College Vlissingen ongewijzigd Dubbel zegels Snelheidsproject op Walcheren Stadswijken en dorpen groener Stichting wil maritiem museum in Lampsinshuis Comité Meanderhof: in steek gelaten door het gemeentebestuur Middelburg bouwt vijf premiehuizen na grondsanering Gemeentebelang en CDA opnieuw in college Mariekerke Wijkgebouw aan Van Epenpark niet voor juni voltooid Geen wethouderspost voor D66 wegens kritische houding' van onze verslaggever VLISSINGEN - Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Vlissingen blijft de komende raadsperiode identiek aan het oude. PvdA, CDA en WD vormen, ondanks het verlies van vijf zetels bij de verkiezingen, opnieuw een coa litie. Zelfs de wethouders blij ven dezelfden: C. de Keijzer en H. J. M. de Haas (PvdA), L, C. Poppe-de Looff (CDA) en T. R. K. Meijers (VVD). Over de portefeuilleverdeling volgt maandag nader overleg tussen de drie fracties. D66 en GroenLinks toonden zich woensdag teleurgesteld over de uitkomsten van de ge sprekken over de collegevor ming. C. Huisman (GroenLinks) noemde de beslissing van de col legepartijen om op dezelfde voet verder te gaan 'getuigen van een zelfgenoegzame houding'. A. G. M. Veraart (D66) zag in het buiten het college laten van zijn partij 'een afrekening voor de kritische houding van de afgelo pen vier jaar'. De Keijzer, die de onderhande lingen voorzat, erkende volmon dig dat de opstelling van D66 in de afgelopen vier jaar de belang rijkste reden was om de fractie geen wethouderszetel aan te bie den. ..D66 heeft gekozen voor een zeer kritische houding en heeft vorig jaar zelfs een motie van afkeuring ingediend. Vol strekt legitiem, maar met de houding van 'wij zijn anders' moet er wel een goede reden zijn om een wethouderspost te clai men. Als D66 nu een duidelijke overwinning had behaald, had den de zaken er anders voorge staan. Nu was er onvoldoende aanleiding om de VVD uit het college te weren." De vrije val van het aantal PvdA-zetels in Vlissingen ivan tien naar zeven) was volgens De Keijzer geen reden af te zien van de tweede wethouderszetel. ..We zijn nog steeds de grootste par tij. met twee zetels verschil op de andere fracties." Dat de afkeu ring van de kiezers uiterlijk op geen enkele manier gestalte krijgt door een andere samen stelling van het college, vindt De Keijzer geen goed argument. „Hadden we dan de Centrumde mocraten in het college moeten nemen? We gaan de komende vier jaar inhoudelijk wel degelijk veranderingen aanbrengen." Onzin Het argument van De Keijzer om D66 wegens het uitblijven van zetelwinst geen zetel te ge ven. vindt Veraart onzin. „We hebben niet meer zetels, maar we hebben wel degelijk meer kie zers gekregen. We zijn de enige van de vier grote fracties die kie zers gewonnen heeft. De PvdA is gehalveerd, maar dat speelt voor het aantal wethouders blijkbaar geen rol. Dat de kriti sche houding een reden is om ons te weren, verbaast me. Wie met het college mee praat, kan een wethouderszetel krijgen, lijkt het wel." Huisman is ver baasd: „Een kritische houding in de raad mag blijkbaar niet." De fracties zien voor zichzelf nog wel een lichtpunt: „De samen werking in de progressieve kant van de raadzaal krijgt met D66 buiten het college meer ge wicht." Walcherse scholiertjes actief op Boomfeestdag van onze versl van onze verslaggever MIDDELBURG - Automobilis ten die vaak gebruik maken van rijksweg 57 tussen Middelburg en Vrouwenpolder, kunnen het gaspedaal in de toekomst beter wat minder diep intrappen. Jus titie en politie hebben dit weg gedeelte tot 'snelheidsproject' Gemeenteraad Middelburg naar de avond