llfiltil COURAN Aantal asielzoekers verdubbelt Einde beleg Sarajevo dichterbij Tientje wordt muntstuk Loopfiets van de weg gehaald 4 WEKEN 01100 - 39555 lubbers vraagt ministers diepgaande bezinning op probleem Verbod treft loterij met Henny Huismans PvdA kraakt plannen Brinkman voor aow 1 n g %n kunst cultuur 15 Vm 21 CDA wil ziektepremie bejaarden verlagen VOOR 13,- Regen Geruime tijd regen, 's Avonds opkla ringen. Matige wind uit zuidwest. In de middag krachtig tot hard. Middagtem- peratuur 7 graden. 1237e jaargang no. 65 Vrijdag 18 maart 1994 Losse nummers 1,50 ZIEKT^ l'£'RZZV&' ■v,.. Bel voor informatie: i DEN HAAG (NPA) - Als de vrees van het kabinet wordt bewaar heid dat dit jaar niet 35.000 maar 70.000 asielzoekers zullen proberen in ons land een ver blijfsvergunning te krijgen, moeten er zo spoedig mogelijk 15.000 extra woningen voor toe gelaten vluchtelingen beschik baar komen. „Dat is een groot probleem voor het kabinet. Met de bestaande regelingen is dat niet meer op te vangen", zei staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) gisteren in een de bat met de Tweede Kamer. Het kabinet buigt zich vandaag over de opvang van asielzoekers en over extra maatregelen om de toenemende stroom in te dam men. In een brief aan zijn collega- ministers heeft premier Lubbers gisteren aangedrongen op een 'diepgaande bezinning' over de ze vraagstukken. De premier hoopt dat er vandaag knopen kunnen worden doorgehakt. Zelf ziet Lubbers wel iets in de mogelijkheid om asielverzoeken van mensen zonder identiteits papieren niet meer in behande ling te nemen. In sommige an dere landen is dat ook het geval. Vice-premier Kok wil dat het aantal justitie-ambtenaren dat onderzoekt of een asielzoeker hier mag blijven, flink wordt uit gebreid. Op die manier zouden de mensen die worden afgewe zen veel eerder kunnen worden uitgezet en zouden er dus ook veel minder opvangplaatsen no dig zijn. Justitie heeft inmiddels toegezegd de asielverzoeken vanaf 1 april in zeven maanden af te zullen handelen in plaats van de huidige dertien. Tentenkampen De Tweede Kamer toonde zich gisteren bezorgd dat het ak koord van vorig jaar tussen het kabinet en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) .over de opvang en huisvesting van asielzoekers niet toereikend zal zijn. Staatssecretaris Heer- ma deelt die vrees. Bij het over-- leg met de VNG werd nog uitge gaan van 35.000 tot 40.000 vluch telingen per jaar, maar die in schatting kan best veel te laag zijn gezien het aantal asielzoe kers dat al in de eerste twee maanden van dit jaar ons land binnenkwam. Het nijpende gebrek aan op vangruimte baart de Kamer veel zorgen. Omdat het aantal cen trale opvangcentra niet toerei kend is. zijn veel asielzoekers in afwachting van de beslissing over hun aanvraag tijdelijk on dergebracht in onder meer ho tels, kloosters, kazernes en inter naten. Een aantal van deze huis vestingscontracten loopt af per 1 april. Voor 4.000 mensen is in middels nieuwe opvang gere geld, maar voor 2.000 is dat nog niet gelukt. WD-kamerlid Wie- benga opperde een grote hoe veelheid noodwoningen te bou wen „om te voorkomen dat die 2000 mensen in tentenkampen moeten worden onderge- DEN HAAG (ANP) - Het minis terie van justitie heeft de loterij ran Henny Huismans Sterren Playbackshow verboden. Dit ipel wordt als ledenwerfactie jeorganiseerd door de Natio- lale Postcode Loterij. Deelnemers worden uitgeno- iigd, na het openkrassen van «n hokje, een kaart in te zen- ien. Door het inzenden van de caart maakt de inzender kans om uitgenodigd te worden bij de opnamen van de playbackshow. Afhankelijk van het openge- kraste hokje en het resultaat van de show maken de aanwezi gen kans op prijzen. Volgens staatssecretaris Kosto is de actie in strijd met de aan de Postcode Loterij afgegeven ver gunning. Hij vindt dat de nieuwe actie een kansspel is omdat de deelnemers geen invloed kun nen uitoefenen op de aanwijzing van de winnaars. Alle deelne mers moeten worden ingelicht over