Zaterdag weer gewone werkdag Registratie leeftijd en etnische herkomst jeugdige criminelen 249,- kleintjes Nederlandse soldaten op vliegveld Tuzla Lente kriebels? Brand in Stuttgart eist zeven levens JACKS PARKA'S 4 WEKEN Arbeidstijdenwet geeft werkgever de ruimte Veel misvormde baby's 0 eeboren aan de Z Duitse Noordzeekust Ajax is kansloos Olau 13 Komst flitstrein dreigt veel duurder te worden VOOR/13,- JA, Het 2-liter Value Pack. Gratis 10% extra bij 250 gr. Unox Rookworst. g 237e jaargang no. 64 onderdag 17 maart 1994 ïouö.osse nummers 1,50 Maartse buien Opklaringen afgewisseld door buien sommige met hagel. Krachtige weste lijke wind, later op de dag afnemend. Maximum temperatuur 8 graden. H Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC Postbus 18. 4380 AA Vlissingen |EN HAAG (NPA) - De zater- ig wordt weer een normale erkdag. Werkdagen van negen it twaalf uur, weken van veer- tot zestig uur worden moge- ijk en ook de zondagsrust is iet meer heilig. Dat zijn enkele an de voorstellen die minister e Vries van sociale zaken aan Tweede Kamer voorlegt. De naatregelen zijn vervat in de ieuwe Arbeidstijdenwet die ..'er 1 januari 1995 van kracht in' noet worden. de feel werknemers komen onder jenemende druk te staan lan- zal ere werkdagen te maken, inclu- oosr ief nacht-, weekend- en over- 'oor erk. De gisteren gepresenteer- nst le Arbeidstijdenwet is vooral )odi unstig voor de werkgevers. >ege iun roep om flexibeler arbeids- uit ijden en minder administra leve rompslomp is gehono- eerd. Volgens De Vries zijn de uimere werktijden nodig om de mn. ërkgelegenheid voor Neder- »ker md te behouden. „Vorig jaar rg. 3 leeg de werkloosheid met 15.000 personen. We moeten al- rate t zeilen bijzetten om herhaling lit jaar te voorkomen." Zondagsrust )e Arbeidstijdenwet vervangt ie talloze regelingen die nu de ik: 3 erktijden bepalen. In plaats Jo°' laarvan komt er een basisrege- ce: f ing voor iedereen. Voor werkne- s jjJ Qers die onder een cao vallen, ndjj. unnen ruimere regels worden ifgesproken. basisregeling beperkt de rerkdag tot maximaal negen r. Een werkweek van 45 uur is ilaatbaar, mits de gemiddelde rerkweek per drie maanden de eertig uur niet overschrijdt. Iverwerk door mensen die niet inder een cao vallen, blijft be- irkt tot twee uur per dag. e zaterdag wordt tot de nor male werkweek gerekend en ook de zondagsrust is niet meer hei lig. Vier zondagen werken per drie maanden is voor de wetge ver geen probleem. Houdt de on dernemer zich niet aan de regels, dan kan de werknemer dat bij de rechter afdwingen. Voor be drijfstakken met een cao zijn de maximaal toegestane werktij den nog ruimer. De werkdag mag 10 uur bedragen, met een gemiddelde werkweek van 45 uur. Inclusief overwerk is twaalf uur werk per dag mogelijk, dus zes tig uur per week. Al te vaak mogen dergelijke we ken niet voorkomen daar de ge middelde werkweek over drie maanden genomen maximaal 48 uur mag bedragen. Ook voor cao-werknemers ver dwijnt de vrije zaterdag als ver worvenheid. bovendien mogen dertien zondagen per jaar aan arbeid besteed worden. Eist de ■i A TUZLA - Een Nederlandse militair speurt de omgeving van het vliegveld bij de Bosnische stad Tuzla af met een warmtebeeldkij- ker. Daarmee kan hij Servische stellingen waarnemen. De Nederlanders maakten gisteren een begin met de overname van de controle over het vliegveld. foto Ed Oudenaarden/ANP pagina 2: Moskou krijgt Serviërs in het gareel ondernemer meer, dan kan de werknemer naar de strafrechter stappen, tenzij voor de sector aparte afspraken zijn gemaakt. Dat laatste is. zeker het geval bij de transportbedrijven. Concurrentie Volgens De Vries zijn flexibeler werktijden nodig om het machi nepark beter te benutten. Ook moet de dienstverlening (biblio theken, winkels, banken) uitge breid. Bijkomend voordeel van de ruimere regels is dat de werk gever niet steeds een onthef fingsvergunning moet aanvra gen als hij zijn personeel extra wil inzetten. De Arbeidsinspec tie verstrekt nu jaarlijks 15.000 vergunningen. Hoewel de minister de regels presenteerde als een evenwicht tussen werkgevers- en werkne- mersbelangen, lijkt de balans vooral in het voordeel van de eerste partij door te slaan. De werknemer kan om privé-rede- nen (kinderopvang) voordeel