Kamer wijst idee Bolkestein af WITLOF EN KONIJN cn Actie Israëlische politie tegen radicale kolonisten in Hebron Ouderenpartijen blijken ook jonge kiezers te trekken 1.25# 5.45 Acht arrestaties in zaak vismijn in Vlissingen 4 WEKEN B DUBBELPRINT AKTIE! CDA en PvdA tegen onderscheid witte en zwarte asielzoeker Nederlandse arts en zijn gezin omgebracht Geen olievervuiling Usselmeer VOOR 13,- 'at 237e jaargang no. 62 Dinsdag 15 maart 1994 Losse nummers 1,50 Bewolkt, regenachtig Veel bewolking, perioden met regen, later van het noordwesten uit opkla ringen. Matige westenwind, 's avonds vrij krachtig. Temperatuur 9 graden. Uw kleurenrolletje twee keer afgedrukt op Kodak Royal Paper voor maar 3,75 i.p.v. 7,50 extra? Juist! Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst, Terneuzen FOTO VERSCHOORE DEN HAAG (ANP) - De rege ringsfracties CDA en PvdA wij len het idee van VVD-leider Bolkestein van de hand om in Nederland alleen nog asielzoe kers op te nemen uit oorlogsge bieden binnen Europa. CDA- fractieleider Brinkman doet dit idee te veel rieken naar een 'Eu ropa voor de blanken'. Zijn frac tiegenoot De Hoop Scheffer spreekt van een 'griezelige ge dachte'. De PvdA reageert bij monde van woordvoerder Van Traa 'ont hutst' op de zaak. Hij zal de VVD morgen in de Tweede Kamer op het plan aanspreken. D66-frac- tievoorzitter Van Mierlo vindt de uitlatingen van zijn liberale collega 'onaanvaardbaar.' Bolkestein zei dat zijn voorstel len 'zeker niet zijn ingegeven door een jacht op de aanhang ran de Centrumdemocraten. Als er geen verkiezingen waren ge weest, had ik precies hetzelfde CDA en PvdA erkennen dat de toenemende stroom asielzoe kers 'een groot probleem' vormt. De PvdA vraagt zich evenwel af waarom asielzoekers uit bij voorbeeld Afrika anders zouden moeten worden behandeld dan Bosniëfs. De partij is wars van het maken van onderscheid tus sen witte en zwarte vluchtelin gen, zegt PvdA'er Van Traa. Brinkman zei op een CDA-bij- eenkomst in Scherpenzeel dat terecht de vraag wordt gesteld of het aantal mensen dat in Neder land aanklopt, niet te groot wordt. Daarom is het volgens hem terecht dat het kabinet de asielzoekersprocedure eva lueert. „Maar het kan niet zo zijn dat een christen-democraat zegt: 'U bent weliswaar vervolgd in Afrika, maar u moet daar toch maai' blijven". Derhalve doen de uitlatingen van Bolkestein FREETOWN (AP) - De Neder landse arts Eelco Krijn (38), zijn vrouw Karin (36) en hun drieja rige dochtertje Zita zijn door re bellen in het oosten van Sierra Leone om het leven gebracht. Ook een Ierse rooms-katholieke priester is door de rebellen ge dood. Dit hebben collega's van de hulpverleners maandag be kend gemaakt. ie arts en de priester werkten in 'anguma, ongeveer 230 kilome- [ter ten oosten van de hoofdstad reetown. Rebellen maakten inguma en omgeving al enige DEN HAAG (NPA) - Bijna veer tig procent van de Nederlandse kiezers staat sympathiek tegen over politieke partijen die spe- s li ciaal opkomen voor de belan gen van ouderen. Elf procent sluit zelfs niet uit bij de kamer- i verkiezingen van 3 mei op zo'n ouderenpartij te zullen stem men. Ongeveer 28 procent van de kiezers vindt dat de huidige regering veel te weinig reke ning houdt met oudren in de sa menleving. Dit blijkt uit een on derzoek dat het NIPO afgelopen weekeinde deed in opdracht van het tv-programma '2 Van daag'. De grootste sympathie voor ou derenpartijen bestaat onder de mensen die bij de laatste verkie zingen op D66 hebben gestemd. Opmerkelijk is dat onder CDA'ers de geringste animo r»voor deze partijen voorkomt. Verder is het opvallend dat niet alleen ouderen maar ook jonge ren te kennen geven dat zij wel licht op een ouderenpartij zullen stemmen. Van de jongeren on der de 34 jaar sluit zeven procent zo'n stem niet uit en binnen de leeftijdsgroep van 35 tot 55 jaar Is dat zestien procent. Onder de 55-plussers zegt bijna veertig p procent eventueel op een oude renpartij te willen stemmen. In de eerste politieke