B en w Veere willen luchtfoto's Dankzij vrijwilligers is het Nollebos weer schoon Route van Strao Serooskerke weer over het strand Maas ontvangt koninklijk goud Presentatie Scouting Gemeenteraad bespreekt uitbreiding aantal fietskluizen Beheer van sporthal Koudekerke blijft in handen gemeente ei Waterschap Tholen wil waterlopen herstellen van onze verslaggeefster VEERE - Veere laat haar grond gebied opnieuw in beeld bren gen. De luchtfoto's uit 1983 zijn te verouderd en hebben hun ge bruikswaarde verloren. In elf jaar heeft de ontwikkeling niet stilgestaan. De grootste veran dering is de uitbreiding van Veere met Neeltje Jans. Een sto rende fout. die bij de eerdere fo tosessie is gemaakt, zal worden vermeden. Aangezien foto's in 1983 in de zomer zijn gemaakt, waren door het welige groen niet alle objecten zichtbaar. Publiek kan raad Domburg vragen stellen DOMBURG - De inwoners van Domburg krijgen dinsdag 22 maart gelegenheid vragen te stellen aan de gemeenteraad. Een kwartier voor aanvang van een extra raadsvergadering, die om 19.00 uur begint, mag het pu bliek informeren naar de onder werpen die op de agenda staan. Slechts drie punten komen aan de orde: een onderzoek naar de geloofsbrieven van de nieuw ge kozen raadsleden en de vaststel ling van de gemeenschappelijke regeling Maatschappelijke Zorg Walcheren en de Verordening voorzieningen gehandicapten Walcheren die per 1 april in wer king treedt. Kennismaking rolstoeltennis KAPELLE - In de tennishal in Kapelle wordt zaterdag 19 maart een 'kennismakingstoer- nooi rolstoeltennis' gehouden. Dit gebéurt in het kader van het rolstoeltennisproject van de Zeeuwse Sportraad en het dis trict Zeeland van de tennisbond KNLBT. Doel is mensen enthousiast te maken voor de sport. Belang stellenden die het racket willen hanteren kunnen vanaf 11.00 uur terecht. Hoewel de dag op de eerste plaats is bedoeld voor in validen, mogen van de organisa tie ook anderen een poging wa gen. Het college wil 17.750 gulden uit trekken voor de luchtfotografie. Op de investeringslijst van 1993 was al een dergelijk bedrag op genomen'. Woensdag 23 maart vergadert de gemeenteraad over het voorstel. Ook zal de raad stemmen over de deelname van Veere aan een gezamenlijk pro ject van Veere. Middelburg en Vlissingen over de toeristische invulling van de steden. In een vooroverleg hebben de steden een gezamenlijk marktontwik kelingsplan in het kader van de 'stedenaanpak' besproken. Het is de bedoeling met de gegevens nieuwe toeristische projecten op te zetten. De drie steden zouden elk 10.000 gulden moeten bijdra gen. De ministeries van Econo mische Zaken en WVC nemen het resterende bedrag voor hun rekening. Stedenaanpak Het project 'Stedenaanpak' is een van de thema's van de nota 'Ondernemen in toerisme' dat in 1990 door de staatssecretaris van Economische Zaken is ge presenteerd. Naar het thema 'Cultuurhistorisch erfgoed', waaraan Veere ook mag mee werken, wordt nog onderzoek gedaan. Het thema 'Kust' heeft in Veere al tot resultaten geleid. Hieruit is het project 'Kustaan- pak Vrouwenpolder' ontstaan, dat door de Stichting Strandex- ploitatie wordt uitgewerkt. Veere heeft ook plannen om het aantal fietskluizen uit te brei den. Bij de bushalte in het dorp Vrouwenpolder worden fiets- klemmen geplaatst, waar ter reinbeheerders bij' voorbeeld fietsen kunnen stallen voor hun gasten die met de bus naar Vrou wenpolder komen. De gemeente wil de opgedane ervaringen ge bruiken om te bezien of ook scholieren buiten het zomersei zoen tegen gereduceerde prijs gebruik kunnen maken van de kluizen. In het kader van het Masterplan Fiets Veere werden aan de Ka- naalweg-Westzijde in Veere al kluizen geplaatst. Voor de nieuwe fietskluizen is een be drag van 22.000 gulden nodig. Veere hoopt op een bijdrage van 10.000 gulden van de provincie, omdat het gaat om een voor beeldproject met een uitstraling naar de provincie. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. van onze verslaggever SEROOSKERKE (S) - Het jaar lijkse straofeest wordt in Se rooskerke zaterdag 19 maart ge houden. Terwijl de paarden on derweg zijn. wordt voor de jeugd een wedstrijd ringsteken op de fiets gehouden. Voor de ruiters is een nieuwe route be dacht; in tegenstelling tot vorig jaar wordt ook het strand aan gedaan. De activiteiten beginnen om 12.00 uur voor het dorpshuis met de keuring van de versierde fiet sen. Een half uur later zijn de versierde paarden aan de beurt. Info-avond over ex-Joegoslavië VLISSINGEN - De Zeeuwse Ba sisbeweging, een organisatie die zich inzet voor hulp aan ex- Joegoslavie, houdt vrijdag 18 maart een informatieve avond in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De aanvang is 19.30 uur. Drs Leurdijk van het instituut Clingendaal voor internationale betrekkingen houdt naar aanlei ding van actuele ontwikkelin gen een inleiding over de proble men in het voormalige Joegosla vië. Mient Jan Faber van het In terkerkelijk Vredesberaad en lid van de Helsinki Citizens Assem bly houdt een pleidooi voor meer hulp aan de burgers in ex-Joego- slavie. Binnen de Vredebewe- ging heeft Faber een omstreden betoog gehouden voor militair ingrijpen. Vredeactivist Kees Koning zal getuigen van zijn mo tieven en betrokkenheid bij de oorlog. Na de pauze bestaat gelegen heid tot discussie. Die staat on der leiding van Ton Besselink. Er zijn tolken aanwezig om vra gen en opmerkingen van ex-Joe- goslaven te vertalen. Fransen beboet voor soft-drugs TERNEUZEN - De politie heeft zaterdagavond laat in de Ter- neuzense Westkolkstraat vijf Fransen aangehouden voor con trole. Twee van hen bleken klei ne hoeveelheden soft drugs bij zich te hebben. Tevens werd een busje traangas in beslag geno men. Na overleg met de officier van justitie werden de verdach ten heengezonden na betaling van een boete van in totaal 750 gulden. Zij worden gekeurd voor d' Ou we Smisse, waarvandaan zij aansluitend vertrekken voor hun rondrit. Om 12.45 uur begint het ringsteken op de fiets. In het dorpshuis verkoopt de Welfare afdeling van het Rode Kruis in tussen produkten voor het goe de doel. De ruiterstoet komt omstreeks 14.45 uur terug in het dorp, on der begeleiding van de muziek vereniging Witte van Haemste- de en de kinderen op hun fietsen. Na een rondgang geeft de mu ziekvereniging nog een klein concert. Rond half vier geeft een vertegenwoordiger van de ge meente, naar verwachting de burgemeester, een toespraak. Om 15,45 uur begint tot slot het ringsteken te paard. Alcoholcontrole VLISSINGEN - Slechts 2 van de 326 automobilisten die zijn aan gehouden tijdens een alcohol controle van de politie in de nacht van zaterdag op zondag hadden te veel gedronken. Een bestuurder kon doorrijden na een boete van 400 gulden. De andere automobilist had zo diep in het glaasje gekeken, dat de politie een