•Bom onder fusie van Sluis en Aardenburg Sail mikt op 100.000 bezoekers iii///HlvanLeest Asbest staat onderzoek naar brand in de weg Toespraak minister Ritzen verstoord Walpersoneel van Olau, 115 man, laat alle hoop varen Hazelnoten it, Eervolle vermelding markt Goes Inbraken in tien huizen Yerseke Schooljeugd plant bomen en struikgewas PZC zeeland DONDERDAG 24 MAART 1994 Victor Deconinck verwijdert Brechtje Beun met zachte drang van het podium. Links minister Ritzen. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse politieke jongerenorganisaties CDJA, DWARS. GPJC, JD. JOVD en JS zijn woedend op mi nister Ritzen van onderwijs. Deze bracht woensdag een be zoek aan Zeeland, maar liet we gens verplichtingen in de Ka mer verstek gaan bij het forum 'Neem Ritzen onder vuur' dat de jongeren in Middelburg hiel den. Volgens Brechtje Beun van de Jonge Socialisten moest Rit zen kiezen tussen wegblijven bij het forum of bij de opening van het Zeeland College. „Wij hebben de indruk dat de keuze onder invloed van vriendjespo litiek in ons nadeel is uitgeval len." Uit protest verstoorde Beun de toespraak die Ritzen op het Zee land College hield. Toen hij be zig was zich bij de jongerenorga nisaties te verontschuldigen, stapte zij het podium op en ver weet ze hem het debat met de jongeren te schuwen. Na een korte woordenwisseling liet ze zich door presentator Victor De coninck overreden weer in de zaal te gaan zitten. Ritzen moest na de opening op stel en sprong naar Den Haag voor overleg met de vaste ka mercommissie voor onderwijs. Gelijktijdig Aanvankelijk stond die bijeen komst gelijktijdig met de ope ning van het Zeeland College ge pland. De verschuiving naar een later tijdstip - waardoor Ritzen het forum moest afzeggen - deed bij de jongeren het vermoeden rijzen dat er iets 'geregeld' was. Ritzen ontkende dit. Volgens hem lag de keuze anders: öf al leen de opening van het Zeeland College meemaken öf zowel de opening als het forum missen, omdat hij nooit genoeg reistijd zou hebben om weer naar Mid delburg terug te keren. zie ook pagina 17 van onze verslaggever VLISSINGEN - Het walperso neel van de Olau Line in Vlissin gen heeft alle hoop laten varen op voortzetting van de veer dienst Vlissingen-Sheerness. Een rederij die de lijn wil over nemen heeft zich nog niet aan gediend en de Olau-directie be reidt zich voor op het ergste. De eerste stap is al gezet. De direc tie heeft de ondernemingsraad om een advies gevraagd over collectief ontslag van de 115 werknemers. De Olau-veersche pen vertrekken naar verwach ting half mei. De stemming onder het walper soneel is gelaten. De Vervoers- bonden FNV en CNV hielden woensdag een vergadering in de terminal. „De mensen hebben de hoop verloren", vertelden FN V-regiobestuurder A. Eekels en zijn CNV-collega J. Blom na afloop. „Ze denken dat gegadig den voor de veerdienst het be drijf eerst laten doodbloeden en dan pas zullen toehappen. De Olau Line is ook minder aan trekkelijk geworden, omdat Sal ly Line maandag een vracht- dienst is begonnen van Vlissin gen op Ramsgate." De vakbondsleden hebben een werkgroep opdracht gegeven in overleg met de Olau-directie een sociaal plan op te stellen. Beide vakbondsbestuurders en vier Olau-medewerkers hebben zit ting in de werkgroep. „Wij zullen alles doen om er een goede af vloeiingsregeling uit te slepen", meldden Blom en Eekels. „maar echt strijdbaar is het personeel niet. Wij hebben ook niet zo'n machtig wapen als het boord- personeel. een schip." Het is ge bruikelijk bij een afvloeiingsre geling dat wordt gekeken naar leeftijd en aantal dienstjaren De Olau-directie heeft officieel nog geen verzoek tot collectief ontslag ingediend bij het ar beidsbureau. „Maar we moeten wel de voorbereidingen treffen", liet directeur Olau Benelux D. Hartmann woensdagavond we ten. „De wet schrijft voor dat we eerst de ondernemingsraad om advies moeten vragen. Dat is ge beurd. De ondernemingsraad heeft ongeveer vier weken de tijd om te reageren." Secretaris W. van Someren van de ondernemingsraad kon woensdag nog niet aangeven wanneer het advies komt. „Er is geen termijn aan gesteld en er zijn