MIDDELBURG - De nieuw te vormen Middelburgse gemeen teraad zal vanaf de vergadering van maandag 25 april om 19.30 uur bijeenkomen. Tot nu toe be gon de hoofdstedelijke raad zijn vergaderingen altijd om 14 uur. De raad hoopt dat door deze maatregel meer burgers de raadsvergaderingen zullen bij wonen. Of de nieuwe aanvangstijd ook al geldt voor de twee bijzondere vergaderingen van 8 en 12 april, wordt vandaag (dinsdag) beslist. Tijdens de vergadering van 8 april wordt afscheid genomen van de huidige raad. Vier dagen later worden de nieuwe wethou ders benoemd en wordt de nieu we gemeenteraad geïnstalleerd. gebombardeerd. Rijkswater staat sluit zich daar waar schijnlijk bij aan. Rijkswater staat is van plan om net als op Zeeuws-Vlaamse rijkswegen langs rijksweg 57 radarkasten te plaatsen. Rijksweg 57 tussen Middelburg en Vrouwenpolder is het eerste weggedeelte dat door justitie en politie 'projectmatig' wordt aan gepakt. Verantwoordelijk offi cier van justitie mevrouw M. van Nooyen verklaarde woensdag tijdens een vergadering van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ) dat el ders nog twaalf wegen buiten de bebouwde kom en een aantal lo caties binnen de bebouwde kom zullen volgen. Die zijn allemaal relatief verkeersonveilig. De po litie zal haar aandacht op die we gen concentreren en niet meer 'hap snap' overal controleren. Het doel van de projectmatige aanpak is dat automobilisten zich beter aan de maximum snelheid houden en zo de ver keersveiligheid wordt bevor derd. Voorlichting maakt onder deel uit van het project, maar snelheidsovertreders zullen ook vaker een bon krijgen. De rijks overheid dringt daar op aan. Aan boetes voor snelheidsover tredingen en het rijden door rood licht moet dit jaar landelijk zestien miljoen gulden meer bin nenkomen dan vorig jaar, vertel de mevrouw Van Nooyen. MIDDELBURG - Met hoonge lach werden de boomplantpres- taties van wethouder S. Smits kamp woensdagochtend gade geslagen door 68 leerlingen van de Middelburgse basisscholen de Zeeburch en de Boomen- burch. Alleen een kuiltje dicht gooien. Het lijkt zo gemakke lijk. Maar een schop hanteren in natte, vette klei, terwijl de wind vrij spel heeft op de nog kale vlakte van het Erasmus- park, valt niet mee. Tot deze conslusie kwamen de boom- plantertjes zeventig knotwil gen later. Twee jaar geleden werden op de zelfde locatie in de Erasmuswijk al wat bomen geplant. Nu wer den de lege plekken ingevuld. Pas na drie kwartier waren alle bomen geplant. Na afloop maakte de jeugd een triomftocht in de laadbak van een vrachtwagentje van de plantsoenendienst. Een ritueel dat is uitgegroeid tot een tradi tie. Niet alleen het Erasmuspad profiteerde van de nationale boomfeestdag. In de Winston Churchilllaan plantten scholie ren van Het Basiskwartier een linde die was aangeboden door een plaatselijk winkelier. Rosenburch De kale Vlissingse nieuwbouw wijk Rosenburg heeft sinds woensdag een ander aanzicht. Daar hielpen bijna honderd kin deren uit de wijk een handje mee met de inrichting van het wijk- parkje. Het gras was al lang voordat de eerste huizen er ston den ingezaaid. De jeugd plantte de 52 bomen. Alleen de heesters en de bloemperken ontbreken nog. Behalve de bomen, zijn in de wijk nog meer tastbare herinne ringen aan de nationale boom feestdag achtergelaten. Nadat wethouder L. C. Poppe-de Looff de eerste boom had geplant, ont hulde ze een plaquette die beel dend kunstenaar E. Brandts in opdracht van de wijkvereniging maakte. Andere Walcherse nieuwbouw wijken die opknapten van de boomfeestdag waren Braken burg IH en II in Arnemuiden. Scholieren van de zes basisscho len plantten 22 sierappeltjes. 