hebben bij flexibele werktijden, en hij kan zijn baas daarom ver zoeken. Maar deze hoeft niet aan dat verzoek te voldoen. Op zijn beurt kan de werknemer natuur lijk een baan weigeren als de tij den hem niet aanstaan, maar met de huidige werkloosheid ligt dat niet voor de hand. De Arbeidstijdenwet onder streept de hoge status die be taald werk in Nederland heeft. Daarvoor mag veel wijken. De echte workaholic wordt niets in de weg gelegd. „Voor banen bo ven een bepaald niveau geldt de wet niet", beaamde De Vries. Dat 'niveau' is een combinatie van functie en salaris. In aparte regelingen wordt vastgelegd dat aan deze topbanen geen enkele beperking mag worden opge legd. Het ministerschap is er één van. .o pi ïuns O o°f I0NN (RTR) - Aan de Duitse Noordzeekust is het aantal ba- sa. ly's dat wordt geboren met af- )ns fijkingen toegenomen. Dat de Duitse tv-zender WDR voensdag gemeld onder aanha- t ling van artsen. Inde periode 1986 tot 1992 zijn in nn fit gebied twintig kinderen ge- boren met ernstige afwijkingen aan handen en armen. Zeven van hen werden geboren in het industriegebied rond Wilhelms haven: De Duitse professor E. Marquardt. deskundig op het gebied van aangeboren afwijkin gen, noemt het aantal misvorm de borelingen alarmerend. Hij vindt dat er onmiddellijk onder zoek naar moet worden gedaan. Aan de Britse en Ierse kust zijn in dezelfde periode eveneens misvormde kinderen geboren. Wetenschappers vermoeden dat vervuiling van de zee door che micaliën de oorzaak is van de misvormingen. Ook in de afgelo pen maanden ontdekten onder zoekers dat in bepaalde plaat sen aan de Britse en Ierse kust veel baby's zonder handjes ter wereld kwamen. Wetenschap pers hebben erop gewezen dat de vervuiling van de Noordzee alarmerende vormen begint aan te nemen. STUTTGART (DPA) - De Duitse politie had woensdag avond nog geen idee over de oorzaak van een brand in een woonblok in Stuttgart. Er zijn evenmin aanwijzingen dat het om een aanslag op bui tenlanders gaat. Door de brand kwamen zeven mensen om, onder wie een Duitse vrouw en haar tweeja rig dochtertje, een Turkse vrouw en haar dochter van vier, een Kroaat en zijn echt genote. Het zevende slachtof fer is een nog onbekende vrouw. Zij sprong naast het vangzeil en sloeg te pletter. Er vielen zestien gewonden, van Brandweerlieden bezig met de bluswerkzaamheden. foto Reuter wie een deel ernstig letsel op liep. In het vijf verdiepingen tellen de gebouw woonden ongeveer vijfentwintig mensen, voorna melijk buitenlanders. Het was gisteren nog onduidelijk waar om zich ongeveer vijftig men sen in het pand bevonden toen de brand uitbrak. In het portaal van het honderd jaar oude gebouw in het cen trum van Stuttgart was vol gens de politie veel licht brandbaar materiaal, zoals karton, opgestapeld geweest. Volgens ooggetuigen is het vuur ontstaan op de tweede verdieping van het pand. De brand kan evengoed zijn ont staan door een weggeworpen sigaret als door het rondlopen met een kaars, zei een woord voerder van de politie. Er zijn geen aanwijzingen voor tech nische defecten. Toename overvallen door gewapende jongeren onrustbarend (Advertentie) Glashandel MELIESTE Kwaliteit in glas GOES Ajax kreeg gisteravond in Parma voetballes van de plaatselijke profclub, titelverdediger in het Europa Cuptoernooi voor bekerwin naars. De overwinning van 2-0 was slechts een zwakke afspiegeling van de kracht- en kansenverhouding. Ajax, met Van Vos sen (foto) in de aanvalslinie, kon aanvallend geen potten O breken. mL I De onderhandelingen over een sociaal plan voor de beman ningleden van de beide Olau- schepen zijn woensdag opnieuw opgeschort. De directie in Ham burg wil pas verder praten als de ondernemingsraad een aan klacht bij de arbeids rechter intrekt. Die weigert dat. