Geen hond zo lief als de poolhond Gering gebruik veren verrassend SS"1;, J OpenèiiHliijdi bij m MMr Oostburg levert schaakkampioen Van der Doef wil discussie over opvang meer asielzoekers PZC streek maandag21 maart 1994 Sbw 8[j Uitslag WOV-enquête verbaast voor- en tegenstanders Commissies worden S> U Zonwering en rolluiken voor een optimaal woonkomfort Overtuig (Jzeif tijdens onze open-deur-dagen op Donderdag 24 maart (13.00-21.00), vrijdag 25 maart (13.00-21.00), zaterdag 26 maart (9.30-17.00) OETEWEU YERSEKE ZEILMAKERIJ - ZONWERING INDUSTRIEWEG 2, 4401 LB YERSEKE TEL. 01131-1497 B.G.G. 2737 Perf"""tosZLng van orize medewerkster OOSTBURG - Het eerste team van de openbare basis school Oostburg is opnieuw Zeeuws kampioen schaken voor basisschoolteams ge worden. Het team, bestaand uit Peter van de Linde. Koen Leenhouts, Jonathan Ande- weg en Maarten Prot, bleef ongeslagen. Al snel werd dui delijk dat Oostburgse open bare school, die een thuiswed strijd speelde, de titel zou pro longeren. De school domineert de laat ste jaren op het schaakfront; zaterdag werd de achtste Zeeuwse titel gewonnen. De strijd om de tweede plaats was echter ongemeen spannend. Na acht van de negen te spelen ronden was de strijd om de tweede en derde plaats nog niet beslist, 't Honk uit Kapel- Ie, het tweede team van de openbare school Oostburg. de Drieklank uit Oostburg. De Warande uit Axel en de J. H. van Daleschool uit Sluis had den allen nog de kans op zilver of brons. De Drieklank werd voor de start van de laatste ronde de meeste kansen toege dacht in de wedstrijd tegen 't Honk. Het team uit Kapelle met de spelers Edwin van Oos ten, Joost Nijssen, Albert de Troije en Pïeter Wondergem won echter verrassend van de Drieklank, 't Honk werd daar door tweede, het beste resul taat ooit door de school be haald. Het tweede team van de openbare school in Oostburg (Paula Wildeboer, Annewil Stroo, Jacky Bron en Angelo Wieme) werd derde. Twee spelers bleven negen ronden lang ongeslagen: Jona than Andeweg van de obs Oostburg en Andy de Bruyne van de Drieklank. De nummers een en twee van het kampioenschap nemen op 28 mei deel aan het Neder lands kampioenschap in Leus den. De eindstand 1 Obs Oostburg 119 punten; 2. 't Honk I, Kapelle 13; 3 Obs Oostburg H. 12. 4 Drieklank Oostburg 1,11; 5. De Warande Axel I, 11. 6 Van Daleschool Sluis 1,11; 7, Frederik Hendrik Sas van Gent 1.10.8. Oude Vaart Terneuzenl, 10; 9 Louise de Coligny Vlissingen I. 10.10 Vlissingse school vereniging I. 9; 11 Ter Tolne Tholen I. 9. 12. Casembrootschool Sint Annaland I. 9. 13. 't Honk, Kapelle II. 8; 14. Kattenschulp Kattendijke I. 8; 15. Margriet Goes I. 8; 16 Obs Bres- kens I, 7; 17. Oude Vaart Terneu- zen II. 6; 18. De Veste I. 6, 19 Reu- zenhoek Zaamslag I, 2; 20. Ruyter- hoek Goes I, 2 van onze verslaggever KATS - Met z'n allen de hon den uitlaten. Niet de eerste de beste viervoeters, maar echte poolhonden; een stuk of zes tig in getal. Gezamenlijk lie pen de trotse bezitters zon dagochtend bij Kats een 'stukje langs de Oosterschel- de. Zeker één keer per jaar komen ze bijeen. Voor de ge zelligheid en om informatie uit wisselen. „Geen hond zo lief als een poolhond. Ze moe ten alleen wel weten wie de baas is." Terwijl de eigenaren in de kantine Katse Kaai een bakje koffie drinken, wachten de aangelijnde honden buiten op een veldje. Het gejank is tot ver in de omgeving te horen. Grote, stevig gebouwde bees ten zijn het, met een dikke, grijswitte vacht en een fraaie krulstaart. Na een half uur vertrekt het gezelschap in een lange stoet. Malamute is de echte naam van dit soort vier voeter. De beesten zijn ver maard als onafscheidelijke huisvrienden van de eski mo's. Expedities ..Met dit soort honden worden poolexpedities gehouden", vertelt J Schmid uit Oude- lande'. Hij is ëen van de orga nisatoren van de ontmoeting. Hij vermoedt dat in Neder land maar een stuk of vier honderd Malamutes rondlo