renscontrole vergt 1200 man Premier Lubbers ziet volgens Martens af van post Brussel EO Jan Raas en gezin in woning overvallen Serviërs beëindigen blokkade bij Maglaj Sarajevo voetbalt tegen VN-militairen Links boekt lichte winst bij lokale Franse verkiezingen 4 WEKEN VOOR/13,- osto wil asielzoekers weren met vliegende brigades f 2DE HALVE PRIJS. In de rij voor het stembureau 237e jaargang no. 67 (3) Vlaandag 21 maart 1994 hecLosse nummers 1,50 Tijdelijk regen Veel bewolking en tijdelijk regen. Ma tige zuidoostelijke vrind, vanmiddag draaiend naar ivest en toenemend tot vrij krachtig. Temperatuur 7 graden. Uw kleurenrolletje twee keer afgedrukt op Kodak Royal Paper voor maar 3,75 i.p.v. 7,50 extra? Juist! Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst, Terneuzen FOTO VERSCHOORE van onze verslaggever 's-HEERENHOEK - Oud-wiel renner en ploegleider Jan Raas en zijn gezin zijn zater dagavond in hun woning in 's- Heerenhoek overvallen door twee gewapende en gemasker de mannen. Zij hielden zijn echtgenote, een 16-jarige zoon en een 19-jarige vriend van de zoon een half uur in gijzeling. Toen Raas zelf thuis kwam werd ook hij bedreigd. Bij een worsteling met een van de overvallers liep hij een hoofd wond op. De overvallers gin gen er vandoor met een onbe kend bedrag en enkele siera den. De mannen kwamen even voor tien uur de woning binnen. Ze verschaften zich toegang dooi de zoon, die op dat moment thuis kwam, op de oprit te be dreigen met een vuurwapen. Eenmaal in huis eisten de over vallers geld. Toen de buit bleek tegen te vallen, werden de zoon, mevrouw Raas en de vriend van de zoon in gijzeling genomen. Raas was op dat mo ment nog niet thuis. De ploeg leider was op terugreis van de wielerklassieker Milaan - San Remo. Bij zijn binnenkomst werd hij door de overvallers verrast, In een onbewaakt ogenblik wist Raas de hand te leggen op een hamer waarmee hij de overvallers te lijf ging. Eén van hen sloeg snel op de vlucht. De ander koos het haze- pad na een worsteling met Raas. De ploegleider kreeg en kele klappen met het vuurwa pen op zijn hoofd. De politie is zaterdagnacht di rect een onderzoek begonnen. De indruk bestaat dat de over vallers doelbewust de woning van Raas uitkozen. Een buurt onderzoek heeft tot dusver niets opgeleverd. Van de da ders bestaat slechts een vaag signalement. Vast staat dat één van hen een blanke huidskleur had, en de andere een donkere. Eén van de over vallers moet gewond zijn aan het hoofd. zie ook pagina 5 LUS- DEN HAAG (NPA) - Staatsse cretaris Kosto van justitie wil twaalfhonderd man extra heb ben voor het weren van 'kans- i' asielzoekers uit ons land. )e PvdA-bewindsman denkt daarbij aan duizend man mare chaussee - voor controle vlak achter de grenzen - en politie - voor een beter toezicht in de ste- den - en tweehonderd man" ad ministratief personeel dat zich moet bezighouden met het beoordelen en afhandelen van asielverzoeken. Kosto maakte dit gisteren be- kend in het tv-programma Het Capitool. Aangezien het kabinet s hem vrijdag een soort blanco cheque heeft gegeven voor in- tensivering van het vreemdelin gentoezicht. verwacht de staats secretaris dat hij de betreffende twaalfhonderd man ook inder- 1 krijgt. Op deze manier zal hij ook in staat zijn, denkt Kos to, om de instroom van vluchte lingen in de centrale opvangcen- Itra van minister d'Ancona van WVC, waar de mensen nu al uit puilen, aanzienlijk te verminde ren. Een