Onvrede over fusiedwang Ritzen oer geeft overheid schuld van crisis Amerikanen sturen aan op sancties tegen Noord-Korea "berco PZC aus veroordeelt noord op priester lie mafia bestreed Veel gewonden bij betogingen Koerden dagboeknotities van buddingh' compleet Bruid te water Vele tientallen doden door geweld Algerije Grenscontrole vergt twaalfhonderd man binnen- en buitenland estig scholen uit middelbaar beroepsonderwijs bundelen verzet BE II -PHONE MODESHOW MAANDAG 21 MAART 1994 "J IN HAAG (ANPI - Een groep Go nzestig scholen voor het mid- ya ibaar beroepsonderwijs bo) en opleidingen voor het 23.( flingwezen is in verzet geko- ;n tegen de fusieplannen van lister Ritzen van onderw ijs, hebben zich verenigd in het erleg van Autonome Scholen AS). vs f tzen wil met de Wet Educatie Beroepsonderwijs (WEB), die 1998 moet worden ingevoerd, 07 vormen van beroepsonder- I js en volwasseneducatie on- ibrengen in vijftig Regionale jleidingscentra (ROC). De be- ieti aande instellingen worden i.jrplicht te fuseren. Het OAS rzet zich hiertegen. Hi iafgelopen tien jaar is het aan- mbo-scholen al terugge- ~m acht van ruim 600 tot onge- u'®er 170, aldus coördinator B. j30in Delft van het OAS. „De deii eeste van de bij het OAS aan- sloten scholen zijn al betrok- 16,0 in geweest bij één of twee fu sies. met alle daar bijbehorende spanningen en problemen. Ze voelen er niet voor om nog eens een keer gedwongen aan fusies mee te doen." Volgens het OAS heeft Ritzen eerst altijd gezegd dat de schaal vergroting op vrijwillige basis zou geschieden. Maar daar is hij later plotseling op teruggeko men. „De scholen zijn hierdoor op het verkeerde been gezet", al dus Van Delft. Minister Ritzen meent dat door de vorming van ROC's, die in principe door een meerderheid in de Tweede Kamer wordt ge steund, het beroepsonderwijs beter in staat is leerlingen on derwijs te geven dat individueel bij hen past en ook op de wensen van het bedrijfsleven aansluit. Het OAS betwist dat: fusie dwang bevordert juist het omge keerde en dat vindt de Onder wijsraad, het belangrijkste ad viesorgaan van de minister, ook. De protesterende scholen zijn ontevreden over de wijze waarop de Vereniging voor Beroepson derwijs en Volwassen Educatie (VBVE) tot nu toe de belangen van de instellingen heeft behar tigd. Het bestuur van die vereni ging is volgens Van Delft tekort geschoten. „Daarom is besloten tot de oprichting van het Over leg van Autonome Scholen." Volgens het OAS hebben tot nu toe alleen D66 en de kleine christelijke partijen voldoende oog gehad voor de bezwaren van de scholen tegen het wetsvoor stel. De laatste vrezen voor het verlies van de identiteit van de confessionele scholen. Die vor men de helft van de achterban van het OAS. Het OAS gaat ervan uit dat Rit zen er niet in zal slagen de defini tieve versie van de WEB nog vóór de verkiezingen van 3 mei door de Kamer te krijgen. De hoop is er dan ook op gevestigd dat de nieuwe regeringscoalitie de fusiedwang uit de wet schrapt. Het nieuwe platform zal de komende tijd de confrontatie met de politieke partijen aan gaan. OME (KNA/RTR) - Paus Jo annes Paulus II heeft zondag moord op de Italiaanse prïes- r Giuseppe Diana veroor- leld. De geestelijke, die een ile campagne voerde tegen de organiseerde misdaad, werd terdagochtend in zijn kerk in asal di Principe ten noorden in Napels doodgeschoten ter ijl hij zich op de mis voorbe- idde. a het wekelijkse Angelusgebed ;p de paus de gelovigen op het ietersplein op te bidden voor priester, die het slachtoffer is worden van een 'onbarmhar- moord'. Zaterdagavond irmden circa duizend mensen, ider wie drie bisschoppen uit regio, een rouwstoet door Pa- di Principe, ehalve de paus spraken ook de aliaanse bisschoppenconfe- ntie, president Oscar Luigi :alfaro en partijleiders hun af- huw over de moord op Diana t. De secretaris van de bis- hoppenconferentie, aartsbis schop Dionigi Tettamanzi, zei dat de kerk zich ondanks deze afschuwelijke daad niet laat in timideren: „De moord op deze priester leidt ertoe, dat de kerk zich nog stelliger voor gerechtig heid. moraal en solidariteit zal inzetten". De aanslag had plaats in de kerk San