ROVINCIALE ZEEUWSE COURflN Miljoenen minder voor Zeeland Grotere verstrekkers van hypotheken wachten nog af DE ZOMER IN UW BOL? Hillary's voor Hillary kleintjes Opstandelingen zouden op weg zijn naar Paramaribo 4 WEKEN Voor het eerst samen I Ingrijpende herverdeling Gemeentefonds komt hard aan VOOR 13,- UFO wekt Rotterdam CDA moet vrezen voor «koppositie PILAAR r f aalmm Veel wuia Veel bewolking, af en toe regen. In de middag een enkele opklaring. Krach tige tot stormachtige zuidwesten wind. Temperatuur dertien graden. 237e jaargang no. 69 Woensdag 23 maart 1994 Losse nummers 1,50 H Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden ifde i PZC 18. 43 Oscars Steven Spielberg heeft de 66ste Oscar-uitreiking gedomineerd. Zijn Holocaust-epos Schindler's List kreeg zeven Academy Awards, waaronder die voor de beste film. terwijl zijn andere grote kassucces van 1993. Juras sic Park. nog eens drie Oscars in de zoacht sleepte. Spiel berg zelf werd uitver koren als de beste re- A gisseur. Brand Een felle brand heeft dinsdag avond oliehandel Oppeneer in Sas van Gent in de as gelegd. Omwonenden moesten ramen en deuren sluiten en binnen blij ven. Metingen wezen echter uit dat er geen onmiddellijk gevaar voor de volksgezondheid be stond. De schade wordt geschat op een miljoen gulden. Taument Gaston Taument is precies op tijd in topvorm. Een beter mo ment dan de eindfase van het voetbalseizoen had hij niet kun nen uitkiezen. De snelle rechts buiten van Feyenoord speelt zo goed dat bondscoach Dick Ad vocaat hem vanavond in de vriendschappelijke interland te gen Schotland een nieuwe kans in Oranje A Q moest geven. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 4 7; Provincie: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19 van onze correspondent Wim Bunschoten PARAMARIBO - I)c Surinaam se opstandelingen die 31 men sen gijzelen en hel aftreden van de regering eisen, worden ge leid door een ontsnapte crimi neel. 'Commandant Maisi' ver klaarde voor de radio dat hij op weg is naar Paramaribo. Maisi zat gevangen wegens bero ving en wist enkele maanden ge leden uit de gevangenis te ont snappen. Hij zegt dat hij de rege ring 'zal pakken'. Sinds het ver strijken van een ultimatum, dinsdagmiddag, hebben de ge wapende mannen verder weinig van zich laten horen. De mensenrechtenactivist Stan ley Rensch is op weg naar de be zette stuwdam om te bemidde len. De Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) heeft even eens contact gezocht met het „Bevrijdingsfront voor Suri name" De gijzelingsactie op de stuw dam bij Afobakka begon maan dagochtend. Het Bevrijdings front nam 31 arbeiders van de electriciteitscentrale gevangen. Rond de stuwdam zouden mij nen zijn gelegd. De actievoer ders maken een verwarde in druk. Zij doen een beroep 'op de Verenigde Naties en landen als Nederland en de Verenigde Sta ten om voedsel te sturen'. De gij zelaars mogen via de radiozen der contact hebben met familie leden. Crisisteam Tot in de avond vergaderde een crisisteam van Surinaamse mi nisters over de ontstane situatie. Zij proberen door dialoog een vreedzame oplossing te zoeken. Tot nu toe hebben de leden van het Bevrijdingsfront zich onver zettelijk opgesteld. „Wij willen het volk bevrijden van het juk van de regering", zei een van de opstandelingen via de radio. Aftreden is overigens onbe spreekbaar voor president Vene- tiaan. Het Bevrijdingsfront heeft het dreigement om de electriciteits- toevoer van de stuwdam stil te leggen, nog niet uitgevoerd. Voor de economie van Suri name. dat voor een groot deel af hankelijk is van de stuwdam, zou dat een zware klap beteke nen. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking vindt dat de Nederlandse regering positiel moet reageren op een eventueel Surinaams verzoek om militaire bijstand om een einde te maken aan de bezetting van de water krachtcentrale. De bewindsman verklaarde dit dinsdagavond voor de televisie, ronk erkende dat hij niet de eerst aangewezene is om op een dergelijk verzoek te reageren Het ministerie van defensie wil de niet speculeren over een Ne derlandse militaire rol in het conflict. „Over een eventuele in zet van Nederlandse militairen doen we nooit mededelingen", zo zei een woordvoerder. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a '29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen, Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Een groot aantal Zeeuwse gemeenten zal er met ingang van 1997 financieel fors op achteruitgaan wanneer het kabinet akkoord gaat met een voorgestelde herverdeling van het Gemeentefonds. De gemeen te Borsele krijgt jaarlijks 3,7 miljoen gulden minder op de ge- ROTTERDAM (GPD) - Een on geïdentificeerd vliegend voor werp (UFO) heeft gistermorgen vroeg in Rotterdam voor op schudding gezorgd. Eerst zagen politie-agenten kort voor zes uur boven de Hillevliet in Rot terdam-Zuid 'iets' vliegen. Het voorwerp was driehoekig van vorm. De agenten zagen een groen knipperend licht en een naar beneden gerichte licht bundel. Zij hoorden geen mo torgeluid, maar wel een zacht- zoemend geluid en een gepiep. Korte tijd later meldde een be woner in het centrum wakker te z(jn geworden van licht en een zoemend geluid. Een bewoner van een flat vertelde de politie een 'aluminum-achtige con structie met een man er onder' te hebben gezien die bijna de wo ning zou zijn binnengevlogen. Behalve bij de politie kwamen er ook meldingen over een ongeï dentificeerd vliegend voorwerp binnen bij de verkeersleiding van de luchthaven Zestienho ven en de Rijksluchtvaardienst. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het vermoedelijk om een ultra licht vliegtuig (ULV) of een deltavlieger. meentelijke begroting. Terneu- zen zal ruim 3 miljoen gulden per jaar moeten inleveren. Oostburg zal het met 2,9 miljoen gulden minder moeten doen. In totaal leveren de Zeeuwse ge meenten samen rond de 15 mil joen gulden in, terwijl twaalf gemeenten er samen ruim 7 mil joen bij krijgen. Woordvoerders van de gemeen ten die het hardst worden getrof fen, reageren geschokt op de maatregel. 'Absurd', 'funest' en 'dit kan niemand ophoesten' zijn slechts enkele van de reacties. De nieuwe verdeelsleutel is ont worpen door de Raad voor de Gemeente Financiën (RGF) en wordt vandaag aangeboden aan staatssecretarissen De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken» en Van Amelsvoort (financiën). Het kabinet zal waarschijnlijk nog voor de verkiezingen een besluit nemen over het voorstel. Uitgangspunt van het kabinet is dat er een rechtvaardiger verde ling moet komen ten gunste van gemeenten met relatief veel laagbetaalden en gemeenten met een sterke regionale functie. Uit het door het Rijk ter beschik king gestelde Gemeentefonds (totaal 15 miljard) putten ge meenten ongeveer eenderde van hun inkomsten. De herverdeling betekent een verschuiving van 600 miljoen van de groep die in levert naar de groep gemeenten die er geld bij krijgt. De omvang van het Gemeentefonds blijft ge lijk. Er is een groot aantal gemeen ten in Zeeland dat ten gevolge van de herverdeling moet inleve ren. Zo krijgt de gemeente Wes- terschouwen jaarlijks 884.326 gulden minder. Middenschou- wen 32.474. Domburg moet ƒ941.127 inleveren. Veere ƒ625.464. Valkenisse ƒ804.012, Wissenkerke 493.578. Brou wershaven ƒ367.092, Kortgene 160.065. Bruinisse 122.170. Sluis 302.917. Westkapelle ƒ232.114. Manekerke 101 034. Zierikzee ƒ217.690 en Kapelle ƒ73.031. De grotere gemeenten in Zee land gaan er - met uitzondering van Terneuzen - op vooruit. Middelburg krijgt jaarlijks 796.560 gulden extra. Vlissingen mag rekenen op 1.97 miljoen meer per jaar en Goes op 554.030. Enkele kleinere ge meenten die jaarlijkse extra bij dragen krijgen zijn: Reimers- waal 157.896. Tholen 756.483. Axel 1.258.557. Sas van Gent 157.698. Hontenisse 507.408. Duiveland 116.529, Arnemui- den 382.320. Aardenburg 208.320 en Sint Philipsland 145.260. De gemeente Hulst ziet geen verandering in de bij drage De Raad heeft het