pen. De bezoekers deze och tend komen behalve uit Ne derland, ook uit Belgie en Duitsland. Schmid, zelf eige naar van twee poolhonden, roemt het karakter van de viervoeters. „Mensvriendelijk zijn ze. De beesten mogen er imposant uitzien, ze zijn ont zettend lief en tamelijk rustig. Met één ding moetje wel reke ning houden; Malamutes heb ben een sterke drang om de baas te spelen. Niet alleen bij andere honden, maar ook bij mensen." Ben Langendonk uit Kapelle heeft poolhond Nanuk meege nomen. „In eskimotaai bete kent dat zoiets als grote ijs beer." Langendonk vermaakt zich prima. „Het is een beetje een familiebijeenkomst. Je komt hier de broers en zussen tegen van je eigen hond." Ongeveer zestig poolhonden en hun baasjes maakten zondagochtend een u andeling bij Kats. foto Willem Mieras foto Peter Nicolai van onze verslaggever KRUININGEN - De raad van Reimerswaal krijgt meer greep op het ontwikkelen van ge meentelijk beleid. Het college van burgemeester en wethou ders wil de positie van de raad versterken door een wijziging van de gemeentelijke commis siestructuur. Meer dan voor heen krijgt het hoogste gemeen telijke bestuursorgaan gelegen heid om in commissies plannen uit te broeden. Bestuursver- nieuwing is nodig omdat in praktijk de raad altijd achter het dagelijks gemeentebestuur aanloopt, aldus burgemeester A. Verbree. De nieuwe structuur voorziet in vier commissies: 'volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieuhygiëne'. 'welzijn en onder wijs', 'openbare werken en ver keersveiligheid' en 'algemene zaken en financiën'. De laatste twee zijn nieuw. Bedoeling is dat de raad in de commissies meer invloed krijgt op voorbereidend werk. Uitgangspunt is dat alle raadsvoorstellen eerst op com missie-niveau worden bespro ken. Dat gebeurt voortaan min der vaak aan de hand van volle dig uitgewerkte voorstellen van b en w. Basis voor discussie moet een duidelijk stuk zijn waarin alle mogelijkheden en onmogelijkheden op een rijtje staan. Verbree: ..Op die manier krijgen de fracties alle kans om vooraf wensen kenbaar te ma ken. En ze worden nauw betrok ken bij keuzen die op financieel gebied moeten worden ge maakt." Handicap Aan de huidige situatie kleven te veel nadelen, vindt het dage lijks gemeentebestuur. Het col lege bepaalt nu in hoge mate de raadsagenda; zelden of nooit prijkt daarop een initiatiefvoor stel. Uitgebreide discussies waarin ook alternatieven aan de orde komen, blijven doorgaans Nep-brand in Geersdijk van onze verslaggever GEERSDIJK - De Noordbeve- landse brandweerkorpsen en EHBO-verenigingen hielden za terdagochtend een gezamenlij ke alarmoefening in Geersdijk. Zij kwamen in touw bij een ge fingeerde brand in bedrijfsge bouwen van aluminiumbedrijf Intree. Aan brandweer en hulpverle ners de opdracht het vuur te do ven en gewonden in veiligheid te brengen. Daarbij kwam het on der meer aan op goede samen werking. Centraal brandweer commandant W. van Houwelïn- gen van Kortgene noemde de oe fening na afloop geslaagd. Bij het optreden waren ongeveer zestig mensen betrokken. Collegevorming Brouwershaven nog niet rond van onze verslaggever BROUWERSHAVEN - PvdA en VVD vormen naar alle waar schijnlijkheid opnieuw het da gelijks gemeentebestuur in Brouwershaven. Daarover be staat redelijke overeenstem ming tussen beide partijen. On duidelijk is nog wie de wethou ders worden. Bedoeling is dat op woensdag 30 maart de knoop wordt doorgehakt. De fractievoorzitters spraken zaterdagavond over de nieuw ontstane situatie na de raads verkiezingen. „Daarbij ging het vooral om het collegeprogram ma", aldus VVD-fractievoorzit- ter M. C. J. Mol. „We willen met een opzet, komen die zo breed mogelijk wordt gedragen in de raad." Met een nipte meerder heid kan de huidige PvdA-VVD coalitie blijven doorregeren. De PvdA verloor twee zetels die te recht kwamen bij D'66. Voor het overige bleef de zetelverdeling gelijk. Peter van de Linde