het stoppen van de actie. Het bestuur van de loterij heeft inmiddels besloten de actie af te blazen. TILBURG (ANP) - Het plan van CDA-lijsttrekker Brinkman om de koopkracht van aow'ers op te vijzelen via een verlaging avn de ziektekostenpremie deugt niet. PvdA-kamerlid Mel- kert betoogde dat donderdag in Tilburg tijdens een debat met prof. Kolnaar, mede-auteur van het verkiezingsprogram van het CDA. Het plan van Brinkman moet er volgens Kolnaar toe leiden dat bejaarden 62 gulden per maand erbij krijgen via een verlaging van het nominale deel van de awbz-premie. Dat kan volgens Melkert echter helemaal niet. omdat de awbz-premie in 1998 nog maar 12 gulden per jaar be draagt. „Waar komt de resteren de 50 gulden vandaan?" aldus Melkert. Het CDA heeft 450 miljoen gul den uitgetrokken om de koop kracht van bejaarden met alleen aow of een klein aanvullend pen sioentje te repareren. Melkert ci-. teerde uit een geheime notitie van het Centraal Planbureau (CPB), waarin staat dat hiervan 100 tot 150 miljoen nodig zijn voor uitvoeringskosten. Die kos ten worden veroorzaakt doordat het CDA precies moet zien te achterhalen welke groep oude ren voor de extra steun in aan merking komt. Volgens Melkert is er geen enkel deugdelijk plan te bedenken om het bedrag van 450 miljoen door te sluizen naar de minst koop krachtige bejaarden. Kolnaar verklaarde dat hierover na de verkiezingen met de ouderen bonden zal worden overlegd. Als eventuele mogelijkheid noemde hij een verlaging van het bejaar dentarief in de belastingen. Mel kert voorziet echter ook daarbij praktische problemen. Volgens de CPB-berekeningen gaan ouderen er de komende ja ren 6 procent in koopkracht op achteruit als het CDA-program wordt uitgevoerd. Daarbij is al rekening gehouden met het be drag van 450 miljoen voor een la gere ziektekostenmpremie. Marte Röling toont de munt van 50 gulden. UTRECHT (NPA) - Het 10 gulden-biljet heeft zijn langste tijd gehad. Door het veelvuldig gebruik, vooral na het verdwijnen van het 5 gulden-biljet, slijt het tientje sneller dan vroeger. Het het ministerie van financiën kijkt of het mogelijk is een munt van tien gul den te introduceren. De thesaurier-generaal (schatkistbewaarder) van het ministerie, drs. H.J. Brouwer, maakte dit gisteren bekend tij dens de officiële eerste slag van het nieuwe zilveren muntstuk van vijftig gulden in 's Rijks Munt te Utrecht. De vijftig-gulden-munt is. in een beperkte 'op lage'. uitgegeven ter herinnering aan het Euro pees Verdrag van Maastricht. Het muntstuk is in circulatiekwaliteit vanaf maandag 21 maart foto Arthur Bastiaanse/ANP tegen nominale waarden (50 gulden te koop bij postkantoren en banken. Het ontwerp is van de kunstenares Marte Ro ling. De munt, met een zilvergehalte van 92,5 procent, een doorsnede van 38 millimeter en een gewicht van 25 gram. bevat op de voorzijde een profiel van koningin Beatrix, dat is opge bouwd uit enkelvoudige lijnen. De keerzijde toont een wimpel met 12 sterren (symbool voor de 12 lidstaten i met de tekst 1993 - Verdrag van Maastricht en de waarde aanduiding 50 G en het jaartal 1994. Naast de circulatie-exemplaren kan de verza melaar voor 79 de munt in de kwaliteit 'fleur de coin' en voor 99 in de kwaliteit 'proof bij 's Rijks Munt bestellen. SARAJEVO (AFP/RTR/DPA) - De Bosnische regering en de Bosnische Serviërs hebben donderdag op de luchthaven van Sarajevo een akkoord on dertekend over de opening van de eerste wegen in en om Sara jevo. Dit is een belangrijke stap in de richting van opheffing van Notaris graait in erfenissen DEN HAAG (NPA) - Tegen een Haagse notaris en een kandi daat-notaris is een strafrechte lijk onderzoek begonnen. Zij worden verdacht van verduis tering. De notaris wordt ook verdacht van valsheid in ge schrifte. Uit onder beheer van het kan toor staande boedels werden grote bedragen geleend voor pri- vé-doeleinden. Met het geld uit de erfenissen kochten zij onder meer Amerikaans vastgoed en aandelen. Ook os geld vergegokt in het Scheveningse