au Line staakt veerdienst Leer! rt IIVINCIAU ZEEUWSE COURflN Ol Kabinet wil van Nabestaandenwet af kleintjes »l.v Tritse vrouwen baren geselecteerde baby's Identificatieplicht vanaf 1 juni VROEG VOORJAAR X 4 WEKEN Vlissingen 115 banen op het spel Studie naar alternatief PILAAR nschap! van vak Topkok Pierre Romeyer houdt het voor gezien VOOR 13,- 16- Veel wind en buiig Een wisselende bewolking met af en toe zon en buien, vanmiddag met kans op hagel. De westelijke wind is krach tig. Temperatuur omstreeks 8 graden. :37e jaargang no. 63 etfoensdag 16 maart 1994 l€,osse nummers 1,50 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen in onze verslaggever Jeatrix wilde liet trouwen Amsterdam slo„ GISSINGEN - De Olau Line aakt binnen enkele maanden veerdienst tussen Vlissingen Sheerness. De Duitse aan- :elhouders van het bedrijf :bben besloten de twee sche- >n Olau Hollandia en Britan- ia in te trekken, waardoor 400 ■manningsleden hun baan «■liezen. De lijn wordt moge- ik voortgezet met andere sche- i. Lukt dat niet, dan is ook ontslag van 115 werknemers ;n MSTERDAM (ANP) - Konin- in Beatrix, toen nog prinses, eeft in 1965 willen afzien van msterdam als plaats van haar awelijk met Claus van Ams- :rg. Zij heeft dat toen ook in brief geschreven aan de »enmalige premier Cals. )at blijkt uit de op band inge- iroken herinneringen van oormalig burgemeester Van van Amsterdam. Het week lad Vrij Nederland (VN) heeft e uitgetikte versie daarvan on er ogen gehad. Van Hall ver- ouwde zijn gedachten in 1968 an de band toe, waarna deze tot orig jaar onder embargo ston- en. Volgens de in 1967 ontsla- n burgemeester schreef Bea- ix de brief na overleg met hem. koningin wilde met haar be- uit de gekwetste gevoelens ntzien van vele Amsterdam iers wegens haar keuze voor Duitse huwelijkspartner, let kabinet handhaafde echter, sals bekend, zijn keuze voor de oofdstad. op de Olau-terminal in Vlissin gen en honderd in Sheerness on vermijdelijk. Het einde van de Olau Line in de huidige vórm vloeit voort uit de weigering van de vakbond ÖTV en de Seebetriebsrat (onderne mingsraad) om te praten over de omvlagging van de Olau Hollan dia en Britannia, volgens een verklaring van de aandeelhou ders. Zij zien er geen brood in de schepen onder de dure Duitse vlag te handhaven, zoals de ver tegenwoordigers van de werkne mers wilden. De concurrentie strijd tussen de veerdiensten op de Noordzee is te hevig. Bahama's De Olau Line kondigde begin dit jaar aan dat de Olau Hollandia en Britannia uit Vlissingen zou den vertrekken en onder de vlag van de Bahama's op de Oostzee zouden worden ingezet. De moe dermaatschappij TT Line in Hamburg wilde de kleinere veer schepen Nils Holgersson en Pe ter Pan van de Oostzee naar de Noordzee overbrengen. De ruil zou gepaard gaan met het ont slag van de meeste bemannings leden van de Olau-schepen. Al leen een aantal Duitse officieren en managers kon mee verhuizen. De vakbond ÖTV en de Seebe triebsrat hebben zich van meet af aan tegen het plan van de Olau Line-directie verzet. Zij eis ten dat de twee schepen onder Duitse vlag bleven varen en kwamen met voorstellen jaar lijks 12,5 miljoen Dmark op de exploitatie te besparen. De di rectie vond dat onvoldoende, al dus T. Grotkopp van de Seebe triebsrat in Hamburg. Sinds begin januari hebben ver tegenwoordigers van het perso neel en de Olau-directie onder handeld. Ze kwamen geen stap verder. De vakbond en Seebe triebsrat weigerden te praten over een afvloeiingsregeling voor de zeelieden, omdat ze daarmee het directie-voorstel zouden accepteren. Directeur D. Hartmann van de Olau Benelux in Vlissingen noemde die hou ding dinsdag 'heel bedroevend'. Dat de directie de vakbond en de Seebetriebsrat voor het blok hebben gezet, ging er bij Hart mann niet in. „Ze hadden