groot probleem voor justitie is nu nog dat veel asielzoekers niet vertellen langs welke route ze naar ons land zijn gekomen. „Als we ze vlak achter de grens met Duitsland of België aantref fen, is het duidelijk waar ze van daan komen. En is dus ook dui delijk waarheen ze eventueel te ruggestuurd kunnen worden", legde Kosto uit. Grensposten Het is niet de bedoeling dat al dan niet verkapt de grensposten weer worden opgericht. Dat zou in strijd zijn met Europese ver dragen, aldus Kosto. Volgens hem gaat het alleen om het aan zienlijk opvoeren van de steek proefsgewijze controle vlak ach ter de grenzen. Het toerisme zal daar geen last van hebben, meent de bewindsman. In de ste den wil hij het vreemdelingen toezicht vergroten om illegale arbeiders beter te kunnen op sporen en om uitgewezen bui tenlanders sneller over de grens te kunnen zetten. Op dit mo ment houden nog slechts een kleine zeshonderd politiemen sen en marechaussees zich bezig met het binnenlandse vreemde lingentoezicht. Daarnaast zijn op Schiphol, dat een buiten grens vormt, 528 marechaussees actief. Kosto ziet niet zoveel in een idee van zijn eigen partijleider Kok. Deze pleitte vrijdag in het kabi net voor het aanstellen van een coördinerend minister voor im migratie. Zo'n bewindsman zal net zoveel problemen tegenko men, verwacht Kosto, als hijzelf en zijn „hardwerkende" colle ga's D'Ancona van WVC en Heerma van volkshuisvesting. Ook d'Ancona is niet enthou siast. „Zo'n collega kan niets meer doen dan wij, omdat hij slot zie pagina 3 kolom 7 Verrassende ontwikkeling SARAJEVO (RTR/AFP/DPA) - Het eerste VN-konvooi in vijf maanden heeft zondag de mos- limstad Maglaj bereikt. Dit werd mogelijk, nadat de Ser viërs plotseling hun blokkade van een belangrijke doorgaan de weg ophieven. Het konvooi bracht medicijnen en voedsel voor de 100.000 inwoners van de enclave rond Maglaj. Het transport had ai enkele da gen bij Zenica gewacht, terwijl VN-officieren onderhandelden. Britse blauwhelmen rapporteer den zondag dat de Serviërs on verwacht de wegblokkades, waar eerder diverse konvooien waren gestrand, hadden verla ten. Het is nog niet duidelijk of de wegen nu open blijven. Een VN-functionaris zei dat onge veer veertig zieken die er ernstig aan toe zijn, geëvacueerd zullen worden. „Wij kunnen het niet verklaren", zei een woordvoerder van de VN- vluchtelingencommissie UNHCR over de verrassende ontwikkeling rond Maglaj. „Als het zo blijft, is het huidige kon vooi natuurlijk het eerste van een lange reeks." Sinds vorig jaar oktober werden de inwoners van Maglaj in leven gehouden met voedsel droppings door vliegtuigen. Aarzelend Ook in Gornji-Vakuf, in Cen- traal-Bosnië, was het zondag rustig nadat de Bosnische Kroa- ten en moslims vrijdag een ak koord hadden ondertekend over een federatie. Een maand nadat hier aan de frontlinie een staakt- het-vuren werd bereikt, ver dween alle militaire activiteit. Aarzelend proberen de bewo ners de draad van hun gewone leven weer op te pakken. Zij zijn begonnen met de reparatie van hun huizen, die tijdens de oorlog werden verwoest. Supporters met de vlaggen van Kroatië (links) en Bosnië. Het VN-team verloor met 4-0. SARAJEVO (RTR) - In Sarajevo heerste zondag een bijna feestelijke stemming, omdat het stadion weer werd gebruikt voor een voetbalwedstrijd. Een elftal van inwoners van de Bos nische hoofdstad stond tegenover een team van VN-militairen, dat onder leiding stond