Nicola di Bari in Pasal di Principe, ten noorden van Na pels. Deze stad ligt midden in een gebied dat de Camorra, de Napolitaanse versie van de ma fia. beheerst. Ruim een jaar gele den, met kerstmis, begon Diana een campagne tegen de Camor ra. Zijn dood. een week voordat Italië naar de stembus gaat, wordt gezien als een poging om stemmers te intimideren. In september vorig jaar werd in Palermo ook al een anti-mafia- priester vermoord. Leden van de mafia schoten Giuseppe Puglisi dood toen ze hun vuurwapens op de deur van zijn kerk richtten bij wijze van waarschuwing. Koerden bezetten de Autobahn tussen Munchen en Stuttgart. AUGSBURG (AP) - In de Duitse steden Augsburg en Berlijn is het zaterdag tot ge welddadigheden gekomen toen Koerden massaal be toogden tegen het anti-Koer dische beleid van de Turkse regering en het door de Duitse regering ingestelde verbod op de Koerdische Arbeiderspar tij (PKK). De betogingen waren georga niseerd in verband met het Koerdische vooijaarsfeest, Newrus. Volgens de Duitse au toriteiten stak de PKK achter de rellen. Er zou sprake zijn van duidelijk geïnstigeerde ongeregeldheden. In totaal raakten 85 politiemensen en twee brandweerlieden ge wond. Vierentwintig Koerden zijn gearresteerd op verdenking van openbare geweldpleging: 516 anderen arrestanten wor den waarschijnlijk vervolgd wegens vergrijpen zoals dief stal, verstoring van de open bare orde en overtredingen van de immigratiewet. De ernstigste gewelddadighe den deden zich voor in Augs burg. waar de autoriteiten bussen met circa 6.000 Koer den tegenhielden die daar een demónstratieverbod wiilden negeren. Enkele honderden woedende Koerden blokkeer den de Autobahn tussen Stuttgart en Muenchen, wat tot een verkeerschaos leidde. De politie zette 's avonds wa terkanonnen in en toen kon de blokkade eindelijk worden op geruimd. Bij de ongeregeldhe den in Augsburg en op de snel weg raakten in totaal 47 poli tiemensen en twee brandweer lieden gewond. Ook onder de betogers vielen gewonden ge vallen. Een demonstratie van 2.000 Koerden in Berlijn liep ook uit op gewelddadigheden toen be togers met stenen en brand bommen begonnen te gooien. Volgens de politie zijn daarbij minstens 38 politiemensen en een onbekend aantal demon stranten gewond geraakt. IEN HAAG (NPA) - De boeren tuinders in ons land geven rooral de overheid de schuld an de crisis i deze sector. Meer an de helft (57 procent) van de igrariërs vindt dat de van over- leidswege opgelegde beperkin gen en verplichtingen de oor aak van de problemen zijn. De igrarische ondernemers noe- nen hun crisis ernstig, maar len kwart noemt het eigen inko- nen 'goed tot zeer goed'. Tevens 'oelen boer en tuinder zich lecht begrepen door het pu- iliek. )at blijkt uit een peiling die het andbouwweekblad Boerderij leze week publiceert. Negen op de tien agrariërs vinden dat het ministerie van landbouw de boe ren te veel betuttelt. Bijna alle maal (97 procent) vinden ze dat dit ministerie te weinig van de praktijk afweet en dat de opge legde regels slecht uitvoerbaar zijn. Ruim 80 procent vindt ook nog eens dat het departement te veel oog heeft voor de moderne grote bedrijven. Toch vinden ne gen op de tien agrariërs dat het ministerie van Landbouw moet blijven bestaan. Terwijl de boeren en tuinders de crisis in hun sector ernstig vin den, is een aanzienlijk deel toch tevreden met het inkomen. Al leen varkenshouders (40 pro cent) en glastuinders (20 pro- cent) noemen hun inkomenssi tuatie slecht tot uitzichtloos. De agrarische ondernemers voe len zich slecht begrepen door het publiek. De helft ondervindt te weinig waardering van de consu ment voor de kwaliteit van het produkt. Tweederde vindt dat er maar weinig oog is voor de mi lieu-, natuur- en landschapsin spanningen. Eveneens tweeder de van de boeren en tuinders noemt de milieuproblemen in de sector 'zwaar overtrokken". Een derde vindt dat er wel wat moet veranderen. Driekwart van de boeren en tuinders vindt dat er te weinig waardering is voor hun bijdrage aan s lands economie. Een 'Na tionaal Debat' zoals onder ande ren landbouwminister Bukman in de gedachten heeft, wordt dan ook een goede zaak