd studenten van de Rijksuniversiteit Leiden. 'Omzien in verbazing' was de ti tel die professor Victor Halber- Nieuwe merkenstudio's nemen bezit van onze showroom (afd modernDaarom bieden wij éénmalig aan: nog enkele showroommodel len voor messcherpe prijsjes!! enkele honderden vierkante meters onverwoestbaar showroomtapijt. ffH 1 W iRï stadt. de organisator van de bij eenkomst, had gekozen voor het college van de minister-presi dent. Die kans greep Lubbers met beide handen aan. Verbaasd toonde hij zich aller eerst over het feit dat het kabi net de dupe is geworden van zijn eigen voorzichtigheid „Het Planbureau maakt altijd twee scenario's. Een behoedzame en een optimistische. Als kabinet zijn wij bij het ramen van onze uitgavenmogelijkheden natuur lijk uitgegaan van het behoed zame scenario. Je mag jezelf im mers niet rijk rekenen. Dus gin gen wij uit van een groei van 1,75 in plaats van 3 procent". Maar dat eerste cijfer ging ver volgens een eigen leven leiden, moest Lubbers tot zijn spijt con stateren. Zijn laden puilen in middels uit van de kranteartike len en -commentaren waarin op basis van dat ene cijfer werd voorgerekend dat veel inko- c ojsjmo Morgenavond: Min. leeftijd 25 jaar Entree 5,- mens volgend jaar in koop kracht zullen dalen en dat de werkloosheid nog veel verder zal toenemen. Volgens Lubbers is dat eerste ze ker niet waar. „Bruto zullen de inkomens van de mensen met een uitkering en van de amb- tebaren gelijk blijven, maar net to zullen zij nog wat stijgen, om dat ook zij meeprofiteren van de belastingverlaging". Fantastisch „Het is een fantastische beleve nis om in een jaar. waarin je de strengste begroting uitvoert sinds 1952, hier en daar te moe ten lezen dat je slordig met geld omgaat. Fantastisch ook om te moeten lezen, als je op dat punt het beste scoort van heel Eu ropa, over 'verfloddering van het financieringstekort'. Het heeft iets van: oogkleppen op en voor al niet naar de feiten kijken. Want een kritisch artikel schrijft zo lekker weg", aldus Lubbers. Tot slot had de premier nog wat goede raad voor zijn opvolger (Brinkman, naar hij hoopt». „Er is maar één zaak die de kabi netsformatie moet overheersen: de verhouding tussen de mensen met en zonder een baan. Dat ver- houdingscijfer is nu scheef en dreigt verder ontwricht te wor den. Want ondanks de verbeter de economische situatie groeit het aantal niet-actieven nog steeds harder dan het aantal ac tieven. Dat is het kernprobleem van Nederland". Aan de slag De minister-president deed ook maar vast een oplossing aan de hand: Nederland moet weer aan de slag. Voor hetzelfde geld moet er harder gewerkt worden, zodat de bedrijven meer winst maken en dus meer kunnen investeren en meer banen kunnen schep pen. legde de premier uit. Serviërs overvallen VN-konvooi ZAGREB (RTR/AFP) - Bosni- sche-Servische militairen heb ben woensdag een konvooi van de Verenigde Naties bestemd voor Maglaj overvallen. De tien vrachtwagens, bestuurd door Deense chauffeurs, zijn leegge haald. Met geweld hebben de Serviërs zich ook de radioappa ratuur van het konvooi toegeei- gend. Het konvooi werd tot stoppen gedwongen bij een Servisch con trolepunt. hoewel de VN van de Serviers het groene licht hadden gekregen voor de bevoorrading van Maglaj. De VN hebben in middels geprotesteerd bij de Servische autoriteiten in Bel grado en bij de Bosnische Ser viers in Pale. VN-woordvoerder Peter Kessler zei dat de overval wordt toege schreven aan een rebelse Servi sche commandant in de buurt van Maglaj. een moslim-enclave die maandenlang van de buiten wereld was afgesloten. zie ook pagina 3 Maleisië verbiedt Schindler's List KUALA LUMPUR (RTR/DPA) - Maleisie heeft het vertonen van de film Schindler's List van Ste ven Spielberg verboden. De film won deze week zeven Os cars, waaronder die voor de bes te film. De autoriteiten weige ren te zeggen wat de reden van