van de Nederlandse gevechtspiloot Eric Murer. VN-commandant generaal Michael Rose, die de wedstrijd bij woonde, zei dat de terugkeer naar het gewone leven in Sarajevo 'een onomkeerkaar proces' is na 23 maanden van oorlog. Zeker 8.000 mensen woonden de wedstrijd bij. De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic had de VN be loofd dat zijn mannen niet zouden aanvallen. Het stadion ligt op 200 meter van de frontlinie. Op 29 maart 1992 werd er voor 't laatst een wedstrijd gespeeld. Enkele dagen later brak de oorlog uit, die circa 10.000 inwoners van Sarajevo het leven kostte. GRAND'ITALIA P\STA'S Kttï, fuulli. pipe rigllc of fjrfcdlr Zak 500 gram .99 GEZOUTEN CASHEWNOTE BRUSSEL (ANP) - Premier Lub bers heeft geen belangstelling meer voor het voorzitterschap van de Europese Commissie. Hij steunt de Belgische ex-pre mier Wilfried Martens die klaar staat om opvolger van de Frans man Jacques Delors te worden. Volgens Martens zou men sterk bij Lubbers moeten aandringen om voorzitter van de Commissie te worden. „Maar ik heb de in druk van de Nederlandse poli tiek dat hij zijn beslissing geno men heeft", zei hij-zondagavond in KRO-Brandpunt. Hij stelde dat men Lubbers zou moeten „smeken om het te doen als er geen andere goede kandidaat Dat alternatief is Martens zelf, die rekent op Lubbers. „Ik heb altijd kunnen rekenen op de zeer fidele steun van Ruud Lubbers, en op zijn appreciatie en ik ben daar zeer dankbaar voor." De Nederlandse minister-presi dent liet zich in Brandpunt niet in de kaart kijken. Of hij afziet van Brussel, bleef in het midden. Maar Lubbers heeft, zich nooit officieel kandidaat gesteld. Hij kwam wel op voor Martens, maar hij wees erop dat er „meer dere" kandidaten zijn die Delors kunnen opvolgen. SAN SALVADOR - Honder den Salvadoranen staan zon dag in de rij voor een slembu reau in Cuscatancingo, een buitenwijk van de hoofdstad San Salvador. Het gaat om de eerste verkiezingen sinds het einde van de burgeroorlog. De bijna 2,5 miljoen stemge rechtigden kozen onder toe zicht van bijna 3.000 VN- waarnemers niet alleen een president, maar ook de 84 le den van de Nationale Assem blee en 262 nieuwe gemeente raden. foto Luis Galdamez/Reuter Olau vaart weer De Olau Line heeft zondagavond de veerdienst Vlissingen-Sheer- ness hervat. Dat gebeurde nadat in Hamburg overeenstemming was bereikt over een afvloeiings regeling voor het varend perso neel. Daarmee kivam ook een eind aan de staking van de bemanning op C de Olau Hollandia. Furlan Giorgio Furlan heeft zaterdag gedaan wat van hem werd ver wacht. De Italiaan, die vorige week domineerde in de Tirreno. won de klassieker Milaan-San Remo. De Nederlan ders speelden geen rol van betekenis. Ajax Ajax heeft voor de tweede keer in vijf dagen een dreun gekre gen. Woensdag kegelde Par ma de Amsterdammers uit het Europa-Cuptoernooi en giste ren versperde NEC Ajax de weg naar de KNVB-be- kerfinale. NEC won met 2-1. I I Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18 De huidige Belgische premier Jean-Luc Dehaene weigerde elk commentaar op Martens' kandi datuur. Ook over zijn eigen kan sen zweeg hij als het graf. De haene zou volgens kranteberieh- ten de eerste keus zijn van de Duitse bondskanselier Helmut Kohl en de Franse president FranQcois Mitterrand. In de Belgische pers wordt al volop gespeculeerd over Dehae- ne's vertrek, te meer omdat hij het nieuws niet heeft tegenge sproken. Volgens de