gevonden. Bijna eenderde van de boeren en tuinders verwacht dat er ook iets uitkomt. AMSTERDAM - In opdracht van het Amsterdamse stadsdeel Westerpark heeft het kunste naarscollectief Patchwork een bruid gemaakt, die zaterdag op feestelijke wijze te water is gela ten. Het beeld is gemaakt van kunststof. Hetzelfde gezelschap maakte vorig jaar 20 parafine baljurken, die te zien waren in de Haagse Hofvijver. foto Hans Steinmeier/ANP JORDRECHT (ANP) - In Pic- lura, het gebouw in Dordrecht (vaar hij zijn werkkamer had, is taterdag het laatste deel van de iagboekaantekeningen van de schrijver, dichter en vertaler C. Buddingh' verschenen. Zijn we duwe Stientje nam het eerste Exemplaar van Dagboeknoti ties 1977-1985 in ontvangst. De bundel is samengesteld door Ares Koopman, die het archief beheert van de in 1985 overle den Buddingh'. Met. het bijhouden van dagboe ken begon de Dordtse schrijver november 1967. Zijn laatste aantekening zette hij een maand voor zijn overlijden op papier. Buddingh' heeft eens geschre ven dat hij alleen maar in zijn hoofd heeft geleefd. Wat daar in omging, noteerde hij nauwgezet in zijn dagboek. Zijn dagboe kaantekeningen over de jaren 1967 tot en met 1977 zijn al eer der uitgegeven. In het nieuwe deel krijgt de lezer een beeld van Buddingh' in moeilijke tijden: zijn ziekte, zijn angst voor het ouder worden en fAdvertentie 7ifl44r*tMCttït NOKIA 101 AUTOTELEFOON nu voor ƒ1.295,- ex. BTW Abonnement v.a. 40,- p/mnd. Zonnebloemstraat 49 Goes Tel. 01100 - 21293 Fax 31273 zijn verdriet over het feit dat zijn twee kinderen het ouderlijk huis hebben verlaten. Ook over de depressie waarin hij belandde nadat Willem Frederik Hermans zich ongenadig hard over hem had uitgelaten, schrijft hij uit voerig. Tussendoor laat hij zich weer opvrolijken door zijn kat ten, zijn liefde voor Engeland, schaken, voetbal, cricket en lite ratuur, maar bovenal Stientje. Storing bij VU: muizen gekookt AMSTERDAM (ANP) - Twee honderdzestig muizen zijn let terlijk gekookt door een techni sche storing in een proefopstel ling in het klinisch dierexperi menteel laboratorium van de Vrije Universiteit in Amster dam. Het is de tweede keer in een jaar tijd dat een groot aan tal muizen om het leven komt door een storing. Dat meldt het weekblad van de VU, Ad Valvas. De muizen wer den gebruikt in het kader van een kankeronderzoek. Dat loopt nu enkele maanden vertraging op. Het college van bestuur van de universiteit voert overleg met de veterinaire hoofdinspectie van het ministerie, van WVC over de toekomst van het laboratorium. De inpecteur zou al hebben ge dreigd met maatregelen. De oververhitting werd overi gens opgemerkt door de conti nudienst van de VU. Die greep niet in omdat hij zich geen raad wist met de muizen. WASHINGTON (RTR/AFP DPA) - De Verenigde Staten lij ken vastbesloten via de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties een offensief te beginnen te gen Noord-Korea. Pyongyang heeft opnieuw pogingen gefru streerd voor internationale controle op zijn nucleaire in stallaties en heeft dit weekein de Zuid-Korea met oorlog be dreigd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Christopher heeft aangekondigd dat Was hington deze week een ontwerp tekst voor een resolutie zal op stellen. Volgens hem zal deze tekst ook pleidooien voor econo mische sancties tegen Pyon gyang bevatten als Noord-Ko rea niet onmiddellijk de inspec tieteams van de IAEA, het VN- Agentschap voor Internationale Atoomenergie, hun werk laten afronden. „Wat er daadwerkelijk gebeurt, zal de komende week blijken." De gouverneursraad van de IAEA komt vandaag bijeen. Die zal waarschijnlijk zijn afkeuring uitspreken over de houding van Noord-Korea en de zaak door verwijzen naar de Veiligheids raad- Of de VS in staat zijn Noord-Korea door de internatio nale gemeenschap te laten isole ren, is onduidelijk. China, dat als permanent lid van de V-raad ve torecht heeft, heeft al aangekon digd zo'n resolutie af te wijzen. Maar in een vraaggesprek voor CBS-televisie zei Christopher niet te verwachten dat de Chine zen van hun vetorecht gebruik zullen maken. „Zij hebben net zo veel belang bij een kernwapen- vrij