nog veel onzekerheden over bijvoorbeeld het vertrek van de schepen. We gaan voorlopig uit van half mei." De situatie is voor Olau-directeur Hartmann wel duidelijk. „De schepen vertrek ken in mei. Wij hebben part noch deel aan dat besluit, maar wij kunnen ze onmogelijk tegen houden." Om vervolgens te ver zuchten: „Ik kan het nog niet he lemaal begrijpen." Terminals Terwijl in Vlissingen wordt ge werkt aan een afvloeiingsrege ling voor het walpersoneel. zoekt de Olau-hoofddirectie in Hamburg naar een gegadigde voor overname van de terminals in Sheerness en Vlissingen. Hartmann liet weten 'de hoop nooit op te geven', ook al is de ontslagprocedure intern in gang gezet. „We kunnen de mensen moeilijk hoop geven, terwijl we die vervolgens niet waar zouden kunnen maken." van onze verslaggever GOES - De weekmarkt van de gemeente Goes heeft een eervolle ver melding gekregen in de competitie Beste Markt van 1993. Die eer valt ook de gemeenten Al melo en Hoogeveen ten deel. Winnaar is de markt van de gemeente Monster. Dat heeft de Centrale Vereniging voor de Am- bulante Handel onlangs bekend gemaakt. De ver eniging heeft in totaal zo'n zeshonderd mark ten kritisch onder de loep genomen. Gehoord op een bijeen- prezen voor noodlijdende komst over nieuwe teelten, akkerbouwers. Vraagt de waar hazelnootbomen als ene boer de andere: „Heb jij alternatief werden aange- ook al een nutellabos van onze verslaggever SAS VAN GENT - Op advies van de arbeidsinspectie heeft het bureau technische onder steuning van de regiopolitie Zeeuwsch-VIaanderen woensdag geen onderzoek in gesteld naar de oorzaak van de brand die dinsdagavond de Sasse oliehandel Oppe neer in de as legde. De aanwe zigheid van asbest tussen het geblakerde afval zou te veel gevaar voor de gezondheid van de onderzoekers kunnen opleveren, verklaarde een politiewoordvoerder woens dag. Of de oorzaak van de brand door technisch onderzoek aan het licht zou kunnen worden gebracht, betwijfelt de politie overigens. „De hitte in de ver zengende vuurzee is zo enorm geweest dat stalen en ijzeren balken geheel verwrongen zijn. Het begin van de brand haard is daardoor naar alle waarschijnlijkheid niet te tra ceren". betoogde de woord voerder. Een verzekeringsexpert schat de schade aan gebouwen en inventaris van de oliehandel op 1,25 miljoen gulden. Bij dat bedrag zijn de kosten van het schoonmaken, het opruimen van het asbest en de schade aan de straat niet meegere kend. Milieudeskundigen zul-* len de komende dagen advise ren hoe het asbest en de overi ge materialen moeten worden verwijderd van het industrie terrein Stroodorpe. Hulp De oliehandel zet voorlopig met behulp van nog aanwezig materieel en hulp van colle ga's de zaken zo goed en zo kwaad als het gaat voort. Twee volle tankwagens kon den dinsdag op tijd uit de buurt van de brandhaard wor den gebracht. Bij Dow Bene lux kon daardoor bijvoor beeld op tijd een lading huis brandolie worden afgeleverd en ook voor het continu be voorraden van de wisseltanks op het terrein van de chemie- gigant heeft Oppeneer - mede door hulp van collega's - op lossingen gevonden. „We kun nen de klanten blijven bedie nen en krijgen steun uit ver schillende branches. Als onze relaties een beetje begrip op brengen voor de situatie en wij er onze schouders stevig onderzetten, kunnen we het bedrijf door laten draaien", hoopte een woordvoerster van de oliehandel. Voorlichting De mensen die klaagden dat de voorlichting over de brand via geluidswagens en Omroep Zeeland - informatietekst op de teletekstpagina ontbrak - gebrekkig liep. zouden vaker de lokale radiozender op moe ten zoeken, adviseerde een luisteraarster. „Via de Stich ting Lokale Omroep Terneu- zen ben ik de hele avond op de hoogte gehouden. De waar schuwingen om binnen te blij ven en ramen en deuren te sluiten en later het intrekken van die waarschuwingen wer den keurig doorgegeven op radiokanaal FM 107,8 MHz ol op FM 88.1 MHz via de kabel aansluiting." De ravage is groot na de brand bij ol iehandel Oppeneer in Sas van Gent. foto Charles Strijd |n SLUIS - De vertrouwensrelatie 'je tussen Aardenburg en Sluis is tmstig beschadigd