casino. Directeur P. Kole van de Ko ninklijke Notariële Broeder schap spreekt van een 'afschu welijke' zaak. „Een notaris heeft een vertrouwensfunctie. Het is uiterst vervelend dat deze op 'n manier wordt geschonden. Wij zullen ons er zeker in kunnen vinden als de rechter hier zeer streng over oordeelt". De notaris is door de Kamer van Toezicht, het notarieel tuchtcol lege, voorgedragen voor ontzet ting uit zijn ambt. De kandidaat notaris mag twee jaar geen nota rispraktijk waarnemen. ROTTERDAM - Een Rotterdamse motoragent voert donderdag een in beslaggenomen loopfiets af. Het voertuig behoort aan de Indiase wereldreiziger Vikas Singh, die al zes jaar onderweg is. De man was gezien op de snelweg naar Rotterdam. Hij is ter hoogte van de Groene Kruisweg van de weg gehaald. Nadat de politie hem enige verkeersregels had uitgelegd, mocht de globetrotter zijn voetreis vervolgen. foto John de Pater/ANP bracht". Staatssecretaris Heer- ma en minister D'Ancona (wvc) wezen dit voorstel af. Volgens Heerma is het idee van Wiebenga in strijd met de af spraken die met de VNG zijn ge maakt. Mevrouw d'Ancona meende dat er geen reden voor Wiebenga was om ontsteld te doen. „U praat over een plan dat u nog niet eens kent. En als we mensen moeten onderbrengen in tenten, zal dat altijd zijn op een manier die de toets der kri tiek kan doorstaan: in goed ver warmde en geoutilleerde leger tenten. Dat is in elk geval een veel betere opvang dan die in de eigen regio, waarvan de VVD zo'n groot voorstander is. ge tuige het asielzoekersdebat van deze week". zie ook pagina 9 Ritzen: laat leerlingen leraren beoordelen DEN HAAG (ANP) - Minister Ritzen van Onderwijs is er een „groot voorstander" van dat leerlingen worden betrokken bij de beoordeling van leraren. Die beoordeling mag nooit van doorslaggevende betekenis zijn, maar moet wel „serieus" worden meegenomen in func tioneringsgesprekken. Ritzen zei dit donderdag bij de presentatie van het Forum Vi taal Leraarschap op het Johan de Wittcollege in Den Haag. Hij meent dat leraren en schooldi recteuren in het voortgezet on derwijs ten onrechte nog teveel „koudwatervrees" tonen. Leer lingen zijn volgens hem over het algemeen heel goed in staat een redelijk oordeel te vellen. Zuid-Korea helpt Sarajevo met condooms SARAJEVO (AP) - Deze week zal onder de inwoners van de Bos nische hoofdstad Sarajevo een door Zuid-Korea geschonken vliegtuiglading van 105.000 condooms worden gedistri bueerd. Apotheken zijn tijdens ae zó maanden durende belegering van de stad door hun voorraden anticonceptiepillen heen ge raakt. Condooms die er nog wa ren werden op de zwarte markt verkocht voor 2.50 Duitse mark per stuk, ongeveer een maand salaris voor de meeste inwoners. J MLIÉ Ij. IT «g|ê«- jy2g§| De blauwe vlieger (The blue kite) is een nieuwe film uit China, die een beeld geeft van het verstikkend leven in de Volksrepubliek. Het is. zegt regisseur Zhuangzhunag, alsof de mensen niet zonder grote leiders kunnen leven. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Madrid onthaalt Frans Hals angst en nachtmerrie overheer sen Komrij's poëzie Lolita is er altijd geweest Vlaamse ge dichten van Anton van Wilderode dichten over dichten Leon de Winter en de joodse identiteit het talent van Ed Leeflang jeugdboek architectuur in het land van Lenin Schindler's List mist emotie natuur in de schilderkunst uit-agenda, expo sities, filmwijzer. Wormen De politie houdt in april en mei nauwlettend in het oog of sport vissers in binnenwateren met wormen of zagers vissen. Dat is verboden. In Zeeland zijn enkele binnenwateren van het verbod uitgezon- f\ derd I U Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunstencultuur: 15,16, 17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27. het beleg van de Bosnische hoofdstad dat reeds 23 maanden duurt. Door het akkoord, gesloten on der VN-auspiciën, krijgt de stad allereerst weer verbinding met Centraal-Bosnië, via de moslim- stad Visoko, 25 kilometer ten westen van Sarajevo. De