voor de minst slechte oplossing kun nen kiezen en over een faire af vloeiingsregeling kunnen pra ten." Hartmann geeft nu 'de hoogste prioriteit' aan behoud van werk- eslacht op bestelling npl Dp )urf ;tigi an onze correspondent /an k; 0NDEN - Voor het eerst in de eschiedenis hebben vier Britse rav( rouwen het leven geschonken vo(an baby's waarvan het ge acht op kunstmatige wijze is rgJeselecteerd. De geboorte en van de critici is het conser- atieve Lagerhuislid David imess. Hij verwijt de artsen van geslachtskeuze-kliniek de erlangens van ouders naar of- el een meisje ofwel een jongen Spit exploiteren. „Het is ongeloof- jk arrogant om voor god te wil- n spelen", aldus Amess. Te enstanders vrezen de geboorte an steeds meer 'designer-ba- Uit religieuze overwegin- en zouden bijvoorbeeld veel ou- ers liever een jongetje willen. ir. Peter Liu, die biochemicus ie vorig jaar de omstreden ge- achtskeuzekliniek in Londen pende, heeft toegegeven dat at tweederde van zijn eerste peehonderd cliënten van Azia- 'J sche afkomst was. Verreweg de leesten van hen wilden jon- ens. Zijn 'Britse' cliënten wil- en echter vooral meisjes. kinderen ontketende een torm van protest. verschil in de 'zwemcapaciteit' van zaadcellen met mannelijke en zaadcellen met vrouwelijke chromosomen. Daarna ontwik kelde hij de techniek om deze cellen van elkaar te scheiden. De techniek bestaat uit een buisje met een menselijk proteïne, waar de cellen in worden 'losge laten'. De mannelijke cellen, die beter kunnem zwemmen, berei ken de bodem van het buisje het eerst. De methode, die een betrouw baarheidspercentage van ruim 70 procent heeft., wordt al langer in Amerika toegepast. Reeds 1500 moeders zouden in de VS het leven hebben geschonken aan een kind dat is verwekt met de methode-Ericsson. In Enge land is de toepassing van de techniek echter nieuw. Hirsch Ballin toont zijn identiteitskaart. DEN HAAG (ANP) - Minister Hirsch Ballin van justitie heeft dinsdag het startsein gegeven voor de voorlich tingscampagne over de iden tificatieplicht die vanaf 1 ju ni geldt. De campagne moet door middel van een radio- en tv-spot, posters, brochures en advertenties duidelijk ma ken welke identiteitsbewij zen moeten worden getoond. Ondanks het feit dat de iden tificatieplicht over twee en een halve maand in werking treedt, is bij het publiek nog nauwelijks bekend wat die plicht inhoudt. Omdat het geen algemene, maar een plicht in bepaalde situaties is. wordt de uitleg er niet een voudiger op. Tot 1 juni richt de campagne zich dan ook alleen op voor lichting over de documenten die gebruikt mogen warden en de situaties waarin de iden tificatieplicht geldt. De tv- spot die gisteravond voor het eerst werd vertoond, laat een paspoort, toeristenkaart, ge meentelijke identiteitskaart en rijbewijs als toegestane do cumenten zien. foto Hans Steinmeier/ANP Hirsch Ballin benadrukte dinsdag dat de nieuwe wet geen 'draagplicht' maar een 'toonplicht' inhoudt voor ie dereen vanaf 12 jaar in be paalde in de wet beschreven situaties. Dat zijn het zwart rijden in het openbaar ver voer, bezoeken van een voet balwedstrijd, aanvragen van een uitkering of sofi-nummer, bij indiensttreding, geldza ken, de notaris en bij binnen lands vreemdelingentoezicht. Op die specifieke situaties gaat de campagne na 1 juni dieper in. gelegenheid op de terminals in Vlissingen en Sheerness. Hij wil proberen de veerdienst langs een andere weg voort te zetten en schetste twee scenario's. „Misschien kunnen wij iemand interesseren die schepen heeft, of zelf schepen charteren. De Olau Line in Hamburg zal dat niet doen, anders komen wij niet uit de wurggreep van de vakbon den Hartmann kon niet aange ven of de pogingen kans van sla gen hebben. ..Het is nog te vroeg." Regiobestuurder A. Ee kels van de