12 linden en talloze rozenstruiken. Beatrixboom In de kernen van Valkenisse is dit jaar de Beatrixboom terug- keerd. Enkele van de lindebo men die door de koningin in 1988 werden geschonken waren ge sneuveld. Op het stuk grond tus sen de Grindweg en de kreek in Westkapelle werd een compleet bosplantsoen aangelegd. Daar gingen 2600 bomen de grond in. Wegens gebrek aan plantloca- ties werd in Mariekerke de boomfeestdag maar in een van de drie kernen gevierd. Dit jaar vond het evenement plaats in de nieuwbouwwijk Loodhol in Grijpskerke. De gemeente Veere kende hetzelfde probleem, maar hier is een succesvol alternatief bedacht. De scholieren mochten wilgen knotten, hagen planten en struiken snoeien. Na afloop werden ze getrakteerd op een bolus en een zakje knikkers. L rs. 'SF J-.-r Wethouder L. C. Poppe-de Looff plant onder toezicht van de school jeugd een boom in de Vlissingse nieuwbouwwijk Rosenburg. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - Sociale ver nieuwing gaat kapot aan pra ten, vergaderingen en oeverloos overleg. Door buurtbewoners aangedragen initiatieven wor den daardoor gefrustreerd. B. Wild en A. de Zeeuw van het buurteomité Meanderhof in Middelburg voelen zich in de steek gelaten door het gemeen tebestuur. Al maanden kloppen de twee tevergeefs aan voor een ontmoetingsplaats voor de Meanderhof-jongeren. „Echt, dat hoeft geen duizenden guldens te kosten. Met een paar op elkaar gestapelde bielzen en een dakje erboven zijn we tevre den." In 1992 besloot een aantal bewo ners van de Meanderhof een be- heerploegje op te richten. Dat ziet erop toe dat bij voorbeeld het huisvuil niet een avond tevo ren wordt buitengezet. De bewo ners helpen elkaar bij het netjes houden van de straten. Om het onderlinge contact te verbete ren. worden activiteiten georga niseerd. Vorig jaar zomer resul teerde dat onder meer in een ge zamenlijke barbecue en de in tocht van de Kerstman. De bewoners van de Meanderhof hebben te maken met jongere- noverlast. Het jeugdhonk in het winkelcentrum Dauwendaele is geen oplossing. Dat wordt voor al bezocht door jongeren vanaf zestien jaar. Voor de jeugd tus sen twaalf en zestien is er niets. Wild: „Als ze niets hebben, wor den ze baldadig. Ze jutten elkaar op en dan gebeuren er vervelen de dingen." De verzamelplaats voor die jongens en meisjes ver andert bijna wekelijks. Momen teel zijn het bruggetje bij de Meanderhof en het plateau bij de Buitenhoveschool in trek. De Zeeuw en Wild klopten aan bij de wijktafel, een overlegor gaan van bewoners en de ge meente waar gesproken wordt over kleine probleempjes in de wijk, voor een 'hangplaats'. ..Een paar bielzen, en dan heb ben ze een bankje." Het buurteomité vindt het pla- teautje bij de school een uitgele zen plek voor een ontmoetings plaats. Bewoners van de Mean derhof en Buitenhove hebben goed zicht op die plek. Bij rottig heid kunnen ze direct optreden. ..We zijn maar een klein groepje Vlissingen wil woningbouw bij Groot Abeele van onze verslaggever VLISSINGEN - Aangezien de vraag naar koophuizen in de ge meente blijft toenemen, zoekt Vlissingen naar nieuwe bouw locaties. Een van de terreinen waarop het oog is gevallen ligt bij Groot Abeele, aan de noord kant van het Koopmansvoet pad in Oost-Souburg. De provincie moet echter toe stemming geven voor de plan nen, omdat het terrein in het groene gebied tussen Middel burg en Vlissingen ligt. Het streekplan Zeeland en het be stemmingsplan staan bouwen op die plaats niet toe. Voordat het gemeentebestuur verdere beslissingen wil