uit Oostburg (r I aan zet tegen Stefan Meliefste uit Vlissingen. Raad Zierikzee bespreekt geld zalencentrum van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het bestuur van de Stichting Multifunctionele Gebouwen te Zierikzee krijgt jaarlijks een maximale gemeen telijke subsidie van 61 mille. Het geld is bestemd ter dekking van een eventueel exploitatie tekort. Burgemeester en wet houders van Zierikzee doen een voorstel van deze strekking nu de laatste 1'ase is begonnen van aanpassing en inrichting van het pand aan de Huijbertstraat. Het dagelijks gemeentebestuur wil het beheer van het gebouw met ingang van 1 april overdra gen aan het stichtingsbestuur. Daarvoor wordt een beheers overeenkomst gesloten. De hier in opgenomen afspraken moe ten een waarborg vormen voor een optimaal gebruik van het pand ten behoeve van het Zie- rikzeese verenigingsleven Ze stippen tevens de verantwoor delijkheden aan van de gemeen te als eigenaresse Het voorstel komt maandag 28 maart ter sprake tijdens de gemeente raadsvergadering. De bijeen komst in het stadhuis begint om 19 30 uur. Auto gestolen TERNEUZEN - In de nacht van zaterdag op zondag is een Volks wagen Golf gestolen van de Markt in Terneuzen. De auto had een Belgische nummer plaat met het kenteken KAC902. tje van en is zó weinig planmatig bezig. Daar komt bij dat de pro vincie alle regels schendt in de gebruikelijke procedure van een Koninklijk Besluit." Hij kan dit ook maar op één manier verkla ren: paniekvoetbal „En dat duidt erop dat je tegen een ach terstand aankijkt." achterwege tijdens raadsverf deringen. In de regel liggen standpunten reeds vast. Een dere handicap is dat partijen d niet vertegenwoordigd zijn het dagelijks gemeentebestui een informatie-achterstand hé ben, aldus het college. Door al fracties vroegtijdig te betrekke ,rg* bij de besluitvorming, verdwiji die achterstand. „De laatste vier jaar zagen we< oppositievorming groeien". dus Verbree. ..Vanuit die hot werd gezegd; we praten tege ho een muur aan. De niet in het coVl lege vertegenwoordigde partijt constateren dat sommige vanc door hen ingediende voorstelk .rk twee tot drie jaar later pas ve wezenlijkt worden. Dat kan niet helemaal ontkennen." W het dagelijks gemeentebestui betreft staan de comrnissif jg* voortaan ook open voor nie e, raadsleden. Per partij mogen eerste vier personen die na de g kozen raadsleden volgen, nu praten in de commissies. 1 plannen komen dinsdag 'ky maart ter sprake tijdens d raadsvergadering. De bijeei JS komst in het gemeentehuis i Kruiningen begint 19.30 uur. aai ode 'l S' Raad Tholen over aankoop info-kasten SINT-MAARTENSDIJK - B an de Thoolse kernen worden pla ij*" tegrond-informatiekasten g ale plaatst. Het dagelijks gemeei tebestuur van Tholen wil vee tien info-kasten aanschaffe Drie daarvan komen in Sii loil Philipsland en Anna Jacobapo 's> der. Die dorpen behoren nu ncel tot de gemeente Sint Philip SP' land maar per 1 januari 19S D°8 maken ze deel uit van de g me meente Tholen. De verlichte informatiekast* 100 worden voorzien van een ove zichtskaart van de hele gemee en te met daarbij een gedetaillee 1,116 de komkaart van het desbetrered' fende dorp. De aanschaf kon ncl( maandag 28 maart ter sprake t:m dens de gemeenteraadsvergad [el ring. De bijeenkomst in het g 13(1 meentehuis te Sint-Maartenf^ dijk begint om 14.00 uur. Aanhoudingen wegens bezit van drugs WESTDORPE - De Zeeuw Vlaamse politie heeft vrijd; avond in het kader van de act Double shot in Westdorpe di mensen aangehouden, die in h( bezit waren van drugs. De po tie deed naar aanleiding van aanhouding een inval in pand aan de Singel, maar daar geen verdovende midi len aan. Twee van de mannen die werdd aangehouden waren afkomst) uit Noord-Afrika en verbleven legaal in Nederland. Ze haddeJ samen ongeveer 5 gram herom :r en cocaine bij zich en zijn ove 1 gedragen aan de vreemdelingeier politie. De derde man heeft Nederlandse nationaliteit was in het bezit van 86 gram an fetamine. Hij is voor verhcK meegenomen naar het politiebi reau in Terneuzen. 