Vervoersbond FNV heeft goede hoop dat er weer een veerdienst komt tussen Vlissin gen en Sheerness. „De Olau Line heeft tenslotte twintig jaar lang in een behoefte voorzien." Bod De Olau Hollandia en Britannia worden verhuurd of verkocht. Er ligt een bod van de Engelse veer dienst P O European Ferries om de schepen voor vijf jaar te charteren, met een optie voor nog eens vijf jaar. P O wil de 'ruimteveren' inzetten op een nieuwe lijn van Engeland op de zuidwestkust van Frankrijk. Wanneer de veerschepen uit de vaart gaan, is niet bekend. De di rectie spreekt van 'binnen af zienbare termijn'. Hartmann hield het op één tot drie maan den, maar hij verbond daar een voorwaarde aan. De staking aan boord van de Olau Hollandia die in de Vlissingse buitenhaven ligt. moet snel worden beëin digd. Het vertrouwen bij passa giers en vrachtbedrijven neemt anders zo sterk af, dat het geen zin heeft de veerschepen voor korte tijd nog in de vaart te bren gen. De Olau Britannia lag na de jaarlijkse onderhoudsbeurt dinsdag nog in Rotterdam. zie ook pagina 13 Advertentie BOUWMATERIALEN GOES Campina laat chauffeurs loon inleveren ZALTBOMMEL (ANP) - Cam pina Melkunie gaat een eigen BV oprichten en in deze doch teronderneming het werk van de eigen chauffeurs onderbren gen. De chauffeurs vallen dan niet meer onder de zuivel-cao, maar onder de cao voor het be roepsgoederen vervoer. Gemiddeld zal een chauffeur er 50 tot 75 gulden per week op ach teruitgaan, maar er komt een compensatie-regeling die verlies in inkomen de eerste twee jaar voorkomt. Hoewel er geen ge dwongen ontslagen vallen, rea geert de Vervoersbond FNV toch teleurgesteld. il ge e door Liu gehanteerde tech- iek is niet nieuw. In 1973 werd methode in de Verenigde Sta- da' in ontwikkeld door dr. Ronald q jricsson. Ericsson ontdekte een DEN HAAG (NPA) - Het wette lijk recht op een nabestaanden- uitkering moet verdwijnen. De huidige weduwen, wezen en we duwnaars behouden hun uitke ring, maar nieuwe gevallen zijn aangewezen op particuliere verzekeringen. De Nabestaan denwet, die de huidige aww (Al- (Advertentie) gemene Weduwen- en Wezen wet) moest vervangen, wordt ingetrokken. Deze voornemens zijn de laatste weken besproken in het kabinet. Volgens betrouwbare bronnen bestaat er geen verschil van me ning tussen de bewindslieden. Met het intrekken van de Nabe staandenwet loopt het kabinet op korte termijn bijna driehon derd miljoen gulden per jaar aan bezuinigingen mis. Op den duur levert het afschaffen van de aww bijna vijf miljard gulden op. Het kabinet worstelt al jaren met het wijzigen van de aww. Deze wet, ingevoerd in 1959. kent alleen aan weduwen en we zen een uitkering toe. In 1988 be paalde de rechter dat ook we duwnaars recht hebben op een aww-uitkering. Daarop besloot het kabinet de aww te vervan gen door de Nabestaandenwet. Deze wet regelt niet alleen de ge lijke behandeling van weduwen en weduwnaars maar ook die tussen gehuwden en samenwo nenden. Tegelijkertijd wordt er bezuinigd op de totale aww-uit- gaven. Daartoe wordt een flink deel van de huidige 190.000 we duwen en wezen gekort op de uitkering. De Tweede Kamer ging vorig jaar na veel discussie akkoord met de Nabestaandenwet, maar leder Baxter zi meubel is uiterste zor, vormgegeven ei vervaardigd uii de beste leer soorten.Exclusief bij: de Eerste Kamer kon zich niet vinden in de wijze waarop ge huwden en ongehuwden gelijk worden gesteld. Een wijzigings voorstel kon de Senaat niet overtuigen. Daarop is de behan deling van het wetsvoorstel door staatssecretaris Wallage (so ciale zaken) stilgelegd. Het kabinet overweegt nu hele maal af te zien van invoering van de Nabestaandenwet. De hui dige aww wordt op termijn dichtgeschroeid. Dat betekent dat iedereen die voor een nader te bepalen datum zijn partner dan wel