nemen, vraagt het daarom de provincie instem ming met het plan. mensen", vertelt Wild, „en we doen alles vrijwillig, maar soms hebben we hulp van de gemeen te nodig." W. L. Wisse, beleidsmedewerker welzijn, twijfelt aan het effect van een hangplaats. In de Mean derhof zijn voldoende plaatsen waar de jeugd ongehinderd kan rondhangen. Als voorbeeld noemt hij het plein bij de Ooster- burchschool en de overdekte fietsenstalling bij de Buitenho veschool. Op die laatste plek werd samenscholing oogluikend toegestaan. Recentelijk werd aan de school voor zevenduizend gulden scha de aangericht. Reden voor zowel gemeente als schooldirectie om huiverig te reageren op een hangplaats op het plateautje. „De jeugd mag best rondhangen bij de Buitenhoveschool en bij de Oosterburchschool als ze zich maar gedraagt. Het gaat meer om de mentaliteit van de jonge ren." Jeugdhonk Om de Meanderhof-jongeren toch naar het jeugdhonk te krij gen, is onlangs besloten het cen trum op dinsdagavond open te stellen. „Speciaal voor hen om de drempel te verlagen." Sinds dien bezoeken per keer ongeveer dertien jongeren het centrum. Volgens Wisse is daarmee aan getoond dat de jeugd wel dege lijk te porren is voor het jeugd honk. „Overlast in de Meanderhof is er nauwelijks meer. Op dit mo ment is het vrij rustig. Dinsdag avond bij een vergadering van de wijktafel is de jongerenpro- blematiek niet eens meer aan de orde gekomen." van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Laat het Lamp sinshuis in handen van de over heid. Deze noodkreet uit de Stichting Stadsherstel Vlissin gen in een brief aan de Rijksge bouwendienst, Monumenten zorg. de provincie en de ge meente Vlissingen. De Stichting is bezorgd over de bestemming van het uit 1641 da terende monumentale pand aan de Nieuwjjndijk in Vlissingen. Dat komt waarschijnlijk eind dit jaar vrij door het vertrek van de dienstkring Wester schei de van Rijkswaterstaat naar Goes. Als de overheid geen raad weet met de invulling van het pand, heeft de slichting een idee: vestig er een maritiem mu seum in. In de brief beklemtoont de stich ting dat de overheid, verant woordelijk voor het cultuur-his torisch erfgoed, kost wat kost moet voorkomen dat het Lamp sinshuis overgaat in particuliere handen. De grootste vrees van de stichting is dat het monu ment een horeca-bestemming krijgt. De meest passende functie is een maritiem museum, alleen al om dat het oude patriciërshuis, het best bewaarde monument van Vlissingen, nauw verbonden is met de maritieme geschiedenis van de Schelde en Vlissingen. Koopmansfamilie Cornelis Lampsins, een telg uit de bekende koopmansfamilie en onder meer bewindhebber in de West-Indische Compagnie, liet het huis in renaissancestijl op trekken. Hij heeft er tot zijn dood in 1664 gewoond. Nadien hebben marine, koopvaardij, visserij, loodswezen en scheeps bouw elkaar eeuwenlang ont moet in het Lampsinshuis. In het gebouw bevindt zich de bijzondere kamer waarin de Per manente Commissie van Toe zicht op de Scheldevaart sinds de oprichting in 1839 vergader de. Daarna waren onder meer het Loodswezen en DGSM van Verkeer en Waterstaat in het Lampsinshuis gevestigd. Volgens A. Rijpert. secretaris van de stichting, kan de over heid geen bezwaar maken tegen een maritiem museum in het ge bouw. In de omgeving van de voormalige vissershaven en het Arsenaal ontbreekt een gedegen historisch maritiem herken ningspunt. Met politieke wil van Vlissingen, provincie en het mi nisterie van WVC moet een mari tiem museum te realiseren zijn. Dat zou passen in het kader van het toeristisch speerpuntenbe leid. In