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 13, 15, 17 en 19; Sport: 20 en 21. BRUSSEL (NPA) - De komst van de hogesnelheidstrein dreigt voor Nederland veel duurder uit te pakken. België eist van Den Haag een onver wacht hoge bijdrage van 1,3 miljard in de bouwkosten. Dit bleek woensdag tijdens een di ner tussen minister Maij-Weg- gen en haar Belgische collega Di Rupo. Het kabinet-Lubbers ging er vanuit dat het een half miljard gulden kwijt zou zijn aan het Advertentie DIVERSE AKTUELE MODELLEN EN KLEUREN Belgische deel van het tracé tus sen Antwerpen en Rotterdam. Maij-Weggen had een besluit graag voor de Europese verkie zingen van 9 juni genomen, maar de Belgen lijken te willen wach ten tot na hun gemeenteraads verkiezingen in oktober. Door de ruzies over het HSL-tracé kun nen ook de verdragen over de uitdieping van de Westerschelde en de zuivering van Maas en Schelde nog niet worden onder tekend. (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: Advertentie onö 'oor ïcht :on- •ath ben iets p te DEN HAAG (NPA) - Politie en justitie moeten vroegtijdiger, sneller en vooral consequent optreden om de groeiende jeugdcriminaliteit in te dam men. De adviescommissie voor de aanpak jeugdcriminaliteit schrijft dit in het gisteren ver schenen rapport 'Met de neus op de feiten'. De ministers Andriessen van economische zaken en Hirsch Ballin van justitie werken intus sen aan een nieuw plan voor 1994 en 1995 om de stijgende crimina liteit in winkels het hoofd te bie den. Het aantal gewapende roof overvallen op winkels steeg vo rig jaar van 666 naar 829. Woens dag is de laatste hand gelegd aan het plan dat binnen enkele weken naar de Tweede Kamer wordt gestuurd. Uit aangiften bij de politie blijkt dat het aantal gewapende over vallen op winkels sterk toe neemt. Vorig jaar werden 163 aangiften meer gedaan dan in 1992. De overvallen op banken namen daarentegen af van 612 in 1992 naar 538 vorig jaar. Pomp stations bleven met 227 in 1993 een bijna even groot doelwit als in 1992. Agressief De daders van de roofovervallen op de winkels bleken jong, zeer agressief en bewapend. De groep verontrust de betrokken be windslieden zeer. Volgens Victor Jammers van het Roofoverval- lenteam in Amsterdam is er sprake van een nieuwe groep da ders. De commissie jeugdcriminali teit bepleit onder meer dat in de registratie en behandeling van jeugdige criminelen duidelijker onderscheid per leeftijdsgroep wordt gemaakt. Ook de etnische herkomst van jongeren die mis drijven hebben gepleegd moet worden vastgelegd. Dit laatste om na te gaan. welk deel van de allochtone jpngeren verant woordelijk is voor delicten als diefstal, geweldpleging of van dalisme. Ook kan de registratie van de etnische herkomst er toe leiden dat het beeld over alloch tone jeugdcriminaliteit genuan ceerder wordt. Een van de bevindingen van de commissie is, dat jeugdcrimina liteit veel voorkomt en snel groeit in met name twintig tot dertig grotere steden. In het wel zijnswerk. op scholen en bij ar beidsbemiddeling verlangt de adviescommissie een extra in spanning om de criminaliteit te keren. Scholen Staatssecretaris A. Kosto van Justitie, die oktober vorig jaar de adviescommissie aan het werk zette: „Het is een probleem van de hele samenleving. Een school moet niet als een les uit valt zo'n volle klas de straat op sturen. En het spijbelen moet streng aangepakt worden". Ook de adviescommissie, die on der voorzitterschap stond van de Katwijkse CDA-burgemees- ter Willemien van Montfrans, heeft dit voorgesteld. Scholen mogen bovendien leerplichtige, lastige leerlingen niet langer zo maar verwijderen Eerst moet een andere school voor opvang gevonden zijn of er moet uitzicht op werk zijn. Meer concierges op de scholen in probleemwijken moeten de controle vergroten en op geconstateerde delicten moet direct een vorm van straf volgen. Voor een alerter beleid zijn meer jeugdofficieren van justitie no dig, die de beschiking krijgen over 170 extra cellen in de jeugd- hulpinrichtingen. De bouwkos ten daarvan bedragen eenmalig 77 miljoen gulden. Er moet volgens de detailhandel meer geüniformeerde politie op straat komen in de winkelgebie den. Stadswachten dienen ook na 17.00 uur en op koopavonden te worden ingezet. Daarover zal overleg met minister De Vries van sociale zaken worden ge voerd. Minister Hirsch Ballin heeft toegezegd zich sterk te ma ken om het vuurwapenbezit te gen te gaan. Hij zal in Europees verband pleiten voor een har dere aanpak van het illegale wa penbezit en de illegale wapen handel. Op nationaal niveau zal hij verhoging van de straf op ille gaal wapenbezit overwegen. J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 ■■■I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1