taking bij Olau Line ten einde - -vzc zeeland MAANDAG 21 MAART 1994 'Ik had ze harder moeten raken' Katten te kijk STEUTEL Gasexplosie vernielt woning in Philippine Discovery Vergeefse zoekactie naar opvarende van Russisch vissersschip Viertal verdacht van zwendel credit cards Akkoord over afvloeiingsregeling Veerdienst zondagavond hervat m onze verslaggever 31 LISSINGEN - De Olau Line 45 leeft de veerdienst Vlissingen- 26 1 heerness hervat. De staking 45 nder de bemanningsleden is 25 1 eëindigd, nadat in het week- inde in Hamburg tussen de 1 akbond ÖTV, de Seebetriebs- 55 jat (de ondernemingsraad voor 09 i le schepelingen) en de directie 01 an moederbedrijf TT Line een 55 Akkoord werd bereikt over een 55 fvloéiingsregeling. De Olau 1 lollandia voer zondagavond 55 olgens schema uit. Het zuster- Olau Britannia, dat vo- je week in dok lag, vertrok om .30 uur (Engelse tijd) vanaf heerness. 1 en deel van de bemanning van i e Olau Hollandia besloot vo- 1 ige week het werk neer te leg- j en uit onvrede over de resulta- ;n van de onderhandelingen iet de directie over de toekomst 1 an de veerdienst. Aan boord 1 an het schip brak een staking 1 it. Kort daarop besloten de 1 andeelhouders van de Olau Li- 1 ie de twee schepen nog vóór de omer te verkopen of te verhu- waardoor vierhonderd ar- leidsplaatsen verloren gaan. ?orige week begonnen de onder handelingen over een sociaal 03,1 plan voor de bemanningsleden van de Hollandia en de Britan nia. Voortzetting van de lijn met de schepen onder Duitse vlag en volgens de Duitse CAO-bepalin- gen is volgens de rederij niet meer mogelijk door toenemende concurrentie op de Kanaal route. De ÖTV en de Seebe- triebsrat gingen niet akkoord met voortzetting van de veer dienst onder een goedkopere buitenlandse vlag. Olau trekt de twee schepen vermoedelijk half mei terug. De directie probeert veerdienstrechten te verkopen. De 130 man walpersoneel zou dan kunnen blijven werken. General manager Benelux u. Hartmann van de Olau Line zei zondag 'hartstikke blij' te zijn dat de de schepen weer konden varen. „Iedereen gaat weer aan de slag." Over de inhoud van de afvloeiingsregeling, kon hij geen mededelingen doen. Met de bon den was volgtns hem afgespro ken dat daarover niet in het openbaar naar buiten zou wor den getreden. Volgens de vakbond ÖTV bedra gen de kosten van het sociaal plan 19 miljoen D-mark. Dat be drag was in vergelijking met eer dere voorstellen van de directie zo hoog, dat de bonden daarmee hebben ingestemd. „Onder deze omstandigheden was het het beste wat we konden bereiken. Voor Duitse begrippen hebben we een ongekend goede regeling voor elkaar gekregen. Olau heeft daarmee ingestemd, omdat ze graag van de bemanning en de bond afwilden", aldus vak bondsman K. Meyer. De vakbond maakte bekena aat geen enkel bemanningslid vóór 18 april zal worden ontslagen. De werknemers krijgen loon doorbetaald gedurende een be paalde periode. Leeftijd en aan tal dienstjaren spelen daarbij een rol. De ontslagperiode va rieert tussen de één en zeven maanden. De laatste beman ningsleden zullen vermoedelijk tot oktober en november ge bruik kunnen maken van het so ciaal plan. De grootste groep zal binnen drie a vier maanden geen geld meer ontvangen. Vijfenvijf tig-jarigen (ongeveer vijftien a twintig mensen) gaan onder be paalde omstandigheden met de vut. Feestje Meyer en zijn college H. Schme- ling spraken van een succes voor (Advertentie) JE BESTE MAAT(JE) VIND JE BIJ: de bond. Aan boord van de Hol landia werd een feestje ge bouwd. „Jammer is wel dat het ten koste moet gaan van zo veel werkgelegenheid. Daarover zijn we niet tevreden. Onze enige hoop was dat de regeling zó duur zou worden dat directie en aan deelhouders terug zouden ko men op het besluit