Koreaans schiereiland als wij." Spanningen De spanningen tussen de twee Korea's liepen dit weekeinde flink op. Zaterdag vertrok de Noordkoreaanse delegatie boos van de onderhandelingstafel en dreigde met oorlog. De buurlan den moesten het eens worden over de uitwisseling van gezan ten waardoor meer informatie beschikbaar zou komen over het nucleaire potentieel van Noord- Korea. Zuid-Korea en de Ver enigde Staten hadden dit als voorwaarde gesteld om te ko men tot verbetering van de be trekkingen. „Noord-Korea zei dat Seoul niet ver weg is en dat het in vlammen zou kunnen opgaan", aldus Song Young-dae, de leider van de Zuidkoreaanse delegatie, na het mislukken van de onderhan delingen. Volgens Song is het voor het eerst dat het regime in het noorden tijdens de gesprek ken in Panmunjon spreekt over oorlog. De Zuidkoreaanse regering rea geerde verbolgen op de nieuwe vertraging van de gesprekken. Noord-Korea heeft de inspan ningen om te komen tot. een dia loog genegeerd. Er is geen enkel excuus voor hun acties, zei mi nister voor hereniging, LeeYung- dug. Oefeningen Volgens de Amerikaanse presi dent Clinton leidt de houding van Noord-Korea ertoe dat de VS de militaire oefeningen met Zuid-Korea zullen hervatten. Die waren eerder opgeschort, als gebaar van goede wil. Ook leve ret Washington aan Seoul Pa triot-raketten leen anti-raket systeem) als Noord-Korea niet snel alsnog medewerking ver leent bij de inspectie van zeven nucleaire installaties. Leden van IAEA sloten vorige week hun inspectiereis naar de installaties af. Ze klaagden dat ALGIERS (RTR/AFP/DPA) - Het bloedige conflict tussen de Algerijnse machthebbers en moslim-extremisten heeft de af gelopen dagen aan tientallen personen het leven gekost. On der de doden zijn een openbaar aanklager en een regeringsge zinde journalist. Algerijnse veiligheidstroepen doodden de afgelopen dagen 54 vermeende islamitische funda mentalisten. De meeste gewa pende .terroristen' werden ge dood bij botsingen en zoekacties in voorsteden van Algiers en de steden Blida, Skikda, Sidi Bel Abbes. Relizane. Tlemcen. Me dea en Tipaza. Dit meldde het of ficiële persbureau APS. Binnen een week hebben troe pen van het Algerijnse leger 135 radicale moslims gedood. In twee jaar zijn bij het politieke ge weld meer dan 3.100 doden ge vallen. Fundamentalisten vermoord den zaterdag de 50-jarige journa list Yahia Benzagou, die werkte in het kantoor van premier Ma- lek. Eerder was hij werkzaam bij het regeringsdagblad El Moud- jahid en het persbureau APS. Hij is de elfde journalist die is vermoord sinds fundamentalis ten vorig jaar begonnen promi nente figuren en intellectuelen als doel te kiezen. Enkele uren was nabij zijn wo ning ten zuiden van Algiers de openbaar aanklager Adelkader Ferhat vermoord, deelde het mi nisterie van justitie mee. Hij is het tiende slachtoffer binnen de rechterlijke macht sinds mei- Gewapende mannen hielden vrijdagavond een trein in een tunnel aan, dwongen de 300 in zittenden uit te stappen en sta ken de wagons in brand. Dit meldde de Algerijnse radio Het voorval deed zich voor op het traject langs de kust, bij Bou- merdes, vijftig kilometer ten oosten van de hoofdstad Algiers. slot van pagina 1 daar eenvoudig de bevoegdhe den niet voor heeft". Voorzitter J. Put van de Mare chaussee Vereniging heeft nau welijks een goed woord over voor het kabinetsplan om asiel zoekers tegen te houden. Put verwacht dat dit beleid „grote maatschappelijke onrust" zal veroorzaken. „Dit komt al aar dig in de buurt van het schrik beeld van de politiestaat". „Het is slecht voor de samenle ving. Begrijp me goed. de mare chaussee gaat nare klussen niet uit de weg. Maar bij deze contro les zou je op uiterlijk, zoals de huidskleur, moeten selecteren, bijvoorbeeld in horeca-gelegen- heden. Dat geeft grote onrust", verwacht Put. Volgens Put vergt het teruggrijpen naar de slag boom over de weg bij de grens posten veel minder mankracht dan de duizend tot twaalfhon derd marechaussees die staats secretaris Kosto (justitiei denkt nodig te hebben. Een groep van zo'n zevenhonderd mensen als grensbewaking zou - net als vroeger - voldoende zijn. Voorzitter P. Kruizinga