proces verbaal moest opmaken. De controle vond plaats tussen 22 en 6 uur in Vlis singen, Middelburg. Grijpsker- ke. Domburg en Koudekerke MIDDELBURG Open ochtend - Immy de Jong, jarenlang zendelinge in Afrika, spreekt dinsdag 22 maart tijdens een open ochtend voor vrouwen in de Getuigenis- kerk in Middelburg. Het thema van haar spreekbeurt is: 'Vrouw zijn in een wereld in nood', De bijeenkomst begint om 9.15 uur. Nieuwe raad Goes bijeen GOES - De gemeenteraad van Goes neemt vrijdag 8 april tij dens een buitengewone vergade ring afscheid van de vertrekken de leden. Dinsdag dinsdag 12 april komt de nieuwe raad bij een. De gekozenen leggen dan de eed, verklaring of belofte af. Te vens worden de kandidaatleden voor commissies en instellingen voorgedragen. Beide vergade ringen worden gehouden in de raadzaal van het stadhuis. De af scheidsbijeenkomst begint om 14.30 uur. De raadsvergadering op 12 april begint om 19.30 uur Vakbondsman J. Maas krijgt de koninklijke onderscheiding opgespeld door burgemeester C. Rutten. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Op 26-jarige leeftijd werd Jaap Maas voorzitter van de Alge mene Bond voor de Meubilerings- en Houtbedrijven ABMH/NVV in Middel burg. Dat was in 1954. Voorzitter is hij sindsdien gebleven. Ook toen de bond in 1971 fuseerde tot Bouw- en Houtbond NVV Middelburg, de voorloper van de Bouw- en Houtbond FNV. Zaterdag, tijdens de viering van het hon derdjarig bestaan van de bond in de Mid delburgse Stadsschouwburg, gaf de 66-ja- rige heer Maas de voorzittershamer over aan Fred Kalmeijer. De Middelburger had niet het geringste vermoeden van de ver rassing die hem stond te wachten. Zelfs niet toen burgemeester C. G. J. Rutten plotseling voor hem stond. ..Het is te veel", sprak de jubilerende oud voorzitter, nadat de burgemeester hem de eremedaille in goud verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau op de revers had ge speld. Veel meer kon hij niet uitbrengen toen hij door vrienden, kennissen en rela ties werd gefeliciteerd. Door de koninklij ke onderscheiding vergat hij even. dat het ook zijn afscheidsfeest was. De FNV zal Maas niet snel vergeten. Hij was ondanks zijn handicap, al op jonge leeftijd beschadigde hij zijn ruggemerg waardoor hij slecht ter been is. op vele fronten actief voor de bond. Zowel op re gionaal-, districts- als landelijk niveau is de vakbondsman een bekende. Hij organi seerde talloze regionale thema-avonden en cursussen en nam deel aan diverse werkgroepen. In zijn vrije tijd zette hij zich in voor de wijkvereniging en de Nederlandse her vormde gemeente in Sint-Laurens. Vol gens de FNV was de onderscheiding wel verdiend, alleen al vanwege zijn opbou wende, opbeurende en optimistische aan wezigheid. Milieubewuste jeugdige vrijwilligers aan het werk tijdens de jaarlijkse schoonmaakactie in het Vlissingse Nollebos. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Het Vlis singse Nollebos schoonmaken lijkt onbegonnen werk. Maar het resultaat van een dagje vuilnis prikken mag er wezen. Vijfendertig vrijwilligers vulden zaterdag een stuk of veertig vuilniszakken met zwerfvuil in de omgeving van het Nollebos. „Zie je daar dat prikkeldraad op de duinen Daar kon je vanochtend niet door heenkijken, zoveel vuil hing erin", zegt T. Seijnstra, één van de organisatoren van de schoonmaakactie, 's mid dags tijdens een wandeling door het Vlissingse