voorkeur die de kiezers hebben voor de ka merverkiezingen kwam vorige week nauwelijks verandering. Het CDA staat onveranderd op een dieptepunt van 35 zetels, de (Advertentie) Witlof, 500 gram Cfl Konijn, kilo -U9Ü" 9.90 500 gram Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 19 ma 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. albert heijn Brinkman te veel denken aan een idee van: „Laat Europa maar voor de Europeanen zor gen en Afrika voor de Afrika nen". PvdA-staatssecretaris Kosto van justitie verwerpt niet het he le plan, omdat een deel ervan ka binetsbeleid is. „Het is een com binatie van wat we al doen en van wat niet kan", aldus de be windsman. Kosto: „Bolkestein heeft gezegd dat Europeanen hem nader aan het hart liggen, nou mij ligt iedereen aan het hart die gedwongen is zijn land te ontvluchten." De staatssecretaris merkt op dat iedereen die zich aandient met een werkelijk vluchtverhaal wordt toegelaten, ongeacht of tijd onveilig. Zaterdag werd de situatie echter zo gevaarlijk dat men besloot te vertrekken. De drie auto's waarin het dok tersgezin en de priester samen met een aantal nonnen en een vrouwelijke arts de stad pro beerden te ontvluchten, werden vanuit een hinderlaag aangeval len. Twee auto's werden getrof fen. De nonnen en de vrouwelij ke arts wisten aan hun aanval lers te ontkomen. De arts en zijn gezin en de priester werden ge dood. zie ook pagina 3 PvdA blijft op 28, D66 op 27 en Groen Links op 12. Alleen de VVD steeg een zetel en komt daarmee op 31. De Centrumde mocraten zouden op dit moment op drie zetels kunnen rekenen, tegen vier een week eerder. Stichting moet uitleen werk uit BKR regelen RIJSWIJK (ANP) - Minister D'Ancona (cultuur) is maandag met verschillende kunstorgani saties tot een akkoord gekomen over de oprichting van een Stichting Kunstwegen. De stichting heeft als doel de voor malige BKR-werken (Beelden de Kunst Regeling) te verdelen onder instellingen die kunst uitlenen. Hiermee komt het ministerie te gemoet aan de belangen van de kunstenaars en aan het open baar belang de kunstwerken voor iedereen toegankelijk te maken. De minister heeft 400.000 gulden voor dit afvloei ingsproject toegezegd. De werken worden geselecteerd op kwaliteit. Vervolgens kunnen kunstenaars bezwaar aanteke nen tegen overdracht van hun kunstwerk aan de kunstuitleen. Daarna worden de instellingen gevraagd uit de beschikbare werken te kiezen. Een van de bergingsschepen ligt langszij de Lemna. foto Hans Steinmeier/ANP URK (ANP) - Een tanker geladen met ruim 600 ton stookolie en gasolie is maandagmiddag op het IJsselmeer gedeeltelijk gezonken. Het achterschip', waarin zich de machinekamer en de bemanningsverblijven bevinden, is onder water verdwenen. Het schip, de uit Dordrecht afkomstige Lemna, lekt niet. Personeel van een reddingboot uit Urk heeft de tweekoppige bemanning ongedeerd van boord gehaald. Volgens de 39-jarige schipper was het achterschip in enkele seconden onder water verdwenen. Hij vermoedt dat het ongeluk is veroorzaakt door een lekkage in de machine kamer. Het bergingsbedrijf BTS uit Lelystad is met drie schepen aanwezig bij de tanker. „Onze eer ste zorg is om schade aan het milieu te voorko men", aldus een woordvoerder van BTS. Dui kers zullen het schip inspecteren. De ontlueh- tingspijpen van het schip zijn in de loop van de avond dichtgelast om te voorkomen dat olie in het water terechtkomt. Uit voorzorg is een olie- scherm rond de tanker aangelegd. Rijkswater staat coördineert de berging. De Lemna ligt op ongeveer honderd meter van de Noordoostpolderdijk tussen Urk en Lem mer. Om te voorkomen dat het schip helemaal zinkt, hebben de bergers het met de kop In de wind gelegd. Zij zullen 200 ton (200.000 liter) uit de Lemna overpompen in een andere binnen- vaarttanker, de Vreeswijk. In de loop van de nacht wordt de Lemna naar de haven van Lem mer gesleept. De tanker was onderweg van Le lystad via Lemmer naar het Duitse Emden. hij uit Europa komt of elders. Het