ouders verliest, nog aan spraak kan maken op de uitke ring. Na die tijd is dat niet meer mogelijk. Eenieder moet zich dan afdoende verzekerd hebben. Een officieel kabinetsbesluit de aww af te schaffen, zal niet meer voor de verkiezingen in de Twee de Kamer behandeld worden. De kabinetsformateur zal de kwestie in het regeerakkoord proberen te regelen. De kans op succes is groot daar CDA, PvdA en D66 zich in hun verkiezings programma's uitspreken voor het op termijn opheffen van de Nabestaandenwet. Kolonisten Rechtse Israëli's demonstreren dinsdag tegen de akkoorden met de PLO. Israëlische kolonis ten in de bezette gebieden heb ben zich de afgelopen jaren praktisch ongestraft schuldig kunnen maken aan geweld en vandalisme tegen Palestijnen. Dat staat in een rapport van de Israëlische mensen rechtenorganisatie O 'B'tselem'. O Waardevol De Tweede Kamer houdt voet bij stuk, ondanks de afwijzende houding van staatssecretaris Gabor van Natuurbeheer: de Zak van Zuid-Beveland hoort te worden aangewezen als waardevol cultuur- Q landschap. Ajax Normaal bewaart Louis van Gaal de opstelling tot het laatst. De trainer van Ajax heeft voor de Europese return in en tegen Parma een uitzondering ge maakt. Maandag kre gen de spelers het ba- T1 sisteam al te horen. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17. BRUSSEL (ANP) - De Belgische topkok Pierre Romeyer houdt het voor gezien. Na een carrière van vijftig jaar, waarin hij drie Michelin-sterren voor zijn res taurant La Maison de Bouche binnensleepte, hangt Romeyer eind maart zijn koksmuts aan de wilgen. De chef-kok. gestoken in een smetteloos wit tenue, kondigde zijn afscheid dinsdag met tranen in de ogen aan. „Ik denk nu aan mijn gezondheid en wil wat van het leven genieten." Parkeerbonnen voor Nordholt en prins Claus GRONINGEN (ANP) - Vijf par keerbonnen voor vijf prominen te Nederlanders. Prins Claus, Tweede-Kamervoorzitter Deet- man. directeur Duisenberg van De Nederlandsche Bank, de Am sterdamse hoofdcommissaris van politie Nordholt en de com missaris van de koningin in Groningen Vonhoff zijn dins dagmiddag in de Groninger bin nenstad door de politie be keurd. De vijf waren te gast op het af scheidscollege van zenuwarts prof.dr J. Beks. die verbonden is aan de Rijksuniversiteit Gronin gen. De heren hadden hun auto op het Broerplein geparkeerd. Daar geldt een parkeerverbod. De Rijksuniversiteit had ver zuimd de politie over het bezoek in te lichten. Twee parkeerwach ten die van niets wisten schre ven parkeerbonnen uit. Zuidweg 20A, Zonnemaire. Tel.01112-1318 WÊÊÊÊÊÊÊm Vetkuiven op het Boekenbal AMSTERDAM - Kleding uit de jaren zestig vormde gister avond een belangrijk ele ment op het Boekenbal in de Amsterdamse Stadsschouw burg. Minister Kok van fi nanciën kijkt met belangstel ling naar een man met vet- kuif achter een schrijfma chine. foto Arthur Bastiaanse/ANP In al onze winkels met een 3 een 4 of een 5 op de deur nu de eerste lentebodem. Speciaal voor u gehaald uit Zuid Engeland waar het klimaat milder is dan hier Neem twee bosies mee en maak er lekker een vroeg voorjaar van. Narcissen, O CA 2 bossen ZiJV/ Deze aanbieding geldt zolang de voorraad strekt. Het betekent ook dat het restau rant in Hoeilaart onder de rook van Brussel dichtgaat, ook al is het niet meer Romeyers eigen dom. Japanse investeerders na men La Maison de Bouche. waar Churchill nog at, in 1991 voor ruim vijf miljoen gulden van hem over. Volgens Romeyer is er echter geen opvolger. ..Wie kan mij zo maar vervangen", voegde de Belgische Bocuse. niet gehin derd door enige bescheidenheid, eraan toe. (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de "rant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 WÊÊÊÊÊÊÊÊtÊBEËÊÊÊÊÊÊË

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1