om de sche pen terug te trekken. Met het geen we nu bereikt hebben, moe ten we tevreden zijn." Schme- ling zei dat niettemin mensen in de problemen zullen komen, al valt nu nog niet te voorzien om hoeveel personen het gaat. p o In het sociaal plan is een ontbin dende voorwaarde opgenomen. De directie van de Olau Line moet de schepen verkopen of verhuren aan P O, die al be langstelling heeft getoond. De bonden willen daarvoor een ge tekend contract zien. „Wij willen niet", aldus Schmeling, „dat de mensen uitgekocht worden en dat de Olau Line de twee sche pen tóch onder een goedkope vlag en met een andere beman ning laat varen op Vlissingen- Sheerness." De rechtszaak die de Seebetriebsrat had aange spannen tegen de directie is af geblazen. De Olau-directie stel de dat als voorwaarde om de on derhandelingen af te ronden. Of de hervatting van de veer dienst gevolgen heeft voor de Sally Line, die vandaag (maan- daag) met een schip een lijn dienst voor vracht wil onderhou den tussen Vlissingen-oost en en het Engelse Ramsgate was zon dag niet duidelijk. Bij Sally Line in Ramsgate was niemand be reikbaar voor een reactie. (Advertentie) Na een week stilte als gevolg van de staking van de bemanning op de Olau Hollandia werden zondag in de Olau-terminal in Vlissingen weer reizigers ingecheckt. foto Ruben Oreel noteer nu vast het telefoon nummer van het nieuwe hotel op de boulevard van Vlissingen 01184-10502 grand hotel arion begin mei heeft u het nodig zeeuwse almanak De televisie heeft de wereld heel klein gemaakt. Dat is nog een graadje erger ge worden met de komst van de zender Discovery diskuv- veriei. Dit station toont mooie plaatjes, genomen tot aan de uiterste einden van de aardbol. Of het nu het Paaseiland is of Tahiti, geen uithoek ontsnapt aan de ca mera's. Paulien uit Nieuwland van elf vindt dat best interes sant. Praatgraag als ze is doet ze ook uitgebreid ver slag van wat ze ziet. Alleen kost het nog wat moeite om de namen van al die. buitenlandse zenders goed uit te spreken. ..Papa. er ivas een hele mooie film over krokodil len". Vader: ..Waarop ivas dat" Dochter: ..op disco verrie". van onze verslaggever BRESKENS/VLISSINGEN - De kustwacht heeft zaterdagoch tend in de omgeving van de Westerscheldemonding tever geefs gezocht naar een over boord geslagen bemanningslid van het Russische vissersschip Skat (741 brt). De man was in de nacht van vrijdag op zaterdag enkele mijlen ten noordwesten van Zeebrugge overboord ge slagen. Volgens de kustwacht in IJmuiden is er weinig kans dat hij nog levend wordt terugge vonden. Over het tijdstip en de oorzaak van het overboord slaan van de man tast de kustwacht in het duister. Pas om 4.12 uur werd er alarm geslagen, maar de kust wacht heeft sterke vermoedens dat de man al eerder die nacht over de reling was gevallen. De communicatie met het Russi sche schip verliep slecht. De laatste positie die de kapi tein doorgaf als de plaats waar de man wellicht overboord is ge vallen of voor het laatst is ge zien, was bij de Noordoost-Ak- keart-boei, ongeveer negen mijl ten noordwesten van Zeebrug ge. Toen de melding binnen kwam voer het schip echter al ten noordwesten van Westka- pelle, zo'n drie vaaruren verder. Met de reddingsboten Koningin Beatrix, gestationeerd bij de Roompotsluis. de Prinses Mar griet uit Breskens en een heli copter uit Koksijde werd om streeks half vijf 's morgens een reddingsoperatie ondernomen. De zoektocht, die werd bemoei lijkt door het slechte weer, werd ruim drie uur later zonder resul taat gestaakt. van onze verslaggever MIDDELBURG - De politie Walcheren heeft zaterdagavond bij Heinkenszand vier Italianen aangehouden op verdenking van zwendel met gestolen cre dit cards. De mannen zijn inge sloten op de bureau's