ZEEUWSE COURANT Bosnië en Kroatië sluiten vrede Kabinetsvoorstel flitstrein vergt 5,7 miljard gulden Steun voor de WOV kalft af Gezondheid PRINT PHOTO Grenzen dicht voor meeste asielzoekers 4 WEKEN Druk op Serviërs om zich bij akkoord aan te sluiten Belastingdienst schiet Van den Ende te hulp Jongeren demonstreren PILAAR reportage 23 Vm 31 r taxatie ~i VOOR 13,- Groot voordeel voor U op pagina 28!! Een enkele bui Wisselend bewolkt en plaatselijk een bui. Vrij krachtige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Temperatuur 7 graden. 37e jaargang no. 66 Zaterdag 19 maart 1994 .osse nummers 2,00 'lissingen Middelburg Goes van onze verslaggever VLISSINGEN - Steeds min der Zeeuwen steunen aanleg van een Westerschelde Oever verbinding. Iets meer dan de helft van de bevolking, 56,1 procent, is het eens met de komst van een tunnel tussen Ellewoutsdijk en Terneuzen. In 1988 stond nog 75 procent van de inwoners achter het project. Het aantal Zeeuwen dat 'geen mening' heeft over het project is gestegen van 4,3 procent in 1988 tot 22,9 procent nu. Het aantal tegenstanders van een vaste oeververbin ding is vrijwel gelijk geble ven: 21 procent. Dit blijkt uit een opinie-onder zoek dat het Instituut voor Strategische Kommunikatie (ISK) afgelopen week in op dracht van de PZC-redactie hield. De representatieve steekproef geeft ook aan dat driekwart van de ondervraag den minder dan tweemaal per maand tot zelden of nooit ge bruik maakt van de veren over de Westerschelde. Van de on dervraagden die geen behoefte hebben aan een tunnel is een groot aantal tevreden met de veerdiensten. De belangrijkste reden om wel een tunnel wensen is dat er een betere verbinding ontstaat. Een kortere reistijd speelt vooral onder de inwoners jon ger dan 51 jaar een rol. Een klein deel van de deelnemers aan het PZC/ISK-onderzoek. 11 procent, is bereid te zijner tijd een hoger tolgeld te beta len dan het voorspelde einde- veertarief 11 gulden Pagina 3: commentaar. Pagina 15: staten over WOV. Pagina 23: resultaten PZC/ISK-enquête. van onze correspondent iVASHINGTON - De leiders van Josnië-Herzegowina en Kroa- ië hebben gisteren in Washing ton een akkoord ondertekend dat de weg vrij maakt voor de vorming van een federatie van de twee landen. De onderteke ning. onder toeziend oog van president Bill Clinton op het Witte Huis, wordt beschouwd als een eerste stap op weg naar vrede in Bosnië. [et akkoord werd ondertekend de Bosnische president Alia Izetbegovic en de Kroati sche president Franjo Tudjman. Izetbegovic sprak van 'een grote dag voor Bosnië'. Maar hij waar schuwde dat het vechten in zijn land nog steeds doorgaat. „We moeten zonder aarzelen door gaan met onze pogingen volle- vrede te bereiken". Volgens Izetbegovic wil de Bos nische bevolking vrede en ge rechtigheid. Dat betekent 'dat ons land zijn grenzen behoudt, en dat de mensen die uit hun ste den en dorpen zijn verdreven daar weer kunnen terugkeren'. De president zei ook dat de ver antwoordelijken voor oorlogs misdaden zullen moeten worden berecht. Die opmerking was gericht aan het adres van de Bosnische Ser viërs, die ook vrijdag weer, on der meer door president Clinton, als de agressors in Bosnië wer den bestempeld. De Serviërs staan echter voorlopig buiten dit vredesakkoord, al riep Clin ton hen op zich erbij aan te slui ten. Servië voelt daar echter wei nig voor, al zeiden Amerikaanse bronnen vrijdag 'enige interesse' gemerkt te hebben. Clinton noemde de ceremonie op het Witte Huis 'een moment van hoop'. Hij zei dat 33 maan den lang 'de vlammen van de oorlog' hebben gewoed in de voormalige Joegoslavische re publieken 'maar dat de leiders van Bosnië en Kroatië vandaag die vlammen de rug hebben toe gekeerd