Vluchtelingenverdrag van Genève van 1951 betrof alleen Europa, maar in 1987 is er een protocol van New York geko men en is het verdrag uitgebreid tot een werking voor de hele we reld. Kosto wil evenwel niet spreken van goedkope verkiezingstaai. Het valt PvdA-bewindsman ech ter wel op dat de discussie nu is gelanceerd van buiten de Twee de Kamer, „dus buiten de poli tieke kanalen, en dat wekt de in druk dat het meer voor het elec toraat is bedoeld dan voor een serieuze discussie binnen de Ne derlandse politiek". pagina 2: 'anders bedoeld' Kamer is niet tevreden over verkeersbeleid DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft maandag stevige kritiek geuit op het verkeers- en vervoersbeleid van het kabinet. Dat gebeurde tijdens een debat met de ministers Alders (mi lieu), Maij (verkeer), Bukman (landbouw) en Andriessen (eco nomische zaken) over het Twee de Nationaal Milieubeleidsplan (NMP2). Woordvoerder Tommei (D66) noemt de groei van het verkeer „de meest ernstige tegenvaller". Ondanks alle maatregelen ver tonen vracht-, lucht- en perso nenautoverkeer nog altijd een niet te stuiten groei. Voor de Kamer staat vast dat aanvullend beleid nodig is om vooral de groei van het vracht verkeer een halt toe te roepen. Clinton raakt weer lid van regering kwijt van onze correspondent WASHINGTON - President Clinton heeft maandag op nieuw een lid van zijn rege ringsploeg verloren. De in op spraak geraakte onderminister van justitie, Webster Hubbell, maakte bekend dat hij opstapt. Berichten dat hij voor zijn komst naar Washington als ad vocaat zijn cliënten veel te hoge bedragen in rekening zou heb ben gebracht, hebben Hubbell de das omgedaan. Er loopt een justitieel onderzoek naar de be schuldigingen, maar er is nog geen aanklacht tegen hem inge diend. Pikant detail is dat Hubbell een persoonlijke vriend is van de Clintons. Bovendien was hij partner van Hillary in het advo catenkantoor Rose in Arkansas. Dat kantoor speelt een centrale rol in het Whitewater-schandaal over mogelijk dubieuze beleg gingen in onroerend goed dooi de Clintons. van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Israëlische poli tie heeft gisteren huiszoekingen gedaan bij radicale kolonisten in Hebron. De operatie kwam een dag nadat de regering de rechtsextremistische bewegin gen Kach en Kahane Chai (Ka- hane Leeft) tot terreurorganisa ties had verklaard. Het ziet er naar uit dat ook Moshe en Mi riam Levinger, de pioniers van de radicale nederzettingenbe weging, in de cel zullen belan den. Zeven rechtsextremisten. de meesten aanhangers van Kach en Kahane Chai, zijn inmiddels gevangen gezet. Onder hen be vinden zich Kach-woordvoerder Noam Federman, een kolonist uit Hebron, en Michael Ben-Ho- rin. Deze laatste, een voormalig lid van Kach. noemt zich 'presi dent van de staat Juda'. De man die de lijst met gedochte personen aanvoert, Kach-leider Baruch Marzel, is echter nog al tijd niet aangehouden. Vanuit zijn schuilplaatsen telefoneert hij regelmatig met de Israëli sche media en vorige week was hij uitgebreid te zien in het Is raëlische televisiejournaal. Mar- ngers van Kach maandag in de nederzetting foto E PA zeis vrouw Sara zei gisteren dat ze hoe dan ook Kach-activiste zal blijven: „Laat de politie me maai- komen arresteren, samen met de vrouwen van de andere activisten die in preventieve hechtenis zijn genomen". De rechtbank in Jeruzalem heeft gisteren rabbijn Moshe Levinger en zijn vrouw Miriam gedag vaard. In 1968 verschenen de Le- vingers met een kleine groep ra dicalen in Hebron en bleven daar net zo lang zitten tot ze van de regering toestemming kregen aan de rand van de stad de ne derzetting Kiryat Arba te stich ten. Elf jaar later verhuisde Mi riam Levinger met twintig wou wen naar het Hadassah-huis in het centrum van Hebron. Toen korte tijd later voor het Hadas sah-huis zes joodse studenten door Palestijnen werden ver moord, gaf de regering toestem ming voor permanente vestiging van Israëliërs in