0 r tr r* iddj ifri WESTKAPELLE Milieudag - De vijfde miliei dag van dit jaar wordt gehoudt op zaterdag 26 maart in Westl pelle. Op deze dag worden im ners van Westkapelle gevraagtp een voorjaarsschoonmaak I houden in het buitengebied. D bermen, paden, dijken, duine je, en vroongebied worden ontdaa e van zwerfvuil zoals plastic, glai rij papier, oud ijzer en blik. Medi werkers van gemeente werke zorgen voor het ophalen en a ja voeren van volle vuilniszakke ei naar het gemeenteterrein aan a Oude Zandweg. Westkappelaars die mee doej&0 aan de voorjaarsschoonmai vertrekken 's morgens om 9.; en 's middags om 13.30 uur bij c kj gemeenteloods aan de Oud ep Zandweg in Westkapelle. van onze verslaggever VLISSINGEN - Verrassing over het feit dat relatief weinig Zeeuwen gebruik maken van de veerboten over de Westerschel- de. Dat is een veel gehoorde reactie op de enquête over de Westerschelde Oever Verbin ding (WOV) waarvan de PZC za terdag de uitkomsten publi ceerde. Uit de enquête bleek dat 51.4 procent van de ondervraagden zelden of nooit met een veerboot de Westerschelde oversteekt. Nog eens 25,2 procent doet dat minder dan twee keer in de maand. Dat is meer dan 75 pro cent, opvallend veel volgens WOV-gedeputeerde ing J. I. Hennekeij (VVD). In dat licht ge zien vond hij een score van 56 procent voorstanders nog rede lijk hoog. De gedeputeerde voeg de eraan toe dat het aantal van ruim 75 procent aangeeft dat de Westerschelde daadwerkelijk een barrière is in Zeeland. De WOV kan er volgens hem dan ook toe bijdragen dat die barriè re geslecht wordt. Volgens Hen nekeij is het „de schuld van de niet altijd even positieve publi caties over de WOV dat het aan tal voorstanders van het project terugloopt en het aantal twijfe laars toeneemt". Desinteresse Naar de menig van T. Kramer van de Zeeuwse Milieu Federa tie is het niet vreemd dat de des interesse voor het project toe neemt. Het aantal ondervraag den dat niet voor of tegen de WOV is, steeg sinds 1988 van 4,3 procent naar 22,9 procent. Dat is logisch, vindt Kramer, met der gelijke langdurige projecten. „Niemand kan nog de interesse opbrengen om alle bewegingen en schijnbewegingen te volgen. Er is ook geen invloed meer uit te oefenen op de besluitvorming. Dat gebeurt allemaal in Den Haag. Ik ben dan ook niet jaloers op de statenleden die straks een beslissing over dit project moe ten nemen." Dat het aantal te genstanders door de jaren heen vrij constant blijft heeft daar volgens de ZMF-zegsman ook mee te maken. Alleen actiegroe pen en mensen die er nog maar relatief kort bij betrokken zijn kunnen zich nog druk maken. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor iemand als de commissaris van de koningin, aldus Kramer. Commissaris drs W. T. van Gel der zelf vind het ook opvallend dat uit de enquête blijkt dat slechts 1,4 procent van de onder vraagden aangeeft dat men te gen de WOV is om het milieu te sparen. Terwijl het milieu vol gens hem altijd het grote discus siepunt is geweest. Als blijkt dat er mensen zijn die bang zijn voor de financiële consequenties kan het volgens de commissaris zin vol zijn over dat punt meer infor matie te verstrekken. Daarnaast spelen volgens hem ook hele per soonlijke redenen een rol bij de standpuntbepaling over de WOV. ..Zo ken ik statenleden die zeggen dat ze voor de WOV zijn, maar omdat het tracé 10 kilome ter verder komt te liggen dan zij willen, tegenstemmen." Mevrouw J. Karelse, vice-voor- zitter van de dorpsraad Borsse- le, vindt de uitslag van de enquê te wel volgens verwachting. De mensen zijn, volgens haar, het gepraat over de vele decimalen achter de komma zat. Ze wijst verder op het geringe maat schappelijke draagvlak voor zo'n dure investering. Als voor beeld noemt ze de inwoners van Schouwen-Duiveland die wel aan de WOV mee moeten beta len. maar ook te horen krijgen dat er geen geld is om de ver keersknelpunten op hun eiland op te lossen. Onmacht R. 