in Middel burg en Vlissingen. Zij worden nog verhoord. De vier, die in twee personenau to's reden, probeerden zaterdag avond bij een benzinestations langs de A58 bij Arnemuiden spullen te kopen en te tanken. Toen ze probeerden te betalen met credit cards, blokkeerde de betaalautomaat. De mannen gingen er vervolgens vandoor. Ter hoogte van de afslag Hein kenszand kon de gewaarschuw de politie de Italianen arreste ren. In de kofferbakken van de auto's vond de politie een groot aantal gestolen spullen en ontvreemde credit cards. De meeste betaal kaarten waren al geblokkeerd door de eigenaren. Hoe de vier Italianen precies te werk zijn ge gaan. was zondag nog niet dui delijk. De politie vermoedt dat de mannen ook actief zijn ge weest in België en in Frankrijk. Het onderzoek loopt nog. Jan Raas werkte overvallers met hamer de deur uit van onze verslaggever Marten de Jongh 's-HEERENHOEK - Een flin ke pleister op zijn voorhoofd herinnert aan de schermutse ling met één van de overval lers. Jan Raas, normaal ge sproken niet makkelijk van zijn stuk te brengen, ziet er aangeslagen uit. De 41-jarige oud-wielrenner en ploeglei der van de wielerformatie WordPerfect kan het nog steeds niet bevatten. Samen met zijn gezin werd hij zater dagavond overvallen. Twee gewapende en gemaskerde mannen drongen zijn woning in 's-Heerenhoek binnen en eisten geld. Raas werkte ze ei genhandig met een hamer de deur uit. „Eén ding is jam- mer.dat is dat ik ze niet beter heb kunnen raken." Moe van een doorwaakte nacht doet de 41-jarige ploeg leider zondag zijn verhaal. Met een doffe blik in de ogen staart hij naar enkele auto's die lang zaam zijn huis passeren. Nieuwsgierigen die een kijkje komen nemen. „Het lijkt hier wel een bedevaartplaats", mompelt Raas. Na bijna twee weken afwezigheid had hij zich graag een betere thuis komst gewenst. Net terug uit Italië was er zaterdagavond niemand om hem te begroe ten. Integendeel: Raas had nog geen voet over de drempel gezet, of hij keek in de loop van een revolver. De die dag verre den wielerklassieker Milaan - San Remo verbleekte in één seconde tot een vage herinne ring. „Onvoorstelbaar dat zoiets kan gebeuren. Het is hondsbrutaal. Je zou willen dat er direct vijfduizend man politie bij kwam." Flauwe grap Het drama begon even voor tienen. Jan Raas was nog niet thuis. Buiten op de inrit hiel den de overvallers zijn zestien jarige zoon st aande. De jongen leidde hen achterom het huis in. „Ik zat hier in de woonka mer toen ze binnenkwamen", vertelt Anja Raas, zijn echtge note. „Eerst dacht ik dat het een flauwe grap was. Twee ge maskerde mannen die een pi stool gericht hielden op het hoofd van m'n zoon. Dat kon gewoon niet waar zijn." De overvallers eisten geld en sie raden. De kluis moest open, maar moeder en zoon hadden geen sleutel. De mannen na men vervolgens hun slachtof fers in gijzeling. Een negen tienjarige jongen die op be zoek kwam, werd eveneens vastgehouden. De overval was een half uur be zig toen Jan Raas thuiskwam. Weer werd om kostbaarheden gevraagd. „Ik heb ze m'n por temonnee gegeven, maar dat was onvoldoende", zegt Raas. Diplomatenkoffertjes moes ten geopend worden en ge tracht werd een kastdeur te forceren. Op een gegeven mo ment zag Raas boven op de overloop een hamer staan. „Zonder erbij na te denken pakte ik dat ding en begon er op los te slaan. Ik ging hele maal over de rooie, m'n woede was enorm." Eén van de over vallers nam direct de benen. Na een worsteling met Raas verkoos ook de andere het ha- zepad. Tijdens het gevecht kreeg de ploegleider een paar flinke tikken op het hoofd met een vuurwapen. Raas is nog lang niet bekomen van het avontuur. „Echt, ik weet het even niet meer. Het is een hele rare gewaarwording. Voorlopig blijf ik