park. Voor het derde achtereenvol gende jaar hield de werkgroep Conciliair Proces Open Hof van de kerken in Paauwen- burg de speciale actie Het aantal vrijwilligers dat rea geert op de oproep varieert ie der jaar. „Het zijn er vandaag veel minder dan vorig jaar. Toen was het weer veel slech ter. Toen we vanochtend be gonnen, waren we met z'n vij ven. Ik dacht nog: dat wordt niets"', vertelt 'J. Weststrate. die ondanks zijn hoge leeftijd bij iedere schoonmaakactie van de partij is. Samen met Seijnstra en een ambtenaar van de sectie Af valverwijdering bemant West strate het coördinatiepunt bij de Kanovijver ..Maar we vin den het heel fijn dat er veel jon geren van tussen de 12 en 17 jaar mee hebben gedaan. Het gaat ons immers niet alleen om het schoonmaken van het Nollebos. ook willen we de mensen bewust maken wat ze weggooien", vult de oudste vrijwilliger aan. Omstreeks twee uur is het rus tig bij het coördinatiepunt. Het gros van de vrijwilligers is al vertrokken. Gemiddeld be steden de personen een uurtje of twee aan het opruimen. Op het terrein staat het vuilnis karretje klaar voor de ronde door het park waar de gevulde vuilniszakken staan te wach ten. Op een paar prikkers na is het ruimmateriaal van de ge meente weer teruggebracht Bij de duinrand tussen het struikgewas zijn nog twee jon ge vrijwilligers aan het werk. Op het eerste gezicht ligt er geen zwerfvuil meer. Het is op vallend schoon ..Dat lijkt maar zo. Dit is alweer mijn tweede zak Er ligt nog veel klem vuil De resten van vuil nis dat is aangespoeld op het strand", zegt de 12-jange Gi- liam de Carpentier. terwijl hij met een grijparm een stukje papier onder een struik weg haalt. Voor Giliam was het zijn eerste schoonmaakactie. Een paar meter verderop is zijn broer Arjan (24) aan het ra pen „Dit is voor mij de derde keer. Ik doe mee omdat ik het nuttig werk vind. Veel mensen zeggen iets, maai' doen er niets aan. De schoonmaakactie heeft duidelijk resultaat. Je merkt dat de troep ieder jaar minder wordt", merkt hij te vreden op „Vorig jaar had ik nog van die stukken waarvan ik dacht dat het onbegonnen werk was. Maar in de praktijk valt het mee." Dat de schoonmaakactie nog meer effect zou hebben als hij vaker zou worden gehouden, onderkent de organisatie. ..Natuurlijk Daar hebben we regelmatig over gefilosofeerd Maar dan loop je natuurlijk wel het risico dat we minder vrijwilligers bereid vinden om mee te helpen", zegt Seijnstra. van onze verslaggever KOUDEKERKE - Het beheer van de nieuwe sporthal aan de Duinweg in Koudekerke wil de gemeente Valkenisse voorlopig in eigen hand houden. Aanvan kelijk was het de bedoeling om voor het beheer van de hal, die over ruim een maand wordt ge opend, een stichting in het le ven te roepen. Belangrijkste re den voor de koerswijziging is dat is gebleken dat de btw-con- structie niet afhankelijk is van de beheersvorm. Bovendien zou een stichting in de beginjaren weinig kunnen uitrichten, om dat de invloed van de gemeente dan nog te groot is. Burgemeester en wethouders willen verder rekening houden met de positie van de beheer ders. De huidige beheerder van het aangrenzende verenigings gebouw De Couburg wordt in principe beheerder van het tota le complex. Voor de functie van assistent-beheerder (30 uur in de week) bestaat, nog een vacature De kantine in het complex wordt verhuurd om als zelfstan dige onderneming te worden geëxploiteerd. Voor