Zeeland is een grote collectie voorhanden die in het museum kan worden ondergebracht. Er zijn genoeg onderwerpen te be denken die tot nu toe zijn onder belicht, zoals de historie van de admiraalsgeslachten Evertsen of Banckert. Vlissingen kan de erfenis van een van de nakome lingen van Michiel de Ruyter op eisen. „Amsterdam eist de collectie op, maar De Ruyter heeft als kapi tein voor de Lampsins gevaren. Pok was hij als jongen begonnen in de touwslagerij van Lamp sins. Ik kan zo een x-aantal in vullingen geven", aldus Rijpert. Loffelijk Wethouder L. C. Poppe-de Looff (cultuur) vindt het een loffelijk streven van de stichting. „Maar het is echt nog te vroeg om op de plannen te reageren. We weten alleen dat Rijkswaterstaat ver trekt. We hebben nog geen in zicht in de kosten. Er zou eerst een studie moeten worden ver richt naar de haalbaarheid van een museum. Dan is het de vraag of het museum prioriteit krijgt. Als een particuliere koper het pand op een goede manier wil beheren, zou ik geen bezwaar hebben. Maar het verzoek ligt er en ik wil er zeker naar kijken", aldus dewethouder. van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeente Middelburg laat binnenkort vijf premie-koopwoningen bou wen in de Schuttershofstraat. Op de plaats van een oude loods van een aannemersbedrijf ko men vier gesubsidieerde wonin gen, er schuin tegenover komt nog een vijfde huis. De grond waarop de huizen komen, wordt eerst gesaneerd. De bodem is vervuild met voor namelijk lood, iets wat normaal is in een oude binnenstad, om dat dit materiaal vroeger vaak in de bouw gebruikt werd. Na de bodemreiniging zal de bouw van de woningen ongeveer acht a tien maanden in beslag nemen. De bouw van de vijf premie koopwoningen vormt een uit zondering in Middelburg. Vol gens hoofd van de afdeling eco nomische ontwikkeling, H. E. Schild, loopt de gesub dieerde woningbouw in Zeeuwse hoofdstad op zijn la ste benen. „In 1995 komt er een nieuwe geling voor woninggebond subsidies. Dan deelt de overht nog veel gerichter dan nu sub dies uit, aan de mensen die geld het hardst nodig hebben. Met die regeling hoeven Zeeu se gemeenten niet meer te rel nen op veel gesubsidieerde i ningen, verwacht mr Schild. nood is toch het hoogst in grt steden in de Randstad. Gemee ten in de rest van het land ki nen daar nauwelijks mee co curreren, tenzij deze steden stige problemen hebben. Hier de regio valt dat wel mee. Het maar de vraag of er na 1995 n wel subsidiewoningen gebou: zullen worden in Middelburg. van onze verslaggever MELISKERKE - Het vertrouw de college van burgemeester en wethouders van Mariekerke maakt ook de resterende perio de tot aan de gemeentelijke her indeling vol. De innige coalitie van Gemeentebelang en CDA wordt voortgezet en de wethou ders blijven A. de Visser (Ge meentebelang) en P. van der Meulen (CDA). Bij de gemeente raadsverkiezingen snoepte Ge meentebelang (nu vier zetels) een zetel af van het CDA, dat nu twee van de elf zetels heeft. De onderhandelingen waren woensdag in een half uurtje be klonken. SGP/RPF, de grootste partij in de gemeenteraad met vijf zetels, viel opnieuw buiten de boot. Al vele jaren wordt de partij buiten het college gehou den met het argument dat bur gemeester mr B. J. van Putten van SGP-huize is. Fractievoor zitter P. Davidse verdedigde zo als verwacht de stelling dat de burgemeester boven de raad staat en dat het college moet zijn samengesteld uit een evenredi ge vertegenwoordiging van de raad. Het enige verschil met eer dere collegevormingen was Davidse nu Gemeentebela; boven het CDA verkoos als pai ner. Ergernis