en zijn begonnen aan het moeilijke proces van verzoe ning'. Keerpunt DEN HAAG (NPA) - Het verlies voor Joop van den Ende lijkt groter dan het is. Belastingfoef- kunnen de schade van zijn Amerikaanse avontuur met de musical Cyrano aanzienlijk be perken. De particuliere inves- eerders daarentegen zien niets lerug van hun verliezen. Als aandeelhouders hebben zij ge gokt en verloren. Het verlies van de Amerikaanse Cyrano bedraagt in totaal zes tien miljoen gulden. Zes miljoen daarvan komt voor rekening van Van den Ende. Voor de Ame rikaanse Cyrano bestaat een aparte Amerikaanse BV waarin Van den Ende Theaterproduk- heeft geïnvesteerd. Deze verliespost van zes miljoen kan hij compenseren met winst uit andere bedrijfsonderdelen, bij voorbeeld de goed draaiende te levisie-afdeling. ,Stel voor dat Van den Ende tien miljoen winst heeft uit een an dere BV. Dan moet hij daarvan vier miljoen, veertig procent, aan de belasting betalen. Maar met dat belastinggeld kan hij nu net zo goed z'n Cyrano-verlies compenseren. Dan blijft er dus log twee miljoen verlies over. Gedurende acht jaar mag ook dit verlies nog worden gecom- JlÈ i? ÉSiP: I Politiemensen gebruiken traangas tegen de betogers in Lyon. foto Robert Pratta/Reuter PARIJS (ANP) - „Dit voorstel moet van tafel." Dat heeft Mare Blondel, de leider van de grote Franse vakbond FO (Force Ouvrière) vrijdag in een reactie op het voornemen van de regering om het minimumloon voor jongeren met 20 procent te verlagen. Jongeren in verschillende grote steden hebben daar vrijdag opnieuw tegen betoogd. De demonstra ties duren al drie weken. In Lyon betoogden vrijdag circa 5000 middelbare scholieren. Het kwam tot botsingen met de oproerpolitie. Eén politie man raakte gewond en vijf jongeren zijn aangehouden. Het overgrote deel van de betogers distantiëerde zich van de stenengooiers, die charges van de politie uitlokten. van de vrede', maar moeten de man noemde het akkoord 'een De Amerikaanse regering heeft inwoners van de landen zelf die keerpunt in de crisis in onze re- zowel Kroatië als Bosnië finan- vrede invullen. President Tudj- gio'. ciële en economische hulp toe- Volgens Clinton geeft het ak koord, waarmee Bosnië en Kroatië besluiten om nauw te gaan samenwerken op vele ter reinen, slechts 'de grenzen aan penseerd", licht een belasting adviseur toe. De overige tien miljoen gulden verlies komt ten laste van de Amerikaanse co-producent en vijftig investeerders, onder wie tv-producent John de Mol, pla- tenproducer Willem van Kooten en Hans Breukhoven, eigenaar van de Free Recordshop. Deze privé-investeerders hebben aan delen in Cyrano gekocht in de hoop dat de musical op Broad way een kassucces zou worden. Hun winsten zouden dan onbe last zijn. Zij hebben gegokt en verloren. Geen belastingfoefje kan het leed verzachten. „Maar wij zullen deze mensen niet ver geten. Zij hebben ons gesteund omdat ze vertrouwen in ons had den. Bij toekomstige projekten zullen wij ze als eerste benade ren", aldus een woordvoerder van Van den Ende Produkties. zie ook pagina 2 (Advertentie) BOUWMATERIALEN GOES gezegd. „We kijken naar de VS als een partner bij de oplossing van al onze problemen, speciaal de economische", aldus Tudj man. De VS zijn bereid een am bassade te openen in de Bosni sche hoofdstad Sarajevo. In de Kroatische hoofdstad Zagreb hebben zij die al. Oekraine sluit stroom Krim af MOSKOU (APi - De Oekraïne heeft vrijdag de elektriciteits voorziening voor de opstandige Krim gedeeltelijk afgesloten. Volgens Oekraïne is het schierei land achterstallig met betalin gen voor energieleveringen, meldt persbureau Interfax. DEN HAAG - Minister Alders (milieu) brengt vrijdag een toost uit met een glas vervuild water. Vertegenwoordigers