weg vormt de schakel tussen het Ser vische Vogosca en Visoko. Verder komen er wegcorridors tussen twee Servische plaatsen, Ilidza en Lukavica, en anders- zijds tussen twee Bosnische ge bieden. Butmir en Dobrinja. Bij deze laatste corridors gaat het om de wegen rondom het vlieg veld. Die verbinden de moslim- en Servische districten met el kaar. Ook een brug in het centrum van Sarajevo die de Servische wijk Grbavica verbindt met de rest van de stad. wordt geopend. De verschillende verbindingen gaan volgende week woensdag open. Zij komen onder toezicht van de VN te staan, zei VN-ge- zant voor Bosnië Sergio Vieria de Mello. Mensen die de routes willen ge bruiken. moeten dit per bus doen. Zij moeten op dezelfde dag heen en terug en hun tocht 24 uur van tevoren aanmelden bij de VN-macht Unprofor. die de autoriteiten aan beide zijde ver wittigt. Scherpschutters hebben don derdag een inwoner van Sara jevo doodgeschoten en drie an deren verwond. De stad is sinds half februari, toen het bestand tussen Bosnische Serviërs en moslims rond Sarajevo van kracht werd. niet meer bestookt met raketaanvallen van de Ser viërs. Maar de inwoners, die de draad van het alledaagse leven weer trachten op te pakken, moeten voorzichtig blijven als zij de deur uitgaan, aldus de Bos nische televisie DEN HAAG (NPA) - Het CDA wil de premies van ziektekos tenverzekeringen voor ouderen verlagen. Bejaarden met een particuliere polis zouden voor taan evenveel premie moeten gaan betalen als hun leeftijdge noten in het ziekenfonds. Volgens fractieleider Brinkman scheelt dat gehuwde bejaarden zo'n 2500 gulden en ongehuwden zo'n 1600 gulden per jaar. Samen met de al eerder aangekondigde verlaging van de eerste schijf in de inkomstenbelasting en de verlaging van de awbz-premie wil het CDA hiermee het drei gende koopkrachtverlies van aow'ers beperken. De CDA-fractie zal het voorstel volgende week indienen bij de behandeling van het initiatief wetsvoorstel van PvdA'er Van Otterloo over de opneming van particulier verzekerde bejaar den in het ziekenfonds. Als de CDA-voorstellen worden uitge voerd hoeft het wetsontwerp van Van Otterloo niet door te gaan, meent Brinkman Dezelfde Van Otterloo liet in een eerste reactie weten dat hij zich wel kan vinden in het CDA-plan, mits de voorwaarden dezelfde zijn als in zijn plan. Dat geldt vooral de termijn: voor Van Ot terloo is het een hard punt. dat de verlaging van de ziektekos tenpremie op 1 juli aanstaande moet ingaan. Bovendien vindt hij dat de regeling een automa tisme moet zijn. „waarbij de ouderen niet eerst door een hele papierwinkel heen hoeven om voor de regeling in aanmerking te komen". Brinkman maakte zijn plan tot verlaging van ziektekostenpre mies voor bejaarden gisteren be kend in een interview met het Goldstein had medeplichtige JERUZALEM (AP) - Twee mili taire Israëlische bewakers heb ben donderdag getuigd dat Ba- ruch Goldstein de moskee in Hebron niet met een Galil-ge- weer is binnengegaan, maar dat een tweede kolonist die achter Goldstein aanliep het geweer heeft meegebracht. Volgens een eerste onderzoek van het leger werd het bloedbad met een Ga- lil gepleegd. Deze uitspraken voor de Israëli sche onderzoekscommissie wij zen erop dat Goldstein mogelijk een medeplichtige heeft gehad. ANP. Mede door dit plan hoopt de CDA-lijsttrekker te voorko men dat veel ouderen op 3 mei op een bejaardenpartij zullen stemmen, zoals bij de gemeente raadsverkiezingen gebeurde. Brinkman heeft zichzelf geen grens gesteld om het veld te rui men als zijn partij toch een fors zetelverlies lijdt. „Wim Kok heeft vijf verkiezingen achtereen verloren en hij is nog steeds de leider van de PvdA", aldus Brinkman. (eenmalig binnen zes maanden) (JA.} ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 1.3,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29.- per kwartaal met automatische afschrijving k 83,75 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 13214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1