Gemeentebelang en CDA zagi echter geen reden om af te w ken van hun standpunt dat al partijen in het college vertege woordigd dienen te zijn, tot gernis van Davidse. „We voelt ons toch wel gepasseerd. On kiezers mogen een wethoudei zetel verwachten, maar op de manier worden ze monddood g maakt. Al twintig jaar won SGP/RPF op deze manier o recht aangedaan. Persoonlijk: ik niet om een wethouderspo verlegen, maar ik ambieerde h wel voor de partij." A. de Visser van Gemeenteb lang, al 24 jaar wethouder, niet de behoefte te hebben had 'het deze keer op een ande manier aan te pakken'. „Er niemand die wat tekort kon SGP/RPF heeft al de burg meester en dus hebben alle pa tijen een stem in het colleg Toch vind ik het jammer dat het weer niet met elkaar eef— zijn geworden." van onze verslaggever MIDDELBURG - Het nieuwe wijkgebouw aan het Van Epen park in de wijk Nieuw-Middel- burg zal op z'n vroegst in juni gereed zijn. Door onvoorziene problemen van de aannemer bij een andere klus, loopt de bouw vertraging op. De wijkvereniging hoopt deze week overeenstemming te berei ken met de aannemer. „Dat zal wel lukken", meent G. den Har- tog van de wijkvereniging Nieuw-Middelburg. „De finan ciering is praktisch voor elkaar. De afronding is nu nog een for maliteit." De bouw van het multifunctio nele pand, waarin naast het wij- kondersteuningspunt ook de be- heerderspost van de speeltuin wordt gevestigd, zal acht tot tien weken vergen. Den Hartog meldde eerder te ho pen dat het gebouw er voor 1 april zou zijn. De lichte vertra ging is volgens haar de wijkver eniging niet te verwijten. „De ST.: aannemer bouwt het gebouw a onderdeel van een cluster, heeft tegelijkertijd nog twee 4 dere klussen in de regio. Aans zien bij één van die twee vertr ging optrad, moeten ook wij g duld hebben." n Als de wijkvereniging overee -2 stemming bereikt met de aann rat mer, kan deze na volgende wei tl aan de slag. Een deel van >0 loonkosten wordt uitgespaai J?' door zelfwerkzaamheid van j3, wijkbewoners, die kunnen me helpen bij schilder- of timme werk. Voor de wijkvereniging en speeltuin betekent een niei gebouw een grote vooruitgan „De beheerderspost van speeltuin was tot nu toe gehui vest in een caravan", aldus DC Hartog. „De wijkvereniging in een woonhuis dat niet in druk gebied staat. Als we na het Van Epenpark verhuizei zitten we veel centraler in wijk en zullen meer mensen gf bruik maken van onze dieijU sten." De conservator van het Stede lijk Museum in Vlissingen, W. Weber, juicht het voorstel toe. In het depot van het Stedelijk Mu seum ligt nog een grote maritie me collectie opgeslagen. Dat het monument een prachtige locatie is voor een museum, weet hij uit ervaring. Tien jaar geleden orga niseerde hij in samenwerking met het Loodswezen een druk bezochte expositie over 500 jaar loodsen in de pakhuizen van het pand aan de Nieuwstraat. „Een maritiem museum zou een prima aanvulling zijn op het Ar senaal, dat meer is gericht op een brede doelgroep. Maar ik spreek op persoonlijke titel. De gemeente moet keuzen maken. Geld kun je maar één keer uitge- ,ven." WELKOM! Dus dubbel zo snel op weg naar GRATIS Esso TiigerTrends Kado's. Volgende week van 1 t/m 7 april a s een nieuwe verrassende akne Kom dus bij ons langs. V U bent altijd welkom! Beloofd blijft Beloofd! ESSO CEVAAL MIDDELBURG ESSO MAC0R VLISSINGEN ESSO V. STRIEN GOES ESSO BASKENSBURG VLISSINGEN Het ritme van de tijger. Ussa De Vlissingse Stichting Stadsherstel zou graag zien dat het Lampsinshuis in Vlissingen de bestem ming maritiem museum krijgt. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 18