't Hart van de actiegroep 'El- lewoutsdijk zegt 'nee' tegen de WOV' is blij dat het aantal voor standers flink terugloopt. De toenemende onverschilligheid over het project wordt volgens haar ook veroorzaakt door de berichtgeving over de WOV. Mensen krijgen, stelt ze, de in druk dat er achter de schermen toch nog aan de uitkomst van het Koninklijk Besluit wordt ge sleuteld en dat er nog wordt ge probeerd een gaatje te vinden in de formulering. Dat brengt een 'akelig gevoel van onmacht' met zich mee. waardoor mensen een houding krijgen van 'ik geloof het wel'. Burgemeester drs J. L. M. Man- dos weet een andere reden voor de toenemende onverschillig heid en het teruglopend aantal voorstanders. „Dat komt door het opereren van de provincie in deze zaak. Daardoor gaat ieder verstandig mens twijfelen. De provincie maakt er zo'n rommel- De demonstranten tegen racisme vertrekken van het Stadhuisplein naar de Badhuisstraat in Vlissin gen. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever VLISSINGEN - Vlissingen moet meer asielzoekers opvan gen. Burgemeester J. C. Th. van der Doef zei dat zaterdagmid dag aan het begin van een de monstratie tegen racisme in zijn gemeente. Zoals gemeld heeft defensie minister drs H. d'Ancona een sportveld aange boden bij de marinekazerne waar mogelijk caravans ge plaatst kunnen worden voor de acute opvang van vluchtelin gen. De Vlissingse burgemees ter zei met de bevolking een 'o- penbare discussie' te willen aangaan over de opvang. De stroom asielzoekers neemt de laatste maanden weer toe. Het kabinet verwacht dit jaar vijftigduizend vluchtelingen te moeten opnemen, terwijl vorig jaar nog maar 35.000 asielzoe kers aanklopten. Van der Doef vond dat Vlissingen zich positief moet opstellen. „Het gaat niet om duizenden, maar om enkele honderden. En heus. die kunnen er wel bij." De Vlissingse burge- VLISSINGEN Huurders Het huurdersco mité Basco/Regenboogflats in Vlissingen houdt maandag 28 maart vanaf 19.30 uur in wijk- punt Nieuw Paauwenburg aan de Ruys de Beerenbrouckstraat een openbare vergadering. Aan de orde komt onder meer de slui ting van het wijkpunt en de stand van zaken rond kunst in de wijk. meester verwacht de komende weken meer te horen van het mi nisterie van WVC. „Ook wij moeten nagaan", aldus Van der Doef, „of er nog ruimte is. Asielzoekerscentra zijn altijd gevestigd in gemeenten. Mijn opvatting is dat de gemeente Vlissingen mogelijkheden heeft om meer mensen op te vangen." De burgemeester zei dat hij een discussie wil aangaan met de in woners van zijn stad. „Besluiten moeten kunnen rekenen op een breed draagvlak onder de bevol king." Veel bezwaren verwacht te hij overigens niet. „Als 't er echt op aankomt, zijn de Vlissin- gers solidair met mensen die asiel zoeken." Voorzitter J. van Esch van de Stichting Bravo, organisator van de demonstratie tegen racis me. zei het te betreuren dat in Vlissingen een stichting nodig is die ageert tegen opkomende vreemdelingenhaat. Hij sprak de hoop uit dat de stichting zich snel kan opheffen, want dan is het doel bereikt. Van Esch riep CD-stemmers op nooit meer op de Centrum Democraten te stemmen. „Stop ermee. Jullie hebben laten weten ontevreden te zijn. We moeten oppassen dat we niet afglijden naar een partij die echt racistisch is." Bravo zal. aldus Van Esch, voortdurend wespesteken blijven uitdelen aan de politiek. Als de politiek goed functioneert, wordt de voe dingsbodem voor racistische ideeen weggeslagen De demonstratie, die begon op het Vlissingse Stadhuisplein, trok ongeveer tachtig belang stellenden. Onder hen waren op vallend veel jongeren, die ge tooid met spandoeken via de Badhuisstraat en de Walstraat naar een muziektent op de Nieu- wendijk liepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 8