de invulling daarvan is inmiddels een open inschrijving gestart. Tarieven Sportverenigingen kunnen van af 1 mei gebruik maken van de hal. Alle verenigingen die be langstelling hebben getoond voor gebruik hebben de voorlo pige - de gemeenteraad dient nog zijn goedkeuring te geven - tarieven ontvangen en kunnen nu intekenen. In de eerste helft van april moet de verdeling van de gebruiksuren bekend zijn. DDI Verenigingen uit de gemeei zijn goedkoper uit dan die v buiten: voor hen zijn de prijs inclusief, voor de andere exc sief 17,5 procent btw. Bij ovet rdt tekening krijgen vereniging nst uit de plattelandsgemeen jzen voorrang boven die uit Vliss f pr gen en Middelburg. ziel der Zware schade bij aanrijding llien BRUINISSE - Een botsing t sen twee personenauto's zalfjj- dagmiddag op de Staphors: kruising in Bruïnisse is voor inzittenden goed afgelopen. I voertuigen werden zwaar schadigd. Er deden zich persoonlijke ongelukken vc Een 71-jarige inwoner van Mie gan (VS) stak vanaf de Rij straatweg de N59 over en a iart leende daarbij geen voorn n ee aan een uit de richting Zierik mei naderende 81-jarige Hagenaa rich ron' erd loos le riva Al S( Wandeltocht vanuit Zierikzefe ZIERIKZEE - De Zeeuwse W delsport Bond houdt zaten 19 maart in het kader van Winterserietocht een wantij s evenement vanuit Zierikzee. deelnemers kunnen kiezen de afstanden 5, 10 en 15 kiloiLrëi ter. Belangstellenden kunnen ,j v tocht tussen 11.00 en 13.00 beginnen vanuit café-restaur. Onderdak aan de Groeneweg Zierkzee. jevj oog ter van onze verslaggever SINT MAARTENSDIJK - Het waterschap Tholen wil de over schotten uit het dienstjaar 1993 aanspreken voor herstel van ta luds en waterlopen die hebben geleden onder de wateroverlast op 30 en 31 september van dat jaar. Heftige regenval veroor zaakte toen een enorme chaos. De kwestie komt aan de orde in de algemene vergadering van het schap op vrijdag 25 maart. Om ingezakte taluds te herstel len moet onder meer een grote hoeveelheid betuiïngsmateriaal worden aangeschaft. Alleen al voor extra materialen is hon derdduizend gulden nodig. Hoe groot het overschot van vorig jaar uitvalt, is nog niet bekend. Voor zover het ontoereikend is, wil het dagelijks bestuur de re serves aanspreken. Om voorlo pig te kunnen doorgaan met de werkzaamheden wordt de verga dering vast een krediet ge vraagd van 30.000 gulden. Op de agenda staat ook een kre diet voor de verbetering van de afwatering in de Oud-Vosse- meerpolder in het kader van de komende ruilverkaveling. Voor zover het gaat om landbouw kundige aanpassingen, betaalt de Landinrichtingsdienst de helft, in dit geval 42.500 gulden. Van het waterschap wordt een zelfde bedrag verlangd. Het da gelijks bestuur stelt voor tijdens de uitvoering van het werk te be kijken of het project moet wor den uitgebreid ten behoeve van het bedrijventerrein Welgele gen. Dit brengt flink wat extra kosten met zich mee, die geheel zouden moeten worden opge bracht door het waterschap. Een aantal werken uit de ruilver kavelingsprogramma's voor Sint Annaland, Stavenisse en Sint Philipsland kan vervroegd worden uitgevoerd, omdat de landinrichtingsdienst geld over heeft als gevolg van procedurele vertragingen bij werken in Sint Kamerlid Blauw in Koudekerke KOUDEKERKE - Tweede-Ka merlid voor de WD P. Blauw spreekt, maandag 28 maart tij dens een bijeenkomst van de on dercentrale Walcheren van zijn partij