krant Le Soir van zaterdag zegt Dehaene niets over zijn kandidatuur om de kiezers, met de Europese ver kiezingen van juni in het voor uitzicht. niet tegen zich in het harnas te jagen. Bovendien krijgt zo zijn partij, de CVP, de tijd om een geschikte opvolger als premier te kiezen. Le Soir tipt zelf ex-partijvoorzit ter Herman van Rompuy, die momenteel minister van begro ting is. Bij de Vlaamse socialistische re geringspartner, de SP, besprak het partijbureau vorige week de zaak. België levert net als Neder land één Eurocommissaris en dat is een SP'er, Karei van Miert. Als Dehaene Delors opvolgt, moet Van Miert weg. De opvolging van Delors, die of ficieel op 1 januari volgend jaar opstapt, wordt eind juni beslist tijdens de halfjaarlijkse Euro pese topconferentie op het Griekse eiland Corfu. Tot nu toe is alleen de Britse Eurocommis saris Leon Brittan officieel dooi' Londen kandidaat gesteld. van onze correspondent PARIJS - De Franse socialisten en in mindere mate de commu nisten zijn de winnaars van de eerste ronde van de kantonale verkiezingen (departementale besturen) die gisteren in Frank rijk plaatsvonden. De winst van links ging echter niet ten koste van de conservatieve regerings coalitie die zich met een score van rond de 44 procent hand haafde ten opzichte van de par lementsverkiezingen van vorig jaar. De socialisten, die in maart vo rig jaar bij de parlementsverkie zingen een vernietigende neder laag leden met amper 22 procent van de stemmen, wonnen vol gens de eerste, voorlopige uitsla gen bijna acht procent ten op zichte van vorig jaar. De score van rond dertig procent voor de Parti Socialiste (PS) en enkele kleine linkse partijen, betekent een duidelijke opsteker voor Mi chel Rocard, de leider van de PS. Verrassend was ook het lichte herstel van de Franse commu nisten (PCF). Die kregen vol gens de voorlopige uitslag tus sen de 10,5 en de 11,8 procent van de stemmen. Daarmee lijkt de al jaren durende vrije val van de PCF tot staan gekomen. Niet alleen Michel Rocard toon de zich gisteren opgetogen over de uitslag. Diverse woordvoer ders van de regeringscoalitie we zen erop dat de opleving van links niet of nauwelijks ten koste van de regeringspartijen RPR en UDF is gegaan. Zowel premier Edouard Balla- dur als minister Charles Pasqua van binnenlandse zaken^telden gisteravond dat de uitslag van de verkiezingen, de eerste echte test sinds de daverende overwin ning van rechts vorig jaar, be wijst dat de Fransen nog steeds Ouderen beroofd WIJK AAN ZEE (ANP) - Een on bekende man van 20 tot 25 jaar heeft in de nacht van zaterdag op zondag een man uit Bever wijk en zijn vriendin uit Heems kerk, beiden 70 jaar, beroofd. De slachtoffers zaten in een auto op een parkeerplaats in Wijk aan Zee. De overvaller trok plotseling een portier open en eiste onder be dreiging van een mes geld. De automobilist gaf dat, maar kreeg toch enkele messteken. Daarna sloeg de overvaller hem bewusteloos. De man verkracht te vervolgens de vrouw. vertrouwen in de huidige rege ring hebben. De grote verliezer van de kanto nale verkiezingen lijkt het ex treem-rechtse Front National van Jean-Marie Le Pen. Het Front National, de afgelopen ja ren bij verkiezingen regelmatig goed voor scores #van 12 tot 14 procent, bleef volgens de voorlo pige uitslag onder de 10 procent steken. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: U een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1