thuis om al les rustig op een rijtje te zet ten. Eén ding is in ieder geval een pak van m'n hart. En dat is dat m'n jongste er niets van heeft gemerkt. Die lag heel rustig boven en is overal door heen geslapen." van onze verslaggever MIDDELBURG - Niets zo leuk als kleine en grote kat ten. De internationale kat tententoonstelling van de Nederlandse Korthaar Kat ten Vereniging (NKKV), die zondag in de Kruitmolenhal te Middelburg werd gehou den, trok honderden lief hebbers van het meest ge liefde huisdier. Ze waren in alle soorten en maten te be zichtigen en te aaien: groot en klein, haar èn geen haar. zoals een naakte Sphynx. De NKKV organiseert jaar lijks drie grote tentoonstel lingen. Middelburg viel de eer te beurt om als eerste in het rijtje te fungeren. De or ganisatie noteerde 335 in zendingen. De deelnemers kwamen uit België, Neder land. Frankrijk en Duits land. „Mensen vinden het leuk om hun katten aan een groot publiek te laten zien", aldus een woordvoerder van de NKKV. „Het is voor veel mensen gewoon een dagje uit." Onder de inschrijvers waren ook veel amateurfok kers. Een aantal van hen bood raskatten te koop aan. Wie een kitten mee wilde ne men, moest over een goed gevulde beurs beschikken. Vijfhonderd gulden voor een raspoes is tegenwoordig niets. Een negen man tellend korps van internationale keurmeesters jureerde de katten op bouw. type en kleur. De winnaars ontvin gen een beker en een lint. Geld viel bij de internatio nale tentoonstelling niet te verdienen. Voor de nakome ling van een 'prijskat' moet wel fors in de buidel worden getast. van onze verslaggever PHILIPPINE - In een vrij- staand huis aan de Posthoorn straat in Philippine heeft zich zondagmiddag omstreeks half vier als gevolg van een lekkage een zware gasontploffing voor gedaan. De bewoner en bewoon- Dronken duo opgepakt voor mishandeling van onze verslaggeefster ster van het pand waren tijdens de ontploffing niet thuis. De schade wordt door de brand weer geraamd 250.000 gulden. Een kat liep een verwonding aan het oor op. Door een lekkage bij de CV-ketel had zich een grote hoeveelheid gas opgehoopt dat uiteindelijk tot ontploffing kwam. De brand weerkorpsen van Philippine en Sas van Gent rukten gezamen lijk uit, maar toen ze de Post hoornstraat bereikten was er weinig meer te doen. De muren waren gescheurd, de ruiten ge broken en het interieur was vol ledig vernield. Een aangeslagen Jan Raas. zondag in zijn woning in 's-Heerenhoek. Aan de worsteling met een van de overvallers hield hij een hoofdwond over, veroorzaakt door tikken met een vuurwapen. foto Willem Mieras Ook een naakte Sphynx was te bewonderen op de interna tionale tentoonstelling in Middelburg. foto Ruben Oreel Het huis helde na de ontploffing enigszins naar voren en daarom was de brandweer tot 20.15 uur bezig met het stutten van de wo ning. De Posthoornstraat werd gedurende de werkzaamheden afgesloten voor alle verkeer. Het gevaar bestond dat het huis door passerende auto's nog ver der naar voren zou overhellen. Nadat de werkzaamheden wa ren afgerond werd de weg weer vrij gegeven. De bewoners van het pand en hun kat zijn voorlo pig bij familieleden onderge bracht. j De zwaar beschadigde woning aan de Posthoornstraat in Philip pine na de gasontploffing. foto Peter Nicolai OOSTERLAND - Een vader en zoon uit Oosterland hebben in de nacht van zaterdag op zon dag huis gehouden in en bij een horecagelegenheid in hun woonplaats. Onder invloed van alcohol richt ten zij vernielingen aan en wer- '^Iden mishandelingen gepleegd. Daarbij ontstond schade aan on der meer kleding en auto's. Het duo is door de politie meegeno men. Na het opmaken van pro- is het tweetal zon- op vrije voeten gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5