van de Algemeen Christelijke Politie bond (ACP) hoorde het afgelo pen weekeinde met stijgende verbazing de discussie aan over Kabinet vraagt advies over spaarloon DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal de Raad van State advies vragen over een regeling die fis caal sparen voor werknemers stimuleert. Aanleiding hiertoe vormen de ernstige bezwaren van minister De Vries van so ciale zaken tegen de regeling, die sinds 1 januari van kracht is. De regeling, die tot stand kwam op initiatief van de kamerleden Vermeend (PvdA) en Vreugden- hil (CDA), maakt het mogelijk tweemaal fiscale aftrek te ver werven. Dat kan door met het geblokkeerde spaarloon een lij- frentepolis te kopen. Voor werk nemers met een hoog inkomen betekent dat dat de belasting dienst hun lijfrentepolis finan ciert. De Vries heeft ernstige bezwaren tegen deze constructie, die hij veel te royaal acht. Hij wil dat de regeling op dit punt wordt terug gedraaid. het indammen van de asielzoe- kersstroom. „Deze maatregel is gewoon een wassen neus. want er worden twee zaken door el kaar gehaald. Daar voel ik me heel ongemakkelijk bij. Ik snap niet wat het opsporen van illega len te maken heeft met asielzoe kers. Volgens mij is dit niet meer dan een verkiezingsstunt. De po litici willen ferm en kordaat overkomen". Los Angeles opgeschrikt door zware naschok LOS ANGELES (RTRVAFP) - Los Angeles is zondag om 16.20 uur plaatselijke tijd opge schrikt door een zware naschok van de aardbeving op 17 janua ri. De schok duurde ongeveer 30 seconden en had een kracht van 5.3 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag op ongeveer 3,2 kilometer ten noordwesten van Panorama City. Tal van gebouwen in de Califor- nische metropool schudden op hun grondvesten, schilderijen vielen van de muren en pannen gleden van de daken. Politie en brandweer rukten uit om wegen en viaducten te controleren. De schade lijkt echter gering. Bij de aardbeving op 17 januari, die een kracht had van 6.8, vie len zestig doden en 8.000 gewon den. Wegen en viaducten wer den verwoest. Advertentie vriidaa 25 maart tonen we u de nieuwe voorjaars mode in 2 modeshows half 11 half 3 u bent van harte welkom lange vorststraat goes Pyongyang hen voor de voeten liep, waardoor ze niet konden nagaan of dat land zich houdt aan het Nucleaire-Nonprolifera- tieverdrag. Seoul en het Westen denken dat Noord-Korea zijn nucleair, potentieel gebruikt voor de ontwikkeling van kern wapens. Amerikaanse inlichtin gendiensten vrezen dat het land al beschikt over een paar een voudige atoombommen. Pyon gyang noemde vrijdag de klach ten van het IAEA „geheel onge rechtvaardigd" en dreigde met „vastberaden maatregelen". Volgens de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Christopher ligt de bal op de Noordkoreaanse helft. „Zij kun nen instemmen met inspecties. Zij kunnen praten met Zuid-Ko rea en zich echt aansluiten bij de gemeenschap van naties, waar na het mogelijk is dat wij op nieuw rond de tafel kunnen gaan zitten om te komen tot meer nor male betrekkingen." China, een van de weinige lan den waarmee het stalinistische regime in Pyongyang normale relaties onderhoudt, zei dat de problemen door middel van dia loog moeten worden opgelost Directie: K. Scherphuis, W. F de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457 Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag fm vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Openingstijden Zierikzee van 8.30-12 30 en van 13.30-17 00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000, Redactiefax- 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. 01184-84000 Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84,50, automatische afschrijving 83,75, franco per post 107,50; per maand 29,60, automatische afschrij ving 29,00; jaarabonnement 326,50, auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415,00, losse nummers maan dag Fm vrijdag 1,50, zaterdag 2.00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw) Postrek nr3754316 t.n.v. PZC ab rek. Vlissingen Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24.75; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3