uitgavenpa troon van de gemeenten onder zocht en daar hun inkomsten te genover gezet. Bij de keuze van verdeelmaatstaven is vooral ge keken naar de mate waarin ge meenten een regionale centrum functie vervullen, de adressen- dichtheid en het aandeel laagbe taalden. Ook het aantal vakan tie- en recreatiewoningen speelt, met het oog op de onroerend- goedbelasting. een rol. De maat staven voor de huidige verdeling (bevolkingstal. oppervlakte, hoeveelheid wegen en water», tellen niet meer in belangrijke mate mee. omdat ze het uitga venpatroon niet beïnvloeden. Als het kabinet de herverdeling van het Gemeentefonds goed keurt, zal die geleidelijk worden doorgevoerd. waarschijnlijk vanaf 1997. Dit jaar en volgend jaar neemt De Graaff-Nauta al een voorschot op de operatie door binnen het Gemeentefonds 100 miljoen te verschuiven. zie ook pagina 11 DEN HAAG (GPD) - Het CDA kan volgens de laatste peiling van het bureau Inter/View nog slechts rekenen op 22,2 proeent van de stemmen, oftewel 34 ze tels. Vorig week nog leek de par- lij zich enigszins te herstellen, na het eerdere dieptepunt van 35 zetels na de aow-crisis. Nu lijkt het erop dat het CDA zich zelfs zorgen moet maken of ze na 3 mei nog wel de grootste partij is. VVD en PvdA zitten vlak ach ter de christen-democraten met respectievelijk 31 en 30 zetels. Bij de Partij van de Arbeid is er in vergelijking met de vorige opi niepeiling sprake van licht her stel (twee zetels extra). Bolke- stein lijkt te hebben gescoord met zijn asielzoekersactie, daar de WD-aanhang volgens de ba rometer de afgelopen week met drie zetels is toegenomen. D66 is deze week de grote verliezer. Vo rige week nog de tweede partij in de opiniepeilingen, nu weer nummer vier door een verlies van drie zetels. Volgens een enquête van het weekblad Elsevier ziet de kiezer Wim Kok het liefst als opvolger van minister-president Ruud Lubbers. De PvdA-voorman scoorde met 44.8 procent het meeste vertrouwen in deze opi niepeiling. Brinkman en Van Mierlo zitten allebei rond de 31 procent, terwijl Bolkestein zich maar mag verheugen in het ver trouwen van 20.5 procent van het electoraat. In een interview met Elsevier zegt Kok het premierschap niet uit de weg te gaan. maar 'het houdt mijn hart en hoofd op dit moment niet bezig'. WASHINGTON - Hillary Clinton doopt met een paar druppels champagne een naar haar genoemde roze-witte tulp, on der het toeziend oog van de Nederlands ambassadeur in Washington, mr. Adriaan Jacobovits (r). De Tulipa Hillary was voor de plechtigheid 'uitgestald' op een zilveren schaal, vastgehouden dooi de in klederdracht gestoken Esther Hop- ma (1). „Het lijkt op de lente", zei Hillary Clin ton nadat zij haar vingers in een glas champagne had gedompeld en het kost bare vocht over de 'Hillary' had gespren keld. De presidentsvrouw kreeg dinsdag na de ceremonie in de residentie van am bassadeur Jacobovits ook alle overige 199 bestaande exemplaren van haar naamgenoot aangeboden. De doop vond plaats op de dag dat her dacht wordt dat precies 400 jaar geleden Carolus Clusius, beheerder van de keizer lijke tuin in Wenen, de eerste (uit Turkije afkomstige) tulpebollen naar Nederland bracht en plantte in de tuin van de Leidse universiteit. Het kweken van de Hillary Clinton-tulp door de firma Konijnenburg uit Noord- wijk heeft 15 jaar in beslag genomen. Het zal nog vijf jaar duren voor er genoeg 'Hillary's' zijn om ze op de markt te bren gen. foto Pamela Price/AFP AMSTERDAM (GPD) - Huizen bezitters met een relatief hoge hypotheekrente hebben een paar weken de kat uit de boom gekeken. Maar nu de rente in Nederland en elders maar niet verder wil zakken en eerder wat stijgt, kiest men eieren voor z'n geld. Massaal worden de con tracten overgesloten, ofwel (te gen een boete) met een lagere rente vastgelegd. Bij de verzekeraar Ziirich Leven zijn extra mensen gezet op de af deling hypotheken. „Ineens ko men ze allemaal", aldus adjunct directeur H.W. Boussevain. „Wij denken nog steeds dat we te ma ken hebben met een rentehob bel. Alleen is die hobbel wat gro ter dan we hadden gedacht". Het relatief kleine Zurich was het afgelopen jaar vaak de eerste met het verlagen van de hypo- Advertentie) Kleurige zomertuinen worden nu gemaakt De bloembollentijd begint In onze winkels vindt u een heel bijzonder voordeel pakket Volop kleur en heel veel variatie. Prachtige Gladiolen. Dahlia's, schitterende Lelies. Sparaxis. Brodiaea en Allium Van hoog tot laag van fel tot pastel U krijgt er 10 Geluksklavertjes bij cadeau. 