van milieuorganisaties boden hem deze consumptie aan. Zij waren voor de gelegenheid uitgedost als obers in livrei. foto Marcel Antonisse/ANP Lubbers: groei aantal wao'ers komt tot staan DEN HAAG (ANP) - De groei van het aantal mensen met een wao-uitkering stabliseert. Pre mier Lubbers zei dat vrijdag tij dens zijn wekelijkse persconfe rentie. Hij sprak van een „prachtig re sultaat", maar voegde eraan toe dat nu alles op alles gezet moet worden om het aantal wao'ers omlaag te krijgen. Volgende week presenteert de Sociale Verzekeringsraad de nieuwste cijfers over de ontwik keling van de wao, aldus Lub bers. De premier verwacht dat de eco nomische groei de komende vier jaar ergens tussen de 1.75 pro cent en de 3 procent zal liggen. Dat is tussen het voorzichtige en het optimistische scenario van het Centraal Plan Bureau. DEN HAAG (NPA) - De hoge snelheidslijn in Nederland volgt tussen Amsterdam en Bel gië een nieuw tracé. Het noorde lijke deel doorsnijdt het Groene Hart aan de rand, loopt zoveel mogelijk langs bestaande be bouwing en volgt een traject ten oosten van Zoetermeer. Voor het zuidelijke deel tussen Rotterdam en België heeft het kabinet een voorkeur voor het traject langs de autosnelweg Moerdijk - Breda - Antwerpen. Over de financiële gevolgen van dit traject wordt nog onder handeld met de Belgische rege ring. De gisteren door het kabinet ge presenteerde voorlopige rege ringsbeslissing kost 5,7 miljard gulden. De bedoeling is dat de nieuwe lijn in 2003 gereed is. Te gen die tijd zullen, zo verwacht het kabinet, jaarlijks zo'n zes a "zeven miljoen internationale rei zigers van de lijn, die de reistijd tussen Amsterdam en Parijs te rugbrengt van ruim zes tot ruim drie uur. gebruik maken. Tevens zal eenzelfde aantal Nederlan ders de snelle treinverbinding tussen Amsterdam. Rotterdam en Antwerpen benutten. Zij rei zen via shuttles, die met een fre quentie van vier keer per uur over hetzelfde tracé rijden. Het kabinet heeft uiteindelijk voor het noordelijke deel vier va rianten vergeleken. In het nu ge kozen tracé wordt het Groene Hart zoveel mogelijk ontzien. Tijdens een persconferentie in Den Haag verklaarde minister Alders (VROM) gisteren dat de restgedeelten van het Groene Hart tussen de hogesnelheids lijn en de stedelijke bebouwing gespaard zullen blijven. Voor woningbouw in die gebieden is geen plaats, aldus Alders. In beginsel is uitgegaan van een zo laag mogelijk ligging. Hoge spoordijken worden, waar het kan, vermeden. De lijn gaat van Amsterdam tot Nieuw Vennep over bestaand spoor, kruist de Oude Rijn via een tunnelbak, volgt een verdiepte ligging bij Hazerswoude, raast langs het nieuw aan te leggen Bentwoud en loopt ten oosten van Zoeter meer naar Rotterdam. Bezwaren Bukman Om tegemoet te komen aan be zwaren van landbouwminister Bukman tegen de doorsnijding van het tuinbouwgebied bij Bleiswijk heeft het kabinet 100 miljoen extra uitgetrokken. Dit bedrag is onder meer bestemd voor het verplaatsen van glas tuinbouwbedrijven. De lijn krijgt vanuit Rotterdam een af takking naar Den Haag. Van een tracé van de hogesnel heidslijn over bestaand spoor kan volgens het kabinet geen sprake zijn. De kosten zijn te hoog, de overlast gigantisch en de ingrepen in stedelijk gebied bijna onoverkomelijk. De kos ten van het nu gekozen tracé ko men voor het grootste deel voor rekening van het rijk. Eén tot anderhalf miljard gulden wordt gefinancierd door private finan ciers. Volgens minister Maij (ver keer en waterstaat) is de animo voor deelname onder de private beleggers groot. Voorts heeft de Europese Unie nu al 300 miljoen gulden toegezegd. Maij ver wacht dat dit bedrag nog zal stij gen. Zowel de provincie Zuid-Hol land als de