het verbod is. Glashandel MELIESTE Kwaliteit in glas GOES Bij twee 2-literflessen Coke of Coke light de 3e gratis bij Hirsch Ballin Wat de VVD betreft staat de posi tie van minister Hirsch Battin van justitie op de tocht. Nog voor het rapport over het ophef fen, vorig jaar, van het Inter regionaal Rechercheteam NoordHolland/Utrecht iIRT) varidaag wordt vrijgegeven is al politieke opschudding ontstaan rond de O zaak. O Asbest Het onderzoek naar de oorzaak van de brand die dinsdagavond de oliehandel Oppeneer in Sas van Gent in as legde is op ad vies van de arbeidsinspectie af gelast. De aanivezigheid van as best zou te veel gevaar opleve ren voor de gezondheid van de onderzoekers. De schade van de brand ivordt ge schat op 1,25 miljoen 1 O gulden. I O Oranje Experimenteel, maar gretig. Het Nederlands elftal heeft gister avond in Glasgoxv de oefeninter land tegen Schotland gewoJi- nen, 0-1. Roy werd in de 22e mi nuut matchwinner. Bondscoach Advocaat had alle reden om te vreden te zijn over de prestatie van Oranje in het gerenoveerde Hampden Park. „We hebben dit resultaat afgedivon- gen met veel werk- O lust", aldus de coach b I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 13, 15, 17 en 19; Sport: 21 en 23 DEN HAAG (ANP) - Het aantal kinderen dat alleen naar Neder land reist en asiel vraagt, neem( met sprongen toe. Vorig jaar kwamen er 1500 minderjarigen zonder begeleiding naar Schip hol. In 1992 waren het er nog 200. Sinds 1 januari heeft Justi tie ruim 700 buitenlandse kin deren opgevangen. Dat zei staatssecretaris Kosto woensdag in de Tweede Kamer Hij heeft geen verklaring voor de aanzwellende stroom. Wat op valt is dat Duitsland nauwelijks wordt geconfronteerd met dit fe nomeen, aldus Kosto. De kinde ren worden ondergebracht bij de stichting De Opbouw, die hen in principe een half jaar verzorgt. Tot nu toe zijn slechts tien kin deren weer op het vliegtuig ge zet. Minister Ed van Thijn (binnen landse zaken) hield gisteren in Brussel zijn Europese collega's voor dat lastenverdeling bij de opvang van asielzoekers eiVol vluchtelingen onontkoombaar is. Een vorm van quotering wordt op den duur onvermijde lijk. zo zei hij. Het kabinet wil dat de gemeen ten aan het eind van het jaar in totaal bijna 40.000 woningen be schikbaar hebben gesteld „Wil len wij die doelstelling halen, dan moeten de komende tijd alle vrijkomende woningen worden toegewezen aan asielzoekers. Dan krijgen we problemen met de autochtone bevolking aldus W. van Leeuwen van de NCIV De particuliere verhuurders be strijden dat ze geen woningen beschikbaar stellen. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: Woningen De sociale woningbouwcorpora ties zijn niet in staat dit jaar nog eens 20.000 woningen beschik baar te stellen voor asielzoekers. De corporaties vinden dat parti culiere verhuurders ook 10.000 woningen moeten leveren. Volgens de Nationale Woning raad (NWR) en de NCIV. waarin de corporaties zijn verenigd, kunnen pensioenfondsen, ban ken en verzekeringsmaatschap pijen niet langer langs de kant blijven staan. Russische Airbus stort neer in Siberië: 75 doden MOSKOU (AP) - Alle 75 inzit tenden van een Airbus A-310 van de Russische maatschappij Aeroflot zijn dinsdag om het le ven gekomen toen het toestel neerstortte in de besneeuwde bergen van Siberie bij de grens met Mongolië. Na een speur tocht vonden reddingswerkers de zwarte doos, maar geen en kele overlevende. De autoritei ten sluiten niet uit dat er sprake is van sabotage. Het vliegtuig was op weg van Moskou naar Hongkong. Na vier uur vliegen verdween het van de radarschermen, zonder dat de gezagvoerder een noodsignaal had uitgezonden. De Airbus kwam neer in een bos bij Mezj- doeretsjensk in het Altai-ge- bergte. ten westen van Koejbis- jev. J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna uil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1