100 bloembollen, met 10 Geluksklavertjes gratis. Deze aanbieding geldt zolang de vooraad strekt theekrente. In navolging van het ambtenarenpensioenfonds ABP was het gisteren ook een van de eersten die de rente opnieuw verhoogden. Zürich Leven ver hoogt de tarieven met 0.4 pro cent. Het tarief bij Zürich Leven van de standaard Leven Hypo theek voor vijf jaar vast be draagt nu 7 procent en voor tien jaar 7,3 procent. Paniek De grote verstrekkers van hypo theekleningen wachten intus sen voorlopig de ontwikkelingen nog af. „De bewegingen op de kapitaalmarkt zijn wat panieke rig. We wachten totdat het zich stabiliseert", zegt de woordvoer ster van marktleider Rabobank Nederland. De bank wordt daar in bijgevallen door verzekeraar Nationale Nederlanden: „Pas wanneer de rente zich op een ho ger niveau zou stabiliseren, gaan we nadenken over de hypothee krentes". Begin maart zijn de hypothee krentes over de hele linie al zo'n halve procentpunt gestegen. Met een rente op de kapitaal markt (waarop de leningvers trekkers zelf weer geld moeten aantrekken) van ruim 6.4 pro cent is er nu wel wat lucht bij de financiële instellingen. Al is die aan de krappe kant. Tumult Ondanks het recente tumult op de internationale kapitaalmark ten zijn beleggers en economen het er over eens dat in Europa de rente op een lager niveau zou kunnen liggen. De rente hier wordt alleen omhoog gezogen door de vrees dat de rente in Amerika zal stijgen. Alle ogen zijn gericht op de Fed (het Ame rikaanse stelsel van centrale banken), die de angst voor infla tie en daarmee hogere rente moet indammen. De Fed liet gis teren in een summiere medede ling doorschemeren de renteta rieven omhoog te willen stuwen. Aan deze kant van de oceaan geeft de toonaangevende Duitse Bundesbank wel heel voorzich tige signaaltjes dat de rente hier verder naar beneden kan. Maar overtuigend is dat allemaal nog niet. Dat brengt onzekerheid in de kapitaalmarkt. Een onzeker heid die volgens veel economen en beleggingsdeskundigen nog wel eens weken, zo niet maan den aan kan houden. Crisissfeer in Europese Unie BRUSSEL (AP) - Spanje en Groot-Brittannie hebben dins dag voor een crisissfeer gezorgd door de druk van de andere EU- lidstaten te weerstaan om de stemregels aan te passen aan de beoogde uitbreiding. Daardoor dreigt het lidmaatschap van Noorwegen. Zweden, Finland en Oostenrijk per 1 januari 1995 minstens een half jaar te wor den uitegsteld. „Wij balanceren werkelijk op de rand van de afgrond", aldus de Franse minister van buitenland se zaken Alain Juppe na de ver gadering in Brussel. zie ook pagina 2 Zuid-Afrika neemt bestuur Ciskei over JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse regering zal het bestuur van het 'onafhankelij ke' thuisland Ciskei overne men. De sterke man van Ciskei, generaal Oupa Gqozo, besloot dinsdag onder druk van stakin gen en dreigende politieke en sociale onrust af te treden. De situatie in Ciskei wordt 'zeer explosief genoemd. Gqozo heeft volgens berichten het vertrou wen van het leger en de politie verloren. Advertentie BOL WMATKRIAI EN GOES TROMSO - Een Amerikaanse matroos staat tussen zijn Russische colega's aan boord van het fregat Leogky in de haven van het Noorse Tromso. Aan de vooravond van de eerste gezamenlijke oefening brachten bemanningsleden van deelne mende Amerikaaanse en Russische oorlogsbodems elkaar dinsdag over en weer bezoeken. foto Hans Steinmeier/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1