Hebron. Rabbijn Levinger voert met een kleine groep aanhangers af en toe strafexpedities uit tegen de Palestijnse bevolking van de Bosporus De aanvaring tussen twee sche pen in de Bosporus heeft zondag vermoedelijk aan 29 mensen het leven gekost. De zeeëngte tussen Europa en Azië is met 45.000 schepen per O jaar druk bevaren. Olau De stakingsactie van het Duitse personeel aan boord van de veerboot Olau Hollandia duurt voort. Het schip ligt nog steeds afgemeerd in de Vlissingse bui tenhaven. Alleen vakbondsver tegenwoordigers kregen inaan- dag gelegenheid met de bemanning te spre- Q ken. Stveerness Van Loen Feyenoord heeft John van Loen een forse geldboete opgelegd. De aanvaller werd zondag in de wedstrijd tegen FC Twente be straft met 'rood', omdat hij Twente-speler Prince Polley geslagen zou C hebben. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16 en 17. stad. Tijdens een van deze expe dities schoot hij een Palestijnse schoenwinkelier dood, hetgeen hem op een paar maanden ge vangenisstraf kwam te staan. Levinger was ook het brein ach ter de joodse terreurgroep die in het begin van de jaren tachtig aanslagen pleegde op Palestijn se burgemeesters. Omdat ze geen lid zijn van Kach of Kahane Chai zijn Moshe en Miriam Levinger ongrijpbaar volgens de nieuwe regerings maatregel. Ze zijn nu echter ge dagvaard wegens geweld en van dalisme tegen Palestijnen in september vorig jaar. Op die ma nier hoopt justitie het echtpaar toch achter de tralies te krijgen. Wetswijziging Het Israëlische ministerie van binnenlandse zaken bezint zich ondertussen op een manier om de grenzen te sluiten voor rechtsextremistische activisten. De meeste aanhangers van Kach en Kahane Chai zijn af komstig uit de Verenigde Sta ten, uit kringen van de Joodse Defensie Liga. Ook Baruch Goldstein, de massamoorde naar van Hebron, was een immi grant uit New York. pagina 2: terugkeer te duur van onze verslaggever MIDDELBURG - Justitie heeft maandag in Vlissingen en Arne- muiden vijf aanhoudingen ver richt in het kader van het ge rechtelijk vooronderzoek naar eventuele fraude bij de Vlis singse vismijn. Onder de arres tanten bevinden zich de direc teur en administrateur van de visafslag. De anderen zijn naar verluidt vishandelaren. In Zee- brugge heeft de Belgische vis- controledienst nog drie mensen opgepakt die bij de zaak betrok ken zouden zijn. Het achttal is aangehouden voor verhoor. De arrestaties liggen in het verlengde van het gerechte lijk vooronderzoek dat vier we ken geleden begon met huiszoe kingen op vijftien adressen in Zeeland en twee in Belgie. On der meer het stadhuis van Vlis singen en de vismijn waren in dertijd doelwit. „De zaak is nu zover gevorderd dat we tot de aanhoudingen konden over gaan", aldus persofficier van jus titie D. Veurink maandag. „Er zijn aanwijzingen dat de admi- nistatie van de visafslag niet plaatsvond volgens de regels van de kunst." Verwacht De Vlissingse wethouder T. R. K. Meijers van visserijza ken had de aanhoudingen ver wacht. „Dit gebeurt meer in het kader van een vooronderzoek. Ook in 1987, bij het vorige justi- tieel onderzoek naar de vismijn, zijn mensen voor verhoor mee genomen." Meijers blijft erbij dat 'alle aanwijzingen erop dui den dat de vismijn niets te ver wijten valt'. Dat de administratie niet vol gens de regels van de kunst is uitgevoerd, zoals Veurink stel de, kon er bij de wethouder niet in. „Accountants hebben vast gesteld dat de administratie klopt. Meneer Veurink weet blijkbaar meer van administra tie dan accountants." Veurink kon niet aangeven hoe (Advertentie) Glasslijperij MELIESTE Kwaliteit in glas GOES lang de arrestanten voor ver hoor vast blijven zitten. Het hele gerechtelijk vooronderzoek zal naar zijn inschatting 'nog diver se weken' duren. Justitie richt zich op de periode 1991 tot de dag waarop de huiszoekingen plaatsvonden, vier weken gele den. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving k 83,75 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1