gemeenten in het Groene Hart reageerden gister avond uiterst negatief op de voorlopige kabinetsbeslissing. Zij houden vast aan een HSL over bestaand spoor, waarnaar TNO momenteel op verzoek van de provincie een onderzoek doet. zie ook pagina 2 Vanaf morgen zijn bijna alle winkels en restaurants in Domburg weer 7 DAGEN PER WEEK OPEN DOMBURG iiiiiiiiiiiiiiiiiii/ Aan de mooiste kaap van de wereld kiezen veel kleurlingen voor een blanke leider. Nelson Mandela legt het af tegen Frederik Willem de Klerk. Verder in de bijlage Reportage: Meningen over de Wester schelde Oeververbinding verschuiven naar onverschilligheid Foto's uit de duinen Slachtoffer van hoge huren Rustig ster venUnilever-topman Floris Maljers neemt afscheid Barstjesin de glanzende faqade van Singapore. van woning of bedrijfspand: beëdigd taxateur CEES KOLE L™ Weststraat l, Kapelle, tel. 0H02-42614 «J Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Financiën en economie: 9; Radio en televisie: 10 en 11; Provincie: 13, 15, 17, 19 en 21; Reportage: 23, 24, 25, 27, 29, 31; Vrije tijd: 35, 36, 37, 39, Sport: 40, en 41. Kabinet neemt maatregelen DEN HAAG (NPA) - Asielzoe kers die Nederland over land binnenkomen, worden in begin sel allen teruggestuurd naar het 'veilige land van eerste op vang'. Dat wil zeggen naar Duitsland of België. Volgens premier Lubbers geldt dat ook voor vluchtelingen uit het voor malige Joegoslavië, als zij ten minste over land gereisd zijn. Zij hebben dan immers de mo gelijkheid gehad in een ander veilig Europees land asiel aan te vragen. legde hij uit. „Men wordt straks in ons land alleen nog in de asielprocedure opgenomen als men een bijzon dere reden heeft om hierheen te komen. Bijvoorbeeld omdat men hier familie heeft of omdat men hier gestudeerd heeft. Er gaat zo snel mogelijk een wets voorstel met de nieuwe asielre geling naar de Tweede Kamer. Andere opvallende maatregelen zijn: - Mensen die gevlucht zijn uit landen die volgens de Neder landse regering veilig zijn, gaan zonder pardon weer terug; - De vreemdelingenpolitie wordt sterk uitgebreid zodat er veel meer controle kan komen aan de grenzen; het ministerie van jus titie krijgt, daarvoor alle beno digde gelden; - Illegaal hier verblijvende bui tenlanders mogen op geen en kele wijze meer door een over heidsinstantie financieel wor den ondersteund; uitzonderin gen worden gemaakt voor men sen die acuut medische hulp no dig hebben en voor kinderen in de leerplichtige leeftijd; - Mensen die zonder identiteits papieren naar Nederland ko men, worden in beginsel "biet meer 'in procedure genomen'; tenzij zij een goede reden heb ben voor het ontbreken van hun papieren (bijvoorbeeld als zij hals over kop zijn gevlucht); - Er gaat een wetsvoorstel naar de Tweede Kamer om te waar borgen dat er voldoende huizen worden gebouwd voor vluchte lingen die in Nederland mogen blijven. Premier Lubbers verklaarde met nadruk dat al deze maatre gelen hard nodig zijn. „Als we niets extra's doen. zou het inder daad dit jaar kunnen komen tot een verdubbeling van de aantal len asielzoekers". PvdA tegen De PvdA-fractie in de Tweede Kamer gaat niet akkoord met de uitleg die premier Lubbers giste ren gaf aan het nieuwe asielbe leid van het kabinet. „We zijn het ermee eens dat het beleid strakker moet. Maar het kan niet zo zijn dat alle vluchtelin gen die over land naar Neder land komen, worden terugge stuurd naar Duitsland of België. Voor echte vluchtelingen moet ook in ons land plaats blijven, ongeacht hoe ze hier naartoe ko men". zei PvdA-kamerlid Van Traa. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam. Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar; PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1