door het uit lekken van de vertrouwelijke briefwisseling tussen beide col- a|. leges. Burgemeester en wethou- ders van Sluis schrijven dat in hun reactie op het voorstel van Aardenburg om de huisves- I lingskwestie van de ambtelijke ifdelingen te laten rusten tot na de fusie. Het Sluisse college legt met zijn j- antwoord nog een tweede bom onder de samenvoeging, door k- nadrukkelijk op te merken dat )- het tegenvoorstel van Aarden burg geen perspectieven biedt. B en w roepen de collega-be- 1 stuurders ter verantwoording I- ioor het feit dat het Sluisse voor stel niet in de raad van Aarden burg is besproken. Die optie luidde: de belangrijke sector grondgebied naar Sluis, minder gewichtige afdelingen in Aar- f denburg en instellen van een be stuurscommissie voor uitvoe- nng van de investeringen vol gens het toeristisch rapport Sluis naar een hoger peil'. On danks een dergelijk verzoek be sloot het Aardenburgs college op persoonlijke titel het ge wraakte tegenvoorstel in te die nen. De PZC wist vorige week de hand te leggen op de vertrouwe lijke informatie. B en w van Sluis vragen Aardenburg een onder zoek in te stellen naar de moge lijke lekken. Doordat de proble men tussen beide fusiepartners in de openbaarheid zijn geko men, heeft de vertrouwensrela tie tussen de besturen 'grote schade' opgelopen, aldus het Sluisse college. De fusie is daar mee serieus in gevaar. De kwestie wordt vanavond be sproken in de openbare raads vergadering van Aardenburg. De fracties Gemeentebelangen, PvdA en WD zullen b en w uit leg vragen. De partijen vinden dat hun college 'ernstig in ge breke is gebleven en ondemocra tisch heeft gehandeld' door de raad buiten te sluiten van de reactie op het Sluisse voorstel. In het dorpshuis van Heille kwa men verschillende fracties uit beide gemeenten woensdag avond bij elkaar voor een infor meel overleg. D66, CDA en de Lijst Rammelaere uit Aarden burg (de critici en samen een raadsmeerderheid) waren vol gens een persbericht wel uitge nodigd. maar niet aanwezig. Woordvoerders van de drie par tijen ontkennen een officiële uit nodiging te hebben gehad. Op de bijeenkomst werd in grote lij nen besloten het voorstel van Sluis te volgen om uit de impas se te geVaken. Naar verluidt heeft Gemeente belangen overeenstemming be reikt met de WD van de Sluisse wethouder J. J. du Fossé om bij de raadsverkiezingen in novem ber één lijst te vormen. Volgens ingewijden zouden Du Fosse en het Aardenburgse PvdA-raads- lid A. Keijmel bovendien op voorhand hebben afgesproken (bij een voor hen gunstige ver kiezingsuitslag) samen in het college te willen. Vestigingen in: Amersfoort, Arnhem, Breda. Dordrecht. Eindhoven, Haarlem. Heerlen. Leiden, Leidschendam, Middelburg. Nijmegen. Roermond, Rotterdam, Sittard. Tilburg en Zoeiermeer Reserveer vóór a.s. zaterdag The Division de gloednieuwe Pink Floyd. Alleen dan ben je zeker van de ORATIS exclusieve, genummerde hoesafdruk op posterformaat. Zeer gelimiteerde oploge; een waor collector's item. Bovendien maak je kans op één van de sets met 2 kaarten voor het Floyd-concert in Rotterdam. Let op: aktie geldt alleen bij Van Leest! COMPACT DISCS Middelburg, Lange Delft 57, 11 11 tel. 01180-38913 sche schip Kruzensthern en het nieuwe Nederlandse schip Ste- demaeght (60 meter). Ook ko men enkele tientallen kleine zeilschepen naar Vlissingen. Het maritiem attractiecentrum Het Arsenaal in Vlissingen zal geen prominente plaats krijgen in de manifestatie, omdat de di rectie verwacht de drukte an ders niet aan te kunnen. Het Ar senaal heeft een capaciteit van ongeveer veertig bezoekers per half uur en de organisatie ver wacht dat dat aantal ruim schoots overtroffen wordt. Volgens voorzitter J. C. Th. van der Doef van Sail Vlissingen is er geen gevaar dat het maritieme evenement het Straatfestival benadeelt, dat altijd in augustus in Vlissingen plaatsvindt. „Zo wel op het gebied van de spon sors als de activiteiten becon curreren de evenementen elkaar niet. Ze zullen elkaar eerder ver sterken. doordat met Sail Vlis singen het imago van Vlissingen versterkt wordt." Tweede editie Als Sail Vlissingen inderdaad meer dan zestigduizend