in Koudekerke over de landbouwproblematiek. De po litieke avond in Hof van Walche ren in Koudekerke begint om 20.00 uur. Philipsland. Op verschillet plaatsen kunnen bermverb 'ap dingswerken nu sneller won nta uitgevoerd. Hetzelfde geldt v UJ"S' de verbetering van het kn punt Winkelzeeseweg-Zoeti terweg in Sint Annaland. Omdat het waterschap aan soort zaken ook een bijdi# moet geven, zou een aantal p r'J jecten uit het eigen wegenvei ir"" terings- en onderhoudsprogn ma dienen te worden uitgest Het dagelijks bestuur h daartegen in elk geval geen zwaar. De vergadering wordt houden in het recreatiecentri H Haestinge in Sint Maartensd en begint om 14.00 uur. ieuv reki 'a Walcheren heeffr( mobiel centrum1' borstonderzoek van onze verslaggever n c VLISSINGEN - Een nieuw i biel onderzoekscentrum op '9* gebied van borstkanker st "S! vanaf 14 maart op het V singse Stadhuisplein. Dank dit verplaatsbare onderzoe centrum hoeven vrouwep Walcheren niet meer naar G voor borstonderzoek. Weth der L. C. Poppe-de Looff dinsdag 15 maart om 13 uur werkbezoek brengen aan mobiele onderzoekscentrum het Stadhuisplein. Het onderzoekscentrum in Vf singen maakt deel uit van landelijk bevolkingsonderzt naar borstkanker. Het borst derzoek, dat bestaat uit het ken van röntgenfoto's, wordt dere twee jaar herhaald. Twee jaar geleden begon in Vlen singen het bevolkingsonderz( ees borstkanker. De wijken Lami :h renburg, Oost-Souburg en fjper them konden toen niet bij onderzoek worden betrokklel i nu is dat wel mogelijk. Vrouv >no die twee jaar geleden hebt1 deelgenomen aan dat onderzi pe krijgen nu weer een uitnodig voor een controle. Verder fa tei gen vrouwen tussen de vijftig on zeventig jaar, die twee jaar te il; niet deelnamen aan het on< m zoek, in de komende maam ak een uitnodiging voor een eer tie onderzoek. Woensdag 23 maart wordt wijkgebouw De Zwaan aan Kromwegesingel in Oost-Sta/, burg tussen 10 en 11 uur (ff voorlichtingsbijeenkomst houden voor vrouwen die m over het onderzoek willen wet nd de rd' van onze verslaggever ZIERIKZEE - In het kader van de Nationale Scoutingdag zaten 26 maart houden de scoutinggroepen Schouwen-Duiveland in Z rikzee, Bruinisse, Brouwershaven en Burgh-Haamstede open d Doel is de activiteiten van clubs te promoten. Bij de scouts van de Mr Bakkergroep aan de Van Veenlaan in Zier zee kunnen belangstellenden terecht tussen 14 en 17 uur. Het p gramma is bestemd voor jongeren tot vijftien jaar en omvat om meer koken op houtvuur, bruggen bouwen, maskers maken en t J ten opzetten. Voorts begint deze dag officieel een groep voor jong^ en meisjes van vier tot zeven jaar. de bevers genaamd. De Prinses Margrietgroep in Bruinisse is van 14 tot 17 uur presen het plaatselijk Hervormd Verenigingsgebouw. Er zijn groepen v scouts van 7 tot 15 jaar. Op het programma staan onder meer popcorn maken en een auto beschilderen. Voorts kunnen de gas zich uitleven op een 'trappersbaan'. Op de Markt in Brouwershaven verzorgt de Grevelingengroep vai tot 16 uur activiteiten als brood bakken op houtvuur, schmink knutselen en diverse spelletjes. De groep richt zich op iedereen vier tot achttien jaar. Het scouting-clubhuis aan de W. G. Bootlaan in Burgh is open tT.c( sen 15.30 en 17.30 uur. Activiteiten, voor jongeren van 11 tot 14 jï zijn hier onder meer 'fikkie stoken' en een opkomst-demonstratk 1.1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 8