bezoe kers trekt, maakt het evene ment winst. Wat er in dat geval met het geld gebeurt, kon Van der Doef nog niet aangeven. De stichting wil niet vooruitlopen op een eventuele tweede editie van het evenement. YERSEKE - In de Botenwijk in Yerseke is woensdagmorgen in tien woningen ingebroken. Ver moedelijk zijn de inbraken na 4.00 uur gepleegd De daders kwamen in de meeste gevallen binnen door het forceren van een deur. Voor zover bekend bestaat de buit voornamelijk uit siera den en geld. Van de daders ont breekt elk spoor. Een uitgebreid buurtonderzoek leverde niets op. iAdvertentiei van onze verslaggever VLISSINGEN - Ten minste ze- ten grote zeilschepen zullen 1 tot en met 4 juli te zien zijn inde havens van Vlissingen tij dens de zeilmanifestatie Sail Vlissingen. De Stichting Sail Vlissingen 1994 verwacht de ko pende weken contracten te Kinnen afsluiten voor vier an dere zogeheten tall ships. Het puseum-ramschip De Schor- ioen, dat normaliter aan de oskade in Middelburg ligt, komt voor de gelegenheid in Vlissingen te liggen. De organi- itie gaat uit van minimaal zes tigduizend bezoekers, maar re kent op honderd- a honderdvijf- ligduizend. Met de organisatie van Sail Vlissingen is 700.000 pilden gemoeid. il Vlissingen zal zich zowel in Ie haven van Vlissingen als in de binnenstad afspelen. Bezoekers moeten alleen voor het mari tieme gedeelte van de expositie in de haven vijf gulden betalen. De attracties in het centrum zijn vrij toegankelijk. Een van de belangrijkste evene menten naast de zeilmanifesta tie wordt een shanty-festival. Ongeveer tien koren uit Neder land, Duitsland, Groot-Brittan- nië, Zweden en Amerika zullen oude zeemansliederen op diver sepodia ten gehore brengen. On der hen is het Vlissingse Schel- deloodsenkoor. De koren zullen de looproute tussen haven en binnenstad aantrekkelijk moe ien maken voor het publiek. Andere activiteiten tijdens Sail Vlissingen zijn een beloodsing per sloep zoals in vroeger eeu- ven gebeurde, een maritieme expositie rond de werkzaamhe den in het Sloegebied in het he den en een bustocht door het ge bied, een oecumenische kerk dienst en admiraalzeilen langs de boulevards. Ook is er zater dagavond bij duisternis een schijngevecht tussen platbo dems. een zogeheten spiegelge vecht. Het bestuur van Sail Vlissingen maakte woensdag bekend dat inmiddels contracten zijn afge sloten met de Fryderyk Chopin (55,5 meter), de Khersones 1108.6 meter), de Yuniy Baltiets (49,4 meter), de Pogoria (47 meter), de Noord-Holland (30 meter), de Urania (27 meter) en de Een dracht (42 meteri. Besprekingen zijn nog gaande rond onder an dere het 116,5 meter lange Russi- AAKDENBURG - De modderlaarsjes slaan parmantig op het bordes van het stadhuis in Aardenburg, als hun eige naars binnen op limonade zitten te wachten. Tachtig kinderen van drie basisscholen in Aardenburg en Eede zijn net terug van de groenstrook tus sen de Rijksweg en de Voorstraat in 'Ouwe Stad', waar ze binnen een half uur 668 jonge bomen en struiken wis ten te planten. Ze deden woensdagoch tend, net als veel kinderen op andere plaatsen in de provincie, mee aan de Nationale Boomfeestdag. Ook burgemeester E. Jongmans en ge deputeerde G. de Kok hadden de laar zen aangetrokken om de eerste bomen in de grond te kunnen zetten. De plek ken waar de nieuwe plantsoenaanplant moest komen, waren door gemeente werkers voorgeboord. Dus al te veel ge graaf en gewroet in de Aardenburgse bodem was er voor de kinderen niet bij. Het groen telde 21 haagbeuken en ge mengd bosplantsoen zoals krentebo- men, hazelaars, kardinaalsmuts en sneeuwhoed. De gedeputeerde benadrukte het be lang van bomen in een dorp. Hij ver wees naar de geschiedenis van Aarden burg, dat als vestingstadje in voorbije tijden werd beschermd door een bo- menhaag op de stadswallen. „Met z'n allen maken we vandaag een beetje ge schiedenis. Als jullie over vijftig jaar met je kleinkinderen door Aardenburg lopen, kun je zeggen: die boom, die heb ben opa en oma daar neergezet." Gedeputeerde De Kok assisteert de Aardenburgse jeugd bij het planten van bomen. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 13